Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, JimBlack said:

Μάλιστα. Άρα πρέπει ουσιαστικά να "θυσιάσω" το VoLTE για να είμαι σίγουρος ότι θα δέχομαι όλες τις κλήσεις από όλους τους παρόχους;

Είναι μόνο από την παλιά forthnet. Εγώ πήγα vodafone, τα έσπασα τα νεύρα μου με το δίκτυο της (και ότι με το Shizuku ενώ λειτουργούσε το volte με το που έπεφτε το σήμα έπρεπε να βάλω λειτουργία πτήσης για να ξαναλειτουργησει το volte) και γύρισα πίσω στην cosmote. Παλιά forthnet έχουν μόνο οι γονείς μου. Απλά τους είπα να με παίρνουν από το κινητό και τέλος. Το 90% των κλήσεων γίνονται πλέον με κινητά. 

Επίσης αν θυσιάσεις το volte να ξέρεις ότι θα έχεις ίσως χαμένες κλήσεις. Και δε θα έχεις και ίντερνετ κατά την διάρκεια των κλήσεων. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

Στο 7αρι ποια διαδικασία έκανε Κάποιος   και το πάντρεψε με το Pixel Smartwatch με Cosmote e sim ?

 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, _NikitaS_ said:

Είναι μόνο από την παλιά forthnet. Εγώ πήγα vodafone, τα έσπασα τα νεύρα μου με το δίκτυο της (και ότι με το Shizuku ενώ λειτουργούσε το volte με το που έπεφτε το σήμα έπρεπε να βάλω λειτουργία πτήσης για να ξαναλειτουργησει το volte) και γύρισα πίσω στην cosmote. Παλιά forthnet έχουν μόνο οι γονείς μου. Απλά τους είπα να με παίρνουν από το κινητό και τέλος. Το 90% των κλήσεων γίνονται πλέον με κινητά. 

Επίσης αν θυσιάσεις το volte να ξέρεις ότι θα έχεις ίσως χαμένες κλήσεις. Και δε θα έχεις και ίντερνετ κατά την διάρκεια των κλήσεων. 

Τέλεια. Κ γω cosmote έχω εδώ κ 3 μήνες οπότε λέω να το τσιμπήσω εφόσον είναι οκ το VolTE (χωρίς ρουτ) και οι κλήσεις κομπλέ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Την βοηθεια σας, αν καποιος ξερει. Πριν 2 ωρες, ανοιξα μια (αθλητικη, γνωστη, οχι καποιο αγνωστο σιτε) ιστοσελιδα, και πατωντας ενα icon για να παιξει ενα video, το pixel 7 μου απλα κολλησε τελειως. Εκανε freeze η οθονη, πατησα force restart, εσβησε τελειως, και εκτοτε δεν ξανα-ανοιξε.. Οτι και να κανω δεν δειχνει κανενα σημειο ζωης. Μπαταρια ειχε (70%). Εβαλα-εβγαλα sim, το αφησε στην φορτιση για μιση ωρα, πατησα power & volume up, pathsa power & volume down... ΤΙΠΟΤΑ...

ΒΟΗΘΕΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jimma1987 said:

Τέλεια. Κ γω cosmote έχω εδώ κ 3 μήνες οπότε λέω να το τσιμπήσω εφόσον είναι οκ το VolTE (χωρίς ρουτ) και οι κλήσεις κομπλέ. 

Εννοείται έχεις ενεργοποιήσει το wifi calling από άλλη συσκευή ώστε να είναι ενεργό στο δίκτυο της cosmote. Επίσης ξαναλέω δε θα δέχεσαι κλήση από παλιά forthnet 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, vetinary said:

Καλησπερα σε ολους. Την βοηθεια σας, αν καποιος ξερει. Πριν 2 ωρες, ανοιξα μια (αθλητικη, γνωστη, οχι καποιο αγνωστο σιτε) ιστοσελιδα, και πατωντας ενα icon για να παιξει ενα video, το pixel 7 μου απλα κολλησε τελειως. Εκανε freeze η οθονη, πατησα force restart, εσβησε τελειως, και εκτοτε δεν ξανα-ανοιξε.. Οτι και να κανω δεν δειχνει κανενα σημειο ζωης. Μπαταρια ειχε (70%). Εβαλα-εβγαλα sim, το αφησε στην φορτιση για μιση ωρα, πατησα power & volume up, pathsa power & volume down... ΤΙΠΟΤΑ...

ΒΟΗΘΕΙΑ?

Από την περιγραφή σου πιστεύω ότι είναι θέμα μητρικής...Το ίδιο έπαθα και εγώ στο Pixel XL,απλά εγώ έλαβα  ένα μήνυμα και από τότε δεν ξανά άνοιξε...Από που το έχεις αγοράσει;;;Σίγουρα θα έχει εγγύηση,ίσως πρέπει να μιλήσεις με το κατάστημα,η τον πωλητή αν το πήρες μεταχειρισμένο...

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Εννοείται έχεις ενεργοποιήσει το wifi calling από άλλη συσκευή ώστε να είναι ενεργό στο δίκτυο της cosmote. Επίσης ξαναλέω δε θα δέχεσαι κλήση από παλιά forthnet 

Δεν με πειράζει το wifi calling. Δεν το κάνω ποτέ χρήση. Το volte με είχε ξενερώσει. Έκανα φορητοτητα σε cosmote κ ήρθα στο τωρινό μου huawei P30 pro τα sms ενεργοποίησης. Οπότε είμαι λογικά κομπλέ. Πάντως θεωρώ το P30 pro ίσως τη καλύτερη συσκευή που είχα ποτέ κ με το παραπάνω! 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, jimma1987 said:

Δεν με πειράζει το wifi calling. Δεν το κάνω ποτέ χρήση. Το volte με είχε ξενερώσει. Έκανα φορητοτητα σε cosmote κ ήρθα στο τωρινό μου huawei P30 pro τα sms ενεργοποίησης. Οπότε είμαι λογικά κομπλέ. Πάντως θεωρώ το P30 pro ίσως τη καλύτερη συσκευή που είχα ποτέ κ με το παραπάνω! 

Huawei P30 pro, απλά έρωτας! Ακόμα στεναχωριέμαι που το έδωσα για να πάρω pixel. Οκ αναβάθμιση σε κάμερα και ραμ, αλλά μόνο σε αυτά! 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, _NikitaS_ said:

Huawei P30 pro, απλά έρωτας! Ακόμα στεναχωριέμαι που το έδωσα για να πάρω pixel. Οκ αναβάθμιση σε κάμερα και ραμ, αλλά μόνο σε αυτά! 

Α κάτοχος ε; εμένα η μπαταρία πια 2 φορές τη μέρα φόρτιση. Βέβαια με 4g ανοικτό. Κ το γεγονός ότι είναι 3 updates λογισμικού πίσω, με κάνει να θέλω να το αποχωριστώ. Είμαι μεταξύ Pixel 7 pro και s22 ultra και αν η τιμή στο s22 ήταν κατω των 1000 θα σκεφτόμουν για samsung. Όμως τώρα αν κ θα το τσιμπήσω με τιμολόγιο κ απαλλαγή ΦΠΑ, νομίζω δεν αξίζει να δώσω τόσα πολλά τελικώς για samsung...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, jimlost said:

Από την περιγραφή σου πιστεύω ότι είναι θέμα μητρικής...Το ίδιο έπαθα και εγώ στο Pixel XL,απλά εγώ έλαβα  ένα μήνυμα και από τότε δεν ξανά άνοιξε...Από που το έχεις αγοράσει;;;Σίγουρα θα έχει εγγύηση,ίσως πρέπει να μιλήσεις με το κατάστημα,η τον πωλητή αν το πήρες μεταχειρισμένο...

δυστηχως απο εξωτερικο.. καμια εγγυηση... Δεν ξερω αν αξιζει να περιμενω κανενα μηνα για το 7α, ή παρω το 7.. Γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, vetinary said:

δυστηχως απο εξωτερικο.. καμια εγγυηση... Δεν ξερω αν αξιζει να περιμενω κανενα μηνα για το 7α, ή παρω το 7.. Γνωμες?

Γιατί δε κοιτάς και μεταχειρισμένο. Εγώ πχ άνετα θα έδινα το pixel 7 Pro (είναι 2 μηνών). Ο λόγος καθαρά και μόνο η υποστήριξη δικτύων. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κ αυτή η λύση ….

€ 103,83  50% Off | GOBOOST 70dB High Gain Signal Booster 2G 3G 4G Cellular Amplifier 1800 1900 2100 2600 MHz Network Repeaer With 360° Antenna Kit
https://a.aliexpress.com/_mrmq7DA

την οποία χρησιμοποιώ για το σπίτι … κ δεν εχω πλέον χαμένες κλήσεις όταν το σήμα κινητής εξασθενεί από 4g.

Ο εξοπλισμός  Μπορεί να αξιοποιηθεί κ για βελτίωση μόντεμ με lte internet…. βλέπε Avm Fritz

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Γιατί δε κοιτάς και μεταχειρισμένο. Εγώ πχ άνετα θα έδινα το pixel 7 Pro (είναι 2 μηνών). Ο λόγος καθαρά και μόνο η υποστήριξη δικτύων. 

Ενδιαφερον! ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο χαζή ερώτηση. Επειδή θα λείψω για λίγο διάστημα στην επαρχία εκεί υπάρχει κανονικά κάλυψη 4g.. Δε νομίζω να αντιμετωπίσω θέμα με το LTE και κλήσεις, ε παιδιά; με Κοσμοτε είμαι σε δίκτυο. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, jimma1987 said:

Αν και λίγο χαζή ερώτηση. Επειδή θα λείψω για λίγο διάστημα στην επαρχία εκεί υπάρχει κανονικά κάλυψη 4g.. Δε νομίζω να αντιμετωπίσω θέμα με το LTE και κλήσεις, ε παιδιά; με Κοσμοτε είμαι σε δίκτυο. 

ούτε καν, έχω ταξιδέψει σχεδόν σε όλη την Ελλάδα!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, vetinary said:

Ενδιαφερον! ποσο?

Αν θα το έδινα θα το έδινα 650, όπως και άλλοι σε market place και στο γειτονικό forum. 

Απλά για να το δώσω θα έπρεπε πρώτα να έχω ένα άλλο κινητό στα χέρια μου. Μη μείνω χωρίς συσκευή. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας! Κατ αρχάς ευχαριστώ όσους κατόχους της συσκευής αφιερώνουν χρόνο με τις απαντήσεις τους εδώ. 

Δεδομένου ότι έχω Κοσμοτε, δεν θα κάνω root τη συσκευή και είμαι οκ με κλήσεις και volte, θέλω να ρωτήσω τα εξής:

Είμαι μεταξύ του 7 pro, και του galaxy s22 ultra. Και προχτές τσέκαρα και τα, χαρακτηριστικά του νέου one plus αν και σε αυτό είδα ότι το ζουμ είναι καλό μέχρι τα 2x.

Θέμα ταχύτητας κλπ δεν το συζητώ το Pixel 7pro πετάει. 

Οι σκέψεις μου αφορούν τη ποιότητα του βίντεο μεταξύ των 2, και η ταχύτητα φορτισης. Διαβάζω οτι σε αυτα τα 2 που με ενδιαφέρουν, η samsung υπερτερεί. 

Επειδή το χρησιμοποιώ για δουλειά κ Social media φώτο, video και tiktok, θεωρείτε ότι με το Pixel 7 pro θα απογοητευθώ, στα παραπάνω ζητήματα; Οι διαφορές στη ποιότητα video ειναι μικρές, αλλά υπάρχουν. Επίσης με τις σελφι τι γίνεται; παρατηρείτε σημαντικές και αξιοσημείωτες διαφορές; 

Η φόρτιση ολοκληρώνεται σε 1 ώρα ή περισσότερο; 

Το κινητό το θέλω κυρίως για Social media, φώτο, YouTube, netflix και μερικές φορές video. Παιχνίδια δεν παίζω σχεδόν ποτέ; 

Υπάρχει υπερθέρμανση της συσκευής; 

Θα με καλύπτει μέσα στη μέρα; 

Ευχαριστώ όλους. 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, jimma1987 said:

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας! Κατ αρχάς ευχαριστώ όσους κατόχους της συσκευής αφιερώνουν χρόνο με τις απαντήσεις τους εδώ. 

Δεδομένου ότι έχω Κοσμοτε, δεν θα κάνω root τη συσκευή και είμαι οκ με κλήσεις και volte, θέλω να ρωτήσω τα εξής:

Είμαι μεταξύ του 7 pro, και του galaxy s22 ultra. Και προχτές τσέκαρα και τα, χαρακτηριστικά του νέου one plus αν και σε αυτό είδα ότι το ζουμ είναι καλό μέχρι τα 2x.

Θέμα ταχύτητας κλπ δεν το συζητώ το Pixel 7pro πετάει. 

Οι σκέψεις μου αφορούν τη ποιότητα του βίντεο μεταξύ των 2, και η ταχύτητα φορτισης. Διαβάζω οτι σε αυτα τα 2 που με ενδιαφέρουν, η samsung υπερτερεί. 

Επειδή το χρησιμοποιώ για δουλειά κ Social media φώτο, video και tiktok, θεωρείτε ότι με το Pixel 7 pro θα απογοητευθώ, στα παραπάνω ζητήματα; Οι διαφορές στη ποιότητα video ειναι μικρές, αλλά υπάρχουν. Επίσης με τις σελφι τι γίνεται; παρατηρείτε σημαντικές και αξιοσημείωτες διαφορές; 

Η φόρτιση ολοκληρώνεται σε 1 ώρα ή περισσότερο; 

Το κινητό το θέλω κυρίως για Social media, φώτο, YouTube, netflix και μερικές φορές video. Παιχνίδια δεν παίζω σχεδόν ποτέ; 

Υπάρχει υπερθέρμανση της συσκευής; 

Θα με καλύπτει μέσα στη μέρα; 

Ευχαριστώ όλους. 

 

Η ποιότητα βίντεο του s22u είναι παρόμοια σε συνθήκες ημέρας, αλλά πολύ καλύτερη ειδικά σε σκοτεινό περιβάλλον η με πιο χαμηλό ή τεχνητό φωτισμό.. Η φόρτιση είναι ελαφρώς πιο γρήγορη στο s22u καμία τραγική διαφορά.. Ζεσταίνονται και τα 2 το s22u περισσότερο.. Η μπαταρία κρατάει πολύ περισσότερο στο Pixel 7 pro με την ίδια χρήση και το σκίζω το κινητό σε social και media κλπ.. Η εμπειρία χρήσης και το fluidity στο Pixel είναι εντελώς αλλού δεν έχει stuttering και τα λοιπά σπαστικά, που έχει ο exynos του s22u.. Επίσης out of the box η οθόνη του s22u είναι πολύ ανώτερη απο του pixel 7 pro εννοώντας πως το λευκό του pixel κιτρινίζει και δυστυχώς χωρίς root δεν παραμετροποιείται.. (βέβαια αυτό είναι και θέμα αρεσκείας, εμένα δε μου αρέσουν οι πολύ θερμοί τόνοι, θέλω neutral προς ψυχρούς) 

Με ρουτ αλλάζεις τα πάντα.. 

Η χρυσή τομή αν έχεις τα χρήματα είναι s23u που είναι ανώτερο σε όλα με φοβερή μπαταρία και καμιά υπερθέρμανση.. 

Προέρχομαι από 10 μήνες σε s22u όπου άλλαξα 3 συσκευές μπας και ήταν θέμα λοταρίας επεξεργαστή και να έχω και μια αξιοπρεπή μπαταρία αλλά μπα.. Και κατέληξα στο Pixel 7 pro.. 

Edited by ChrisNikol
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ChrisNikol said:

Η ποιότητα βίντεο του s22u είναι παρόμοια σε συνθήκες ημέρας, αλλά πολύ καλύτερη ειδικά σε σκοτεινό περιβάλλον η με πιο χαμηλό ή τεχνητό φωτισμό.. Η φόρτιση είναι ελαφρώς πιο γρήγορη στο s22u καμία τραγική διαφορά.. Ζεσταίνονται και τα 2 το s22u περισσότερο.. Η μπαταρία κρατάει πολύ περισσότερο στο Pixel 7 pro με την ίδια χρήση και το σκίζω το κινητό σε social και media κλπ.. Η εμπειρία χρήσης στο Pixel είναι εντελώς αλλού δεν έχει stuttering κλπ που έχει ο exynos του s22u.. 

Η χρυσή τομή αν έχεις τα χρήματα είναι s23u που είναι ανώτερο σε όλα με φοβερή μπαταρία και καμιά υπερθέρμανση.. 

Προέρχομαι από 10 μήνες σε s22u όπου άλλαξα 3 συσκευές μπας και ήταν θέμα λοταρίας επεξεργαστή και να έχω και μια αξιοπρεπή μπαταρία αλλά μπα.. Και κατέληξα στο Pixel 7 pro.. 

Χμμ μάλιστα. Πολύ κατατοπιστικος. Υποθέτω διαβάζοντας ότι οι φωτογραφίες στο Pixel είναι πιο φυσικές, ενώ στο s22u πιο ζωηρές, όπως άλλωστε συνηθίζει η samsung σε αυτό. Βέβαια με χρήση photo apps όλα γίνονται τέλεια! 😎😂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jimma1987 said:

Χμμ μάλιστα. Πολύ κατατοπιστικος. Υποθέτω διαβάζοντας ότι οι φωτογραφίες στο Pixel είναι πιο φυσικές, ενώ στο s22u πιο ζωηρές, όπως άλλωστε συνηθίζει η samsung σε αυτό. Βέβαια με χρήση photo apps όλα γίνονται τέλεια! 😎😂

Αυτό μπορώ να στο επιβεβαιώσω και εγώ!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Just now, jimma1987 said:

Χμμ μάλιστα. Πολύ κατατοπιστικος. Υποθέτω διαβάζοντας ότι οι φωτογραφίες στο Pixel είναι πιο φυσικές, ενώ στο s22u πιο ζωηρές, όπως άλλωστε συνηθίζει η samsung σε αυτό. Βέβαια με χρήση photo apps όλα γίνονται τέλεια! 😎😂

Δεν ανάφερα το θέμα photo γιατί σε post edit αλλάζεις οτι θες.. Σε θέμα αρχικής φώτο μου αρέσουν πολύ περισσότερο τα αποτελέσματα του Pixel... 

Link to comment
Share on other sites

Το δωρεάν αποθηκευτικό χώρο των 100gb στο google one για 3 μήνες που δίνει το google pixel 7 Pro ξέρουμε πως το ενεργοποιούμε; Δε βρίσκω πουθενά τον τρόπο. 

Link to comment
Share on other sites

Το δωρεάν αποθηκευτικό χώρο των 100gb στο google one για 3 μήνες που δίνει το google pixel 7 Pro ξέρουμε πως το ενεργοποιούμε; Δε βρίσκω πουθενά τον τρόπο. 
Φαντάζομαι ειναι για συγκεκριμένες χώρες, εγώ πληρώνω για αυτόν τον χώρο πάντως.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, guy_fawkes said:

Φαντάζομαι ειναι για συγκεκριμένες χώρες, εγώ πληρώνω για αυτόν τον χώρο πάντως.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Νομίζω μου το είχε εμφανίσει παλαιότερα αλλά τώρα δε το βρίσκω... Τεσπα δε πειράζει 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι μπας και δοκιμάσω και την nova. 

Με cosmote έχει από μαμά volte αλλά έχει θέμα με εισερχόμενες από παλιό forthnet 

Με vodafone έχει volte και wifi calling με shizuku αλλά όταν αλλάζει κεραία (πχ υπόγειο τούνελ κτλ) το χάνει και θέλει πάλι λειτουργία πτήσης για να δουλέψει ξανά. 

Με nova ξέρω ότι χρειάζεται shizuku. Το θέμα είναι, έχει το ίδιο πρόβλημα με τη vodafone ή το βρίσκει μόνο του; Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει να μου πει; 

 

Edit και απάντηση! 

Να απαντήσω μόνος μου γιατί το δοκίμασα. Κάνει ότι κάνει και στην vodafone η nova. Λειτουργεί κανονικά με shizuku μέχρι να χάσει το σήμα της και μετά θέλει λειτουργία πτήσεις για να ανοίξει σωστά πάλι το volte. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...