Jump to content

alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι ακριβώς έτσι, φαίνεται για μεταφορά χρημάτων. 

Σταδιακα φαντάζομαι θα εμφανιστούν κ αυτόματα, πιθανότατα στις ΦΔ του 2024 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δύο λεπτά όταν φωρτίζουμε την Payzy από πιστωτική φυσικά ΚΑΙ ΔΕΝ υπολογίζονται στο αφορόλογητο, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑ ΑΓΑΘΏΝ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ. Οι αγορές πού θα γίνουν μέσω Payzy για αγορά αγαθών θά υπολογίζονται στο αφορολογητο φίλος, από εδώ η διπλανό φόρουμ έγραψε ότι φαίνονται αυτόματα στην δήλωση , αν ίσχυε αυτό που γράφτηκε πριν, δηλαδή αν μεταφέρει κανείς χρήματα από τράπεζα σε τράπεζα οχι για αγορά αγαθών θα πέρναγε στο αφορολογητο οχι φυσικά εκτός και αν ήταν για αγορά προϊόντων

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι εάν το έχω αναφέρει κάπου ή απλά το είχα σκεφτεί. Έχοντας την payzy πίσω από μια curve και πληρώνοντας στο εξωτερικό (εκτός ζώνης €) έγινε κανονικά επιστροφή 1%

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Δεν θυμάμαι εάν το έχω αναφέρει κάπου ή απλά το είχα σκεφτεί. Έχοντας την payzy πίσω από μια curve και πληρώνοντας στο εξωτερικό (εκτός ζώνης €) έγινε κανονικά επιστροφή 1%

Γιατι δεν πληρωσες κατευθειαν με την payzy ειχε καλυτερο συναλλαγμα η mastercard vs της visa?

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, stathis123 said:

Γιατι δεν πληρωσες κατευθειαν με την payzy ειχε καλυτερο συναλλαγμα η mastercard vs της visa?

Curve δεν έχει καλύτερη ισοτιμία (όπως και η revolut) από τις ελληνικές τράπεζες; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Curve δεν έχει καλύτερη ισοτιμία (όπως και η revolut) από τις ελληνικές τράπεζες; 

Για το παραδειγμα σου η Revolut θα ειχε την καλυτερη ισοτιμια, μετα η Curve & μετά η Payzy.

H διαφορα ειναι οτι στην Revolut η ισοτιμια ΔΕ-ΠΑ ειναι η τραπεζικη και το ΣΚ ειναι τραπεζικη +0,5% για τα πρωτα 1000 ευρω στο δωεαν πλανο. Οποτε αν ξερεις οτι το σκ θα χαλασεις σε ξενο νομισμα σε συμφερει να αγορασεις συναλλαγμα ΔΕ-ΠΑ και να χαλας το ΣΚ χωρις το 0,5%.

Η Curve απο τη στιγμη που δεν ειναι τραπεζα ωστε να εχεις λογαριασμο σε συναλλαγμα, χρησιμοποιει τα rates της Mastercard. Αυτο σημαινει οτι ισοτιμια = Τραπεζικη + %Mastercard για τα πρωτα 1000 ευρω το μηνα στο δωρεαν πλανο.

Η payzy απο τη στιγμη που δεν διαθετει λογαριασμους σε ξενα νομισματα χρησιμοποιει τα rates της Visa. Αυτο σημαινει οτι ισοτιμια = Τραπεζικη + %Visa +2,5% προμηθεια payzy (με ανωτατο ποσο τα 7 ευρω/συναλλαγη).

Ναι μεν η ισοτιμια που πηρες με την Curve ηταν καλυτερη της payzy αλλα οχι και η φθηνοτερη. 🙂 

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2023 at 10:45 ΠΜ, stathis123 said:

Για το παραδειγμα σου η Revolut θα ειχε την καλυτερη ισοτιμια, μετα η Curve & μετά η Payzy.

H διαφορα ειναι οτι στην Revolut η ισοτιμια ΔΕ-ΠΑ ειναι η τραπεζικη και το ΣΚ ειναι τραπεζικη +0,5% για τα πρωτα 1000 ευρω στο δωεαν πλανο. Οποτε αν ξερεις οτι το σκ θα χαλασεις σε ξενο νομισμα σε συμφερει να αγορασεις συναλλαγμα ΔΕ-ΠΑ και να χαλας το ΣΚ χωρις το 0,5%.

Η Curve απο τη στιγμη που δεν ειναι τραπεζα ωστε να εχεις λογαριασμο σε συναλλαγμα, χρησιμοποιει τα rates της Mastercard. Αυτο σημαινει οτι ισοτιμια = Τραπεζικη + %Mastercard για τα πρωτα 1000 ευρω το μηνα στο δωρεαν πλανο.

Η payzy απο τη στιγμη που δεν διαθετει λογαριασμους σε ξενα νομισματα χρησιμοποιει τα rates της Visa. Αυτο σημαινει οτι ισοτιμια = Τραπεζικη + %Visa +2,5% προμηθεια payzy (με ανωτατο ποσο τα 7 ευρω/συναλλαγη).

Ναι μεν η ισοτιμια που πηρες με την Curve ηταν καλυτερη της payzy αλλα οχι και η φθηνοτερη. 🙂 

🤔 Κάνω αγορά, με φυσική παρουσία, σε χώρα εκτός ζώνης ευρό. Ύψους κάτω των 100€ την κάθε φορά. 

Curve και revolut είναι πολύ κοντά, όταν "googlάρω" την ισοτιμία σχεδόν δεν έχουν διαφορές.

Χθες, στα 68.36€ payzy μου έβαλε καπέλο 2€ (χοντρικά) και δεν ξέρω αν έχω να περιμένω και κάποια αναδρομική χρέωση, οπότε η απάντηση είναι αυτόματη. 

Ο συνδυασμός τώρα, payzy πίσω από την curve, για όσο δίνει την επιστροφή 1% εξισώνει ή και υπερκαλύπτει την όποια υπεροχή της revolut. 

Έχω και τις δύο (curve και revolut), αυτό που θα κάνω την επόμενη φορά είναι να αγοράσω το ίδιο ακριβώς προϊόν και με τις 2 ώστε να γίνει σύγκριση επακριβώς. 

Να υπενθυμίσω ότι η συζήτηση δεν έχει να κάνει με καμία αντιπαράθεση και γίνεται καθαρά για τη χαρά της ίδιας της συζήτησης και ίσως να βρεθεί κάποια χρησιμότητα σε υπάρχουσες κάρτες curve. 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να στείλω χρήματα από την κάρτα μου payzy σε άλλη κάρτα payzy; και αν ναι με ποιο τρόπο; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται πολύ απλά με την συνομιλία που έχει. Επιλέγεις στην συνομιλία τον κάτοχο της κάρτας δηλαδή το κινητό του πατάς το σύμβολο του ευρώ € βάζεις το ποσό και επιλέγεις αποστολή 

Edited by alany
Link to comment
Share on other sites

Μέσω payzy μπορούν να πληρωθούν τα παράβολα από το e-paravolo ;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, zurabi_97 said:

Μέσω payzy μπορούν να πληρωθούν τα παράβολα από το e-paravolo ;

Δεν έχω δοκιμάσει, αλλά δεν έχω καταφέρει να κάνω συναλλαγή με το Δημόσιο με τη χρήση κάρτας payzy (ΕΝΦΙΑ, Τέλη Κυκλοφορίας, Φόρος Εισοδήματος κλπ.)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, zurabi_97 said:

Μέσω payzy μπορούν να πληρωθούν τα παράβολα από το e-paravolo ;

Δεν νομίζω να έχει αλλάξει αλλά ίσχυε ότι δεν μπορείς να πληρώσεις οφειλές δημοσίου με payzy.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάστηκε χθες να κάνω πληρωμή με κωδικό RF στο κτηματολόγιο. Παραδόξως πέρασε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γίνεται να πληρώσεις τα παράβολα μέσω RF στην εφαρμογή

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zurabi_97 said:

Τελικά γίνεται να πληρώσεις τα παράβολα μέσω RF στην εφαρμογή

Προσοχή στη χρέωση για πληρωμές με payzy μέσω RF που είναι €0,40 ανά πληρωμή.

Στο μεταξύ το 2% επιστροφής για πληρωμές μέσω RF συνεχίζει μέχρι 31/10, αλλά εξαιρούνται διάφορες συναλλαγές μεταξύ των οποίων και το e-παράβολο: https://support.payzy.gr/hc/el-gr/articles/16028647628177-2-payzy-cashback-με-πληρωμή-RF-λογαριασμού

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στη χρέωση για πληρωμές με payzy μέσω RF που είναι €0,40 ανά πληρωμή.
Στο μεταξύ το 2% επιστροφής για πληρωμές μέσω RF συνεχίζει μέχρι 31/10, αλλά εξαιρούνται διάφορες συναλλαγές μεταξύ των οποίων και το e-παράβολο: https://support.payzy.gr/hc/el-gr/articles/16028647628177-2-payzy-cashback-με-πληρωμή-RF-λογαριασμού

Να ‘χαμε να λέγαμε για τα 0,40€ ανά πληρωμή.

Οι τράπεζες ποιο πολύ χρεώνουν;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, zurabi_97 said:


Να ‘χαμε να λέγαμε για τα 0,40€ ανά πληρωμή.

Οι τράπεζες ποιο πολύ χρεώνουν;

Ναι, οι τράπεζες συνήθως έχουν ελάχιστη χρέωση πλέον τα €0,50 ανά συναλλαγή για πληρωμές τρίτων. 

Απλά το λέω επειδή έχουμε μάθει στα δωρεάν του payzy και να την πατήσουν .

Εμένα π.χ. που πληρώνω ύδρευση σε δήμο δε με συμφέρει να πληρώσω με RF ούτε με το 2% επιστροφή και να χρεωθώ όταν μπορώ να πληρώσω με κάρτα και να βγάλω κάτι ψιλά.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για οποιον ενδιαφερεται και ειναι ελευθερος επαγγελματιας: https://pro.payzy.gr/

 

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ληγμένο λογαριασμό δεη μια ημέρας παίρνει; γράφει δύο ημέρες πριν να πληρώνεται

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, vrwmiaR1z said:

Ληγμένο λογαριασμό δεη μια ημέρας παίρνει; γράφει δύο ημέρες πριν να πληρώνεται

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εννοείται, κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν μετράει στο αφορολόγητο το top up με κάρτα άλλης ελληνικής τράπεζας το έχετε τσεκάρει όντως ή το υποθέτετε;

Εννοώ, στο αντίστοιχο εργαλείο για το αφορολόγητο της τράπεζας που ανήκει η κάρτα που χρησιμοποιήσατε για το top up, δεν εμφανίζεται η φόρτιση της payzy;

Edited by pan05
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μετράνε οι αγορές που κανεις όμως.

Αν μετρούσε η φόρτιση θα είχες αφορολόγητο επι 2

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, anekoulourida said:

Καλημέρα μπορούν να πληρωθούν τα τέλη κυκλοφορίας μέσω payzy

Νομίζω πως τίποτα που έχει να κάνει με κρατικά έσοδα δεν μπορεί να πληρωθεί με payzy.

On 5/12/2023 at 4:40 ΜΜ, pan05 said:

Το ότι δεν μετράει στο αφορολόγητο το top up με κάρτα άλλης ελληνικής τράπεζας το έχετε τσεκάρει όντως ή το υποθέτετε;

Εννοώ, στο αντίστοιχο εργαλείο για το αφορολόγητο της τράπεζας που ανήκει η κάρτα που χρησιμοποιήσατε για το top up, δεν εμφανίζεται η φόρτιση της payzy;

Και δεν εμφανίζεται η φόρτιση στο αφορολόγητο αλλά και σαν κίνηση στο λογαριασμό εμφανίζεται σαν "μετρητά". Ουσιαστικά είναι σαν να έκανες ανάληψη από το atm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...