Jump to content

iPhone 14 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου. Αγορασμένο το 14pro max αρχές Απριλίου. Το φόρτιζα με ταχυφορτιστη 45watt της Samsung και μέχρι τέλος Απρίλη, έπεσε στο 99%. Από τότε δοκίμασα να το φορτίσω με έναν παλιό Samsung φορτιστή 5V 1A. Μέχρι τώρα παραμένει στο 99%. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, ή αν επηρεάζει η ταχυφορτιση.

Τι έχω κερδίσει με όλο αυτό; Τίποτα! Στο Samsung Note 10plus που είχα πριν, δεν υπήρχε αυτή η ένδειξη, οπότε δε με ένοιαζε. Ότι και να κάνουμε, η μπαταρία είναι υλικό που με την πάροδο του χρόνου θα παρουσιάσει φθορά. Προσωπικά, θεωρώ απολύτως φυσιολογικό να χρειάζεται αντικατάσταση μπαταρία ανά 2 – 3 χρόνια, καθώς είναι μία συσκευή που χρησιμοποιούμε σε καθημερινή βάση. Η καλύτερη κίνηση που θα μπορούσε να κάνει κάποια στιγμή η Apple θα ήτανε να αφαιρέσει την ένδειξη με την υγεία της μπαταρίας, καθώς δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από άγχος. Σημασία έχει να απολαμβάνουμε την συσκευή μας και να μας καλύπτει τις ανάγκες μας. Ότι και να κάνουμε, η μπαταρία έχει συγκεκριμένη ζωή. Τι και αν κρατήσει δυόμιση χρόνια αντί για δύο. Αξίζει η όλη ταλαιπωρία με προσεκτικές φορτίσεις και με κινήσεις που μόνο στρες προσφέρουν;

Ποιος σας εγγυάται αν, μετά από ένα χρόνο λέει 100%, ότι όντως η ζωή της μπαταρίας είναι 100%; Θεωρείται ότι μέσα σε ένα χρόνο έχει μηδενικές φθορές, Και ότι δεν είναι σφάλμα της ένδειξης;
Σημειωτέον, το βάζω για φόρτιση όλο το βράδυ, δεν το κόβω σε συγκεκριμένα ποσοστά και τα σχετικά, με ενδιαφέρει το πρωί να είναι Φούλ, για να μπορέσω να βγάλω τι μέρα, και αυτό είναι το μόνο που θα πρέπει να μας απασχολεί. Καλύπτει η μπαταρία της συσκευής τις ανάγκες μου για να βγάλω απροβλημάτιστα τη μέρα;
 

Edited by kastorakos84

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους κατοχους. Το θεμα με την μπαταρια πιστευω εχει παρει υπερβολικες διαστασεις. Οι μπαταριες ερχονται με ονομαστικη χωρητικοτητα και πραγματικη. Η πραγματικη αρχικα ειναι παραπανω απ την ονομαστικη που ανακοινωνει ο κατασκευαστης. Γι αυτο αν τσεκαρετε τις μπαταριες στην αρχη της ζωης τους σε iphone πχ με το coconut battery https://www.coconut-flavour.com/coconutbattery/ εμφανιζονται με ποσοστο ανω του 100%. Στα iphone στην υγεια μπαταριας εμφανιζεται παντα το χειροτερο νουμερο στο ιστορικο φορτισεων ασχετα απ τις μεταβολες αν φορτιστει η μπαταρια πιο ηπια μετα. Αυτο που σκοτωνει τις μπαταριες ειναι η θερμοτητα. Στο 14 pro max μου ειχε πεσει στο 98% απ τον πρωτο μηνα. Αλλα στο ιστορικο φορτισεων στο coconut battery εχει ανεβει στο 99.7%.  Αυτο που αλλαξα ηταν οτι σταματησα να το χρησιμοποιω οταν φορτιζε και το φορτιζα σε δροσερο περιβαλλον (μονο με γνησιο φορτιστη και καλωδιο). Απο τοτε σταματησε να πεφτει το ποσοστο υγειας στο μενου του κινητου και σταθεροποιηθηκε η τιμη στο coconut battery. Απλα δεν πιστευω κανεις να εχει την απαιτηση να σκιζει το κινητο ειτε σε επιπεδο επεξεργαστικης ισχυος ειτε χρησιμοποιωντας το σε χωρους με μεγαλη θερμοκρασια ή εντονη ηλιοφανεια και τερματισμενη φωτεινοτητα ειτε να το φορτιζουν με ασυρματη φορτιση υψηλης ισχυος και να μην φθειρεται η μπαταρια.  

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως βρίσκω τους κύκλους φόρτισης; 
Ακολούθησα τα βήματα που λένε μέσα από τα δεδομένα διαγνωστικών αλλά δεν παρέχει το πακέτο με τις πληροφορίες που υποτίθεται ότι γράφει τους κύκλους της μπαταρίας. 
Το έχει καταφέρει κάποιος; 

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2023 at 2:25 ΜΜ, drivth said:


Μόνο με έξυπνη πρίζα θα το κανείς αυτό όπως εγώ σε ότι ποσοστό θέλεις να κλείνει το ρεύμα και να σταματάει η φόρτιση

Για δώσε καμία πληροφορία που την βρίσκω κ πως το ρυθμίζω;

Link to comment
Share on other sites

Οι tplink tapo p100 και 110. Εγκαθιστάς το app της εταιρείας , την ρυθμίζεις να ανοίγει ένα δίωρο τη νύχτα, μετά από τις εφαρμογή συντομεύσεων του κινητού φτιάχνεις ένα σενάριο μόλις φτάσει σε ποιο ποσοστό θέλεις να κλείνει η πρίζα

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2023 at 2:27 ΜΜ, drivth said:

Οι tplink tapo p100 και 110. Εγκαθιστάς το app της εταιρείας , την ρυθμίζεις να ανοίγει ένα δίωρο τη νύχτα, μετά από τις εφαρμογή συντομεύσεων του κινητού φτιάχνεις ένα σενάριο μόλις φτάσει σε ποιο ποσοστό θέλεις να κλείνει η πρίζα

Υπάρχει πουθενά κανένας Οδηγος είμαι άσχετος με τα σενάρια 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενά κανένας Οδηγος είμαι άσχετος με τα σενάρια 

41b48bb6213761a5e6b143e7d71ef1a6.jpg
846b1c29075b999b13fdd79c22f03c01.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καμία ζυγαριά μπάνιου που να συγχρονίζει με την εφαρμογή υγεία της συσκευής μας ….

κατα προτίμηση με ένδειξη σωματικού λίπους /δείκτη μάζας σώματος .

Edit:   μόλις βρήκα αυτήν 

https://www.apple.com/shop/product/HMJM2ZM/A/withings-body-body-composition-wi-fi-scale?fnode=36d29a3fc992a605b4e87f7608d4752bdd9785b87dd95f639fccb812ae2884fad8d23f591261578e895dec601ca7b1e78d6dbfa3b14142c4b8814ba8b5a7ac807727dde7dff72eafa682b30164c8867878380a487319910622b1aa7cd4071fc9aab0f12336114078a13b5953e74c251b

Από την στιγμή που την εχει στο Apple Store…. θα δουλεύει απροβλημάτιστα με το iOS 

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, xabos said:

Καμία ζυγαριά μπάνιου που να συγχρονίζει με την εφαρμογή υγεία της συσκευής μας ….

κατα προτίμηση με ένδειξη σωματικού λίπους /δείκτη μάζας σώματος .

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια την Medisana BS 552 αλλα μεσα απο το app vitadock.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

απoφευγω οσο γινεται να αγοραζω συσκευες που δουλευουν μονο σε ios ή android. Οκ σημερα ειμαι με iphone, σε 1-2-5 χρονια;

Edited by marlboro man

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, xabos said:

Καμία ζυγαριά μπάνιου που να συγχρονίζει με την εφαρμογή υγεία της συσκευής μας ….

κατα προτίμηση με ένδειξη σωματικού λίπους /δείκτη μάζας σώματος .

Edit:   μόλις βρήκα αυτήν 

https://www.apple.com/shop/product/HMJM2ZM/A/withings-body-body-composition-wi-fi-scale?fnode=36d29a3fc992a605b4e87f7608d4752bdd9785b87dd95f639fccb812ae2884fad8d23f591261578e895dec601ca7b1e78d6dbfa3b14142c4b8814ba8b5a7ac807727dde7dff72eafa682b30164c8867878380a487319910622b1aa7cd4071fc9aab0f12336114078a13b5953e74c251b

Από την στιγμή που την εχει στο Apple Store…. θα δουλεύει απροβλημάτιστα με το iOS 

https://www.skroutz.gr/s/18399117/Xiaomi-Mi-Body-Composition-Scale-2-Smart-Zygaria-me-Lipometriti-Bluetooth-se-Leyko-chroma.html

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, leo06 said:

Αυτή την εφαρμογή zepp life δεν χρησιμοποιεί; Συνδέεται κάπως στο health του iOS?

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Antwny said:

Αυτή την εφαρμογή zepp life δεν χρησιμοποιεί; Συνδέεται κάπως στο health του iOS?

Ναι, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ χρόνια την smart ζυγαριά της Nokia (Withings πλέον), πολύ ευχαριστημένος. Συγχρονίζει τα πάντα με health.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, georgemv said:

Χρησιμοποιώ χρόνια την smart ζυγαριά της Nokia (Withings πλέον), πολύ ευχαριστημένος. Συγχρονίζει τα πάντα με health.

Επειδή με ενδιαφέρει η αγορά μιας Withings,  ποιο μοντέλο  έχεις; 

Link to comment
Share on other sites

Λίγο , που κοίταξα στο Amazon.de …. μέχρι να αποφασίσω ποια θα αγοράσω … εξαντλήθηκε , το νέο κορυφαίο της μοντέλο …🧐

κ το φθηνό μοντέλο της ,κάνει σωστή διάγνωση  (απόκλιση από την dexa, 1-3%) κ περνάει τα δεδομένα αμέσως στην εφαρμογή υγεία. 

Link to comment
Share on other sites

Τις χρονικό διάστημα  3-20 Σεπτεμβρίου , θα είναι φίλος μου στην Κίνα , κ έχει δικαίωμα να φέρει ατελώς μια συσκευή .

Θέλω  να πιστεύω ότι θα υπάρχει για αγορά η global έκδοση του 15 pro max 

Αν όχι … η κινεζική έκδοση … που (αν) υστερεί ? 

Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2023 at 10:55 ΠΜ, kastorakos84 said:

Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου. Αγορασμένο το 14pro max αρχές Απριλίου. Το φόρτιζα με ταχυφορτιστη 45watt της Samsung και μέχρι τέλος Απρίλη, έπεσε στο 99%. Από τότε δοκίμασα να το φορτίσω με έναν παλιό Samsung φορτιστή 5V 1A. Μέχρι τώρα παραμένει στο 99%. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, ή αν επηρεάζει η ταχυφορτιση.

Τι έχω κερδίσει με όλο αυτό; Τίποτα! Στο Samsung Note 10plus που είχα πριν, δεν υπήρχε αυτή η ένδειξη, οπότε δε με ένοιαζε. Ότι και να κάνουμε, η μπαταρία είναι υλικό που με την πάροδο του χρόνου θα παρουσιάσει φθορά. Προσωπικά, θεωρώ απολύτως φυσιολογικό να χρειάζεται αντικατάσταση μπαταρία ανά 2 – 3 χρόνια, καθώς είναι μία συσκευή που χρησιμοποιούμε σε καθημερινή βάση. Η καλύτερη κίνηση που θα μπορούσε να κάνει κάποια στιγμή η Apple θα ήτανε να αφαιρέσει την ένδειξη με την υγεία της μπαταρίας, καθώς δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από άγχος. Σημασία έχει να απολαμβάνουμε την συσκευή μας και να μας καλύπτει τις ανάγκες μας. Ότι και να κάνουμε, η μπαταρία έχει συγκεκριμένη ζωή. Τι και αν κρατήσει δυόμιση χρόνια αντί για δύο. Αξίζει η όλη ταλαιπωρία με προσεκτικές φορτίσεις και με κινήσεις που μόνο στρες προσφέρουν;

Ποιος σας εγγυάται αν, μετά από ένα χρόνο λέει 100%, ότι όντως η ζωή της μπαταρίας είναι 100%; Θεωρείται ότι μέσα σε ένα χρόνο έχει μηδενικές φθορές, Και ότι δεν είναι σφάλμα της ένδειξης;
Σημειωτέον, το βάζω για φόρτιση όλο το βράδυ, δεν το κόβω σε συγκεκριμένα ποσοστά και τα σχετικά, με ενδιαφέρει το πρωί να είναι Φούλ, για να μπορέσω να βγάλω τι μέρα, και αυτό είναι το μόνο που θα πρέπει να μας απασχολεί. Καλύπτει η μπαταρία της συσκευής τις ανάγκες μου για να βγάλω απροβλημάτιστα τη μέρα;
 

Σωστός! Νομίζω ότι δίνουν ιδιαίτερη σημασία στην "υγεία μπαταρίας" όσοι σκοπεύουν να πουλήσουν τη συσκευή τους πχ πάνω στο χρόνο απ΄όταν το πήραν και να μη το κρατήσουν παραπάνω. Με τόοοοοοσα iPhone προς πώληση σε αγγελίες, marketplace κλπ, αυτά που λογικά θα φύγουν πιο γρήγορα είναι αυτά που συνδυάζουν καλή υγεία μπαταρίας και καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω δύο ερωτήσεις. Η πρώτη και σημαντικότερη αφορά την οθόνη...

Σε συνθήκες υψηλής ηλιοφάνειας η εξωτερικής φωτεινότητας έχω συνήθως στο μέγιστο την φωτεινότητα της συσκευής. Και δείχνει άψογα. Μετά από κάποια δευτερόλεπτα απλά η οθόνη σκοτεινιάζει λίγο , ακριβώς σαν να κατεβαίνει η φωτεινότητα και με δυσκολεύει αρκετά να δω. Τσεκαροντας βλέπω ότι η φωτεινότητα της συσκευής είναι ρυθμισμένη στο μέγιστο. 

Μετά από λίγα λεπτά η δευτερόλεπτα μπορεί να ξανά φωτίσει και να γίνει ωραία η οθόνη με αποτέλεσμα να βλέπω σωστά αυτά που πρέπει να δω.

Ανησυχώ μήπως έχει κάποιο πρόβλημα , ίσως με τον αισθητήρα του true tone καθώς έχω δοκιμάσει να παίξω με την αυτόματη φωτεινότητα και να κλείσω το true tone αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

Όταν άρχισα να γράφω για παράδειγμα το ποστ αυτό έβλεπα τέλεια. Πριν λιγναπλως σκοτείνιασε. Όχι τελείως αλλά αρκετά για να με δυσκολεύει να δω.

 

Επίσης πολλές φορές -ασχετο- όταν πάω να ανοίξω τις φωτογραφίες και πατάω σε μια φωτογραφία, αυτή κολλάει θαμπή. Κλείνω ξανά ανοίγω την εφαρμογή με τις φωτογραφίες και λειτουργεί κανονικά. Θαμπή δηλαδή και σε δευτερόλεπτο καθαρίζει.

 

Γενικά έχω αρκετά θέματα δυστυχώς...ειδικά με το λογισμικό του.. τέλος πάντων πάω στην δεύτερη μου ερώτηση που αφορά το παρακάτω σκρινσοτ που πήρα...

Αυτό το split στην οθόνη δεν έχω καταφέρει να καταλάβω πως γινεται. Το έχω κάνει πολλές φορές αλλά καταλάθος.

Επίσης δεν έχω καταφέρει να καταλάβω γιατί υπάρχει και τι κάνει....

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρωνIMG_3741.thumb.png.8558be19af7949938524f50025195328.png

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, ethnik471 said:

Παιδιά καλησπέρα. Έχω δύο ερωτήσεις. Η πρώτη και σημαντικότερη αφορά την οθόνη...

Σε συνθήκες υψηλής ηλιοφάνειας η εξωτερικής φωτεινότητας έχω συνήθως στο μέγιστο την φωτεινότητα της συσκευής. Και δείχνει άψογα. Μετά από κάποια δευτερόλεπτα απλά η οθόνη σκοτεινιάζει λίγο , ακριβώς σαν να κατεβαίνει η φωτεινότητα και με δυσκολεύει αρκετά να δω. Τσεκαροντας βλέπω ότι η φωτεινότητα της συσκευής είναι ρυθμισμένη στο μέγιστο. 

Μετά από λίγα λεπτά η δευτερόλεπτα μπορεί να ξανά φωτίσει και να γίνει ωραία η οθόνη με αποτέλεσμα να βλέπω σωστά αυτά που πρέπει να δω.

Ανησυχώ μήπως έχει κάποιο πρόβλημα , ίσως με τον αισθητήρα του true tone καθώς έχω δοκιμάσει να παίξω με την αυτόματη φωτεινότητα και να κλείσω το true tone αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

Όταν άρχισα να γράφω για παράδειγμα το ποστ αυτό έβλεπα τέλεια. Πριν λιγναπλως σκοτείνιασε. Όχι τελείως αλλά αρκετά για να με δυσκολεύει να δω.

 

Επίσης πολλές φορές -ασχετο- όταν πάω να ανοίξω τις φωτογραφίες και πατάω σε μια φωτογραφία, αυτή κολλάει θαμπή. Κλείνω ξανά ανοίγω την εφαρμογή με τις φωτογραφίες και λειτουργεί κανονικά. Θαμπή δηλαδή και σε δευτερόλεπτο καθαρίζει.

 

Γενικά έχω αρκετά θέματα δυστυχώς...ειδικά με το λογισμικό του.. τέλος πάντων πάω στην δεύτερη μου ερώτηση που αφορά το παρακάτω σκρινσοτ που πήρα...

Αυτό το split στην οθόνη δεν έχω καταφέρει να καταλάβω πως γινεται. Το έχω κάνει πολλές φορές αλλά καταλάθος.

Επίσης δεν έχω καταφέρει να καταλάβω γιατί υπάρχει και τι κάνει....

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρωνIMG_3741.thumb.png.8558be19af7949938524f50025195328.png

Όσον αφορά τη φωτεινότητα κατά 99% το κάνει για αποφυγή υπερθέρμανσης. Παρατήρησε αν στο κάνει όταν είσαι σε ζεστό περιβάλλον, κάτω από ήλιο κτλ. Είναι γνωστή λειτουργία στα iphone. 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προστασία από υπερθέρμανση σε πολλά 

Nits brightness…. 

Όταν  επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα πιάνει πάλι το maximum 

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, ethnik471 said:

Παιδιά καλησπέρα. Έχω δύο ερωτήσεις. Η πρώτη και σημαντικότερη αφορά την οθόνη...

Αυτό το split στην οθόνη δεν έχω καταφέρει να καταλάβω πως γινεται. Το έχω κάνει πολλές φορές αλλά καταλάθος.

Επίσης δεν έχω καταφέρει να καταλάβω γιατί υπάρχει και τι κάνει....

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρωνIMG_3741.thumb.png.8558be19af7949938524f50025195328.png

Είναι λειτουργία ενός χεριού για να είναι εύκολος ο χειρισμός της συσκευής με ένα χέρι. 

Ενεργοποιείται με Swipe προς τα κάτω από το το κάτω μέρος της οθόνης. Και αντίστροφα απενεργοποιείται. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά που μου λύσατε τις απορίες !

Όσον αφορά την οθόνη κατά την γνώμη μου άλλο ένα απαράδεκτο της apple. Φυσικά την μέγιστη φωτεινότητα συνήθως στον ήλιο.

Επίσης το ότι ζεσταίνεται, ζεσταίνεται και μονο που είναι ενεργοποιημένο...δεν το συζητώ να κάνεις κάτι στο κινητό....τέλος πάντων...

Τουλάχιστον κατάλαβα γιατί το κάνει.

 

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους που μου λύσατε τις απορίες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...