Jump to content

iPhone 14 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  Λειτούργησε! Αυτό ήταν!
Ένα hard reset χρειαζόταν τόσο καιρό (το οποίο το έκανα με λάθος τρόπο τόσο καιρό...) και πλέον το Wallet (μετά από μια επανεγκατάσταση) παίζει κανονικά!
 
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια Σάκη!

Να είσαι καλά αδερφέ! Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα σου!
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, fotisbasm_ said:

 

Εγω δεν την κανω γιατι καθε φορα που κανω update πεφτει και 1% απο την υγεια μπαταριας 😤

 

Α δεν ξέρω, έχω κανένα χρόνο να δω την υγεία της μπαταρίας...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

γίνεται να κάνουμε pause μια βίντεο εγγραφή και να ξανά αρχίσουμε μετά και ένα είναι το ίδιο βίντεο; όπως γίνεται πλέον στα Samsung;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ilka71 said:

γίνεται να κάνουμε pause μια βίντεο εγγραφή και να ξανά αρχίσουμε μετά και ένα είναι το ίδιο βίντεο; όπως γίνεται πλέον στα Samsung;

Καλησπέρα όχι δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2023 at 9:04 ΜΜ, fotisbasm_ said:

 

Εγω δεν την κανω γιατι καθε φορα που κανω update πεφτει και 1% απο την υγεια μπαταριας 😤

 

Τα ίδια λέει και ο κολλητός μου χρόνια iphoneακιας.

Εγώ από την εμπειρία μου με 13&14PMax δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. 

Edited by vtag
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλησπέρα, είμαι απογοητευμένος γιατί έχω το κινητό 2 μήνες και πήγε η υγεία στο 99%... Τι σημαίνει αυτό και γιατί συνέβη τόσο νωρίς; ....

Καλησπέρες!

Εγώ το έχω αγοράσει από istorm 07/10/2022, και το επίπεδο μπαταρίας είναι στο 100%!

Για του λόγου το αληθές…
ea54e8a583019c1f7de16a27ee65771e.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, _JiMMiS_ said:


Καλησπέρες!

Εγώ το έχω αγοράσει από istorm 07/10/2022, και το επίπεδο μπαταρίας είναι στο 100%!

Για του λόγου το αληθές…
ea54e8a583019c1f7de16a27ee65771e.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Με τι φορτιστή το φορτίζεις και σε τι συχνότητα; 20-80%?

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως αγορά την 07.11.2022 και 100% . Φόρτιση κάθε βράδυ με έξυπνη πρίζα και αυτοματοποίηση μόλις φτάσει 95% να κλείνει η φόρτιση

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Το έχουμε πει επανειλημμένως… το ποσοστό αυτό δεν έχει να κάνει με το πως φορτίζεις τη συσκευή, είναι τι μπαταρία θα σου κάτσει και πως τη διαβάζει η συσκευή. «Τυχεροί» όσοι έχουν ακόμα ποσοστό 100% αλλά όπως όλοι κατανοούμε, και αυτό το νούμερο λάθος είναι, γιατί δεν είναι τεχνολογικά δυνατό μια μπαταρία να έχει διατηρήσει το ίδιο ποσοστό μετά από σχεδόν ένα χρόνο χρήσης. Γιαυτό μην ασχολείστε καν με αυτό το νούμερο και απολαύστε τη συσκευή σας όπως σας βολεύει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά , η γυναίκα μου επίσης αγορά 27.11.2022 iPhone 13 , μπαταρια 98%. Έτσι για την ιστορία, 190 κύκλους φόρτισης εγώ , 220 περίπου η γυναίκα μου.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, drivth said:

Πολύ σωστά , η γυναίκα μου επίσης αγορά 27.11.2022 iPhone 13 , μπαταρια 98%. Έτσι για την ιστορία, 190 κύκλους φόρτισης εγώ , 220 περίπου η γυναίκα μου.

που βλεπουμε τους κυκλους φορτισης?

Παντως ρε παιδες εγω με το μικρο που φορτιζω σχεδον καθε μερα (σπανια θα με βγαλει 2η) ειμαι στο 100% απο Γεναρη αλλα το φορτιζω βραδυ κλειστο ή flight και γενικα μονο εκτος χρησης βραδυ αφου τη μερα το θελω γεματο.

Η αδερφη μου που του ριχνει οποτε ναναι οπως ναναι φορτισεις, στο Max που βγαζει και 2η μερα αρα εχει και λιγοτερους κυκλους γιατι κανει χαλαρη χρηση, αγορα γεναρη, ειναι ηδη στο 95%.

Προφανως ισως να μην σημαινει και πολλα, αλλα επειδη μαρεσει η παρατηρηση, βλεπω το ιδιο μοτιβο. Ομοιως ενας φιλος γιατρος που επισης βαζει/βγαζει φορτιση συνεχεια (και με πιο γρηγορους φορτιστες απο αυτους που εχω εγω) στα 2 χρονια ηταν στο 81%...και πραγματικα ηταν μαπα η αυτονομια του στο 12αρι που ειχε. Ισως εναι τυχαιο αλλα ισως και η αργη φορτιση σε ωρες μη χρησης βοηθαει λιγο στη διατηρηση της σε καλυτερη κατασταση

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

που βλεπουμε τους κυκλους φορτισης?
Παντως ρε παιδες εγω με το μικρο που φορτιζω σχεδον καθε μερα (σπανια θα με βγαλει 2η) ειμαι στο 100% απο Γεναρη αλλα το φορτιζω βραδυ κλειστο ή flight και γενικα μονο εκτος χρησης βραδυ αφου τη μερα το θελω γεματο.
Η αδερφη μου που του ριχνει οποτε ναναι οπως ναναι φορτισεις, στο Max που βγαζει και 2η μερα αρα εχει και λιγοτερους κυκλους γιατι κανει χαλαρη χρηση, αγορα γεναρη, ειναι ηδη στο 95%.
Προφανως ισως να μην σημαινει και πολλα, αλλα επειδη μαρεσει η παρατηρηση, βλεπω το ιδιο μοτιβο. Ομοιως ενας φιλος γιατρος που επισης βαζει/βγαζει φορτιση συνεχεια (και με πιο γρηγορους φορτιστες απο αυτους που εχω εγω) στα 2 χρονια ηταν στο 81%...και πραγματικα ηταν μαπα η αυτονομια του στο 12αρι που ειχε. Ισως εναι τυχαιο αλλα ισως και η αργη φορτιση σε ωρες μη χρησης βοηθαει λιγο στη διατηρηση της σε καλυτερη κατασταση

Η μέσω imaging software από pc η μέσω συντόμευσης https://www.icloud.com/shortcuts/ff2ed01c42d14a16a0c9c215d779c1cd διαβάζοντας το τελευταίο αρχείο analytics στις ρυθμίσεις του κινητού στην καρτέλα ανάλυση και βελτιώσεις
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορεί κάποιος να κάνει για να προστατέψει την μπαταρία του είναι να μην την θερμαίνει 

Με γρήγορη φόρτιση και με πολύ χρήση σε ήλιο και χωρίς σήμα 

Αυτα μόνο μπορεί κάποιος να μην κάνει. Τίποτα άλλο 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλα παιδιά μπαταρια είναι δεν μπορεί να μείνει μια ζωή σε καλή κατάσταση . Ας χαρούμε τις συσκευές μας και αν χαλάσει να την αλλάξουμε στα επίσημα και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ε σε πονάει να βλέπεις συσκευή πχ η δίκη μου να είναι 3-4 ετών και να έχει 89% υγεία και να βλέπεις συσκευή 1 έτους να πέφτει 90% 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, drivth said:

Καλα παιδιά μπαταρια είναι δεν μπορεί να μείνει μια ζωή σε καλή κατάσταση . Ας χαρούμε τις συσκευές μας και αν χαλάσει να την αλλάξουμε στα επίσημα και τέλος.

ενταξει ευκολο να το λες, αλλα εγω πχ που ειμαι επαρχια θα πρεπει να το στειλω Αθηνα, να σκασω κανα 100αρικο και να μεινω χωρις κινητο για 4 μερες στην καλυτερη αν κανουν αλλαγη την ιδια μερα. Αλλιως αν πιασει και ΣΚ ξεμενεις απο κινητο και εβδομαδα.. Επισης το 100αρικο που θες δεν ειναι αμελητεο οταν σε αλλες εταιρειες χρεωνουν 30 ευρω για τα ιδια πραγματα ακριβως...

Τελος, ειδικα παλιοτερα με κακες αυτονομιες ειχε μεγαλη αξια η μη πτωση της αποδοσης της γιατι απλα οταν εβγαζες οριακα τη μερα, με μια γρηγορη πτωση ειχες θεμα και σε αυτο...

Τελος, το να κανεις κατι που δε σε ενοχλει και δεν εμποδιζει να το χαρεις δεν καταλαβαινω γιατι να μην το πουμε..

Πχ οπως ανεφερα η  αδερφη μου και ο φιλος ο γιατρος που τα φορτιζουν αστατα μες τη μερα, επειδη ειναι σε χρηση προφανως αναπτυσει θερμοκρασιες. Εγω που το βαζω στον υπνο μου και με αργο φορτιστη (αφου ετσι και αλλιως για 5-6 ωρες δεν το ακουμπαω), δεν κοβω κατι απο την ευχαριστηση. απλα εχω το φορτιστη στην πριζα, το κουμπωνω και αυτο κανει τη δουλεια του. τοσο απλα και ευκολα χωρις να κοβω τιποτα απο ευχαριστηση. 

 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου - 12 Pro Max - είχα 86% από το Φλεβάρη κι είχε μείνει εκεί με όλες τις ενημερώσεις που έχει πάρει και το φόρτιζα συνέχεια 20-80. 

Στις αρχές Ιουλίου που ήμουν σε άδεια και το φόρτιζα όταν κοιμόμουν και έφτανε στο 100%, έπεσε στο 84 και μετά στο 82% μέσα σε μια βδομάδα. Δεν ξέρω αν ήταν τόσο τυχαίο.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2023 at 2:36 ΜΜ, ilka71 said:

γίνεται να κάνουμε pause μια βίντεο εγγραφή και να ξανά αρχίσουμε μετά και ένα είναι το ίδιο βίντεο; όπως γίνεται πλέον στα Samsung;

Δοκίμασε την εφαρμογή clips. Με την εφαρμογή αυτή, γίνεται αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Νέος κάτοχος 14 pro max. 

Διάβασα αρκετά από το νήμα και έλυσα αρκετές απορίες αρχάριου που είχα.

Να ρωτήσω αν γίνετε κάτι που δεν κατάφερα να το βρω.

Έχω το 128 gb και δεν μου φτάνει ο χώρος λόγω πολλών βίντεο και φωτογραφιών και σκέφτομαι να πάρω το icloud+ με τα 200gb.

1. Υπάρχει τρόπος να έχω άλμπουμ με βίντεο και φωτογραφίες μόνο στο icloud και όχι στο κινητό αλλά να μπορώ να έχω πρόσβαση από το κινητό για να τα δω η να κατεβάσω κάτι από εκεί;

2. Υπάρχει τρόπος ένα άλλο άλμπουμ που έχω στο κινητό να το μεταφέρω στο icloud σε ξεχωριστό φάκελο; και αν ναι πως; γιατί στα αρχεία δεν βγάζει τα αρχεία φωτογραφίες για να τα κάνω μεταφορά.

Αυτά τα 2 αν μπορούσαν να γίνουν από το κινητό θα με βόλευε πολύ. Αν όχι και γίνετε μέσω υπολογιστή θα ηθελα πάλι την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Με τι φορτιστή το φορτίζεις και σε τι συχνότητα; 20-80%?

Παιδιά απλό φορτιστή χρησιμοποιώ στα 20W, αλλά διατηρώ το 40%-80% αυστηρά!
Είμαι γύρω στους 120-130 γύρους φόρτισης…
Μην τρελένεστε όμως! Χαρείτε το και το πολύ πολύ αλλάζετε μπαταρία και τέλος…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, _JiMMiS_ said:


Παιδιά απλό φορτιστή χρησιμοποιώ στα 20W, αλλά διατηρώ το 40%-80% αυστηρά!
Είμαι γύρω στους 120-130 γύρους φόρτισης…
Μην τρελένεστε όμως! Χαρείτε το και το πολύ πολύ αλλάζετε μπαταρία και τέλος…emoji6.pngemoji6.pngemoji6.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Χρησιμοποίησε ακόμα καλύτερα αργή φόρτιση 

Το 40-80% δεν αναφέρεται σε καμία έρευνα. Φυσικά η συσκευή δίκη σου είναι ότι θέλεις μπορείς να κανείς 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε ακόμα καλύτερα αργή φόρτιση 
Το 40-80% δεν αναφέρεται σε καμία έρευνα. Φυσικά η συσκευή δίκη σου είναι ότι θέλεις μπορείς να κανείς 

Χρησιμοποιώ αυτό το είδος φόρτισης, κοντά 10 μήνες τώρα, και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την μπαταρία…
Και να υποχωρήσει πάντως αρκετά, απλά θα την αλλάξω!
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, _JiMMiS_ said:


Χρησιμοποιώ αυτό το είδος φόρτισης, κοντά 10 μήνες τώρα, και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την μπαταρία…emoji106.pngemoji106.pngemoji106.png
Και να υποχωρήσει πάντως αρκετά, απλά θα την αλλάξω!emoji6.pngemoji6.pngemoji6.png

Απλά έχεις πολύ μικρό διαθέσιμο ποσοστό για μέσα στην μέρα να χρησιμοποιήσεις και είναι κρίμα 

Με τέτοια λογική κάποιος μπορεί να πει εγώ το φορτιζω 40-60% 

Τι θα κάνουμε δηλαδή θα ζούμε για να προσέχουμε την μπαταρια; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, fotis_lyk said:

Γειά σας,

Νέος κάτοχος 14 pro max. 

Διάβασα αρκετά από το νήμα και έλυσα αρκετές απορίες αρχάριου που είχα.

Να ρωτήσω αν γίνετε κάτι που δεν κατάφερα να το βρω.

Έχω το 128 gb και δεν μου φτάνει ο χώρος λόγω πολλών βίντεο και φωτογραφιών και σκέφτομαι να πάρω το icloud+ με τα 200gb.

1. Υπάρχει τρόπος να έχω άλμπουμ με βίντεο και φωτογραφίες μόνο στο icloud και όχι στο κινητό αλλά να μπορώ να έχω πρόσβαση από το κινητό για να τα δω η να κατεβάσω κάτι από εκεί;

2. Υπάρχει τρόπος ένα άλλο άλμπουμ που έχω στο κινητό να το μεταφέρω στο icloud σε ξεχωριστό φάκελο; και αν ναι πως; γιατί στα αρχεία δεν βγάζει τα αρχεία φωτογραφίες για να τα κάνω μεταφορά.

Αυτά τα 2 αν μπορούσαν να γίνουν από το κινητό θα με βόλευε πολύ. Αν όχι και γίνετε μέσω υπολογιστή θα ηθελα πάλι την βοήθεια σας.

Φίλε μου καλημέρα εγώ με αρκετά χρόνια μήλο ως προς τις φωτό & βίντεο χρησιμοποιώ το Google fotos σαν cloud αποθήκευσης και εκεί έχω την δυνατότητα να έχω ειτε άλμπουμ ειτε προβολή (+ κατέβασμα ) οποίας φωτογραφίας θέλω σε real time από την συσκευή μου και όχι μόνο. 
Ο λόγος που πήγα σε αυτό το cloud είναι γιατί οι φωτό μου όταν τις σβήνω από το κινητό δεν διαγράφονταν και από το cloud κάτι που στο cloud της apple όταν το έψαχνα δεν είχε αυτήν την επιλογή. 
Αν τώρα κάποιο άλλο μέλος σου δώσει κάποια άλλη λύση…….

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...