Jump to content

iPhone 14 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 28/5/2023 at 7:39 ΠΜ, greg2310 said:

Μια ερωτηση περι browser .safari η chrome? Ποιο γρηγορος μου φενεται ο chrome 

Εδώ κοιτάμε να απαγκιστρωθούμε από οτιδήποτε Google και θα βάλουμε τον Chrome; Καταρχήν έχει πολύ άσχημο UI στο iOS. 

Mε τον Safari θα έχεις κάτι πολύ βασικό που λέγεται keychain [εκτός όλων των privacy features και content ad-blockers (εδώ προτείνω το Wipr)].

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το keychain? Σαν το passwords της google? Εγώ πάντως που δουλεύω chrome στη δουλειά και στο σπίτι, όλοι οι κωδικοί είναι εκεί. Και το ios, ευτυχώς, συνεργάζεται πάρα πολύ καλά με το passwords της google. Αυτό που δε συνεργάζεται καλά, είναι το ανάποδο ! Όταν αποθηκεύεται κωδικός στο keychain, δεν περνάει αυτόματα στον browser μου στο γραφείο πχ. Άρα για εμάς που δε δουλεύουμε με μακ, είναι λίγο πολύ άχρηστο. Αν αξιοποιείς όλο το οικοσύστημα, πιστεύω πως ναι, έχουν τρομερή συνεργασία και αποτελεσματικότητα. Όσο για το UI του chrome , είναι πολύ υποκειμενικό!

Την καλημέρα μου και καλή εβδομάδα !

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, bill_viper said:

Εδώ κοιτάμε να απαγκιστρωθούμε από οτιδήποτε Google και θα βάλουμε τον Chrome; Καταρχήν έχει πολύ άσχημο UI στο iOS. 

Mε τον Safari θα έχεις κάτι πολύ βασικό που λέγεται keychain [εκτός όλων των privacy features και content ad-blockers (εδώ προτείνω το Wipr)].

Ok αλλα πολλες φορες φορτωνει πολυ γρηγοροτερα τις σελιδες

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Antwny said:

Τι είναι το keychain? Σαν το passwords της google? Εγώ πάντως που δουλεύω chrome στη δουλειά και στο σπίτι, όλοι οι κωδικοί είναι εκεί. Και το ios, ευτυχώς, συνεργάζεται πάρα πολύ καλά με το passwords της google. Αυτό που δε συνεργάζεται καλά, είναι το ανάποδο ! Όταν αποθηκεύεται κωδικός στο keychain, δεν περνάει αυτόματα στον browser μου στο γραφείο πχ. Άρα για εμάς που δε δουλεύουμε με μακ, είναι λίγο πολύ άχρηστο. Αν αξιοποιείς όλο το οικοσύστημα, πιστεύω πως ναι, έχουν τρομερή συνεργασία και αποτελεσματικότητα. Όσο για το UI του chrome , είναι πολύ υποκειμενικό!

Την καλημέρα μου και καλή εβδομάδα !

Καλημέρα και καλή εβδομάδα . συμφωνώ απόλυτα.10 χρόνια χρήστης Apple δεν έχω ανοίξει ούτε μια σελίδα στον safari γιατί δεν με βολεύει καθόλου(μαθημενοσ πάντα με Chrome) . μόνο σε εξαιρετική περίπτωση που δεν ανοίγει καποιο περιεχόμενο στον Chrome, τότε το τρέχω στον safari.η Google πάντως συνεργάζεται μια χαρά με το Ios και μπράβο. Οι διαφημίσεις μου την σπάνε λίγο στον Chrome μιας και δεν έχει βγει κάτι που να τις μπλοκάρει αλλά οκ. Όλα είναι υποκειμενικα και τι βολεύει στον καθένα ώστε να κάνει την ζωή του ευκολότερη και όχι δυσκολότερη!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Administrators
7 minutes ago, vtag said:

Όσοι έχετε κάνει μετάβαση από 13PMax πως σας φαίνεται η αυτονομία σε σχέση με το 13αρι? 

Δεν υπάρχει αξιοσημείωτη διαφορά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, vtag said:

Όσοι έχετε κάνει μετάβαση από 13PMax πως σας φαίνεται η αυτονομία σε σχέση με το 13αρι? 

Ενώ η χρήση μου δεν έχει αλλάξει, η αυτονομία φαίνεται μια ιδέα πιο αδύναμη στο 14 pro max σε αντίθεση με το 13PM. Βέβαια μπορεί να είναι και άλλοι παράγοντες αλλά εχω <1 ώρα διαφορά στο screen on time σε καθημερινή βάση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εχω ενα θεμα με το apple pay παταω double-click το πλαινο κουμπι οταν ειναι να πληρωσω αλλα δεν διαβαζει το προσωπο μου καν και κολλαει εκει οσες φορες και να το ανοιξω και να το κλεισω.. ενω μολις βγω απο το μαγαζι λειτουργει κανονικα... εχει συμβει σε κανεναν κατι αναλογο;
Μηπως το κανει λογο ασφαλειας και πρεπει πρωτα να το ενεργοπιοισω και μετα ο πωλητης να πληκτρολογιση το τερματικο; 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Mahone1 said:

Καλησπερα παιδια, εχω ενα θεμα με το apple pay παταω double-click το πλαινο κουμπι οταν ειναι να πληρωσω αλλα δεν διαβαζει το προσωπο μου καν και κολλαει εκει οσες φορες και να το ανοιξω και να το κλεισω.. ενω μολις βγω απο το μαγαζι λειτουργει κανονικα... εχει συμβει σε κανεναν κατι αναλογο;
Μηπως το κανει λογο ασφαλειας και πρεπει πρωτα να το ενεργοπιοισω και μετα ο πωλητης να πληκτρολογιση το τερματικο; 

Ευχαριστω.

Δεν έχει καμία σχέση με τον πωλητή 

Όπου και να είσαι πρέπει να ενεργοποιείται 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος κι εγώ, σε σχέση με το 13PMax που προέρχομαι μου φαίνεται ότι πέφτει λίγο πιο γρήγορα η μπαταρία.

Έκλεισα Always On και 5G μήπως βελτιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, vtag said:

Νέος κάτοχος κι εγώ, σε σχέση με το 13PMax που προέρχομαι μου φαίνεται ότι πέφτει λίγο πιο γρήγορα η μπαταρία.

Έκλεισα Always On και 5G μήπως βελτιωθεί.

Δυστυχώς και σε εμένα, μετά από τόσους μήνες που έχω το 14 PM, ειναι μια ιδεα πιο αδυναμο σε αυτονομια απο το 13PM. Οπότε απλά θα το συνηθίσεις σταδιακά.
Α και η υγεία της μπαταρίας, μειώνεται πολύ πιο γρήγορα από το 13 PM, οπότε μην σε πανικοβάλει
πχ σε εμένα, μέσα σε 3 μήνες κατοχής του 14PM, έπεσε ένα 1%, ενω με το 13PM, έκανε 6 μήνες για να πέσει (παρόμοια χρήση πάντα)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, vtag said:

Νέος κάτοχος κι εγώ, σε σχέση με το 13PMax που προέρχομαι μου φαίνεται ότι πέφτει λίγο πιο γρήγορα η μπαταρία.

Έκλεισα Always On και 5G μήπως βελτιωθεί.

Ε πιστεύω το always on παίζει μεγάλο ρόλο...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, tasosathan said:

Δυστυχώς και σε εμένα, μετά από τόσους μήνες που έχω το 14 PM, ειναι μια ιδεα πιο αδυναμο σε αυτονομια απο το 13PM. Οπότε απλά θα το συνηθίσεις σταδιακά.
Α και η υγεία της μπαταρίας, μειώνεται πολύ πιο γρήγορα από το 13 PM, οπότε μην σε πανικοβάλει
πχ σε εμένα, μέσα σε 3 μήνες κατοχής του 14PM, έπεσε ένα 1%, ενω με το 13PM, έκανε 6 μήνες για να πέσει (παρόμοια χρήση πάντα)

δν ισχυει αυτο που λες,εχω 74 φορτισεις και ακομα 100%και το εχω απο τον νοεμβριο

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, vtag said:

Νέος κάτοχος κι εγώ, σε σχέση με το 13PMax που προέρχομαι μου φαίνεται ότι πέφτει λίγο πιο γρήγορα η μπαταρία.

Έκλεισα Always On και 5G μήπως βελτιωθεί.

Το Always on φταίει εάν το κλείσεις είναι ίδιο το13pm

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, fotisbasm_ said:

Το Always on φταίει εάν το κλείσεις είναι ίδιο το13pm

Πιστεύω ότι παίζει ρόλο και η οθόνη .εάν είναι στο αυτόματο, που όταν κινούμαστε έξω ανεβάζει κοντά 2300nits και έτσι τρώει αρκετά περισσότερο, την ίδια στιγμή που το 13ProMax φτάνει peak τα 1300 με τις ίδιες χωρητικότητες μπαταρίας οπότε θα δοκιμάσω και κλείσω την αυτόματη φωτεινότητα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ernesto1983 said:

δν ισχυει αυτο που λες,εχω 74 φορτισεις και ακομα 100%και το εχω απο τον νοεμβριο

Έχω 62 κύκλους φόρτισης και είμαι ήδη στο 98% σύμφωνα με το 3uTools. Μου κάνει και εμένα εντύπωση γιατί τέτοια απότομη πτώση 

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία το έχουμε πει 1000 φορές είναι καθαρά θέμα τι θα σου τύχει 

Σε κάποιους τυχαίνουν καλές, σε κάποιους τυχαίνουν μέτριες και βλέπουμε αυτήν την ανομοιομορφία στα ποσοστά υγείας 

Πχ είμαι κάτοχος xs max και παρόλο που είναι τόσων ετών, έχω υγεία 94% 

Φορτιζω όποτε μου καπνίσει αλλά πάντα με τον μαμά φορτιστή 

Γρηγορη φόρτιση μια φορά τους 2-3 μήνες 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. 

Υπάρχει τρόπος να βάλω φραγή στις κλήσεις με απόκρυψη ;

Επίσης υπάρχει τρόπος για αναφορά παράδοσης στα απλά και κλασικά SMS ;

 

Κάτι ακόμα, από το control center όταν πατάω πάνω στο Bluetooth η στο wifi αυτό απλώς αποσυνδέεται αλλά δεν απενεργοποιείται. Πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις για να τα απενεργοποιήσω. Υπάρχει τρόπος να απςνεργοποιουνται κατευθείαν ;

 

Και κάτι τελευταίο , υπάρχει τρόπος το control center όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη να μην εμφανίζεται ; Να τραβάω κάτω δηλαδή και να εμφανίζεται μόνο όταν το τηλέφωνο είναι ξεκλειδωτο... Είναι σημαντικό θέμα ασφάλειας...

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ethnik471 said:

Καλημέρα παιδιά. 

Υπάρχει τρόπος να βάλω φραγή στις κλήσεις με απόκρυψη ;

Επίσης υπάρχει τρόπος για αναφορά παράδοσης στα απλά και κλασικά SMS ;

 

Κάτι ακόμα, από το control center όταν πατάω πάνω στο Bluetooth η στο wifi αυτό απλώς αποσυνδέεται αλλά δεν απενεργοποιείται. Πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις για να τα απενεργοποιήσω. Υπάρχει τρόπος να απςνεργοποιουνται κατευθείαν ;

 

Και κάτι τελευταίο , υπάρχει τρόπος το control center όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη να μην εμφανίζεται ; Να τραβάω κάτω δηλαδή και να εμφανίζεται μόνο όταν το τηλέφωνο είναι ξεκλειδωτο... Είναι σημαντικό θέμα ασφάλειας...

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

για το 3... έτσι δουλεύει δεν μπορείς να κανείς κάτι άλλο. όπως τα είπες είναι 

για το 4... πήγαινε ρυθμίσεις/Face ID και κωδικος και κατω κατω θα βρεις την επιλογη 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, ethnik471 said:

Καλημέρα παιδιά. 

Υπάρχει τρόπος να βάλω φραγή στις κλήσεις με απόκρυψη ;

Επίσης υπάρχει τρόπος για αναφορά παράδοσης στα απλά και κλασικά SMS ;

 

Κάτι ακόμα, από το control center όταν πατάω πάνω στο Bluetooth η στο wifi αυτό απλώς αποσυνδέεται αλλά δεν απενεργοποιείται. Πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις για να τα απενεργοποιήσω. Υπάρχει τρόπος να απςνεργοποιουνται κατευθείαν ;

 

Και κάτι τελευταίο , υπάρχει τρόπος το control center όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη να μην εμφανίζεται ; Να τραβάω κάτω δηλαδή και να εμφανίζεται μόνο όταν το τηλέφωνο είναι ξεκλειδωτο... Είναι σημαντικό θέμα ασφάλειας...

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Για την αναφορά παράδοσης SMS. Στην αρχή του SMS γράφεις:  *0# κενό (Cosmote)   *# κενό (Vodafone)   *ΝΟΤ# κενό (Wind)

Link to comment
Share on other sites

Για την αναφορά παράδοσης SMS. Στην αρχή του SMS γράφεις:  *0# κενό (Cosmote)   *# κενό (Vodafone)   *ΝΟΤ# κενό (Wind)
χαχαχα back to 2000! χαχαχα!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. 
Υπάρχει τρόπος να βάλω φραγή στις κλήσεις με απόκρυψη ;
Επίσης υπάρχει τρόπος για αναφορά παράδοσης στα απλά και κλασικά SMS ;
 
Κάτι ακόμα, από το control center όταν πατάω πάνω στο Bluetooth η στο wifi αυτό απλώς αποσυνδέεται αλλά δεν απενεργοποιείται. Πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις για να τα απενεργοποιήσω. Υπάρχει τρόπος να απςνεργοποιουνται κατευθείαν ;
 
Και κάτι τελευταίο , υπάρχει τρόπος το control center όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη να μην εμφανίζεται ; Να τραβάω κάτω δηλαδή και να εμφανίζεται μόνο όταν το τηλέφωνο είναι ξεκλειδωτο... Είναι σημαντικό θέμα ασφάλειας...
 
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Για την απενεργοποίηση του Bluetooth μπορείς να χρησιμοποιήσεις συντόμευση όπως η παρακάτω.

https://www.icloud.com/shortcuts/945422bc6fd241fc81d461e442bdff8d

Το απενεργοποιεί αλλά για να το ενεργοποιήσεις πρέπει να κατεβάσει το CC και να πατήσεις το εικονίδιο.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ilka71 said:
2 ώρες πριν, spyrdano said:
Για την αναφορά παράδοσης SMS. Στην αρχή του SMS γράφεις:  *0# κενό (Cosmote)   *# κενό (Vodafone)   *ΝΟΤ# κενό (Wind)

χαχαχα back to 2000! χαχαχα!

Ναι είναι τρομερά  αστείο. Φίλε δεν χρησιμοποιώ SMS. Αν έχεις όμως έναν ηλικιωμένο πατέρα χωρίς smartphone πες μου σε παρακαλώ τι θα κάνεις για να δεις αν το μήνυμα σου έφτασε. Τα SMS δεν έχουν καταργηθεί για κάτι τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι τρομερά  αστείο. Φίλε δεν χρησιμοποιώ SMS. Αν έχεις όμως έναν ηλικιωμένο πατέρα χωρίς smartphone πες μου σε παρακαλώ τι θα κάνεις για να δεις αν το μήνυμα σου έφτασε. Τα SMS δεν έχουν καταργηθεί για κάτι τέτοιες περιπτώσεις.
γελάω για τις " δυνατότητες" των iphone! τρολαρω τον γιο μου για κάτι τέτοια!
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ethnik471 said:

Καλημέρα παιδιά. 

Υπάρχει τρόπος να βάλω φραγή στις κλήσεις με απόκρυψη ;

Επίσης υπάρχει τρόπος για αναφορά παράδοσης στα απλά και κλασικά SMS ;

 

Κάτι ακόμα, από το control center όταν πατάω πάνω στο Bluetooth η στο wifi αυτό απλώς αποσυνδέεται αλλά δεν απενεργοποιείται. Πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις για να τα απενεργοποιήσω. Υπάρχει τρόπος να απςνεργοποιουνται κατευθείαν ;

 

Και κάτι τελευταίο , υπάρχει τρόπος το control center όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη να μην εμφανίζεται ; Να τραβάω κάτω δηλαδή και να εμφανίζεται μόνο όταν το τηλέφωνο είναι ξεκλειδωτο... Είναι σημαντικό θέμα ασφάλειας...

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Για Bluetooth και WiFi να κλείσει εντελώς, είτε πας στις ρυθμίσεις είτε δημιουργείς συντομεύσεις στην αρχική οθόνη. Για να μην φαίνεται το control center πήγαινε εδώ...

 

IMG_5163.jpeg

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...