Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα
Νοικιάζω ένα κατάστημα και του είχε παραχωρηθεί το δικαίωμα χρήσης ενός χώρου εκτός καταστήματος, ας πούμε κάτι σαν αποθήκη (χωρίς να αναφέρεται πουθενά στο συμβόλαιο ή στο ιδιωτικό συμφωνητικό κάτι, λόγω δικής μου καλής θέλησης). Αλλά λόγω της κατάχρησης (έβαζε συνεχώς πράγματα και δεν υπήρχε χώρος για τα δικά μου πράγματα, ενώ του παραχωρήθηκε φιλικά μια συγκεκριμένη χρήση), αναγκάστηκα να το κλειδώσω και από τότε δεν μου πληρώνει το ενοίκιο (το τελευταίο που πλήρωσε ήταν του Ιουνίου). Επαναλαμβάνω, ότι αυτός ο χώρος δε φαίνεται ούτε στο συμβόλαιο αλλά ούτε και στο ιδιωτικό συμφωνητικό που κάναμε και του παραχωρήθηκε χαριστικά για να κάνει τη δουλειά του.
Πώς μπορώ να κινηθώ από εδώ και πέρα; 

Τον τρέχεις κανονικά.Εξώδικο και προχωράς για έξωση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Βασικά από ό,τι κατάλαβα έψαχνε αφορμή για να μην πληρώνει ενοίκιο. Αυτό που δε μου είναι σαφές είναι αν πήρε πρωτοβουλία από μόνος του ή ρώτησε δικηγόρο, και στη δεύτερη περίπτωση είναι δυνατόν δικηγόρος να τον συμβούλεψε να μην πληρώνει το ενοίκιο ;
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως τα χαρίζει στην εφορία. Επίσης όπως είπε ένας φίλος παραπάνω, αν του στείλω εξώδικο δε θα αναγκαστεί να πληρώσει ;
Δε σε νοιάζει για ποιο λόγο δε πληρώνει.
Άμεσα κάνε εξώδικο και αν δε πληρώσει τότε κατευθείαν τηλέφωνο στο δικηγόρο σου να προχωρήσει σε έξωση.
Τέρμα με τους τζαμπατζηδες
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, zerokill said:

Τον τρέχεις κανονικά.Εξώδικο και προχωράς για έξωση.

Για να προχωρήσεις για έξωση εννοείς αν δε συμμορφωθεί και συνεχίζει να μην πληρώνει;

10 ώρες πριν, takpanos said:

Δε σε νοιάζει για ποιο λόγο δε πληρώνει.
Άμεσα κάνε εξώδικο και αν δε πληρώσει τότε κατευθείαν τηλέφωνο στο δικηγόρο σου να προχωρήσει σε έξωση.
Τέρμα με τους τζαμπατζηδες

Φυσικά και δε με νοιάζει, απλά εκπλήσσομαι με το θράσος κάποιων. Εγώ αν είχα μαγαζί και δεν πλήρωνα θα ντρεπόμουν να το ανοίξω και αυτός σαν να μην τρέχει τίποτα. 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Κάποιες ερωτήσεις για κάποιους που γνωρίζουν.

Διαβάζω πως η ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης κατοικίας είναι  3  έτη, ασχέτως εαν στο χειρόγραφο συμβόλαιο και ηλεκτρονικά έχει συμφωνηθεί / δηλωθεί μικρότερη διάρκεια.

Αυτό που με μπερδεύει απο τα διάφορα που διαβάζω αλλά δε βγάζω άκρη,  είναι τα εξής:

α) Αν υπάρχει π.χ χειρόγραφο συμβόλαιο για 1 έτος (και ηλεκτρονικά έχει δηλωθεί και ίδιος χρόνος), τότε, πρέπει να ανανεωθεί ξανά ηλεκτρονικά στη λήξη του έτους  ή θεωρείται πως συνεχίζεται η 3ετία και άρα δε χρειαζεται να ανανεωθεί ηλεκτρονικά εκ νέου (αρχίζοντας προφανώς νέα 3ετία), μέχρις ότου συμπληρωθεί η 3ετία? Η ηλεκτρονική ανανέωση προϋποθέτει αυτομάτως και χειρόγραφη ανανέωση?


β) Εάν σε συμβόλαιο 1 ή 2 ετών δεν έχει καταγραφεί / συμφωνηθεί κάτι περί αναπροσαρμογής ενοικίου, τότε το ενοίκιο οφείλει να παραμείνει αμετάβλητο για όλο αυτό το χρονικό διάστημα του 1 ή  2 ετών ή τελικά πρέπει να παραμείνει ίδιο και για τα 3 έτη που ουσιαστικά ισχύει? Ή μήπως προβλέπεται αναπροσαρμογή (και ας μην αναγράφεται στο συμβόλαιο) κάθε χρόνο μέχρι τα 3 έτη και πόσο?

γ) Εφόσον η ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης είναι 3 έτη, τι νόημα έχουν οι μισθώσεις κάτω των 3 ετών? Πως και ως προς τι εξασφαλίζουν τους συμβαλλόμενους?

δ) Για να συμφωνηθούν / προστεθούν νέοι όροι σε συμβόλαιο που τρέχει, απαιτείται χρονική λήξη του υπάρχοντος συμβολαίου ή απαιτείται η σύνταξη νέου?

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά και Χαρά σε όλους !

Συγχαρητήρια για το, αναπόφευκτα, πολύπαθο και μακροσκελές αυτό Thread. 

Θα ήθελα, όσο πιο σύντομα, να σας παραθέσω μια τριβή που έχει προκύψει με τον Διαχειριστή της πολυκατοικίας στην οποία σχετικά πρόσφατα μετακόμισα. 

"Αρίθμηση διαμερισμάτων επί του εντύπου Κοινοχρήστων" :

Υπάρχει κάποιος κανόνας βάσει του οποίου γίνεται η αρίθμηση των διαμερισμάτων ανά όροφο ??

πχ. Με σημείο αναφοράς (εκκίνησης) το ασανσέρ, και με κατεύθυνση αρίθμησης σύμφωνα "με τους δείκτες του ρολογιού" ??

Ίσως να ακούγονται όλα αυτά λιγάκι "κινέζικα" ! 🙂

Αλλά, επί του πρακτέου, 

Το διαμέρισμα του Διαχειριστή, όπως αναγράφεται επί του εντύπου των κοινοχρήστων, είναι το Γ1.

Δηλαδή, το 1ο στη σειρά, με βάση τον παραπάνω τρόπο αρίθμησης στον 3ο όροφο.

Παρόλα αυτά, επιμένει ότι, 

Το ακριβώς κάτω από το διαμέρισμά του, διαμέρισμα του 2ου ορόφου, είναι το Α2,

και το μετέπειτα αυτού, που είναι το δικό μου (μισθωμένο όχι ιδιόκτητο) διαμέρισμα είναι το Α1 !!

Θέλησα να κάνω ένα είδος διασταύρωσης, δηλαδή να ελέγξω την αρίθμηση των διαφόρων διαμερισμάτων στους υπόλοιπους ορόφους. 

Ωστόσο, 

Στο Ισόγειο της Πολυκατοικίας, στον Πίνακα Ανακοινώσεων, τουλάχιστον τους δύο τελευταίους μήνες (όπου διαμένω εδώ),

Δεν έχω συναντήσει την κλασσική Συγκεντρωτική Λίστα κοινόχρηστων δαπανών της Πολυκατοικίας !!

Με αληθινά καλοπροαίρετο πνεύμα, 

Μήπως όμως ο Διαχειριστής μας, εδώ, υποπίπτει, ήδη, σε ΔΥΟ σφάλματα ??

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσοχή σας !! 🙏🙏

 

 

 

Link to comment
Share on other sites



Γειά και Χαρά σε όλους !

Στο συγκρότημα που μένω , οι αρίθμηση των διαμερμάτων, υπάρχει στις κατόψεις των σχεδίων, στην "σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας" και στο συμβόλαιο.
Στο μισθωτήριο σου, δεν γράφει τον αριθμό του διαμερισματός σου?.
Οτι είναι από πάνω ειναι και από κάτω κ το αντίθετο , εκτός κι αν είναι μεγαλύτερο καποιο διαμέρισμα ή είναι κοινόχρηστος χώρος. Οχι αποθήκη, γιατί και αυτές εχουν νούμερα.



Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Γειά και Χαρά σε όλους !
Συγχαρητήρια για το, αναπόφευκτα, πολύπαθο και μακροσκελές αυτό Thread. 
Θα ήθελα, όσο πιο σύντομα, να σας παραθέσω μια τριβή που έχει προκύψει με τον Διαχειριστή της πολυκατοικίας στην οποία σχετικά πρόσφατα μετακόμισα. 
"Αρίθμηση διαμερισμάτων επί του εντύπου Κοινοχρήστων" :
Υπάρχει κάποιος κανόνας βάσει του οποίου γίνεται η αρίθμηση των διαμερισμάτων ανά όροφο ??
πχ. Με σημείο αναφοράς (εκκίνησης) το ασανσέρ, και με κατεύθυνση αρίθμησης σύμφωνα "με τους δείκτες του ρολογιού" ??
Ίσως να ακούγονται όλα αυτά λιγάκι "κινέζικα" ! 
Αλλά, επί του πρακτέου, 
Το διαμέρισμα του Διαχειριστή, όπως αναγράφεται επί του εντύπου των κοινοχρήστων, είναι το Γ1.
Δηλαδή, το 1ο στη σειρά, με βάση τον παραπάνω τρόπο αρίθμησης στον 3ο όροφο.
Παρόλα αυτά, επιμένει ότι, 
Το ακριβώς κάτω από το διαμέρισμά του, διαμέρισμα του 2ου ορόφου, είναι το Α2,
και το μετέπειτα αυτού, που είναι το δικό μου (μισθωμένο όχι ιδιόκτητο) διαμέρισμα είναι το Α1 !!
Θέλησα να κάνω ένα είδος διασταύρωσης, δηλαδή να ελέγξω την αρίθμηση των διαφόρων διαμερισμάτων στους υπόλοιπους ορόφους. 
Ωστόσο, 
Στο Ισόγειο της Πολυκατοικίας, στον Πίνακα Ανακοινώσεων, τουλάχιστον τους δύο τελευταίους μήνες (όπου διαμένω εδώ),
Δεν έχω συναντήσει την κλασσική Συγκεντρωτική Λίστα κοινόχρηστων δαπανών της Πολυκατοικίας !!
Με αληθινά καλοπροαίρετο πνεύμα, 
Μήπως όμως ο Διαχειριστής μας, εδώ, υποπίπτει, ήδη, σε ΔΥΟ σφάλματα ??
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσοχή σας !! 
 
 
 
Συνήθως ισχύει η αρίθμηση όπως το λες. Δηλαδή το Β1 κάτω από το Γ1 και πάνω από το Α1 κλπ αλλά στην πράξη δεν έχει καμία σημασία. Το θέμα είναι να χρεώνεται το κάθε διαμέρισμα την αναλογία των κοινόχρηστων δαπανών σύμφωνα με τα χιλιοστά εξόδων, ανά κατηγορία, και όπως αυτά ορίζονται στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Άρα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αναζητήσεις τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και να δεις αν αυτά που σου χρεώνει ο διαχειριστής είναι αυτά που σου αναλογούν.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, AnasZak said:

Γειά και Χαρά σε όλους !

Συγχαρητήρια για το, αναπόφευκτα, πολύπαθο και μακροσκελές αυτό Thread. 

Θα ήθελα, όσο πιο σύντομα, να σας παραθέσω μια τριβή που έχει προκύψει με τον Διαχειριστή της πολυκατοικίας στην οποία σχετικά πρόσφατα μετακόμισα. 

"Αρίθμηση διαμερισμάτων επί του εντύπου Κοινοχρήστων" :

Υπάρχει κάποιος κανόνας βάσει του οποίου γίνεται η αρίθμηση των διαμερισμάτων ανά όροφο ??

πχ. Με σημείο αναφοράς (εκκίνησης) το ασανσέρ, και με κατεύθυνση αρίθμησης σύμφωνα "με τους δείκτες του ρολογιού" ??

Ίσως να ακούγονται όλα αυτά λιγάκι "κινέζικα" ! 🙂

Αλλά, επί του πρακτέου, 

Το διαμέρισμα του Διαχειριστή, όπως αναγράφεται επί του εντύπου των κοινοχρήστων, είναι το Γ1.

Δηλαδή, το 1ο στη σειρά, με βάση τον παραπάνω τρόπο αρίθμησης στον 3ο όροφο.

Παρόλα αυτά, επιμένει ότι, 

Το ακριβώς κάτω από το διαμέρισμά του, διαμέρισμα του 2ου ορόφου, είναι το Α2,

και το μετέπειτα αυτού, που είναι το δικό μου (μισθωμένο όχι ιδιόκτητο) διαμέρισμα είναι το Α1 !!

Θέλησα να κάνω ένα είδος διασταύρωσης, δηλαδή να ελέγξω την αρίθμηση των διαφόρων διαμερισμάτων στους υπόλοιπους ορόφους. 

Ωστόσο, 

Στο Ισόγειο της Πολυκατοικίας, στον Πίνακα Ανακοινώσεων, τουλάχιστον τους δύο τελευταίους μήνες (όπου διαμένω εδώ),

Δεν έχω συναντήσει την κλασσική Συγκεντρωτική Λίστα κοινόχρηστων δαπανών της Πολυκατοικίας !!

Με αληθινά καλοπροαίρετο πνεύμα, 

Μήπως όμως ο Διαχειριστής μας, εδώ, υποπίπτει, ήδη, σε ΔΥΟ σφάλματα ??

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσοχή σας !! 🙏🙏

 

 

 

Η αρίθμηση των διαμερισμάτων κάθε πολυκατοικίας καθορίζεται στον Κανονισμό της και δεν είναι θέμα του εκάστοτε διαχειριστή.

Ζήτησε αντίγραφο του Κανονισμού και θα λυθούν οι απορίες σου.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Γνωρίζει κανείς με τι σύμβαση είναι συνήθως τα συνεργεία καθαρισμού στις πολυκατοικίες;

Στη δική μας, τα κοινόχρηστα έχει αναλάβει ένα γραφείο, το οποίο με τη σειρά του στέλνει συνεργείο καθαρισμού. Η συμφωνία, απ' ότι έχω καταλάβει, είναι για δύο φορές την εβδομάδα, ήτοι 8 φορές το μήνα και με κόστος €70.

Τον Αύγουστο, προφανώς το συνεργείο πήγε διακοπές και πολύ καλά έκανε.
Αντί για 8 φορές λοιπόν, εμφανίστηκε τις 5.
Είναι λογικό να μας ζητάει το γραφείο πάλι €70;
Δηλαδή εμείς ως πολυκατοικία θα πληρώνουμε €70, ανεξάρτητα από το πόσες φορές θα καθαρίσει το συνεργείο;
Είναι αστείο το ποσό για να εγείρω ζήτημα, αλλά από την άλλη μου έκανε εντύπωση και γι αυτό ποσταρα εδώ.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, coulis said:


 


Στο συγκρότημα που μένω , οι αρίθμηση των διαμερμάτων, υπάρχει στις κατόψεις των σχεδίων, στην "σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας" και στο συμβόλαιο.
Στο μισθωτήριο σου, δεν γράφει τον αριθμό του διαμερισματός σου?.
Οτι είναι από πάνω ειναι και από κάτω κ το αντίθετο , εκτός κι αν είναι μεγαλύτερο καποιο διαμέρισμα ή είναι κοινόχρηστος χώρος. Οχι αποθήκη, γιατί και αυτές εχουν νούμερα.



Tapa
 

 

23 ώρες πριν, coulis said:


 


Στο συγκρότημα που μένω , οι αρίθμηση των διαμερμάτων, υπάρχει στις κατόψεις των σχεδίων, στην "σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας" και στο συμβόλαιο.
Στο μισθωτήριο σου, δεν γράφει τον αριθμό του διαμερισματός σου?.
Οτι είναι από πάνω ειναι και από κάτω κ το αντίθετο , εκτός κι αν είναι μεγαλύτερο καποιο διαμέρισμα ή είναι κοινόχρηστος χώρος. Οχι αποθήκη, γιατί και αυτές εχουν νούμερα.



Tapa
 

Φίλε μου Σ ευχαριστώ, πραγματικά, για τον χρόνο σου !

Νιώθω ότι η κατάσταση, στην πολυκατοικία που (ευτυχώς ή δυστυχώς) βρήκα σπίτι.. είναι λιγάκι "χύμα"... 

Χαρακτηριστική ένδειξη, ίσως, το ότι ΔΕΝ αναρτάται από τον Διαχειριστή, η Συγκεντρωτική Λίστα μηνιαίων κοινόχρηστων δαπανών, ΚΆΘΕ ΜΗΝΑ, στον "Πίνακα Ανακοινώσεων" στο Ισόγειο της Πολυκατοικίας ... !! 🙃 

 

 

Link to comment
Share on other sites



Φίλε μου Σ ευχαριστώ, πραγματικά, για τον χρόνο σου !
Νιώθω ότι η κατάσταση, στην πολυκατοικία που (ευτυχώς ή δυστυχώς) βρήκα σπίτι.. είναι λιγάκι "χύμα"... 
Χαρακτηριστική ένδειξη, ίσως, το ότι ΔΕΝ αναρτάται από τον Διαχειριστή, η Συγκεντρωτική Λίστα μηνιαίων κοινόχρηστων δαπανών, ΚΆΘΕ ΜΗΝΑ, στον "Πίνακα Ανακοινώσεων" στο Ισόγειο της Πολυκατοικίας ... !!  
 
 


Ααααχα χα χα χα.
Μήπως είσαι ο καινούργιος που ήρθε στην πολυκατοικία που μένω? .

Αλλα είπες οτι είσαι στον 1ο.

Δυστυχώς έτσι κάνει κ ο δικός μας κ εχουν κινηθεί άλλες διαδικασίες.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Gx2 said:
On 11/9/2023 at 8:47 ΜΜ, AnasZak said:
Γειά και Χαρά σε όλους !
Συγχαρητήρια για το, αναπόφευκτα, πολύπαθο και μακροσκελές αυτό Thread. 
Θα ήθελα, όσο πιο σύντομα, να σας παραθέσω μια τριβή που έχει προκύψει με τον Διαχειριστή της πολυκατοικίας στην οποία σχετικά πρόσφατα μετακόμισα. 
"Αρίθμηση διαμερισμάτων επί του εντύπου Κοινοχρήστων" :
Υπάρχει κάποιος κανόνας βάσει του οποίου γίνεται η αρίθμηση των διαμερισμάτων ανά όροφο ??
πχ. Με σημείο αναφοράς (εκκίνησης) το ασανσέρ, και με κατεύθυνση αρίθμησης σύμφωνα "με τους δείκτες του ρολογιού" ??
Ίσως να ακούγονται όλα αυτά λιγάκι "κινέζικα" ! emoji846.png
Αλλά, επί του πρακτέου, 
Το διαμέρισμα του Διαχειριστή, όπως αναγράφεται επί του εντύπου των κοινοχρήστων, είναι το Γ1.
Δηλαδή, το 1ο στη σειρά, με βάση τον παραπάνω τρόπο αρίθμησης στον 3ο όροφο.
Παρόλα αυτά, επιμένει ότι, 
Το ακριβώς κάτω από το διαμέρισμά του, διαμέρισμα του 2ου ορόφου, είναι το Α2,
και το μετέπειτα αυτού, που είναι το δικό μου (μισθωμένο όχι ιδιόκτητο) διαμέρισμα είναι το Α1 !!
Θέλησα να κάνω ένα είδος διασταύρωσης, δηλαδή να ελέγξω την αρίθμηση των διαφόρων διαμερισμάτων στους υπόλοιπους ορόφους. 
Ωστόσο, 
Στο Ισόγειο της Πολυκατοικίας, στον Πίνακα Ανακοινώσεων, τουλάχιστον τους δύο τελευταίους μήνες (όπου διαμένω εδώ),
Δεν έχω συναντήσει την κλασσική Συγκεντρωτική Λίστα κοινόχρηστων δαπανών της Πολυκατοικίας !!
Με αληθινά καλοπροαίρετο πνεύμα, 
Μήπως όμως ο Διαχειριστής μας, εδώ, υποπίπτει, ήδη, σε ΔΥΟ σφάλματα ??
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσοχή σας !! emoji120.pngemoji120.png
 
 
 

Συνήθως ισχύει η αρίθμηση όπως το λες. Δηλαδή το Β1 κάτω από το Γ1 και πάνω από το Α1 κλπ αλλά στην πράξη δεν έχει καμία σημασία. Το θέμα είναι να χρεώνεται το κάθε διαμέρισμα την αναλογία των κοινόχρηστων δαπανών σύμφωνα με τα χιλιοστά εξόδων, ανά κατηγορία, και όπως αυτά ορίζονται στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Άρα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αναζητήσεις τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και να δεις αν αυτά που σου χρεώνει ο διαχειριστής είναι αυτά που σου αναλογούν.

Φίλε μου Σ ευχαριστώ, πραγματικά, για τον χρόνο σου !

Έτσι όπως μου τα γράφεις .. νομίζω θα έχω υπέροχα γλέντια με τον Διαχειριστή !! 😊

Στο συμβόλαιο μίσθωσης,

για την ακρίβεια στο σχεδόν "κουρελόχαρτο", ωστόσο μιας όποιας νομικής ισχύος,

βάσει των υπογραφών μισθωτή και εκμισθωτή, ο ιδιοκτήτης αναγράφει την εκμίσθωση ενός δυαριού 65 m2... 

Ωστόσο,

στο έντυπο των κοινοχρήστων μου, αναγράφεται καταμερισμός δαπάνης 38 χιλιοστών... 

Βέβαια, αυτό ίσως να μην σκιαγραφεί κάποιο "ατόπημα", γιατί, 

Το διαμέρισμα (μου) μπορεί, πράγματι, να είναι στα 65 m2.. 

ΑΛΛΆ επί του συνόλου των τετραγωνικών (m2) της πολυκατοικίας να αντιστοιχεί στα 38/1000 αυτής ... 🤨

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, jimteo said:

Καλημέρα.

Γνωρίζει κανείς με τι σύμβαση είναι συνήθως τα συνεργεία καθαρισμού στις πολυκατοικίες;

Στη δική μας, τα κοινόχρηστα έχει αναλάβει ένα γραφείο, το οποίο με τη σειρά του στέλνει συνεργείο καθαρισμού. Η συμφωνία, απ' ότι έχω καταλάβει, είναι για δύο φορές την εβδομάδα, ήτοι 8 φορές το μήνα και με κόστος €70.

Τον Αύγουστο, προφανώς το συνεργείο πήγε διακοπές και πολύ καλά έκανε.
Αντί για 8 φορές λοιπόν, εμφανίστηκε τις 5.
Είναι λογικό να μας ζητάει το γραφείο πάλι €70;
Δηλαδή εμείς ως πολυκατοικία θα πληρώνουμε €70, ανεξάρτητα από το πόσες φορές θα καθαρίσει το συνεργείο;
Είναι αστείο το ποσό για να εγείρω ζήτημα, αλλά από την άλλη μου έκανε εντύπωση και γι αυτό ποσταρα εδώ.

Sent from my Pixel 7 Pro
 

Δε γνωρίζω, υποθετικα γράφω. 

Πώς θα σε φαινόταν αν πλήρωνατε  Χ ευρώ κάθε μήνα και τον Αύγουστο που λείπουν για διακοπές Χ/2???  

Αναλογικά η διαφορά πάει στους μήνες οπότε τελικό ποσό Υ/μηνα. 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, coulis said:


 

 


Ααααχα χα χα χα.
Μήπως είσαι ο καινούργιος που ήρθε στην πολυκατοικία που μένω? emoji23.pngemoji23.png.

Αλλα είπες οτι είσαι στον 1ο.

Δυστυχώς έτσι κάνει κ ο δικός μας κ εχουν κινηθεί άλλες διαδικασίες.


Tapa
 

 

Γειτονάκι μου !!! 🤣🤣

Πές μου ότι μένεις Νέα Σμύρνη ... !!! 😄😄

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειτονάκι μου !!! 
Πές μου ότι μένεις Νέα Σμύρνη ... !!! 
 
 
"Λίγο πιο πέρα" , στη Ραφήνα .


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, makap said:

Η αρίθμηση των διαμερισμάτων κάθε πολυκατοικίας καθορίζεται στον Κανονισμό της και δεν είναι θέμα του εκάστοτε διαχειριστή.

Ζήτησε αντίγραφο του Κανονισμού και θα λυθούν οι απορίες σου.

Φίλε μου Σ ευχαριστώ, πραγματικά, για τον χρόνο σου !

Κρατάω και αυτήν τη φράση "κλειδί"... 

Αντίγραφο του "Κανονισμού της Πολυκατοικίας",

όπως επίσης, σε πολύ πιο επίσημο επίπεδο, το αντίγραφο "Σύστασης Οριζόντιας Ιδιοκτησίας" όπως μου επεσήμανε ο φίλος Gx2 !! 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Σ ευχαριστώ, πραγματικά, για τον χρόνο σου !
Κρατάω και αυτήν τη φράση "κλειδί"... 
Αντίγραφο του "Κανονισμού της Πολυκατοικίας",
όπως επίσης, σε πολύ πιο επίσημο επίπεδο, το αντίγραφο "Σύστασης Οριζόντιας Ιδιοκτησίας" όπως μου επεσήμανε ο φίλος Gx2 !! 
Η σύσταση έχει τα Α1, α2 β2 γ3 (αριθμούς διαμερισματων) κ τα χιλιοστά τους.
Ο Κανονισμός, τι επιτρέπεται κ τι απαγορεύεται στην πολυκατοικία καθώς και τις ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ του διαχειριστή (θα γράφει για την αναρτηση των κοινοχρήστων) κ των ενοίκων.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, coulis said:

"Λίγο πιο πέρα" , στη Ραφήνα emoji23.png.


Tapa
 

Να 'σαι καλά ! 😊

Αλήθεια, επειδή ανέφερες ότι έχουν κινηθεί "διαδικασίες"...

Αυτές εκινήθηκαν, μεταξύ των άλλων, ΚΑΙ λόγω της μη Συγκεντρωτικής μηνιαίας ανάρτησης κοινόχρηστων δαπανών στον Πίνακα Ανακοινώσεων της πολύκατοικίας σας ??

Μου έκανε, πραγματικά, εντύπωση που, 

Δύο μήνες τώρα δεν είδα ποτέ την Συγκεντρωτική αυτή στον Πίνακα Ανακοινώσεων, εδώ, 

κάτι το οποίο παρατηρώ ΣΕ ΚΑΘΕ πολυκατοικία που διαμένουν φίλοι ή συγγενείς μου... 🤨🤨

 

 

5 minutes ago, coulis said:


 

 

Link to comment
Share on other sites

Κ για αλλα χειρότερα, για λόγω μη τήρησης των υποχρεώσεων του που αναγράφονται στο καταστατικό.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, coulis said:

Η σύσταση έχει τα Α1, α2 β2 γ3 (αριθμούς διαμερισματων) κ τα χιλιοστά τους.
Ο Κανονισμός, τι επιτρέπεται κ τι απαγορεύεται στην πολυκατοικία καθώς και τις ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ του διαχειριστή (θα γράφει για την αναρτηση των κοινοχρήστων) κ των ενοίκων.


Tapa
 

Πω πω !!! 😊😊

Θα κάνουμε "γλέντια" λέμε !!! 😄🤣

Βέβαια, 

Υπάρχει άραγε "σκοπιμότητα" όταν ένας Διαχειριστής δεν αναρτά "σε δημόσια θέα" την Μηνιαία Συγκεντρωτική των κοινόχρηστων δαπανών... ??

Τί να πώ ?? 

Θα μπορούσε αυτό να υποκρύπτει δόλο ... ?? 🤨🤨

Link to comment
Share on other sites




Υπάρχει άραγε "σκοπιμότητα" όταν ένας Διαχειριστής δεν αναρτά "σε δημόσια θέα" την Μηνιαία Συγκεντρωτική των κοινόχρηστων δαπανών... ??
Τί να πώ ?? 
Θα μπορούσε αυτό να υποκρύπτει δόλο ... ?? 


Ολα παίζουν.
Αν ζητήσεις τις αποδείξεις των εξόδων θα στις δωσει? (στο καταστατικό γράφει πόσο καιρό δικαιούται να τις έχει κ να τις προσκομίσει οταν του ζητηθούν)



Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω, υποθετικα γράφω. 
Πώς θα σε φαινόταν αν πλήρωνατε  Χ ευρώ κάθε μήνα και τον Αύγουστο που λείπουν για διακοπές Χ/2???  
Αναλογικά η διαφορά πάει στους μήνες οπότε τελικό ποσό Υ/μηνα. 
 
Καταλαβαίνω τι λες.
Εγώ απλά παραξενεύτηκα γιατί τα συνεργεία καθαρισμού, τα εχω κατατάξει στους ελεύθερους επαγγελματίες.
Δε γνωρίζω κάποιον ελεύθερο επαγγελματία που να κλείνει την επιχείρησή του και να πληρώνεται.
Πώς αυτοί λοιπόν μου ζητάνε χρήματα για υπηρεσίες που δεν προσέφεραν;


Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψη ότι αν ζητήσεις το καταστατικό, θα πρέπει να πάρεις - ζητήσεις κ τα πρακτικά των συνελεύσεων, γιατί στα πρακτικά μπορεί να υπάρχουν τροποποιήσεις του καταστατικού.

Μπορεί να μην στα δωσει τα παραπάνω διότι είσαι μισθωτής, οπότε ή θα τα ζητήσει ο ιδιοκτήτης ή θα σου κάνει μια εξουσιοδότηση μεσω gov να ζητήσεις εσυ τα έγγραφα που θέλεις.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...