Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού δεν είχες δώσει έγκριση και δεν γνώριζες καν για τις εργασίες, νομίζω έχεις κάθε δίκιο να ζητήσεις τα χρήματα για την αποκατάσταση της βλάβης και εάν θέλεις το τραβάς και περισσότερο!

Τώρα όσον αφορά γενικά τα μαστόρια, άνθρωποι είναι και αυτοί όπως όλοι μας, πάντα μπορεί κάτι να πάει στραβά, αυτό που μετράει για εμένα είναι να το παραδεχτούν και να αναλάβουν τις ευθύνες τους, άσχετα αν είναι μπαρμπάδες ή επιστήμονες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες



@napginΑυτός που προσλαμβάνει κάποιον να κάνει και την οποιαδήποτε εργασία, έχει και αυτός το δικό του μερίδιο ευθύνης.
Αν ήταν έτσι όπως λες, θα νοικιαζα ένα σπίτι και θα έπαιρνα τον πιο φτηνό πλακά/ηλεκτρολόγο/σοβατζή/μάστορα γενικότερα, να έρθει να φτιάξει τα υδραυλικά.


Σαν ενοικιαστής δεν νομίζω ότι έχεις δικαίωμα να επέμβεις στο οίκημα, εκτός αν πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις, που και πάλι θέλει προσοχή!!

Τώρα όταν προσλαμβάνεις κάποιον να σου κάνει μια δουλειά, έχει αποκλειστικά την ευθύνη να σου κάνει σωστά αυτό για το οποίο τον πληρώνεις και γενικότερα αυτό ισχύει για τα πάντα που πληρώνεις νόμιμα, είτε είναι φθηνά είτε ακριβά!

Δεν μπορώ να σκεφτώ τι ευθύνη θα έχω εγώ για μια δουλειά που κάνει κάποιος άλλος.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι πραγματοποιησα την επισκευή γιατί δεν μπορώ να βλέπω τον πρώτο τοίχο που πηγαίνω στο σπίτι μου με υγρασία. Άσε που πιο πέρα ήταν οι μετρητές της ΔΕΗ και ο πίνακας του κοινόχρηστου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει κανας διαχειριστής εδώ,να μας πει σε ποιό γραφείο δίνει τον κατάλογο με τα κοινόχρηστα για να τυπώσουν ειδοποιήσεις και αποδείξεις;

Εγώ τα έδινα επί δεκαετίες στην  INTERNATIONAL SERVICE OIL,αλλά την τελευταία φορά μου ζήτησε για την έκδοση των κοινοχρήστων τον ουρανό με τ’ άστρα.Ετσι,τους είπα ότι θα αλλάξω εταιρία.

Οποιος απαντήσει,να γράψει παρακαλώ τις τιμές και αν είναι ευχαριστημένος.

Εγώ βγάζω τα κοινόχρηστα κάθε 3 μήνες,έτσι γλύτωνα και κάτι από το αν τα έβγαζα κάθε μήνα,χώρια η φασαρία.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανας διαχειριστής εδώ,να μας πει σε ποιό γραφείο δίνει τον κατάλογο με τα κοινόχρηστα για να τυπώσουν ειδοποιήσεις και αποδείξεις;
Εγώ τα έδινα επί δεκαετίες στην  INTERNATIONAL SERVICE OIL,αλλά την τελευταία φορά μου ζήτησε για την έκδοση των κοινοχρήστων τον ουρανό με τ’ άστρα.Ετσι,τους είπα ότι θα αλλάξω εταιρία.
Οποιος απαντήσει,να γράψει παρακαλώ τις τιμές και αν είναι ευχαριστημένος.
Εγώ βγάζω τα κοινόχρηστα κάθε 3 μήνες,έτσι γλύτωνα και κάτι από το αν τα έβγαζα κάθε μήνα,χώρια η φασαρία.
Ψάξε στο internet για "online έκδοση κοινοχρήστων". Υπάρχουν λύσεις που με 20€ το χρόνο κανείς τη δουλειά σου. Απλά χρειάζεσαι έναν εκτυπωτή Α4.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2022 at 11:15 ΠΜ, Theodore41 said:

Υπάρχει κανας διαχειριστής εδώ,να μας πει σε ποιό γραφείο δίνει τον κατάλογο με τα κοινόχρηστα για να τυπώσουν ειδοποιήσεις και αποδείξεις;

Εγώ τα έδινα επί δεκαετίες στην  INTERNATIONAL SERVICE OIL,αλλά την τελευταία φορά μου ζήτησε για την έκδοση των κοινοχρήστων τον ουρανό με τ’ άστρα.Ετσι,τους είπα ότι θα αλλάξω εταιρία.

Οποιος απαντήσει,να γράψει παρακαλώ τις τιμές και αν είναι ευχαριστημένος.

Εγώ βγάζω τα κοινόχρηστα κάθε 3 μήνες,έτσι γλύτωνα και κάτι από το αν τα έβγαζα κάθε μήνα,χώρια η φασαρία.

Καλημέρα,

δε θα πω εταιρεία για να μη θεωρηθεί διαφήμιση (αν θες ρώτησε με σε πμ), ξεκίνησα πριν περίπου 7 χρόνια με 4 ευρώ και τώρα δίνω 7€ για κάθε έκδοση.

Στέλνω με email και πληρώνω είτε με κατάθεση είτε στο χέρι όταν τα φέρουν.

Σε αυτούς αναθέτω και συντήρηση καυστήρα και απολύμανση (άσχετο με την έκδοση κοινοχρήστων)

Γενικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, thodoris85 said:

Καλημέρα,

δε θα πω εταιρεία για να μη θεωρηθεί διαφήμιση (αν θες ρώτησε με σε πμ), ξεκίνησα πριν περίπου 7 χρόνια με 4 ευρώ και τώρα δίνω 7€ για κάθε έκδοση.

Στέλνω με email και πληρώνω είτε με κατάθεση είτε στο χέρι όταν τα φέρουν.

Σε αυτούς αναθέτω και συντήρηση καυστήρα και απολύμανση (άσχετο με την έκδοση κοινοχρήστων)

Γενικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα μαζί τους.

πώς στέλνουμε pm;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

έχω βγάλει ΑΦΜ για την πολυκατοικία που είμαι διαχειριστής και θέλω να ανοίξω λογαριασμό σε τράπεζα.

Αυτά που με ενδιαφέρουν είναι να μπορεί να δέχεται ο λογαριασμός και να στέλνει (μεταφορά) χωρίς έξοδα προς άλλες ελληνικές τράπεζες.

Αν και έχω καταλήξει στην eurobank μιας και βολεύει τους περισσότερους, τελικά σκέφτηκα και τη revolut σαν λύση. Έχω λογαριασμό στη reovlut για προσωπική μου χρήση και ξέρω πως λειτουργεί κτλ. Ισχύουν όμως τα ίδια πράγματα όμως και σε ενδεχόμενο λογαριασμό πολυκατοικίας (λογικά θα είναι εταιρικός τύπος);;

Το μόνο θέμα που σκέφτομαι με τη revolut είναι οι χρεώσεις των εισερχόμενων εμβασμάτων που θα έχουν οι ελληνικές τράπεζες όταν κάνω μεταφορά για να πληρώσω καθαρισμό κηπουρό κτλ. Αυτό δε μπορώ να το γλυτώσω κάπως όμως...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, napgin said:

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο όφελος για να έχεις τα χρήματα της Διαχείρισης σε λογαριασμό στην revolut. Σε τι θα σε βοηθούσε; ;

Θα πληρώνουν οι ένοικοι από οποιαδήποτε τράπεζα χωρίς χρέωση.

Το έχω ήδη προχωρήσει με τη eurobank όμως

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 26/5/2022 at 7:10 ΜΜ, thodoris85 said:

Θα πληρώνουν οι ένοικοι από οποιαδήποτε τράπεζα χωρίς χρέωση.

Το έχω ήδη προχωρήσει με τη eurobank όμως

Πάντως πριν την πανδημία παρακαλούσα την εταιρεία των κοινόχρηστων να μας δώσει λογαριασμό για όσους ήθελαν να πληρώνουν ηλεκτρονικά και μου έλεγε δεν γίνεται γιατί θα φορολογείται αυτός....

Τώρα πας και έχει κλειδωμένη/κλειστή  πόρτα και απέξω με τεράστια γράμματα τον αριθμό λογαριασμού της Eurobank...

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Xαιρετω.

Θα εκτιμουσα μια απαντηση - ει δυνατον απο καποιους με νομικη καταρτιση - για το συνηθες προβλημα της καθυστερησης πληρωμης κοινοχρηστων απο ενοικιαστη.

Τι ισχυει σε αυτη την περιπτωση?Τι δικαιουται να πραξει ο διαχειριστης?

Μπορει και δικαιουται βασει νομου να τα ζητησει και απαιτησει απο τον ιδιοκτητη του ακινητου? Να τον εξαναγκασει σε πληρωμη τους?  Δηλ. ακομη και οταν στο μισθωτηριο συμβολαιο προβλεπεται οι κοινοχρηστες δαπανες να βαραινουν τον ενοικιαστη, τελικα υποχρεος ειναι ο ιδιοκτητης? Βασει νομου δηλ ειναι τελικά ο εγγυητης των κοινοχρηστων? Δεν καλυπτεται πουθενα νομικα εναντι στις αυθαιρεσιες αυτες?

Ο διαχειριστης δεν πρεπει λογικα πρωτιστως  να τα απαιτησει απο αυτον που τα οφειλει, δηλ.. τον ενοικιαστη και σε αυτον να στραφει νομικα και οχι εναντιον του ιδιοκτητη?

Τι επιλογες εχει ο ιδιοκτητης μπροστα σε μια τετοια κατασταση ενωπιον του διαχειριστη παντα. Δικαιουται να του αρνηθει την πληρωμη, αφου δεν προκειται για δικες του οφειλες, αλλα οφειλές άλλου? Η πρεπει / υποχρεουται να σκυψει το κεφαλι και να πληρωσει τα κερατιατικα?

 

Τι γινεται ή μπορει να γινει τελικα σε μια τετοια περιπτωση?

Ισχυει πως ο νομος δινει  την ευχερεια / το δικαιωμα στο διαχειριστη να ζητησει - προς ευκολια δικη του βεβαιως  βεβαιως!!! -  τις οφειλες απο τον ιδιοκτητη, ενω οι οφειλες αυτες βασει συμβολαιου ειναι του ενοικιαστη? ¨Η ειναι απλα η ευκολη λυση που επιλεγουν οι διαχειριστες ενω δεν εχουν το δικαιωμα να εχουν τετοια απαιτηση απο ιδιοκτητες? 

Τι ισχυει επακριβως?

 

Θα εκτιμουσα μια εμπεριστατωμενη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα κοινόχρηστα ενός διαμερίσματος βαρύνουν πάντα το ιδιοκτήτη.

Στα συμβόλαια ενοικίασης αναγράφεται πως τις κοινόχρηστες δαπάνες (συνήθη χρήση) τις πληρώνει ο ενοικιαστής. Αυτά τα συμβόλαια όμως είναι μεταξύ ιδιοκτήτη και ενοικιαστή.

Συνεπώς αφού υπόχρεος είναι ο ιδιοκτήτης, ο διαχειριστής θα στραφεί σε αυτόν. Το μόνο που θα μπορούσε (και θα έπρεπε) να κάνει είναι να ειδοποιήσει το ιδιοκτήτη πως ο ενοικιαστής οφείλει κοινόχρηστα όταν αυτά αρχίζουν να συσσωρεύονται ώστε να γνωρίζει.

Γιατί τα αναφέρω αυτά; Είχαμε μια τύπισσα κάποτε "πίνω μπάφους και παίζω προ" κυριολεκτικά η οποία χρωστούσε 900 ευρώ όταν έφυγε. Είχα ειδοποιήσει την ιδιοκτήτρια τότε προτού φτάσει 900 (κάπου στο 3μηνο) και εν τέλει τα πλήρωσε η ιδιοκτήτρια.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον λοιπόν τελικά υπευθυνος είναι ο ιδιοκτήτης, τι νόημα έχει να αναγράφει το συμβόλαιο πως τα κοινόχρηστα τα αναλαμβάνει ο ενοικιαστης, αφου η συμφωνία αυτή τελικά είναι κενό (νομικο) γράμμα, κανένας δεν τη σέβεται και ο ιδιοκτήτης μονίμως με το άγχος;;

 

Το συμβόλαιο και ότι αναγράφει, εφόσον υπογράφεται από τον ενοικιαστη, θα πρεπει να τον δεσμευει, δηλ η παραχωρηση της συγκεκριμένης υποχρέωσης του ιδιοκτήτη μέσω ιδιωτικου συμφωνητικου στον ενοικιαστη οφείλει να είναι ισχυρη απέναντι στις απαιτήσεις τρίτων, και δη του διαχειριστη. Γιατί δεν είναι; Τι απαιτείται για να είναι;

 

Αν είναι να πληρωνω τις υποχρεώσεις άλλων, αν ο νόμος είναι άδικος / μεροληπτικος σε αυτό το σημείο, αν δε με προστατευει, γιατί να το νοικιάσω τελικά το σπίτι μου;

 

 

Edited by roidanton
Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς όπως τα λέει ο lurker, ο ιδιοκτήτης είναι υπεύθυνος για τις υποχρεώσεις της ιδιοκτησίας του απέναντι στον διαχειριστή και τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες. Το ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ ενοικιαστή και ιδιοκτήτη γιατί να είναι δεσμευτικό για έναν τρίτο όπως ο διαχειριστής, δεν καταλαβαίνω την λογική! Αν δηλαδή ο ιδιοκτήτης έχει ένα δάνειο που πληρώνεται από το ενοίκιο και ο ενοικιαστής σταματήσει να πληρώνει, η τράπεζα πρέπει να στραφεί εναντίον του ενοικιαστή;; Για σκέψου το λίγο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζει κάποιος επι τούτου.

Στην πολυκατοικία που διαμένω (ισόγειο εγω) με άλλα τρία διαμερίσματα,το ένα δίπλα μου ισόγειο και άλλα δυο από πάνω μας,αποφάσισε να κάνει μόνωση στην ταράτσα στην μεριά της μια ξαδέρφη μου μέσω του Εξοικονομώ.Η μόνωση έγινε από την μια μεριά της δικής της κατοικίας και πρόσφατα με την κακοκαιρία Εύα διαπιστώθηκε ότι δεν έκαναν σωστή δουλειά στο σημείο του κεντρικού φωταγωγού της αποθήκης της πολυκατοικίας.

Στην ουσία ήρθε στο ύψος του φωταγωγού η μόνωση με αποτέλεσμα να γίνεται νεροχύτης που ρίχνει όλα τα νερά στον φωταγωγό και στην συνέχεια στην αποθήκη.Ποτέ δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα με εισροή υδάτων και έφεραν το συνεργείο ξανά να δώσουν λύση.

Το ζήτημα της υπόθεσης είναι 600€ για να σηκώσουν με ένα τούβλο περιμετρικά τον φωταγωγό τα οποία δεν μπορώ να διαθέσω αυτή την στιγμή (σαν συμμετοχή) και πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να συμμετέχω καν σε αυτό το έξοδο γιατί είναι δικό τους σφάλμα και θα έπρεπε να προνοήσουν γι’αυτό όταν έκαναν την μόνωση.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός και αν είμαι υπερβολικός σε όλο αυτό.Θα ήθελα την γνώμη σας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζει κάποιος επι τούτου.........
Στο εξοικονομώ, όπως διαπίστωσες κι εσύ, η μόνωση δώματος γίνεται ΜΟΝΟ στα τετραγωνικά που ανήκουν στην  ιδιοκτησια που βρίσκεται από κάτω.
Εαν θέλουν να συμμετάσχουν και οι υπόλοιπες ιδιοκτησίες του τελευταίου ορόφου, μπορούν να το κάνουν (με τιμολολόγια εκτός εξοικονομώ),ώστε να είναι ενιαία η μόνωση.)
Στην περίπτωσή σου, Χωρίς να γνωρίζω σχέδια, κατάσταση, κ τα "δύσκολα" σημεία του χώρου, θεωρώ πως είναι λάθος η μελέτη του συνεργείου και το όποιο κόστος, θα πρέπει να το επωμιστεί, αυτό ή ο ιδιοκτήτης του ακινήτου.


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Στο εξοικονομώ, όπως διαπίστωσες κι εσύ, η μόνωση δώματος γίνεται ΜΟΝΟ στα τετραγωνικά που ανήκουν στην  ιδιοκτησια που βρίσκεται από κάτω.
Εαν θέλουν να συμμετάσχουν και οι υπόλοιπες ιδιοκτησίες του τελευταίου ορόφου, μπορούν να το κάνουν (με τιμολολόγια εκτός εξοικονομώ),ώστε να είναι ενιαία η μόνωση.)
Στην περίπτωσή σου, Χωρίς να γνωρίζω σχέδια, κατάσταση, κ τα "δύσκολα" σημεία του χώρου, θεωρώ πως είναι λάθος η μελέτη του συνεργείου και το όποιο κόστος, θα πρέπει να το επωμιστεί αυτό ή ο ιδιοκτήτης του ακινήτου.


Επικοινώνησα με τεχνικό γραφείο και μου είπαν αυτά που μου είπες,με την διαφορά ότι πρέπει και οφείλει να το επωμιστεί το συνεργείο που έκανε την μόνωση.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites


Επικοινώνησα με τεχνικό γραφείο και μου είπαν αυτά που μου είπες,με την διαφορά ότι πρέπει και οφείλει να το επωμιστεί το συνεργείο που έκανε την μόνωση.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτό εννοούσα, αλλά ξέχασα να βάλω ένα κόμμα μετά την λέξη "επωμιστεί " (το διόρθωσα).
Την εργασία την πληρώνει το συνεργείο ή ο ιδιοκτήτης εφόσον δεν παραδεχτεί το συνεργείο το λάθος του. Βέβαια στην δεύτερη περίπτωση , ανεβαίνουν τα έξοδα κ ο χρόνος διότι θα εμπλακούν νομικές υπηρεσίες, λόγω του ότι ο ιδιοκτήτης δεν θα θέλει να πληρώσει .

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Η ταράτσα ανήκει σε κάποιον ή είναι κοινόχρηστη;;

Δηλαδή θα μπορούσε κάποιος να κάνει εργασίες με εξοικονομώ ακριβώς πάνω από το διαμέρισμά του σε κοινόχρηστη ταράτσα ή γενικά σε κοινόχρηστους χώρους χωρίς έγκριση από όλους τους ιδιοκτήτες;; (ρωτάω, δεν το γνωρίζω)


Όπως και να έχει όμως, έτσι όπως το περιγράφεις και αφού δεν είχατε προβλήματα πριν, φαίνεται να είναι καθαρά κακοτεχνία που συνεπάγεται από τις εργασίες που έγιναν, άρα νομίζω ότι είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη που έκανε τις εργασίες να βγάλει άκρη με το συνεργείο, δεν υπάρχει λόγος να μιλάς εσύ!

Link to comment
Share on other sites




Η ταράτσα ανήκει σε κάποιον ή είναι κοινόχρηστη;;

Δηλαδή θα μπορούσε κάποιος να κάνει εργασίες με εξοικονομώ ακριβώς πάνω από το διαμέρισμά του σε κοινόχρηστη ταράτσα ή γενικά σε κοινόχρηστους χώρους χωρίς έγκριση από όλους τους ιδιοκτήτες;; (ρωτάω, δεν το γνωρίζω)

Με το εξοικονομώ, δικαιούσαι να κάνεις στην κοινόχρηστη ταράτσα κ χωρίς την έγκριση των υπολοίπων, ΜΌΝΟ τις εργασίες της μόνωσης δώματος και ΜΌΝΟ στο χώρο που βρίσκεται πάνω από το διαμέρισμά σου.


Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites






Με το εξοικονομώ, δικαιούσαι να κάνεις στην κοινόχρηστη ταράτσα κ χωρίς την έγκριση των υπολοίπων, ΜΌΝΟ τις εργασίες της μόνωσης δώματος και ΜΌΝΟ στο χώρο που βρίσκεται πάνω από το διαμέρισμά σου.


Tapa



Και όμως μας ζητήθηκε (όπως και κάναμε φυσικά οι υπόλοιποι) να δώσουμε άδεια να γίνουν οι εργασίες στην ταράτσα γραπτώς με υπεύθυνη δήλωση για τον λόγο ότι είναι κοινόχρηστη η ταράτσα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

.


Και όμως μας ζητήθηκε (όπως και κάναμε φυσικά οι υπόλοιποι) να δώσουμε άδεια να γίνουν οι εργασίες στην ταράτσα γραπτώς με υπεύθυνη δήλωση για τον λόγο ότι είναι κοινόχρηστη η ταράτσα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Έχεις δίκιο.
Αν είναι κοινόχρηστη θες την συναίνεση των υπολοίπων, αν είναι δώμα (ιδιόκτητο), οχι




Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή τέλος του χρόνου λήγει το συμβόλαιο μου, είμαι σε συνομιλίες με τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος για το μηνιαίο ενοίκιο. Αυτή τη στιγμή πληρώνω 650 ευρώ, και θέλει να το ανανεώσουμε στα 700, και πέραν αυτού του έτους έχει θέσει και έναν περίεργο όρο στο συμβόλαιο βάση του πληθωρισμού. Ο όρος είναι αυτός που βλέπετε στην φωτογραφία.
Είναι νόμιμο αυτό? Να μην ξέρω δηλαδή πόσο θα πληρώνω? Και πως θα μάθω την διαφορά των 2 πληθωρισμων από χρόνο σε χρόνο? 05035fecd7e79459e0291e4370689f2a.jpg

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...