Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, θα πω ότι πριν υπήρχε ένα μικρό χάος και δεν υπήρχαν αποδείξεις εξόδων με αποτέλεσμα να αμφισβητούνται τα παντα. Πλέον, όλα γίνονται ξεκάθαρα και νομιμότατα, χωρίς απόδειξη, δεν υπάρχει έξοδο.

Λίγο πολύ τα ίδια πληρώνουμε, ίσως ένα αμελητέο ποσό παραπάνω, αλλά τώρα έχουμε σωστη διαχείριση, σωστή συντήρηση και ασφάλιση του ανελκυστήρα, επαγγελματικό συνεργείο καθαρισμού (δεν ειχαμέ τίποτα από αυτά) και σιγά σιγά μαζεύεται και αποθεματικό. Στην ουσια, πληρώνουμε πολύ λιγότερα.

Σε ευχαριστώ πολύ. Φυσικά και δε θα ήθελα να επεκταθείς σε λεπτομέρειες, απλά ήθελα να πάρω μια μικρή ιδέα. Εγώ επειδή είμαι ιδιοκτήτης και ο διαχειριστής της οικοδομής, όλα γίνονται νομιμότατα με τις αποδείξεις για τα πάντα κλπ. Απλά, επειδή κάποιος ένοικος ζήτησε αν μπορεί να πληρώσει με κάρτα για να "χτίσει" το αφορολόγητό του, για αυτό μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Άλλοι βγάζουν κλάσεις/κατηγορίες, εσύ χρειάζεσαι 10". Εντάξει, μπορούμε να το αφήσουμε εκεί τουλάχιστον;

 

 

 

Νομίζω μιλάει για περιπτώσεις που πληρώνουν στον διαχειριστή και όχι σε εταιρία

Νομιζω σεβαστηκα την επιθυμια σου και απλα δεν το συνεχισα και ερχεσαι να παραθεσεις εσυ τωρα δικη μου απαντηση αναφεροντας να το αφησουμε.

Προφανως και δεν εχεις δει ολη την συζητηση αλλα μπαινεις στον κοπο να σχολιασεις κατι.Εχω απαντησει στην ερωτηση ΑΝ ΣΠΑΝΕ τα τζαμια ευκολα.Περα απο το να ειναι securite λοιπον επιμενω οτι τα τζαμια σπανε.Οποιος διαφωνει και δεν εχει μια δοκιμη μας πειθει.Ξαναλεω οτι αυτη την μεθοδο δεν την χρησιμοποιουν οι διαρηκτες.Ειναι πολυ θορυβωδες.

Τα αλουμινια τωρα αμα κανετε μια απλη αναζητηση και στο youtube ακομα θα δειτε μεθοδους με κατσαβιδια και λοστους.

 

Εμας ο διαχειριστής μας εχει δωσει λογαριασμούς 2 διαφορετικών τραπεζών κ μας είπε : ή πληρώνετε απο αυτές ή αν θελετε απο άλλη, βάζετε κ την προμήθεια ή χέρι χέρι

Συμφωνήσαμε κ έληξε.

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

 

Σωστος.Το εχω σκεφτει και εγω να το κανω ,υπαρχει θεμα ομως με το χτησιμο του αφορολογητου και τυχον ελεγχος(αν προκειται για προσωπικος λογαριασμος)

 

Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, θα πω ότι πριν υπήρχε ένα μικρό χάος και δεν υπήρχαν αποδείξεις εξόδων με αποτέλεσμα να αμφισβητούνται τα παντα. Πλέον, όλα γίνονται ξεκάθαρα και νομιμότατα, χωρίς απόδειξη, δεν υπάρχει έξοδο.

Λίγο πολύ τα ίδια πληρώνουμε, ίσως ένα αμελητέο ποσό παραπάνω, αλλά τώρα έχουμε σωστη διαχείριση, σωστή συντήρηση και ασφάλιση του ανελκυστήρα, επαγγελματικό συνεργείο καθαρισμού (δεν ειχαμέ τίποτα από αυτά) και σιγά σιγά μαζεύεται και αποθεματικό. Στην ουσια, πληρώνουμε πολύ λιγότερα.

Οποτε ολα τα εσοδα και εξοδα της πολυκατοικιας περνανε μεσα απο τους εταιρικους λογαριασμους τους?Εχετε υπογραψει καποιο συμβολαιο διαχειρισης κατεθετημενο σε εφορια?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω σεβαστηκα την επιθυμια σου και απλα δεν το συνεχισα και ερχεσαι να παραθεσεις εσυ τωρα δικη μου απαντηση αναφεροντας να το αφησουμε.

Προφανως και δεν εχεις δει ολη την συζητηση αλλα μπαινεις στον κοπο να σχολιασεις κατι.Εχω απαντησει στην ερωτηση ΑΝ ΣΠΑΝΕ τα τζαμια ευκολα.Περα απο το να ειναι securite λοιπον επιμενω οτι τα τζαμια σπανε.Οποιος διαφωνει και δεν εχει μια δοκιμη μας πειθει.Ξαναλεω οτι αυτη την μεθοδο δεν την χρησιμοποιουν οι διαρηκτες.Ειναι πολυ θορυβωδες.

Τα αλουμινια τωρα αμα κανετε μια απλη αναζητηση και στο youtube ακομα θα δειτε μεθοδους με κατσαβιδια και λοστους.

 

Δεν είναι θέμα σεβασμού προς εμένα μόνο. Το αφήνω εδώ χωρίς να σχολιάσω κάτι άλλο, απλά ηθελα να σου πω ότι προφανώς έχω διαβάσει όλα σας τα μηνύματα και είστε ο λόγος που έβγαλα την "παρακολούθηση".

Από εκεί και πέρα το διαβάζω το θέμα γιατί πραγματικά με ενδιαφέρει (αναφορικά με τους κανονισμούς κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ολα τα εσοδα και εξοδα της πολυκατοικιας περνανε μεσα απο τους εταιρικους λογαριασμους τους?Εχετε υπογραψει καποιο συμβολαιο διαχειρισης κατεθετημενο σε εφορια?

 

Το σημαντικό είναι ότι έχουμε μπει σε καλή σειρά πλέον και ναι, έχουμε υπογράψει συμβόλαιο διαχείρισης, το αν κατατέθηκε και στην εφορία δεν το γνωρίζω.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σε επαγγελματίες δεν απευθύνεται;

Edit

Δεν είδα ότι είχατε απαντήσει κι άλλοι. Επειδή μου ζήτησε ένας ένοικος αν γίνεται να πληρώσει με κάρτα για αυτό το ρώτησα. Από ό,τι ξέρω δε γίνεται κάτι τέτοιο απλά το ρώτησα και εδώ μήπως και μου ξεφεύγει κάτι.

 

Στο σάιτ που παρέθεσα μια φορά έχει παράδειγμα με τον διαχειριστή και τα κοινόχρηστα. Για περισσότερα ο πλέον ειδήμων είναι κάποιος λογιστής/φοροτεχνικός.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Στο σάιτ που παρέθεσα μια φορά έχει παράδειγμα με τον διαχειριστή και τα κοινόχρηστα. Για περισσότερα ο πλέον ειδήμων είναι κάποιος λογιστής/φοροτεχνικός.

Οκ θα το κοιτάξω. Σε ευχαριστώ πολύ.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Και αν δε γίνει ιατρείο αλλά ένας ένοικος πχ είναι φοιτητής και μπαίνουν εκεί μέσα κάθε μέρα 50 ατομα φίλοι του και γίνεται χαμός, τι θα πεις; τι μπορείς να κάνεις;
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα κάτι συγκεκριμένο .αν υπάρχει μια απάντηση πάνω σε αυτό καλώς και σευχαριστω από κει και πέρα τι θα κάνω θα το σκεφτώ μετά.
Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου δεν θα είναι αλλά θα περνάει πολύς κόσμος μέσα οποτε δικαίωμα μου δεν είναι που δεν μου αρέσει η ιδέα;
Η δική σου ελευθερία σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου....

Άρα όχι, όσο είναι δικαίωμα σου να μονάσεις, άλλο τόσο είναι δικαίωμα του να το κάνει κέντρο διερχομένων

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, θα πω ότι πριν υπήρχε ένα μικρό χάος και δεν υπήρχαν αποδείξεις εξόδων με αποτέλεσμα να αμφισβητούνται τα παντα. Πλέον, όλα γίνονται ξεκάθαρα και νομιμότατα, χωρίς απόδειξη, δεν υπάρχει έξοδο.

 

Λίγο πολύ τα ίδια πληρώνουμε, ίσως ένα αμελητέο ποσό παραπάνω, αλλά τώρα έχουμε σωστη διαχείριση, σωστή συντήρηση και ασφάλιση του ανελκυστήρα, επαγγελματικό συνεργείο καθαρισμού (δεν ειχαμέ τίποτα από αυτά) και σιγά σιγά μαζεύεται και αποθεματικό. Στην ουσια, πληρώνουμε πολύ λιγότερα.

 

 

 

Να υποθεσω οτι ειστε ολοι εμπροθεσμα καλοπληρωτες.

Σε εμας σε συνολο 16 διαμετισματων χρωστουν κατι λιγοτερο απο τα μισα.

2-3 μαλιστα εχουν χρονια να πληρωσουν.

Φανταζομαι σε τετοια περιπτωση δεν αναλαμβανει γραφειο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγώ πάντως αρκετές φορές δοκίμασα να συνεργαστώ με "επαγγελματίες" του είδους.

συνεργείο καθαρισμού δεν έκανε δουλειά,πώς να κάνει άλλωστε όταν έρχονται τρία άτομα για 10 λεπτά.ασανσερ πάντα είχαμε τον εγκατάστατης χωρίς κανένα πρόβλημα.Τα λοιπά πακέτα που δοκίμασα καθαρά μόνο εισπρακτικά,πυροσβεστήρες σιφώνια (ότι βολεύει) ψεκασμός ,όσο τους βλέπεις.Παλιοτερα δε όταν βάζαμε και πετρελαίο διαπίστωσα και κλοπή .

Σε γενικές γραμμές πάντως όταν δεν υπαρχει εθελοντισμός ,είναι η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 2 ερωτησουλες έχω. Πρόκειται να αναλάβω διαχείριση πολυκατοικίας κ υπάρχουν χρωστούμενα 800€. Πρέπει να αναλάβω ή όχι, μην έχω μπλεξίματα δηλαδή. Ο ιδιοκτήτης που έπρεπε κανονικά να αναλάβει είναι αυτός που χρωστάει τα 800 αλλά φεύγει εκτός Αθήνας κ δεν μπορεί να κάνει διαχείριση. Έτσι ισχύει? Τα λεφτά αυτά πώς μπορούμε να τα πάρουμε μόνο δικαστικώς? Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 2 ερωτησουλες έχω. Πρόκειται να αναλάβω διαχείριση πολυκατοικίας κ υπάρχουν χρωστούμενα 800€. Πρέπει να αναλάβω ή όχι, μην έχω μπλεξίματα δηλαδή. Ο ιδιοκτήτης που έπρεπε κανονικά να αναλάβει είναι αυτός που χρωστάει τα 800 αλλά φεύγει εκτός Αθήνας κ δεν μπορεί να κάνει διαχείριση. Έτσι ισχύει? Τα λεφτά αυτά πώς μπορούμε να τα πάρουμε μόνο δικαστικώς? Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

οταν λες χρωστουμενα? τι ακριβως? ανεξοφλητα κοινοχρηστα? ανεξοφλητοι λογαριασμοι?

οταν θα αναλαβεις διαχειριση θα συμπληρωσεις απαραιτητα ενα πρωτοκολο παραδοσης παραλαβης οπως αυτο που σου επισυναπτω.

 

http://www.mediafire.com/file/mqvychpkzz5pots/protokolo_new.doc/file

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 2 ερωτησουλες έχω. Πρόκειται να αναλάβω διαχείριση πολυκατοικίας κ υπάρχουν χρωστούμενα 800€. Πρέπει να αναλάβω ή όχι, μην έχω μπλεξίματα δηλαδή. Ο ιδιοκτήτης που έπρεπε κανονικά να αναλάβει είναι αυτός που χρωστάει τα 800 αλλά φεύγει εκτός Αθήνας κ δεν μπορεί να κάνει διαχείριση. Έτσι ισχύει? Τα λεφτά αυτά πώς μπορούμε να τα πάρουμε μόνο δικαστικώς? Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

To τυπικο ειναι να παραλαβεις εξοφλημενα.Εφοσον υπαρχουν οφειλουμενα ,με την σειρα σου οφειλεις να ενημερωσεις τους υπολοιπους για το πως πρεπει να κινηθειτε.Εχεις μιλησει με αυτον που τα χρωσταει τι εχει σκοπο να κανει?

Link to comment
Share on other sites

Ανεξοφλητα κοινόχρηστα είναι και το κάνει μερικά χρόνια τώρα, πληρώνει κάποιες φορές αλλά δεν εξοφλεί ποτέ. Όπως πάντα υπόσχεται ότι θα ξεπληρώσει μέχρι το τέλος του μήνα. Το αποτέλεσμα είναι όμως ότι κάποια στιγμή θα καταναλωθεί το αποθεματικό κ δε θα μπορούμε να καλύψουμε τις ανάγκες σε πετρέλαιο κ λογαριασμούς κλπ

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται στην περίπτωση που τα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας μοιράζονται με μια απλή διαίρεση του 12;

Βρίσκομαι σε ημιόροφο και πληρώνει ακριβώς το ίδιο ποσό, που πληρώνει ο τέταρτος. Υπάρχει κάποιος νόμος που μπορώ να επικαλεστώ;

Θέλω κάτι στοιχειοθετημένο, καθώς δε μιλάω για το ηθικό της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γκουγκλάρεις για κανονισμός πολυκατοικίας και θα βρεις εκεί και το νόμο γενικά μπορώ να σου πω ότι πρέπει να πληρώνεται με χιλιοστά

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα. Βρήκα δύο αναχρονιστικούς νόμους (~1929 και ~1980), που αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο να συμφωνηθούν αλλιώς τα ποσοστά, μέσω γενικής συνέλευσης.

Έπεσα στο παρακάτω:

3. Ορισμένοι από τους συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας μας επιμένουν ότι κάποιες από τις δαπάνες των κοινοχρήστων πρέπει να κατανέμονται σε ίσα μερίδια στις ιδιοκτησίες. Είναι σωστό;

Όλες οι δαπάνες που αφορούν κοινόχρηστους χώρους ή εγκαταστάσεις σε μία πολυκατοικία, ανεξάρτητα αν αφορούν ιδιοκτήτες ή ενοικιαστές, κατανέμονται ανάλογα με τα ΧΙΛΙΟΣΤΑ της σχετικής κατηγορίας στην οποία εμπίπτει η δαπάνη. Κατανομή σε ίσα μερίδια είναι άδικη και παράνομη. Στο σημείο αυτό η νομοθεσία είναι κάθετη και συγκεκριμένη, και μην ακούσετε οποιονδήποτε προσπαθήσει να σας πείσει για το αντίθετο. Αν πιστεύετε ότι μια δαπάνη πρέπει να κατανεμηθεί εξ ίσου, αυτό είναι τεκμήριο ότι η δαπάνη αυτή δεν αφορά τα κοινόχρηστα και κατ' επέκταση ούτε τον διαχειριστή. Τέτοιες δαπάνες μπορεί να αφορούν εγκαταστάσεις ή εξαρτήματα που ενώ είναι τοποθετημένα έξω από την ιδιοκτησία, ωστόσο αποτελούν μέρος της. Π.χ. ηλεκτροβάνα, μετρητές θέρμανσης και ύδρευσης κ.α. Εξαιρείται η περίπτωση όπου έχει γίνει αντίθετη ρητή και συγκεκριμένη πρόβλεψη στον κανονισμό της πολυκατοικίας. Αυτό όμως είναι εξαιρετικά σπάνιο, και η εφαρμογή του πρέπει να γίνεται με προσοχή.

4. Πως πρέπει να κατανέμονται τα ποσά των κοινόχρηστων δαπανών;

Εάν η οικοδομή έχει κανονισμό τότε ακολουθούμε ότι αναφέρεται στον κανονισμό. Εάν όχι, τότε σύμφωνα με το νόμο 3741/29 όλες οι κοινόχρηστες δαπάνες (πετρέλαιο, καθαρίστρια, ανελκυστήρας, ΔΕΗ, ΔΕΥΑΔ, κτλ) κατανέμονται σύμφωνα με τα τετραγωνικά μέτρα του κάθε διαμερίσματος. Παρόλα αυτά ο νόμος αυτός μπορεί να παραλειφθεί στην περίπτωση που υπάρχει ομόφωνη απόφαση όλων των ιδιοκτητών της οικοδομής.

Edited by riki
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα μπαλκόνια θεωρούνται κοινόχρηστος χώρος? Δηλαδή υγρασία που εισέρχεται από το πάτωμα του μπαλκονιού σε από κάτω όροφο είναι επισκευή κοινόχρηστη ?

Ευχαριστώ!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα. Βρήκα δύο αναχρονιστικούς νόμους (~1929 και ~1980), που αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο να συμφωνηθούν αλλιώς τα ποσοστά, μέσω γενικής συνέλευσης.

Έπεσα στο παρακάτω:

3. Ορισμένοι από τους συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας μας επιμένουν ότι κάποιες από τις δαπάνες των κοινοχρήστων πρέπει να κατανέμονται σε ίσα μερίδια στις ιδιοκτησίες. Είναι σωστό;

Όλες οι δαπάνες που αφορούν κοινόχρηστους χώρους ή εγκαταστάσεις σε μία πολυκατοικία, ανεξάρτητα αν αφορούν ιδιοκτήτες ή ενοικιαστές, κατανέμονται ανάλογα με τα ΧΙΛΙΟΣΤΑ της σχετικής κατηγορίας στην οποία εμπίπτει η δαπάνη. Κατανομή σε ίσα μερίδια είναι άδικη και παράνομη. Στο σημείο αυτό η νομοθεσία είναι κάθετη και συγκεκριμένη, και μην ακούσετε οποιονδήποτε προσπαθήσει να σας πείσει για το αντίθετο. Αν πιστεύετε ότι μια δαπάνη πρέπει να κατανεμηθεί εξ ίσου, αυτό είναι τεκμήριο ότι η δαπάνη αυτή δεν αφορά τα κοινόχρηστα και κατ' επέκταση ούτε τον διαχειριστή. Τέτοιες δαπάνες μπορεί να αφορούν εγκαταστάσεις ή εξαρτήματα που ενώ είναι τοποθετημένα έξω από την ιδιοκτησία, ωστόσο αποτελούν μέρος της. Π.χ. ηλεκτροβάνα, μετρητές θέρμανσης και ύδρευσης κ.α. Εξαιρείται η περίπτωση όπου έχει γίνει αντίθετη ρητή και συγκεκριμένη πρόβλεψη στον κανονισμό της πολυκατοικίας. Αυτό όμως είναι εξαιρετικά σπάνιο, και η εφαρμογή του πρέπει να γίνεται με προσοχή.

4. Πως πρέπει να κατανέμονται τα ποσά των κοινόχρηστων δαπανών;

Εάν η οικοδομή έχει κανονισμό τότε ακολουθούμε ότι αναφέρεται στον κανονισμό. Εάν όχι, τότε σύμφωνα με το νόμο 3741/29 όλες οι κοινόχρηστες δαπάνες (πετρέλαιο, καθαρίστρια, ανελκυστήρας, ΔΕΗ, ΔΕΥΑΔ, κτλ) κατανέμονται σύμφωνα με τα τετραγωνικά μέτρα του κάθε διαμερίσματος. Παρόλα αυτά ο νόμος αυτός μπορεί να παραλειφθεί στην περίπτωση που υπάρχει ομόφωνη απόφαση όλων των ιδιοκτητών της οικοδομής.

υπάρχει καταστατικό της πολυκατοικίας που κατοικείται ; Συνήθως αναφέρει μέσα τα χιλιοστά που αντιστοιχούν σε όλες τις δαπάνες ,χρήσεις κλπ.
Καλημέρα, τα μπαλκόνια θεωρούνται κοινόχρηστος χώρος? Δηλαδή υγρασία που εισέρχεται από το πάτωμα του μπαλκονιού σε από κάτω όροφο είναι επισκευή κοινόχρηστη ?

Ευχαριστώ!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

όχι δεν είναι κοινόχρηστος.μπορει να έρθει ο από πάνω να κάτσει στο μπαλκόνι σου;
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο καταστατικό. Υποθέτουμε ότι υπάρχει όμως. Μπορούν να αποφασίσουν ισομερή υπολογισμό των κοινόχρηστων δαπανών;
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο καταστατικό. Υποθέτουμε ότι υπάρχει όμως. Μπορούν να αποφασίσουν ισομερή υπολογισμό των κοινόχρηστων δαπανών;

 

Αν υπαρχει καταστατικο, ισχυει ο,τι λεει το καταστατικο. Αν δεν υπαρχει, κατα τη γνωμη μου, το καθε διαμερισμα πρεπει να πληρωνει αναλογα με το ποσοτστο εξ´αδιαιρετου που εχει στο οικοπεδο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...