Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ερωτημα που με απασχολει ειναι σχετικα με την τυχη της εγγυησης που δοθηκε κατα την συναψη της αρχικης μισθωσης

 

Η αρχικη μισθωση εληξε φετος τον Ιανουαριο και εγινε παραταση και τυπικα για αλλα δυο χρονια Στη παραταση ρητα αναφερεται οτι η εγγυηση που εδοθηκε αρχικα ειναι η ιδια και ισχυει αλλα χανεται αν ληξει προωρα η μισθωση Ο μισθωτης απεχωρησε πριν δυο μερες αλλα συμψηφησε την εγγυηση που κατεβαλε αρχικα δηλ πριν 3 χρονια και ετσι δεν πληρωσε το νοεμβριο αφου ηταν ακριβως ισοποση με ενα μισθωμα Εκανε σωστα η μηπως μου οφειλει το ενα μισθωμα καθοτι λογω προωρης ληξης της μισθωσης η εγγυηση χανεται???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είχες ενημερωθεί ότι θα έφευγε? Η απλώς χάθηκε μια μέρα?

Ήταν ιδιώτης?

Εσύ συμφώνησες στην πρότασή του?

Link to comment
Share on other sites

Ο συμψηφισμός της εγγυήσεως , αρχικώς απαγορεύεται, διότι έτσι καταστρατηγείται ο νομοθετικός σκοπός της, που είναι να καλυφθούν μέσω αυτής, τυχόν ζημίες ή και οφειλές προς τρίτους...

 

Επομένως, εν πρώτοις, ένας τέτοιος συμψηφισμός , ισοδυναμεί με καθυστέρηση μισθώματος και υπερημερία του μισθωτού με ό,τι τούτο συνεπάγεται (καταγγελία μισθώσεως, έξωση κ.λ.π.). Είθισται να τίθεται ως όρος στην μισθωτική σύμβαση, ότι σε περίπτωση παραβάσεως οιουδήποτε όρου (συμπεριλαμβανομένης και της προώρου και ακαίρου αποχωρήσεως εκ του μισθίου) η τυχόν δοθείσα εγγύησις θα παρακρατείται ως ''ποινική ρήτρα'' για την μή τήρηση της σύμβασης..κάτι τέτοιο, όμως ελέγχεται νομικώς ως προς την ορθότητά του μιας και οι ποινικές ρήτρες τίθονται πάντοτε και αξιολογούνται δικαστικώς, εν σχέσει με το μέτρο της ζημίας που έχει υποστεί εκείνος που την διεκδικεί...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για την ενημερωση επι του θεματος

Με το μισθωτη καναμε την παραταση για δυο χρονια φετος τον Ιανουαριο Κατα τον Ιουνιο μου ζητησε μειωση του μισθωματος κατα το 60%

Δε συμφωνησα και ειπε καλα τοτε φευγω

 

Ετσι εγιναν τα πραγματα και εφυγε αφου παρεδωσε τα κλειδια σε συγγενη μου χωρις να αναφερει τιποτε περι εγγυησης απλα δεν πληρωσε ολο το μηνα Νοεμβριο Τι μου υποδεικνυετε να κανω εφοσον δικαιουμαι το μηνιατικο απο οτι καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

Τπτ να μην κάνεις, αφού ήσουν ενήμερος και δεν υπήρχαν τα σωστά χαρτιά περί λύσης του συμβολαίου και παράδοσης/παραλαβής, θα μπλέξεις με μαρτυρίες, δικαστήριο κλπ.

Άστο να περάσει. Συμβαίνουν αυτά στη ζωή. Κοιτα να βρεις καινούργιο νοικαρη και να τα περάσετε καλά.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Δε λες πάλι καλά που δεν έμεινε παραπάνω χωρίς να σε πληρώσει?

 

Τουλάχιστον τώρα δεν έχασες τίποτα.

 

Για φαντάσου να έμενε μέσα 6 μήνες χωρίς να σε πληρώνει, και μία ωραία νύχτα να τα μάζευε και μην τον είδατε...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λετε ειναι μονο που μενω σε αλλη πολη και δεν εχω προσωπικη επαφή με το μισθωτη, ουτε τον γνωρισα ποτε Αλλα μιλαμε για ατομο με ιδιαιτερη οικονομικη επιφανεια Και στο φιναλε δεν αναφερθηκα καν οτι οφειλει τιποτα ασπουμε το τελευταιο μισθωμα τουλαχιστον να ξερει οτι του το χαρισα Μονος του εκανε το λογαριασμο και θεωρησε οτι δεν οφειλει παροτι το μισθωτηριο ελεγε αλλα

 

Τι να βρω αλλο μισθωτη και να περασουμε καλιττερα ? θα το εχω κλειστο γιατι ουτε στα συμφωνητικα μπορεις να βασιζεσαι ουτε σε τιποτα πλεον οσον αφορα σε δικαιωματα και ορους

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τα φώτα σας στο παρακάτω θέμα που συμβαίνει σε έναν γνωστό μου και μου έχει κάνει εντύπωση. :)

Στην πολυκατοικία του είναι 3 διαμερίσματα με αυτόνομη θέρμανση. Οι δύο θα πληρώσουν βάλουν πετρέλαιο και ο ένας δεν θα βάλει. Αυτός που δεν θα βάλει τους είπε οτι ναι μεν δεν θα συμμετάσχει στην αγορά του πετρελαίου, αλλά άμα θέλει θα το χρησιμοποιήσει λέγοντας τους, οτι ο νόμος λέει οτι δεν μπορούν να του κόψουν την σύνδεση.

Αυτοί που θα βάλουν πετρέλαιο τι νόμιμες ενέργειες μπορούν να κάνουν έτσι ώστε να του απαγορευτεί το δικαίωμα να κάνει χρήση του πετρελαίου;;

Link to comment
Share on other sites

Όσο πετρέλαιο κάψει, θα το πληρώσει όμως?

 

'Η θέλει να την βγάλει εντελώς τζαπα εις βάρος των άλλων 2 ?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

του είχε πει οτι θα το πληρώσει όσο κάψει, αλλά το θέμα είναι οτι δεν θα συμμετάσχει στην αγορά του πετρελαίου που είναι σεβαστό ποσόν και με αυτή την λογική θα γλυτώσει το αρχικό πάγιο.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τα φώτα σας στο παρακάτω θέμα που συμβαίνει σε έναν γνωστό μου και μου έχει κάνει εντύπωση. :)

Στην πολυκατοικία του είναι 3 διαμερίσματα με αυτόνομη θέρμανση. Οι δύο θα πληρώσουν βάλουν πετρέλαιο και ο ένας δεν θα βάλει. Αυτός που δεν θα βάλει τους είπε οτι ναι μεν δεν θα συμμετάσχει στην αγορά του πετρελαίου, αλλά άμα θέλει θα το χρησιμοποιήσει λέγοντας τους, οτι ο νόμος λέει οτι δεν μπορούν να του κόψουν την σύνδεση.

Αυτοί που θα βάλουν πετρέλαιο τι νόμιμες ενέργειες μπορούν να κάνουν έτσι ώστε να του απαγορευτεί το δικαίωμα να κάνει χρήση του πετρελαίου;;

 

Αυτό που συζητάς είναι εντελώς παράνομο. Είναι υποχρεωμένος να πληρώσει και αφού πληρώσει, να το χρησιμοποιεί κανονικά, σύμφωνα με τη μελέτη.

Αγωγή κλπ είναι τα τυπικά. Για να πληρώσει πάντα.

Επίσης όλα να γίνουν νόμιμα και να φαίνονται οι αντιρρήσεις του εγγράφως. Με το στόμα δεν ισχύει τπτ. Ας του δώσει το εξώδικο και θα δεις πως θα αλλάξει σκέψη. Και θα πληρώσει και τα έξοδα.

Αν θέλει να κλείσει το δικό του σπίτι θα πληρώσει το πάγιο.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

To εξώδικο κτλ να τα κάνουν πριν βάλουν πετρέλαιο ή δεν παίζει ρόλο;

Έχετε κάνει συνέλευση? Να γίνει συνέλευση για το πρόβλημα, ώστε το τυπικό να ναι εντάξει.

Όλα να γίνουν το συντομότερο. Υπάρχει αποθεματικό? Να βάλετε από εκεί πετρέλαιο.

Περίμενε να απαντήσει ο ειδικός. Εγώ ροκανιζως τον χρόνο, μέχρι να απαντήσει.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε κάνει συνέλευση? Να γίνει συνέλευση για το πρόβλημα, ώστε το τυπικό να ναι εντάξει.

Όλα να γίνουν το συντομότερο. Υπάρχει αποθεματικό? Να βάλετε από εκεί πετρέλαιο.

Περίμενε να απαντήσει ο ειδικός. Εγώ ροκανιζως τον χρόνο, μέχρι να απαντήσει.

 

Απ οσο γνωριζω ο μονος τροπος να μην πληρωσει το παγιο ειναι να αφαιρεσει ολα τα σωματα θερμανσης που υπαρχουν στο διαμερισμα του, αυτο βεβαια αποκλειει τελειως την χρηση της αυτονομης θερμανσης. Να μην πληρωσει παγιο για αγορα πετρελαιου αλλα να εχει δικαιωμα να το χρησιμοποιησει δεν υπαρχει περιπτωση, αυτα εχει το να μενεις σε πολυκατοικιες και οχι σε μονοκατοικιες, υπαρχουν κανονισμοι.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που ο κανονισμός της πολυκατοικίας προβλέπει την υποχρεωτικότητα της λειτουργίας της κεντρικής θερμάνσεως, κανείς δεν μπορεί να απαλλαχθεί ούτε από την αγορά του πετρελαίου αλλά ούτε και από την χρέωση του παγίου και της συντήρησης καυστήρος, ακόμη και εάν αφαιρέσει μονίμως τα θερμαντικά σώματα...

 

Μία διευκρίνιση : κανονικά συγκεντρώνεται αρχικώς ένα αποθεματικό για την πρώτη αγορά πετρελαίου και μετά η χρέωση γίνεται σύμφωνα με την ήδη κατανάλωθείσα ποσότητα και την ωρομέτρηση..

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που ο κανονισμός της πολυκατοικίας προβλέπει την υποχρεωτικότητα της λειτουργίας της κεντρικής θερμάνσεως, κανείς δεν μπορεί να απαλλαχθεί ούτε από την αγορά του πετρελαίου αλλά ούτε και από την χρέωση του παγίου και της συντήρησης καυστήρος, ακόμη και εάν αφαιρέσει μονίμως τα θερμαντικά σώματα...

 

Μία διευκρίνιση : κανονικά συγκεντρώνεται αρχικώς ένα αποθεματικό για την πρώτη αγορά πετρελαίου και μετά η χρέωση γίνεται σύμφωνα με την ήδη κατανάλωθείσα ποσότητα και την ωρομέτρηση..

 

Θα το επαληθευσω, γιατι ειχα ρωτησει φιλο δικηγορο ο οποιος μου ειχε πει αυτο για την αφαιρεση των σωματων.

Link to comment
Share on other sites

Στον φίλο μου που έχει το θέμα Θα του δείξω τα posts σας. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και καλοδεχούμενη η όποια επόμενη.
Link to comment
Share on other sites

θυμήθηκα και κάτι άλλο!

πέρυσι για το ίδιο ακριβώς θέμα (την οφειλή του ιδιοκτήτη για την αλλαγή πόρτας), και με το ίδιο σκεπτικό ("οτι η οφειλή είναι του διαμερίσματος και όχι του ιδιοκτήτη"), συνάντησα πρόβλημα από τη διαχείριση της πολυκατοικίας σε σχέση με την παροχή των στοιχείων για να κάνω αίτηση για το επίδομα θέρμανσης που δικαιούμουν (εν ολίγοις, δεν μου έδιναν το ΑΦΜ στο οποίο αγοραζόταν το πετρέλαιο, για να κάνω την αίτηση).

Εν τέλει, πέρσυ βγήκε τελικά άκρη και έκανα την αίτηση (είναι αρκετά πολύπλοκο για να περιγράψω το πως, δεν έχει σημασία), αλλά έχω υποψίες οτι και φέτος θα έχω το ίδιο ακριβώς θέμα, με το ΑΦΜ του νέου διαχειριστή (διαφορετικό από πέρσυ, οπότε δεν το έχω...).

Σε αυτή την περίπτωση τι θα μπορούσε να γίνει? μου φαίνεται οτι αυτό είναι αρκετά πιο πολύπλοκο...

 

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι απλό..: κανείς δεν έχει δικαίωμα να αλλάξει κλειδαριά με το αιτιολογικό ότι δεν έχει καταβληθεί η αναλογούσα δαπάνη από συγκεκριμένο ιδιοκτήτη...

 

Όταν κάποιος οφείλει π.χ. δαπάνες ανελκυστήρος, δεν του αφαιρούμε την πρόσβαση σε αυτόν, ούτε όταν οφείλει δαπάνες ρεύματος του κόβουμε το ρεύμα στον όροφο κ.ο.κ...

 

Όποιος οφείλει ενάγεται δικαστικώς και πληρώνει ό,τι διαγνωσθεί από την δικαστική απόφαση..

 

Εάν , επομένως, κάποιος αλλάξει κλειδαριά, έχεις δικαίωμα να τον μηνύσεις για αυτοδικία με την αυτόφωρη διαδικασία, αλλά ακόμη και να διαρρήξεις διά της βίας την εξώθυρα, αφού τούτο είναι νομικώς επιτρεπτό στα πλαίσια της αυτοδύναμης προστασίας της νομής και της κατοχής σε περίπτωση παράνομης προσβολής της..

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις τα παραστατικά των δαπανών...εκεί θα βρεις το τιμολόγιο-δελτίο αποστολής της εταιρείας πετρελαίου , όπου είναι υποχρεωτική η αναγραφή του ΑΦΜ του διαχειριστού...
Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις τα παραστατικά των δαπανών...εκεί θα βρεις το τιμολόγιο-δελτίο αποστολής της εταιρείας πετρελαίου , όπου είναι υποχρεωτική η αναγραφή του ΑΦΜ του διαχειριστού...

 

δηλαδή έχω το δικαίωμα να το κάνω, έτσι?? (αν δεν κάνω λάθος είναι και υποχρεωμένος ο διαχειριστής να τα αναρτά στην είσοδο της πολυκατοικίας...)

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και έχεις δικαίωμα να το κάνεις..(παρεμπιπτόντως εάν δεν αναρτηθούν τα παραστατικά εν αντιγράφω μαζί με την κατάσταση δαπανών, βάσει του νόμου επαπειλείται πρόστιμο 2.000 €)..
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

γνωρίζεται τι ισχύει βάση νομοθεσίας για τους λέβητες και την λειτουργία τους π.χ. βιβλίο συντήρησης, περιοδική συντήρηση κ.λ.π...???

επειδή έχουμε προβλήματα με την εγκατάσταση του λέβητα (υπάρχουν 2 ξεχωριστοί που εξυπηρετεί ο ένας τα μισά διαμερίσματα και ο άλλος τα άλλα μισά διαμερίσματα) του ενός εκ των δύο...δεν ενδιαφέρονται καθόλου για την σωστή λειτουργία με αποτέλεσμα να εκπέμπει αναθυμιάσεις να υπάρχουν διαρροές νερού από σωλήνες κ.λ.π ευχαριστώ εκ των προτέρων

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες πως γίνεται? Έχετε 2 διαχειριστές? Δλδ το συνεργείο έρχεται και κάνει συντήρηση κλπ μόνο στον ένα λέβητα? Η απλώς παρουσιάζει βλάβη και ο διαχειριστής αδιαφορεί?

Πάντως ρίξε μια ματιά στο αρχείο συντήρηση να δεις τι γίνεται και μπορείς να μιλήσεις και στον συντηρητή που έχει υπογράψει.

Και βέβαια όλοι οι θιγομενοι να πιεσουν τον διαχειριστή για την επισκευή της βλάβης.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει νόμου, η συντήρησις είναι υποχρεωτική άπαξ κατ' έτος και πρέπει να τοιχοκολλείται σε εμφανές σημείο φύλλο ελέγχου από τον συντηρητή, με τα αποτελέσματα και τις μετρήσεις.. (http://www.opengov.gr/minenv/?p=2751) Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες πως γίνεται? Έχετε 2 διαχειριστές? Δλδ το συνεργείο έρχεται και κάνει συντήρηση κλπ μόνο στον ένα λέβητα? Η απλώς παρουσιάζει βλάβη και ο διαχειριστής αδιαφορεί?

Πάντως ρίξε μια ματιά στο αρχείο συντήρηση να δεις τι γίνεται και μπορείς να μιλήσεις και στον συντηρητή που έχει υπογράψει.

Και βέβαια όλοι οι θιγομενοι να πιεσουν τον διαχειριστή για την επισκευή της βλάβης.

δεν εχουμε κανενα διαχειριστη,,,!!!..ναι συντηρηση γινεται στον ενα γιατι στον αλλο οι περισσοτεροι δεν πληρωνουν!!!

Βάσει νόμου, η συντήρησις είναι υποχρεωτική άπαξ κατ' έτος και πρέπει να τοιχοκολλείται σε εμφανές σημείο φύλλο ελέγχου από τον συντηρητή, με τα αποτελέσματα και τις μετρήσεις.. (http://www.opengov.gr/minenv/?p=2751)

 

ευχαριστω

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...