Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρώτησα νομικό και με βάση όλα τα δεδομένα ακόμη και δικαστηκώς να κινηθεί δεν πρόκειται να αποζημιωθεί για τους μήνες που απομένουν ως τη λήξη του συμβολαίου μιας και συντρέχει σημαντικός λόγος και δεν ευθύνομαι εγώ , όπως ακριβώς είπε και ο greece_gus... Σε διαφορετική περίπτωση όντως είχε δικαίωμα να αξιώσει όλα τα ενοίκια.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Επικοινώνησα ήδη και ο λόγος που επικαλέστηκε στο ότι δεν έχω δικάιωμα να φύγω είναι ότι το συμβόλαιο δεν αναφέρει πουθενά το θέμα της θέρμανσης(!) και ότι θα φροντίσει να λύσει το πρόβλημα αγοράζοντας ηλεκτρική σόμπα ή σόμπα υγραερίου(!) οπότε είμαι αναγκασμένη να μείνω ανεξάτητα από το αν έχει καλοριφέρ ή όχι. Απλά πριν φύγω ήθελα να ξέρω πως πρέπει να κινηθώ ώστε να μην έχω κυρώσεις.

 

η ηλεκτρικη σομπα η η σομπα υγραεριου,αντικαθιστα επαξια σε ποιοτητα θερμανσης την κεντρικη θερμανση;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα ήδη και ο λόγος που επικαλέστηκε στο ότι δεν έχω δικάιωμα να φύγω είναι ότι το συμβόλαιο δεν αναφέρει πουθενά το θέμα της θέρμανσης(!)

 

Δηλαδή στο συμβόλαιο δεν γράφει πουθενά, πως το σπίτι διαθέτει κεντρική θέρμανση?

Αν ναι, πες του μάγκα πως θα του ξηλώσεις τα σώματα και μετά ας τρέχει να αποδείξει ότι υπήρχαν.

 

Πες του έτσι για να τρομάξει, όπως είπε η γραμματέας του Υπουργείου Παιδείας στην Ελληνοφρένεια.

:lol:

 

Δεν μπορεί να ψαρεύει κόσμο γράφοντας πως το σπίτι έχει θέρμανση και μετά να μένεις στα κρύα του λουτρού. Γιατί αν ήξερες ότι δεν είχε θέρμανση το σπίτι, μπορεί να μην το νοίκιαζες καν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!Θα ήθελα μια βοήθεια σε 2 θέματα!

1) Ζω σε μια πολυκατοικία (8 ετών) 3 οροφοδιαμερισμάτων. Λόγω καταστροφής της πλειοψηφίας των πλακακιων στη ταράτσα ο 3ος όροφος άρχισε να βάζει υγρασία και σίγουρα κάποια στιγμή το πρόβλημα θα ήταν μεγαλύτερο μετά και το φετινό χειμώνα! Όπως ηταν αναμενόμενο η οροφή επισκευάστηκε αλλά τα έξοδα τα πληρώσαμε 2ος κ 3ος όροφος ενώ ο 1ος (ήταν ο οικοπεδούχος που το νοικιάζει) δε θέλησε να συμμετέχει (μάλιστα είπε και τι με νοιάζει στο δικό μου κεφάλι θα πέσει;). Και ερωτώ: Δεν είναι υποχρεωτικό να συμμετέχει;Αυτό αναφέρει νομίζω και ο κανονισμός πολυκατοικίας που ήταν μαζί με το συμβόλαιο υπογεγραμμένο (δε φτιάξαμε άλλο κανονισμό). Τα πλακάκια χαλάσανε λόγω και της κακής ποιότητας αλλά πιστεύουμε και λόγω των κου******ών των περιστεριών που διατηρεί ο αδερφός της οικοπεδουχου στη διπλανή πολυκατοικία! Τι μπορούμε να κάνουμε για να ζητήσουμε τα λεφτά - μερίδιο του;Ως οικοπεδούχος αυτη έχει το 34% και της ανήκει "ο αέρας" της ταράτσας.Το θέμα είναι ότι δεν είναι συζητήσιμοι άνθρωποι. Δε θέλουμε να μπλέκουμε με δικαστήρια κτλ.

 

2) Επιτρέπεται να υπάρχει περιστερώνας στο κέντρο της πόλης;

 

Ά! και κάτι έξτρα! Τη πυλωτή που ανήκει στον 1ο αυτός συνεχίζει και την νοικιάζει σε άσχετα άτομα με την πολυκατοικία (έφτασε να ρωτάει ενοικιαστεί εαν έχει δίπλωμα!) Παρά τις συνεχόμενες ενημερώσεις πως αυτό που κάνει δεν είναι σωστό και ενώ έχει διώξει γιαυτό το λόγο 3 ενοικιαστές πυλωτής μετά από καιρό αποφάσισε να το ξαναδώσει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να ψαρεύει κόσμο γράφοντας πως το σπίτι έχει θέρμανση και μετά να μένεις στα κρύα του λουτρού. Γιατί αν ήξερες ότι δεν είχε θέρμανση το σπίτι, μπορεί να μην το νοίκιαζες καν.

 

Εννοείται δεν θα το νοίκιαζα, το θέμα είναι να μην με τρέξει σε δικαστήρια και πληρώνω δικηγόρο για τα αυτονόητα...

Anyway, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!Θα ήθελα μια βοήθεια σε 2 θέματα!

1) Ζω σε μια πολυκατοικία (8 ετών) 3 οροφοδιαμερισμάτων. Λόγω καταστροφής της πλειοψηφίας των πλακακιων στη ταράτσα ο 3ος όροφος άρχισε να βάζει υγρασία και σίγουρα κάποια στιγμή το πρόβλημα θα ήταν μεγαλύτερο μετά και το φετινό χειμώνα! Όπως ηταν αναμενόμενο η οροφή επισκευάστηκε αλλά τα έξοδα τα πληρώσαμε 2ος κ 3ος όροφος ενώ ο 1ος (ήταν ο οικοπεδούχος που το νοικιάζει) δε θέλησε να συμμετέχει (μάλιστα είπε και τι με νοιάζει στο δικό μου κεφάλι θα πέσει;). Και ερωτώ: Δεν είναι υποχρεωτικό να συμμετέχει;Αυτό αναφέρει νομίζω και ο κανονισμός πολυκατοικίας που ήταν μαζί με το συμβόλαιο υπογεγραμμένο (δε φτιάξαμε άλλο κανονισμό). Τα πλακάκια χαλάσανε λόγω και της κακής ποιότητας αλλά πιστεύουμε και λόγω των κου******ών των περιστεριών που διατηρεί ο αδερφός της οικοπεδουχου στη διπλανή πολυκατοικία! Τι μπορούμε να κάνουμε για να ζητήσουμε τα λεφτά - μερίδιο του;Ως οικοπεδούχος αυτη έχει το 34% και της ανήκει "ο αέρας" της ταράτσας.Το θέμα είναι ότι δεν είναι συζητήσιμοι άνθρωποι. Δε θέλουμε να μπλέκουμε με δικαστήρια κτλ.

 

2) Επιτρέπεται να υπάρχει περιστερώνας στο κέντρο της πόλης;

 

Ά! και κάτι έξτρα! Τη πυλωτή που ανήκει στον 1ο αυτός συνεχίζει και την νοικιάζει σε άσχετα άτομα με την πολυκατοικία (έφτασε να ρωτάει ενοικιαστεί εαν έχει δίπλωμα!) Παρά τις συνεχόμενες ενημερώσεις πως αυτό που κάνει δεν είναι σωστό και ενώ έχει διώξει γιαυτό το λόγο 3 ενοικιαστές πυλωτής μετά από καιρό αποφάσισε να το ξαναδώσει!

 

1. Τι εννοείς δεν θέλεις να μπλέκεις με δικαστήρια...εάν δεν πας δικαστικώς κάνε ό,τι σε φωτίσει ο Θεός...μιας και ΔΕΝ είναι συζητήσιμοι..νομικώς είναι υπόχρεοι να καταβάλλουν την αναλογούσα δαπάνη στο κοινόχρηστο δώμα..

 

2.Ασφαλώς και όχι..απευθύνσου στην Νομαρχία Δνση υγιεινής..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!Θα ήθελα μια βοήθεια σε 2 θέματα!

1) Ζω σε μια πολυκατοικία (8 ετών) 3 οροφοδιαμερισμάτων. Λόγω καταστροφής της πλειοψηφίας των πλακακιων στη ταράτσα ο 3ος όροφος άρχισε να βάζει υγρασία και σίγουρα κάποια στιγμή το πρόβλημα θα ήταν μεγαλύτερο μετά και το φετινό χειμώνα! Όπως ηταν αναμενόμενο η οροφή επισκευάστηκε αλλά τα έξοδα τα πληρώσαμε 2ος κ 3ος όροφος ενώ ο 1ος (ήταν ο οικοπεδούχος που το νοικιάζει) δε θέλησε να συμμετέχει (μάλιστα είπε και τι με νοιάζει στο δικό μου κεφάλι θα πέσει;). Και ερωτώ: Δεν είναι υποχρεωτικό να συμμετέχει;Αυτό αναφέρει νομίζω και ο κανονισμός πολυκατοικίας που ήταν μαζί με το συμβόλαιο υπογεγραμμένο (δε φτιάξαμε άλλο κανονισμό). Τα πλακάκια χαλάσανε λόγω και της κακής ποιότητας αλλά πιστεύουμε και λόγω των κου******ών των περιστεριών που διατηρεί ο αδερφός της οικοπεδουχου στη διπλανή πολυκατοικία! Τι μπορούμε να κάνουμε για να ζητήσουμε τα λεφτά - μερίδιο του;Ως οικοπεδούχος αυτη έχει το 34% και της ανήκει "ο αέρας" της ταράτσας.Το θέμα είναι ότι δεν είναι συζητήσιμοι άνθρωποι. Δε θέλουμε να μπλέκουμε με δικαστήρια κτλ.

 

Mια επίσκεψη για απορίες μας για ένα θέμα,σε δικηγόρο με την βασική αμοιβή,δεν είναι απαραίτητο να καταλήξει σε νομικές ενέργειες.

Ακόμα και μια τηλεφωνική επαφή από δικηγόρο εξηγώντας τους τις πιθανές συνέπειες που μπορεί να έχουν ,μπορεί να δώσει μια βάση συννενόησης

αν δεν θέλει και η άλλη πλευρά να μπλέξει από κάτι που δεν έχει λάβει υπόψη για δικούς της λόγους .:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής,

πως μπορώ να μην πληρώνω για την θέρμανση στο διαμέρισμά μου-γραφείο μου?

 

το θέλω διότι τα ανάβουν το πρωί μόνο που εγώ δεν είμαι στον χώρο, άρα δεν έχω κάποιο όφελος άπό την θέρμανση. Το απόγευμα που είμαι στο γραφείο ανάβω τα air condition. Πρότεινα να βάλουμε αισθητήρες για να το κάνουμε σαν αυτόνομη θέρμανση αλλά δεν δέχτηκαν λόγο κόστους. Εγώ από την άλλη δεν θέλω να πληρώνω κάτι του οποίου δεν κάνω χρήση!

 

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

 

το θέλω διότι τα ανάβουν το πρωί μόνο που εγώ δεν είμαι στον χώρο, άρα δεν έχω κάποιο όφελος άπό την θέρμανση. Το απόγευμα που είμαι στο γραφείο ανάβω τα air condition. Πρότεινα να βάλουμε αισθητήρες για να το κάνουμε σαν αυτόνομη θέρμανση αλλά δεν δέχτηκαν λόγο κόστους. Εγώ από την άλλη δεν θέλω να πληρώνω κάτι του οποίου δεν κάνω χρήση!

 

 

ευχαριστώ!

Νομίζω πως πρέπει να βγάλεις τα σώματα. Αυτό έκανε ένας στην πολυκατοικία μας και τώρα δεν πληρώνει για θέρμανση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής,

πως μπορώ να μην πληρώνω για την θέρμανση στο διαμέρισμά μου-γραφείο μου?

 

το θέλω διότι τα ανάβουν το πρωί μόνο που εγώ δεν είμαι στον χώρο, άρα δεν έχω κάποιο όφελος άπό την θέρμανση. Το απόγευμα που είμαι στο γραφείο ανάβω τα air condition. Πρότεινα να βάλουμε αισθητήρες για να το κάνουμε σαν αυτόνομη θέρμανση αλλά δεν δέχτηκαν λόγο κόστους. Εγώ από την άλλη δεν θέλω να πληρώνω κάτι του οποίου δεν κάνω χρήση!

 

 

ευχαριστώ!

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς. Δες το καταστατικό τους όρους του οποίου αποδεχεσαι είτε αγοράζεις είτε νοικιαζεις.

 

Δες μόνο την περίπτωση αυτόνομης θέρμανσης με αερίο αλλά κσι εκεί νομίζω θες συνέλευση και να δεχτούν να σε βγάλουν από τα κοινόχρηστα της θέρμανσης. Ρώτα όμως.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Η συμμετοχή στις δαπάνες θέρμανσης και συντήρησης καυστήρα, δεν είναι στην διακριτικη ευχέρεια καθενός, αλλά διέπεται από τους όρους του Κανονισμού της πολυκατοικίας, όπως ορθώς αναφέρθηκε...αναφορικώς με την αλλαγή υγρου καυσίμου σε φυσικό αέριο, απαιτείται απαραιτήτως πλειοψηφική απόφαση της Γενικής Συνελεύσεως του 50% +1...
Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε το θέμα με τον ηλιακό θερμοσίφωνα?Μόλις σοβάρεψε.. :(

Ήρθε τεχνικός και η αυτοψία έδειξε βουλωμένο καζάνι και άρα θέλει όλο άλλαγμα.

Το πρόβλημα είναι ότι και χωρίς ηλιακό αν γινόταν να καθόμουν με το ρεύμα ίσως να το δεχόμουν αν δεν υπήρχε το θέμα ότι επειδή είναι τεράστιο, θέλει να καίει γύρω στα 50 λεπτά για να ζεστάνει το νερό, κάτι που είναι τελείως ασύμφορο οικονομικά.

Τι κάνουμε τώρα με την ιδιοκτήτρια?Υποχρεώνεται να το αλλάξει ή όχι?Μέχρι στιγμής δεν το έχω συζητήσει μαζί της, αλλά θα ήθελα να ξέρω τι μπορώ να διεκδικήσω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις μία βεβαίωση από τον τεχνικό που να περιγράφει το πρόβλημα, τον τρόπο και το κόστος επισκευής και να την κοινοποιήσεις στον ιδιοκτήτη..πρόκειται για δική του δαπάνη...εάν αρνηθεί, να συμψηφίσεις την δαπάνη με το μίσθωμα...
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάμε για την επισκευή σχετικά,ενημερώνουμε τον ιδιοκτήτη ,τσεκάρει και αυτός σχετικά με δικό του μάστορα αν θέλει,αποφασίζει σχετικά,και τα βρίσκουμε ποιός θα πληρώσει ποιόν.Ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να το φτιάξει,αλλά δεν μπορούμε να υποδείξουμε τον τρόπο,το κόστος και την πληρωμή.
Link to comment
Share on other sites

Ο τεχνικος που ήρθε ήταν αυτός που κανει χρονια το service οπότε το δέχτηκε ο ιδιοκτήτης ότι υπάρχει πρόβλημα.

Αλλα μαλλον θα προτιμήσει να βάλει κανονικό θερμοσιφωνο, γιατι λένε κοστίζει τα υπερδιπλασια η αλλαγή του καζανιου του ηλιακου. Βέβαια δεν συμφέρει μετα εμένα γιατι θα καιω ρεύμα, εφόσον θα σταματήσει να δίνει ο ηλιακος.

Πάντως εδω και 3 μέρες που συμπλήρωσε το αντιψυκτικο, ζεσταίνει μια χαρα. Το θέμα είναι ποσο θα κρατήσει αυτο.

 

Unleashed from Nook Color on Cm7 Nightly 162 @1.200Mhz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας .

Είμαι νέος στο Forum και θα ήθελα να σας συγχαρώ για την δημιουργία του .

Έκτος από νέος στο Forum είμαι και νέος διαχειριστής (πριν ένα μήνα ) και μόλις δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα . Τρύπησε σε ένα σημείο , μέσα σε ιδιόκτητο διαμέρισμα και όχι σε κοινόχρηστο ή κοινόκτητο μέρος , η κάθετη σωλήνα συλλογής και απορροής όμβριων που περνά μέσα από τα διαμερίσματα ,και ο ιδιόκτητης ξήλωσε τα πλακάκια και έφτιαξε το σημείο τη σωλήνας.

Ο ιδιοκτήτης υποστηρίζει ότι το κόστος είναι της πολυκατοικίας .

Οι άλλοι ιδιοκτήτες υποστηρίζουν ότι εφόσον η βλάβη βρίσκετε μέσα στο διαμέρισμα δεν μπορείνα χαρακτηρισθεί κοινόχρηστος,άρα το κόστος επιβαρύνει τον ιδιόκτητη.

Ο κανονισμός δεν αναφέρει τίποτα συγκεκριμένο .

Τι θα πρέπει να κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Οι σωληνώσεις είναι πάντα κοινόχρηστες. Αν αποτελούσαν περιουσία του διαμερίσματος, τότε ο εκάστοτε ιδιοκτήτης του πρώτου η του ισογείου π.χ. θα είχε δικαίωμα να ξηλώσει όλους τους σωλήνες μέσα από το σπίτι του και οι υπόλοιποι να μείνουν χωρίς παροχή νερού και χωρίς αποχέτευση !!! Σαφώς όμως, δεν υφίσταται τέτοιο δικαίωμα, αφού πρόκειται για κοινόχρηστους σωλήνες. Απλή λογική είναι. Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλες οι σωληνώσεις ενός διαμερίσματος κοινόχρηστες..ο κανόνας αν και πολλές φορές δυσεξακρίβωτος έχει ως εξής:

 

Εάν το κομμάτι της σωληνώσεως εξυπηρετεί και άλλες ιδιοκτησίες, τότε χαρακτηρίζεται ως κοινόχρηστο πράγμα, και η δαπάνη επισκευής του επιβαρύνει όλες τις ιδιοκτησίες..εάν πάλι εξυπηρετεί αποκλειστικώς και μόνον συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία, τότε η δαπάνη αποτελεί ατομικό έξοδο του ιδιοκτήτου...επομένως δεν έχει να κάνει με το εάν ευρίσκεται εντός ή εκτός διαμερίσματος η σωλήνωση...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Και οι δύο απαντήσει ς , η κάθε μία με την δική της ερμηνεία , μπορούν να σταθούν σαν επιχειρήματα για να καταλήξει κάποιος ότι το κόστος πρέπει να επιβαρύνει την πολυκατοικία και ότι συγκεκριμένοι σωλήνες αποτελούν κοινόχρηστοι .

Παρόλα αυτά όταν ο κανονισμός αναφέρει αόριστες εκφράσεις και δεν ορίζει επ’ακριβώς τα στοιχεία της πολυκατοικίας που αποτελούν κοινόχρηστα μπορεί να υπάρχουν ενστάσεις.

Σας ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει δίκιο ο greecegus. Δεν το διευκρίνησα, αναφερόμουν στις κεντρικές σωληνώσεις της οικοδομής και όχι στις όποιες εξυπηρετούν αποκλειστικά το διαμέρισμα. Τις δεύτερες άλλωστε, υπάρχει και το δικαίωμα να τις κάνει ότι θέλει ο ιδιοκτήτης, εως και να τις φράξει, αρκεί να μην επιρρεάσει τις κεντρικές φυσικά. Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα. Με λένε Λευτέρη,είμαι φοιτητής και είμαι καινούργιο μέλος στο φόρουμ. :O

 

Μετακόμισα πρόσφατα σε πολυκατοικία και αντιμετοπίζω τα εξής προβλήματα:

 

1ον: το διαμέρισμα που νοίκιασα είναι στο ισόγειο αλλά δεν κάποιο δίκό του εξωτερικό χώρο και είχα συνεννοηθεί με τον ιδιοκτήτη να μου δώσει κλειδί της ταράτσας για να μπορώ να απλώνω τα ρούχα. Οταν μπήκα στο σπίτι και ζήτησα το κλειδί απο τον διαχειριστή αρνήθηκε λέγοντας μου οτι απαγορεύεται.. Μετά απο πολλές συζητήσεις δέχτηκε να του πω ποια μέρα της εβδομάδος με βολεύει για να έρχεται να μου ανοίγει αυτός και να απλώνω τα ρούχα αλλά να μην μου δώσει κλειδί...

Η απορία ειναι αν δικαιούμαι τελικά αυτο το κλειδί και τι μπορώ να κάνω για να το πάρω... Μου έχουν σπάσει τα νεύρα με τον τύπο... :wacko:

 

2ον: έξω απο τα παράθυρα του διαμερίσματος μου υπάρχει χώρος, κοινόχρηστος σύμφωνα με τον διαχειριστή, και ενώ είχα συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη να σταθμεύω εκεί το μηχανάκι μου πάλι δεν με αφήνει λέγοντας οτι δεν επιτρέπεται γιατί θα χαλάει την εικόνα και οτι οι ένοικοι δεν θέλουν να μπαίνουν μηχανάκι εκει... Να σημειώσω πως το σημείο ειναι δίπλα στη είσοδο αλλα συγχρόνος και σε αδιέξοδο και κλειστός με γλάστρες και δεν είναι στην φάτσα της πολυκατοικίας όποτε κανένας δεν περνάει απο αυτον το χώρο για να εμποδίζει σε κάτι... Επίσης στον άλλο αντίστοιχο "κοινόχρηστο" χώρο που υπάρχει στο πλάι είναι ένας μόνιμος κάτοικος ο οποίος το αφήνει κανονικά εκεί το μηχανάκι ενώ εμένα μου απαγορεύουν...

Η απορία μου είναι η εξής... Εφόσον ο χώρος είναι έξω απο το παράθυρο μου, θεωρείται κοινόχρηστος ή μπορεί να "ανήκει' στο διαμέρισμα που νοικιάζω;;; Αύριο θα βάλω και κάποια φωτογραφία για να καταλάβεται πως είναι ο χώρος...

 

Συγνώμη για το κατεβατο και ελπίζω σε βοήθεια. :O

Edited by NERRY
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και δικαιούσαι να κάνεις χρήση της ταράτσας...από την στιγμή που μισθώνεις ακίνητο, μισθώνεις και όλατα δικαιώματα στα οποία συμμετέχει η ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία (όπως π.χ. το δικαίωμα να τοποθετήσεις ηλιακό θερμοσίφωνα, κεραία κ.λ.π.)...

 

Αναφορικώς με την χρήση κοινοχρήστου χώρου (και υπό την προϋπόθεση ότι είναι τέτοιος) ως θέσεως σταθμεύσεως, αυτό απαγορεύεται....μπορεί να σου φαίνεται λογικό να βάζεις την μηχανή σου εκεί, αλλά για φαντάσου εάν κάποιος άλλος βάζει τα ξύλα για το τζάκι του, ένα καρότσι, τενεκέδες με λάδι κ.οκ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Ειμαι καινουργιο μελος αλλα εχω διαβασει σχεδον όλα τα θεματα που εχετε κατά καιρους αναπτυξει Εμαθα αρκετα πραγματα από τις ανταλλαγες αποψεων και γνωσεων

 

Θα ηθελα να θεσω δυο ερωτηματα σχετικα με τη περιπτωση που με απασχολει και εχει ως εξης:

 

Αποκτησα από κληρονομια διαμερισμα σε πολυκατοικια σε άλλη πολη (Θεσσαλονικη) Η κληρονομουμενη ηταν η οικοπεδουχος και πηρε το διαμερισμα σα εργολαβικο ανταλλαγμα Συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας δεν υπαρχει ακόμη εν τουτοις τα υπολοιπα διαμερισματα εχουν πωληθει από τον εργολαβο; Υπαρχει μονο Κανονισμος πολυκατοικιας Πρακτικα τι σημαινει αυτό ;;; Επειδη από ότι ξερω συνηθως γινεται συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας και κανονισμός πολυκατοικιας

 

Δευτερον, κατι που με παραξενεψε αλλα κανεις άλλος ενοικος δεν φαινεται να ασχολειται, είναι η κατοχη (μισθωση;) σα επαγγελματικη στεγη η κατοικια ( ουτε ξερω περι τινος προκειται, μπορει και κυριοτητα) ενός χωρου με ανεξαρτητη εισοδο στην πολυκατοικια, στη φατσα διπλα από την κυρια εισοδο πολυκατοικιας Μπορει να εχει σχεση ο εργολαβος; Προκειται περι λαμογιου ... εγινε αφαντος οταν αποκαλυφτηκε Οταν θελησαμε να πουλησουμε το διαμερισμα δεν μπορεσαμε διοτι ανακαλυφτηκε ότι ο εργολαβος δεν πληρωνε τις εισφορες των εργατων του στο ΙΚΑ εμπροθεσμα Υποψη υποχρεος παραμενει ο/η οικοπεδουχος προς το ΙΚΑ

 

Επισης διαχειριστης δεν υπαρχει και τα κοινοχρηστα υπολογιζονται από εταιρεια κοινοχρηστων

 

Τι μπορει να συμβαινει ; πως τα ξεκαθαριζω Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μού φαίνεται περίεργο να έχουν πωληθεί όλα τα διαμερίσματα και να μην έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας...διότι απλούστατα, ΔΕΝ μπορούν να πωληθούν ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες εάν δεν γίνει σύσταση δηλ. δεν μπορούν να γίνουν συμβόλαια...θα σου πρότεινα να το ξαναψάξεις καλύτερα μήπως και ισχύει κάτι άλλο..

 

Εάν πάλι υποθετικώς, συμβαίνει τω όντι κάτι τέτοιο, τότε θα πρέπει η οικοπεδούχος ( ή οι κληρονόμοι αυτής σε περίπτωση θανάτου της), να προσφύγουν δικαστικώς με βάση το εργολαβικό συμβόλαιο και να καταδικάσουν τον εργολήπτη σε δήλωση βουλήσεως...εν ολίγοις θα εκδοθεί μία δικαστική απόφαση, η οποία θα υποκαθιστά την βούληση του εργολήπτη να συμπράξει στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας...

 

Υπάρχει όμως και η περίπτωση, το εργολαβικό συμβόλαιο να προβλέπει ενδεχομένως την περίπτωση που ο εργολήπτης θα αρνηθεί να συμπράξει...συνήθως αυτό ονομάζεται αυτοσύμβαση, και δίδει το δικαίωμα στον αντισυμβαλλόμενο να συμβληθεί μόνος του κατά την κατάρτιση ενός συμβολαίου άνευ της συμπράξεως του αντισυμβαλλομένου...αυτό θα πρέπει να το ελέγξεις όμως...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση Οπως σωστα υποθεσατε προβλεπεται δικαιωμα αυτοσυμβασης στο εργολαβικο συμβολαιο Ευτυχως που προβλεπεται κατι τετοιο γιατι οπως εξηγησα δεν θα ηταν καθολου ευκολο να εντοπισω τον τυπο

 

Εν τουτοις το οροφοδιαμερισμα του τεταρτου οροφου εχει πωληθει Το γνωριζω διοτι ειδα το συμβολαιο αγοραπωλησιας που ειναι μεταγραμμενο στο αρμοδιο υποθηκοφυλακειο Μαλιστα εκανα και αποδοχη κληρονομιας με βαση το εργολαβικο δηλ η συμβολαιογραφος δεν απαιτησε συσταση για να συνταξει την πραξη αποδοχης και να αιτησει την μεταγραφη της Μαλλον προκειται περι διαφορετικης πρακτικης που ακολουθειται στον τοπο

 

Θα ημουν ευγνωμων για μια πληρη απαντηση απ οποιον βεβαια μπορει να εχει να πει κατι σε σχεση με τα ερωτηματα μου η να μου επιστησει τι πρεπει να προσεξω εφεξης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...