Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σε ολουσ και συγχαρητηρια για το φορουμ... μενς στο δευτεο ροφο μιασ πολυκατοικιασ κ ενασ ηληκιωμενοσ εχει ενα μηχανημα οξυγονου το οποιο χρησιμοποιει μονο τισ βραδυνες ωρεσ και το οποιο παραγει εναν θορυβο - δονηση με αποτελεσμανα μην μπορω να κοιμηθω.. επιτρεπεται τετοιο μηχανημα σε πολυκατοικια? εαν φερω αστυνομια τ θα γινει? εχω χασει τον υπνο μου..απαντησε εαν ξερει καποιος..ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

nikos802002 καλώς ήλθες στο φόρουμ...Σε παρακαλώ πολύ να γράφεις προσεχτικότερα με σωστά ελληνικά, ώστε το ποστ σου να βγάζει νόημα και όχι μάτι. Επιπλέον γραφή τύπου sms (γτ,δλδ,π,τ,κ) απαγορεύεται και τα ποστ αυτά διαγράφονται άμεσα!

Τέλος, σε σχέση με το ''πρόβλημά'' σου, ακόμα και αν δεν επιτρέπεται (που δεν παίζει) τι έχεις σκοπό να κάνεις? Να του πεις να σταματήσει να αναπνέει? Να τον διώξεις?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τυχαινει να εχω κι εγω τετοιο μηχανημα για τη μητερα μου,εχω να πω οτι χρειαζονται να προσεχτουν δυο πραγματα.

Πρωτον,να βαλει μια μακρυα σωληνα για το οξυγονο,αυτη που εχει και το δοχειακι που κατακρατει τους ατμους ωστε να μην πηγαινει νερο στη μυτη του,(νομιζω οτι το ειχα πληρωσει 14 Ευρω),πραγμα που θα επιτρεψει στο μηχανημα,να βγει απο το υπνοδωματιο,και να παει απ εξω στο μωσαικο,γιατι στο πατωμα ειναι που κελαιδαει πολυ,και

δευτερον,να προσεξει ωστε το μηχανημα να παταει καλα και με τα 4 ποδια,ωστε να μην κανει κραδασμους.

Αν υπαρχει και καποιος νεωτερος εκει,κανε μια συνεννοηση μαζι του,ωστε να ρυθμιστει το ζητημα,γιατι προφανως,δεν μπορεις να πεις οτι θα του βγαλεις το μηχανημα,αφου τοτε θα πεθανει απλως.

Και κατι τελευταιο.Απο την πειρα που εχω,υπαρχουν διαφορες μαρκες μηχανηματων,που μερικα κανουν λιγοτερο θορυβο απο αλλα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αφορά κοινή συμβίωση σε ένα χώρο, το πρώτο που πρέπει να κυριαρχεί είναι μια σχετική ανοχή και αρκετή υπομονή να βρεθεί μια λύση.

Πόσο μάλλον όταν στην ίδια θέση μπορούμε να βρεθούμε και μείς:) Σαφώς όλοι οι χώροι και τα μηχανήματα δεν είναι το ίδιο,αλλά υπόψη σε θέματα υγείας όποιος θελήσει "να μαλώσει" σε βάρος του θα καταλήξει σε σχέση με τον πάσχοντα.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

να το βαλει ή καλυτερα να πας εσυ εκτος ξυλινου πατωματος και πανω σε ΔΑΠΕΔΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ.θα τα βρεις σε μαγαζια με ειδη γυμναστηριου(το βαζουν κατω απο διαδρομους γυμναστικης κτλ.).http://www.sportstore.gr/images/349_36629_1.jpg.αλλιως απλα βαλτο σε δαπεδο μαρμαρο ή πλακακι +μετα απο κει απο ενα βιβλιο στο καθε ποδι για να υπαρχει κενο απο κατω απο το μηχανημα. Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

η υγεια του υπνου δηλαδη ερχεται δευτερη? καθε βραδυ κοιμαμαι κατα τισ 5 και 7 ξυπνω να παω στη δουλεια μου. πωσ να αποδωσω κατα τη διαρκεια της ημερας... και ποσο ακομη να αντεξω
Link to comment
Share on other sites

Η υγεία του ύπνου σαφώς έρχεται δεύτερη σε σχέση με το θάνατο, υποθέτω πως κάνεις κάποια πλάκα εδώ.

Δηλαδή κάποιος πρέπει να πεθάνει για να αποδόσει κάποιος άλλος στη δουλειά του ??? Αν η δουλειά έχει κάποια σχέσει με τη μαφία η κάτι τέτοιο, ίσως και να γίνεται...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

η υγεια του υπνου δηλαδη ερχεται δευτερη? καθε βραδυ κοιμαμαι κατα τισ 5 και 7 ξυπνω να παω στη δουλεια μου. πωσ να αποδωσω κατα τη διαρκεια της ημερας... και ποσο ακομη να αντεξω

 

έλεος! άρρωστος είναι ο άνθρωπος...μακάρι να μη βρεθείς εσύ στην ίδια θέση (άμεσα ή έμμεσα) και να έχεις τον οποιοδήποτε ανεγκέφαλο να σου λέει καλύτερα να πεθάνεις για να έχει την ησυχία του!!! μίλησε στον άνθρωπο, πες του να βάλει αυτά που σου είπε κ κάποιος ποιο πάνω για μόνωση και ώσπου να το κάνει απλά ξεβολέψου και κοιμήσου σε άλλο δωμάτιο...αν κάνεις μια ήρεμη συζήτηση μαζί του και του εξηγήσεις το πρόβλημα θα προσπαθήσει κ αυτός να βρει μια λύση για να βελτιωθεί...

Link to comment
Share on other sites

εισαστε λιγο προσβλητικοι η μου φαινεται? σεβομαι την ασθενεια του ανθρωπου ομως δοκιμαστε να κοιμαστε για εναν χρονο μονο δυο ωρες... ευχαριστω για τις συμβουλες παντως...
Link to comment
Share on other sites

εισαστε λιγο προσβλητικοι η μου φαινεται? σεβομαι την ασθενεια του ανθρωπου ομως δοκιμαστε να κοιμαστε για εναν χρονο μονο δυο ωρες... ευχαριστω για τις συμβουλες παντως...

 

Προσβλητικός δεν ήταν κανείς, απλά λίγο επιθετικοί ήμασταν γιατί από την αρχή εσύ μίλησες για νομιμότητες και αστυνομίες, αντί να ζητήσεις κάποια λογική συμβουλή.

Ήδη παρουσιάστηκε μια λύση για το δάπεδο και μια πρόταση για να αλλάξεις δωμάτιο. Να προτείνω κι εγώ τις οτοασπίδες και ξυπνητήρι με δόνηση στο μαξιλάρι σου από κάποιο κινητό (κλειστό εννοείται).

Διάλεξε κάτι, η σκέψου κάτι άλλο μόνος σου και άσε τον άνθρωπο να αναπνέει όπως μπορεί.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες και όχι στους ανθρώπους. Συνεπώς, προσπαθήστε να αποφύγετε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς στα μηνύματα σας. Ευχαριστώ και συνεχίζουμε.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις αυτό το αφρώδες υλικό που σου είπαν πιο πάνω στο δικό σου πάτωμα σε ένα κατάστημα με τέτοια είδη θα σου πουν λεπτομέρειες (αυτό σε περίπτωση που ο από κάτω δε φανεί συνεργάσημος). Αλλά κάνε πρώτα μια κουβέντα μαζί του πες του να μιλήσετε με την εταιρεία ιατρικών ειδών που συνεργάζετε να εξηγήσετε το πρόβλημα και να προτείνουν κάποια λύση, σίγουρα κάτι θα ξέρουν, πρότεινε του και αυτό με το αφρώδες υλικό για το πάτωμα, συζητώντας κάποια λύση θα βρεθεί. Αν και θα έπρεπε να την είχες κάνει νωρίτερα αυτή την κουβέντα...αφού είδες πέρασε ο πρώτος δέυτερος μήνας και συνέχιζε να υπάρχει το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Η ανάγκη του ενός να κοιμηθεί , είναι εξ΄ίσου σεβαστή με την ανάγκη του άλλου να κοιμηθεί επίσης αναπνεόντας σωστά...(προφανώς έχει μηχάνημα οξυγόνωσης για να μην παρουσιάζει άπνοιες)..

 

Το οποίο μηχάνημα, όμως, είναι αλήθεια ότι παράγει αρκετό θόρυβο...και ειδικά τις νυκτερινές ώρες ο θόρυβος πολλαπλασιάζεται...δεν καταλαβαίνω επομένως, γιατί εκείνος που θορυβεί θα πρέπει να τύχει αυξημένης προστασίας και ασυλίας...όσοι έχετε μείνει άυπνοι έστω και ένα βράδυ, θα γνωρίζετε το πώς σερνόσαστε την επομένη...

 

Προσωπικώς, θα τον έπιανα να του εξηγήσω το πρόβλημα, και εάν δεν έδειχνε τάσεις συμμορφώσεως, θα του απέστειλα ένα εξώδικο για να συνειδητοποιήσει ότι υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό..

Link to comment
Share on other sites

κοίτα όλοι μας έχουμε κάποιο ενοχλητικό γείτονα (εγώ έχω αρκετούς όχι μόνο έναν) αλλά δεν αφήνεις ένα πρόβλημα να υπάρχει τόοοοσους μήνες χωρίς να κάνεις κάτι και ξαφνικά να θες να πάρεις την αστυνομία...έχει μιλήσει στο συγκεκριμένο άνθρωπο; του έχει εξηγήσει το πρόβλημα και αδιαφόρησε εκείνος; τότε ναι να πάρει και αστυνομία να στείλει και εξώδικο...αλλά όπως και να χει μιλάμε για θέμα υγείας, οπότε χρειάζετε λιγάκι προσεκτικό χειρισμό.
Link to comment
Share on other sites

Η ανάγκη του ενός να κοιμηθεί , είναι εξ΄ίσου σεβαστή με την ανάγκη του άλλου να κοιμηθεί επίσης αναπνεόντας σωστά...(προφανώς έχει μηχάνημα οξυγόνωσης για να μην παρουσιάζει άπνοιες)..

 

Το οποίο μηχάνημα, όμως, είναι αλήθεια ότι παράγει αρκετό θόρυβο...και ειδικά τις νυκτερινές ώρες ο θόρυβος πολλαπλασιάζεται...δεν καταλαβαίνω επομένως, γιατί εκείνος που θορυβεί θα πρέπει να τύχει αυξημένης προστασίας και ασυλίας...όσοι έχετε μείνει άυπνοι έστω και ένα βράδυ, θα γνωρίζετε το πώς σερνόσαστε την επομένη...

 

Προσωπικώς, θα τον έπιανα να του εξηγήσω το πρόβλημα, και εάν δεν έδειχνε τάσεις συμμορφώσεως, θα του απέστειλα ένα εξώδικο για να συνειδητοποιήσει ότι υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα σοβαρό..

 

Εγω,εχω τετοιο μηχανημα,και ετσι ξερω απο πρωτο χερι,ολα τα συν και τα πλην,και τα εγραψα,αλλα ο φιλος,δεν θελει να μπει σε διαδικασια συνεννοησης,αλλα νομιζει οτι θα κανει το Μεγα Αλεξανδρο,που θα κοψει το γορδιο δεσμό.

Ξαναγραφω λοιπον.

Πρωτον,ολα τα μηχανηματα αυτου του τυπου,ΔΕΝ κανουν τον ιδιο θορυβο,γιατι μου αλλαξαν καποτε ενα,και βαλανε ενα Αμερικανικο,το οποιο κανει πολυ λιγοτερο θορυβο απο το αλλο.

Δευτερον,να πεις εσυ ο ιδιος στην εταιρια που το εχει ενοικιασει,και που θα ξερει τι γινεται,το προβλημα,και να τους υποδειξεις,να βαλουν τη μακρυα σωληνα που δινει οξυγονο,ου ειναι περιπου 4 μετρα,και που εχει πανω ενα μικρο φιαλιδιο,που μαζευει τους ατμους,και τος συμπυκνωνει.

Με τον τροπο αυτο,το μηχανημα,μπορει να βγει εξω απο το υπνοδωματιο,που εχει πατωμα,μιας και εκει ειναι μεγαλυτερο το προβλημα,και να πατησει σε μωσαικο ή πλακακι,και να μπουν απο κατω και καποαια μονωτικα,αν και παλι θορυβο που σε ενοχλει.

Τριτον,θα πω κατι που αφορα εσενα και ας μη σου κακοφανει.

Στην Ελλαδα,υπαρχουν αυτη τη στιγμη,χιλιαδες τετοια μηχανηματα,που τα χρησιμοποιουν ηλικιωμενοι,με καρδιακη, ή/και αναπνευστικη ανεπαρκεια,ή τεως βαρεις καπνισται,που εχουν ΧΑΠ.Δεν ακουσα αλλη περιπτωση,που να ενοχλει το μηχανημα αυτο.

Και ενα παραδειγμα απο τα παλια.

Πριν απο 40 χρονια,νεαρος κι εγω,μαζευομουν με αλους φιλους,σε μια ΕΒΓΑ στη γειτονια τα καλοκαιρια ιδιως,και λεγαμε τις σαχλαμαρες μας,μεχρι τις 2,ή και 3 το πρωι.

Απο πανω,εμενε καποιος γειτονας,ο οποιος ενοχλειτο απο τις κουβεντες μας και καμια φορα και τις φωνες μας,και βγαινοντας,μας κατσαδιαζε,λεγοντας μας,οτι δεν μπορουσε να κοιμηθει.

Καποια φορά λοιπον,ενας απο μας,του φωναξε.Αφου δεν μπορεις που δεν μπορεις να κοιμηθεις.Γιαι δεν ερχεσαι κι εσυ κατω,να μιλαμε ολοι μαζι;

Και ετσι εγινε.Κατεβηκε κατω,και εκει αποκαλυφθηκε,οτι ο ανθρωπος,ειχε μια μεγαλυτερη ευαισθησια στη φασαρια,γιατι η δουλεια του,δεν πηγαινε καλα.

Παντως,η παρεα του μαζι μας,τον εκανε πολυ καλυτερα ψυχολογικα.

Πιστευω λοιπον,οτι αν υπαρχει καποιος λογος,που ειναι σοβαρος για σενα,και μια μυγα να πεταει,θα σε κραταει ξυπνιο.

Ξεκαθαρισε λοιπον,τι ακριβως ειναι αυτο που φταιει,σκεψου αν ο θορυβος αυτος,σε ενοχλησε απο την πρωτη μερα που αρχισε,ή απο την πρωτη μερα,που πηγες εσυ εκει,και μετά,αποφασισε δια τα περαιτερω.

Εγω,εδω ειμαι παλι,αν χρειαστεις καποια γνωμη.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

εδω και ενα χρονο του λεω να κανει κατι και εαν δεν εχω κανει κατι μεχρι τωρα ειναι γιατι σεβομαι την υγεια του... παρολα αυτα αυτος αδιαφορει.. ακομη και ο ιδιοκτητης του αναγνωριζει το προβλημα αλλα δεν κανει τιποτα... στον τελευταιο φιλο εχω να πω οτι δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα δουλειας κτλ... απλως οταν ξαπλωνω θελω ησυχια και οχι ενα συνεχες θορυβωδες δονισμα...
Link to comment
Share on other sites

Σου εγραψα καποια πραγματα ου μπορεις να κανεις.

Αν αυτος δεν θελει να κανει τιποτα,δεν υπαρχει αλλος στο σπιτι,που μπορει να του μιλησει;

Αν και παλι δε γινεται τιποτα,πηγαινε στην Αστυνομια,και πες να τον καλεσουν στο Τμημα,να του μιλησουν αυτοι.Που ξερεις,μπορει να φοβηθει,και κατι να γινει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Υπόψη σε θέματα υγείας όποιος θελήσει "να μαλώσει" σε βάρος του θα καταλήξει σε σχέση με τον πάσχοντα. :)
Link to comment
Share on other sites

Αν ο ανθρωπος,λεει οτι τον ενοχλει,μπορει να ειναι η ιδεα του βεβαια,αλλα μπορει και να ειναι αντικειμενικο ζητημα,οποτε μπορει να κληθει η αρμοδια υπηρεσια,που θα αποφασισει το ενα ή το αλλο.Υπαρχει λυση,ασχετα αν θα χρειαστει χρονος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ρωτήσει στο διπλανό του διαμέρισμα από την πλευρά της κρεβατοκάμαρας και στο από κάτω (αν υπάρχουν βέβαια) αν έχουν και αυτοί πρόβλημα; Αν ενοχλούνται κι άλλοι ίσως είναι πιο εύκολο να τον πιέσετε για κάποια λύση όλοι μαζί, να του μιλήσετε ξανά ή να βάλετε το διαχειριστή να του πει οτι γίνονται παράπονα και θα πρέπει να βρει μια λύση. Και με λίγη πίεση ξανά από τον ιδιοκτήτη να κάνει κατί γιατί δε μπορεί κι αυτός να δέχετε τα παράπονα σας συνέχεια....
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Μια γνωστη μου,μεγαλη γυναικα,και μονη,εδωσε στο Διαχ/στη 600 Ευρω σιγα σιγα,με το προσχημα να αλλαχτει το ασανσερ βασει του τοτε Νομου Σουφλιά.

Ο Νομος αυτος ατονησε ή καταργηθηκε,αλλα τα λεφτα,δεν τα γυριζει πισω ο τυπος,με το προσχημα,οτι δεν ξερει τι θα γινει.

Τι πρεπει να κανει η γυναικα,μιας και δεν εχει κανεναν να την βοηθησει,και μιας και η εποχη,δεν ειναι για να της λειπουν τα 600;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι χωρις αποφαση πολυκατοικιας , χωρις πιθανον αποδειξη εδωσε λεφτα ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω,ναι και στα δυο που ρωτας.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι , δεν εχει και καποιο μαρτυρα και ο διαχειρηστης αρνειται (?) οτι τα πηρε δεν εχει και πολλα περιθωρια.

 

Φυσικα δεν δινουν ετσι τετοια ποσα αλλα μεγαλη γυναικα ειναι εχει ελαφρυντικα.

 

Edit

 

Τωρα ειδα οτι δεν το αρνειτε ο διαχειριστης αλλα αν η υποθεση παει αλλου θα συνεχισει το ιδιο ή θα κανει τον...κινεζο ? Σε πρωτη φαση να του πει να τα επιστρεψει και αν χρειαστει θα τα ξαναδωσει.Με τους αλλους ιδιοκτητες τι γινεται ?

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ : http://www.pomida.gr/diaheirisi/anelkystires.html κατεβάζεις το κείμενο της ΚΥΑ 28425/2008 αποφάσεως (είναι το πρώτο, από το οποίο προκυπτει ότι καταργήθηκε η προγενέστερη Υπουργική απόφαση που υποχρέωνε σε αντικατάσταση ανελκυστήρος ), το εκτυπώνεις και το πηγαίνεις στον διαχειριστή απαιτώντας να αφήσει τα ''δεν ξέρουμε τι θα γίνει'' και να σού επιστρέψει τα χρήματα...απείλησέ τον και με μήνυση για απάτη....αν δεν συμμορφωθεί, ξεκινάς με ένα εξώδικο και βλέπουμε...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...