Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξαρτάται..εάν ο μισθωτής ανάλωσε εξ΄ολοκλήρου το προσδόκιμο της ζωής του θερμοσίφωνα (ας δεχθούμε ότι μία 8-10 έτη είναι ένας λογικός μέσος όρος), τότε βαρύνεται ο τελευταίος στην αντικατάστασή του..εάν πάλι παρέλαβες θερμοσίφωνα ο οποίος π.χ. υπέστη βλάβη μέσα σε μία 2ετία, τότε βαρύνεται ο ιδιοκτήτης..

 

Όλα αυτά, υπό τον όρο βεβαίως, ότι δεν υπάρχει ειδική αντίθετη συμφωνία στο μισθωτήριο...και όταν λέω ειδική, δεν εννοώ καταχρηστικές ρήτρες του τύπου ''ο μισθωτής βαρύνεται για τις πάσης φύσεως βλάβες κ.λπ'', αλλά πρόβλεψη ειδικά για την συγκεκριμένη βλάβη...

 

Δν ξέρω τί και άν έχει υπογράψει κάτι τέτοιο ο πατέρας μου η αλήθεια είναι.Πάντως το θερμοσίφωνο είναι ένα μικρό της κουζίνας,δεν το δουλεύαμε και πάρα πολύ και μένουμε στο σπίτι περίπου 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σας. Μια ερώτηση να κάνω, μπορεί να χρησιμοποιείται το κοινόχρηστο ρεύμα για προσωπικές εργασίες (π.χ. ηλεκτ.σκούπα για το αυτοκίνητο, τυχον ηλεκτροκολλήσεις, κ.α.)? Καταστατικό δεν υπάρχει όπως και εχει γίνει κάποια συμφωνία. Σε ερώτηση που έκανα, πήρα την απάντηση ..." κάντο κι εσυ.." ! Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Η λογικη λεει πως οχι, αλλα εμενα η δικη μου ερωτηση ειναι σου ειναι τοσο πολυ προβλημα αν καποιος σκουπισει το αμαξι του με το κοινοχρηστο ρευμα;
Link to comment
Share on other sites

...μπράβο...καθόλου "ερασιτεχνικό"... αν εξαιρέσουμε την εμφάνιση...λίγο δυσνόητο αρχικά...Κάθε παραλαβή έχει τη δική της τιμή και δεν μπορεί να συμψηφιστεί με την προηγούμενη ή την επόμενη...

-Γιώργο ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και για τον κόπο που έκανες να δεις την προσπάθειά μου και να κάνεις ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις.

-Το ερασιτεχνικό οφείλεται στο ότι είμαι ερασιτέχνης, (σχολαστικός και τελειομανής δυστυχώς) και δεν είναι φτιαγμένο με κάποια γλώσσα προγραμματισμού ή έστω στην Access.

-Θα ήθελα τη γνώμη σου, για το τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την εμφάνιση και για να γίνει πιο ευνόητο.

-Ομολογώ ότι αρχικά, την αξία του πετρελαίου που κάηκε, την υπολόγιζα και με τους 2 τρόπους, (για έλεγχο), χρησιμοποιόντας τον τρόπο που και εσύ προτείνεις. Αργότερα όμως κατέληξα στον Μέσο Όρο, επειδή δεν έβλεπα κάποιο νομικό ή ηθικό θέμα και επειδή είχα πρόβλημα με τον άλλο τρόπο στον αυτόματο εντοπισμό των αντίστοιχων τιμών σε περιπτώσεις που δεν υπήρχε νέα αγορά αλλά έπρεπε να βγάλω νέα κοινόχρηστα. Άλλωστε σαν Διαχειριστής (όπως φαίνεται και από την Καρτέλα με το Ταμείο), οποιαδήποτε στιγμή χρειαστεί να παραδώσω τη Διαχείριση, θα πρέπει να παραδώσω το υπόλοιπο του Ταμείου σύν το Αποθεματικό που έχουν πληρώσει μείον τα Κοινόχρηστα που δεν πληρώθηκαν ακόμη και μείον την αξία του πετρελαίου που δεν κάηκε και μου οφείλουν οι ένοικοι. Άρα έχουμε πλήρη και ξεκάθαρη οικονομική τακτοποίηση. Τέλος οι 2 τρόποι έχουν στιγμιαία διαφορά επιβάρυνσης ή μείωσης ανά ένοικο, περίπου 2-3 €.

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη λεει πως οχι, αλλα εμενα η δικη μου ερωτηση ειναι σου ειναι τοσο πολυ προβλημα αν καποιος σκουπισει το αμαξι του με το κοινοχρηστο ρευμα;

 

Δεν είναι εκει το θέμα. Οταν κάποιος έχει τη λόλα να καθαρίζει το ΙΧ του κάθε βδομάδα, ξέχασα και το νερό, γιατι οι άλλοι να πιάνονται κορόϊδα? Ευτυχώς που αυτό συμβαίνει τους 2 τελευταίους μήνες, μόνο. Εγω, απλά ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας. Πιστεύω πως η όλη κατάσταση θα διορθωθεί στη ΓΣ. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

αρχικά, την αξία του πετρελαίου που κάηκε, την υπολόγιζα και με τους 2 τρόπους, (για έλεγχο), χρησιμοποιόντας τον τρόπο που και εσύ προτείνεις.

Τέλος οι 2 τρόποι έχουν στιγμιαία διαφορά επιβάρυνσης ή μείωσης ανά ένοικο, περίπου 2-3 €.

 

Φώτη καλησπέρα.

Χωρίς να αμφισβητώ τον έλεγχό σου, σε πολυκατοικία που έμενα, συγκρίνοντας το αποτέλεσμα της εταιρείας έκδοσης, η οποία δέχεται μόνο μια τιμή (συνολική αξία και ώρες), με το αποτέλεσμα που έβγαζα εγώ, η διαφορά που βρήκα ήταν πολύ μικρότερη. Μόνο σε ακραίες περιπτώσεις (π.χ. μεγάλη αλλαγή τιμής πετρελαίου) ενδέχεται η διαφορά να είναι μεγάλη. Οπότε ο λόγος που το αναφέρω (τον δικό μου τρόπο υπολογισμού) είναι καθαρά για τυπικούς λόγους και τον οποίο θεωρώ πιο σωστό και πιο δίκαιο.

 

Περισσότερα, σε pm.

 

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ βάσει δικού μου προγράμματος υπολογίζω την χρέωση της αυτόνομης θέρμανσης, φρονώ ότι ο υπολογισμός πρέπει να γίνεται ως εξής :

Την ώρα που παραλαμβάνουμε πετρέλαιο, επιμετράμε το υπόλοιπο καυσίμου στην δεξαμενή και το χρεώνουμε με βάση το τιμολόγιο αγοράς της προηγουμένης παραλαβής.

 

Στο ποσό αυτό, προσθέτουμε την νέα κατανάλωση της επομένης επιμέτρησης σύμφωνα με το νέο τιμολόγιο..π.χ.

 

Όταν γεμίζουμε την δεξαμενή έχουμε 200 λίτρα (χ 0,50 €= 100 €.) και παραλαμβάνουμε και άλλα 1.000 λίτρα χ 0,60 €/λ, σύνολον=1.200 λίτρα

Στην επόμενη επιμέτρηση, έχουμε κατανάλωση 800 λίτρα στα οποία θα χρεώσουμε μερικώς το υπόλοιπο των ανωτέρω 200 χ 0,5 =100 € και 600 λίτρα χ 0,6 €=360 € + 100= 460 €. Θα έχουμε επομένως 400 λ. υπόλοιπο τα οποία θα χρεωθούν στην επόμενη επιμέτρηση κ.οκ.

 

Δεν θεωρώ ότι είναι δύσκολη μία τέτοια επιμέτρηση η οποία εξ' άλλου είναι και ακριβοδίκαιη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε greece_gus καλησπέρα ή μάλλον καλημέρα.

 

Το ίδιο λέμε, απλά με το παράδειγμα που αναφέρεις γίνεται πιο κατανοητό.

 

Και αφού καταλήξαμε στον πιο σωστό τρόπο υπολογισμού της αξία του καταναλωθέντος πετρελαίου, ας προχωρήσουμε στο επόμενο στάδιο. Τον σωστό επιμερισμό του κόστους. Θα συνεχίσω το παράδειγμά σου:

Έστω ότι στα πρώτα 200 λίτρα καταγράφηκαν χ1, χ2, χ3 κ.ο.κ. ώρες για κάθε διαμέρισμα και αντίστοιχα ψ1, ψ2, ψ3 κ.ο.κ. ώρες για τα υπόλοιπα 600 λίτρα. Επιμερίζουμε την αξία των 200 λίτρων με τις αντίστοιχες ώρες (χ1, χ2, χ3...) και ομοίως την αξία των 600 λίτρων (ψ1, ψ2, ψ3...). Αθροίζουμε τα αποτελέσματα κάθε διαμερίσματος και έχουμε τον σωστότερο τρόπο επιμερισμού του κόστους του καταναλωθέντος πετρελαίου.

Το δύσκολο είναι το πότε καταναλώνονται τα 200 λίτρα, δηλ. υπόλοιπο δεξαμενής 1000 λίτρα. Αν γνωρίζουμε την συνήθη κατανάλωση και με κάποια παρατήρηση μερικών ημερών μπορούμε να υπολογίσουμε (στο περίπου) πότε γίνεται αυτό και να καταγράψουμε τις ενδείξεις των μετρητών.

Το επόμενο δύσκολο είναι να βρούμε την εταιρεία που μπορεί να υπολογίσει τα κοινόχρηστα με τον τρόπο αυτό. Απ' όσο γνωρίζω, σήμερα δεν υπάρχει καμία τέτοια εταιρεία.

 

Οφείλω βέβαια να επαναλάβω αυτό που είπα παραπάνω. Οι διαφορές που παρατήρησα στο τρόπο που περιγράφω και στον συνήθη τρόπο έκδοσης είναι πολύ μικρές εκτός ακραίων περιπτώσεων π.χ. μεγάλη αλλαγή της τιμής του πετρελαίου.

 

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω αγορασει ένα διαμέρισμα.

Έχει εξωφληθεί αλλα παραμένουν κάποιες μικρές εργασίες που πρέπει να γίνουν για να υπογραφεί το πρωτόκολλο παράδοσης.

 

(Φυσικά το διαμέρισμα δεν κατοικείται)

 

Εν τω μεταξύ η οικοδομή έχει κατοικηθεί από άλλους ιδιοκτήτες και η εταιρεία που έχει αναλάβει τα κοινόχρηστα έχει αναρτήσει το χαρτί των κοινοχρήστων με το όνομά μου κανονικά.

 

Αφού εγώ τυπικά δεν έχω παραλάβει το διαμέρισμα, πιστεύω πως δεν έχω καμία υποχρέωση να καταβάλλω κοινόχρηστα.

 

Ξέρει κανείς με σιγουριά τί ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις? Υπάρχει νομοθεσία ή εξαρτάται από το τί θα συμφωνήσεις με τον εργολάβο?

 

Ευχαριστώ! :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μένω σε πολυκατοικία με θυρωρό και κεντρική -οχι αυτόνομη- θέρμανση.

Ξέρει κανείς -αφού βλέπω ότι αυτό το φόρουμ είναι για τα πάντα- πως θα μπαίνουν αυτές οι δαπάνες των κοινοχρηστων στη φορολ.δήλωση;; Οι αποδείξεις των κοινοχρηστων δε γραφουν βεβαια πάνω ύτε το αφμ του βενζινά, ούτε του θυρωρού κλπ κ προφανώς δε χρησιμοποιόυνται ως έχουν... Είναι στην ευχέρεια του διαχειριστή να ζητήσει αναλυτικές αποδείξεις για κάθε έναν ένοικο;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει ένα διαμέρισμα.

Έχει εξωφληθεί αλλα παραμένουν κάποιες μικρές εργασίες που πρέπει να γίνουν για να υπογραφεί το πρωτόκολλο παράδοσης.

 

(Φυσικά το διαμέρισμα δεν κατοικείται)

 

Εν τω μεταξύ η οικοδομή έχει κατοικηθεί από άλλους ιδιοκτήτες και η εταιρεία που έχει αναλάβει τα κοινόχρηστα έχει αναρτήσει το χαρτί των κοινοχρήστων με το όνομά μου κανονικά.

 

Αφού εγώ τυπικά δεν έχω παραλάβει το διαμέρισμα, πιστεύω πως δεν έχω καμία υποχρέωση να καταβάλλω κοινόχρηστα.

 

Ξέρει κανείς με σιγουριά τί ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις? Υπάρχει νομοθεσία ή εξαρτάται από το τί θα συμφωνήσεις με τον εργολάβο?

 

Ευχαριστώ! :)

 

καλημέρα φίλε μου:)

 

Τι στιγμή που δεν έχεις παραλάβει, και φυσικά δεν έχει υπογράψει και το λεγόμενο πρωτόκολλο παράδοσης/παραλαβής, ο αποκλειστικός υπεύθυνος για τα κοινόχρηστα αλλά και οτιδήποτε άλλο χρειάζεται για το διαμέρισμά σου είναι ο εργολάβος/πωλητής.;)

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

...πως θα μπαίνουν αυτές οι δαπάνες των κοινοχρηστων στη φορολ.δήλωση;;

Ο διαχειριστής (ή η εταιρεία που εκδίδει τα κοινόχρηστα πιθανόν με κάποια επιπλέον χρέωση) εκδίδουν συγκεντρωτική κατάσταση δαπανών για όλο το έτος, μόνο με τις δαπάνες που εκπίπτουν και με φωτοτυπίες των αποδείξεων υποβάλλονται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. του υπόχρεου.

 

Οι αποδείξεις που εκπίπτουν για φέτος είναι παροχής υπηρεσιών (θυρωρός στην περίπτωσή σου, συντήρηση ανελκυστήρα και καυστήρα, ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί κλπ), αντικατάσταση καυστήρα πετρελαίου με φυσ. αερίου, και όχι αγορές (π.χ. πετρέλαιο). Για πιο αναλυτικά στο ενημερωτικό έντυπο της εφορίας.

 

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει ένα διαμέρισμα.

Έχει εξωφληθεί αλλα παραμένουν κάποιες μικρές εργασίες που πρέπει να γίνουν για να υπογραφεί το πρωτόκολλο παράδοσης.

 

Αφού εγώ τυπικά δεν έχω παραλάβει το διαμέρισμα, πιστεύω πως δεν έχω καμία υποχρέωση να καταβάλλω κοινόχρηστα.

 

 

Υπόχρεως για την καταβολή των κοινοχρήστων δαπανών, είναι πάντοτε ο κύριος της ανεξάρτητης οριζόντιας ιδιοκτησίας. Επομένως ουδεμία σημασία έχει η παραλαβή ή όχι του διαμερίσματος, η οποία έχει σχέση με την ορθή εκτέλεση του έργου που ανέλαβε ο εργολάβος, ο οποίος εξ' άλλου κατά πάσα πιθανότητα και εάν ακόμη δεν είχε πωλήσει το διαμέρισμα, θα απηλάσσετο των κοινοχρήστων βάση ειδικού όρου του κανονισμού της πολυκατοικίας (συνήθως 6 μήνες ή ένα έτος).

 

Επομένως φρονώ ότι υποχρεούσαι να καταβάλλεις τα αναλογούντα κοινόχρηστα...

Link to comment
Share on other sites

Μένω με ενοίκιο σε διαμέρισμα του 3ου ορόφου πολυκατοικίας 8 ορόφων. Θέλω να βάλω δορυφορικό πιάτο και το ερώτημα είναι το εξής: Μπορώ να το βάλω στο μπαλκόνι μου στηριζόμενο στο κάγκελο-τοίχος του μπαλκονιού; Υπάρχει κανονισμός που το απαγορεύει; Τι πρέπει να κάνω; Να πάρω την άδεια της πολυκατοικίας, του διαχειριστή, του ιδιοκτήτη ή μπορώ κατευθείαν; Στη ταράτσα μπορώ να το βάλω αλλά το καλώδιο πως μπορώ να το κατεβάσω στο διαμέρισμα μου. Εξωτερικά θα πρέπει να κατέβει 5 ορόφος και αισθητικά δεν θα είναι ωραίο και ενδεχομένως δεν θα επιτρέπετε.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν υπάρχει ρητή απαγόρευση από τον κανονισμό της πολυκατοικίας, μπορείς να το τοποθετήσεις στην ταράτσα...σχετικά με το μπαλκόνι σου, τίθεται ένα θέμα αυθαίρετης αλλαγής της προσόψεως της πολυκατοικίας..

 

Εάν έχεις πίσω μπαλκόνι ή φωταγωγό, καλύτερα να διοχετεύσεις από εκεί το καλώδιο...

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν υπάρχει ρητή απαγόρευση από τον κανονισμό της πολυκατοικίας, μπορείς να το τοποθετήσεις στην ταράτσα...σχετικά με το μπαλκόνι σου, τίθεται ένα θέμα αυθαίρετης αλλαγής της προσόψεως της πολυκατοικίας..

 

Εάν έχεις πίσω μπαλκόνι ή φωταγωγό, καλύτερα να διοχετεύσεις από εκεί το καλώδιο...

 

Ευχαριστώ για την απαντησή σου. Για επιπλέον πληροφόρηση, η πολυκατοικία είναι επταετίας και εγώ μένω εκεί 1 χρόνο. Κάποια διαμερίσματα πριν από χρόνια πήραν από κοινού μοιραζόμενοι τα έξοδα ένα δορυφορικό πιάτο και το εγκατέστησαν στο τοίχο του δώματος (κοινόχρηστο χώρο) της ταράτσας που βγαίνεις δηλ. από τη σκάλα. Αυτό με δικαιολογεί εμένα αν δεν με αφήσουν να πάρω από το κοινό πιάτο τους να εγκαταστήσω ένα δικό μου;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντησή σου. Για επιπλέον πληροφόρηση, η πολυκατοικία είναι επταετίας και εγώ μένω εκεί 1 χρόνο. Κάποια διαμερίσματα πριν από χρόνια πήραν από κοινού μοιραζόμενοι τα έξοδα ένα δορυφορικό πιάτο και το εγκατέστησαν στο τοίχο του δώματος (κοινόχρηστο χώρο) της ταράτσας που βγαίνεις δηλ. από τη σκάλα. Αυτό με δικαιολογεί εμένα αν δεν με αφήσουν να πάρω από το κοινό πιάτο τους να εγκαταστήσω ένα δικό μου;

 

Συνήθως, απαγορεύεται στο μπαλκόνι, βέβαια πολύς κόσμος το βάζει στο μπαλκόνι αυθαίρετα. Όλα εξαρτωνται απο τις σχέσεις των ενοίκων μεταξύ τους, γιατί με την ίδια λογική απαγορεύεται και κλιματιστικο ;)

 

Οσον αφορά την ταράτσα, κοιτά μήπως μέσω υδροροης να περάσεις το καλώδιο στο μπαλκόνι σου και απο εκεί στο διαμέρισμα.

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κανονισμός, είναι νόμος.

Για να κρεμάσεις οτιδήποτε στο μπαλκόνι (πιάτο, κλιματιστικό, τέντες, καναρίνι... ) θέλει άδεια από την πολεοδομία, αλλά αυτός είναι ένας νόμος που δεν του δίνει κανένας καμμία απολύτως σημασία σήμερα...

Δεν γνωρίζω και αν τον έχουν ήδη καταργήσει (αν και δεν το νομίζω)...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Ειμαι σε μια πολυκατοικια 3 οροφων (εγω μενω στο 3ο οροφο και οι γονεις μου στο ισογειο), η οικογενεια που μενει στο 2ο οροφο εχει ενα σκυλι το οποιο κοβει χωρις ελεγχο βλοτες στις σκαλες, και οταν θελει να παει για «αναγκη» το παει κατω απο το μπαλκονι του δωματιου των γονεων μου..!!! (Η πολυκατοικια δεν εχει διαχειριστη)

Υπαρχει καποια λυση...????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων

LG G4
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Ειμαι σε μια πολυκατοικια 3 οροφων (εγω μενω στο 3ο οροφο και οι γονεις μου στο ισογειο), η οικογενεια που μενει στο 2ο οροφο εχει ενα σκυλι το οποιο κοβει χωρις ελεγχο βλοτες στις σκαλες, και οταν θελει να παει για «αναγκη» το παει κατω απο το μπαλκονι του δωματιου των γονεων μου..!!! (Η πολυκατοικια δεν εχει διαχειριστη)

Υπαρχει καποια λυση...????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων

 

Εκτός απο το να μετακομίσει φανταζoμαι ή να φολιασεις το σκύλο, φτου κακά, :lol:

 

κανε μια καταγγελία στην αστυνομία να τους κάνουν σύσταση εφ'οσον δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρείτε με ήρεμο τροπο.

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Νομικώς, καταγγελία στην Δνση υγιεινής της Νομαρχίας και ασφαλιστικά μέτρα για διατάραξη της νομής της ιδιοκτησίας των γονέων σου, αλλά και των κοινοχρήστων χώρων...
Link to comment
Share on other sites

Νομικώς, καταγγελία στην Δνση υγιεινής της Νομαρχίας και ασφαλιστικά μέτρα για διατάραξη της νομής της ιδιοκτησίας των γονέων σου, αλλά και των κοινοχρήστων χώρων...

 

Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου..!!!! θα την εφαρμοσω άμεσα;) .. ελπιζω να βρω ακρη....!!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μια ερωτηση(λιγο ασχετη με διαμερισμα)

 

ειναι 2 πολυκατοικιες η μια διπλα στην αλλη.

οι καδοι των σκουπιδιων ειναι στον χωρο ενδιαμεσα απο τις εισοδους,δηλαδη στην μια πορτα της μιας οικοδομης ειναι ο ενας καδος,στην αλλη ο αλλος.

τι θα πρεπει να γινει ουτως ωστε να μπουνε αυτα τα κολωνακια και να μην μπορει ο καθενας να μεταφερει τον καδο οπως του καπνισει?

ειναι ενας "εξυπνος" που παει και κολλαει τους καδους τον εναν με τον αλλο στο πλαι,με αποτελεσμα να μην μπορει να ανοιξει κανενας τους καδους.

εκτος αυτου τους μεταφερει και τους κολλαει πανω στο αμαξι μου με αποτελεσμα οταν καποιος ανοιγει το καπακι,να εχει κινδυνο να χτυπησει στο αμαξι μου.

τι μπορω να κανω?

 

(αν υπαρχει σχετικο θεμα με τους καδους-δε το βρηκα- ας μεταφερθει)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα για αρχή να ρωτήσω για κάποιες "εργασίες" που γίνονται στην πολυκατοικία μας για τις οποίες δεν υπάρχει έγκριση από τους ιδιοκτήτες. Οι εργασίες κανονίζονται στα "μεταξύ μας" με 2 -3 άτομα και το διαχειριστή χωρίς να ενημερώνομαι εγώ που επίσης είμαι ιδιοκτήτης. Πρόσφατα τοποθετήθηκε στην είσοδο της πολυκατοικίας κουπαστή για να ανεβαίνουν τα άτομα μεγάλης ηλικίας που υπάρχουν στην πολυκατοικία. Ως κίνηση μου φαίνεται λογικότατη και σωστή. Επειδή όμως το κόστος καλούμαι να το πληρώσω και εγώ και δυστυχώς για μια κουπαστή αξίας 20 ευρώ καλούμαι να αφήσω το ποσοστό μου για 100 δήθεν ευρώ μπορώ να αρνηθώ να δώσω το ποσοστό που μου αναλογεί στα κοινόχρηστα ή να κινηθώ με διαφορετικό τρόπο αφού εξ αρχής δεν ενημερώθηκα αλλά ούτε και έγινε συνέλευση για αυτήν την εργασία?

 

Επίσης, οι γείτονες, είχα αναφέρει και παλαιότερα τοποθέτησαν αντιαισθητικά κάγκελα πάνω στα χωρίσματα των μπαλκονιών τόσο στην πρόσοψη της πολυκατοικίας όσο και στο πίσω μέρος δήθεν για προστασία τα οποία προεξέχουν τουλάχιστον 30 πόντους από τα μπαλκόνια. Μετά από επανειλημένες ενοχλήσεις μου και αφού για μια ακόμη φορά δεν είχε ειδοποιηθεί κανένας για την αλλαγή αυτή (δεν έχει γίνει βέβαια χρέωση στα κοινόχρηστα αφού ήταν ιδιωτική πρωτοβουλία) οι ιδιοκτήτες συνεχίζουν να με αγνοούν. Θέλω λοιπόν να προχωρήσω σε καταγγελία στην πολεοδομία και θέλω να ρωτήσω:

 

1.Πρέπει να γίνει οπωσδήποτε επώνυμη καταγγελία?

2.Πρέπει να έχω μαζί μου κάποιο αποδεικτικό της παρανομίας( φωτογραφίες) ή θα αναλάβει το αρμόδιο όργανο να κάνει τον έλεγχο??

3.Μετά την καταγγελία συνήθως σε πόσο καιρό γίνεται ο έλεγχος για την ορθότητα της?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...