Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εκ του νόμου, η ελάχιστη συμβατική διάρκεια της μίσθωσης είναι 3 έτη. Επομένως, αν έχετε συμφωνήσει για 1ή 2 έτη, ισχύουν τα 3. (εκτός και αν έχετε συμφωνήσει για περισσότερα από 3, οπότε ισχύει η συμφωνία σας).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οιαδήποτε μίσθωση όταν λήξει ο συμβατικός της χρόνος μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχει εναντιωθεί κάποιος εκ των συμβαλλομένων. Η αορίστου χρόνου μίσθωση, μπορεί να καταγγελθεί οποτεδήποτε εφ΄όσον δεν έχει συμφωνηθεί παράτασις..
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Ως ταλαίπωρος διαχειριστής,εκπέμπω ΣΟΣ .Τι μπορώ να κάνω όταν δεν πληρώνουν τα κοινόχρηστα;Ο ένας,μακαρίτης πια ,εδώ και χρόνια,με κληρονόμους στην Αυστραλία.Καλά κρασά δηλαδή...

Η άλλη,πούλησε στον Κινέζο το ρετιρέ,και με γράφει κανονικά χρωστώντας πάνω από χιλιάρικο.Και άλλοι,ων ουκ έστιν αριθμός.

Εχω ακόμη κάτι ψιλά από τα ενοίκια που παίρναμε κάποτε όταν νοικιάζαμε το υπόγειο.Πόσο θα κρατήσουν όμως;:(:mad:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

 

 

Ως ταλαίπωρος διαχειριστής,εκπέμπω ΣΟΣ .Τι μπορώ να κάνω όταν δεν πληρώνουν τα κοινόχρηστα;Ο ένας,μακαρίτης πια ,εδώ και χρόνια,με κληρονόμους στην Αυστραλία.Καλά κρασά δηλαδή...

 

 

Η άλλη,πούλησε στον Κινέζο το ρετιρέ,και με γράφει κανονικά χρωστώντας πάνω από χιλιάρικο.Και άλλοι,ων ουκ έστιν αριθμός.

 

 

Εχω ακόμη κάτι ψιλά από τα ενοίκια που παίρναμε κάποτε όταν νοικιάζαμε το υπόγειο.Πόσο θα κρατήσουν όμως;:(:mad:

 

 

 

Σε λυπαμαι,κανε τους μια γενικη συνελευση και πες σε ολους οτι πρεπει να πληρωσουν.Αμα συνεχιστει κλειστε το ασανσερ.Αμα εχεις και αεριο εσυ,σταματηστε τον καυστηρα.Δεν γινεται να πληρωνεις εσυ για ολη την οικοδομη...οσο για τους κληρονομους να επικοινωνησεις και να τους εξηγησεις οτι πρεπει να πληρωσουν,να τελειωνει η κατασταση.Εστω με καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο να στα δινουν τα λεφτα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σε λυπαμαι,κανε τους μια γενικη συνελευση και πες σε ολους οτι πρεπει να πληρωσουν.Αμα συνεχιστει κλειστε το ασανσερ.Αμα εχεις και αεριο εσυ,σταματηστε τον καυστηρα.Δεν γινεται να πληρωνεις εσυ για ολη την οικοδομη...οσο για τους κληρονομους να επικοινωνησεις και να τους εξηγησεις οτι πρεπει να πληρωσουν,να τελειωνει η κατασταση.Εστω με καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο να στα δινουν τα λεφτα.
.

Ποιόν καυστήρα;Αυτός έχει πεθάνει από χρόνια,κλειδώθηκε.Δεν πληρώνουν ,δεν έχει πετρέλαιο.Ας το ρυθμίσει ο καθένας μόνος του,και ας βάλει ό,τι θερμαντικό μπορεί.Οι άλλοι,...κουβέρτες,και τα παράπονα τους στον... Τσίπρα.

Εγώ έχω κάποια αρκουδίσια και βολεύομαι.Εκεί που φτάσαμε,όποιος ζήσει και όποιος πεθάνει.:(

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να τα δωσεις σε γραφειο???

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Αυτά περνάγανε παλιά,προ κρίσεως.Τώρα,από τη στιγμή που πολύς κόσμος εμπέδωσε το σύνθημα δεν πληρώνω,κανένα Γραφείο δεν μπορεί να κάνει τίποτα...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά περνάγανε παλιά,προ κρίσεως.Τώρα,από τη στιγμή που πολύς κόσμος εμπέδωσε το σύνθημα δεν πληρώνω,κανένα Γραφείο δεν μπορεί να κάνει τίποτα...

 

Δεν υπάρχει άλλη λύση από το να κινηθείς νομικά Θοδωρή.

Με αυτόν τον τρόπο θα είσαι και εσύ ο ίδιος, σαν διαχειριστής, καλυμμένος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν κινηθεί δικαστικά, θα χρειαστεί τουλάχιστον 800 ευρώ για το πρώτο δικαστήριο. Η υπόθεση θα πάρει μερικά χρόνια και αν προχωρήσει σε κατασχεσεις τότε το ποσό θα ξεπεράσει τα 2000 ευρώ.

Η πρώτη κίνηση που κάνεις ειναι να πας σε δικηγόρο και με περίπου 100 ευρώ να συντάξεις εξοδικα προς όλους αυτούς που χρωστάνε. Συνήθως κάποιοι ψαρωνουν και πληρώνουν κάποια χρήματα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό μιας και τα φοιτητικά χρόνια τελειώνουν θα χρειαστεί να παραδώσω το σπίτι. Σε γενικές γραμμές το σπίτι 5 χρόνια τώρα το έχω διατηρήσει σε πολύ καλή κατάσταση.

Υπάρχει μόνο ένα ζητηματάκι στο μπάνιο.Όταν το νοίκιασια δεν υπήρχε καμπίνα στη ντουζέρια με αποτέλεσμα τα νερά στον πρώτο χρόνο να διαβρώσουν το κάτω μέρος της κάσας στην πόρτα του(είναι πολύ μικρό το μπάνιο). Είχα προειδοποιήσει τους ιδιοκτήτες ότι θα υπάρξει θέμα αλλά η εγκατάσταση της καμπίνας έγινε το δεύτερο χρόνο, αφού είχε προκληθεί η ζημιά.

Η ευθύνη για την παραπάνω ζημιά είναι αποκλειστικά δική μου; Να φανταστώ δεν μπορεί να θεωρηθεί φυσική φθορά;

Link to comment
Share on other sites

Αν κινηθεί δικαστικά, θα χρειαστεί τουλάχιστον 800 ευρώ για το πρώτο δικαστήριο. Η υπόθεση θα πάρει μερικά χρόνια και αν προχωρήσει σε κατασχεσεις τότε το ποσό θα ξεπεράσει τα 2000 ευρώ.

Η πρώτη κίνηση που κάνεις ειναι να πας σε δικηγόρο και με περίπου 100 ευρώ να συντάξεις εξοδικα προς όλους αυτούς που χρωστάνε. Συνήθως κάποιοι ψαρωνουν και πληρώνουν κάποια χρήματα.

 

Όταν λέω να κινηθεί νομικά, εννοώ και τυχόν εξώδικα. Γενικώς, να απευθυνθεί σε δικηγόρο.

Πάντως, η αποστολή εξωδίκου δεν έχει κόστος 100 ευρώ. Ούτε καν η αμοιβή του δικηγόρου δεν μπορεί να είναι μόνο τόση. Αλλά έστω ότι είναι 100 ευρώ. Βάλε και τα έξοδα επίδοσης και θα δεις ότι το 250άρι είναι στάνταρ!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό μιας και τα φοιτητικά χρόνια τελειώνουν θα χρειαστεί να παραδώσω το σπίτι. Σε γενικές γραμμές το σπίτι 5 χρόνια τώρα το έχω διατηρήσει σε πολύ καλή κατάσταση.

Υπάρχει μόνο ένα ζητηματάκι στο μπάνιο.Όταν το νοίκιασια δεν υπήρχε καμπίνα στη ντουζέρια με αποτέλεσμα τα νερά στον πρώτο χρόνο να διαβρώσουν το κάτω μέρος της κάσας στην πόρτα του(είναι πολύ μικρό το μπάνιο). Είχα προειδοποιήσει τους ιδιοκτήτες ότι θα υπάρξει θέμα αλλά η εγκατάσταση της καμπίνας έγινε το δεύτερο χρόνο, αφού είχε προκληθεί η ζημιά.

Η ευθύνη για την παραπάνω ζημιά είναι αποκλειστικά δική μου; Να φανταστώ δεν μπορεί να θεωρηθεί φυσική φθορά;

 

Από την στιγμή που η ζημία οφείλεται σε κακοτεχνία ή κατασκευαστικό λάθος ουδεμία ευθύνη φέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω να κινηθεί νομικά, εννοώ και τυχόν εξώδικα. Γενικώς, να απευθυνθεί σε δικηγόρο.

Πάντως, η αποστολή εξωδίκου δεν έχει κόστος 100 ευρώ. Ούτε καν η αμοιβή του δικηγόρου δεν μπορεί να είναι μόνο τόση. Αλλά έστω ότι είναι 100 ευρώ. Βάλε και τα έξοδα επίδοσης και θα δεις ότι το 250άρι είναι στάνταρ!

 

Με τέτοιο κοστολογιο και αφού απαγορεύεται και η αυτοδικία, άντε να βρει κανείς το δίκιο του...

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιο κοστολογιο και αφού απαγορεύεται και η αυτοδικία, άντε να βρει κανείς το δίκιο του...

 

Δεν έχεις καθόλου άδικο.

Δυστυχώς τα κόστη έφτασαν στα ύψη, μετά την επιβολή φπα στις δικηγορικές υπηρεσίες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω να κινηθεί νομικά, εννοώ και τυχόν εξώδικα. Γενικώς, να απευθυνθεί σε δικηγόρο.

Πάντως, η αποστολή εξωδίκου δεν έχει κόστος 100 ευρώ. Ούτε καν η αμοιβή του δικηγόρου δεν μπορεί να είναι μόνο τόση. Αλλά έστω ότι είναι 100 ευρώ. Βάλε και τα έξοδα επίδοσης και θα δεις ότι το 250άρι είναι στάνταρ!

Ετσι είναι.Κάποτε είχαμε στείλει ένα,και πληρωσαμε εκεί γύρω στα 250.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στην πολυκατοικία τα έχουμε δώσει σε γράφειο κ έχουμε ηρεμήσει! Είμαι εγώ κ άλλη μια ενοίκος διαχειριστικη επιτροπή -βασικά επιβλέπουμε ότι όλα εινσι όκ !!

Έιχαμε 2 στη πολυκατοικία που δεν πληρωναν !ο ένας ητο κληρονόμος ο οποίος δεν πλήρωνε τίποτα από τότε που πέθανε ο πατέρας του κ η άλλη ητο η κόρη της γυναίκας που κληρονόμησε το σπίτι αυτής που κοιτούσε!

Κ στους δύο έχουμε κάνει αγωγή κάτι το οποίο στην δεύτερη περίπτωση έπρεπε να είχαμε αποφύγει κ να είχαμε κάνει διαταγή πληρωμής! Τελοσπαντων!

Στην πρώτη περίπτωση πήραμε αναβολή κ δεν προχωρήσαμε σε δικαστήριο διότι αυτός έχει εξαφανιστεί κ δεν είναι σίγουρο ότι θα παίρναμε τα λεφτά μας! (Να προσθέσω ότι αυτός πριν 2 χρονιά το πούλησε κ ευτυχώς η τωρηνη ιδιοκτήτρια πληρώνει κανονικά )

Στην 2η περίπτωση έγινε το δικαστήριο -ευτυχώς παρόλο την αποχή των δικηγόρων -κ κερδίσαμε !τώρα περιμένουμε την απόφαση πως θα γίνει η αποπληρωμή των χρεών!

Πάντως εάν χρειαστεί άλλη φορά θα κάνουμε διαταγή πληρωμής κ όχι αγωγή! !Κοστίζει πιο πολλά άλλα τελειώνεις γρήγορα! !

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις :

1.εαν η από πάνω πλενει και ρίχνει πολύ νερό σε φάση να βραχει όλο το μπαλκόνι μου, είναι κάτι συνηθισμένο ή με παίρνει να κάνω παρατήρηση? Πιο πολύ με ενόχλησε που τα τιναξε βρεγμένα και λερωσε τις τζαμαριες μου

 

2 . γενικά ρωτώντας, όχι ότι με αφορά τουλάχιστον άμεσα, εάν δεν κατοικειται καθόλου ένα διαμέρισμα για ποιο λόγο να πληρώνει ο ιδιοκτήτης κοινόχρηστα, αφού και η λέξη δηλώνει χρήση την οποία δεν κάνει καθόλου. Μήπως πληρώνει μειωμένα σε σχέση με τους μόνιμους κατοίκους?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις :

1.εαν η από πάνω πλενει και ρίχνει πολύ νερό σε φάση να βραχει όλο το μπαλκόνι μου, είναι κάτι συνηθισμένο ή με παίρνει να κάνω παρατήρηση? Πιο πολύ με ενόχλησε που τα τιναξε βρεγμένα και λερωσε τις τζαμαριες μου

 

2 . γενικά ρωτώντας, όχι ότι με αφορά τουλάχιστον άμεσα, εάν δεν κατοικειται καθόλου ένα διαμέρισμα για ποιο λόγο να πληρώνει ο ιδιοκτήτης κοινόχρηστα, αφού και η λέξη δηλώνει χρήση την οποία δεν κάνει καθόλου. Μήπως πληρώνει μειωμένα σε σχέση με τους μόνιμους κατοίκους?

 

Ευχαριστώ

Στο 1ο που ρωτάς εάν είναι ενοχλητικό αυτό που κάνει μπορείς να την κάνεις μια ευγενική παρατήρηση κ βλέπεις εάν το συνεχίσει η όχι :)

 

Στο 2ο

Από όσο ξέρω ο κανονισμόςτης πολυκατοικίας ορίζει τι κοινόχρηστα θα πληρώνει κάποιος με κλειστό διαμέρισμα! !μέχρι τώρα σε όσες γνωρίζω πληρωνουν 100% τα κοινόχρηστα κ 50% στην θέρμανση εφόσον σφραγιστουν τα σώματα του καλοριφέρ! Μόνο σε μια έχω ακούσει ότι πληρώνουν 50% τα κλειστά διαμερίσματα :)

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ευτυχώς θέρμανση τα τελευταία 3 χρόνια δεν λειτουργεί. Ο καθένας τη δικιά του με ο, τι αυτό σημαίνει :happy:
Link to comment
Share on other sites

εαν εισαι ιδιοκτητης να βαλεις ολους τους αλλους ιδιοκτητες να υπογραψουν υπευθυνη δηλωση οτι δεν εχουν σκοπο να βαλουν κοινοχρηστο καυσιμο κλπ. ή οτι σε απαλλαςουν απο μελλοντικη τετοια επιβαρυνςη ,γιατι αλλιως εχει δικαιωμα εστω και ενας να πει να αναψει ο κοινοχρηστος λεβητας και να ζητα να επιμεριζονται και οι αλλοι το 30 % της αναλογουσας θερμανσης σε αυτους ακομη και αν εχουν σφραγισμενα τα σωματα τους.

 

Ιδιοκτήτης είμαι. Αυτό που λες έχει ειπωθεί ευτυχώς. Δηλαδή εάν κάποιος ανάψει οι υπόλοιποι δεν θα επιβαρυνθουν το 30 %. Λόγω κρίσης φυσικά, παλιότερα δεν θα το δέχονταν. Αλλά όπως είπα κάνεις πια δεν το κάνει και χρησιμοποιεί ο καθένας αλλά μέσα

Link to comment
Share on other sites

Το τι μεταβάλλει ή όχι την πρόσοψη της πολυκατοικίας είναι θέμα που κρίνεται κάθε φορά από τα δικαστήρια. Αλλά, ας πούμε, γενικώς, ότι πρέπει να τηρείται ένα μέτρο. Π.χ. κανείς δεν σου απαγορεύει να βάλεις καλαμωτή, αλλά εάν αυτή υψώνεται μέχρι την οροφή, καταλαβαίνεις πως τίθεται θέμα.

 

Εάν πάλι αντί για καλαμωτή βάλεις αφίσα πολιτικού κόμματος ή ταμπέλα που απαγορεύεται μάλιστα και από τον κανονισμό, δεν έχει σημασία εάν αυτή επεκτείνεται πάνω από το κιγκλίδωμα του εξώστου, αφού ούτως ή άλλως αυταπόδεικτα και αυτονόητα μετατρέπει την πρόσοψη, ειδικά εάν πρόκειται και για μόνιμη κατασκευή. Καλό θα είναι να ανατρέξεις και στον κανονισμό της πολυκατοικίας.

 

Όταν λήξει ο συμβατικός χρόνος της μίσθωσης, τότε εφ' όσον δεν έχει προηγηθεί καταγγελία από κάποιον εκ των συμβαλλομένων, η μίσθωση μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου. Ούτως ή άλλως εάν δεν αποχωρίσεις οικειοθελώς, θα πρέπει να έχει προηγηθεί δικαστική απόφαση εξώσεως για να σε αναγκάσει σε αποχώρηση, οπόταν καλό θα είναι να συννενοηθείς με τον εκμισθωτή εάν θα υπάρξει παράταση ή όχι της μίσθωσης.

 

Η εγγύηση θα επιστραφεί ατόκως σε σένα με την προϋπόθεση μή υπάρξεως ζημιών ή οφειλών κοινοχρήστων κ.λ.π. Κανονικά απαγορεύεται ο συμψηφισμός της εγγύησης με δεδουλευμένα ή μελλοντικά μισθώματα, αλλά στην πράξη συμβαίνει συχνά το αντίθετο...

 

 

Εφοσον εβγαλα την καλαμωτη που ξεπερνούσε το καγκελο και πηγα με τα νερα της ιδιοκτητριας αν πιασω και κοψω την καλαμωτη ωστε να μειωσω το υψος της για να μην ξεπερναει το καγκελο και την βαλω παλι. Θα μπορει να μου πει παλι τιποτα τυπου χαλας την προσοψη?

Και ποια θα ειναι η απαντηση μου?

Link to comment
Share on other sites

Καμμία πρόσοψη δεν καταστρέφεται μόνο με την προσθήκη μιας καλαμωτής..θεωρώ υπερβολική την όποια αντίδραση..εξ΄άλλου, όπως είπες το ίδιο έχουν κάνει και άλλοι..

 

Αναφορικώς, τώρα με το θέμα των κοινοχρήστων δαπανών των κλειστών διαμερισμάτων : η λογική του τύπου είναι κλειστό το διαμέρισμα , άρα δεν πληρώνω, δεν στέκει. Το διαμέρισμα δεν είναι αυτοκίνητο να καταθέτεις τις πινακίδες και να απαλλάσσεσαι από τα τέλη κυκλοφορίας. Όταν το αγοράζεις ή το μισθώνεις, το ''παντρεύεσαι'' μαζί με τις δαπάνες που το βαρύνουν ποσοστιαία.

 

Ο κανόνας είναι ό,τι προβλέπεται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Εάν δεν υπάρχει πρόβλεψή, τότε οι δαπάνες οφείλονται ολοσχερώς και δεν υπάρχει νομοθετική πρόβλεψη που να απαλλάσσει..

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Καμμία πρόσοψη δεν καταστρέφεται μόνο με την προσθήκη μιας καλαμωτής..θεωρώ υπερβολική την όποια αντίδραση..εξ΄άλλου, όπως είπες το ίδιο έχουν κάνει και άλλοι..

.

 

Ναι έχει σε ένα κομμάτι στο πλάι του μπαλκονιού αλλά πρόσοψη πάλι είναι.

Απλά εφόσον θα πάω κόντρα στις υπερβολές των ενοίκων και της ιδιοκτήτριας θέλω να δω τι ισχύει και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...