Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορει να με βοηθησει καποιος;PLEASE.

Μενω σε πολυκατοικια ειναι αρκετα παλια κ το σπιτι το εχω αγορασει το προβλημα μου ειναι οτι πληρωνω πολλα κοινοχρηστα κ ειμαι ισογειο.Το σπιτι ειναι 67τετραγωνικα.

απο το 2004 που το εχω παρει ο διαχειρηστης δεν κολαγε στην εισοδο το χαρτι που γραφει τα εξοδα τις πολυκατοικιας κ το ποσα πληρωνει το καθε διαμερισμα αν κ του ειχα πει να το καλλαει κ μαλιστα ειχα τσακωθει μαζι του για αυτο το θεμα.μετα απο τοσα χρονια πρωτη φορα κολλησε το χαρτι χτες.πληρωνω τα περισσοτερα κοινοχρηστα εκτος απο τον 5οροφο που ειναι οροφοδιαμερισμα κ ειναι του διαχειρηστη με διαφορα 20Ε κ τον 4οροφο που ειναι παλι τα ιδια.ολοι οι υπολοιποι οροφοι πληρωνουν λιγοτερα απο μενα.

Επισης ειμαι χρεωμενοι 58 χιλιοστα κ τα διαμερισματα 4ου και 5ου ειναι 64 χιλιοστα κ 1ος,2ος,3ος ειναι απο 50χιλιοστα μεχρι 40.

Οι πολυκατοικια εχει 22 διαμερισματα.τι μπορω να κανω γιατι εχω την εντυπωση οτι τα εχουν μοιρασει οπως θελουν αυτοι τα χιλιοστα. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

μπορει να με βοηθησει καποιος;PLEASE.

Μενω σε πολυκατοικια ειναι αρκετα παλια κ το σπιτι το εχω αγορασει το προβλημα μου ειναι οτι πληρωνω πολλα κοινοχρηστα κ ειμαι ισογειο.Το σπιτι ειναι 67τετραγωνικα.

απο το 2004 που το εχω παρει ο διαχειρηστης δεν κολαγε στην εισοδο το χαρτι που γραφει τα εξοδα τις πολυκατοικιας κ το ποσα πληρωνει το καθε διαμερισμα αν κ του ειχα πει να το καλλαει κ μαλιστα ειχα τσακωθει μαζι του για αυτο το θεμα.μετα απο τοσα χρονια πρωτη φορα κολλησε το χαρτι χτες.πληρωνω τα περισσοτερα κοινοχρηστα εκτος απο τον 5οροφο που ειναι οροφοδιαμερισμα κ ειναι του διαχειρηστη με διαφορα 20Ε κ τον 4οροφο που ειναι παλι τα ιδια.ολοι οι υπολοιποι οροφοι πληρωνουν λιγοτερα απο μενα.

Επισης ειμαι χρεωμενοι 58 χιλιοστα κ τα διαμερισματα 4ου και 5ου ειναι 64 χιλιοστα κ 1ος,2ος,3ος ειναι απο 50χιλιοστα μεχρι 40.

Οι πολυκατοικια εχει 22 διαμερισματα.τι μπορω να κανω γιατι εχω την εντυπωση οτι τα εχουν μοιρασει οπως θελουν αυτοι τα χιλιοστα. ευχαριστω

Θα ζητησεις επισημα αντιγραφο του κανοισμου,και αν δεν τον δωσει,θα ρωτησεις δικηγορο.Στον κανονισμο φαινεται η κατανομη των βαρων σε χιλιοστα,αναλογα με το τι ειναι το καθενα,πχ θερμανση,ασανσερ κλπ,γιατι δεν ειναι στανταρ αυτα,εξαρτωνται απο τα τετραγωνικα ,τον οροφο,κλπ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Και το συμβόλαιο αγοράς να διαβάσεις γράφει τα χιλιοστά θέρμανσης κ κοινόχρηστων :)
IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θα ήθελα μια συμβουλή αν είναι δυνατόν απο κάποιο νομικό.Μένω σε διαμέρισμα με ενοίκιο πάνω απο 30 χρόνια προσωπικά και 40 οι γονείς μου.Πρόσφατα η σπιτονοικοκυρά μας απεβίωσε και άφησε το σπίτι σε ένα γνωστό της.Αυτός συνέχισε να εισπράττει το ενοίκιο χωρίς όμως να δίνει αποδείξεις η να υπάρχει κάποιο συμβόλαιο μίσθωσης-ούτε πρίν υπήρχε βέβαια.Τώρα αποφασίζει να το πουλήσει.Τι δικαιώματα έχω ως ενοικαστής τόσων ετών;Είναι υποχρεωτικό να αφήσω το σπίτι;Τι μπορώ να διεκδικήσω και πως;Αν κάποιος γνωρίζει ας απαντήσει.Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Οι μισθώσεις κατοικίας ισχύουν για 3 έτη (εάν έχουν συμφωνηθεί λιγότερο) ή για όσα προβλέπει η σύμβαση της μισθώσεως (εάν είναι πέραν των 3 ετών)...

 

Μετά την συμβατική λήξη της μισθώσεως, η μίσθωση καθίσταται αορίστου χρόνου και είναι ελεύθερα διαπραγματεύσιμη, αναφορικώς με το μελλοντικό μίσθωμα, την διάρκεια ή ακόμη και την λύση της ...

 

Ο νέος ιδιοκτήτης, υποκαθίσταται αυτοδικαίως στα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις της υφισταμένης μισθώσεως και επομένως μπορεί και εκείνος να διαπραγματευθεί ελευθέρως άπαντα τα ανωτέρω...

 

Σχετικώς με τις αποδείξεις, κακώς δεν απαιτείς την έκδοσή τους και σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να δηλώνεις το μίσθωμα στην εφορία μαζί με τα στοιχεία του κληρονόμου του μισθίου και το ΑΦΜ του..

 

Να υπενθυμίσω τέλος, ότι εάν ο κληρονόμος δεν δήλωνε τα μισθώματα στην Εφορία, δεν θα μπορέσει να σε εξώσει,(τουλάχιστον όχι πριν πληρώσει ένα αρκετά τσουχτερό πρόστιμο περί ανακριβών δηλώσεων) αφού ο νόμος προβλέπει ρητώς ότι τα Δικαστήρια απέχουν να δικάσουν αγωγές και διαδικασίες εξώσως, μέχρις ότου προσκομισθεί το οικείο πιστοποιητικό περί δηλώσεως των μισθωμάτων..

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει κ λεει τοσα.το λογο δεν μπορω να καταλαβω.πως γινεται διαμερισμα στο 3ο οροφο με ιδια τετραγωνικα να πληρωνει λιγοτερα κ να εχει λιγοτερα χιλιοστα απο μενα;ξερει κανεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει κ λεει τοσα.το λογο δεν μπορω να καταλαβω.πως γινεται διαμερισμα στο 3ο οροφο με ιδια τετραγωνικα να πληρωνει λιγοτερα κ να εχει λιγοτερα χιλιοστα απο μενα;ξερει κανεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;

συνηγορος του καταναλωτη,ή καποιος συλλογος καταναλωτων,πχ ΙΝΚΑ κλπ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει κ λεει τοσα.το λογο δεν μπορω να καταλαβω.πως γινεται διαμερισμα στο 3ο οροφο με ιδια τετραγωνικα να πληρωνει λιγοτερα κ να εχει λιγοτερα χιλιοστα απο μενα;ξερει κανεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Τα χιλιοστά της θέρμανσης εξαρτώνται από τις απώλειες που έχει ένα διαμέρισμα. Ένα διαμέρισμα στο ισόγειο έχει απώλειες προς το δάπεδο και από τους κατακόρυφους τοίχους, ενώ το διαμέρισμα του 3ου είναι μεταξύ 2ου και 4ου που θερμαίνονται, άρα έχει απώλειες μόνο από από τους κατακόρυφους τοίχους. Αυτό θεωρώντας ότι τα διαμερίσματα είναι ακριβώς ίδια (ίδια παράθυρα, ίδιες μπαλκονόπορτες και ίδιο προσανατολισμό).

 

Διαβάζοντας τις τελευταίες 20-30 σελίδες κατέληξα πως τα περισσότερα πράγματα υπάρχουν στο καταστατικό/εσωτερικό κανονισμό της πολυκατοικίας. Τι γίνεται όταν η πολυκατοικία είναι πολύ παλιά (45ετίας και βάλε); Ο σπιτονοικοκύρης μου δεν έχει τέτοιο κανονισμό (ή δεν ξέρει που τον έχει βάλει), ενώ η διαχειρίστρια αρνείται να μου τον δώσει, λέγοντας μου πως είμαι ενοικιαστής και δε με αφορά (!!!).

 

Επιπλέον, όταν ζήτησα να δω τις αποδείξεις από τις δαπάνες για το πετρέλαιο και τη συντήρηση του καυστήρα, την πρώτη φορά θίχτηκε και έβαλε την κασέτα "ποιος είσαι εσύ που θα με αμφισβητήσεις, είμαι τόσα χρόνια διαχειρίστρια και κανένας δεν τα ζήτησε" και σήμερα που τα ξαναζήτησα τον κανονισμό και τις αποδείξεις μου απάντησε πως δεν δικαιούμαι ούτε τις αποδείξεις να δω διότι είμαι ενοικιαστής (!!!!!!).

 

Όσο καλόπιστος και να θέλω να είμαι, αυτή η συμπεριφορά με προκαλεί να τραβήξω το θέμα στα άκρα. Τι να κάνω σε αυτή την περίπτωση; Να συνεχίσω να τα ζητάω κάθε βδομάδα μέχρι να μου τα δώσει (που δεν πρόκειται διότι δεν είναι καθόλου συζητήσιμη), να σταματήσω να ασχολούμαι και να μετακομίσω (το οποίο μάλλον θα κάνω ούτως ή άλλως) ή να τα ζητήσω μέσω του ιδιοκτήτη;

 

Όσο δε μου δίνει πρόσβαση στις αποδείξεις, τόσο μου μπαίνουν ψύλλοι στα αυτιά ότι μας κλέβει. Έχω φτάσει σε σημείο να σκέφτομαι να τα ζητήσω με εξώδικο και για τα 4 χρόνια που μένω σ' αυτό το διαμέρισμα...

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

:cry:Καλησπέρα σας,

 

Επειδή αντιμετωπίζω προβλήματα «συμβίωσης» με ιδιοκτήτη διαμερίσματος στην πολυκατοικία μου, τύπου διατάραξης κοινής ησυχίας, οικογενειακής γαλήνης κλπ, υπάρχει κάποιος δικηγόρος στο forum που έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο; Προτίθεμαι να προχωρήσω σε εξώδικο και σε όποια άλλη νόμιμη ενέργεια απαιτείται.

 

Παρακαλώ με PM στοιχεία επικοινωνίας! Έχω ταλαιπωρηθεί αφάνταστα.. Μένω Αθήνα

Edited by Passenger1
edit
Link to comment
Share on other sites

finik : αφαλώς και είναι υποχρωμένη η διαχειρίστρια να σου δώσει αντίγραφα των παραστατικών δαπανών εξόδοις σου...έχεις δικαίωμα να αρνηθείς την καταβολή των κοινοχρήστων, αφού ενημερώσεις με εξώδικο τον ιδιοκτήτη,ώστε να αιτηθεί εκείνος τουλάχιστον τα αντίγραφα και να μην έχει ''πάτημα'' για την έξωσή σου...

 

Passenger1 : σχεδόν όλοι οι δικηγόροι ασχολούνται με τέτοια θέματα, τα οποία είναι συχνότατα στις μεγαλουπόλεις...

 

Πρόκειται περί ασφαλιστικών μέτρων περί προσβολής της νομής του ακινήτου σου, αλλά ξεκίνα με μία εξώδικο διαμαρτυρία και βλέποντας και κάνοντας....αν και δικηγόρος, λυπάμαι αλλά το έχω κανόνα να μην αναλαμβάνω υποθέσεις από φόρουμ, καθ' όσον παρέχω αφιλοκερδώς και από αγάπη προς το επάγελμά μου, μόνον πληροφορίες και τίποτε άλλο..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και ευχαριστω.Εχουμε ενα θεμα στην πολυκατοικια που μενει ο γιος μου μενουνε τεσσερεις οικογενειες προχτες εφερε η δεη τα ρολογια αλλα πριν περνανε ρευμα απο τον κατασκευαστη της πολοικατοικιας ηρθε ο λογαριασμος 1800 να σας πω οτι ο γιος μου μενει μονος του στο αλλο διαμερισμα μενουνε πεντε ατομα στο αλλο τεσσερα και στο τελευταιο τρια ατομα.Ηθελα να ρωτησω πως θα πληρωθουν αυτα τα λεφτα με τα ατομα η με τα διαμερισματα ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Πάντοτε οι δαπάνες καταλογίζονται με βάση τα χιλιοστά συμμετοχής εκάστου διαμερίσματος..

 

(εκτός θέματος : σέβομαι το γεγονός ότι δεν γνωρίζεις ορθογραφία...θα μπορούσες , όμως τουλάχιστον, να βάζεις κάποιες τελείες η κόμματα, που είμαι σίγουρος ότι τα κατέχεις..σεβάσου το γεγονός ότι για να πάρεις κάποια απάντηση, θα πρέπει και ο άλλος να καταλαβαίνει το νόημα των γραφομένων σου..ευχαριστώ..)

Link to comment
Share on other sites

....ούτε έχεις κάποια ειδικά δικαιώματα επειδή είσαι πολλά χρόνια ενοικιαστής (δεν είναι επαγγελματική στέγη). .

 

Πάντα είναι ανάλογα και τι έχει συμφωνηθεί στο μισθωτήριο και στις δύο περιπτώσεις. :)

 

:cry:Καλησπέρα σας,

Επειδή αντιμετωπίζω προβλήματα «συμβίωσης» με ιδιοκτήτη διαμερίσματος στην πολυκατοικία μου, τύπου διατάραξης κοινής ησυχίας, οικογενειακής γαλήνης κλπ, υπάρχει κάποιος δικηγόρος στο forum που έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο; Προτίθεμαι να προχωρήσω σε εξώδικο και σε όποια άλλη νόμιμη ενέργεια απαιτείται.Παρακαλώ με PM στοιχεία επικοινωνίας! Έχω ταλαιπωρηθεί αφάνταστα.. Μένω Αθήνα

 

Λύση όπως την ζητάς δεν θα βρείς σε ένα φορουμ.:cry: Θα πρέπει να απευθυνθείς σε σε δικηγόρο της περιοχής σου που αναλαμβανει τέτοιες υποθέσεις,

όχι για να σε κάνει πελάτη,αλλά γνωρίζει τι να κάνει πέρα από θεωρίες,αναφέροντας του και πλήρες ιστορικό .Αν έχεις αμφιβολίες για τις προτάσεις του,

καλύτερα να ρωτήσεις και αλλού.Επίσης σημαντικό είναι να ρωτήσεις το χρόνο ,κόστος της όλης ιστορίας και τα δικαιώματα της άλλης πλευράς

με βάση το ιστορικό,γιατί και αυτή θα αντιδράσει ανάλογα αν ξεκινήσεις διαμάχη.

 

καλησπερα σας και ευχαριστω.Εχουμε ενα θεμα στην πολυκατοικια που μενει ο γιος μου μενουνε τεσσερεις οικογενειες προχτες εφερε η δεη τα ρολογια αλλα πριν περνανε ρευμα απο τον κατασκευαστη της πολοικατοικιας ηρθε ο λογαριασμος 1800 να σας πω οτι ο γιος μου μενει μονος του στο αλλο διαμερισμα μενουνε πεντε ατομα στο αλλο τεσσερα και στο τελευταιο τρια ατομα.Ηθελα να ρωτησω πως θα πληρωθουν αυτα τα λεφτα με τα ατομα η με τα διαμερισματα ευχαριστω

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας ,αλλά απόφευγε να μπαίνεις από υπολογιστή που δεν ξέρεις το πληκτρολόγιο του για να μην ενοχλείς άλλους :)

 

Στην ερώτηση σου,πρέπει να κοιτάξεις τον κανονισμό της πολυκατοικίας τι αναφέρει σχετικά,όπως για τυχόν μεταβατική περίοδο κλπ .

Αν δεν υπάρχει κανονισμός,οι δαπάνες επιμερίζονται με βάση τι είχατε συμφωνήσει ως τώρα που πέρνατε ρεύμα από την παροχή του κατασκευαστή.

Oμως θα πρέπει από εδώ και πέρα να το ρυθμίσετε πλέον οριστικά μεταξύ σας :)

 

Επιπλέον, όταν ζήτησα να δω τις αποδείξεις από τις δαπάνες για το πετρέλαιο και τη συντήρηση του καυστήρα, την πρώτη φορά θίχτηκε και έβαλε την κασέτα "ποιος είσαι εσύ που θα με αμφισβητήσεις, είμαι τόσα χρόνια διαχειρίστρια και κανένας δεν τα ζήτησε" και σήμερα που τα ξαναζήτησα τον κανονισμό και τις αποδείξεις μου απάντησε πως δεν δικαιούμαι ούτε τις αποδείξεις να δω διότι είμαι ενοικιαστής (!!!!!!).

 

Όσο καλόπιστος και να θέλω να είμαι, αυτή η συμπεριφορά με προκαλεί να τραβήξω το θέμα στα άκρα. Τι να κάνω σε αυτή την περίπτωση; Να συνεχίσω να τα ζητάω κάθε βδομάδα μέχρι να μου τα δώσει (που δεν πρόκειται διότι δεν είναι καθόλου συζητήσιμη), να σταματήσω να ασχολούμαι και να μετακομίσω (το οποίο μάλλον θα κάνω ούτως ή άλλως) ή να τα ζητήσω μέσω του ιδιοκτήτη;

 

Όσο δε μου δίνει πρόσβαση στις αποδείξεις, τόσο μου μπαίνουν ψύλλοι στα αυτιά ότι μας κλέβει. Έχω φτάσει σε σημείο να σκέφτομαι να τα ζητήσω με εξώδικο και για τα 4 χρόνια που μένω σ' αυτό το διαμέρισμα...

 

Θα πρέπει να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη ,οι αποδείξεις συνήθως πρέπει να δωθούν πρώτα σε αυτόν και να περιμένεις απάντηση του.Επίσης ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να έχει αντίγραφο του κανονισμού και έχει δικαίωμα να ελέγχει και τον ενοικιαστή του και τι γίνεται στο οίκημα γενικά.Δεν είναι λίγες οι καταχρήσεις που γίνονται.Αν επίσης κανένας αλλος δεν έχει "παράπονο" από την διαχείριση ,δύσκολα θα αποδείξεις κάτι.

Αποδείξεις πληρωμών εξάλλου "εύκολα" μπορούν να βρεθούν, και να βρεθείς εσυ ο κακός στην ιστορία αν ξεκινήσεις χωρίς σκέψη διαμάχη.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ''μεταβατική περίοδος'', ούτε ''τι είχατε συμφωνήσει ως τώρα''...

 

Ο κανονισμός δεν είναι θέμα παζαρέματος, ούτε αποτελεί αγοραία συναλλαγή...εάν η δαπάνη είναι κοινόχρηστη, θα καταλογισθεί με βάση τα χιλιοστά...εάν δεν είναι θα την πληρώσει ο εργολάβος, αφού αναφέρεται σε ανάλωση ρεύματος για τις κατασκευαστικές ανάγκες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί κανείς να γνωρίζει ούτε τι έχει συμφωνηθεί μεταξύ των ενοίκων,τρίτων κλπ ,ούτε τι αναφέρει κάθε κανονισμός (αν υπάρχει) σε κάθε κτήριο :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να έχει συμφωνηθεί, υπερισχύει ο κανονισμός της πολυκατοικίας (εάν είναι νόμιμος) και εάν δεν υπάρχει κανονισμός, υπερισχύει και πάλι ο Ν. 3741/29 περί οριζοντίων ιδιοκτησιών και μερικοί μεταγενέστεροι, που όπως έχει επανειλλημένα αναφερθεί, ρυθμίζουν αρκούντως τα περί δαπανών...επομένως δεν χωρούν εδώ οι συμφωνίες των υπαιθρίων μπαζάρ...
Link to comment
Share on other sites

Επανειλλημένα επίσης έχει αναφερθεί ότι οι συμφωνίες γίνονται για να τηρούνται,και έχουν ίδια ισχύ αν μπορούν να αποδεικτούν σχετικά.Στην προκειμένη περίπτωση υποθέσεις για συμφωνίες υπαιθρίων μπαζάρ αφορούν αυτούς που αναφέρουν κάτι χωρίς να ξέρουν τι έχει γίνει μεταξύ τρίτων :)
Link to comment
Share on other sites

Οι συμφωνίες τρίτων είναι ανίσχυρες, όταν έχουμε να κάνουμε με υποχρεωτικές διατάξεις νόμου...για να ισχύσει κάτι διαφορετικό, θα πρέπει να συνταχθεί νέος κανονισμός πολυκατοικίας, με συμβολαιογραφικό τύπο, ΟΜΟΦΩΝΩΣ και να μεταγραφεί στο αρμόδιο υποθηκοφυλακείο ή κτηματολογικό γραφείο αντιστοίχως..

 

Δεν χρειάζομαι να ξέρω τι έχει ''γίνει μεταξύ τρίτων''...προφανώς δεν επιχειρηματολογούν με smilies..

Link to comment
Share on other sites

Το αν είναι ανίσχυρες οι συμφωνίες το κρίνουν μόνο αυτοί που τους αφορά και τις έκαναν ,και οι αρμόδιοι όποτε και αν χρειάζεται ,και όλοι δεν κοιτούν μόνο θεωρίες αλλά αυτό που έχει γίνει .Γι'αυτό όσοι δεν γνωρίζουν σχετικά ,είναι πιό εύκολο να χαμογελούν με smiles παρά να κάνουν υποθέσεις να τους :p όσοι ξέρουν ότι η θεωρία απέχει από την πράξη. Πόσο μάλλον αν αυτή αφορά και κάτι που έχει "γίνει μεταξύ τρίτων" που θέλουν καταρχήν να κάνουν

την δουλειά τους με απλή συννενόηση ,και "προφανώς δεν επιχειρηματολογούν" με τι θέλουν κάποιοι άλλοι είτε offtopic είτε για δικούς τους λόγους.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να έχει συμφωνηθεί, υπερισχύει ο κανονισμός της πολυκατοικίας (εάν είναι νόμιμος) και εάν δεν υπάρχει κανονισμός, υπερισχύει και πάλι ο Ν. 3741/29 περί οριζοντίων ιδιοκτησιών και μερικοί μεταγενέστεροι, που όπως έχει επανειλλημένα αναφερθεί, ρυθμίζουν αρκούντως τα περί δαπανών...επομένως δεν χωρούν εδώ οι συμφωνίες των υπαιθρίων μπαζάρ...

 

Αυτούς τους μεγαγενέστερους μπορούμε να τους συγκεντρώσουμε σε ένα post για να τους έχουμε σαν οδηγό just in case?

Εάν φυσικά είναι εφικτό

Ευχαριστώ

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Αν σε βοηθά http://www.keme-net.com/legislation.htm και αναφέρονται και σε δύο μικρότερους που αφορούν κυρίως τουριστικές και πολεοδομικές εξαιρέσεις .Ομως δύσκολα μπορείς να τους έχεις σαν οδηγό, γιατί κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και έχει και άλλες παραμέτρους που λαμβάνονται υπόψη από τους ενδιαφερόμενους ,αρμοδίους κλπ όπως αναφέραμε για κάποιες δαπάνες,και όχι μόνο.Τωρα ότι αναφέρεται είτε offtopic είτε για άλλους λόγους :p Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Η βάση όλων είναι η σύμβαση (βλ. κανονισμό πολυκατοικίας) οι νόμοι και η νομολογία των Δικαστηρίων...

 

Στις πολυκατοικίες, δεν ισχύει καμμία συμφωνία εάν δεν έχει επικυρωθεί από συμβολαιογραφικό κανονισμό ή δεν προβλέπεται από τον νόμο..

Ο 3741/29 προβλέπει ρητώς, ότι :

'' `Αρθρ. 5.

 

Εν ελλείψει πάσης μεταξύ των συνιδιοκτητών συμφωνίας ως πρός τα

δικαιώματα και τας υποχρεώσεις αυτών περί των κοινών πραγμάτων,

κρατούσι τα εξής:

..........

β) `Εκαστος των συνιδιοκτητών υποχρεούται να συνεισφέρη εις τα κοινά

βάρη επι τη βάσει της αξίας του ορόφου ή διαμερίσματος ου είναι

κύριος.

 

Και ακόμη : `Αρθρ. 13.

 

1. Πάσα σύμβασις κανονίζουσα ή μεταβάλλουσα τα αμοιβαία δικαιώματα

και υποχρεώσεις των ιδιοκτητών γίνεται δια συμβολαιογραφικού εγγράφου

και καταχωρίζεται εις το βιβλίον μεταγραφών.

 

2. Η καταχώρησις γίνεται εις το περιθώριον των μεταγραφών του τίτλου

της ιδιοκτησίας.

 

Για το θέμα που αναφέρουμε, επομένως, ουδεμία ιδιωτική συμφωνία μπορεί να έχει εφαρμογή, αφού είτε ο νόμος είτε ο κανονισμός, προβλέπουν όπως και να έχει

 

Όλα τ' άλλα είναι απλώς μία σκόπιμη διελκυστίνδα, που δεν θα με ενοχλούσε και ιδιαιτέρως, εάν δεν υπήρχε στην μέση η άγνοια και η σκόπιμη παραπληροφόρηση..

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε συμφωνία μπορεί να επικυρωθεί επίσης με συμβολαιογραφική πράξη από όποιους το θέλουν,για να μην υπάρχει στην μέση η άγνοια και η σκόπιμη παραπληροφόρηση,είτε offtopic είτε για δικούς τους λόγους,αν κάποιοι δεν θέλουν άλλοι να κάνουν την δουλειά τους απλά με συννενόηση.

Πόσο μάλλον αν κανείς δεν ξέρει σε ότι αναφέρθηκε πρίν τι έχει γίνει, ούτε αν και τι έχει συμφωνηθεί μεταξύ των ενοίκων,τρίτων κλπ ,ούτε αν υπάρχει και τι μπορεί ν'αναφέρει ένας κανονισμός σε ένα κτήριο .Ετσι για υποθέσεις και περιγραφές νόμων υπάρχει και η αναζήτιση για όσους ενδιαφέρονται.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Εάν η δουλειά μπορούσε να γίνει ''απλά με συνεννόηση'' κανείς δεν θα ποστάριζε εδώ....

 

Με το σκεπτικό ότι ''κανείς δεν ξέρει σε ότι αναφέρθηκε πριν τι έχει γίνει'' (προφανώς πρόκειται για ό,τι και όχι ότι) δεν θα έπρεπε να δίδεται καμμία απάντηση, παρά μόνον το ασύντακτο στερεότυπο ..''δεν μπορώ να απαντήσω...κανείς δεν ξέρει σε ό,τι αναφέρθηκε πριν, επειδή μετά άμα..μπλα μπλα..''

 

Και επί πλέον : δεν μπορεί οιαδήποτε συμφωνία να επικυρωθεί με συμβολαιογραφικό τύπο, παρά μόνον η ομόφωνος συμφωνία και εφ' όσον δεν αντίκειται στον νόμο, όροι που δεν μπορούμε να αγνοούμε επειδή έχουμε προσωπικό άχτι...

Και βεβαίως, είναι προφανές ότι υπάρχει η ... αναζήτηση και όχι η αναζήτιση..την οποία πρωτίστως θα πρέπει να χρησιμοποιούμε για τα θέματα που μας αφορούν και όχι να αναζητούμε τις αγοραίες πεζοδρομιακές ''συμφωνίες'' εκεί που δεν τις σπέρνουν..

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα μιας αναζήτισης δεν αφορά ορθογραφικά λάθη που μπορεί να γίνουν για διαφορους λόγους ,αλλά ερωτήσεις που είναι συγκεκριμένες σε ότι περιγράφουν, και αυτοί που ρωτάνε δεν θέλουν σενάρια και επιδείξεις γνώσεων κάποιων ,ούτε offtopic,πόσο μάλλον χαρακτηρισμούς,συστηματικές ειρωνίες,,παρατηρήσεις αν υπάρχουν αντίθετες απόψεις,που δείχνουν ελλειψει παιδείας συμμετοχής εδώ μέσα ή λόγους επιβεβαιωσης από αποτυχία να δούν τι γίνεται και τι ισχύει στην πραγματικότητα.

 

Ειδικά όταν είναι γνωστό αν υπάρχουν αντίθετες απόψεις,κάθε ενδιαφερόμενος οφείλει να τις εξετάσει πάντα με βάση την περίπτωση του που αυτός μόνο γνωρίζει,και αν έχει αμφιβολίες να ρωτήσει και αλλού ,άσχετα αν ενοχλεί μόνιμα κάποιους που "επιζητούν αγοραίες πεζοδρομιακές ''συμφωνίες'' μέσω μια συζήτισης.Eυτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι άλλοι να υπενθυμίζουν αυτό σχετικά χωρίς εμφάσεις για λόγους εντυπώσεων.

 

Εξάλλου για όσους δεν διάβασαν σχετικά παραπάνω ,τις συμφωνίες τις κρίνουν μόνο αυτοί που τους αφορά και τις έκαναν ,και οι αρμόδιοι όποτε και αν χρειάζεται ,και οι όποιες αποφάσεις δεν κοιτούν μόνο τις θεωρίες αλλά αυτό που έχει γίνει.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γενικόλογοι βερμπαλισμοί και φληναφήματα, που δεν εξυπηρετούν σε τίποτε..επί της ουσίας ουδέποτε έχεις αρθρώσει συγκεκριμένο και στοχευμένο λόγο..

 

Σε προκαλώ (προφανώς επί ματαίω) για μία φορά ακόμη, εάν έχεις αντίθετη τεκμηρίωση για το τι ισχύει για τις κοινόχρηστες δαπάνες, να μας τιμήσεις με τις γνώσεις σου...και να μας παραθέσεις άλλες νομικές παραπομπές, ώστε να διαφωτιστούμε κι εμείς..ας μου βρεις π.χ. κάποιον κανονισμό που να λέει , ότι γράφει εις τα παλαιοτέρα των υποδημάτων του τις διατάξεις περί οριζοντίων ιδιοκτησιών και ότι θα ισχύει, ό,τι συμφωνείται κάθε φορά κατά περίπτωση και κατά το δοκούν και ότι ο συντάκτης του - συμβολαιογράφος, έχει , βεβαίως, σώας τας φρένας και δεν αποτελεί υπόδειγμα νομικής απαιδευσίας και αμορφωσιάς..

 

Μπορεί να κάνω και λάθος, αρκεί να τύχω της σωστής υπόδειξης..μέχρι τότε, θεωρώ ότι απλώς επιτίθεσαι προσωπικά έχοντας κάποιο αόριστο γινάτι που ως γνωστόν...βγάζει μάτι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...