Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, p_k said:

 

Όλες οι εταιρείες έχουν τρύπες και δεν θα έπρεπε να έχουν.

 

Συμφωνώ απόλυτα! 

28 minutes ago, Nikolas14 said:

Και εγώ δίκαιος θέλω να είμαι αλλά με βλέπεις να είμαι με δυο κάρτες γιατί η "Μία" πάσχει. 

 

25 minutes ago, p_k said:

Οι δύο κάρτες κατά η γνώμη μου, είναι υπερβολή. 

 

Εάν κάναν roamin roamin η μία με την άλλη (σαν να ήμασταν πελάτες εξωτερικού) όλα θα ήταν καλύτερα... 

Ξέρω ξέρω, τότε "ποιος ο λόγος να διαλέγουμε εταιρεία" θα μου πείτε; 

Να ήταν όπως το πάσο των διοδίων, περνάει σε όλα αλλά διαλέγεις ποιά εταιρεία σε συμφέρει στα συχνά σου δρομολόγια. {Ακόμα και στα διόδια σε "τρύπα" είμαι, η διαδρομή μου είναι Πολύκαστρο Κατερίνη, 2 διόδια Εγνατία και Αιγαίου, τις Εγνατίας φθηνότερο και με μεγαλύτερη έκπτωση, του Αιγαίου ακριβότερο και με μικρότερη έκπτωση...} 

Μία φορά να ήταν ξεκάθαρη η επιλογή σε κάτι... 😁😁😁

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάναν roamin roamin η μία με την άλλη (σαν να ήμασταν πελάτες εξωτερικού) όλα θα ήταν καλύτερα... 
Ξέρω ξέρω, τότε "ποιος ο λόγος να διαλέγουμε εταιρεία" θα μου πείτε; 
Να ήταν όπως το πάσο των διοδίων, περνάει σε όλα αλλά διαλέγεις ποιά εταιρεία σε συμφέρει στα συχνά σου δρομολόγια. {Ακόμα και στα διόδια σε "τρύπα" είμαι, η διαδρομή μου είναι Πολύκαστρο Κατερίνη, 2 διόδια Εγνατία και Αιγαίου, τις Εγνατίας φθηνότερο και με μεγαλύτερη έκπτωση, του Αιγαίου ακριβότερο και με μικρότερη έκπτωση...} 
Μία φορά να ήταν ξεκάθαρη η επιλογή σε κάτι...

Γίνεται roaming εφόσον έχεις δεδομένα. Περνάει η φωνή μέσω του δικτύου κινητής της εταιρείας που δεν έχεις σήμα κανονικότατα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, CaptainNickGR said:

ξερω 'γώ έχω 500αρα στο σπίτι, οκ. τελικά προχώρησε η τεχνολογία.

https://web.archive.org/web/20040402020447/http://www.panafonet.gr/Panafonet/Gr/services/dialup/index.shtml

 

Λέξεις κλειδιά :

Panafonet.gr

x-treme.gr

acn.gr

compulink.gr

acropolisnet.gr

b-online.gr

telestet.gr

otenet.gr

 

 Αξέχαστο archive.org !

 

...και μικροκυματικα Κρήτη - Σπάρτη !

bigmap.thumb.gif.cadeffd3d8766656666d288feaee1787.gif

 

 

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, andreasomageiras said:

Συμφωνώ απόλυτα! 

 

Εάν κάναν roamin roamin η μία με την άλλη (σαν να ήμασταν πελάτες εξωτερικού) όλα θα ήταν καλύτερα... 

Ξέρω ξέρω, τότε "ποιος ο λόγος να διαλέγουμε εταιρεία" θα μου πείτε; 

Να ήταν όπως το πάσο των διοδίων, περνάει σε όλα αλλά διαλέγεις ποιά εταιρεία σε συμφέρει στα συχνά σου δρομολόγια. {Ακόμα και στα διόδια σε "τρύπα" είμαι, η διαδρομή μου είναι Πολύκαστρο Κατερίνη, 2 διόδια Εγνατία και Αιγαίου, τις Εγνατίας φθηνότερο και με μεγαλύτερη έκπτωση, του Αιγαίου ακριβότερο και με μικρότερη έκπτωση...} 

Μία φορά να ήταν ξεκάθαρη η επιλογή σε κάτι... 😁😁😁

Ή θα μπορούσε το roaming να ήταν κανονικά για κλήσεις και sms και για τα δεδομένα να υπήρχε όριο ταχύτητας ή όγκου. Για ώρα ανάγκης που η εταιρεία που έχεις δεν έχει σήμα, μια χαρά είναι και με όριο ταχύτητας ή όγκου δεδομένων. Έτσι, θα υπήρχε και κίνητρο για να χρησιμοποιείς το δίκτυο σου και να μη χρησιμοποιείς συνεχώς το δίκτυο του άλλου παρόχου. 

Με το εσωτερικό roaming όλα θα ήταν πολύ καλύτερα. 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Ή θα μπορούσε το roaming να ήταν κανονικά για κλήσεις και sms και για τα δεδομένα να υπήρχε όριο ταχύτητας ή όγκου. Για ώρα ανάγκης που η εταιρεία που έχεις δεν έχει σήμα, μια χαρά είναι και με όριο ταχύτητας ή όγκου δεδομένων. Έτσι, θα υπήρχε και κίνητρο για να χρησιμοποιείς το δίκτυο σου και να μη χρησιμοποιείς συνεχώς το δίκτυο του άλλου παρόχου. 
Με το εσωτερικό roaming όλα θα ήταν πολύ καλύτερα. 

Κάποτε έγινε και αυτό στους Νομούς Κιλκίς & Σερρών και δούλεψε μια χαρά μεταξύ wind & vodafone και βολικότατο (Πριν ακόμα υπάρξει το 4G)
για περίπου 2 χρόνια. Τι έγινε και δεν προχώρησε δεν γνωρίζω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ με αυτό. 

Θέλω τις εταιρείες αυτόνομες, είναι κι ένα κίνητρο να μην επαναπαυονται και να εξελίσσονται. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, p_k said:

Εγώ διαφωνώ με αυτό. 

Θέλω τις εταιρείες αυτόνομες, είναι κι ένα κίνητρο να μην επαναπαυονται και να εξελίσσονται. 

Εφόσον προχωράει η τεχνολογία και ταυτόχρονα θέλουν ευχαριστημένους πελάτες δεν πιστεύω πως θα σταματούσαν τις αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, εγώ πάλι πιστεύω πως κάθε εταιρεία έχει τη δική της προσωπικότητα και όταν γίνονται τέτοιου είδους συνέργειες, η προσωπικότητα αυτή αλλοιώνεται σε ένα μεγάλο βαθμό.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Forever δεν ξέρω! Αλλά η United Group μετά το πέρας το επενδύσεων που έχει ανακοινώσει και υλοποιεί θα πλησιάζει. Μακάρι η Vodafone να ρίξει και άλλο χρήμα στο δίκτυο για να γίνει πιο ανταγωνιστική.

"Το United Group κατέληξε σε συμφωνία για την πώληση του 100% της μονάδας πύργων κινητής τηλεφωνίας στη Βουλγαρία, την Κροατία και τη Σλοβενία, στην TAWAL, θυγατρική του stc Group. Η συναλλαγή αποτιμά την TowerCo -που διαθέτει περισσότερους από 4.800 πύργους- στα 1,220 δισεκατομμύρια ευρώ."

https://www.infocom.gr/2023/04/21/tawal-ependyei-stin-evropi-symfonia-united-group-gia-tous-pyrgous-kinitis/67131/

 

Ναι, έκανε την πώληση για να στηρίξει την ελληνική νόβα ..... in your dreams only 🤣🤣🤣🤣🤣

Παιδιά φτάνει η καραμέλα με τα δυο δις ο όμιλος πούλησε σταθμούς σε πόσες χώρες για να πάρει 1,22δις και εμείς συζητάμε για τα θεωρητικά χρήματα που θα ρίξει στην Ελλάδα που δεν έχει 🤣🤣🤣🤣🤣

 

 

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλες χώρες, μόνος σου το έγραψες.

Η πραγματικότητα είναι ότι η συγχώνευση απογείωσε τον ανταγωνισμό και ακόμη είμαστε στην πολύ αρχή αυτών που θα επακολουθήσουν.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

TELESTET - TIM - WIND - NOVA  ...και σε 4 χρόνια θα την αρπάξει...η Grid Telecom 😉

 History repeating....

 

Τροφή για σκέψη:

https://www.pewresearch.org/internet/2020/06/30/its-all-just-history-repeating-itself/

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, HORGRAP said:

TELESTET - TIM - WIND - NOVA  ...και σε 4 χρόνια θα την αρπάξει...η Grid Telecom 😉

 History repeating....

 

Τροφή για σκέψη:

https://www.pewresearch.org/internet/2020/06/30/its-all-just-history-repeating-itself/

Δεν βρίσκω κάτι περίεργο στο να αλλάξει μία εταιρεία όνομα... και η vodafone κάποτε λεγόταν Παναφον.

Εμένα μου αρκεί το ότι ανάγκασε ακόμη και τον πολλά βαρύ ΟΤΕ να παρακαλάει για συμβόλαια 29 ευρώ με τα πάντα απεριόριστα, τον ΟΤΕ της 3ωρης αναμονής στην εξυπηρέτηση πελατών και των πανάκριβων υπηρεσιών.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, p_k said:

Δεν βρίσκω κάτι περίεργο στο να αλλάξει μία εταιρεία όνομα... και η vodafone κάποτε λεγόταν Παναφον.

Εμένα μου αρκεί το ότι ανάγκασε ακόμη και τον πολλά βαρύ ΟΤΕ να παρακαλάει για συμβόλαια 29 ευρώ με τα πάντα απεριόριστα, τον ΟΤΕ της 3ωρης αναμονής στην εξυπηρέτηση πελατών και των πανάκριβων υπηρεσιών.

Εγώ πήρα με 14,50€ συμβόλαιο στον ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gv2008 said:

Εγώ πήρα με 14,50€ συμβόλαιο στον ΟΤΕ

Αυτό ακριβώς φίλε, αναγκάζονται πλέον και τα δίνουν σε αυτές τις τιμές λόγω του ανταγωνισμού

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gv2008 said:

Εγώ πήρα με 14,50€ συμβόλαιο στον ΟΤΕ

Όλα απεριόριστα; 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, dasnowy said:

Όλα απεριόριστα; 

Ναι. 3 κινητά και ένα σταθερό. Τα 2 στα 14,50 και το τρίτο στα 33 περίπου. 62€ +25€ σταθερό vdsl 50 με speedbooster 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Gv2008 said:

Ναι. 3 κινητά και ένα σταθερό. Τα 2 στα 14,50 και το τρίτο στα 33 περίπου. 62€ +25€ σταθερό vdsl 50 με speedbooster 

Μήπως γνωρίζεις αν αυτή την τιμή στην έδωσαν λόγω του σταθερού ή λόγω των πολλαπλών συνδέσεων κινητής; 

Αν παίζουν αυτές οι τιμές και του χρόνου, τότε με βλέπω για cosmote. Βγάζω και κάποιες extra sim, καταργώ τις adsl και κάνω πάρτι. 

Βέβαια, περιμένω και την πρόταση της nova για extra sim. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Για όσους νομίζουν πως δεν βγαίνει η Vodafone μέσω GR-IX Θεσσαλονίκης.

Tracing route to auth.gr [155.207.1.12]
over a maximum of 30 hops:

  1    <1 ms    <1 ms    <1 ms  www.adsl.vf [192.168.2.1]
  2     1 ms     2 ms     1 ms  loopback2004.med01.dsl.hol.gr [62.38.0.170]
  3     3 ms     2 ms     2 ms  vodafone.thess.gr-ix.gr [185.1.123.14]
  4     3 ms     5 ms     2 ms  grnet.thess.gr-ix.gr [185.1.123.20]
  5     3 ms     3 ms     2 ms  auth-thes-1.thessalonikir.access-link.grnet.gr [62.217.98.23]
  6     2 ms     3 ms     2 ms  www.ccf.auth.gr [155.207.1.12]

Trace complete.

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, dasnowy said:

Μήπως γνωρίζεις αν αυτή την τιμή στην έδωσαν λόγω του σταθερού ή λόγω των πολλαπλών συνδέσεων κινητής; 

Αν παίζουν αυτές οι τιμές και του χρόνου, τότε με βλέπω για cosmote. Βγάζω και κάποιες extra sim, καταργώ τις adsl και κάνω πάρτι. 

Βέβαια, περιμένω και την πρόταση της nova για extra sim. 

Δεν ξέρω δυστυχώς 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, CaptainNickGR said:

Για όσους νομίζουν πως δεν βγαίνει η Vodafone μέσω GR-IX Θεσσαλονίκης.

Tracing route to auth.gr [155.207.1.12]
over a maximum of 30 hops:

  1    <1 ms    <1 ms    <1 ms  www.adsl.vf [192.168.2.1]
  2     1 ms     2 ms     1 ms  loopback2004.med01.dsl.hol.gr [62.38.0.170]
  3     3 ms     2 ms     2 ms  vodafone.thess.gr-ix.gr [185.1.123.14]
  4     3 ms     5 ms     2 ms  grnet.thess.gr-ix.gr [185.1.123.20]
  5     3 ms     3 ms     2 ms  auth-thes-1.thessalonikir.access-link.grnet.gr [62.217.98.23]
  6     2 ms     3 ms     2 ms  www.ccf.auth.gr [155.207.1.12]

Trace complete.

 

Μία χαρά βγαίνει από grix Θεσσαλονίκης (έχει και το μεγαλύτερο bandwidth). Αλλά, εξωτερικό δε βγαίνει μέσω Θεσσαλονίκης. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dasnowy said:

Μία χαρά βγαίνει από grix Θεσσαλονίκης (έχει και το μεγαλύτερο bandwidth). Αλλά, εξωτερικό δε βγαίνει μέσω Θεσσαλονίκης. 

Μπορεί να βγαίνει μέσω Αθήνας αλλά εν τέλη έχει το ίδιο ping σε σχέση με τους άλλους παρόχους που μπορεί να βγαίνουν μέσω Θεσσαλονίκης.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CaptainNickGR said:

Μπορεί να βγαίνει μέσω Αθήνας αλλά εν τέλη έχει το ίδιο ping σε σχέση με τους άλλους παρόχους που μπορεί να βγαίνουν μέσω Θεσσαλονίκης.

Αυτό είναι αλήθεια. Σε voip εφαρμογή έχω δει 30 ping με vodafone (vdsl fastpath) και 45ms με 4g Vodafone, ενώ οι άλλες δύο σε fastpath έχουν 50-55ms.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Για το gr-ix Θεσσαλονίκης ξεκίνησα με την απορία γιατί η Nova έχει διπλάσιο ping με την Cosmote στους servers της Cosmote. Και η Vodafone έχει παραπάνω από την cosmote αλλά δεν έδωσα σημασία ποτέ μου για το πόσο.

Το συμπέρασμα είναι ότι η Nova κατεβαίνει Αθήνα και ξανά Θεσσαλονίκη για να έχει σύνδεση με τον server της cosmote στο Speedtest. Απλά για αυτό το πράγμα δημιουργήθηκε η απορία μου.

Σχετικά με τις επενδύσεις της Nova, όντως προστίθενται κεραίες ή η μπάντα των 3500 MHz αλλά όταν βάζει 2-3 κεραίες η Nova έχουν μπει 10 από Cosmote, γενικά αναφέρομαι σε όλη την χώρα.

Υπάρχει χαώδης διαφορά με την ταχύτητα και άλλα και με την ποσότητα που προσθέτονται καινούργιες κεραίες.

Μία άλλη ερώτηση, τι θα γίνει σε 2 χρόνια; Θα έχει η Nova την κάλυψη που έχει η Nova σήμερα για παράδειγμα; Τότε η Cosmote που θα έχει φτάσει σε 2 χρόνια; Ήδη σε αρκετές περιοχές είναι πάρα μα πάρα πολύ μπροστά στην κάλυψη, σε άλλες είναι πίσω για την ώρα αλλά έχει πιο λίγα κενά σημεία στην χώρα σε σχέση με την Nova.

Εγώ προσωπικά για παράδειγμα ακούω από το 13700 ότι γίνεται αναβάθμιση της περιοχής των Πατησίων στην Αθήνα από αρχές Ιούνη του 2022. Σήμερα, 10 μήνες μετά δεν έχει αλλάξει τίποτα απολύτως, ίδιες ταχύτητες, ίδια κάλυψη, τα ίδια προβληματικά σημεία. Μπορεί σε 1 μήνα να έχει αλλάξει κάτι αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι δεν γίνεται κάτι μπροστά. Δεν αποκλείεται βέβαια στο παρασκήνιο να βγάζουν άδειες, να τρέχουν να ψάχνουν ταράτσες για κεραιες κλπ.

Η υποστήριξη πελατών έχει τεράστιο πρόβλημα, είναι λες και εκεί που μίλαγε ένας υπάλληλος με 2-3 άτομα στο chat ταυτόχρονα παλιά, τώρα να μιλάει με 15 άτομα.

Στο 13800 τεράστια αναμονή.

Επίσης παλαιότερα απλά έπαιρνα το 13700 και ζητούσα να ενεργοποιήσουν το 5g, τώρα μου είπαν να καλέσω το 13800 που έχει και χρέωση. Στο chat το ίδιο, ήταν άμεσο, σε 5 λεπτά με το ζόρι το είχαν κάνει και απλά έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση. Παρασκευή άνοιξα το chat εξυπηρέτησης πελατών περίπου 11 με 12 το πρωί και στις 17:30 περίπου έγινε η ενεργοποίηση του 5g που ήθελα.

Η Vodafone για ενεργοποίηση του 5g έπρεπε να στείλω μήνυμα στο chat και σε 3 λεπτά το είχαν κάνει.

Στην Cosmote μόνο και μόνο που έβαλα την κάρτα sim στην συσκευή μου είχε ήδη 5g, VoWiFi και VoLTE.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Arinos said:

Για το gr-ix Θεσσαλονίκης ξεκίνησα με την απορία γιατί η Nova έχει διπλάσιο ping με την Cosmote στους servers της Cosmote. Και η Vodafone έχει παραπάνω από την cosmote αλλά δεν έδωσα σημασία ποτέ μου για το πόσο.

Το συμπέρασμα είναι ότι η Nova κατεβαίνει Αθήνα και ξανά Θεσσαλονίκη για να έχει σύνδεση με τον server της cosmote στο Speedtest. Απλά για αυτό το πράγμα δημιουργήθηκε η απορία μου.

Δε νομίζω να ευθύνεται αυτό. Μόλις δοκίμασα test σε server nova και cosmote. Σε nova είχα 39ms και σε cosmote 42ms. Λογική διαφορά αφού για τον server της cosmote πρέπει να βγει εκτός δικτύου. 

Το θέμα είναι πως για κάποιο λόγο η nova έχει μεγάλο ping, ειδικά στο 4G. Στο 5G μπορείς να πετύχεις και χαμηλό ping. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όσες φορές έχω πάρει τηλέφωνο στο 13700 για πρόβλημα με το σήμα πάντα είχαν κάποιο λόγο να μου πουν ότι δεν έχουν σήμα, α κάνουνε αναβάθμιση της κεραίας, γίνονται εργασίες αναβάθμισης της περιοχής και άλλα τέτοια. Αυτό γίνονταν με την Wind και τώρα με την Nova.

Στην Cosmote όσες φορές είχα μιλήσει με την τεχνική υποστήριξη, μετά από προώθηση του αιτήματος με έπαιρναν και μου έλεγαν ότι είναι προγραμματισμένο μελλοντικά να γίνει αναβάθμιση και ότι όντως δεν έχουν σήμα κλπ.

Η μία εταιρεία σαν να μην το παραδέχεται καν και η άλλη να σου λέει ναι έχουμε πρόβλημα δηλαδή.

1 minute ago, dasnowy said:

Δε νομίζω να ευθύνεται αυτό. Μόλις δοκίμασα test σε server nova και cosmote. Σε nova είχα 39ms και σε cosmote 42ms. Λογική διαφορά αφού για τον server της cosmote πρέπει να βγει εκτός δικτύου. 

Το θέμα είναι πως για κάποιο λόγο η nova έχει μεγάλο ping, ειδικά στο 4G. Στο 5G μπορείς να πετύχεις και χαμηλό ping. 

Για τον server στην Θεσσαλονίκη λες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...