Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω τα φώτα σας.

Έχω ένα θέμα. Δεν έχω δοκιμάσει συσκευή με τον 778G που φοράει το modem Χ53 οπότε δεν μπορώ να μεταφέρω τη γνώμη μου σε ανθρώπους που ρωτάνε  όταν θέλουν να πάρουν συσκευή ποιο οικονομική με qualcomm modem.

Δοκιμάζοντας το x55 με το x65 δεν έχω δει σοβαρές διάφορές στην πράξη σε download / upload όπως είναι τα δίκτυα σήμερα. Δεν ξέρω αν θα φαίνεται διαφορά σε επιδόσεις όταν περάσουμε στα SA.

Έχει κάποιος δοκιμάσει να τρέξει ταυτόχρονα speedtest σε συσκευή με 778G με μια συσκευη πχ με τον  865 (x55) ή τον Snapdragon 8 Gen 1 (x65) βλέποντας αν στην πράξη έχουν διάφορες ταχύτητας ;

Οι περισσότεροι πλέον αγοράζουν συσκευές για 3ετια κάνοντας και μια αλλαγή μπαταρίας για να πάει 5ετια.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, cmvr said:

Θέλω τα φώτα σας.

Έχω ένα θέμα. Δεν έχω δοκιμάσει συσκευή με τον 778G που φοράει το modem Χ53 οπότε δεν μπορώ να μεταφέρω τη γνώμη μου σε ανθρώπους που ρωτάνε  όταν θέλουν να πάρουν συσκευή ποιο οικονομική με qualcomm modem.

Δοκιμάζοντας το x55 με το x65 δεν έχω δει σοβαρές διάφορές στην πράξη σε download / upload όπως είναι τα δίκτυα σήμερα. Δεν ξέρω αν θα φαίνεται διαφορά σε επιδόσεις όταν περάσουμε στα SA.

Έχει κάποιος δοκιμάσει να τρέξει ταυτόχρονα speedtest σε συσκευή με 778G με μια συσκευη πχ με τον  865 (x55) ή τον Snapdragon 8 Gen 1 (x65) βλέποντας αν στην πράξη έχουν διάφορες ταχύτητας ;

Οι περισσότεροι πλέον αγοράζουν συσκευές για 3ετια κάνοντας και μια αλλαγή μπαταρίας για να πάει 5ετια.

Ναι έχω δοκιμάσει. Αν θυμάμαι καλά στο 5G μόνο είχε διάφορα ταχύτητας αλλά σε άλλες περιπτώσεις το ίδιο

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δοκιμάσει. Αν θυμάμαι καλά στο 5G μόνο είχε διάφορα ταχύτητας αλλά σε άλλες περιπτώσεις το ίδιο
Θυμάσαι αν είχε μεγάλη διαφορά ; Θυμάσαι ταχύτητες;

Θα μου πεις είναι ποιο πολύπλοκο με την υλοποίηση του κάθε κατασκευαστή αλλά δεν θυμάσαι;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

o X65 έχει NR CA. To ίδιο και ο Χ60 σε iPhone. Εγώ θα πήγαινα σε iphone αν ήθελα καλό μοντεμ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

o X65 έχει NR CA. To ίδιο και ο Χ60 σε iPhone. Εγώ θα πήγαινα σε iphone αν ήθελα καλό μοντεμ.
Το ξέρω απλά είπαμε με ρωτάνε για συσκευή με φθηνό Qualcomm.

Αυτό που θέλω να πω ότι αν το x53 στην πράξη αποδίδει με τα υπάρχοντα δίκτυα πάνω κάτω τα τα ίδια σε ταχύτητες.

Με τον x55 πχ δεν είδα στην πράξη τρελές διάφορες ούτε δίπλα σε iphone ούτε σε άλλα flagship μοντέλα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cmvr said:

Θυμάσαι αν είχε μεγάλη διαφορά ; Θυμάσαι ταχύτητες;

Θα μου πεις είναι ποιο πολύπλοκο με την υλοποίηση του κάθε κατασκευαστή αλλά δεν θυμάσαι;

Αν θυμαμαι καλα το ενα επιανε 1000-1100 και το αλλο 1300. (Στην συγκεκριμενη περιπτωση την δικια μου) 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, doganos said:

Αν θυμαμαι καλα το ενα επιανε 1000-1100 και το αλλο 1300. (Στην συγκεκριμενη περιπτωση την δικια μου) 

Ποια συσκευή ήταν θυμάσαι μοντέλο ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

realme gt master edition Και oneplus 10 pro 

5 minutes ago, cmvr said:

Ποια συσκευή ήταν θυμάσαι μοντέλο ;

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, CosMap said:

Και ο 750G τους πάει άνετα κόντρα 🙂

σύντομα παίζει και με d8100 🙂

 

Ε ναι το x52 με το x53 είναι στην ουσία το ίδιο ...

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, cmvr said:

Το ξέρω απλά είπαμε με ρωτάνε για συσκευή με φθηνό Qualcomm.

Αυτό που θέλω να πω ότι αν το x53 στην πράξη αποδίδει με τα υπάρχοντα δίκτυα πάνω κάτω τα τα ίδια σε ταχύτητες.

Με τον x55 πχ δεν είδα στην πράξη τρελές διάφορες ούτε δίπλα σε iphone ούτε σε άλλα flagship μοντέλα.
 

Ο Χ55 δεν είναι σημείο αναφοράς. Ο Χ60 και Χ65 είναι πολύ καλύτεροι από Χ53. Και κυρίως σε απαιτητικές συνθήκες (χαμηλό snr).

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο Χ55 δεν είναι σημείο αναφοράς. Ο Χ60 και Χ65 είναι πολύ καλύτεροι από Χ53. Και κυρίως σε απαιτητικές συνθήκες (χαμηλό snr).
Συμφωνώ για αυτό η επόμενη συσκευή μου θα έχει x65 για να καλύψει μια 2ετια.

Δεν λατρεύω τον x55 απλά για μένα οι συσκευές που έχω έχουν x55 οπότε είναι το δικό μου σημείο αναφοράς στο θέμα επιδόσεων.

Και μην ξεχνάμε ότι ο μέσος χρήστης ξοδεύει 200 με 300 ευρώ για τηλέφωνο. Οπότε για αυτό έγινε το ερώτημα για τον 7xx με το x53.

Όπως είναι σήμερα τα δίκτυα στημένα και των επόμενων μηνών δεν ξέρω αν φαίνεται τόσο τραγικά η διαφορά από θέμα επιδόσεων και η πλήρη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων των καλύτερων modem.




Στάλθηκε από το SM-T575 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατάφερα να κάνω και ένα speedtest με cosmote. (περιοχή αλμυρός μαγνησίας) 

Cosmote 5G

https://www.speedtest.net/my-result/a/8764477474

Wind 4G

https://www.speedtest.net/my-result/a/8737206339

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, cmvr said:

Συμφωνώ για αυτό η επόμενη συσκευή μου θα έχει x65 για να καλύψει μια 2ετια.

Δεν λατρεύω τον x55 απλά για μένα οι συσκευές που έχω έχουν x55 οπότε είναι το δικό μου σημείο αναφοράς στο θέμα επιδόσεων.

Και μην ξεχνάμε ότι ο μέσος χρήστης ξοδεύει 200 με 300 ευρώ για τηλέφωνο. Οπότε για αυτό έγινε το ερώτημα για τον 7xx με το x53.

Όπως είναι σήμερα τα δίκτυα στημένα και των επόμενων μηνών δεν ξέρω αν φαίνεται τόσο τραγικά η διαφορά από θέμα επιδόσεων και η πλήρη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων των καλύτερων modem.




Στάλθηκε από το SM-T575 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Στο SA θες NRCA. So, X65 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο SA θες NRCA. So, X65
Ναι θα είναι σούπερ ντουπερ με NRCA αλλά το σκέφτομαι σε τάμπλετ 11" με 12" και όχι σε τηλέφωνο. Γεράματα θέλουμε να τα βλέπουμε μεγάλα

Θα δείξει αν βγάλουν κάτι καλό στο black Friday

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα στο cellmapper και έχω την εντύπωση ότι άρχισα να καταλαβαίνω τι γίνεται. 

Με 4g:

Στο σημείο που με ενδιαφέρει η cosmote έχει φουλ κόκκινα και πορτοκαλί στίγματα. 

Η wind κενό (ίσως δεν φτάνουν οι μέρες που δοκιμάζω) 

Η vodafone έχει πράσινα αλλά και κόκκινα. 

Με 5g όλες ΔΕΝ υπάρχουν. 

Στο 3g τώρα

Η wind είναι σαν να είσαι μέσα σε Λιβάδι 

Η vodafone καλά 

Η cosmote την έκλεισε την κεραία της. 

2g δεν υπάρχει λόγος να δω! 

Οπότε όσο έχουν 3g οι  άλλες 2 κάτι θα (ψευτο-) γίνεται. 

Μόλις το κόψουν πάμε στο μεσαίωνα! 

 

Επί της ευκαιρίας, σε ποια κατηγορία θα ταίριαζε ένα θέμα όπως του cellmapper; 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CosMap said:

Γενικά μπερδεμένη η φάση. Έβαλες wind? Αν ναι ξεκινά Γουμένισσα - Γιαννιτσά 🙂

 

Απο το πρωί περιμένω να γίνει η αλλαγή... 

Τρίτη μεσημέρι μου είπαν από το κατάστημα. Δευτέρα μεσημέρι μου είπαν από το τμήμα προσφορών της cosmote. 

Είχα βάλει μια κάρτα wind στη θέση 1 της συσκευής, ελπίζοντας ότι θα δείξει στο cellmapper, το μόνο που είδα είναι τα στίγματα 3g στην δουλειά. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Επανεκκίνηση δοκιμασες; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, p_k said:

Επανεκκίνηση δοκιμασες; 

Έχω ακόμη σύνδεση στην cosmote... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andreasomageiras said:

Έψαχνα στο cellmapper και έχω την εντύπωση ότι άρχισα να καταλαβαίνω τι γίνεται. 

Με 4g:

Στο σημείο που με ενδιαφέρει η cosmote έχει φουλ κόκκινα και πορτοκαλί στίγματα. 

Η wind κενό (ίσως δεν φτάνουν οι μέρες που δοκιμάζω) 

Η vodafone έχει πράσινα αλλά και κόκκινα. 

Με 5g όλες ΔΕΝ υπάρχουν. 

Στο 3g τώρα

Η wind είναι σαν να είσαι μέσα σε Λιβάδι 

Η vodafone καλά 

Η cosmote την έκλεισε την κεραία της. 

2g δεν υπάρχει λόγος να δω! 

Οπότε όσο έχουν 3g οι  άλλες 2 κάτι θα (ψευτο-) γίνεται. 

Μόλις το κόψουν πάμε στο μεσαίωνα! 

 

Επί της ευκαιρίας, σε ποια κατηγορία θα ταίριαζε ένα θέμα όπως του cellmapper; 

Είχα ένα τέτοιο πρόβλημα και είχα ανοίξει ticket, μου είπαν τα παρακάτω και το συμπέρασμα που βγάλαμε είναι το εξής:

Μου είπαν ότι πρέπει να μπορείς να δεις στην καρτέλα Cells το MCC και το MNC στις μπάντες του 4g, δηλαδή τουλάχιστον 2 eNB, 1 για Wind ένα για Cosmote ή όποιος είναι ο πάροχος της 2ης sim που έχεις στην συσκευή.

Αν μπορείς να τα δεις αυτά και στους 2 παρόχους που χρησιμοποιεί η συσκευή, τότε θα ανέβουν τα πάντα στο CellMapper.

Στο Realme GT Master Edition δεν μπορεί να γίνει 5g record και στις 2 sim ταυτόχρονα αλλά μόνο dual LTE, μπορεί να έχεις κανονικά 5g όμως. Αν έχεις μόνο μια sim μέσα, 5g ενεργό τότε απλά ενεργοποιείς την ρύθμιση στο CellMapper να γίνεται χρήση του android 7+ api, λειτουργεί μόνο με 1 sim και κάνει record 5g τετραγωνάκια και τους σταθμούς του LTE κανονικά γιατί έχουμε ακόμα NSA και όχι SA.

Αν έχεις 2 sim, μην ενεργοποιήσεις αυτή την επιλογή, το να γίνεται χρήση του android 7+ api. Αν την έχεις ενεργή με 2 sim, γίνεται record μόνο στο δίκτυο που μπορεί να διαβάσει τα MCC και MNC το CellMapper, αν δεν διαβάζει τίποτα και έχει μόνο ερωτηματικά τότε δεν γίνεται record κάτι.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Arinos said:

Είχα ένα τέτοιο πρόβλημα και είχα ανοίξει ticket, μου είπαν τα παρακάτω και το συμπέρασμα που βγάλαμε είναι το εξής:

Μου είπαν ότι πρέπει να μπορείς να δεις στην καρτέλα Cells το MCC και το MNC στις μπάντες του 4g, δηλαδή τουλάχιστον 2 eNB, 1 για Wind ένα για Cosmote ή όποιος είναι ο πάροχος της 2ης sim που έχεις στην συσκευή.

Αν μπορείς να τα δεις αυτά και στους 2 παρόχους που χρησιμοποιεί η συσκευή, τότε θα ανέβουν τα πάντα στο CellMapper.

Στο Realme GT Master Edition δεν μπορεί να γίνει 5g record και στις 2 sim ταυτόχρονα αλλά μόνο dual LTE, μπορεί να έχεις κανονικά 5g όμως. Αν έχεις μόνο μια sim μέσα, 5g ενεργό τότε απλά ενεργοποιείς την ρύθμιση στο CellMapper να γίνεται χρήση του android 7+ api, λειτουργεί μόνο με 1 sim και κάνει record 5g τετραγωνάκια και τους σταθμούς του LTE κανονικά γιατί έχουμε ακόμα NSA και όχι SA.

Αν έχεις 2 sim, μην ενεργοποιήσεις αυτή την επιλογή, το να γίνεται χρήση του android 7+ api. Αν την έχεις ενεργή με 2 sim, γίνεται record μόνο στο δίκτυο που μπορεί να διαβάσει τα MCC και MNC το CellMapper, αν δεν διαβάζει τίποτα και έχει μόνο ερωτηματικά τότε δεν γίνεται record κάτι.

Τι είναι αυτά που γράφεις αγόρι μου; 🥺

Σε μίλησα εγώ ποτέ έτσι; 🥺

Ούτε στο φόρουμ δεν χωράω ας πάω για ψάρεμα να πνίξω τον πόνο μου 🎣

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, andreasomageiras said:

Τι είναι αυτά που γράφεις αγόρι μου; 🥺

Σε μίλησα εγώ ποτέ έτσι; 🥺

Ούτε στο φόρουμ δεν χωράω ας πάω για ψάρεμα να πνίξω τον πόνο μου 🎣

Με συγχωρείς, δεν ήθελα να σου μιλήσω άσχημα

Σε συσκευή που έχεις 2 sim, όταν ανοίξεις το CellMapper πρέπει να βλέπεις τα κυκλωμένα. Provider πχ να γράφει Cosmote στο ένα και Wind στο άλλο, εκεί που γράφει Cosmote να μπορείς να δεις νούμερα στον μεγάλο κύκλο εκεί που γράφει MCC και MNC. Στο άλλο που μπορεί να γράφει πχ provider Vodafone ή Wind ή οτιδήποτε άλλο, να μπορείς να βλέπεις και εκεί νούμερα στο MCC και MNC.

Με λίγα λόγια, ανοίγεις CellMapper, κοιτάς αν έχει νούμερα ή ερωτηματικά εκεί που γράφει MCC και MNC. Πχ η εικόνα γράφει MCC 310 MNC 260, αν εσένα σου έχει παντού ερωτηματικά τότε ίσως να θέλει άλλες ρυθμίσεις το CellMapper.

Σημείωση, ίσως να είναι πιο κάτω το MCC και MNC με νούμερα οπότε κοίτα και πιο κάτω.

image.png

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Arinos said:

Με συγχωρείς, δεν ήθελα να σου μιλήσω άσχημα

Σε συσκευή που έχεις 2 sim, όταν ανοίξεις το CellMapper πρέπει να βλέπεις τα κυκλωμένα. Provider πχ να γράφει Cosmote στο ένα και Wind στο άλλο, εκεί που γράφει Cosmote να μπορείς να δεις νούμερα στον μεγάλο κύκλο εκεί που γράφει MCC και MNC. Στο άλλο που μπορεί να γράφει πχ provider Vodafone ή Wind ή οτιδήποτε άλλο, να μπορείς να βλέπεις και εκεί νούμερα στο MCC και MNC.

Με λίγα λόγια, ανοίγεις CellMapper, κοιτάς αν έχει νούμερα ή ερωτηματικά εκεί που γράφει MCC και MNC. Πχ η εικόνα γράφει MCC 310 MNC 260, αν εσένα σου έχει παντού ερωτηματικά τότε ίσως να θέλει άλλες ρυθμίσεις το CellMapper.

Σημείωση, ίσως να είναι πιο κάτω το MCC και MNC με νούμερα οπότε κοίτα και πιο κάτω.

image.png

Τώρα το πας καλύτερα, έτσι σιγά σιγά μη με τρομάζεις... 

Νομίζω ότι η συσκευή μου δεν υποστηρίζει 2 κάρτες ταυτόχρονα και αυτός είναι ο λόγος που έβαλα στην 1η θέση την κάρτα της wind ώστε να πάρω στίγματα... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...