Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, VIPdriver said:

Cosmote;

Δεν είχα(με) Cosmote. Πόσα δίκτυα να κουβαλάμε;

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, memoriesradio said:

Δεν είχα(με) Cosmote. Πόσα δίκτυα να κουβαλάμε;

Ζερβουδάκης θα λέτε και θα κλαίτε!!

12 minutes ago, zerokill said:

Δέν έχει 3καρτο τηλέφωνο :D

 

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλω το bonding από τα live streaming, που έχει 3 κάρτες να αρχίσουμε να μετράμε όπου βρεθούμε και σταθούμε.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, panos.k2 said:

Οι συνεργάτιδες να κοιτάξουν να περάσουν πρώτα την 700αρα πληρως στο 5G. 
Υστερα μιλάμε για SA

Πάντως, πουθενα δεν αναβαθμίζονται κεραίες μόνο με 700αρα από τη Nova. Επειδή ειδα πιο πάνω συζήτηση για 100% κάλυψη Ν28. Παντου μπαινει 1+3 στις αναβαθμισμενες. Στις περισσοτερες περιπτωσεις μαλιστα περιπτώσεις μάλιστα μπαινει και 7+28. 

Το Cellmapper, έχει αναφερθεί και από τους ειδικούς, δεν είναι πίστη απεικόνιση της πραγματικότητας ειδικά για τη Nova. Ο χάρτης της είναι εξαιρετικά ελλιπής. 

Εννοείται είναι 3ο δίκτυο η Nova αλλα δεν τσιγκουνεύεται τόσο πολυ. Νομίζω η τσιγκουνιά της περιορίζεται στις Ν78 συγκριτικά με τος άλλες δυο.  

Είναι τσιγκουνιά;; Ή θα βάλουν Ν78 φέτος και του χρόνου;; βάζουν σταδιακά δηλαδή. Λογικό πάντως για την κόκκινη, τελειώνει το επενδυτικό πλάνο της σε 1,5 χρόνο. Ξεκίνα το επόμενο βέβαια. Μην υποτιμάται την NOVA! Σε εμένα στάθηκε στον σεισμό πριν από 4 χρόνια περίπου όταν η πράσινη είχε πέσει για ώρες. Υποτίθεται ότι είμαι και κοντά στο Μέγαρο του ΟΤΕ. Αλλά άλλη μας εξυπηρέτησε...

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Είναι τσιγκουνιά;; Ή θα βάλουν Ν78 φέτος και του χρόνου;; βάζουν σταδιακά δηλαδή. Λογικό πάντως για την κόκκινη, τελειώνει το επενδυτικό πλάνο της σε 1,5 χρόνο. Ξεκίνα το επόμενο βέβαια. Μην υποτιμάται την NOVA! Σε εμένα στάθηκε στον σεισμό πριν από 4 χρόνια περίπου όταν η πράσινη είχε πέσει για ώρες. Υποτίθεται ότι είμαι και κοντά στο Μέγαρο του ΟΤΕ. Αλλά άλλη μας εξυπηρέτησε...

Το θέμα είναι ότι έχουν αργήσει αρκετά. Έπρεπε να είχαν ξεκινήσει να βάζουν n78 εδώ και καιρό. Οι άλλες δύο θα έχουν ξεκινήσει το sa με αρκετή κάλυψη και η nova θα παλεύει ακόμα με τις n78 nsa. Εκτός αν τις βάλουν κατευθείαν στο sa. Όπως και τις n28 που λείπουν και μόλις μπαίνεις μέσα σε κτήρια η n1 βγαίνει εκτός. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Στις καφετέριες στην λίμνη Γιάννενα.

https://www.speedtest.net/result/i/6009158122


Από τον σταθμό στο γήπεδο enb 408.

https://www.speedtest.net/result/i/6008184604

 

Από την συνεγκατασταση στο κτήριο του ΟΤΕ enb 502. Το στενάχωρο είναι ότι το backhaul είναι ασυρματικό.

https://www.speedtest.net/result/i/6008108800

Edited by CaptainNickGR
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ποια θεωρείται ότι είναι η κατάταξη των εταιρειών αυτήν την στιγμή;;;;Φυσικά εννοώ για την κάθε περιοχή που κινείται ο καθένας 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aektzhs 1 said:

Γενικά ποια θεωρείται ότι είναι η κατάταξη των εταιρειών αυτήν την στιγμή;;;;Φυσικά εννοώ για την κάθε περιοχή που κινείται ο καθένας 

Καμία όλες για το GTP Chat είναι 😃

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aektzhs 1 said:

Γενικά ποια θεωρείται ότι είναι η κατάταξη των εταιρειών αυτήν την στιγμή;;;;Φυσικά εννοώ για την κάθε περιοχή που κινείται ο καθένας 

NOVA

Vodafone

Cosmote 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Γενικά ποια θεωρείται ότι είναι η κατάταξη των εταιρειών αυτήν την στιγμή;;;;Φυσικά εννοώ για την κάθε περιοχή που κινείται ο καθένας 

Από άποψη δικτύου, στην περιοχή μου είναι ΟΤΕ, Vodafone, Nova.

Με μεγάλη διαφορά υπέρ ΟΤΕ.

Όμως, αν ρωτάς ως προς τις παροχές, η Nova πιάνει 1η θέση με τα νέα συμβόλαια που έβγαλε.

Π.χ. το απεριόριστα λεπτά/SMS και 2 GB με 13 ευρώ έσωσε κόσμο και πολλούς ηλικιωμένους που έπρεπε να μην ξεχάσουμε να βάλουμε πακέτο στην τάδε του μήνα, γιατί γινόταν το χάος.

Η φίλη μου, δηλαδή, σώθηκε, τακτοποίησε 2 ηλικιωμένους έτσι.

Απ' την άλλη, ο ΟΤΕ τώρα τελευταία έχει ρίξει τιμές στα συμβόλαια. Εγώ πήρα απεριόριστα τα πάντα με 23.50 πριν 1 εβδομάδα και με έσωσε γιατί τώρα τελευταία μιλάω πολύ προς Ε.Ε. και εννοείται το απεριόριστο ίντερνετ στο κινητό, είναι σωτήριο για εμένα που τρώω αρκετά GB. Πιο ακριβά μου έβγαινε το What's up.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MIKU said:

Εγώ πήρα απεριόριστα τα πάντα με 23.50

Πως και τέτοια τιμη;

Εγω έχω και σταθερό μαζί και μου το προσφέρουν 27ευρω. 

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, venduza said:

Πως και τέτοια τιμη;

Εγω έχω και σταθερό μαζί και μου το προσφέρουν 27ευρω. 

Απλά πήγα στο Γερμανό και λέω: "έχω κινητό What's up και σταθερό ΟΤΕ. Ποια η τιμή;" Και μου το έδωσε. Το ανέφερα στο αντίστοιχο θέμα των συμβολαίων εδώ και είπαν και άλλα παιδιά ότι το πήραν. Πρέπει να τρέχει προσφορά.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Γενικά ποια θεωρείται ότι είναι η κατάταξη των εταιρειών αυτήν την στιγμή;;;;Φυσικά εννοώ για την κάθε περιοχή που κινείται ο καθένας 

Αλμυρό Μαγνησίας

Cosmote

Vodafone

Nova

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Περνώντας από τις σήραγγες του Μαλακασίου σήμερα (μετά τα διόδια στο ρεύμα προς Κήπους-Εγνατια Οδός) είδα που τοποθετούσαν μικροκυματικά ίσως για νέους σταθμούς. Είναι οι μόνες σήραγγες που είναι νεκρές ακόμα από όλους τους παρόχους.

Edited by georgeavl3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, georgeavl3 said:

Περνώντας από τις σήραγγες του Μαλακασίου σήμερα (μετά τα διόδια στο ρεύμα προς Κήπους-Εγνατια Οδός) είδα που τοποθετούσαν μικροκυματικά ίσως για νέους σταθμούς. Είναι οι μόνες σήραγγες που είναι νεκρές ακόμα από όλους τους παρόχους.

Στους σταθμούς αυτούς πατάνε και πο τρεις έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, georgebad said:

Στους σταθμούς αυτούς πατάνε και πο τρεις έτσι ;

Δεν έχω ιδεα. Μόνο Cosmote χρησιμοποιώ πλέον, αν και δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, VIPdriver said:

Cosmote

Nova

Vodafone 

Για Θεσσαλονίκη σε επίπεδο νόμου αυτό θα έβαζα και εγώ. Στα εκτός πολης Vodafone> Nova και εντός αστικού ιστού αναλόγως που βρίσκεσαι.

12 ώρες πριν, p_k said:

NOVA

Vodafone

Cosmote 

Με βαση περιοχές που κινείσαι ή γενικοτερα αυτή η κατάταξη;

11 ώρες πριν, MIKU said:

Από άποψη δικτύου, στην περιοχή μου είναι ΟΤΕ, Vodafone, Nova.

Με μεγάλη διαφορά υπέρ ΟΤΕ.

Όμως, αν ρωτάς ως προς τις παροχές, η Nova πιάνει 1η θέση με τα νέα συμβόλαια που έβγαλε.

Π.χ. το απεριόριστα λεπτά/SMS και 2 GB με 13 ευρώ έσωσε κόσμο και πολλούς ηλικιωμένους που έπρεπε να μην ξεχάσουμε να βάλουμε πακέτο στην τάδε του μήνα, γιατί γινόταν το χάος.

Η φίλη μου, δηλαδή, σώθηκε, τακτοποίησε 2 ηλικιωμένους έτσι.

Απ' την άλλη, ο ΟΤΕ τώρα τελευταία έχει ρίξει τιμές στα συμβόλαια. Εγώ πήρα απεριόριστα τα πάντα με 23.50 πριν 1 εβδομάδα και με έσωσε γιατί τώρα τελευταία μιλάω πολύ προς Ε.Ε. και εννοείται το απεριόριστο ίντερνετ στο κινητό, είναι σωτήριο για εμένα που τρώω αρκετά GB. Πιο ακριβά μου έβγαινε το What's up.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, το συμβόλαιο 13€ της Nova είναι πολύ δυνατό για όσους θέλουν τηλεφωνο και sms χωρίς να μπλέκουν με κάρτες ανανέωσης,πακετα και άλλα. Και έχεις και 2GB για μια ώρα ανάγκης. Εξάλλου η Nova στην ομιλία είναι πολύ καλή και ανεξαρτήτως κόσμου δεν ειχα πρόβλημα σε κλησεις/sms. Ενώ Cosmote/Vodafone έχουν το φαινόμενο να χάνεις κλήσεις και να έρχονται σε μήνυμα ή να μην χτυπάει για εισερχόμενες. Το έπαθα Κυριακή του Πάσχα στη Κέρκυρα το 2023 και Vodafone στο άναμμα του χριστουγεννιάτικου δέντρου στην πλατεία αριστοτελους και σε περιοχές που κινουμαι και ειχα συμβόλαιο. 

Όμως τα τελευταία χρόνια ο ΟΤΕ μπαίνει δυναμικά με προσφορές σε συμβόλαια και πακετα στη καρτοκινητή, προσπαθώντας να ανταγωνιστεί τη Vodafone η οποία πραγματικά παρόλα τα προβλήματα δικτύου δίνει εξαιρετικές παροχές σε προσιτές τιμές και στην επαρχία έχει καλύτερο δίκτυο από τη Nova. Όποτε η Nova αν δεν φτιάξει τα χάλια της στην επαρχία με τις B20 και δεν κάνει αλλαγές στο F2G και την Q να φτάσουν το επίπεδο What’s Up/Frog θα μείνει στο 20% της αγοράς ειδικα στη κινητη.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Nikolas14 said:

Vodafone η οποία πραγματικά παρόλα τα προβλήματα δικτύου δίνει εξαιρετικές παροχές σε προσιτές τιμές και στην επαρχία έχει καλύτερο δίκτυο από τη Nova.

Συμφωνώ και εγώ αυτό βλέπω. Δίνει πολλά GB η Vodafone και στην επαρχία,αλλά ακόμα και μέσα στην Αθήνα τα πάει πάρα πολύ καλά

16 minutes ago, Nikolas14 said:

Όποτε η Nova αν δεν φτιάξει τα χάλια της στην επαρχία με τις B20 και δεν κάνει αλλαγές στο F2G και την Q να φτάσουν το επίπεδο What’s Up/Frog θα μείνει στο 20% της αγοράς ειδικα στη κινητη.

Στο 21 τοις εκατό είναι τώρα. Δεν διατήρησε την δυναμική της νέας πολιτικής και παρέμεινε στάσιμη σε ποσοστό

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη στο κεντρο της Θεσσαλονίκης εχω καθε φορά τουλάχιστον 1 dropped call με τη βονταφον, εχω καβατζα το F2G. Το ιδανικο για μενα ειναι η κοσμοτε, αλλά μου βγαίνει η πιο ακριβή. 

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, VIPdriver said:

Εγω επειδη στο κεντρο της Θεσσαλονίκης εχω καθε φορά τουλάχιστον 1 dropped call με τη βονταφον, εχω καβατζα το F2G. Το ιδανικο για μενα ειναι η κοσμοτε, αλλά μου βγαίνει η πιο ακριβή. 

Σωστός, εγώ κινουμαι όλο το κέντρο από λιμάνι έως λευκό Πύργο, Φάληρο,ανάληψη, Χαριλάου, καλαμάρια,θέρμη, Εύοσμο, Μενεμένη, Πεύκα και άνω πόλη. Nova σε κλήσεις αλλα για δεδομένα ακόμα καλύτερα είναι με Cosmote. 
Για αυτό δικαρτο What’s Up+Nova Unlimited.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Γενικά ποια θεωρείται ότι είναι η κατάταξη των εταιρειών αυτήν την στιγμή;;;;Φυσικά εννοώ για την κάθε περιοχή που κινείται ο καθένας 

Πειραια κεντρο τα χουμε ξανα πει νομίζω 😅 

1:Vodafone 

2:Cosmote

3:Nova

Παντως κοκκινη με πρασινη ειναι σκληρη μαχη κυριως στις ταχυτητες αλλα σε καλυψη θα ψηφιζα υποκειμενικα VF. 

Link to comment
Share on other sites

Στα Δωδεκάνησα

Cosmote

Vodafone

Nova

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, CamuCamu said:

Πειραια κεντρο τα χουμε ξανα πει νομίζω 😅 

1:Vodafone 

2:Cosmote

3:Nova

Παντως κοκκινη με πρασινη ειναι σκληρη μαχη κυριως στις ταχυτητες αλλα σε καλυψη θα ψηφιζα υποκειμενικα VF. 

Ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...