Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, Nikolas14 said:

Εκεί στη Κεφαλονιά μόνο η Cosmote έχει κεραίες…οι συνεργάτιδες παιζουν με συνεγκατάσταση.

Και κερδίζει η Cosmote;;;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Εκεί στη Κεφαλονιά μόνο η Cosmote έχει κεραίες…οι συνεργάτιδες παιζουν με συνεγκατάσταση.

Καμία νέα κεραία έχει μπει από τον Γενάρη μέχρι σήμερα;;

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 εβδομάδες που χρησιμοποιώ cosmote έχω συνειδητοποιήσει πόσο πιο μπροστά είναι από την nova. Vodafone έχω καιρό να χρησιμοποιήσω οπότε δεν ξέρω αν έχει γίνει κάτι. 

Αρχικά, η ποιότητα των κλήσεων είναι πολύ ανώτερη με cosmote, ειδικά σε volte. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που οι περισσότερες επαφές μου έχουν cosmote. 

Στα data, σχεδόν ποτέ δεν μου έχει βγάλει nsa disconnected σε αντίθεση με τη nova που είναι συχνό φαινόμενο. Έχω δει κάποιες φορές η cosmote να γυρνάει σε n28 άμα είμαι σε δύσκολο σημείο, αλλά στα ίδια σημεία η nova ή έχει nsa disconnected ή πιάνει μικρότερη ταχύτητα με n1 σε σχέση με την cosmote με n28.

Στο σπίτι μου επίσης, τα data της nova πιάνουν μονοψήφια κάτι που είναι σπαστικό όταν τα χρειάζομαι, ενώ η cosmote πιάνει 60+mbps. Η nova πιάνει 150mbps σε ένα σημείο του σπιτιού μου αλλά σε εκείνο το σημείο έχω οπτική επαφή με την κεραία. Μόλις φύγω από εκεί, μονοψήφια. 

Πολύ καλύτερη κάλυψη η cosmote στη Μαγνησία. Σε σημεία που η nova έχει edge η cosmote έχει τέρμα 5G.

Επίσης, η cosmote κάνει carrier aggregation στο nr οπότε πιάνει καλύτερες ταχύτητες. Το ξέρω πως και με 50mbps κάνεις τη δουλειά σου αλλά όταν στη nova έχεις 60mbps με -9 rsrq και στην cosmote 500mbps με -15rsrq φαίνεται ποιος έχει καλύτερη χωρητικότητα. Έχω δει και 350mbps με -18rsrq. Λίγη κίνηση να πάρει το δίκτυο της nova και θα πιτάρει σε πολλά σημεία. Στην cosmote έχω δει n78+n1 (120mhz) και n1+n28 (30mhz), όμως υπάρχουν αναφορές και για n78+n78 (150mhz).

Άντε να δούμε τι θα γίνει και με το sa τώρα στην cosmote. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Καμία νέα κεραία έχει μπει από τον Γενάρη μέχρι σήμερα;;

Δυσκολα…δεν έχει μπει τίποτα απ όσο ξέρω. 
Γενικά υπάρχει η Cosmote σε όλο το νησί που παίζει μόνη της, μια αξιοπρεπής Vodafone στα περισσότερα σημεία και μια Nova που μέχρι να κάνει network sharing στήνοντας εξοπλισμό στις θέσεις της Vodafone ήταν ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ. Ειδικά στα χωριά γινόταν το έλα να δεις. Επίσης σε εσωτερικούς χώρους, εδώ και χρόνια η Nova έχει πρόβλημα ακόμα και μέσα σε μαγαζιά στην παραλιακή. 4G με μονοψήφια και Edge, ενώ Cosmote & Vodafone δεν το έχουν αυτό το φαινόμενο.Αυτά στο Αργοστόλι, στο Ληξούρι είναι κάπως καλύτερα λόγω μορφολογίας αλλά και πάλι.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Nikolas14 said:

Δυσκολα…δεν έχει μπει τίποτα απ όσο ξέρω. 
Γενικά υπάρχει η Cosmote σε όλο το νησί που παίζει μόνη της, μια αξιοπρεπής Vodafone στα περισσότερα σημεία και μια Nova που μέχρι να κάνει network sharing στήνοντας εξοπλισμό στις θέσεις της Vodafone ήταν ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ. Ειδικά στα χωριά γινόταν το έλα να δεις. Επίσης σε εσωτερικούς χώρους, εδώ και χρόνια η Nova έχει πρόβλημα ακόμα και μέσα σε μαγαζιά στην παραλιακή. 4G με μονοψήφια και Edge, ενώ Cosmote & Vodafone δεν το έχουν αυτό το φαινόμενο.Αυτά στο Αργοστόλι, στο Ληξούρι είναι κάπως καλύτερα λόγω μορφολογίας αλλά και πάλι.

Για τυχόν αλλαγές- βελτιώσεις ενημερώνεις! Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, dasnowy said:

Εδώ και 2 εβδομάδες που χρησιμοποιώ cosmote έχω συνειδητοποιήσει πόσο πιο μπροστά είναι από την nova. Vodafone έχω καιρό να χρησιμοποιήσω οπότε δεν ξέρω αν έχει γίνει κάτι. 

Αρχικά, η ποιότητα των κλήσεων είναι πολύ ανώτερη με cosmote, ειδικά σε volte. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που οι περισσότερες επαφές μου έχουν cosmote. 

Στα data, σχεδόν ποτέ δεν μου έχει βγάλει nsa disconnected σε αντίθεση με τη nova που είναι συχνό φαινόμενο. Έχω δει κάποιες φορές η cosmote να γυρνάει σε n28 άμα είμαι σε δύσκολο σημείο, αλλά στα ίδια σημεία η nova ή έχει nsa disconnected ή πιάνει μικρότερη ταχύτητα με n1 σε σχέση με την cosmote με n28.

Στο σπίτι μου επίσης, τα data της nova πιάνουν μονοψήφια κάτι που είναι σπαστικό όταν τα χρειάζομαι, ενώ η cosmote πιάνει 60+mbps. Η nova πιάνει 150mbps σε ένα σημείο του σπιτιού μου αλλά σε εκείνο το σημείο έχω οπτική επαφή με την κεραία. Μόλις φύγω από εκεί, μονοψήφια. 

Πολύ καλύτερη κάλυψη η cosmote στη Μαγνησία. Σε σημεία που η nova έχει edge η cosmote έχει τέρμα 5G.

Επίσης, η cosmote κάνει carrier aggregation στο nr οπότε πιάνει καλύτερες ταχύτητες. Το ξέρω πως και με 50mbps κάνεις τη δουλειά σου αλλά όταν στη nova έχεις 60mbps με -9 rsrq και στην cosmote 500mbps με -15rsrq φαίνεται ποιος έχει καλύτερη χωρητικότητα. Έχω δει και 350mbps με -18rsrq. Λίγη κίνηση να πάρει το δίκτυο της nova και θα πιτάρει σε πολλά σημεία. Στην cosmote έχω δει n78+n1 (120mhz) και n1+n28 (30mhz), όμως υπάρχουν αναφορές και για n78+n78 (150mhz).

Άντε να δούμε τι θα γίνει και με το sa τώρα στην cosmote. 

Συμφωνώ 100%. Στις Σποραδες υπάρχει επίσης μεγάλη διαφορά. Ειδικά Αλόννησος πλην χώρας που είναι όλες καλές, δεν υπάρχει άλλη επιλογή από κοσμοτε. Νότιο Πηλιο η Nova έχει τεράστιους ιστούς σε εξαιρετικές θέσεις και αρκετά συνεχόμενη κάλυψη γεωγραφική. Η κοσμοτε έχει χειρότερη γεωγραφική αλλά καλύτερη πληθυσμιακή.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, dasnowy said:

Πολύ καλύτερη κάλυψη η cosmote στη Μαγνησία. Σε σημεία που η nova έχει edge η cosmote έχει τέρμα 5G.

Αυτό πως το έχουν καταφέρει εκεί στην πράσινη;;;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Αυτό πως το έχουν καταφέρει εκεί στην πράσινη;;;;

Ανάλογα το σημείο, ή η cosmote έχει σταθμό ενώ η nova όχι ή η cosmote έχει καλύτερο εξοπλισμό (μάλλον και τα δύο). Υπάρχουν σημεία που η nova έχει σταθμό λίγο πιο δίπλα από της cosmote, αλλά η nova σε εσωτερικούς χώρους έχει edge και η cosmote σε εσωτερικούς χώρους έχει 5 γραμμές 5G.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, dasnowy said:

Ανάλογα το σημείο, ή η cosmote έχει σταθμό ενώ η nova όχι ή η cosmote έχει καλύτερο εξοπλισμό (μάλλον και τα δύο). Υπάρχουν σημεία που η nova έχει σταθμό λίγο πιο δίπλα από της cosmote, αλλά η nova σε εσωτερικούς χώρους έχει edge και η cosmote σε εσωτερικούς χώρους έχει 5 γραμμές 5G.

Έχει ξεφύγει η πράσινη,αλλά με αυτά που ακούω για την μαύρη θεωρώ πως αν η κόκκινη συνεχίσει έτσι δυναμικά θα ανοίξει την ψαλίδα με την μαύρη

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dasnowy said:

Ανάλογα το σημείο, ή η cosmote έχει σταθμό ενώ η nova όχι ή η cosmote έχει καλύτερο εξοπλισμό (μάλλον και τα δύο). Υπάρχουν σημεία που η nova έχει σταθμό λίγο πιο δίπλα από της cosmote, αλλά η nova σε εσωτερικούς χώρους έχει edge και η cosmote σε εσωτερικούς χώρους έχει 5 γραμμές 5G.

Θα αλλάξει αυτό με την NOVA και τους εσωτερικούς χώρους. Απλά δεν έχουν περάσει να τον αλλάξουν, αναβαθμίζοντας τον. Ουσιαστικά είναι ο εξοπλισμός της πρώην εταιρείας (WIND).

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Chrischal1908 said:

Θα αλλάξει αυτό με την NOVA και τους εσωτερικούς χώρους. Απλά δεν έχουν περάσει να τον αλλάξουν, αναβαθμίζοντας τον. Ουσιαστικά είναι ο εξοπλισμός της πρώην εταιρείας (WIND).

Για να δούμε, αν και έχω πολλές αμφιβολίες 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Chrischal1908 said:

Θα αλλάξει αυτό με την NOVA και τους εσωτερικούς χώρους. Απλά δεν έχουν περάσει να τον αλλάξουν, αναβαθμίζοντας τον. Ουσιαστικά είναι ο εξοπλισμός της πρώην εταιρείας (WIND).

Θα το δούμε. Έχουν πολλή δουλειά ακόμα και ειδικά στην επαρχία 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Θα αλλάξει αυτό με την NOVA και τους εσωτερικούς χώρους. Απλά δεν έχουν περάσει να τον αλλάξουν, αναβαθμίζοντας τον. Ουσιαστικά είναι ο εξοπλισμός της πρώην εταιρείας (WIND).

Χλωμό το κόβω. Πέρασαν αναβάθμισαν μια εγκατάσταση που έχουν σε κεραία της vodafone, που όμως δεν πιάνει σε όλη την πόλη, και αυτήν την έχουν παρατήσει. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, dasnowy said:

Χλωμό το κόβω. Πέρασαν αναβάθμισαν μια εγκατάσταση που έχουν σε κεραία της vodafone, που όμως δεν πιάνει σε όλη την πόλη, και αυτήν την έχουν παρατήσει. 

Βασικά για εμένα με τις τιμές που έχει πλέον η Vodafone δεν αξίζει να δεις προς Nova... Τώρα να πω την αλήθεια, δίνω παραπάνω και παίρνω Cosmote μιας και θέλω πραγματικά καλό δίκτυο αλλά αν ήθελα κάτι οικονομικό θα κοιτούσα προς Vodafone...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixtri said:

Βασικά για εμένα με τις τιμές που έχει πλέον η Vodafone δεν αξίζει να δεις προς Nova... Τώρα να πω την αλήθεια, δίνω παραπάνω και παίρνω Cosmote μιας και θέλω πραγματικά καλό δίκτυο αλλά αν ήθελα κάτι οικονομικό θα κοιτούσα προς Vodafone...

Και όμως δεν πρέπει να πάει συχνά σε περιοχές που είναι χωρίς λειτουργικά δεδομένα

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, mixtri said:

Βασικά για εμένα με τις τιμές που έχει πλέον η Vodafone δεν αξίζει να δεις προς Nova... Τώρα να πω την αλήθεια, δίνω παραπάνω και παίρνω Cosmote μιας και θέλω πραγματικά καλό δίκτυο αλλά αν ήθελα κάτι οικονομικό θα κοιτούσα προς Vodafone...

Εννοείται.Και φαίνεται οτι και στις ανανεώσεις δίνει καλές προσφορές, και με αυτό το σκεπτικό έμεινα και εγώ.Ναι μεν ταχύτητες φουλ δικτυαρα η πράσινη αλλά και η vf μου έδωσε 3 unlimited με 15 ευρώ !

Link to comment
Share on other sites

Στο μετρό ακόμα τίποτα, πουθενά σήμα ακόμα πέρα από τους γνωστούς σταθμούς που είχε σήμα ήδη η Cosmote.

Θυμίζω πως το έργο θα ξεκινούσε πέρσι αρχές της χρονιάς και μέσα στο πρώτο εξάμηνο θα δούλευε δοκιμαστικά σε 5 σταθμούς, Άγιο Δημήτριο έως Ελληνικό και μετά θα αναπτυσσόταν σταδιακά και στο υπόλοιπο δίκτυο.

https://www.intrakat.gr/kalypsi-simatos-tilefwnias-prosvasi-diadiktyo-siragges-stathmoys-grammis2-attiko-metro/

Link to comment
Share on other sites

Νέα Δημητριάδα, Βόλος. Εσωτερικός χώρος.

Cosmote

Screenshot_2024-05-03-15-46-32-097_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.afe660e9f939d4248c07d6c8d3ea65c9.jpg807750371_Screenshot_2024-05-03-15-46-22-336_cz.mroczis.netmonster2.thumb.jpg.d80ca376678aace47d6367e4a7a4e1b7.jpg

Vodafone

Screenshot_2024-05-03-15-56-09-749_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.56a46a05dde3e973cad733648b9c732b.jpgScreenshot_2024-05-03-15-56-33-720_cz.mroczis.netmonster-edit.thumb.jpg.9bb1c16a2487146e6bcfa3ab8a18e7ba.jpg

Nova

Screenshot_2024-05-03-15-48-41-000_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.6c707c72c9825eaee8b880c6b40a3f6a.jpgScreenshot_2024-05-03-15-49-27-781_cz.mroczis.netmonster-edit.thumb.jpg.c652cd5d243c2d9032238a0038e6d74f.jpg

Η Cosmote κατά τη διάρκεια της ημέρας κυμαίνεται από 200-350 mbps, η Vodafone από 30-160 mbps και η Nova από 4-50. Οι συνεργάτιδες έχουν μια αστάθεια που δεν εμφανίζεται τόσο έντονα στην Cosmote.

Η Nova, δυστυχώς αρκετά συχνά, κάνει εναλλαγές από την 12022 στην 11064 (Σωρός) σε μη λειτουργική b20! Από 4G το εικονίδιο δείχνει 5G αλλά δεν περνάει kilobyte. Με έχει ρίξει και σε 2G 2-3 φορές. Θέλει λειτουργία πτήσης ή ακόμα και αλλαγή δωματίου για να ξεκολλήσει. Κρίμα, γιατί χαλάει η εμπειρία χρήσης, ενώ χωρίς τις εναλλαγές είναι ανεκτή.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, marios239 said:

Νέα Δημητριάδα, Βόλος. Εσωτερικός χώρος.

Cosmote

Screenshot_2024-05-03-15-46-32-097_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.afe660e9f939d4248c07d6c8d3ea65c9.jpg807750371_Screenshot_2024-05-03-15-46-22-336_cz.mroczis.netmonster2.thumb.jpg.d80ca376678aace47d6367e4a7a4e1b7.jpg

Vodafone

Screenshot_2024-05-03-15-56-09-749_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.56a46a05dde3e973cad733648b9c732b.jpgScreenshot_2024-05-03-15-56-33-720_cz.mroczis.netmonster-edit.thumb.jpg.9bb1c16a2487146e6bcfa3ab8a18e7ba.jpg

Nova

Screenshot_2024-05-03-15-48-41-000_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.6c707c72c9825eaee8b880c6b40a3f6a.jpgScreenshot_2024-05-03-15-49-27-781_cz.mroczis.netmonster-edit.thumb.jpg.c652cd5d243c2d9032238a0038e6d74f.jpg

Η Cosmote κατά τη διάρκεια της ημέρας κυμαίνεται από 200-350 mbps, η Vodafone από 30-160 mbps και η Nova από 4-50. Οι συνεργάτιδες έχουν μια αστάθεια που δεν εμφανίζεται τόσο έντονα στην Cosmote.

Η Nova, δυστυχώς αρκετά συχνά, κάνει εναλλαγές από την 12022 στην 11064 (Σωρός) σε μη λειτουργική b20! Από 4G το εικονίδιο δείχνει 5G αλλά δεν περνάει kilobyte. Με έχει ρίξει και σε 2G 2-3 φορές. Θέλει λειτουργία πτήσης ή ακόμα και αλλαγή δωματίου για να ξεκολλήσει. Κρίμα, γιατί χαλάει η εμπειρία χρήσης, ενώ χωρίς τις εναλλαγές είναι ανεκτή.

 Να το δηλώσεις το θέμα της NOVA. Είναι απαράδεκτο, τέτοια περίοδο κιόλας! 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Chrischal1908 said:

 Να το δηλώσεις το θέμα της NOVA. Είναι απαράδεκτο, τέτοια περίοδο κιόλας! 

Θα το δηλώσω αν και δεν περιμένω κάποια ανταπόκριση. Θυμάμαι το ξαναέκανε το Σεπτέμβριο - Οκτώβριο. Μετά σταμάτησαν οι εναλλαγές, και από τα μέσα Απριλίου κάτι πείραξαν φαίνεται και ξανά ξεκίνησαν.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, marios239 said:

Θα το δηλώσω αν και δεν περιμένω κάποια ανταπόκριση. Θυμάμαι το ξαναέκανε το Σεπτέμβριο - Οκτώβριο. Μετά σταμάτησαν οι εναλλαγές, και από τα μέσα Απριλίου κάτι πείραξαν φαίνεται και ξανά ξεκίνησαν.

Είναι σε φάση αναβάθμισης όλο το δίκτυο. Και η NOVA ετοιμάζει το 5G SA προς το τέλος του έτους. Τελευταίο τρίμηνο υπολογίζω. Να περάσει λίγο ο καιρός γιατί συνεχίζει το επενδυτικό της πλάνο...

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, marios239 said:

Θα το δηλώσω αν και δεν περιμένω κάποια ανταπόκριση. Θυμάμαι το ξαναέκανε το Σεπτέμβριο - Οκτώβριο. Μετά σταμάτησαν οι εναλλαγές, και από τα μέσα Απριλίου κάτι πείραξαν φαίνεται και ξανά ξεκίνησαν.

Από ότι βλέπω με Cosmote και Vodafone κάνεις δουλειά;;;;

Just now, Chrischal1908 said:

Είναι σε φάση αναβάθμισης όλο το δίκτυο. Και η NOVA ετοιμάζει το 5G, SA εντός του έτους. Τελευταίο τρίμηνο υπολογίζω. Να περάσει λίγο ο καιρός γιατί συνεχίζει το επενδυτικό της πλάνο...

Εδώ δεν το έχει ξεκινήσει η πράσινη το SA

Που είναι και έτοιμη,θα το ξεκινήσει η μαύρη που δεν είναι καν έτοιμη;;;;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Από ότι βλέπω με Cosmote και Vodafone κάνεις δουλειά;;;;

Εδώ δεν το έχει ξεκινήσει η πράσινη το SA

Που είναι και έτοιμη,θα το ξεκινήσει η μαύρη που δεν είναι καν έτοιμη;;;;

Θα ξεκινήσει η πράσινη το 5G SA ίσως και τέλος του Μάη!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, aektzhs 1 said:

Από ότι βλέπω με Cosmote και Vodafone κάνεις δουλειά;;;;

Ναι! Απόλυτα λειτουργικές και οι 2. Η Nova σε ώρες αιχμής φαίνεται ότι ζορίζεται στην 12022.

Εν τω μεταξύ, η Vodafone έχει κεραία πάνω από το λόφο της Γορίτσας με n78. Αν κλειδώσω b1 ή b7 στο κινητό πιάνω ακόμα και 500 mbps, αναλόγως σημείου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...