Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα έπρεπε μία εταιρία να κάνει ένα προνομιακό πακέτο για τους ανέργους; Υπάλληλοι της Nova εάν διαβάζετε αυτό, ξηγηθείτε.... 

Link to comment
Share on other sites

Εχει καβούρια στις τσέπες ο Ελληνας όταν μιλάμε για δεδομένα, άνεργος και μη.

Οπως καβούρια στις τσέπες είχαν και πολλοί στις καφετέριες παλιότερα με ακριβά Iphone, που την έβγαζαν με αναπάντητες.

Στο εξωτερικό πχ(ειδικά Αμερική)οι περισσότεροι τις συσκευές μέσω παρόχων τις αγοράζουν σε προγράμματα.

Στην Ελλάδα όλως τυχαίως πάρα πολλοί, τις συσκευές τις αγοράζουν...απο skroutz/bestprice.

Γιαυτό και βλέπουμε πχ το καλοκαίρι που βάζουν πολλοί την γνωστή προσφορά, και πέφτουν με τα μούτρα.

Τα παραπάνω btw ισχύουν εδώ και πολλά χρόνια, προ covid πρόσφατης κρίσης/capital controls κλπ.

Γενικά καταλαβαίνω εως ένα σημείο το κράξιμο και τις απαιτήσεις προς τις 3 εταιρείες κινητής.

Απλά να έχουμε λίγο στο μυαλό μας και τι ρολο βαράει η Ελλάδα σαν αγορά και πόσο ρεαλιστικά είναι στην πράξη αυτά που ζητάμε.

Και εγώ πχ θέλω απεριόριστα δεδομενα κάθε μήνα με 2ευρώ, δεν είναι όμως κάτι το ρεαλιστικό/εφικτό για Ελληνικά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, H2SO4 said:

όχι μόνο κοσμοτέ Μιχάλη 🙂 . 

Λογικό είναι να μην έχουν όλοι. Αφού έκανε video call μέσω 5g Cosmote η ταραντούλα, έχασε συμβόλαια η Cosmote.

15 ώρες πριν, H2SO4 said:

όχι μόνο κοσμοτέ Μιχάλη 🙂 . 

 

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εχω να πω ότι το δημόσιο έχει πολλές γραμμές Vodafone μέσω σύζευξις… όλα είναι 2313. Βέβαια στην ΕΡΤ3 που γνωρίζω Ίντερνετ έχουν HCN οπτική και πιο παλιά Forthnet αν δεν κάνω λάθος.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nikolas14 said:

Εγώ πάντως εχω να πω ότι το δημόσιο έχει πολλές γραμμές Vodafone μέσω σύζευξις… όλα είναι 2313. Βέβαια στην ΕΡΤ3 που γνωρίζω Ίντερνετ έχουν HCN οπτική και πιο παλιά Forthnet αν δεν κάνω λάθος.

Όλη η ΕΡΤ έχει Nova(πρώην Forthnet)

Link to comment
Share on other sites

300gb+ είναι μόνο οι κάμερες του αυτοκίνητου που ανεβάζουν στο cloud συνέχεια . Σε εμένα μετά τα 150gb μου ξεκινάει το πρόβλημα μέσα στην Αθήνα. Σε πελάτες που και από τα πρώτα τους το κάνει. Στην καλύτερη αν ο σταθμός δίνει 500 μου δίνει 50% το ξημέρωμα και φτάνει στα απίθανα μονοψήφια όσο περνάει η ώρα ανάλογα τον φόρτο.
Ποιες κάμερες έχεις;

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, aektzhs 1 said:

Όλη η ΕΡΤ έχει Nova(πρώην Forthnet)

Και κινητα, όχι μόνο σταθερή. Απλά στην Θεσσαλονίκη η ΕΡΤ3 έχει οπτικές πέρα από Nova και από HCN που είναι στο στυλ της Inalan αλλά είναι στη Θεσσαλονίκη μόνο και Κιλκίς αν δεν κάνω λάθος.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Και κινητα, όχι μόνο σταθερή. Απλά στην Θεσσαλονίκη η ΕΡΤ3 έχει οπτικές πέρα από Nova και από HCN που είναι στο στυλ της Inalan αλλά είναι στη Θεσσαλονίκη μόνο και Κιλκίς αν δεν κάνω λάθος.

HCN= Ντόπιο Θεσσαλονικιώτικο μαγαζί.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, memoriesradio said:

HCN= Ντόπιο Θεσσαλονικιώτικο μαγαζί.

Πολύ ωραία η παρατήρηση σου,σωστά. 
Εγω από χθες εν αναμονή φορητότητας προς Cosmote σε Fiber to The Home 100 από Nova, έκαναν κάποιες προεργασίες να μεταφέρουν κάποιο κόμβο και εχω μείνει χωρίς υπηρεσίες.

Η Nova τα ρίχνει στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ ότι δεν πήρε τη γραμμή. 
 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikolas14 said:

Πολύ ωραία η παρατήρηση σου,σωστά. 
Εγω από χθες εν αναμονή φορητότητας προς Cosmote σε Fiber to The Home 100 από Nova, έκαναν κάποιες προεργασίες να μεταφέρουν κάποιο κόμβο και εχω μείνει χωρίς υπηρεσίες.

Η Nova τα ρίχνει στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ ότι δεν πήρε τη γραμμή. 
 

Μην νομίζεις ότι όλοι κάνουν σωστά την δουλειά τους σε αυτή την χώρα...

Φαντάσου το τέλειο σενάριο: Χαλκός του ΟΤΕ, καμπίνα της Vodafone και εσύ να θέλεις υπηρεσία από Nova. Πανηγύρι...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Όποιος γνωρίζει ας αναφέρει τυχόν προβλήματα στα δίκτυα στην φωτιά στον Καφηρέα (Κάβο Ντόρο) στην Εύβοια...

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, memoriesradio said:

Μην νομίζεις ότι όλοι κάνουν σωστά την δουλειά τους σε αυτή την χώρα...

Φαντάσου το τέλειο σενάριο: Χαλκός του ΟΤΕ, καμπίνα της Vodafone και εσύ να θέλεις υπηρεσία από Nova. Πανηγύρι...

Δίκτυο ΟΤΕ,αλλά  υπηρεσία εχω με τη Nova. 40 μέρες για να πάω από χαλκό σε οπτική ίνα και αυτό γιατί στην 1η επίσκεψη κάτι δεν έγινε σωστά και μας πήγαν 20 μέρες πίσω. Εκεί να το δεχτώ…αλλά το να σου λένε στο 13700 δικαιολογίες ότι ο ΟΤΕ αποφάσισε να μεταφέρει τον κόμβο, και ότι σε 5 μέρες δεν γίνεται να το αποκαταστήσουμε και ότι η ευθύνη δεν είναι δίκη μας αλλά επειδή κάνατε φορητότητα ο ΟΤΕ τράβηξε τη γραμμή και ταυτόχρονα ο ΟΤΕ να λέει εμείς δεν κάναμε κίνηση, το συμβόλαιο σας ξεκινάει με το που λήξει από τη Nova στις 10/11 και μέχρι τότε η Nova είναι υποχρεωμένη να σας παρέχει σταθερή και Ίντερνετ. 
Και εγώ στη μέση ως πελάτης, με αποτέλεσμα να είμαι με ρεζέρβα επικοινωνίας και να παλεύω με το 4G της Nova με 10-15Mbps Download και Upload μονοψήφιο και σε ώρες αιχμής σαν να εχω adsl σύνδεση.
Δεν με νοιάζει ποιοι κάνουν την δουλειά τους, είναι γελοίο εν ετει 2023 να μένεις μια εβδομάδα χωρίς Ίντερνετ αν θες να αλλάξεις πάροχο απο FTTH πάλι σε FTTH. 
Αν ήταν adsl,vdsl ή κινητή τηλεφωνία η φορητότητα γίνεται πολύ πιο άμεσα και το ίδιο υποτίθεται ισχύει στο FTTH.

Η εμπειρία μου είναι μετά από 12 χρόνια σχεδόν που φύγαμε από τον ΟΤΕ είναι ότι σε εξοπλισμό και κάλυψη  είτε σταθερή είτε κινητή συνολικά ειναι σε παρά πολύ καλό επίπεδο,ανεξαρτήτως βραβείων και διακρίσεων. Όχι ότι οι άλλες εταιρίες είναι κακές, αλλά για την ελληνική επικράτεια δυστυχώς η ευτυχώς δεν μπορείς να έχεις έναν πάροχο για όλα.

 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι αδειοδοτούνται κεραίες στο μετρό του Άλιμο στις αποβάθρες από την αγαπητή Vodafone. Έχει περάσει κάνεις από την κόκκινη γραμμή; Είδε τυχόν αλλαγές στις αποβάθρες στους 5 ανακοινωθέντες σταθμούς;;

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Chrischal1908 said:

Είδα ότι αδειοδοτούνται κεραίες στο μετρό του Άλιμο στις αποβάθρες από την αγαπητή Vodafone. Έχει περάσει κάνεις από την κόκκινη γραμμή; Είδε τυχόν αλλαγές στις αποβάθρες στους 5 ανακοινωθέντες σταθμούς;;

Πολύ καλό νέο. Μακάρι να περάσουμε στην πράξη και όχι μόνο στις αδειοδοτήσεις

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Είδα ότι αδειοδοτούνται κεραίες στο μετρό του Άλιμο στις αποβάθρες από την αγαπητή Vodafone. Έχει περάσει κάνεις από την κόκκινη γραμμή; Είδε τυχόν αλλαγές στις αποβάθρες στους 5 ανακοινωθέντες σταθμούς;;

Οι αδειοδοτήσεις αφορούν και για τους 3 παρόχους. Οι αιτήσεις είναι και από τους 3 μαζί και έχουν δηλωθεί και κατατεθεί από την Vodafone. Καλά που το είδες

Θα περάσω αύριο να δω, λίγο που είδα έχει γίνει κατάθεση και για τους 5 σταθμούς που λέμε.

Μερικές φωτογραφίες,

IMG20230808100631.jpg

IMG20230808100638.jpg

IMG20230808100639.jpg

IMG20230808120910.jpg

IMG20230808120929.jpg

IMG20230808120935.jpg

IMG20230808121000.jpg

IMG20230808121005.jpg

IMG20230808121124.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι αδειοδοτήσεις αφορούν και για τους 3 παρόχους. Οι αιτήσεις είναι και από τους 3 μαζί και έχουν δηλωθεί και κατατεθεί από την Vodafone. Καλά που το είδες
Θα περάσω αύριο να δω, λίγο που είδα έχει γίνει κατάθεση και για τους 5 σταθμούς που λέμε.
Μερικές φωτογραφίες,
IMG20230808100631.jpg
IMG20230808100638.jpg
IMG20230808100639.jpg
IMG20230808120910.jpg
IMG20230808120929.jpg
IMG20230808120935.jpg
IMG20230808121000.jpg
IMG20230808121005.jpg
IMG20230808121124.jpg
Στις αποβάθρες, η cosmote τουλάχιστον έχει σχεδόν παντού 4G. Το όλο θέμα, είναι να αποκτήσει η διαδρομή μέσα στα τούνελ σήμα... Και δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα αυτό

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arinos said:

Οι αδειοδοτήσεις αφορούν και για τους 3 παρόχους. Οι αιτήσεις είναι και από τους 3 μαζί και έχουν δηλωθεί και κατατεθεί από την Vodafone. Καλά που το είδες

Θα περάσω αύριο να δω, λίγο που είδα έχει γίνει κατάθεση και για τους 5 σταθμούς που λέμε.

Μερικές φωτογραφίες,

IMG20230808100631.jpg

IMG20230808100638.jpg

IMG20230808100639.jpg

IMG20230808120910.jpg

IMG20230808120929.jpg

IMG20230808120935.jpg

IMG20230808121000.jpg

IMG20230808121005.jpg

IMG20230808121124.jpg

Λειτουργούν;; 4G/5G;;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnny_htc said:

Στις αποβάθρες, η cosmote τουλάχιστον έχει σχεδόν παντού 4G. Το όλο θέμα, είναι να αποκτήσει η διαδρομή μέσα στα τούνελ σήμα... Και δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα αυτό

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι έχει αλλά δεν έχει σε όλους τους σταθμούς. Όπως επίσης ότι σε κάποιους σταθμούς που έχει, είναι με αναμεταδότες και όχι με κεραίες σαν αυτές που θα μπουν.

Το πλάνο είναι να μπει παντού στις αποβάθρες αλλά και ενδιάμεσα, στις σήραγγες.

Διάφορες ανακοινώσεις έλεγαν πως θα έχει διάρκεια 2 χρόνια όλο το έργο για όλο το δίκτυο του μετρό.

1 ώρα πριν, Chrischal1908 said:

Λειτουργούν;; 4G/5G;;

Την τελευταία φορά που πέρασα δυστυχώς όχι.

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που πέρασα δυστυχώς όχι.
Το πιο σημαντικό πάντως μέσα στις σήραγγες, είναι τουλάχιστον να καλύψουν για ομιλία. Φυσικά όλα αυτά πάνε πακέτο πλέον με τα δεδομένα, οπότε δεν θα κάνουν τσιγγουνιες σε εξοπλισμό, έστω και single bands αν παίξουν ή μέχρι δύο το πολύ πιστεύω θα είναι εντάξει. B1+B3 cosmote το απόλυτο combo. Από την άλλη όπως είπα και σκέτη ομιλία να βάλουν, δεν πειράζει κανέναν. Όλοι Candy Crush Soda παίζουν έτσι κ αλλιώς όταν ταξιδεύουν

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://techmaniacs.gr/xepagonei-epiteloys-to-ergo-optikon-inon-se-perioches-choris-emporiko-endiaferon-oi-perioches/

Αυτό θα φέρει εξελίξεις σε όλους του τομείς.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, cmvr said:

https://techmaniacs.gr/xepagonei-epiteloys-to-ergo-optikon-inon-se-perioches-choris-emporiko-endiaferon-oi-perioches/

Αυτό θα φέρει εξελίξεις σε όλους του τομείς.

Το λινκ δεν φορτώνει, αλλά πρέπει να είναι η ίδια είδηση που διάβασα και γω πιο πριν που μιλάει για τα έργα που θα αναλάβει η ΤΕΡΝΑ και ο ΟΤΕ σε μη εμπορικά ενδιαφέρουσες περιοχές, να περάσουν οπτικές, σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, johnny_htc said:

Το λινκ δεν φορτώνει, αλλά πρέπει να είναι η ίδια είδηση που διάβασα και γω πιο πριν που μιλάει για τα έργα που θα αναλάβει η ΤΕΡΝΑ και ο ΟΤΕ σε μη εμπορικά ενδιαφέρουσες περιοχές, να περάσουν οπτικές, σωστά; 

φορτώνει 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Η χαρά των εργολάβων 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, p_k said:

Η χαρά των εργολάβων 

Να κάνουν όμως σωστές δουλειές. Γιατί από την μια όλα καλά με την οπτική ίνα και αφήνουν όμως πίσω τους δρόμους σμπαράλια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...