Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 minutes ago, panos.k2 said:

 

Όλες έχουν σημα σε αυτό το τούνελ. 

Στο μεγάλο έχουν χρόνια τώρα , σε κάποια ποιο πριν εννουσα . Τέλος καντων θα περάσω σύντομα και εγώ και θα δω , αλλά πρέπει κάποτε να κλησει αυτή η τρύπα από όλες 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 minute ago, georgebad said:

Στο μεγάλο έχουν χρόνια τώρα , σε κάποια ποιο πριν εννουσα . Τέλος καντων θα περάσω σύντομα και εγώ και θα δω , αλλά πρέπει κάποτε να κλησει αυτή η τρύπα από όλες 

Αχ δεν ξέρω ακριβως θα σε γελάσω για το τι γίνεται στα προηγούμενα. Οδηγάω και δεν κοιταω συχνά στην οθόνη το σημα που δείχνει CarPlay.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, panos.k2 said:

Αχ δεν ξέρω ακριβως θα σε γελάσω για το τι γίνεται στα προηγούμενα. Οδηγάω και δεν κοιταω συχνά στην οθόνη το σημα που δείχνει CarPlay.

Μέχρι τώρα και εγώ επιβάτης ήμουν και μπορούσα να δω ακριβώς τι γίνεται . Μάλιστα εν έτη 2021 είχα πάθει πλάκα που είχαν καλύψει όλη την Εγνατία και την μισή Ιονία , αλλά φέτος δεν θα κπορω να δω και πολλα γα οδηγάω . Όχι κοιτάω στα κλεφτά από το παλιό καλό «cellmaper και Android studio» s10+

Link to comment
Share on other sites

Ανέβηκα σήμερα στο χωριό της γιαγιάς στον Ταΰγετο (φώτο από το μπαλκόνι, δεξιά η Σπάρτη αριστερά το κάστρο του Μυστρά). Είναι σχεδόν ακατοίκητο πλέον και μόνο τα Καλοκαίρια έρχονται κάποιοι και μένουν στα εξοχικά. Είχα να έρθω από το '18. Οι εταιρείες εκεί πάνω πιάνουν από την Σπάρτη και λίγο πιο βόρεια αυτής (Σελλασία). Μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι έπιαναν n78, τόσο μακριά! 

Nova (μη αναβαθμισμενη κεραία στην Σπάρτη) 

Screenshot_2023-07-01-19-50-46-088_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-07-01-19-50-15-680_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Vodafone (με n78! Άλλαξε κεραία στο upload και το τεστ κόλλησε εκεί) 

Screenshot_2023-07-01-20-13-42-673_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-07-01-20-13-30-947_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Cosmote (απίστευτη ταχύτητα για σχεδόν ερημικό χωριό! Η κεραία είναι απέναντι από το χωριό Σελλασία, βόρεια της Σπάρτης) 

Screenshot_2023-07-01-20-03-20-636_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-07-01-20-02-50-061_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Ανέβηκα σήμερα στο χωριό της γιαγιάς στον Ταΰγετο (φώτο από το μπαλκόνι, δεξιά η Σπάρτη αριστερά το κάστρο του Μυστρά). Είναι σχεδόν ακατοίκητο πλέον και μόνο τα Καλοκαίρια έρχονται κάποιοι και μένουν στα εξοχικά. Είχα να έρθω από το '18. Οι εταιρείες εκεί πάνω πιάνουν από την Σπάρτη και λίγο πιο βόρεια αυτής (Σελλασία). Μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι έπιαναν n78, τόσο μακριά! 

Nova (μη αναβαθμισμενη κεραία στην Σπάρτη) 

Screenshot_2023-07-01-19-50-46-088_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-07-01-19-50-15-680_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Vodafone (με n78! Άλλαξε κεραία στο upload και το τεστ κόλλησε εκεί) 

Screenshot_2023-07-01-20-13-42-673_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-07-01-20-13-30-947_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Cosmote (απίστευτη ταχύτητα για σχεδόν ερημικό χωριό! Η κεραία είναι στο χωριό Σελλασία, βόρεια της Σπάρτης) 

Screenshot_2023-07-01-20-03-20-636_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-07-01-20-02-50-061_cz.mroczis.netmonster.jpg

Καλή ταχύτητα για 7κμ Ν78 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, mixtri said:

Καλή ταχύτητα για 7κμ Ν78 🙂

Όντως. Δεν περίμενα να πιάσει n78 εκεί πάνω (πάνω από 700μ. υψόμετρο). Η Cosmote μέσα στο σπίτι έκανε 5G με 700αρα, αλλά και πάλι η ταχύτητα νομίζω ήταν πάνω από 150 (μέτρησα στα γρήγορα). 

Link to comment
Share on other sites

Cosmote vs Vodafone στο ΚΤΕΛ Σπάρτης. Η πρώτη δεν έχει σήμα (καμιά φορά πιάνει λίγο 2G), η 2η πιάνει πάνω από 300 Mbps με 5G. Αλλά μάλλον δεν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση στη 2η. 

Υ.Γ. Η Nova έχει φουλ 4G+ από τον ίδιο σταθμό, τον #891.

Screenshot_2023-07-05-13-25-24-121_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos.k2 said:

Άρχισαν να βγαίνουν τα αποτελέσματα του Speedtest για το πρώτο εξάμηνο του 2023. Για Ελλάδα δεν εχουν βγει ακόμα. 
IMG_7717.thumb.png.71543c81adca9ea41260c699e91b0221.png

Προσεχώς...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Προσεχώς...

Για να δούμε...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, panos.k2 said:

Άρχισαν να βγαίνουν τα αποτελέσματα του Speedtest για το πρώτο εξάμηνο του 2023. Για Ελλάδα δεν εχουν βγει ακόμα. 
IMG_7717.thumb.png.71543c81adca9ea41260c699e91b0221.png

Οι πάροχοι ήδη τα ξέρουν και ένα έχω να πω. ΜΠΡΑΒΟ Cosmote! 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σε κάλυψη Vodafone σε ταχύτητες Cosmote,σε άλλο κράτος έπρεπε η vodafone να ήταν πρώτη σε συνδρομητές,στην Ελλάδα όμως το Brandname με κατάληξη ote δίνει μια υπεροχή,οπότε υπερίσχυσε η cosmote,όσο για τη nova που την έχουν κάποιοι ως δεύτερη ας αγοράσει πρώτα περισσότερο φάσμα απο vodafone και βλέπουμε..σε 5G ξέρουμε το φάσμα που αγόρασε η κάθε εταιρεία??

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, odim said:

σε κάλυψη Vodafone σε ταχύτητες Cosmote,σε άλλο κράτος έπρεπε η vodafone να ήταν πρώτη σε συνδρομητές,στην Ελλάδα όμως το Brandname με κατάληξη ote δίνει μια υπεροχή,οπότε υπερίσχυσε η cosmote,όσο για τη nova που την έχουν κάποιοι ως δεύτερη ας αγοράσει πρώτα περισσότερο φάσμα απο vodafone και βλέπουμε..σε 5G ξέρουμε το φάσμα που αγόρασε η κάθε εταιρεία??

Δεν υπάρχει καλύτερη ή χειρότερη. Δε ξέρω εσύ που αντλείς τα στοιχεία σου, αλλά εγώ εκεί που κινουμε (Άνω Πατήσια Αττικής) η vodafone με το που μπεις σε σπίτι δε μπορείς ούτε να μιλήσεις (δε συζητάω για ίντερνετ που ειναι της τάξεως 8-10 mbps), η cosmote βαράει κοφτες σε ταχύτητα 130-160 mbps παντού στις ίδιες περιοχές και η nova είναι πολύ καλή. Μιλάω για 4g. Στα νότια προάστια επίσης που κινουμε η βονταφον τα πάει καλύτερα σε θέμα ταχύτητας (ανεβαίνει στα 80 που οκ για κινητό είναι μια χαρά) αλλά και πάλι κάτω από κοσμοτε. Νόβα δεν έχω εκεί να κρίνω. 

Άρα δεν κάνει ο ΟΤΕ σαν όνομα την διαφορά. Αν μου μιλήσεις πχ για Σίφνο, όταν είχα πάει έπιανε μόνο η  τότε wind. Η cosmote μόνο στην χώρα. Δηλαδή αν ήσουν από την Σίφνο τότε θα σε κάλυπτε μόνο η nova. 

Τεσπα, στο διαταυτα ο κάθε ένας κοιτάει τι τον εξυπηρετεί και σε τι τιμή εκεί που κινηται

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, odim said:

σε 5G ξέρουμε το φάσμα που αγόρασε η κάθε εταιρεία??


Θα σου πω αυτό που χρησιμοποιείται για 4G/5G, δεν θα συμπεριλάβω το φασμα του 2G  

Μέχρι στιγμής η nova χρησιμοποιεί 10 ή 5 MHz (ανάλογα την κεραια) λιγότερα από τη Vodafone στο 4G, συγκεκριμένα στη Β3(1800MHz)  Στις υπόλοιπες μπάντες για 4G/5G προς το παρόν είναι ίδιες. 10MHz στη Β20(800MHz) , 10MHz στην Β28/Ν28(700MHz)  20MHz στην Β7(2600MHz), 20MHz στην Β1/Ν1(2100MHz) .
στην Ν78(3400-3800MHz) χρησιμοποιούν όλες 100MHz για την ώρα αλλά η vf έχει για αργότερα +40MHz ενώ η nova δεν έχει παραπάνω. 
 

Η Cosmote είναι σε άλλη φάση από άποψη φάσματος στην Β7 και τη Β3. σε αυτές τις 2 εχει για 4G 30MHz και το χρησιμοποιεί σε κομμάτια(20+10). Για Ν78 χρησιμοποεί 100MHz (οπως και οι άλλοι δυο) αλλά έχει +50MHz για αργότερα. 
 

Ωραία όλα αυτά, αλλά ας μην ξεχνάμε το βασικότερο. Αυτό που παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο είναι το πώς ο κάθε πάροχος εκμεταλλεύεται το φασμα του όπου αναβαθμίζει. Cosmote/Nova εκμεταλλεύονται πολυ καλά το φασμα τους και όπου αναβαθμίζουν βάζουν όλες τις μπάντες τους(μόνο την Β28/Ν28 δεν έχουν βάλει ακόμα σε όλες τους τις αναβαθμισμενες κεραίες). Αντίθετα η Vodafone έχει αλλεργία στη Β7 στο 4G και αφού το 5G στην Ελλάδα είναι NSA(προς το παρόν) όπου δεν βάζει Β7, χάνει σημαντικά σε ταχύτητες(και συνεπώς χωρητικότητα)  σε σχέση με τους άλλους δυο ανταγωνιστες και κυρίως την Cosmote. 
 

ΥΓ: Υπάρχει και η Β8(900MHz) που σπανια χρησιμοποιείται στην χώρα μας για 4G/5G μέχρι τώρα. Σε αυτή την μπάντα μαζί και με το φασμα του 2G η Cosmote έχει 10MHz, η nova 10MHz και η Vodafone 15MHz. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panos.k2 said:


Θα σου πω αυτό που χρησιμοποιείται για 4G/5G, δεν θα συμπεριλάβω το φασμα του 2G  

Μέχρι στιγμής η nova χρησιμοποιεί 10 ή 5 MHz (ανάλογα την κεραια) λιγότερα από τη Vodafone στο 4G, συγκεκριμένα στη Β3(1800MHz)  Στις υπόλοιπες μπάντες για 4G/5G προς το παρόν είναι ίδιες. 10MHz στη Β20(800MHz) , 10MHz στην Β28/Ν28(700MHz)  20MHz στην Β7(2600MHz), 20MHz στην Β1/Ν1(2100MHz) .
στην Ν78(3400-3800MHz) χρησιμοποιούν όλες 100MHz για την ώρα αλλά η vf έχει για αργότερα +40MHz ενώ η nova δεν έχει παραπάνω. 
 

Η Cosmote είναι σε άλλη φάση από άποψη φάσματος στην Β7 και τη Β3. σε αυτές τις 2 εχει για 4G 30MHz και το χρησιμοποιεί σε κομμάτια(20+10). Για Ν78 χρησιμοποεί 100MHz (οπως και οι άλλοι δυο) αλλά έχει +50MHz για αργότερα. 
 

Ωραία όλα αυτά, αλλά ας μην ξεχνάμε το βασικότερο. Αυτό που παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο είναι το πώς ο κάθε πάροχος εκμεταλλεύεται το φασμα του όπου αναβαθμίζει. Cosmote/Nova εκμεταλλεύονται πολυ καλά το φασμα τους και όπου αναβαθμίζουν βάζουν όλες τις μπάντες τους(μόνο την Β28/Ν28 δεν έχουν βάλει ακόμα σε όλες τους τις αναβαθμισμενες κεραίες). Αντίθετα η Vodafone έχει αλλεργία στη Β7 στο 4G και αφού το 5G στην Ελλάδα είναι NSA(προς το παρόν) όπου δεν βάζει Β7, χάνει σημαντικά σε ταχύτητες(και συνεπώς χωρητικότητα)  σε σχέση με τους άλλους δυο ανταγωνιστες και κυρίως την Cosmote. 
 

ΥΓ: Υπάρχει και η Β8(900MHz) που σπανια χρησιμοποιείται στην χώρα μας για 4G/5G μέχρι τώρα. Σε αυτή την μπάντα μαζί και με το φασμα του 2G η Cosmote έχει 10MHz, η nova 10MHz και η Vodafone 15MHz. 

Η cosmote έχει 210 MHz στην ζώνη 3400-3800νομιζω , καθώς έιχε αγοράσει και ποιο πριν αλλά νομίζω ήταν δεσμευμένα για ασύρματες συνδέσεις (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το σήμα στο μετρό δεν υπάρχει απολύτως τίποτα διαφορετικό ούτε με την Nova ούτε και με την Cosmote.

Υπενθυμίζω ότι σύμφωνα με όσα είχαν ανακοινωθεί τον Γενάρη και Φλεβάρη τώρα θα έπρεπε να είχαμε σήμα από το Ελληνικό έως και τον Άγιο Δημήτριο, σε αυτούς τους 5 σταθμούς θα έβαζαν πιλοτικά 3 διαφορετικά κεραιοσυστήματα και αυτή την περίοδο θα επεκτείνονταν και στους υπόλοιπους σταθμούς και μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα θα έχει να δούμε πρώτα στης Θεσσαλονίκης. Άραγε εδώ πάνω για εμάς κάνανε κάποια πρόβλεψη?

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, georgebad said:

Η cosmote έχει 210 MHz στην ζώνη 3400-3800νομιζω , καθώς έιχε αγοράσει και ποιο πριν αλλά νομίζω ήταν δεσμευμένα για ασύρματες συνδέσεις (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Βρήκα αυτό σε σάιτ στο Ίντερνετ. 

IMG_7749.thumb.jpeg.c2fb406f3ab7b8ca4c466ab89f3191c0.jpeg
 

Link to comment
Share on other sites

Από Πειραιά μέχρι Λουτράκι 4g/5g cosmote και nova παντού. Από Λουτράκι μέχρι Χιλιομόδι η nova έπεσε σε 2G σε ένα σημείο για 15 δευτερόλεπτα και η cosmote λίγο περισσότερο 

Link to comment
Share on other sites

Ναπολέων Ζέρβα στα Ιωάννινα εσωτερικός χώρος.
Vodafone 5G (Band 3) 200Mbps Down - 22 Up
Cosmote 4G(Band 20) 12Mbps Down - 10Up
Nova 4G (Band 7 ή Band 20) όταν είναι λειτουργικό 13Μbps Down - 0,22 Up

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, AlexM2 said:

Ναπολέων Ζέρβα στα Ιωάννινα εσωτερικός χώρος.
Vodafone 5G (Band 3) 200Mbps Down - 22 Up
Cosmote 4G(Band 20) 12Mbps Down - 10Up
Nova 4G (Band 7 ή Band 20) όταν είναι λειτουργικό 13Μbps Down - 0,22 Up

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ετσι ακριβώς. Κάπως βελτιώθηκε η nova τελευταία αλλά περιμένουμε την τοποθέτηση της αδειοδοτημένης κεραίας. Εγώ εχω πιάσει 19down/3-4up σε εσωτερικό χώρο στην οδο αυτή. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα !

Ως νέο μέλος σας παραθέτω τις παρακάτω μετρήσεις απο την περιοχή Γουβιά Κέρκυρα . Η Cosmote (enb 104195) κατά τη διάρκεια της μέρες μη λειτουργική στη περιοχή ούτε μήνυμα δεν στέλνω (>1mbps) ενώ Vodafone (enb 10332) κανεις την δουλίτσα σου . Οι μετρήσεις είναι απο σήμερα πριν λίγο .

IMG_3100.png

 

IMG_3102.png

 

 

 

IMG_3103.jpeg

IMG_3101.jpeg

Edited by Ninjis
Link to comment
Share on other sites

Πάντα ήταν έτσι η 4195. Κρίμα. Δεν είχα μετρήσει όταν πέρασα πρόσφατα (στις εκλογές) αλλά πίστευα ότι θα το είχαν φτιάξει με την αναβάθμιση.
Ξεκάθαρα θέμα backhaul. Οι άλλες από το 10332 παίζουν καλά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...