Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τις 23/10 δεν έχω τηλέφωνο στο σπίτι, είχα κάποια προβλήματα με συνακροάσεις από την γειτονιά και τελικά το πρόβλημα εντοπίστηκε στον βρόγχο - τηλεφωνικό καλώδιο όπως γράψανε στο sms που μου στείλανε.

Σύμφωνα με το sms το πρόβλημα θα λυθεί 7/11. Σήμερα συνεργείο έσκαψε έξω από το σπίτι και βρήκαν την μούφα.

Απορία: Μπορώ να ζητήσω μείωση στο πάγιο ;

Βασικά απ΄ότι κατάλαβα το πρόβλημα που είναι στο βρόγχο δεν είναι υπαιτιότητα της WIND αλλά του ΟΤΕ μιας και το βανάκι που ήρθε ΟΤΕ έγραφε. Το αξιοπερίεργο είναι ότι έχω internet, αν και κλειδώνει στα 3281/670.

 

Link to comment
Share on other sites

Από τις 23/10 δεν έχω τηλέφωνο στο σπίτι, είχα κάποια προβλήματα με συνακροάσεις από την γειτονιά και τελικά το πρόβλημα εντοπίστηκε στον βρόγχο - τηλεφωνικό καλώδιο όπως γράψανε στο sms που μου στείλανε.

Σύμφωνα με το sms το πρόβλημα θα λυθεί 7/11. Σήμερα συνεργείο έσκαψε έξω από το σπίτι και βρήκαν την μούφα.

Απορία: Μπορώ να ζητήσω μείωση στο πάγιο ;

Βασικά απ΄ότι κατάλαβα το πρόβλημα που είναι στο βρόγχο δεν είναι υπαιτιότητα της WIND αλλά του ΟΤΕ μιας και το βανάκι που ήρθε ΟΤΕ έγραφε. Το αξιοπερίεργο είναι ότι έχω internet, αν και κλειδώνει στα 3281/670.

 

Ίσως μπορείς να ζητήσεις μερικά ευρώ αποζημίωση, για τις μέρες που δεν είχες υπηρεσία. Αλλά για μείωση παγίου, δύσκολο το βλέπω, ειδικά αφού η βλάβη δεν είναι της WIND...

 

Δοκίμασε όμως. Έχω ακούσει "ιστορίες" με κάποιους που πήραν WIND Double Play και VDSL όλα με 13€/μήνα, λόγω προβλημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μπορείς να ζητήσεις μερικά ευρώ αποζημίωση, για τις μέρες που δεν είχες υπηρεσία. Αλλά για μείωση παγίου, δύσκολο το βλέπω, ειδικά αφού η βλάβη δεν είναι της WIND...

 

Δοκίμασε όμως. Έχω ακούσει "ιστορίες" με κάποιους που πήραν WIND Double Play και VDSL όλα με 13€/μήνα, λόγω προβλημάτων.

 

Ναι δεν το διατύπωσα σωστά, όχι να αλλάξω το πάγιο, για επιστροφή χρημάτων στον επόμενο λογαριασμό ήθελα να πω. Όταν με το καλό έχω τηλέφωνο θα πάρω να ρωτήσω. :)

 

Link to comment
Share on other sites

στο σταθερο του σπιτιου μου με το ιδιο μοντεμ ταχυτητα vdsl απο αστικο κεντρο πρωτα απο nova που ημουν μεχρι πριν λιγες μερες και μετα απο wind που ειμαι τωρα.Τεραστια διαφορα και δεν ξερω πως δικαιολογειται.

 

Modulation Type VDSL2 απο NOVA

Actual Rate(Up/Down) 4999/30646 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 10154/42760 kbps

Noise Margin(Up/Down) 12.1/8.1 dB

Line Attenuation(Up/Down) 4.6/15.8 dB

Output Power(Up/Down) 8.8/13.5 dBm

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 63/277

Interleave Delay(Up/Down) 6/7 ms

INP(Up/Down) 2.5/2 symbols

Profile 17a

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

CRC Errors(Up/Down) 0/0

FEC Errors(Up/Down) 0/15743

HEC Errors(Up/Down) 0/0

Showtime Start 0 h 52 min 56 s

 

 

Modulation Type VDSL2 APO WIND

Actual Rate(Up/Down) 8377/40813 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 8437/51468 kbps

Noise Margin(Up/Down) 5.9/5.9 dB

Line Attenuation(Up/Down) 1.8/14.1 dB

Output Power(Up/Down) 5.5/18.6 dBm

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved

Interleave Depth(Up/Down) 71/172

Interleave Delay(Up/Down) 7/7 ms

INP(Up/Down) 1/1 symbols

Profile 8b

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

CRC Errors(Up/Down) 2/52

FEC Errors(Up/Down) 307/32978

HEC Errors(Up/Down) 0/0

Showtime Start 2 h 36 min 56 s

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον θα παραμείνω στη wind παρ´ όλα τα 3€ καπέλο γιατί δεν έχω καθόλου χρόνο να κάνω καταγγελία , να πάω σε άλλο πάροχο , να περιμένω αντιπροσφορά , ξανάτρέξω να ακυρώσω κλπ κλπ . Μου είπαν όμως σε κατάστημα της wind ότι στην περιοχή μου (Καλλιθέα) που την έχουν γεμίσει καμπίνες ότι περίπου στα τέλη του μηνός που θα έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες θα αρχίσουν να κάνουν προσφορές στους υφιστάμενους πελάτες για vdsl από 7€ και ότι θα υπάρχουν 4 πακέτα από 50 έως 100 Mbps

Οψόμεθα ...

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση .ειμαι ενα χρονο στην wind 2play 24μηνο.οταν εκανα συνδεση δεν μου εδωσαν καποιο μοντεμ οποτε χρησιμοποιω το παλιο που εχω απο την φορθνετ.το τελευταιο καιρο αρχιζει και τα τιναζει .υπαρχει περιπτωση να μου παρεχουν αλλο δωρεαν?
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση .ειμαι ενα χρονο στην wind 2play 24μηνο.οταν εκανα συνδεση δεν μου εδωσαν καποιο μοντεμ οποτε χρησιμοποιω το παλιο που εχω απο την φορθνετ.το τελευταιο καιρο αρχιζει και τα τιναζει .υπαρχει περιπτωση να μου παρεχουν αλλο δωρεαν?

 

:blink: - μα γιατι δεν ζητησες μοντεμ? επρεπε γιατι εχει και εγγυηση,εγω τοσα χρονια μου εχουν αλλαξει 3 δωρεαν

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:blink: - μα γιατι δεν ζητησες μοντεμ? επρεπε γιατι εχει και εγγυηση,εγω τοσα χρονια μου εχουν αλλαξει 3 δωρεαν

Η wind ΔΕΝ χορηγεί δωρεάν ρουτερ ούτε στην πρώτη σύνδεση. Αν θέλεις διαλέγεις κάποιον (έχουν πολύ λογικές τιμές κάποιοι καλύτερες και από skroutz). Χρησιμοποίησε τον παλιό του ο φίλος για να μην πληρώσει και καλά έκανε. Αν θέλει καινούριο τώρα θα πληρώσει.

 

Ο ρουτερ της forthnet αν μιλάμε για τον κλασσικό άσπρο με κεραία tomson TG585 v8 είναι πολύ καλός και σταθερός ακόμα και σε σχέση με πολλά νέα. Βεβαιώσου ότι είναι με το τελευταίο firmware (8.2.7.8?) που λύνει κάποια θέματα σύνδεσης wifi με κάποια κινητά. Η σύνδεση με wind δεν θέλει κανέναν κωδικό στο router (μιλάμε για ADSL) και ως εκ τούτου ότι και να κουμπώσεις πάνω από οπουδήποτε (παλιο ρουτερ ote, cyta, hol, forthnet) θα δουλέψει χωρίς ρυθμίσεις.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Τιμολογιακές αλλαγές από 14/11/2017.

https://imgur.com/a/QIN8C

 

Τώρα το έλαβες η τώρα το είδες;

 

Εδώ και >2 μήνες έχουν ανακοινωθεί:

 

https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=473

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στο παραδιπλανό της Voda εδώ στο myphone...Ίσως προλαβαίνεις.:)

Η Αλήθεια είναι ότι στην Vodafone το έσωσα, με τις αυξήσεις. Στην WIND άργησα αρκετά να το δω και το συμβόλαιο είναι καινούργιο. Ας μείνει έτσι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Προς τι αυτή η αύξηση; Βλέπω κάνανε αυξήσεις και στα εταιρικά πακέτα σταθερής τηλεφωνίας. Εμάς μας ρώτησαν αν πήραμε αύξηση στο μισθό μας για να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε που μόνο μειώσεις βλέπουμε τα τελευταία 7 χρόνια;:mad::mad::mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς κάνει αίτηση στη Wind για αναβάθμιση στα νέα VDSL vectoring ή υπηρεσίες καμπίνας όπως το λένε που είναι διαθέσιμα από τον Οκτώβριο του 2017; Αν έχετε καινούργια καφάο κάτω από το σπίτι σας τότε είναι πολύ πιθανό να μπορείτε να κάνετε την αναβάθμιση. Η Wind υποσχέθηκε καρφωτά 50 MB download και 5 mb upload αλλά έχω κάνει την αίτηση ένα μήνα τώρα και ακόμη δεν έχει γίνει τίποτα. Είχα πάρει ημερομηνία ενεργοποίησης στις 13/11 για την περιοχή Κάτω Πατήσια Αθήνας και ακόμη τίποτα. Η Wind μου λέει ότι δεν έχει πάει ο δημόσιος πάροχος να φτιάξει το καλώδιο και να γίνει η σύνδεση και ακόμη περιμένουν νέα ημερομηνία ενεργοποίησης. Και ότι έχει καθυστερήσει πάρα πολύ. Δηλαδή γίνεται γρήγορα σε άλλες περιπτώσεις και κόλλησε στη δικιά μου; Δεν καταλαβαίνω. Εχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα από τη Wind ακόμη. Έχει κανείς εμπειρία από αντίστοιχη περίπτωση;

 

Βρήκα επίσης το παρακάτω στην ΕΕΤΤ που αφορά τις αναθέσεις σε Wind για κατασκευή δικτύων νέας γενιάς NGA. Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο αλλά αν ανοίξετε το πρώτο (26 Οκτωβρίου 2017) έχει και ένα Excel με τις καμπίνες και το τρίμηνο ενεργοποίησής τους. Για Πατήσια αναφέρει 2019. Τι @@ριες μας λέει η Wind τότε;

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/VDSLvectoring/index.html?yy=1

Edited by leas
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φωτα σας,τελειωνει το συμβολαιο με wind double play και η ανανεωση απ'οτι μου ειπαν τηλεφωνικώς 26,50 σαν καλυτερη προσφορα ,το αφησα φυσικα σε εκρεμμοτητα ,δεν εχω χρονο να ψαξω ,παιζει κατι καλυτερο αυτη τη στιγμη απο αλλους παρόχους ?
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Απο cosmote παιζει στα 23.60 με λιγότερες ώρες δωρεάν σε κινητά.

 

Αν έχεις χρόνο και όρεξη να τρέχεις για φορητοτητα (και μετα υπαναχωρησεις) και θέλεις να παραμείνεις σε wind, θα κάνεις ηλεκτρονικά ή μέσω τηλεφώνου αίτηση φορητοτητας σε κάποια άλλη εταιρεία, και μόλις δουν το αίτημα στη wind θα σε καλέσουν και θα σου δώσουν τιμή 16.50ε.

 

Το θέμα είναι ότι αν μπεις σε αυτή τη διαδικασία, πρέπει να είσαι γρήγορος με τις αιτήσεις και μετά με την υπαναχωρηση ώστε να μην σε τραβήξει η νέα εταιρεία στο δίκτυο της. Ακόμα βέβαια και να σε τραβήξει, θα έχεις 14 μέρες να κάνεις υπαναχωρηση και να γυρίσεις wind, εφόσον έκανες την αίτηση ηλεκτρονικά ή μεσω τηλεφώνου και οχι σε κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Απο cosmote παιζει στα 23.60 με λιγότερες ώρες δωρεάν σε κινητά.

 

Αν έχεις χρόνο και όρεξη να τρέχεις για φορητοτητα (και μετα υπαναχωρησεις) και θέλεις να παραμείνεις σε wind, θα κάνεις ηλεκτρονικά ή μέσω τηλεφώνου αίτηση φορητοτητας σε κάποια άλλη εταιρεία, και μόλις δουν το αίτημα στη wind θα σε καλέσουν και θα σου δώσουν τιμή 16.50ε.

 

Το θέμα είναι ότι αν μπεις σε αυτή τη διαδικασία, πρέπει να είσαι γρήγορος με τις αιτήσεις και μετά με την υπαναχωρηση ώστε να μην σε τραβήξει η νέα εταιρεία στο δίκτυο της. Ακόμα βέβαια και να σε τραβήξει, θα έχεις 14 μέρες να κάνεις υπαναχωρηση και να γυρίσεις wind, εφόσον έκανες την αίτηση ηλεκτρονικά ή μεσω τηλεφώνου και οχι σε κατάστημα.

Ευχαριστώ
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή βλέπω στις ανακοινώσεις τις αλλαγές για 14/11,υποψιάζομαι οτι επίκειται αλλαγή των εμπορικών προγραμμάτων απο την ίδια μέρα ή από τα μέσα του Οκτώβρη,όταν δηλαδή τελειώσει η προθεσμία καταγγελίας των συμβάσεων.

Νομίζω είχε ξαναγίνει την προηγούμενη φορά οταν κατηργησαν τα προγράμματα M,S,L. Και τότε χρέωναν αναγνώριση/ψηφ.ευκολίες στα συγκεκριμένα,για να έρθουν τα ισχύοντα προγράμματα στα οποία ως τώρα ήταν δωρεάν.

 

Σωστό κ "προβλέψιμο":

 

ΚΑΘΕ φορά που έχουν προαποφασίσει την έναρξη νέων εμπορικών προγραμμάτων (κατά τον μεσοπρόθεσμο σχεδιασμό τους) με διαφορετικά χαρακτηριστικά (κατά πολύ ή λιγότερο, αλλά που ΔΕΝ μπορούν ή ΔΕ θ€λουν να τα εντάξουν σε τροποποίησεις των ήδη υπαρχόντων),

ΚΑΝΟΥΝ αυτή τη διαδικασία-αντικίνητρο.

 

 

 

 

Για να "δούμε":

 

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play

Wind_double_play_11_2017_Public_30.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μόλις δουν το αίτημα στη wind θα σε καλέσουν και θα σου δώσουν τιμή 16.50ε.

 

:rolleyes: - και με νεο Zyxel ρουτερ

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/paketa-thlefwnias-internet/internet-&-stathero (πατηστε και στο περισσοτερα για να τα δειτε ολα)

Περα απο τα νεα προγραμματα "fiber σε καμπινα" εχει αλλαξει και η ονομασια,το κλασσικο πλεον 2play εγινε double play basic ή plus αναλογα με το ποσα λεπτα δινει προς κινητα.

Και μαντεψτε: στον αναλυτικο τιμοκαταλογο εχουν ξαναβαλει τις τιμες Σεπτεμβριου,χωρις χρεωση στην αναγνωριση και τις ψηφιακες ευκολιες,ενω στα περισσοτερα νεα προγραμματα το αναφερουν κιολας οτι ολα αυτα ειναι δωρεαν...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν στην ιστοσελίδα της Wind, τα εμπορικά πακέτα Wind Fiber Plus που παρέχονται μέσω των νέων καμπινών Vectoring που αναπτύσει η εταιρία, στις περιοχές που έχει αναλάβει. Τα νέα προγράμματα θα είναι διαθέσιμα από τις 20 Νοεμβρίου 2017, και είναι τα παρακάτω.

 

Wind Double Play 50 Plus με τιμή προσφοράς 35€/μήνα (τιμοκατάλογος 63€) και απεριόριστες αστικές/υπεραστικές κλήσεις, 300 λεπτά προς κινητά και 1500 λεπτά προς κινητά Wind/Q.

 

* Η τιμή ισχύει μόνο για νέες ενεργοποιήσεις σταθερής με 24μηνη διάρκεια συμβολαίου που θα πραγματοποιηθούν μέσω online shop. Η παραπάνω τιμή περιλαμβάνει ΦΠΑ 24% και φόρο Σταθερής Τηλεφωνίας 5%.

→ * Τα τέλη ενεργοποίησης για ενεργό και ανενεργό βρόχο είναι 50€.

→ Η επιπλέον έκπτωση αν το συνδυάσεις με κινητό Wind εξαρτάται από το μηνιαίο πάγιο του συμβολαίου της κινητής σύμφωνα με τον αναλυτικό πίνακα.

→ Οι παρεχόμενες ψηφιακές ευκολίες αναλυτικά.

→ Οι δωρεάν απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις αφορούν προορισμούς που ξεκινούν από 2 (π.χ. 210 7654321, 2310 654321 κλπ).

 

Wind Double Play 50 Plus

 

Wind Fiber 100 Plus με τιμή προσφοράς 42€/μήνα (τιμοκατάλογος 74€) και απεριόριστες αστικές/υπεραστικές κλήσεις, 300 λεπτά προς κινητά και 1500 λεπτά προς κινητά Wind/Q.

 

* Η τιμή ισχύει μόνο για νέες ενεργοποιήσεις σταθερής με 24μηνη διάρκεια συμβολαίου που θα πραγματοποιηθούν μέσω online shop. Η παραπάνω τιμή περιλαμβάνει ΦΠΑ 24% και φόρο Σταθερής Τηλεφωνίας 5%.

→ * Τα τέλη ενεργοποίησης για ενεργό και ανενεργό βρόχο είναι 70€.

→ Η επιπλέον έκπτωση αν το συνδυάσεις με κινητό Wind εξαρτάται από το μηνιαίο πάγιο του συμβολαίου της κινητής σύμφωνα με τον αναλυτικό πίνακα.

→ Οι παρεχόμενες ψηφιακές ευκολίες αναλυτικά.

→ Οι δωρεάν απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις αφορούν προορισμούς που ξεκινούν από 2 (π.χ. 210 7654321, 2310 654321 κλπ).

→ Μάθε περισσότερα για τον συνδυασμό του F2G/Mobile Broadband με τη Σταθερή.

 

Wind Fiber 100 Plus

 

Wind Fiber 200 Plus με τιμή προσφοράς 62€/μήνα (τιμοκατάλογος 85€) και απεριόριστες αστικές/υπεραστικές κλήσεις, 1500 λεπτά προς κινητά και 1500 λεπτά προς κινητά Wind/Q.

 

* Η τιμή ισχύει μόνο για νέες ενεργοποιήσεις σταθερής και νέες αριθμοδοτήσεις κινητής με 24μηνη διάρκεια συμβολαίου που θα πραγματοποιηθούν μέσω online shop. Η παραπάνω τιμή περιλαμβάνει ΦΠΑ, φόρο Σταθερής Τηλεφωνίας και φόρο Κινητής Τηλεφωνίας σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.

→ * Τα τέλη ενεργοποίησης για ενεργό και ανενεργό βρόχο είναι 70€.

→ Η επιπλέον έκπτωση αν το συνδυάσεις με κινητό Wind εξαρτάται από το μηνιαίο πάγιο του συμβολαίου της κινητής σύμφωνα με τον αναλυτικό πίνακα.

→ Οι παρεχόμενες ψηφιακές ευκολίες αναλυτικά.

→ Οι δωρεάν απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις αφορούν προορισμούς που ξεκινούν από 2 (π.χ. 210 7654321, 2310 654321 κλπ).

→ Μάθε περισσότερα για τον συνδυασμό του F2G/Mobile Broadband με τη Σταθερή.

 

Wind Fiber 200 Plus

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/fiber/home/

λιγες επιπλεον λεπτομερειες.

Και επισης απ'οτι φαινεται,τέλος το απλό wind telephony,δεν το βλεπω καπου στα προγραμματα.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...