Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι στην hol-vodafone αρκετά χρόνια με πακέτο σταθερά απεριόριστα, κινητά 1 ώρα, ίντερνετ απεριόριστο και εξωτερικό. Η προσφορά που μου έκαναν για συνέχιση του συμβολαίου είναι 29,40€ για δυο χρόνια.

 

 

Επειδή η περιοχή δεν σηκώνει μεγάλες ταχύτητες και στο παρελθόν είχα οτε και σέρνονταν, δίπλα ο γείτονας με wind και είχε συνέχεια αποσυνδέσεις δεν ρισκάρω για φορητότητα.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δοκιμάσω αν έχει φτιάξει το Δίκτυο που απο όσο γνωρίζω είναι του ΟΤΕ?

Το simple fi είναι μέσω καλωδίου τηλεφώνου?

 

Το ότι έχει ο γείτονας πρόβλημα με WIND, δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα έχεις κι εσύ. Μπορεί πολλά να παίζουν ρόλο.

 

Το Simple-Fi δεν έχει σχέση με καλώδια και σταθερή τηλεφωνία. Είναι απλά ένα ρούτερ που παίρνει κάρτα SIM και ανάλογα με το δίκτυο κινητής της WIND στην περιοχή σου (3G ή 4G), έχεις και τις ανάλογες ταχύτητες (παίζει και το σήμα ρόλο). Αλλά έχει περιορισμό στα GB, οπότε αν κατεβάζεις πολλά κάθε μήνα ή βλέπεις πολλά βίντεο, πιστεύω δεν αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχει ο γείτονας πρόβλημα με WIND, δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα έχεις κι εσύ. Μπορεί πολλά να παίζουν ρόλο.

 

Το Simple-Fi δεν έχει σχέση με καλώδια και σταθερή τηλεφωνία. Είναι απλά ένα ρούτερ που παίρνει κάρτα SIM και ανάλογα με το δίκτυο κινητής της WIND στην περιοχή σου (3G ή 4G), έχεις και τις ανάλογες ταχύτητες (παίζει και το σήμα ρόλο). Αλλά έχει περιορισμό στα GB, οπότε αν κατεβάζεις πολλά κάθε μήνα ή βλέπεις πολλά βίντεο, πιστεύω δεν αξίζει...

 

 

Ναι για το simple-Fi το είδα, δεν συμφέρει.

 

Παίρνουμε γραμμή απο το ίδιο κουτί με τον γείτονα και έχουμε το ίδιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημα ήταν στο κουτί από όπου παίρνετε από κοινού με τον γείτονά σου, τότε ενδεχομένως να είχες κι εσύ σε οποιονδήποτε πάροχο και να είσαι. Το ότι έχει πρόβλημα εκείνος, μπορεί να σημαίνει πως υπάρχει κάποιο θέμα ακόμα και στην καλωδίωση στο σπίτι του.
Link to comment
Share on other sites

Τροποποίηση στην ελάχιστη διάρκεια παραμονής της υπηρεσίας WIND VDSL

 

15/06/2017

 

Η WIND HELLAS Τηλεπικοινωνίες Α.Ε.Β.Ε. ανακοινώνει ότι από 16/06/2017 η ελάχιστη διάρκεια παραμονής στην υπηρεσία WIND VDSL, τροποποιείται από 6 σε 12 μήνες.

 

Η παραπάνω τροποποίηση αφορά τις νέες ενεργοποιήσεις της υπηρεσίας και για αιτήσεις από 16/06/2017 και έπειτα.*

 

Οι χρεώσεις, τα χαρακτηριστικά και ο τρόπος χρέωσης της υπηρεσίας WIND VDSL παραμένουν ως έχουν.

Αναλυτικός τιμοκατάλογος προγραμμάτων και υπηρεσιών στο*http://www.wind.gr

 

https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=462

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

:blink: - διαβαστε τι σημαινει πελατης για την wind μετα απο 8 χρονια (δεν μετραει που ειχα συμβολαιο κινητης απο το 1998 συν τα καρτοτηλεφωνα) σε σταθερο και ιντερνετ:

 

παω σημερα το πρωι σε καταστημα να πληρωσω τον λογαριασμο,λεω αυτος δεν ειναι ο τελευταιος του συμβολαιου;

να το δουμε,ναι αυτος ειναι,γιατι τι θελετε;

θελω να αλλαξω παροχο,μετα απο 8 χρονια για λογους κοστους,δεν μου εχετε κανει καποια προσφορα ασχετα εαν εχω ερθει εδω ξανα,εχω παρει τηλ με χρεωση στην εξυπ.πελατων,σας εχω στειλει email,δεν βλεπω να δειχνετε ενδιαφερον για τον πελατη

μμμ....ναι,κοιταξτε καντε οτι ειναι να γινει αλλα συντομα ομως για να μην βγει ο νεος λογαριασμος και πληρωσετε τιποτα παραπανω (!)

 

εμεινα αναυδος-μονο που δεν μου ειπαν τιποτα: "αντε γεια,ελα τελειωνε τωρα,ωχ αδερφακι μου" κλπ.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο δεν βλέπω. Είναι γνωστό πως χωρίς αίτηση για φορητότητα δεν συγκινούνται ιδιαίτερα για κάποια καλή προσφορά, και υπάρχει περίπτωση αν λήξει το συμβόλαιο που έχεις να φύγουν οι εκπτώσεις περιλαμβάνει ο λογαριασμός σου μέχρι τώρα και να σου βγει στην τιμή καταλόγου, δηλαδή αρκετά πιο ακριβά. Νομίζω πως μια χαρά σε πληροφόρησε στο κατάστημα.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

:blink: - διαβαστε τι σημαινει πελατης για την wind μετα απο 8 χρονια (δεν μετραει που ειχα συμβολαιο κινητης απο το 1998 συν τα καρτοτηλεφωνα) σε σταθερο και ιντερνετ:

 

παω σημερα το πρωι σε καταστημα να πληρωσω τον λογαριασμο,λεω αυτος δεν ειναι ο τελευταιος του συμβολαιου;

να το δουμε,ναι αυτος ειναι,γιατι τι θελετε;

θελω να αλλαξω παροχο,μετα απο 8 χρονια για λογους κοστους,δεν μου εχετε κανει καποια προσφορα ασχετα εαν εχω ερθει εδω ξανα,εχω παρει τηλ με χρεωση στην εξυπ.πελατων,σας εχω στειλει email,δεν βλεπω να δειχνετε ενδιαφερον για τον πελατη

μμμ....ναι,κοιταξτε καντε οτι ειναι να γινει αλλα συντομα ομως για να μην βγει ο νεος λογαριασμος και πληρωσετε τιποτα παραπανω (!)

 

εμεινα αναυδος-μονο που δεν μου ειπαν τιποτα: "αντε γεια,ελα τελειωνε τωρα,ωχ αδερφακι μου" κλπ.

 

Λογικό είναι φίλε μου μη το παίρνεις βαρέως, και καλά έκανε και σου τόνισε να το κάνεις γρήγορα γιατί μετά την ημερομηνία λήξης θα έρχεται πολύ ακριβότερο πάγιο. Αυτοί δεν έχουν κάποια δικαιοδοσία άλλωστε να κάνουν προσφορά καλή να σε κρατήσουν μόνο το τμήμα φορητότητας που θα σε πάρει μετά το αίτημα φορητότητας. Δε νομίζω να κοιτάει κανένας πουθενα από πότε είσαι εκεί άλλωστε είτε 1 χρόνο είτε 11 την ίδια προσφορά θα πάρεις. Πολύ άσχημο μεν αλλά έτσι κινείται η αγορά χρόνια τώρα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην wind με την "μέθοδο" της φορητότητας παίρνεις ότι ζητήσεις.....

Τσίμπησα απεριόριστα σε σταθερά, VDSL, 300 προς κινητά και μάλιστα σε καλύτερη τιμή από πριν :X

Link to comment
Share on other sites

Μονο εγω δε μπορώ να κανω deal σε συμβολαια????? Πφφφφ.

Και να πεις οτι ζητάω παραλογα.....

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην wind με την "μέθοδο" της φορητότητας παίρνεις ότι ζητήσεις.....

Τσίμπησα απεριόριστα σε σταθερά, VDSL, 300 προς κινητά και μάλιστα σε καλύτερη τιμή από πριν :X

 

Δεν μας λες και την τιμή; Εκτός αν είναι τόσο ντροπιαστική για την Wind :P

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι ντροπιαστική,είναι αντικειμενικά καλή η τιμή για αυτά που πήρα.

Πριν είχα μόνο 24 ίντερνετ και δύο ώρες πρός σταθερά με 22€ τον μήνα και πήρα απεριόριστα σταθερά, VDSL και 300 προς όλα τα κινητά με 19.90€.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήραν τηλ για την ανανέωση του 2play, είμαι αυτή την στιγμή στα 17 ευρώ με απεριόριστα σταθερά, 300 λεπτά προς κινητά και adsl & 120 λεπτά προς όλους σε καρτοκινητό που έχω δηλώσει.

Για τα ίδια μου πρότειναν ανανέωση για 2 χρόνια στα 22 € :lol::lol::lol::lol:

Βασικά δεν με ενδιαφέρει η ιστορία μιας και έχω και Inalan για Internet οπότε προσανατολίζομαι για voip για την τηλεφωνία.

Θα ανανέωνα όπως τους είπα μόνο με καλύτερη τιμή από τα 17-18 ευρώ που πληρώνω τώρα , σε καμία περίπτωση με παραπάνω χρήματα.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήραν τηλ για την ανανέωση του 2play, είμαι αυτή την στιγμή στα 17 ευρώ με απεριόριστα σταθερά, 300 λεπτά προς κινητά και adsl & 120 λεπτά προς όλους σε καρτοκινητό που έχω δηλώσει.

Για τα ίδια μου πρότειναν ανανέωση για 2 χρόνια στα 22 € :lol::lol::lol::lol:

Βασικά δεν με ενδιαφέρει η ιστορία μιας και έχω και Inalan για Internet οπότε προσανατολίζομαι για voip για την τηλεφωνία.

Θα ανανέωνα όπως τους είπα μόνο με καλύτερη τιμή από τα 17-18 ευρώ που πληρώνω τώρα , σε καμία περίπτωση με παραπάνω χρήματα.

Ε θα στο δώσουν στα 17 απλά θα πρέπει να βρεις τον τρόπο (φορητότα κλπ)

ck
Link to comment
Share on other sites

:worry: - εκανα αιτηση φορητοτητος στην Nova χτες και υπεγραψα σημερα,να δουμε εαν με παρουν απο την wind τελικα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:worry: - εκανα αιτηση φορητοτητος στην Nova χτες και υπεγραψα σημερα,να δουμε εαν με παρουν απο την wind τελικα (!)
Θα σε πάρουν σίγουρα απλά πρέπει να το "παίξεις"και εσύ σωστά ώστε να πετύχεις αυτό που θες....Δηλαδή παίξτο λίγο αγανακτισμένος στο θέμα του οικονομικού και απαίτησε αυτό που θες.
Link to comment
Share on other sites

Θα σε πάρουν σίγουρα απλά πρέπει να το "παίξεις"και εσύ σωστά ώστε να πετύχεις αυτό που θες....Δηλαδή παίξτο λίγο αγανακτισμένος στο θέμα του οικονομικού και απαίτησε αυτό που θες.

Θα συμφωνησω. Και ο αγιος φοβερα θελει.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει αυτά στις προηγούμενες ανανεώσεις.....αλλά τώρα μάλλον θα πάω σε voip στην yoboto λογικά, το τηλ δεν το χρησιμοποιώ για εξερχόμενες παρά μόνο για εισερχόμενες οπότε με κανά 50αρικο το χρόνο θα είμα οκ εκτός εάν μου κάνουν καμία σούπερ προσφορά στα 15 μαξ ευρώ (απίθανο )

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα εκαναν 10 εργάσιμες.

Ο μέσος χρόνος αναμονής ειναι 10-15 εργασιμες μέρες

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα εκαναν 10 εργάσιμες.

Ο μέσος χρόνος αναμονής ειναι 10-15 εργασιμες μέρες

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

3 μηνες ειμαι στην wind με 50 γραμμη που οντως πιανω 50 λογο οτι ειμαι διπλα στο KV αλλα καθε 6-9 μερες μου βγαινει καποιο προβλημα.

Μια το wifi, μια αποσυνδεσεις, μια upload, μια download (πεφτει η ταχυτητα), μια χωρις καθολου ιντερνετ ή και τηλεφωνο και καθε τοσο μου λενε βλαβη βλαβη βλαβη και εγω σαν το βλακα πληρωνω το παγιο!!!

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ WIND!!!!! MΑΚΡΙΑ!!!:angry::rocket:

Link to comment
Share on other sites

3 μηνες ειμαι στην wind με 50 γραμμη που οντως πιανω 50 λογο οτι ειμαι διπλα στο KV αλλα καθε 6-9 μερες μου βγαινει καποιο προβλημα.

Μια το wifi, μια αποσυνδεσεις, μια upload, μια download (πεφτει η ταχυτητα), μια χωρις καθολου ιντερνετ ή και τηλεφωνο και καθε τοσο μου λενε βλαβη βλαβη βλαβη και εγω σαν το βλακα πληρωνω το παγιο!!!

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ WIND!!!!! MΑΚΡΙΑ!!!:angry::rocket:

όλα αυτά μου δείχνουν πρόβλημα στο ρούτερ - μόντεμ, έχεις της Wind καποιο ή του εμπορίου

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά μου δείχνουν πρόβλημα στο ρούτερ - μόντεμ, έχεις της Wind καποιο ή του εμπορίου

 

2 της wind!

Καθε τοσο μου βγαινει και καποιο αλλο προβλημα!

Μου την δινει στα νευρα γιατι καθε φορα προσπαθουν να με πείσουν οτι φταιει η καλωδιοση του σπιτιου μου ενω εχει ερθει και τεχνικος τους 2 φορες!!! :mad:

Εχθες η γραμμη επεσε στα 15MB/s απο τα 49MB/s.

σημερα ανεβηκε στα 30.....:mad:

Εχω καλεσει παρα πολλες φορες μεσα στους 3 μηνες που ειμαι στην wind και δυστηχως εχω ακουσει και διαβασει απο πολλους που εχουν θεμα με την wind.

Το κακο ειναι οτι ΔΕΝ μπορω να σπασω το συμβολαιο γιατι ειναι 24 μηνες και ειμαι στον 3 μηνα με πολλα συχνα προβληματα ομως, εχω κουραστει να καλω καθε τοσο!

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...