Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα ξανα στην παρεα

Με την βοηθεια των παιδιων απο εδω σιγουρευτικα οτι η wind εχει ολο το δικτυο vdsl στην περιοχη μου. βρηκα και σε ποιο καφαο ανηκω

με την βοηθεια ενος παιδιου απο εδω. Ημουν ετοιμος να κανω την αλλαγη. Τωρα ειμαι στην νοβα η οποια με πηρε τηλ και μου εκανε προσφορα. Το ιδιο προγραμμα που εχω τωρα (full pack nova απεριοριστα κινητα σταθερα 39,60) αλλα με 100αρα γραμμη.

Και εδω θελω την βοηθεια σας κ παλι. Τι κανω; αν ανανεωσω με την νοβα η γραμμη που θα μου παρεχει θα ειναι πανω στο δικτυο της wind στην περιοχη μου; Μετα απο αναζητηση που εκανα βρηκα οτι η γραμμη μου ανηκει σε καφαο της wind στα 30 μετα απο το σπιτι μου. Αλλη εταιρια δεν εχει vdsl εδω. Τι θα κανατε στη θεση μου;

 

Σημασία για το ποιος είναι ο πάροχος που έχει εγκαταστήσει το δίκτυο vdsl σε μια περιοχή, έχει μόνο στην περίπτωση βλάβης στο δίκτυο. Αν η βλάβη είναι μικρή θα την αποκαταστήσει γρήγορα ο πάροχος και αν είναι μεγάλη θα πάρει κάποιες μέρες. Αυτό συμβαίνει σε όλα τα δίκτυα vdsl στην Ελλάδα.

Οι βλάβες αυτές, όμως, δεν είναι συχνό φαινόμενο και, επομένως, δεν πρέπει να σε ανησυχούν. Εάν θεωρείς ότι η προσφορά της Nova είναι καλή (που είναι) προχώρα χωρίς άλλη σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.

Απλα η απορια μου ειναι η εξης. Θα εχω καλυτερο κ πιο αποδοτικο ιντερνετ με την wind που εχει το δικτυο στην περιοχη η θα ειναι το ιδιο κ με την νοβα;

το σκεφτομαι κ απο καθε αποψη γιατι θα δεσμευτω για 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.

Απλα η απορια μου ειναι η εξης. Θα εχω καλυτερο κ πιο αποδοτικο ιντερνετ με την wind που εχει το δικτυο στην περιοχη η θα ειναι το ιδιο κ με την νοβα;

το σκεφτομαι κ απο καθε αποψη γιατι θα δεσμευτω για 2 χρονια.

 

Θα έχεις το ίδιο με οποιονδήποτε πάροχο επιλέξεις, αφού η υποδομή είναι συγκεκριμένη.

Το θέμα είναι, μόνο, να έχει τη δυνατότητα να διαθέσει η Wind στη Nova τη σύνδεση.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η καλύτερη προσφορά που δίνουν για ανανέωση συμβολαίου χωρίς να έχει προηγηθεί αίτηση φορητότητας; 50-55€ για Wind ONE 100mpbs-10gb; Για σκέτο τηλέφωνο κλασικό 100mbps/απεριόριστα σταθερά/300' κινητά πόσο πάει; Έχω καιρό να ασχοληθώ.
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Θα έχεις το ίδιο με οποιονδήποτε πάροχο επιλέξεις, αφού η υποδομή είναι συγκεκριμένη.

Το θέμα είναι, μόνο, να έχει τη δυνατότητα να διαθέσει η Wind στη Nova τη σύνδεση.

 

 

Υποθετω οτι εφοσον η nova δινει την δυνατοτητα για 100αρα γραμμη, η wind της την παρεχει. Αφου δεν υπαρχουν καμπινες vdsl απο αλλες εταιριες στην περιοχη.

Μπορει να γινει καπως αλλιως; Υπαρχει αλλη δυνατοτητα;

Link to comment
Share on other sites

[/color]

 

 

Υποθετω οτι εφοσον η nova δινει την δυνατοτητα για 100αρα γραμμη, η wind της την παρεχει. Αφου δεν υπαρχουν καμπινες vdsl απο αλλες εταιριες στην περιοχη.

Μπορει να γινει καπως αλλιως; Υπαρχει αλλη δυνατοτητα;

 

Μάλλον, δεν έγινε κατανοητό αυτό που έγραψα.

Ο κατασκευαστής του δικτύου vdsl σε μια περιοχή είναι υποχρεωμένος να διαθέτει ένα αριθμό συνδέσεων και στους υπόλοιπους παρόχους και αυτός δεν είναι απεριόριστος, δεδομένου ότι τα minidslam σε κάθε KV έχουν περιορισμένο αριθμό συνδέσεων.

Επομένως, δεν είναι δυνατόν να εξυπηρετηθούν με vdsl όλοι οι συνδρομητές όλων των παρόχων στην περιοχή που κλύπττει ένα KV.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, δεν έγινε κατανοητό αυτό που έγραψα.

Ο κατασκευαστής του δικτύου vdsl σε μια περιοχή είναι υποχρεωμένος να διαθέτει ένα αριθμό συνδέσεων και στους υπόλοιπους παρόχους και αυτός δεν είναι απεριόριστος, δεδομένου ότι τα minidslam σε κάθε KV έχουν περιορισμένο αριθμό συνδέσεων.

Επομένως, δεν είναι δυνατόν να εξυπηρετηθούν με vdsl όλοι οι συνδρομητές όλων των παρόχων στην περιοχή που κλύπττει ένα KV.

 

Καταλαβα τι εννοεις. Σε επικοινωνια που ειχα και με τους δυο παροχους υπαρχει διαθεσιμοτητα και απο τους δυο για γραμμη 100mbps και απο την wind και 200. Η ερωτηση μου,και αυτο που δεν γνωριζω ειναι αν η γραμμη που θα μου παρεχει η νοβα θα ειναι πανω στο δικτυο που εχει φτιαξει η wind και αν θα ειναι το ιδιο αξιοπιστη η γραμμη. Ισως ειναι χαζες ερωτησεις αλλα καλυτερα χαζες ερωτησεις παρα χαζα λαθη

Link to comment
Share on other sites

Μα, το εξήγησα ήδη.

Ο κατασκευαστής πάροχος είναι υποχρεωμένος να διαθέτει ένα περιορισμένο αριθμό συνδέσεων του δικτύου του στους υπόλοιπους παρόχους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχουν πέσει στα χέρια μου δύο καινούρια Ιταλικά modem - routers, το TG789vac v2 και το DGA4130. Κατάμαυρα. Εγώ έχω το πρώτο σε λευκό ήδη στην γραμμή.

 

Για το πρώτο έχω firmware της Wind. Για το δεύτερο αν ζητήσω από την Wind θα μου στείλει το firmware της να το περάσω και να τους ζητήσω να κλειδώσουν το Voip στην Mac address του για να λειτουργήσει;

 

Είναι πιο γρήγορο από το 789 και θέλω να το δοκιμάσω.

 

Επίσης από τα καινούρια που δίνει η Wind αντίστοιχα με τα άνωθεν ποιο δεν έχει περιορισμούς;

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να σου το στείλουν το firmware.

 

Το Η288Α είναι σχετικά ξεκλείδωτο, το zyxel δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο γιατί το Η288Α είναι από τα πολύ καλα modem router παροχων, και οι περισσότεροι πάνε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει σε έναν φίλο. Δεν με ενθουσίασε.

Μαθημένος σε Draytek δέκα χρόνια, μετά με Asus και τώρα με ξεκλείδωτο 789, δεν μπορώ αυτά που μου προσφέρουν λίγα.

Μάλλον με βλέπω στην Cosmote που το VoIP παίζει και σε άλλη συσκευή με ένα αίτημα και ας κοστίζει λίγο παραπάνω.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Λήγει το 2ετες συμβόλαιο μου αρχές Ιανουαρίου και έχω επικοινωνήσει 2 φορές με την Wind για να κάνουμε ανανέωση. Τώρα έχω 50αρα χωρίς λεπτά ομιλίας στα 28€.Οι τιμές που μου δίνουν οι ίδιες που υπάρχουν στο site ,παλι 50αρα με 28€ και 100αρα στα 35€ χωρίς να μου κάνουν τίποτα καλύτερο ενώ έχω δει και εδώ στο νήμα αλλά και αλλού έχουν δώσει 50αρα με 25€ και 100αρα με 29€ σε εμένα αρνούνται να μου κάνουν κάτι καλύτερο ενώ τους είπα ότι ο ανταγωνισμός δίνει 100αρα +σταθερά στα 30€. Δυστυχώς αν και πλήρως ικανοποιημένος αυτά τα 2 χρόνια στην Wind θα προχωρήσω σε αλλαγή στην nova και ας είναι κατώτερη όλων.
Link to comment
Share on other sites

Λήγει το 2ετες συμβόλαιο μου αρχές Ιανουαρίου και έχω επικοινωνήσει 2 φορές με την Wind για να κάνουμε ανανέωση. Τώρα έχω 50αρα χωρίς λεπτά ομιλίας στα 28€.Οι τιμές που μου δίνουν οι ίδιες που υπάρχουν στο site ,παλι 50αρα με 28€ και 100αρα στα 35€ χωρίς να μου κάνουν τίποτα καλύτερο ενώ έχω δει και εδώ στο νήμα αλλά και αλλού έχουν δώσει 50αρα με 25€ και 100αρα με 29€ σε εμένα αρνούνται να μου κάνουν κάτι καλύτερο ενώ τους είπα ότι ο ανταγωνισμός δίνει 100αρα +σταθερά στα 30€. Δυστυχώς αν και πλήρως ικανοποιημένος αυτά τα 2 χρόνια στην Wind θα προχωρήσω σε αλλαγή στην nova και ας είναι κατώτερη όλων.

 

αδερφέ όποιος νομίζει ότι κρεμόμαστε από τα α****** του να τα κόψει να πέσουμε. αν η καλωδίωση σου είναι σωστή Όπου και να πας τα ίδια θα έχεις. πήγαινε Λοιπόν όποιος σου δώσει τα περισσότερα με τα λιγότερα. και εγώ στη Wind είμαι αλλά αυτοι είναι τόσο μακάκες που νομίζουν ότι το τυρί βγαίνει από την τυρόπιτα. Φαντάσου ότι μου είπαν θα μου στείλουν τεχνικό να τα συνδέσει και δεν ήρθε ποτέ ούτε τηλέφωνο δεν πήρανε.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Κάνε αίτημα φορητότητας σε άλλο πάροχο με 14ήμερη υπαναχώρηση από μέρους σου. Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα ειδοποιηθεί η wind από την εταιρεία που θα έχεις κάνει το αίτημα, οπότε 2,3 μέρες πριν την ολοκλήρωση του 14ημέρου παίρνεις τηλέφωνο στην wind τους λες ότι είσαι σε διαδικασία φορητότητας κι ότι φυσικά έχεις υπογράψει, στείλει τα χαρτιά σου στον άλλο πάροχο, τότε θα σου κάνουν προσφορά και μάλιστα πολύ καλή. Αρχές Νοεμβρίου έκανα ακριβώς αυτό που σου περιγράφω... και μείωση ελαφρά πέτυχα και πολλά , τριπλάσια λεπτά προς κινητά εθνικά μου έδωσαν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα VDSL στην περιοχή μου θά πρέπει να αναφέρω ότι ο τεχνικός στο chat ήταν πολύ καλός και συνεργάσιμος. Μου άλλαξε προφίλ στο ρούτερ κατέβασε και το snr με αποτέλεσμα να τρέχει η γραμμή μου σταθερά και μέσα στις μέρες lockdown με ταχύτητες 14+ (ADSL πάντα).

Με 300' προς εθνικά κινητά συν 1500' προς Wind & Q και 120' στο καρτοκινητό στα 18,90 είμαι πολύ ικανοποιημένος περισσότερο απ'το τεχνικό τμήμα η γραμμή δεν κολλάει καθόλου και στο σπίτι υπάρχουν κινητά, πιτσιρίκια με PS 4 ...κλπ

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

αδερφέ όποιος νομίζει ότι κρεμόμαστε από τα α****** του να τα κόψει να πέσουμε. αν η καλωδίωση σου είναι σωστή Όπου και να πας τα ίδια θα έχεις. πήγαινε Λοιπόν όποιος σου δώσει τα περισσότερα με τα λιγότερα. και εγώ στη Wind είμαι αλλά αυτοι είναι τόσο μακάκες που νομίζουν ότι το τυρί βγαίνει από την τυρόπιτα. Φαντάσου ότι μου είπαν θα μου στείλουν τεχνικό να τα συνδέσει και δεν ήρθε ποτέ ούτε τηλέφωνο δεν πήρανε.

 

Πρόβλημα με την ποιότητα του ίντερνετ ξέρω ότι δεν θα έχω. Ευτυχώς έχει περάσει καμπίνες o OTE στην περιοχή και η καμπίνα στην οποία παίρνω είναι ακριβώς έξω από το σπίτι μου. Η καλωδίωση είναι καινούργια (10 ετών) και η απόσταση Μαξ να είναι 20-30 καλωδιακά μέτρα.(από την καμπίνα μεχρι το ρούτερ). Μπορώ να βαλω και 200αρα χωρίς οπτική μέχρι το σπίτι όπως είμαι τώρα. Το μόνο που αλλάζει είναι η εταιρία και η εξυπηρέτηση αυτής γι αυτό δεν με νοιάζει να φύγω από την Wind αλλά δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας αν δεν θέλουν να με κρατήσουν πελάτη τους. Ευτυχώς υπάρχει και ανταγωνισμός.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνε αίτημα φορητότητας σε άλλο πάροχο με 14ήμερη υπαναχώρηση από μέρους σου. Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα ειδοποιηθεί η wind από την εταιρεία που θα έχεις κάνει το αίτημα, οπότε 2,3 μέρες πριν την ολοκλήρωση του 14ημέρου παίρνεις τηλέφωνο στην wind τους λες ότι είσαι σε διαδικασία φορητότητας κι ότι φυσικά έχεις υπογράψει, στείλει τα χαρτιά σου στον άλλο πάροχο, τότε θα σου κάνουν προσφορά και μάλιστα πολύ καλή. Αρχές Νοεμβρίου έκανα ακριβώς αυτό που σου περιγράφω... και μείωση ελαφρά πέτυχα και πολλά , τριπλάσια λεπτά προς κινητά εθνικά μου έδωσαν.

 

Το σκέφτηκα να το κάνω και έτσι αλλά δεν θα μπω στο τρυπακι με αιτήσεις υπαναχωρισεις κτλ και γίνει τίποτα στο τέλος και βρεθώ να πληρώνω ριτρες, ακυρώσεις συμβολαίων κτλ. Στο κάτω κάτω δεν αξίζει γιατί η Wind ξέρω δεν θα μου δώσει 100αρα που θέλω κάτω από 28-29€ και δεν αξίζει να μπω σε αυτήν την διαδικασία για 1-2€ διαφορά, όταν η nova στο δίνει με 30€. Είχα την καλή θέληση να κάτσω στην εταιρεία για 2 ακόμα χρονιά και έκανα την κίνηση να ανανεώσω αλλά αν δεν με θέλουν πελάτη τους δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

konakis, αυτο που προτείνεις δεν χρειάζεται καν αίτηση σε αλλο πάροχο, αφού μέχρι να περάσουν οι 14 μέρες δεν μπορεί να ελέγξει η Wind αν όντως εκανες αίτηση φορητότητας ή τους λες ψέματα.
Link to comment
Share on other sites

Στις αιτήσεις έχουν 2 επιλογές, άμεση εκκίνηση της διαδικασίας φορητότητας ή μετά τις 14 μέρες. Αν επιλεχθεί η άμεση,ενημερώνεται αμέσως ο παλιός πάροχος και αν θέλει να κάνει αντιπροσφορά την κάνει άμεσα με το που θα ειδοποιηθεί για την αίτηση. Εξίσου άμεσα όμως πρέπει και ο πελάτης να κάνει τη διαδικασία ακύρωσης, πριν προλάβει η γραμμή να περάσει στον επόμενο πάροχο, ουσιαστικά μέσα σε λίγες ώρες, εφόσον τον ικανοποιεί η αντιπροσφορά.
Link to comment
Share on other sites

@paanos ...Ισχύει αυτό που λες όμως αν τρέχει κάποια προσφορά απ'άλλο πάροχο δεν την χάνεις εφόσον κανείς την αίτηση και δεν μείνει ικανοποιημένος απ'την αντιπροσφορά. Όπως και να'χει εφόσον τον καλύπτει το δίκτυο λογικά θα πάει στην νόβα από ότι κατάλαβα...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Στις αιτήσεις έχουν 2 επιλογές, άμεση εκκίνηση της διαδικασίας φορητότητας ή μετά τις 14 μέρες. Αν επιλεχθεί η άμεση,ενημερώνεται αμέσως ο παλιός πάροχος και αν θέλει να κάνει αντιπροσφορά την κάνει άμεσα με το που θα ειδοποιηθεί για την αίτηση. Εξίσου άμεσα όμως πρέπει και ο πελάτης να κάνει τη διαδικασία ακύρωσης, πριν προλάβει η γραμμή να περάσει στον επόμενο πάροχο, ουσιαστικά μέσα σε λίγες ώρες, εφόσον τον ικανοποιεί η αντιπροσφορά.
Παιδιά διάβασα τον νόμο αν δηλώσεις άμεσα και οχι 14 ημέρες ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ, έχω λάθος?

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το χάνεις. Μόνο αν προλάβεις να ακυρώσεις πριν ολοκληρωθεί η μεταφορά, όπως σου γράφει.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς διαθέσιμο σε αρχείο το τελευταίο firmware του ρουτερ ZTE H288A? Είναι το: ''H288A V1.1.0_WND1T8''
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς διαθέσιμο σε αρχείο το τελευταίο firmware του ρουτερ ZTE H288A? Είναι το: ''H288A V1.1.0_WND1T8''

 

τι πρόβλημα έχεις και χρειάζεσαι το αρχείο?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Σωστά το χάνεις. Μόνο αν προλάβεις να ακυρώσεις πριν ολοκληρωθεί η μεταφορά, όπως σου γράφει.

 

Sent from my Galaxy S10e

Αυτό είναι μεγάλο ρίσκο γιατί εξαρτάται αποκλειστικά από τον νέο πάροχο και τον συμφέρει να πει δεν πρόλαβα.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Έχει κάνει κανείς σχετικά πρόσφατα αίτηση για WIND; Σας έδωσε να συμπληρώσετε κάποιο χαρτί για το αν θέλετε άμεση ενεργοποίηση ή μετά από 14 μέρες;

 

Μπορεί το αίτημα να ολοκληρωθεί αποκλειστικά online, χωρίς την χρήση κουριερ;

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...