Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν 15 μέρες έδινε moden ή smartwach ή ασύρματο τηλέφωνο δώρο. Εξωτερικός συνεργάτης . Προσωπικά διάλεξα το smartwatch. Κατά τα λοιπά η προσφορά δεν είχε διαφορές από αυτά που έδινε και ονλαιν η wind

Αν θέλεις έχω το τηλέφωνο στο οποίο απευθύνθηκα μπορώ να το στείλω με pm

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω μια νέα γραμμή και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το ίντερνετ, οπότε και να μην έχει καθόλου τηλέφωνο δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Μήπως μέσω καμίας εταιρίας τηλεπωλήσεων παίζει κάτι που να έχει και δωρεάν εξοπλισμό;

 

Έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία;

 

Νομίζω η καλύτερη λύση ειναι διαμοιρασμός απο γείτονα ή κάποιο λινκ με φίλο.

Αν το τηλέφωνο δεν είναι θέμα πραγματικά η καλύτερη λύση είναι συνεταιρικό απο τη γειτονιά.

Σε καιρό κρίσης το συνεργατικό/συνεταιριστικό ανθίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολο, στείλε μου το τηλέφωνο.

Ευχαριστώ

Πριν 15 μέρες έδινε moden ή smartwach ή ασύρματο τηλέφωνο δώρο. Εξωτερικός συνεργάτης . Προσωπικά διάλεξα το smartwatch. Κατά τα λοιπά η προσφορά δεν είχε διαφορές από αυτά που έδινε και ονλαιν η wind

Αν θέλεις έχω το τηλέφωνο στο οποίο απευθύνθηκα μπορώ να το στείλω με pm

 

1000 φορές μαζί σου φίλε μου και εγώ το ίδιο θα κάνω με το δικό μου όταν λήξει το συμβόλαιο.

Το συγκεκριμένο όμως είναι ιδιαίτερη περίπτωση.

Νομίζω η καλύτερη λύση ειναι διαμοιρασμός απο γείτονα ή κάποιο λινκ με φίλο.

Αν το τηλέφωνο δεν είναι θέμα πραγματικά η καλύτερη λύση είναι συνεταιρικό απο τη γειτονιά.

Σε καιρό κρίσης το συνεργατικό/συνεταιριστικό ανθίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα! Ήθελα να αναφέρω ενα συμβάν. Η VDSL WIND μου σταμάτησε να λειτουργεί.τεχνικο πρόβλημα το οποίο λύθηκε ύστερα απο αλλαγή καποιου καλωδίου στο καφαο απο τεχνικο wind. Και οταν επανήλθε το ιντερνετ μαγικα έγινε adsl απο VDSL που ήταν.. έχει τύχει σε κάποιον άλλο ? :mad:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα! Ήθελα να αναφέρω ενα συμβάν. Η VDSL WIND μου σταμάτησε να λειτουργεί.τεχνικο πρόβλημα το οποίο λύθηκε ύστερα απο αλλαγή καποιου καλωδίου στο καφαο απο τεχνικο wind. Και οταν επανήλθε το ιντερνετ μαγικα έγινε adsl απο VDSL που ήταν.. έχει τύχει σε κάποιον άλλο ? :mad:

 

Εάν το KV είναι του ΟΤΕ, δεν γίνετι να αλλάξει καλώδιο ο τεχνικός της WIND, παρά μόνο αυτός του ΟΤΕ.

Δώσε το σαν βλάβη.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το KV είναι του ΟΤΕ, δεν γίνετι να αλλάξει καλώδιο ο τεχνικός της WIND, παρά μόνο αυτός του ΟΤΕ.

Δώσε το σαν βλάβη.

 

Γίνεται δηλαδή να αλλαχτεί κάποιο καλώδιο κάτι και απο VDSL να επανέλθω στην ADSL ? ( Και με την χρέωση VDSL μάλιστα ??? ) :blink::!:

 

 

Άκυρο το παραπάνω. Μου εξήγησαν οτι όλα τα προβλήματα στην γραμμή κλπ κλπ οφειλόταν σε κάποιο αίτημα που εγώ ποτέ δεν πραγματοποίησα για αλλαγή της γραμμής απο VDSL σε ADSL ... Πω πω ό,τι να ναι !!!

Edited by jimmymaisterGR
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε κατάστημα eshop και έκανα ένα speedtest με WiFi μάλιστα στο κινητό μου. Πήγαιναν όλα πολύ σφαίρα και μου έκανε εντύπωση.... 80mbps download και το upload το έκοψα στο 49mbps επειδή έπρεπε να φύγω. WTF???

 

ΜΕ ΠΑΡΟΧΟ WIND ΠΑΡΑΚΑΛΏ....

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειχαν καποιο mifi και να επαιρνε απο 4g wind,δεν ειναι απαραιτητο επειδη ητσν wifi να δουλευαν με σταθερη γραμμη.
Link to comment
Share on other sites

Wi-Fi απο την WIND ; Άρχισε να παρέχει τέτοια υπηρεσία ;
Link to comment
Share on other sites

Και δουλεύει ολόκληρο μαγαζί και μάλιστα οι αποθήκες με WiFi Wind; μιλάμε για πολλούς υπολογιστές με πολλά δεδομένα... Το mifi δεν είναι απεριόριστα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα αιτηση φορητότητας να πάω στη wind απο cyta που είμαι τώρα, και τους ρώτησα στο fb τι γίνεται με την αίτησή μου, η απάντηση ήταν: "Σχετικά με την αίτηση ενημερωνόμαστε πως φαίνεται ακόμα να έχει απορριφθεί απο τον δημόσιο πάροχο και αναμένουμε κατασκευή βρόχου"

Αυτό επειδή δεν το καταλαβαίνω πρακτικά τι σημαίνει, οτι θα αργήσει πολύ? Κανενα μήνα ας πούμε? Τώρα έχω adsl και στη wind εχω επιλέξει vdsl

Link to comment
Share on other sites

Και δουλεύει ολόκληρο μαγαζί και μάλιστα οι αποθήκες με WiFi Wind; μιλάμε για πολλούς υπολογιστές με πολλά δεδομένα... Το mifi δεν είναι απεριόριστα...

Αν δεν ηταν τα 50 mbps upload θα ελεγα οτι μπορει να ηταν η νεα fiber των 100 mbps. Σε ποια περιοχή ειναι,μηπως εχουν καμμια fiber to home ή μισθωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ηταν τα 50 mbps upload θα ελεγα οτι μπορει να ηταν η νεα fiber των 100 mbps. Σε ποια περιοχή ειναι,μηπως εχουν καμμια fiber to home ή μισθωμένη.

 

Στο Μενιδι ειναι... το κεντρικο καταστημα... με τις αποθηκες τις μεγαλες... δεν ειναι κανενα μαγαζακι 2χ2 που εχει το e-shop σε ολη την Ελλαδα και σου φερνει το προιον την επομενη μερα πχ... την ιδια στιγμη επιτοπου το παιρνεις...

 

Επισης ενα laptop ηταν συνδεδεμενο με ethernet κανονικα... Οποτε σταθερη γραμμη ειναι κανονικα... Πηγα ξανα απο περιεργεια και εκανα Speedtest με το Ethernet στο laptop τους και εβγαλε 69mbps upload... και 99 Down...

 

μιλαμε 99% για γραμμη 100/100 και οταν ξεκινησε το Speedtest εγραψε πεντακαθαρα σαν παροχο " WIND "

Link to comment
Share on other sites

Μισθωμένη φαίνεται θα είναι. Για τον πάροχο δεν θα ημουν και 100% σίγουρος,ισως το συμπεραίνει από το block των ip,δεν αποκλείεται να είναι και αλλη εταιρια απο αυτες που διαθετουν σερβερ με απευθείας διασυνδεση με τον ιστο.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους θα ηθελα την γνωμη σας σε ενα θεμα,μετα τις τελευταιες αυξησεις που εγιναν απο την εταιρια και ενω ημουν 2 χρονια σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος απο την wind επειδη θεωρησα τελειως εκτος τοπου και χρονου τις τεραστιες αυξησεις oi οποιες εγιναν και με δολιο τροπο... και επειδη ειχε ληξει και το συμβολαιο μου εκανα αιτηση φορητοτητας στην cyta με double play adsl 300 λεπτα προς κινητα και απεριοριστα αστικα υπεραστικα στα 20,50 ευρω με καλεσε τωρα η wind τους ειπα τα παραπονα μου και μου ειπαν να παραμεινω στην εταιρια με τις ιδιες παροχες που δινει η cyta και 17 ευρω μηνιαιος για 2 χρονια, τι να επιλεξω τωρα? η αληθεια ειναι πως δεν τους εχω και ιδιαιτερη εμπιστοσυνη μπορει παλι στο μελλον να αρχισουν τις αυθεραιτες αυξησεις, αλλα απο την αλλη στην εποχη μας το χρηματικο ειναι σημαντικος παραγοντας.....
Link to comment
Share on other sites

Με την νέα νομοθεσία που ισχύει από 6/12/17 δεν μπορουν να αυξήσουν το πάγιο ή να μειώσουν τα συμφωνημένα λεπτά ομιλίας

Αλλά μπορουν να αυξάνες τις τιμες μετα την χρήση του ενσωματωμένου χρόνου.

Νομίζω ότι αξίζει να μείνεις στην WIND.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους θα ηθελα την γνωμη σας σε ενα θεμα,μετα τις τελευταιες αυξησεις που εγιναν απο την εταιρια και ενω ημουν 2 χρονια σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος απο την wind επειδη θεωρησα τελειως εκτος τοπου και χρονου τις τεραστιες αυξησεις oi οποιες εγιναν και με δολιο τροπο... και επειδη ειχε ληξει και το συμβολαιο μου εκανα αιτηση φορητοτητας στην cyta με double play adsl 300 λεπτα προς κινητα και απεριοριστα αστικα υπεραστικα στα 20,50 ευρω με καλεσε τωρα η wind τους ειπα τα παραπονα μου και μου ειπαν να παραμεινω στην εταιρια με τις ιδιες παροχες που δινει η cyta και 17 ευρω μηνιαιος για 2 χρονια, τι να επιλεξω τωρα? η αληθεια ειναι πως δεν τους εχω και ιδιαιτερη εμπιστοσυνη μπορει παλι στο μελλον να αρχισουν τις αυθεραιτες αυξησεις, αλλα απο την αλλη στην εποχη μας το χρηματικο ειναι σημαντικος παραγοντας.....

 

Στη θέση σου θα έμενα WIND, ειδικά αφού δεν υπάρχουν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έμενα WIND, ειδικά αφού δεν υπάρχουν προβλήματα.

 

Δεν ξερω απο την μια σε αυτα τα θεματα οταν δεν εχεις βλαβες και εισαι ευχαριστημενος και απο ταχυτητα κοιτας το οικονομικο, απο την αλλη με ενοχλει πολυ το θεμα των αυξησεων και οτι ουσιαστικα αν δεν ειχε τυχει να ληξει το συμβολαιο μου θα με ειχαν ομηρο τωρα με 20% αυξημενους λογαριασμους που κρυφτηκαν πισω απο δηθεν προσφορες στον λογαριασμο σε ενα μπλε σκουρο πλαισιο... νοιωθω λιγο κουτος μετα απο τετοια συμπεριφορα να ανανεωσω αν δεν υπηρχε αυτο το γεγονος ηδη θα το ειχα κανει τωρα προβληματιζομαι....

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Ούτε γι' αστείο στη Cyta. Είχαμε 2 γραμμές εγώ κι η κοπέλα μου, διαφορετικές περιοχές με τα ίδια προβλήματα: αποσυνδέσεις αρκετές φορές μέσα στη μέρα, απώλεια γραμμής γιατί μετά απ' τ' απανωτά hard reset που είτε έκαναν τα θεϊκά τους ρούτερ είτε απ' τις σάπιες γραμμές τους μετά νέκρωνε το τηλέφωνο, δε μας άλλαζαν σε fast path γιατί ήθελαν γραπτώς να γράψουμε πως αποδεχόμαστε αποσυνδέσεις, άλλαζαν το ssid σε προσωπικά στοιχεία ΑΦΜ/ΚΙΝΗΤΟ, οι τεχνικοί στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση ήταν τεχνικοί απ τα Lidl με εξαίρεση 2-3 ατομάκια που το ένιωθαν, το σταθερό της κοπέλας μου ξεκινούσε κι έκανε κλήσεις μόνο του δλδ όταν καλούσε 1 αριθμό μετά από λίγο χτυπούσε εισερχόμενη σ' εκείνη αλλά κι εξερχόμενη στον αριθμό που είχε καλέσει ΣΥΝΕΧΩΣ κι αναγκαζόταν να απενεργοποιήσει το σταθερό. Απάντηση της cyta: υπάρχει χάκερ! :lol: Παραθέτω 1 δείγμα, γιατί μετά δεν άνοιγαν καν δελτία βλάβης. Μια ματιά στη σελίδα τους στο fb θα σε πείσει πως όλοι έχουν προβλήματα εκεί. Μείνε στη Wind, εμείς μεταφερθήκαμε εκεί κι ησύχασε το κεφάλι μας! Και τα 17€ που σου έκαναν αντιπρόταση δε θα τα βρείς αλλού! Βασικά, κάνε ότι θες απλά μην πας στη Cyta (προσωπική άποψη πάντα)

 

umDjs.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://satleo.gr/news/10640-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D-%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AC-%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%8C%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-wind

Για όσους ενδιαφέρονται για το θέμα της tv.

Μάλιστα μιλάει για beta-testers,αν υπάρχει κανένας που διαβάζει εδώ καλό θα ήταν να γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας ο τεχνικός της wind σε ενεργοποίηση νέας γραμμής τι κάνει; Με έχουν πάρει ένα σωρό φορές μετά τη σύνδεση από τον ΟΤΕ (για νέα γραμμή) για να έρθει ο τεχνικός της wind να κάνει την ενεργοποίηση από το σπίτι. Απλά επειδή αυτοί πάνε μόνο 9-6 καθημερινά σε αυτή τη φάση και επειδή δεν έχω μετακομίσει ακόμα ήταν αδύνατο. Σήμερα το πρωί μου ήρθε μήνυμα ότι η γραμμή ενεργοποιήθηκε και να συνδέσω ρουτερ και τηλέφωνο και όταν τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν ναι έτοιμη είναι η γραμμή παίζει κανονικά :wacko: Καλά τότε γιατί τόσο καιρό με έπριζαν για το τεχνικό;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας ο τεχνικός της wind σε ενεργοποίηση νέας γραμμής τι κάνει; Με έχουν πάρει ένα σωρό φορές μετά τη σύνδεση από τον ΟΤΕ (για νέα γραμμή) για να έρθει ο τεχνικός της wind να κάνει την ενεργοποίηση από το σπίτι. Απλά επειδή αυτοί πάνε μόνο 9-6 καθημερινά σε αυτή τη φάση και επειδή δεν έχω μετακομίσει ακόμα ήταν αδύνατο. Σήμερα το πρωί μου ήρθε μήνυμα ότι η γραμμή ενεργοποιήθηκε και να συνδέσω ρουτερ και τηλέφωνο και όταν τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν ναι έτοιμη είναι η γραμμή παίζει κανονικά :wacko: Καλά τότε γιατί τόσο καιρό με έπριζαν για το τεχνικό;

Σε μενα οταν ηρθε απλα δοκιμασε αν δουλεύει το τηλέφωνο. Ειπε ειναι εντάξε και εφυγε. Το τηλεφωνο ομως δουλεψε μετα απο τηλεφωνημα που εκανα αργότερα στην εξυπηρέτηση πελατών

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Συνδεει το τελευταίο καλώδιο στο κουτακι της πολυκατοικίας ωστε να εχεις το σημα στο διαμέρισμα. Προφανως βρηκε πορτα ανοιχτη μπηκε κι εκανε τη δουλειά του.
Link to comment
Share on other sites

Συνδεει το τελευταίο καλώδιο στο κουτακι της πολυκατοικίας ωστε να εχεις το σημα στο διαμέρισμα. Προφανως βρηκε πορτα ανοιχτη μπηκε κι εκανε τη δουλειά του.

 

Αυτό λογικά πρέπει να το έκανε ο ΟΤΕ που ήρθε στη πολυκατοικία όντως και έκανε τη σύνδεση. Στη συνέχεια μου έστειλαν από wind ότι ολοκληρώθηκε η σύνδεση από τον ΟΤΕ και θα πρέπει τεχνικός τους να έρθει εντός της οικίας για την ενεργοποίηση. Γι αυτό απόρρησα, θα ενημέρωσω όταν περάσω από το σπίτι γιατί ακόμα δεν έχω κάνει μετακόμιση γι' αυτό και δε καιγόμουν άλλωστε

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι 2 συνδεσεις στο box. Η μια που ερχεται απ'εξω απο το καφαο (ο οτε υποδεικνύει το καλωδιο που ερχεται απο το καφαο για τη συνδεση σου μεσα στο box) και ο τεχνικός της wind ολοκληρώνει τη σύνδεση με το καλωδιο που ανεβαίνει στο διαμέρισμα.
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...