Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα έχουμε πει τόσες φορές.

Αυτές είναι πολιτικές όλων των εταιρειών, όχι μόνο της Wind.

Θυμίζω περιστατικό με φίλο μου που τον πρόλαβα στο τσακ να μην υπογράψει σύμβολαιο με την HOL , όταν πωλητής που είχε έρθει σπίτι του τον έπεισε να αλλάξει εταιρεία γιατί η HOL είχε και καλά οπτικές ίνες και θα έπιανε διαστημικές ταχύτητες. Είχε ξεχάσει όμως να του πει σε πόσα χρόνια θα γινόταν αυτό.:eek:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα. ένας τηλεφωνικός αντιπρόσωπος μπορεί να έχει παραπάνω από μια εταιρίες κινητής-σταθερής. για να καταλάβει κάποιος τι γίνεται. πάντα γραπτά. τουλάχιστον από κατάστημα θα βρεις κάποιον να κάνεις τσαμπουκά! από το τηλέφωνο θα βρεις ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω το εξής έχω αλλάξει όλες τις εταιρίες σταθερής τηλεφωνίας στο σπίτι μου, η ταχύτητα συγχρονισμού δεν έπεφτε ποτέ κάτω από τα 17.500kbps μόνο μια φορά με Cyta που κλείδωσε στα 14400. τώρα που έβαλα Wind δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 10.000kbps. έστειλαν τεχνικό αλλά μου είπε ότι φταίει η περιοχή η Χαλκίδα η υποδομή και ιστορίες για αγρίους. Εξήγησα ότι μου συμβαίνει πρώτη φορά αυτό (χαμηλή ταχύτητα) και δεν το πίστευε. Αποκλείεται μου έλεγε να πιάνεις τέτοιες ταχύτητες. Παραθέτω λίγο τα στοιχεία: Βλέπετε να φταίει κάτι; το καλό είναι ότι θα πληρώσω και άσκοπη μετακίνηση τεχνικού. (Εννοείται ότι ο υπάλληλος που μίλησα μου είπε ότι όντως είναι παράλογος ο χαμηλός συγχρονισμός βάση τα στοιχεία του ρούτερ)

Link Status Connected

Rate (Up/Down) 1014/8624 kbps

Noise Margin (Up/Down) 8.4/9.1 dB

Modulation Type ADSL_2plus

Line Attenuation (Up/Down) 10.9/14.6 dB

Output Power (Up/Down) 12.4/19.9 dBm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down) 1008/9728 kbps

Interleave depth 8

Annex Type AnnexA

CRC errors 0

Edited by pantierakos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω το εξής έχω αλλάξει όλες τις εταιρίες σταθερής τηλεφωνίας στο σπίτι μου, η ταχύτητα συγχρονισμού δεν έπεφτε ποτέ κάτω αό τα 17.500kbps μόνο μια φορά με Cyta που κλείδωσε στα 14400. τώρα που έβαλα Wind δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 10.000kbps. έστειλαν τεχνικό αλλά μου είπε ότι φταίει η περιοχή η Χαλκίδα η υποδομή και ιστορίες για αγρίους. Εξήγησα ότι μου συμβαίνει πρώτη φορά αυτό (χαμηλή ταχύτητα) και δεν το πίστευε. Αποκλείεται μου έλεγε να πιάνεις τέτοιες ταχύτητες. Παραθέτω λίγο τα στοιχεία: Βλέπετε να φταίει κάτι; το καλό είναι ότι θα πληρώσω και άσκοπη μετακίνηση τεχνικού. (Εννοείται ότι ο υπάλληλος που μίλησα μου είπε ότι όντως είναι παράλογος ο χαμηλός συγχρονισμός βάση τα στοιχεία του ρούτερ)

Link Status Connected

Rate (Up/Down) 1014/8624 kbps

Noise Margin (Up/Down) 8.4/9.1 dB

Modulation Type ADSL_2plus

Line Attenuation (Up/Down) 10.9/14.6 dB

Output Power (Up/Down) 12.4/19.9 dBm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down) 1008/9728 kbps

Interleave depth 8

Annex Type AnnexA

CRC errors 0

Με 14,6 Attenuation έπρεπε να είσαι κοντά στα 20, όχι στα 8,6 που είσαι τώρα.

Μάλλον σε έχουν κλειδώσει σε χαμηλό προφίλ ταχύτητας.Τους παίρνεις τηλέφωνο ξανά και τους λες ότι δεν φταίει η γραμμή σου αλλά μάλλον αυτοί την έχουν περιορίσει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με 14,6 Attenuation έπρεπε να είσαι κοντά στα 20, όχι στα 8,6 που είσαι τώρα.

Μάλλον σε έχουν κλειδώσει σε χαμηλό προφίλ ταχύτητας.Τους παίρνεις τηλέφωνο ξανά και τους λες ότι δεν φταίει η γραμμή σου αλλά μάλλον αυτοί την έχουν περιορίσει.

Η απάντηση που μου έχουν δώσει είναι: Σας στείλαμε τεχνικό δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Άρα καλά επιμένω... θα φάνε φόλα το βλέπω εγώ... Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Σημερα η wind που εχω σερνεται! Δεν γνωριζω πολλα απο στατιστικα αλλα μου δειχνει αυτα ειναι φυσιολογικα; Υποτιθεται οτι εχω εως 24mbs ταχυτητα με το πακετο μου.

 

Link Status Connected

Rate (Up/Down) 1021/16376 kbps

Noise Margin (Up/Down) 12.4/8.9 dB

Modulation Type ADSL_2plus

Line Attenuation (Up/Down) 5.3/7.7 dB

Output Power (Up/Down) 12/17.3 dBm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down) 1087/18708 kbps

Interleave depth 8

Annex Type AnnexA

CRC errors 225

 

 

Ευχαριστω.

Edited by winer
Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Σημερα που δεν κολαει το ιτερνετ εχω αυτα τα αποτελεσματα:

Αν αλλαξω ρουτερ οπως αυτο της. Netgear που αναφερθηκε λετε να καλυτερευσει το wifi μου;

 

Link Status Connected

Rate (Up/Down) 1021/16380 kbps

Noise Margin (Up/Down) 11.9/9.2 dB

Modulation Type ADSL_2plus

Line Attenuation (Up/Down) 5.4/7.8 dB

Output Power (Up/Down) 12/16.8 dBm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down) 1072/18744 kbps

Interleave depth 8

Annex Type AnnexA

CRC errors 225

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Σημερα που δεν κολαει το ιτερνετ εχω αυτα τα αποτελεσματα:

Αν αλλαξω ρουτερ οπως αυτο της. Netgear που αναφερθηκε λετε να καλυτερευσει το wifi μου;

 

Link Status Connected

Rate (Up/Down) 1021/16380 kbps

Noise Margin (Up/Down) 11.9/9.2 dB

Modulation Type ADSL_2plus

Line Attenuation (Up/Down) 5.4/7.8 dB

Output Power (Up/Down) 12/16.8 dBm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down) 1072/18744 kbps

Interleave depth 8

Annex Type AnnexA

CRC errors 225

Αν τώρα έχεις το ΖΤΕ, τότε μετά θα νομίζεις ότι άλλαξε η γραμμή σου αν βάλεις το Netgear! :lol:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

γιατι οταν βαζω στις ρυθμισεις του ρουτερ να βρισκει αυτοματα τους dns του δικτυου μου(wind) πολλες φορες αναγκαζομαι να κανω refresh σελιδες που δεν φορτωνονται με την πρωτη?βαζοντας της google δεν υπαρχει αυτο το προβλημα.υπαρχουν αλλοι dns να δοκιμασω?
Link to comment
Share on other sites

γιατι οταν βαζω στις ρυθμισεις του ρουτερ να βρισκει αυτοματα τους dns του δικτυου μου(wind) πολλες φορες αναγκαζομαι να κανω refresh σελιδες που δεν φορτωνονται με την πρωτη?βαζοντας της google δεν υπαρχει αυτο το προβλημα.υπαρχουν αλλοι dns να δοκιμασω?

 

Γιατί όπως σωστά το παρατηρησες, κάποιες φορές βγάζουν πρόβλημα οι dns της Wind.

Της google είναι μια καλή επιλογή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα έχεις το ΖΤΕ, τότε μετά θα νομίζεις ότι άλλαξε η γραμμή σου αν βάλεις το Netgear! :lol:

 

 

Τι ενοεις φιλε θα χειροτερεψει η δεν θα αλλαξει κατι;

 

Τα νουμερα ειναι καλα η οχι;

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Τι ενοεις φιλε θα χειροτερεψει η δεν θα αλλαξει κατι;

 

Τα νουμερα ειναι καλα η οχι;

 

Θα αλλάξει προς το πολύ καλύτερο. Και η γραμμή πιο σταθερή και δεν θα ξανασχοληθεις με το ασύρματο, γιατί θα δουλεύει τέλεια και σε πιο μεγάλη εμβέλεια.

Αν θες να περιμένεις λίγο, μπορεί να πουλήσω σε λίγες μέρες το πολύ καλό Netgear Dgn2200 που έχω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξει προς το πολύ καλύτερο. Και η γραμμή πιο σταθερή και δεν θα ξανασχοληθεις με το ασύρματο, γιατί θα δουλεύει τέλεια και σε πιο μεγάλη εμβέλεια.

Αν θες να περιμένεις λίγο, μπορεί να πουλήσω σε λίγες μέρες το πολύ καλό Netgear Dgn2200 που έχω.

 

Ωραια σε ευχαριστω πολυ. Ναι θα περιμενω ετσι κι αλιως γιατι πρωτη μηνος πληρωνομαι

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όπως σωστά το παρατηρησες, κάποιες φορές βγάζουν πρόβλημα οι dns της Wind.

Της google είναι μια καλή επιλογή.

 

Πάντως έβαλα πάλι της Google και πχ το zougla. gr δεν μου το ανοίγει παρά μόνο μετά από πολύ ωρα

παλιά δεν είχα θέμα με της Google

 

κατι ασχετο!για vdsl που δινει πλεον η wind πρεπει να αλλαξουμε και μοντεμ-ρουτερ?εχω το netgear 3500 modem router.

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πάντως έβαλα πάλι της Google και πχ το zougla. gr δεν μου το ανοίγει παρά μόνο μετά από πολύ ωρα

παλιά δεν είχα θέμα με της Google

 

κατι ασχετο!για vdsl που δινει πλεον η wind πρεπει να αλλαξουμε και μοντεμ-ρουτερ?εχω το netgear 3500 modem router.

 

Εγώ έβαλα αυτό που μου έστειλε η Wind και παίζω χωρίς κανένα πρόβλημα, τώρα δοκίμασε το και βλέπεις. Λογικά όμως καλύτερα είναι να βάλεις αυτό που θα σου στείλουν, είναι πολύ καλό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα αυτό που μου έστειλε η Wind και παίζω χωρίς κανένα πρόβλημα, τώρα δοκίμασε το και βλέπεις. Λογικά όμως καλύτερα είναι να βάλεις αυτό που θα σου στείλουν, είναι πολύ καλό

 

Αν και το post που απάντησες έγινε πριν 1.5 μήνα, εννοείται ότι πρέπει να βάλεις άλλο ρουτερ στο vdsl. Δεν είναι συμβατά τα adsl router.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ΧΑ ΧΑ εβαλα vdsl για δεκα λεπτα η γραμμη ηταν χειροτερη απο adsl και την εβγαλα !ειμαι πισω σε adsl τωρα!και οι γελιοι οι τεχνικοι της wind μου ελεγαν οτι θα κλειδωνω στα 30 περιπου ,τελικα κλειδωνα χειοτερα και απο adsl!
Link to comment
Share on other sites

είναι ακόμα φρέσκο το vdsl και σίγουρα τεχνικοί όπως της wind θα κάνουν λάθη.

υπομονή και θα στρώσει

Link to comment
Share on other sites

είναι ακόμα φρέσκο το vdsl και σίγουρα τεχνικοί όπως της wind θα κάνουν λάθη.

υπομονή και θα στρώσει

 

Όπως ακριβώς γίνεται δηλαδή σε κάθε ανάλογη περίπτωση. Συμφωνώ και εγώ με αυτή την άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ απλά να μην μου έλεγαν ότι θα πιάνω διπλάσιες ταχύτητες download και εννιαπλασιες upload από ότι έπιανα με adsl!αν μου έλεγαν κρίμα αλλά δεν θα σας βάλουμε γιατί ακόμα δεν εχουμε τις υποδομές θα το δεχόμουν. Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ απλά να μην μου έλεγαν ότι θα πιάνω διπλάσιες ταχύτητες download και εννιαπλασιες upload από ότι έπιανα με adsl!αν μου έλεγαν κρίμα αλλά δεν θα σας βάλουμε γιατί ακόμα δεν εχουμε τις υποδομές θα το δεχόμουν.

 

Μάλλον να πάρουν τον πελάτη ήθελαν. Εγώ θα την έκανα για αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ απλά να μην μου έλεγαν ότι θα πιάνω διπλάσιες ταχύτητες download και εννιαπλασιες upload από ότι έπιανα με adsl!αν μου έλεγαν κρίμα αλλά δεν θα σας βάλουμε γιατί ακόμα δεν εχουμε τις υποδομές θα το δεχόμουν.

 

έμπλεξες και εσύ με τεχνική υποστήριξη για τα μπάζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω καθυστερήσεις στην έκδοση του ηλεκτρονικού λογαριασμού, το έχει κανείς άλλος αυτό ; Αν δεν τους στείλω mail τους τελευταίους 3-4 μήνες, δεν λένε να μου βγάλουν λογαριασμό.

 

Επίσης, συμβαίνει κάτι με τα websms στο fixed services ; Δεν μπορώ να κάνω login.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω καθυστερήσεις στην έκδοση του ηλεκτρονικού λογαριασμού, το έχει κανείς άλλος αυτό ; Αν δεν τους στείλω mail τους τελευταίους 3-4 μήνες, δεν λένε να μου βγάλουν λογαριασμό.

 

Επίσης, συμβαίνει κάτι με τα websms στο fixed services ; Δεν μπορώ να κάνω login.

 

Στο θέμα του λογαριασμού, μια χαρά στέλνουν στην ώρα τους το email και είναι οκ και όταν μπαίνω μέσα στην σελίδα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

με κόψαν το τηλέφωνο προχθες και το ιντερνετ χθες το βραδυ γιατί λέει ότι δε πλήρωσα λογαριασμό. αφού δεν ήρθε το χαρτί ρε παιδιά, που να ξέρω πόσο είναι το ποσό; πφφφφ

 

ουτε στείλαν ενημερωτικο sms για ανεξόφλητο λογαριασμό. θα πάω από κατάστημα το απόγευμα να δω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...