Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

;;;;

Τι θα πει ιντερνετικη η κανονική;

Όλες οι εταιρίες τα ίδια δίνουν.

 

Δεν γνωρίζω ακριβώς την ορολογία

πχ η cyta δίνει γραμμή μέσω ρουτερ δηλαδή δεν μπορείς να συνδέσεις στις τηλεφωνικές σου μπρίζες συσκευή τηλεφώνου ... ε λιγα λόγια ,όταν δεν έχεις ρεύμα (ρουτερ) ,δεν έχεις τηλέφωνο . Αυτήν την γραμμή την λέω ιντερνετικη!

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ακριβώς την ορολογία

πχ η cyta δίνει γραμμή μέσω ρουτερ δηλαδή δεν μπορείς να συνδέσεις στις τηλεφωνικές σου μπρίζες συσκευή τηλεφώνου ... ε λιγα λόγια ,όταν δεν έχεις ρεύμα (ρουτερ) ,δεν έχεις τηλέφωνο . Αυτήν την γραμμή την λέω ιντερνετικη!

 

Voip λέγεται:

http://el.wikipedia.org/wiki/VoIP

 

Μόνο η CYTA έχει τηλέφωνο με Voip.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ακριβώς την ορολογία

πχ η cyta δίνει γραμμή μέσω ρουτερ δηλαδή δεν μπορείς να συνδέσεις στις τηλεφωνικές σου μπρίζες συσκευή τηλεφώνου ... ε λιγα λόγια ,όταν δεν έχεις ρεύμα (ρουτερ) ,δεν έχεις τηλέφωνο . Αυτήν την γραμμή την λέω ιντερνετικη!

 

Voip λέγεται:

http://el.wikipedia.org/wiki/VoIP

 

Μόνο η CYTA έχει τηλέφωνο με Voip.

 

και η hol σε καποια (λιγα) αστικα κεντρα.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ακριβώς την ορολογία

πχ η cyta δίνει γραμμή μέσω ρουτερ δηλαδή δεν μπορείς να συνδέσεις στις τηλεφωνικές σου μπρίζες συσκευή τηλεφώνου ... ε λιγα λόγια ,όταν δεν έχεις ρεύμα (ρουτερ) ,δεν έχεις τηλέφωνο . Αυτήν την γραμμή την λέω ιντερνετικη!

 

Δεν δίνει VoIP για τις φωνητικές κλήσεις, οπότε λειτουργεί κανονικά το σταθερό και σε διακοπή ρεύματος, με κλειστό router κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος στην περιοχη του Βολου να μου πει εντυπωσεις απο wind, γιατι ειμαι ενα βημα πριν κανω φορητοτητα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος στην περιοχη του Βολου να μου πει εντυπωσεις απο wind, γιατι ειμαι ενα βημα πριν κανω φορητοτητα!

 

 

 

για ποια περιοχη μιλας; γιατι ο θειος μου ειναι σε αναμονη εδω και ενα χρονο για νεα γραμμη..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε αναμονή επειδή δεν παρέχεται δίκτυο της Wind στην περιοχή και του λένε ότι θα φτιάξουν ή απλά είναι το γνωστό πρόβλημα με τον ΟΤΕ;

Γιατί αν είναι το 2ο, ας πάει ΟΤΕ να ενεργοποιηθεί γραμμή εκεί και καπάκι κάνει φορητότητα σε Wind. Το μόνο μείον ότι θα πληρώσει το πάγια της γραμμής για τους 2 πρώτους μήνες στον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

του ΟΤΕ ειναι και ο ιδιος λεει πως δεν μπορει να του κατασκευασει γραμμη.. ειναι λιγο μπαχαλο εκεινη η περιοχη για αυτο τον ρωταω σε ποια περιοχη ειναι...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

για ποια περιοχη μιλας; γιατι ο θειος μου ειναι σε αναμονη εδω και ενα χρονο για νεα γραμμη..

 

Κεντρο ειμαι, ξερω οτι εχει δικτυο η wind στην περιοχη μου αλλα θα θελα να μαθω για την ποιοτητα της συνδεσης.

Τωρα για νεα γραμμη που θελει ο Θειος σου ειναι διαφορετικη περιπτωση, εχω και εγω παραδειγματα απο γνωστους που εχουν προβλημα μεγαλης καθυστερησης νεας γραμμης σε ολους του παροχους εκτος οτε.

Link to comment
Share on other sites

Σε εναμιση μηνα που τελειωνει η δεσμευση με τον οτε παω σε wind κι αν δε μεινω ευχαριστημενος του χρονου cyta....μακαρι η wind να ειναι καλη,ελπιζω γιατι ακουγονται πολλα....
Link to comment
Share on other sites

απο χθες εχω ( τελικα ) wind double play S ...

 

οι πρωτες εντυπωσεις καλες.

 

ας ελπισω οτι δε θα συμβουν αλλα περιεργα...

 

για να παρω την εκπτωση στο κινητο μου που ειναι επισης με συμβολαιο wind πρεπει να κανω κατι ή γινεται αυτοματα ?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι το ΖΤΕ συγχρονίζει πιο ψηλά από το 585, αλλά είπα για δοκιμή και επειδή με έχει κουράσει η σταθερότητα του Wifi του ΖΤΕ, να ξαναδοκιμάσω με το Thomson.

Δυστυχώς για κάποιο λόγο δεν συγχρονίζει με τίποτα το 585.Δοκίμασα reset, να βάλω της wind τα username+pass αν και ξέρω ότι δεν παίζει ρόλο, restart του pc τίποτα..

Το 585 έχει το τελευταίο firmware και δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα με άλλα δίκτυα.

Έχεις κανείς καμιά πρόταση?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι το ΖΤΕ συγχρονίζει πιο ψηλά από το 585, αλλά είπα για δοκιμή και επειδή με έχει κουράσει η σταθερότητα του Wifi του ΖΤΕ, να ξαναδοκιμάσω με το Thomson.

Δυστυχώς για κάποιο λόγο δεν συγχρονίζει με τίποτα το 585.Δοκίμασα reset, να βάλω της wind τα username+pass αν και ξέρω ότι δεν παίζει ρόλο, restart του pc τίποτα..

Το 585 έχει το τελευταίο firmware και δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα με άλλα δίκτυα.

Έχεις κανείς καμιά πρόταση?

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θες να πεις ότι υπάρχει θέμα συμβατότητας μεταξύ ρουτερ διαφόρων εταιρειών??? Εγώ θα ήθελα να συνεχίσω με tompson από forth net στην hol, δεν μπορώ?

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θες να πεις ότι υπάρχει θέμα συμβατότητας μεταξύ ρουτερ διαφόρων εταιρειών??? Εγώ θα ήθελα να συνεχίσω με tompson από forth net στην hol, δεν μπορώ?

 

Sent from my MB525

 

Μπορεις κανονικα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θες να πεις ότι υπάρχει θέμα συμβατότητας μεταξύ ρουτερ διαφόρων εταιρειών??? Εγώ θα ήθελα να συνεχίσω με tompson από forth net στην hol, δεν μπορώ?

 

Sent from my MB525

Όπως έχουμε αναφέρει πολλές φορές, το κάθε ρούτερ συμπεριφέρεται διαφορετικά με τον κάθε πάροχο.

Το Thomson 585 δε παίζει μια χαρά με την Wind, απλά συγχρονίζει χαμηλότερα από ό,τι συνήθως το ΖΤΕ.

Τώρα, στην δικιά μου περίπτωση έχει φάει κάποιο κόλλημα το 585 και δεν θέλει να παίξει, ενώ παλιά δεν είχε θέμα..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ξερει( η εχει δοκιμασει)κανεις αυτο το ρουτερ σε δικτυο wind?

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Routers/NETGEAR-WNDR3700-WIRELESS-DUAL-BAND-ROUTER-N-300MBPS-GIGABIT-USB-WNDR3700.htm

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Έχει κανένας πρόβλημα με το -ebill ; Εμένα δεν αναγνωρίζει τον χρήστη . Άλλαξα κωδικό αλλά το ίδιο πρόβλημα έχω .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις μπήκα και είναι μια χαρά. Μίλα με την εξυπηρέτηση...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Η εξυπηρέτηση δεν ξέρει την τύφλα της . Αφου μου είπαν να περιμένω τους κωδικούς με email .Τ'ελος πάντων . Θα πάω σε κατάστημα wind να δω τι μπορεί να γίνει .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Εδώ https://ebill.wind.com.gr/ebpp/admin/recoverPassword.html αν βάλεις το όνομα χρήστη δεν σου έρχεται στο κινητό ο νέος κωδικός;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό κάνω. Η (μη) εξυπηρέτηση πελατών μου είπε να πριμένω τους κωδικούς με email . Παρόλαυτά και κάνοντας το reset στους κωδικούς μου βγάζει το ίδιο μήνυμα " αποτυχία αναγνώρισης χρήστη " Φταίει να έχει κολήσει κάτι ; Μήπως έχει μπλοκαριστεί και το username μου από τις πολλές φορές που έχω επιχειρήσει να μπω ; Δεν ξέρω . Και επειδή δεν μπορώ να βγάλω άκρη με την (μη) εξυπηρέτηση πελατώνθα πάω στο κατάστημα wind της περιοχής μου μπας και βγάλω άκρη .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Μα όταν κάνεις την διαδικασία αυτή σου έρχεται ο νέος κωδικός με μήνυμα όχι με εμαιλ....

Προσπάθησε να κλείσεις και ξανανοίξεις το μόντεμ σου μήπως έχουν κάνει προσωρινό ban στην IP που έχεις τώρα ή προσπάθησε μετά από ώρα. Δεν έχω ξανακούσει να μπλοκάρεται έτσι χωρίς λόγο το username...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν κάνεις την διαδικασία αυτή σου έρχεται ο νέος κωδικός με μήνυμα όχι με εμαιλ....

Προσπάθησε να κλείσεις και ξανανοίξεις το μόντεμ σου μήπως έχουν κάνει προσωρινό ban στην IP που έχεις τώρα ή προσπάθησε μετά από ώρα. Δεν έχω ξανακούσει να μπλοκάρεται έτσι χωρίς λόγο το username...

 

 

Θα προσπαθήσω το απόγευμα γιατί τσαντιστηκα και έφυγα από το σπίτι . Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας . Το απόγευμα θα σας πω τι αποτέλεσμα είχε η προσπάθεια μου .

 

Αυτή την στιγμή είμαι στο πατρικό μου και μπήκα από το adsl της αδελφής μου που έχει hol και .... μπήκα χωρίς πρόβλημα. Πάντως σας ευχαριστώ εσάς αλλά όχι την wind γιατί από αυτό κατάλαβα ότι ναι μεν είμαι ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες της αλλά από εξυπηρέτηση ...έχει δρόμο ακόμα . Να το ρίξουμε και λίγο στην πλάκα πρέπει να ήταν ξανθιά γιατί αφού τις εξηγούσα την διαδικασία που έκανα επέμενε ότι οι κωδικοί έρχονται με email. :lol:

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Χαχα τέλος καλό όλα καλά!

Εμένα πριν 15 μέρες ένας υπάλληλος μου ζητούσε τους κωδικούς του ebill μου για να μου εξηγήσει που εμφανίζεται ένα είδος χρέωσης... Ό,τι νάναι είναι μερικοί της εξυπηρέτησης...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά νόμιζα ότι οι φελλοί ήταν για τα μπουκάλια κρασί αλλά βλέπω ότι τους χρησιμοποιεί η wind για εξυπηρέτηση πελατών:lol:
London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...