Jump to content

iPhone 13 mini


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοιταξε, για κάποιον που κάνει χρήση ασυρματων ίσως είναι η καλύτερη επιλογή, αν αντέχει η τσέπη του! Δε τα έχω χρησιμοποιήσει αλλά από γνωστούς έχω ακούσει τα καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 ώρες πριν, mol said:

Κοιταξε, για κάποιον που κάνει χρήση ασυρματων ίσως είναι η καλύτερη επιλογή, αν αντέχει η τσέπη του! Δε τα έχω χρησιμοποιήσει αλλά από γνωστούς έχω ακούσει τα καλύτερα 

Τα AirPods Pro 2 είναι μακράν η καλύτερη επιλογή, αρκεί να σου κάνουν στα αυτιά και να διατιθεσαι να δώσεις τα 300€ που κοστίζουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Battery update για τον βενιαμην της σειράς 13

100-20%: -4 ώρες οθόνης με χρήση αποκλειστικά data σε  4g με μέτριο προς κακό σήμα. 

Η χρήση αφορά θέαση βίντεο (pretub)σε φουλ σκριν ή  μικρογραφία (Pip) παράλληλα με σερφαρισμα (Chrome), χρήση what's app, Instagram, Facebook, messenger.

 

Η φωτεινότητα στο 90-100% καθολη τη διάρκεια χρήσης. 

 

Να πω ότι δε το περίμενα? Δε το περίμενα. Υπολογίζα να έκλεινε από μπαταρία στις 3 ώρες οθόνης με την χρήση που έκανα. 

Κάθε μέρα με εκπλήσσει το μικρό!

Edited by mol
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2023 at 5:54 ΠΜ, mol said:

Αν σε ενδιαφέρει πήρα το ez fit  της spigen με τα 2 τεμάχια (17€)
Περιλαμβάνει οδηγό  τοποθέτησης οπότε η πιθανότητα να το βάλεις λάθος είναι σχεδόν μηδενική. 

Θήκη έχω απλή σιλικόνης (κόστος 5€)  και είναι οκ. Είναι λεπτή και δε προσθέτει όγκο.

Το τζαμάκι ez fit είναι με κενό πάνω στο notch; Έχει κάποιο άλλο που να καλύπτει και αυτό για προστασία;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
10 ώρες πριν, gousias said:

Το τζαμάκι ez fit είναι με κενό πάνω στο notch; Έχει κάποιο άλλο που να καλύπτει και αυτό για προστασία;

https://www.skroutz.gr/s/31164200/Spigen-GLAS-tR-ALIGNmaster-Full-Face-Tempered-Glass-Black-x2-Pieces-iPhone-13-mini.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έχω στο δικό μου, και στης γυναίκας μου. Το καλύτερο τζάμι...πλήρη προστασία, χωρίς δαχτυλιές, ανθεκτικό. Εμένα εκλεισε χρόνο επάνω, και είναι σαν καινούριο!

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να μη κολλάει ποτε και πουθενά????? 

Δεν ασχολούμαι με κλείσιμο εφαρμογών  (κάποια στιγμη μέτρησα καμία 50 να τρέχουν) και ούτε κιχ εκανε!

 

Πρώτη φορά σε iPhone και λογικό να με κάνει εντύπωση! 

 

Ξανά επαναφέρω το θέμα μπαταρίας (το οποίο απασχολεί αρκετούς) όπου επαναλαμβάνω ότι με μέτρια προς αρκετή χρήση βγάζει άνετα τη μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, mol said:

Πως γίνεται να μη κολλάει ποτε και πουθενά????? 

Δεν ασχολούμαι με κλείσιμο εφαρμογών  (κάποια στιγμη μέτρησα καμία 50 να τρέχουν) και ούτε κιχ εκανε!

 

Πρώτη φορά σε iPhone και λογικό να με κάνει εντύπωση! 

Το λειτουργικό έχει διαφορετική φιλοσοφία από το Android που είχες συνηθίσει. Οι 50 εφαρμογές που μέτρησες να τρέχουν, στην ουσία δεν τρέχουν, αλλά τίθενται σε standby και σε ετοιμότητα να τρέξουν. Γιαυτο και δεν φορτώνεται η συσκευή με αχρείαστα processes.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, athanaso77 said:

Το λειτουργικό έχει διαφορετική φιλοσοφία από το Android που είχες συνηθίσει. Οι 50 εφαρμογές που μέτρησες να τρέχουν, στην ουσία δεν τρέχουν, αλλά τίθενται σε standby και σε ετοιμότητα να τρέξουν. Γιαυτο και δεν φορτώνεται η συσκευή με αχρείαστα processes.

Ακριβώς. 
Το standby state που στην ουσία έχει την εφαρμογή στην μνήμη χωρίς να εκτελεί διεργασίες στο παρασκήνιο δουλεύει πάρα  πολύ καλά.

Η εφαρμογή θα πάει στο background state μόνο αν έχει λόγο να τρέχει στο παρασκήνιο και στο inactive state όταν χρειαστεί να ανακυκλωθεί η μνήμη σε νεότερες εφαρμογές. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mol said:

Πως γίνεται να μη κολλάει ποτε και πουθενά????? 

Δεν ασχολούμαι με κλείσιμο εφαρμογών  (κάποια στιγμη μέτρησα καμία 50 να τρέχουν) και ούτε κιχ εκανε!

 

Πρώτη φορά σε iPhone και λογικό να με κάνει εντύπωση! 

 

Ξανά επαναφέρω το θέμα μπαταρίας (το οποίο απασχολεί αρκετούς) όπου επαναλαμβάνω ότι με μέτρια προς αρκετή χρήση βγάζει άνετα τη μέρα. 

Με ενεργοποιημένο το παρασκήνιο ;

Link to comment
Share on other sites

Με ενεργοποιημένο το παρασκήνιο ;

Δεν υπάρχει διακόπτης για κάτι τέτοιο.
Νομίζω μπερδεύεσαι με το background app refresh το οποίο είναι αποκλειστικά για συγκεκριμένες λειτουργίες και συγκεκριμένες εφαρμογές που έχουμε ενεργές στο παρασκήνιο.
Για παράδειγμα αυτόματο download φωτογραφιών, ηχητικών κλπ από εφαρμογές IM όπως Viber, WhatsApp, αυτόματα backup συνομιλιών σε αυτές τις εφαρμογές, ή timeline feed updates σε social media.
Επίσης ακόμα και αυτά τα updates δεν γίνονται ανεξέλεγκτα στο παρασκήνιο αλλά ανά διαστήματα.

Το background app refresh είναι η πιο παρεξηγημένη επιλογή στο iOS και η συντριπτική πλειοψηφία νομίζει ότι κάνει κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που πραγματικά κάνει.
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nikos523 said:


Δεν υπάρχει διακόπτης για κάτι τέτοιο.
Νομίζω μπερδεύεσαι με το background app refresh το οποίο είναι αποκλειστικά για συγκεκριμένες λειτουργίες και συγκεκριμένες εφαρμογές που έχουμε ενεργές στο παρασκήνιο.
Για παράδειγμα αυτόματο download φωτογραφιών, ηχητικών κλπ από εφαρμογές IM όπως Viber, WhatsApp, αυτόματα backup συνομιλιών σε αυτές τις εφαρμογές, ή timeline feed updates σε social media.
Επίσης ακόμα και αυτά τα updates δεν γίνονται ανεξέλεγκτα στο παρασκήνιο αλλά ανά διαστήματα.

Το background app refresh είναι η πιο παρεξηγημένη επιλογή στο iOS και η συντριπτική πλειοψηφία νομίζει ότι κάνει κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που πραγματικά κάνει.

Δεν μπερδευομαι .Εννοω αυτο 

ios15-iphone13-pro-settings-general-background-app-refresh.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έσκασε η 16.4

 Δε προλαβαίνω να την κάνω τώρα. 

Αύριο πιστεύω να βρω χρόνο. 

Να την περάσω ΟΤΑ ή μέσω itunes?

Φαντάζομαι δεν έχει διαφορά, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mol said:

Έσκασε η 16.4

 Δε προλαβαίνω να την κάνω τώρα. 

Αύριο πιστεύω να βρω χρόνο. 

Να την περάσω ΟΤΑ ή μέσω itunes?

Φαντάζομαι δεν έχει διαφορά, σωστά?

Ota. Γιατί παιδεύεσαι με iTunes?

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, koutsis said:

Ota. Γιατί παιδεύεσαι με iTunes?

Για κανέναν συγκεκριμένο λόγο. 

Απλά θα το συνδέσω (μάλλον) για να περάσω φωτογραφίες στο πισι. 

 

Με έπεισες, θα γίνει ΟΤΑ 😄

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, mol said:

Έσκασε η 16.4

 Δε προλαβαίνω να την κάνω τώρα. 

Αύριο πιστεύω να βρω χρόνο. 

Να την περάσω ΟΤΑ ή μέσω itunes?

Φαντάζομαι δεν έχει διαφορά, σωστά?

Καμία, λίγο άλλαξε η εμφάνιση στο Apple Music.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
11 ώρες πριν, waeo said:

Καμία, λίγο άλλαξε η εμφάνιση στο Apple Music.

To voice isolation στις κλήσεις μάλλον είναι το πιο αξιοσημείωτο. Υπήρχε ήδη στα Face Time calls από το iOS 15, πλέον το έχουμε και στις κανονικές cellular κλήσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, athanaso77 said:

To voice isolation στις κλήσεις μάλλον είναι το πιο αξιοσημείωτο. Υπήρχε ήδη στα Face Time calls από το iOS 15, πλέον το έχουμε και στις κανονικές cellular κλήσεις.

Σωστά, απλώς όταν μιλάς με το κινητό στο αφτί ήδη η Apple έκανε καλή δουλειά στην απομόνωση περιβαλλοντικών ήχων. Όποτε σε αυτή τη περίπτωση που το δοκίμασα δεν παρατήρησα αξιοσημείωτη διαφορά. 

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Συγγενικό μου πρόσωπο σκέφτεται να πάρει το συγκεκριμένο μοντέλο από αυτό το κατάστημα. Έχει κάποιος παραγγείλει από αυτό; 

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Καλησπέρα,

Συγγενικό μου πρόσωπο σκέφτεται να πάρει το συγκεκριμένο μοντέλο από αυτό το κατάστημα. Έχει κάποιος παραγγείλει από αυτό; 

Προσωπικά όχι αλλά γνωρίζω κόσμο που έχει αγοράσει χωρίς πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Καλησπέρα,

Συγγενικό μου πρόσωπο σκέφτεται να πάρει το συγκεκριμένο μοντέλο από αυτό το κατάστημα. Έχει κάποιος παραγγείλει από αυτό; 

Με 620κατι ευρώ θα το  πάρει από αγγλικό αμαζον. 

😉 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...