Jump to content

iPhone 13 mini


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

15 ώρες πριν, Nikosskk said:

Καλησπερα

Αγορασα το Iphone 13 mini πριν καποιες μερες και ολα καλα χωρις κανενα προβλημα.Σημερα ξαφνικα εκει που ειχα το κινητο παρατημενο στο γραφειο χωρις wifi χωρις τιποτα και εκει που παω  να το πιασω συνειδητοποιω οτι εχει ανεβασει θερμοκρασια και εχω χασει γυρω στα 30% μπαταρια στο ξαφνικο.Στην μπαταρια στις ρυθμισεις δεν μου εγραφε τιποτα σε χρηση στο παρασκηνιο και ηταν εκει που το ειχα αφησει.Τι παιζει να συνεβη;

Κάποια εφαρμογή ή κάποια διεργασία κόλλησε 

Αντε στην χειρότερη κάποιος από τις μυστικές υπηρεσίες σε παρακολουθεί 

Κανε μια επανεκκίνηση και τα δυο πρώτα θα λυθούν 

Αν είναι το τρίτο τότε δεν λύνεται 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Tasos19s said:

Κάποια εφαρμογή ή κάποια διεργασία κόλλησε 

Αντε στην χειρότερη κάποιος από τις μυστικές υπηρεσίες σε παρακολουθεί 

Κανε μια επανεκκίνηση και τα δυο πρώτα θα λυθούν 

Αν είναι το τρίτο τότε δεν λύνεται 

Μετα την επανεκκινηση δεν μου το ξανα εκανε.Δεν πιστευω να με παρακολουθει κανεις 😄

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Nikosskk said:

Μετα την επανεκκινηση δεν μου το ξανα εκανε.Δεν πιστευω να με παρακολουθει κανεις 😄

Εντάξει κανείς δεν το πιστεύω αλλά είναι κι αυτό ένας λόγος που μπορεί να φταίει γι αυτό τον ανέφερα 

Συνηθως κάποια διεργασία κολλάει και κρατάει τον επεξεργαστή σε υψηλές τιμές χωρίς να αφήνει το σύστημα να μπει σε αναμονή 

Το σήμα επίσης παίζει μεγάλο ρόλο 

Μπορει μισό μέτρο πιο εκεί να είναι εντάξει ενώ στο σημείο το συγκεκριμένο να σου φάει όλη την νύχτα όλη την μπαταρία. 
Μου έχει τύχει εμένα αυτό δεν το λέω έτσι επειδή μου κατέβηκε 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tasos19s said:

Εντάξει κανείς δεν το πιστεύω αλλά είναι κι αυτό ένας λόγος που μπορεί να φταίει γι αυτό τον ανέφερα 

Συνηθως κάποια διεργασία κολλάει και κρατάει τον επεξεργαστή σε υψηλές τιμές χωρίς να αφήνει το σύστημα να μπει σε αναμονή 

Το σήμα επίσης παίζει μεγάλο ρόλο 

Μπορει μισό μέτρο πιο εκεί να είναι εντάξει ενώ στο σημείο το συγκεκριμένο να σου φάει όλη την νύχτα όλη την μπαταρία. 
Μου έχει τύχει εμένα αυτό δεν το λέω έτσι επειδή μου κατέβηκε 

Εχεις δικιο σχετικα με το σημα.Δεν εχω καλο σημα στο σπιτι μου παντα ειμαι με μια γραμμη οποτε παιζει να ηταν και αυτο ενας πολυ πιθανος λογος.Οπως και να εχει σε ευχαριστω για τις απαντησεις 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα τη γνώμη από όσους έχετε μια εμπειρία στο iOS για ορισμένα θέματα:

1. Δεν μου ανοίγει τα links στις αντίστοιχες native apps. Έχω για παράδειγμα ένα link για το Twitter στο Instagram, το πατάω κι αντί να ανοίγει απευθείας στην εφαρμογή του Twitter που είναι εγκατεστημένη, ανοίγει στον browser και πρέπει εκεί να πατήσω παρατεταμένα και να μου ανοίξει στην εφαρμογή. Ομοίως και αν πατήσω σε ένα link του YouTube στο Twitter. Όσο το έψαξα, έλεγαν για απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση που το έκανα αλλά δεν δούλεψε.

2. Στην εφαρμογή Contacts, έχει τη sidebar με τα γράμματα για quick access στα Αγγλικά (έχω αγγλικό μενού στη συσκευή) ενώ έχω επαφές και στα Αγγλικά και στα ελληνικά. Στο Android που έχω αντίστοιχο setup μου φέρνει και τους αγγλικούς και τους ελληνικούς χαρακτήρες στο πλάι. Πρέπει να κάνω κάτι που δεν έχω κάνει?

3. Τα Reminders για να φαίνονται integrated στο Calendar γίνεται μόνο αν χρησιμοποιήσω 3rd party (τύπου Any.do) ή αν παίξω με basic calendar/tasks app το αντίστοιχα της Google? Δεν έχω βρει τρόπο να μπορώ να κάνω integrate τα native reminders με το αντίστοιχο calendar και το Any.Do το δοκίμασα αλλά δεν παίζει σωστά το refresh του widget.

4. Αν κάποιος από εσάς έχει και Android συσκευή, ποιον τρόπο προτιμάτε για μεταφορά αρχείων/φωτογραφιών μεταξύ Android και iOS?

Τα έχω ψάξει όλα τα παραπάνω αλλά δεν βρήκα αυτό που θα ήθελα όποτε σκέφτηκα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Sent from Note10+ using Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, eltsele said:

Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα τη γνώμη από όσους έχετε μια εμπειρία στο iOS για ορισμένα θέματα:

1. Δεν μου ανοίγει τα links στις αντίστοιχες native apps. Έχω για παράδειγμα ένα link για το Twitter στο Instagram, το πατάω κι αντί να ανοίγει απευθείας στην εφαρμογή του Twitter που είναι εγκατεστημένη, ανοίγει στον browser και πρέπει εκεί να πατήσω παρατεταμένα και να μου ανοίξει στην εφαρμογή. Ομοίως και αν πατήσω σε ένα link του YouTube στο Twitter. Όσο το έψαξα, έλεγαν για απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση που το έκανα αλλά δεν δούλεψε.

2. Στην εφαρμογή Contacts, έχει τη sidebar με τα γράμματα για quick access στα Αγγλικά (έχω αγγλικό μενού στη συσκευή) ενώ έχω επαφές και στα Αγγλικά και στα ελληνικά. Στο Android που έχω αντίστοιχο setup μου φέρνει και τους αγγλικούς και τους ελληνικούς χαρακτήρες στο πλάι. Πρέπει να κάνω κάτι που δεν έχω κάνει?

3. Τα Reminders για να φαίνονται integrated στο Calendar γίνεται μόνο αν χρησιμοποιήσω 3rd party (τύπου Any.do) ή αν παίξω με basic calendar/tasks app το αντίστοιχα της Google? Δεν έχω βρει τρόπο να μπορώ να κάνω integrate τα native reminders με το αντίστοιχο calendar και το Any.Do το δοκίμασα αλλά δεν παίζει σωστά το refresh του widget.

4. Αν κάποιος από εσάς έχει και Android συσκευή, ποιον τρόπο προτιμάτε για μεταφορά αρχείων/φωτογραφιών μεταξύ Android και iOS?

Τα έχω ψάξει όλα τα παραπάνω αλλά δεν βρήκα αυτό που θα ήθελα όποτε σκέφτηκα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Sent from Note10+ using Tapatalk
 

Για το νο2 να πω ότι εμένα μου εμφανίζει και ελληνικούς και αγγλικούς χαρακτήρες στο πλάι αλλά έχω σαν γλώσσα τα ελληνικά. δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά άλλαξε το σε ελληνικά να δεις τι θα γίνει...

07018785-185F-45AB-85EC-73B1546B08F9.png

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα με τα ελληνικά και όντως παίζει όπως και στο screenshot σου.
Απλώς θα ήθελα να κάνει το ίδιο και με τα αγγλικά και δεν μου είναι προφανές γιατί δεν το κάνει αφού πάλι έχω και τις 2 γλώσσες εγκατεστημένες.
Σε ευχαριστώ για το input!

Sent from Note10+ using Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέος στο mini, πρώτη φορά με "μικρό" iPhone μετά τις σειρές έως το 8. Μου αρέσει πολύ το μικρό του μέγεθος, για να δούμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νέος στο mini, πρώτη φορά με "μικρό" iPhone μετά τις σειρές έως το 8. Μου αρέσει πολύ το μικρό του μέγεθος, για να δούμε.

Οτι πιο βολικο υπαρχει σε μεγεθος, χωρις να στερησε τιποτα απο τα μεγαλα. Εγω απο το 12 mini και μετα, ειχα πει μονο mini…μαλλον ομως δυστυχως, στο 13 mini θα μεινουμε. Οποτε ας το χαρουμε!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 26/3/2022 at 8:35 ΜΜ, eltsele said:

Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα τη γνώμη από όσους έχετε μια εμπειρία στο iOS για ορισμένα θέματα:

1. Δεν μου ανοίγει τα links στις αντίστοιχες native apps. Έχω για παράδειγμα ένα link για το Twitter στο Instagram, το πατάω κι αντί να ανοίγει απευθείας στην εφαρμογή του Twitter που είναι εγκατεστημένη, ανοίγει στον browser και πρέπει εκεί να πατήσω παρατεταμένα και να μου ανοίξει στην εφαρμογή. Ομοίως και αν πατήσω σε ένα link του YouTube στο Twitter. Όσο το έψαξα, έλεγαν για απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση που το έκανα αλλά δεν δούλεψε.

2. Στην εφαρμογή Contacts, έχει τη sidebar με τα γράμματα για quick access στα Αγγλικά (έχω αγγλικό μενού στη συσκευή) ενώ έχω επαφές και στα Αγγλικά και στα ελληνικά. Στο Android που έχω αντίστοιχο setup μου φέρνει και τους αγγλικούς και τους ελληνικούς χαρακτήρες στο πλάι. Πρέπει να κάνω κάτι που δεν έχω κάνει?

3. Τα Reminders για να φαίνονται integrated στο Calendar γίνεται μόνο αν χρησιμοποιήσω 3rd party (τύπου Any.do) ή αν παίξω με basic calendar/tasks app το αντίστοιχα της Google? Δεν έχω βρει τρόπο να μπορώ να κάνω integrate τα native reminders με το αντίστοιχο calendar και το Any.Do το δοκίμασα αλλά δεν παίζει σωστά το refresh του widget.

4. Αν κάποιος από εσάς έχει και Android συσκευή, ποιον τρόπο προτιμάτε για μεταφορά αρχείων/φωτογραφιών μεταξύ Android και iOS?

Τα έχω ψάξει όλα τα παραπάνω αλλά δεν βρήκα αυτό που θα ήθελα όποτε σκέφτηκα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Sent from Note10+ using Tapatalk
 

Για το 4) χρησιμοποιώ το import tool στην native εφαρμογή του windows photos αφού περάσουν στον υπολογιστή μετά το να περάσω τα αρχεία σε android συσκεύη είναι παιχνιδάκι.

Για το 1) δεν έχω βρει κάποιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μια γνωμη ηθελα.ειδα σημερα σε ενα stand το 13 pro max,13 pro,13 και 13 mini.οταν εκανα scroll up/down τισ σελιδες,τα γραμματα και οι χαρακτηρες στα 13 pro max και pro ηταν εντελως ομαλα.στο μινι και το 13 ηταν σαν σπαστη η κινηση.ειναι το promotion των 2 πρωτων η με γελουν τα ματια μου.εβαλα διπλα και το ταπεινο μου iphone se 2016 και την και εκει ομαλη η κινηση.τα φωτα σας!!!

 

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, filipdent said:

μια γνωμη ηθελα.ειδα σημερα σε ενα stand το 13 pro max,13 pro,13 και 13 mini.οταν εκανα scroll up/down τισ σελιδες,τα γραμματα και οι χαρακτηρες στα 13 pro max και pro ηταν εντελως ομαλα.στο μινι και το 13 ηταν σαν σπαστη η κινηση.ειναι το promotion των 2 πρωτων η με γελουν τα ματια μου.εβαλα διπλα και το ταπεινο μου iphone se 2016 και την και εκει ομαλη η κινηση.τα φωτα σας!!!

 

μετά απο μέρες χρήσης πολλές φορές κολλάει το λογισμικό και κάνουν τα γραφικά έτσι λίγο τέτοια σπασίματα σε όλα τα iPhone. ίσως ήταν αυτό που σε γέλασε 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Tasos19s said:

μετά απο μέρες χρήσης πολλές φορές κολλάει το λογισμικό και κάνουν τα γραφικά έτσι λίγο τέτοια σπασίματα σε όλα τα iPhone. ίσως ήταν αυτό που σε γέλασε 

τα κινητα ηταν ολα στην ιδια κατασταση.αφου χρειαστηκε να κανω τα ιδια οταν μπηκα σε μια κοινη ιστοσελιδα.το promotion αυτην την σπαστη κινηση δεν βελτιωνει;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, filipdent said:

μια γνωμη ηθελα.ειδα σημερα σε ενα stand το 13 pro max,13 pro,13 και 13 mini.οταν εκανα scroll up/down τισ σελιδες,τα γραμματα και οι χαρακτηρες στα 13 pro max και pro ηταν εντελως ομαλα.στο μινι και το 13 ηταν σαν σπαστη η κινηση.ειναι το promotion των 2 πρωτων η με γελουν τα ματια μου.εβαλα διπλα και το ταπεινο μου iphone se 2016 και την και εκει ομαλη η κινηση.τα φωτα σας!!!

 

Αν δουλέψεις τα pro μοντέλα με το pro motion display, είναι λογικό όλα τα υπόλοιπα να σου φαίνονται κάπως στο scrollάρισμα. Είναι πιο έντονη η διαφορά στις OLED οθόνες αυτό και γιαυτο δεν σου φάνηκε τόσο στο SE σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Αν δουλέψεις τα pro μοντέλα με το pro motion display, είναι λογικό όλα τα υπόλοιπα να σου φαίνονται κάπως στο scrollάρισμα. Είναι πιο έντονη η διαφορά στις OLED οθόνες αυτό και γιαυτο δεν σου φάνηκε τόσο στο SE σου.

αρα καλα το καταλαβα.πηγα να δω το μινι γιατι ειμαι μεταξυ του μινι και του iphone se 2022.οποτε ευτυχως το ειδα.ειναι αρκετα ενοχλητικο ποτε παω για το se.σε ευχαριστω για την απαντηση.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, filipdent said:

αρα καλα το καταλαβα.πηγα να δω το μινι γιατι ειμαι μεταξυ του μινι και του iphone se 2022.οποτε ευτυχως το ειδα.ειναι αρκετα ενοχλητικο ποτε παω για το se.σε ευχαριστω για την απαντηση.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, αν δουλέψεις το pro motion για λίγο καιρό, οποιαδήποτε άλλη apple συσκευή που δεν το έχει… θα σε ενοχλεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
19 minutes ago, mol said:

Ποσοστό επί τις εκατό δείχνει στη μπαταρία τελικά?

Με την beta 16.1 ναι. 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
17 minutes ago, tfd1978 said:


Ναι, κανονικά! Γι’αυτούς που το θέλουν…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ε καλά εννοείται δεν επιβάλλεται με το ζόρι σε όλους 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έπειτα από κλήση, διαθεσιμότητα μηδέν…κλασικά! Και δήθεν τα airpods 3 στα 139€, αλλά διαθεσιμότητα μηδέν!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2022 at 8:35 ΜΜ, eltsele said:

Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα τη γνώμη από όσους έχετε μια εμπειρία στο iOS για ορισμένα θέματα:

1. Δεν μου ανοίγει τα links στις αντίστοιχες native apps. Έχω για παράδειγμα ένα link για το Twitter στο Instagram, το πατάω κι αντί να ανοίγει απευθείας στην εφαρμογή του Twitter που είναι εγκατεστημένη, ανοίγει στον browser και πρέπει εκεί να πατήσω παρατεταμένα και να μου ανοίξει στην εφαρμογή. Ομοίως και αν πατήσω σε ένα link του YouTube στο Twitter. Όσο το έψαξα, έλεγαν για απεγκατάσταση/επανεγκατάσταση που το έκανα αλλά δεν δούλεψε.

2. Στην εφαρμογή Contacts, έχει τη sidebar με τα γράμματα για quick access στα Αγγλικά (έχω αγγλικό μενού στη συσκευή) ενώ έχω επαφές και στα Αγγλικά και στα ελληνικά. Στο Android που έχω αντίστοιχο setup μου φέρνει και τους αγγλικούς και τους ελληνικούς χαρακτήρες στο πλάι. Πρέπει να κάνω κάτι που δεν έχω κάνει?

3. Τα Reminders για να φαίνονται integrated στο Calendar γίνεται μόνο αν χρησιμοποιήσω 3rd party (τύπου Any.do) ή αν παίξω με basic calendar/tasks app το αντίστοιχα της Google? Δεν έχω βρει τρόπο να μπορώ να κάνω integrate τα native reminders με το αντίστοιχο calendar και το Any.Do το δοκίμασα αλλά δεν παίζει σωστά το refresh του widget.

4. Αν κάποιος από εσάς έχει και Android συσκευή, ποιον τρόπο προτιμάτε για μεταφορά αρχείων/φωτογραφιών μεταξύ Android και iOS?

Τα έχω ψάξει όλα τα παραπάνω αλλά δεν βρήκα αυτό που θα ήθελα όποτε σκέφτηκα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Sent from Note10+ using Tapatalk
 

Για το 4ο προτιμώ μέσω email,Viber να τα μεταφέρω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...