Jump to content

iPhone 13 mini


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...

Αγορά από σκρουτζομαγαζο στα ~680€ ή 100€ πάνω και αγορά από αμαζον???

 

Επίσης τι προτάσεις υπάρχουν για magsafe powerbanks??? Της απλ το θεωρώ πανάκριβο. Είδα της anker το 622 αν θυμάμαι καλά αλλά δε "δένει" σωστά με το μίνι 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, mol said:

Αγορά από σκρουτζομαγαζο στα ~680€ ή 100€ πάνω και αγορά από αμαζον??? 

Αν θέλεις δυο χρόνια εγγύηση, παρτο από το Amazon. Αν δε σε νοιάζει, παρτο από όπου το βρίσκεις φθηνότερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με το δάχτυλο στο buy now......

Από sot πως πηγαίνει το θηριακι? 

Με απλή, μέση, βαριά χρήση πόσες ώρες οθόνης βγάζει?????

Λόγω μεγέθους θέλω να πάω στο μίνι, το απλό είναι μεγάλο 

 

Επίσης αν φορτίζω από τάμπλετ ή λάπτοπ που έχουν usb c θα είναι οκ η μπαταρία?

Δεν έχω φορτιστή usb c

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εξαρτάται από τη χρήση που θα του κάνεις. Για τη χωρητικότητα της μπαταρίας του πάντως, έχει πολύ καλή αυτονομία.

Για τη φόρτιση θα χρειαστείς φορτιστή για να κάνεις τη δουλειά σου ή έστω ένα καλώδιο lightning to usb-a για να χρησιμοποιείς τους κλασικούς φορτιστές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε παραγγελία πράσινο 12. Παραλαβή τον επόμενο μήνα. 

Ελπίζω να με καλύψει η συσκευή, καθώς δε βρίσκω κάτι στις ίδιες διαστάσεις. 

Πρώτο μέλημα καλώδιο usb a σε lighting ώστε να χρησιμοποιήσω τον φορτιστή του xiaomi remdi note 9 pro, τζαμακι (ίσως spigen  ez fit) και θήκη (ανάλογα τα γούστα και ότι βρω-μαλλον θα χρειαστώ και μια σε στην βιβλίο να καλύπτει την οθόνη)

Έχω βαρεθεί τα μεγάλα τηλέφωνα. Ακόμη και το απλό το θεωρώ μεγάλο, όμως αν δω ότι ΔΕ με καλύπτει η μπαταρία ΑΛΛΑ με καλύπτει το ios ίσως κοιτάξω το απλό (ή αν ανέβω σε χρήματα το προ). 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mol said:

Μόλις έγινε παραγγελία πράσινο 12. Παραλαβή τον επόμενο μήνα. 

Ελπίζω να με καλύψει η συσκευή, καθώς δε βρίσκω κάτι στις ίδιες διαστάσεις. 

Πρώτο μέλημα καλώδιο usb a σε lighting ώστε να χρησιμοποιήσω τον φορτιστή του xiaomi remdi note 9 pro, τζαμακι (ίσως spigen  ez fit) και θήκη (ανάλογα τα γούστα και ότι βρω-μαλλον θα χρειαστώ και μια σε στην βιβλίο να καλύπτει την οθόνη)

Έχω βαρεθεί τα μεγάλα τηλέφωνα. Ακόμη και το απλό το θεωρώ μεγάλο, όμως αν δω ότι ΔΕ με καλύπτει η μπαταρία ΑΛΛΑ με καλύπτει το ios ίσως κοιτάξω το απλό (ή αν ανέβω σε χρήματα το προ). 

Θήκες για iPhone βρίσκεις πάντως ακόμα και στο κέντρο της Θεσσαλονίκης να πας. Εγώ θα πρότεινα Spigen και καμία βιβλίο dux ducis είτε στην original apple. Καλώδιο usb A σε Lighting να πάρεις το αντίστοιχο Belkin, πιο ανθεκτικό είναι από της Apple. Στον ενα χρονο δυστυχώς αρχίζουν να χαλάνε είχα δυο και μου χάλασαν. Ωραίο χρώμα το πράσινο πάντως. 
Για εμένα πάντως από το Mini στο απλό να πας δεν έχει διαφορά. Στο λέω διότι κοιτούσα 13 και 13 Mini. Το Pro είναι πολύ καλή αναβάθμιση προσωπικα διότι έχει τις δυνατότητες του Pro Max, σε μικρότερο μέγεθος όμως. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 ώρες πριν, mol said:

Αξεσουαρ για το iPhone από το ΙΚΕΑ; Τόσες επώνυμες επιλογές υπάρχουν, τέλος πάντων. Ο συγκεκριμένος ασύρματος φορτιστής θα κάνει το iPhone να φορτίζει για αιώνες. Είναι από της πρώτης γενιάς με έξοδο μόλις 5W. 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, athanaso77 said:

Αξεσουαρ για το iPhone από το ΙΚΕΑ; Τόσες επώνυμες επιλογές υπάρχουν, τέλος πάντων. Ο συγκεκριμένος ασύρματος φορτιστής θα κάνει το iPhone να φορτίζει για αιώνες. Είναι από της πρώτης γενιάς με έξοδο μόλις 5W. 

Από περιέργεια ρωτάω, τα είδα εκεί και λέω μπας και είναι οκ.

 

Θα ψάξω επώνυμο καλώδιο 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
7 minutes ago, mol said:

Από περιέργεια ρωτάω, τα είδα εκεί και λέω μπας και είναι οκ.

Θα ψάξω επώνυμο καλώδιο 

Ναι, προτίμησε κάποιο επώνυμο. Σε γενικές γραμμές δεν πρέπει να κάνουμε μεγάλες εκπτώσεις με αξεσουάρ που έχουν να κάνουν με την τροφοδοσία στις συσκευές μας. Τόσα χρήματα δίνουμε για τις συσκευές, δεν πρέπει να τσιγκουνευτούμε εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2023 at 12:58 ΠΜ, athanaso77 said:

Αν θέλεις δυο χρόνια εγγύηση, παρτο από το Amazon. Αν δε σε νοιάζει, παρτο από όπου το βρίσκεις φθηνότερα.

Στο Amazon έχει 2 έτη εγγύηση ενώ από Skroutz όχι;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Ναι, προτίμησε κάποιο επώνυμο. Σε γενικές γραμμές δεν πρέπει να κάνουμε μεγάλες εκπτώσεις με αξεσουάρ που έχουν να κάνουν με την τροφοδοσία στις συσκευές μας. Τόσα χρήματα δίνουμε για τις συσκευές, δεν πρέπει να τσιγκουνευτούμε εκεί.

Εννοείται αυτό. Τόσα χρόνια στα κινητά ουδέποτε χρησιμοποίησα no name καλώδιο ή φορτιστή. Πάντα επώνυμα. 

Για αυτό σας ρώτησα για του ΙΚΕΑ μην είναι από επώνυμο κατασκευαστή (όπως οι επαναφορτιζομενες μπαταρίες που ακούγεται ότι είναι πανασονικ)

 

Για magsafe power bank να προτιμήσω anker 622(παρόλο που δε ταιριάζει με το μίνι), veger magon (ένα με ένα κορδονακι που κρέμεται) ή κάτι άλλο? 

Δε θέλω της απλ λόγω κόστους + ότι δεν έχει καλή αυτονομία 

6 minutes ago, gousias said:

Στο Amazon έχει 2 έτη εγγύηση ενώ από Skroutz όχι;

Μάλλον. 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
20 minutes ago, gousias said:

Στο Amazon έχει 2 έτη εγγύηση ενώ από Skroutz όχι;

Αν περιμένεις να σε καλύψει μετά τον πρώτο χρόνο αγοράς σε θέματα εγγύησης skroutzoμάγαζο, μακάρι να μη το χρειαστείς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, mol said:

Εννοείται αυτό. Τόσα χρόνια στα κινητά ουδέποτε χρησιμοποίησα no name καλώδιο ή φορτιστή. Πάντα επώνυμα. 

Για αυτό σας ρώτησα για του ΙΚΕΑ μην είναι από επώνυμο κατασκευαστή (όπως οι επαναφορτιζομενες μπαταρίες που ακούγεται ότι είναι πανασονικ)

 

Για magsafe power bank να προτιμήσω anker 622(παρόλο που δε ταιριάζει με το μίνι), veger magon (ένα με ένα κορδονακι που κρέμεται) ή κάτι άλλο? 

Δε θέλω της απλ λόγω κόστους + ότι δεν έχει καλή αυτονομία 

Μάλλον. 

Magsafe battery pack Apple, το έχεις ψάξει ως επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, gousias said:

Magsafe battery pack Apple, το έχεις ψάξει ως επιλογή;

100+€ για powerbank; Χίλιες φορές να κουβαλάω το xiaomi 10.000 που έχω και με καλώδιο να κάνω τη δουλειά μου

Link to comment
Share on other sites

Καμιά πρόταση για θήκη με καλό grip? 

Θελω να πάρω την νιλκιν που έχει πορτακι για τις κάμερες, αλλά αν θυμάμαι καλά γλιστράει. 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, mol said:

Καμιά πρόταση για θήκη με καλό grip? 

Θελω να πάρω την νιλκιν που έχει πορτακι για τις κάμερες, αλλά αν θυμάμαι καλά γλιστράει. 

Εξαρτάται πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις. Η καλύτερη overall θήκη θεωρείται αυτή... https://caudabe.com/products/sheath-iphone-13-mini?variant=39541535244385

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το μικρό θηριακι γρηγορότερα απ' όσο υπολόγιζα !

Φοράει 16.1.1. κάνω update στην τελευταία?

 

(Λόγω έλλειψης χρόνου θα ασχοληθώ μέσα στο σκ ή από εβδομάδα....)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mol said:

Ήρθε το μικρό θηριακι γρηγορότερα απ' όσο υπολόγιζα !

Φοράει 16.1.1. κάνω update στην τελευταία?

 

(Λόγω έλλειψης χρόνου θα ασχοληθώ μέσα στο σκ ή από εβδομάδα....)

Ναι. Γιατί να μην κάνεις; 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκ πέρασε.... Ασχολήθηκα λιγάκι....

Σήμερα Δευτέρα και δεν έπαιρνε άλλη αναβολή! 

Πλέον είναι το main κινητό μου! Αρχικά με φυσική σιμ κοσμοτε  και από αύριο μεθαύριο χρήση (ημι)dual Sim  με ισιμ βονταφον.

 

Πρώτες εντυπώσεις φυσικά άριστες 

Νιώθω λόγο στα χαμένα καθώς τόσα χρόνια μόνο αντροιντ είχα. Που θα πάει θα το μάθω. Πολλές απορίες και ψάχνομαι συνέχεια.

 

Το χέρι αγκαλιάζει το τηλέφωνο και δε κουράζει με το μέγεθος/βάρος του! Αυτό που έψαχνα είναι! 

Αν μείνω ικανοποιημενος με την αυτονομία  του βλέπω να γερναμε μαζί! 

Δυναμιτης το μικρό! 

 

Προς το παρών θήκη έβαλα μια απλή σιλικόνης που δε προσθέτει όγκο και έχει καλούτσικο γκριπ.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, mol said:

Σκ πέρασε.... Ασχολήθηκα λιγάκι....

Σήμερα Δευτέρα και δεν έπαιρνε άλλη αναβολή! 

Πλέον είναι το main κινητό μου! Αρχικά με φυσική σιμ κοσμοτε  και από αύριο μεθαύριο χρήση (ημι)dual Sim  με ισιμ βονταφον.

 

Πρώτες εντυπώσεις φυσικά άριστες 

Νιώθω λόγο στα χαμένα καθώς τόσα χρόνια μόνο αντροιντ είχα. Που θα πάει θα το μάθω. Πολλές απορίες και ψάχνομαι συνέχεια.

 

Το χέρι αγκαλιάζει το τηλέφωνο και δε κουράζει με το μέγεθος/βάρος του! Αυτό που έψαχνα είναι! 

Αν μείνω ικανοποιημενος με την αυτονομία  του βλέπω να γερναμε μαζί! 

Δυναμιτης το μικρό! 

 

Προς το παρών θήκη έβαλα μια απλή σιλικόνης που δε προσθέτει όγκο και έχει καλούτσικο γκριπ.

Αυτονομία μην ψάχνεις και πολύ 

Εχει μικρή μπαταρία 

Στα υπόλοιπα δεν θα έχεις πρόβλημα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos19s said:

Αυτονομία μην ψάχνεις και πολύ 

Εχει μικρή μπαταρία 

Στα υπόλοιπα δεν θα έχεις πρόβλημα 

Ξέρω τι έχω, δε περιμένω θαύματα! 
Η μέρα να βγαίνει  με τη χρήση που κάνω και όλα καλά! 
Δε περιμένω αυτονομία του χιαομι και ούτε πρόκειται να κάνω ίδια χρήση με εκείνο. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...