Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, fotisbasm said:

Υπάρχει κανείς που να πήρε το Α53 5G να μας πει εντυπώσεις;;;;; 

Ρωτάω εδώ μιας και δεν έχει ανοιχτεί θέμα για την συσκευη 

Δέν βρίσκω τον λόγο να πάει κάποιος στο Α53..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

13 ώρες πριν, fotisbasm said:

Υπάρχει κανείς που να πήρε το Α53 5G να μας πει εντυπώσεις;;;;; 

Ρωτάω εδώ μιας και δεν έχει ανοιχτεί θέμα για την συσκευη 

Εδω ενα πολυ καλο review συγκρισης των δυο συσκευων 

Α52s καλυτερος επεξεργαστης Α53 καλυτερη καμερα μεγαλυτερη μπαταρια 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είδα το βίντεο, βγάζει ότι έχει καλύτερη κάμερα ? Γιατί στα χαρτιά όλα ίδια είναι. 

Άρα για να έχει καλύτερη κάμερα θα έπρεπε να έχει καλύτερο επεξεργαστή καθώς το αποτέλεσμα της κάμερας πλέον επηρεάζεται αρκετά από τον επεξεργαστή. 

Οπότε πως γίνεται να έχει καλύτερο επεξεργαστή το α52?

Προσωπικά από τα χαρτιά που βλέπω τα specs δε θα το κοιτούσα καν το A53. 

Τώρα αααααν έχει λίγο καλύτερη κάμερα, δεν ξέρω αν αξίζει τη χρωματική διαφορά

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες Νίκο αλλά αυτό που έχει δείξει η ιστορία πλέον  (κάμερα κ επεξεργαστή) είναι μύθος.  Όλο το θέμα είναι να ξέρεις να γράφεις καλό software  στην κάμερα.  Έχω δει δείγματα από τον Αντρέα κ σε κάποια υποδεέστερα κινητά με gcam κ είναι σχετικά πολύ κοντά σε ακριβά τηλέφωνα.  Εκεί που έχουν φτάσει οι επεξεργαστές για μένα πλέον είναι να ξέρουν τον αλγόριθμο της κάμερας Σωστά.  

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, challenge143 said:

Σωστά τα λες Νίκο αλλά αυτό που έχει δείξει η ιστορία πλέον  (κάμερα κ επεξεργαστή) είναι μύθος.  Όλο το θέμα είναι να ξέρεις να γράφεις καλό software  στην κάμερα.  Έχω δει δείγματα από τον Αντρέα κ σε κάποια υποδεέστερα κινητά με gcam κ είναι σχετικά πολύ κοντά σε ακριβά τηλέφωνα.  Εκεί που έχουν φτάσει οι επεξεργαστές για μένα πλέον είναι να ξέρουν τον αλγόριθμο της κάμερας Σωστά.  

Συμφωνώ απόλυτα, ήταν κάτι που το σκέφτηκα και δεν το εγγραψα γιατί θεωρώ ότι αν είναι θέμα κώδικα, τότε λογικά θα τον πάρει και το 52 μελλοντικά. 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Στο video  γινεται συγκριση στην ουσια με one ui 4.0 vs 4.1  το οποιο στην 4.1 εχουν αναβαθμιστει ολα τα  software  καμερας.Προσεχως ερχεται η 4.1 και στο A52s .

 

Επισης η Sammy αργοπορει λιγο επιτηδες για να πουληθει οσο-οσο το Α53 αργοπορει  το A73 5G το οποιο ερχεται με κορυφαια διαχειριση ενεργειας μια και θα εχει snap 778G  με 5000m  μπαταρια και 5 χρονια αναβαθμισεων  .Στην oυσια το Α73 θα ειναι ενα "εμβολιασμενο" Α52s.

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Nikos_Mpl said:

Επειδή δεν είδα το βίντεο, βγάζει ότι έχει καλύτερη κάμερα ? Γιατί στα χαρτιά όλα ίδια είναι. 

Άρα για να έχει καλύτερη κάμερα θα έπρεπε να έχει καλύτερο επεξεργαστή καθώς το αποτέλεσμα της κάμερας πλέον επηρεάζεται αρκετά από τον επεξεργαστή. 

Οπότε πως γίνεται να έχει καλύτερο επεξεργαστή το α52?

Προσωπικά από τα χαρτιά που βλέπω τα specs δε θα το κοιτούσα καν το A53. 

Τώρα αααααν έχει λίγο καλύτερη κάμερα, δεν ξέρω αν αξίζει τη χρωματική διαφορά

Τιμή Samsung Galaxy A53 5G στην Ελλάδα

Galaxy A53 6GB/ 128GB, τιμή 479 ευρώ
Galaxy A53 8GB/ 256GB, τιμή 539 ευρώ

 Μαζί με το Galaxy A53 5G δίνονται δύο δώρα, τα Buds Live και το Galaxy Fit2.

Εχει την ιδια τιμη που ειχε το Α52s οταν πρωτο κυκλοφορησε

H τιμη ειναι ιδιαιτερα υψηλη σε σχεση με την τιμη που εχει τωρα το Α52s(best price απο 270€).

Εδω ενα συγκριτικο αναμεσα στο Α52s κι το Α53

https://m.youtube.com/watch?v=q_3iDsBzFtw

Συμπερασματικα εχουμε :

Α52s καλυτερες επιδοσεις επεξεργαστη ,3,5 jack υποδοχη κι φορτιστη 15 w στη συσκευασια.ενω

Α53 καλυτερη stock camera(τουλαχιστον φαινονται ποιο ζωντανα απο τη stock του Α52s κι στο video κι στις foto(προσωπικη αποψη)( δεν ξερουμε ποσο μπορει να βελτιωθει με gcam) κι μεγαλυτερη μπαταρια (δν ξερουμε ποσο ενεργοβορος ειναι ο exymos σε σχεση με τον snagdragon 778) 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, s_wind said:

Στο video  γινεται συγκριση στην ουσια με one ui 4.0 vs 4.1  το οποιο στην 4.1 εχουν αναβαθμιστει ολα τα  software  καμερας.Προσεχως ερχεται η 4.1 και στο A52s .

 

Επισης η Sammy αργοπορει λιγο επιτηδες για να πουληθει οσο-οσο το Α53 αργοπορει  το A73 5G το οποιο ερχεται με κορυφαια διαχειριση ενεργειας μια και θα εχει snap 778G  με 5000m  μπαταρια και 5 χρονια αναβαθμισεων  .Στην oυσια το Α73 θα ειναι ενα "εμβολιασμενο" Α52s.

 

Αυτο σκεφτονουν να παρω σαν διαδοχο του S20+ οταν πεσει η τιμη... Κατω απο 6.7 οθονη δεν παω οποτε φαινεται οτι θα ειναι ιδανικη συσκευη. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, GMF80 said:

Αυτο σκεφτονουν να παρω σαν διαδοχο του S20+ οταν πεσει η τιμη... Κατω απο 6.7 οθονη δεν παω οποτε φαινεται οτι θα ειναι ιδανικη συσκευη. 

Ισως κανεις την καλυτερη επιλογη μια και θεωρω οτι θα ειναι η καλυτερη συσκευη ολων των εποχων σαν σχεση τιμης-αποδοσης επεξεργαστη και ενεργειας μια και εχουμε αριστα δειγματα απο το A52s.

Το εχω καρα-ματιασει και γω αλλα σκεφτομαι οτι θα εχω ενα κατα 90% πανολοιδιο A52s σε πιο ενισχυμενη εκδοση χχχμμμμ θα δω...Με σωστο στησιμο θα βγαζει 10ωρα σοτ...Οι μπαταριακιδες θα αρρωστησουν μια και θα εχουν μεγαλη οθονη , γιγαντια σοτ , γρηγορο επεξεργαστη χαχα...

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2022 at 4:51 ΜΜ, Antretng said:

Ορίστε και οι βελτιωμένες ρυθμισεις gcam https://t.me/hellasmobiles/652491

-Βελτιώθηκε η σελφοκάμερα και στα 3 xml
-Βελτιώθηκε ως προς το θόρυβο στο xml night που ειχε ο βασικος φακός σε συνθήκες υψηλής αντίθεσης ενώ μειώθηκε και λιγο το μπλέδισμα/ασπρισμα του ουρανού*
-Βελτιώθηκε ο ultrawide στο xml day και portraits (κυρίως με γνώμονα τις ημερήσιες ή πρόσωπα)
-Βελτιώθηκε ως προς τη φυσικότητα το portraits με χαμηλότερο sharpening/clarity.

Για να κατεβάσετε τα xml θα χρειαστεί να έχετε την εφαρμογή telegram (υπάρχει στο play store).

Καλά κλικς!!! 

σως εχω κόψει λιγο σε dynamic range αλλά δεν νομιζω να ειναι ενοχλητικο. 

Ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο σου! Πάντως σε κάτι πρόχειρες δοκιμές που έκανα μες στο σπίτι δεν βλέπω αξιοσημείωτες διάφορες. Ιδέα μου είναι; Τι να πω... Μάλλον πάνε οι εποχές που άλλαζε τελείως η κάμερα με gcam. Ίσως έχουν γίνει και καλύτερες οι στοκ βέβαια. 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, wpandroidios said:

Ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο σου! Πάντως σε κάτι πρόχειρες δοκιμές που έκανα μες στο σπίτι δεν βλέπω αξιοσημείωτες διάφορες. Ιδέα μου είναι; Τι να πω... Μάλλον πάνε οι εποχές που άλλαζε τελείως η κάμερα με gcam. Ίσως έχουν γίνει και καλύτερες οι στοκ βέβαια. 

Τι να σου πω, εμενα μου φαινεται μεγαλη η διαφορά (ειδικά νυχτα με το νυχτερινο xml).

Τις είδες pc; Βγάλε και καμια νυχτερινη μπαλκονατι και αν σου φαινεται οτι δεν εχει διαφορα, μένεις με στοκ. 🙂 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Antretng said:

Τι να σου πω, εμενα μου φαινεται μεγαλη η διαφορά (ειδικά νυχτα με το νυχτερινο xml).

Τις είδες pc; Βγάλε και καμια νυχτερινη μπαλκονατι και αν σου φαινεται οτι δεν εχει διαφορα, μένεις με στοκ. 🙂 

Aντρεα, εχεις κανει πολυ καλή δουλειά. Σ'ευχαριστουμε! Χρησιμοποιω τη gcam σου και ειναι πολύ καλή. Και στη σελφι ακομα! Μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antretng said:

Τι να σου πω, εμενα μου φαινεται μεγαλη η διαφορά (ειδικά νυχτα με το νυχτερινο xml).

Τις είδες pc; Βγάλε και καμια νυχτερινη μπαλκονατι και αν σου φαινεται οτι δεν εχει διαφορα, μένεις με στοκ. 🙂 

Έλα Αντρέα. Τώρα είδα το μήνυμά σου. Την ώρα που έγραψα μόλις τις είχα βάλει στης γυναίκας και έκανα στα γρήγορα κάτι ψευτοδοκιμές. Βράδυ δεν έχω δει ούτε εξωτερικό φως. Θυμάμαι βέβαια κάτι που έλεγες για διαφορετικές κάμερες. Μπορεί να είναι κι αυτό. Θα κάνω όταν μπορέσω κι άλλες δοκιμές και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ και πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μου κάνει παράπονα η γυναίκα ότι της κάνει κάτι σαν παλιά τηλεόραση με κακό σήμα... σαν οριζόντιες γραμμες μου είπε η οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα. Εικάζει ότι το κάνει όταν έχει κακό σήμα (πχ το πρόσεξε ασανσέρ).

Θυμαμαι που κάποια παιδιά λέγανε για ένα παρόμοιο θέμα. Ήταν έτσι και σε σας; Τελικά αυτό λύθηκε στο σέρβις; Να το στείλει ή θα είναι τσάμπα ταλαιπωρία;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Antretng said:

Καλημέρα. Μου κάνει παράπονα η γυναίκα ότι της κάνει κάτι σαν παλιά τηλεόραση με κακό σήμα... σαν οριζόντιες γραμμες μου είπε η οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα. Εικάζει ότι το κάνει όταν έχει κακό σήμα (πχ το πρόσεξε ασανσέρ).

Θυμαμαι που κάποια παιδιά λέγανε για ένα παρόμοιο θέμα. Ήταν έτσι και σε σας; Τελικά αυτό λύθηκε στο σέρβις; Να το στείλει ή θα είναι τσάμπα ταλαιπωρία;

Η επίσημη απάντηση από τη Samsung  είναι να περιμένουν την αναβάθμιση, σε κάποιες συσκευές λύθηκε αλλάζοντας οθόνη ή αλλάζοντας την μπαταρία ή και τα δύο μαζί όπως αναφέρθηκε στις προηγούμενες σελίδες 

Η gcam σου δουλεύει ρολόι σε ευχαριστώ πολύ 

Edited by sotosok
Link to comment
Share on other sites

Πρίν...και μετά την επανεκκίνηση......🤔😒

435769953_Screenshot_20220327-210342_GPSTest.thumb.jpg.dde7657a22c859dbb0545c06121b48a7.jpg1977183524_Screenshot_20220327-211402_GPSTest.thumb.jpg.412bb82210037fa3b2b6314a439f679b.jpg

Prestigio PAP4500DUO - Vodafone Smart 4 Max - Microsoft Lumia 535 - Honor 4c - Pepsi P1s - Honor 8....
Link to comment
Share on other sites

Το έχω 3 μήνες.. δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένη..  ψιλομετανιωσα που το πήρα.. ενώ στην αρχή δουλευε τέλεια χωρις κολλήματα έχει κάνα 2 μήνες τώρα που κολλάει πολλές φορές μέσα στην μέρα και μερικές φορές κολλάει πολυ σε σημείο να είναι ενοχλητικό .. ακόμα και στο απλο multitasking ή οταν κατεβάζω την μπάρα ειδοποιήσεων σαν να τρέμει η οθόνη σαν να ζοριζεται ή σαν να παγωνει κατι τετοιο..δεν ξερω.. αργεί να ανταποκριθεί και στο πάτημα εφαρμογών... επισης κολλαει και σε εφαρμογες οπως πχ viber... δεν ξέρω αν έχει κάποιος άλλος αυτό το θέμα ή έχω πέσει εγώ σε ελαττωματικό.. ελπίζω να φτιάξει με κάποιο update..

Edited by elenaki96
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elenaki96 said:

Το έχω 3 μήνες.. δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένη..  ψιλομετανιωσα που το πήρα.. ενώ στην αρχή δουλευε τέλεια χωρις κολλήματα έχει κάνα 2 μήνες τώρα που κολλάει πολλές φορές μέσα στην μέρα και μερικές φορές κολλάει πολυ σε σημείο να είναι ενοχλητικό .. ακόμα και στο απλο multitasking ή οταν κατεβάζω την μπάρα ειδοποιήσεων σαν να τρέμει η οθόνη σαν να ζοριζεται δεν ξερω.. αργεί να ανταποκριθεί και στο πάτημα εφαρμογών... επισης κολλαει και σε εγαμρογες οπως πχ viber... δεν ξέρω αν έχει κάποιος άλλος αυτό το θέμα ή έχω πέσει εγώ σε ελαττωματικό.. ελπίζω να φτιάξει με κάποιο update..

Δεν είναι ένα τηλέφωνο πού κολλάει και ειδικά στο Viber κάτι συμβαίνει με τις εφαρμογές που έχετε περάσει μια εργοστασιακή επαναφορά θα βοηθήσει θα καταλάβετε αν είναι ελαττωματική συσκευή

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, sotosok said:

Δεν είναι ένα τηλέφωνο πού κολλάει και ειδικά στο Viber κάτι συμβαίνει με τις εφαρμογές που έχετε περάσει μια εργοστασιακή επαναφορά θα βοηθήσει θα καταλάβετε αν είναι ελαττωματική συσκευή

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Το έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακων και πάλι τα ίδια κανει🤐 δεν υπάρχει κάποια βελτίωση..

Link to comment
Share on other sites

Στις κόρης μου το xiaomi έκανε τα ίδια και έφταιγε η κάρτα μνήμης που πέθαινε. Τσεκαρε το και αυτό αν δεν το έχεις κάνει ήδη

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, kyramas said:

Στις κόρης μου το xiaomi έκανε τα ίδια και έφταιγε η κάρτα μνήμης που πέθαινε. Τσεκαρε το και αυτό αν δεν το έχεις κάνει ήδη

Πραγματικά μετά από αφαίρεση της καρτας sd δουλεύει απροβληματιστα δεν κολλάει καθολου δεν περίμενα ποτέ να φταει η κάρτα SD.. άρα σημαίνει ότι έχει ψιλοχαλασει ή μήπως έφταιγε και το γεγονός ότι είναι 16gb χωριτικοτητα;; .. δεν θυμάμαι καν από ποτέ την έχω αυτήν την κάρτα.. μου προτείνεται να πάρω καποια άλλη πχ με χωρητικότητα 128 gb?? Ή θα αρχίσει τα κλασσικά κολλήματα παλι;;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση όμως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!να σας ρωτησω εαν γνωρίζετε γιατι οταν ξεκλειδωνω τη συσκευη μου βγαζει "η συνδεση στο δικτυο απετυχε"?..εχω αρχισει να σβηνω εφαρμογές αλλα παλι τα ιδια και το κανει ειτε με 4g ειτε με wifi

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, elenaki96 said:

Πραγματικά μετά από αφαίρεση της καρτας sd δουλεύει απροβληματιστα δεν κολλάει καθολου δεν περίμενα ποτέ να φταει η κάρτα SD.. άρα σημαίνει ότι έχει ψιλοχαλασει ή μήπως έφταιγε και το γεγονός ότι είναι 16gb χωριτικοτητα;; .. δεν θυμάμαι καν από ποτέ την έχω αυτήν την κάρτα.. μου προτείνεται να πάρω καποια άλλη πχ με χωρητικότητα 128 gb?? Ή θα αρχίσει τα κλασσικά κολλήματα παλι;;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση όμως!!

https://www.skroutz.gr/s/15808372/Sandisk-Extreme-Pro-microSDXC-128GB-U3-V30-A2.html

προτίμησε κάρτα με μεγάλη ταχύτατα, προφανώς η κάρτα που είχες ήταν παλιά και πολύ αργή γιαυτό και τα όποια προβλήματα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, chios said:

https://www.skroutz.gr/s/15808372/Sandisk-Extreme-Pro-microSDXC-128GB-U3-V30-A2.html

προτίμησε κάρτα με μεγάλη ταχύτατα, προφανώς η κάρτα που είχες ήταν παλιά και πολύ αργή γιαυτό και τα όποια προβλήματα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση αλήθεια... εκεί που τελικά είχα αρχίζει να μετανιώνω για την αγορά του τελικά δεν έφταιγε το κινητό αλλά η κάρτα μηνημης.. 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...