Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

15 ώρες πριν, Antretng said:

Ορίστε τα XML για το α52s. Ελπίζω να μην τα αποθήκευσα ανάποδα 😅 

https://t.me/hellasmobiles/540391

Στο λινκ θα βρείτε τόσο ένα XML με μόνο τη διόρθωση για να μην κολλάει όσο και αυτές που έχω στήσει για νύχτα και μέρα (θέλει ακόμα αρκετή δουλειά). Ο αισθητήρας που έχω έχει πέμπτο γράμμα L. Όσοι έχετε S θα ήθελα να δω δείγματα σας (φίλος που δοκίμασε φαίνεται να του παίζει πάλι καλύτερα από στοκ).

Επίσης, βρήκα λίγο χρόνο και έστησα τα κουμπια του manual focus που έχουν οι τελευταίες gcam (τα εξηγώ αναλυτικά στο link) ώστε να ταιριάζουν στην εστίαση του κινητού μας. 

Θα χρειαστείτε την εφαρμογή του τελεγκραμ για να κατεβάσετε τα αρχεία. 

Υ.Γ. Πρέπει να έχω ξεχάσει καρφωτό shutter στο night (όχι το αυτόματο) από όταν έκανα συγκριτικά και ήθελα να αποφύγω biasness από τυχόν random shutter speeds. Οπότε αύριο θα τα αντικαταστήσω τα αρχεία αν και εύκολα το αφαιρείτε και μόνοι σας. Αυτό δεν επηρεάζει το αυτόματο night αλλά μόνο την επιλογή night στο μενού. 

Καλημέρες. Όσοι δοκιμάσετε το νυχτερινό xml (ειναι για νυχτερινά τοπία ή εσωτερικούς χώρους) θα ήθελα οπωσδήποτε να δω συγκριτικα σας δείγματα gcam vs stock όσοι έχετε τον αισθητήρα F64ESNGR1SM.

Για να δείτε αν έχετε αυτό τον αισθητήρα, πληκτρολογήστε στο dialer *#34971539# . Έπειτα στο μενού επιλέξτε "Phone/Cam FR Ver Check" και δειτε τι γράφει στο fwinfo_camver.

Μέχρι στιγμής έχω εντοπίσει δύο αισθητήρες. Τον F64ELNGR3SM και F64ESNGR1SM. Εγώ έχω το πρώτο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, dimitrisarta said:

Ορίστε και τα δικά μου στοιχεία για την κάμερα.

Screenshot_20211029-132957_FactoryCamera.jpg

Τι σκατα; Και τριτος αισθητήρας; 

Οπότε μέχρι στιγμής έχουμε 

  • F64ELNGR3SM
  • F64ESNGR1SM
  • F64ESNGR1ΥM


Δηλαδή οι διαφορές στο όνομα εντοπίζονται στο πεμπτο, ένατο και δέκατο χαρακτήρα. Δηλαδή L/S, 3/1 και S/Y αντιστοιχα. Ίσως ο τελευταίος χαρακτήρας να μην έχει σημασία αλλά παρόλα αυτά το επισημαίνουμε μέχρι να δούμε τι παίζει.

Να σημειωθεί ότι ο πρώτος αισθητήρας ειναι ο Samsung GW1 και ο δεύτερος ο Sony imx682. Για το τρίτο δεν έχω ιδέα. Πάντως αν κρίνω από τα αποτελέσματα και τα iso που ειδα σε κανα δυο φωτογραφίες του sony, πρέπει να ειναι ας πούμε αρκετά "library-oriented". Μέχρι και τα iso ήταν παρόμοια ενώ σε άλλο κινητό που ειχα τους εν λόγω αισθητήρες ήταν αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους. Οπότε ενδεχομένως να μην μας απασχολήσει το θέμα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Από κωτσοβολο
8/256 έκδοση

Το πήρα χθες στην προσφορά που έβγαλαν για λίγες ώρες για αντικατάσταση του LG G8s πού έσπασε ή οθόνη του
Θα προσπαθήσω το σκ να ανέβω Χορτιάτη να δοκιμάσω και την gcam

F64ESNGR1MM λέει σε μένα e10ab34b74a5ad8e37bdfd1624d521d8.jpg

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ran_tan_plan said:

Από κωτσοβολο
8/256 έκδοση

Το πήρα χθες στην προσφορά που έβγαλαν για λίγες ώρες για αντικατάσταση του LG G8s πού έσπασε ή οθόνη του emoji852.png
Θα προσπαθήσω το σκ να ανέβω Χορτιάτη να δοκιμάσω και την gcam

F64ESNGR1MM λέει σε μένα e10ab34b74a5ad8e37bdfd1624d521d8.jpg

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μας τρολαρει η Samsung 🤣

Ισως βέβαια το προτελευταίο γράμμα να δείχνει κάτι τύπου φουρνιά και όχι το ίδιο το μοντέλο.

Γενικα ανεβάστε νυχτερινά ή indoor με το νυχτερινό XML ώστε να δουμε αν έχουν όντως διάφορες ή αν λόγω libs της Samsung τελικά είναι παρόμοια.

Υ.Γ. Αουτς για το g8s. Παραλίγο να σπάσει και το g8s της γυναίκας χθες που ήμασταν σε κάτι καταρράκτες. Τρώει σαβουρα και πέφτει και χτυπάει με το πόδι σε ένα βράχο μέσα στο νερό. Ευτυχώς ήταν στη τσέπη που είχε το κινητό. Το tempered ήταν λες και το πυροβόλησαν αλλά ευτυχώς από κάτω η οθόνη ήταν πένα..

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, george_21 said:

κ το δικό μου 

Screenshot_20211029-151310_FactoryCamera.jpg

Και τεταρτος; χαχαχαχαχαχα

Μάλλον το προτελευταίο γραμμα δεν παιζει ρολο. Θα δειχνει ισως την φουρνια. Θα το ψαξω.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, makouin said:

Της Cosmote είναι αλλά εκτός από 2-3 εφαρμογές δικές της που έχει προσθέσει δεν έχει κάποια άλλη διαφορά με λογότυπα κ.τ.λ

μηπως ξερεις να μου πεις αν σε αφηνει να τις διαγραψεις?

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να κάνουμε τη κριτική μας στο κινητό. Θα εστιάσω λίγο περισσότερο στα αρνητικά ώστε αν αποτελούν για κάποιους deal breaker να τα γνωρίζουν. Στο τέλος θα καταληγω με το "ναι μεν αλλα..."

- Η στοκ καμερα στις φωτογραφίες, σε χαμηλό φωτισμό είναι απαράδεκτη σε σχέση με HW. Η samsung μοιαζει να έχει σκόπιμα κουτσουρέψει το λογισμικό. Χαρακτηριστικό είναι οτι το night mode, σε αντίθεση με άλλα κινητά της (πχ note 10, s20 fe κλπ), δεν τραβάει 2 ως 5 δευτερόλεπτα αλλά μεσα σε μόλις ενα δευτερόλεπτο προχωρά σε αποθήκευση. Αυτός ειναι και ο κύριος λόγος που χάνει. Επίσης, αν σας ενδιαφέρει το manual στον uw, ξεχάστε το. Από την άλλη, η gcam ειναι απο τις πιο εντυπωσιακές που έχω δει σε αποτελεσμα αν και με παίδεψε πάρα πολύ (πάνω κάτω ισοφάρισε τη στοκ του s20 fe).

- Το βίντεο της στοκ, κλασσικα όπως και άλλα samsung έχει εξαιρετική λεπτομέρια σε 1080p (πχ από ναυαρχίδες της realme είναι χαοτικά καλύτερο). Έχω όμως δύο σημαντικά παράπονα. Το πρώτο είναι ότι κατά την εναλλαγη φακών (εννοώ κατά την ίδια ληψη) είναι αρκετά αργή. Για μισό δευτερόλεπτο φριζάρει ενώ δεν εχει ενδιάμεσο ζουμ μεταξυ 0.5x και 1.0x. Επίσης, σε χαμηλότερο φωτισμό φαίνεται το EIS να αφηνει αρκετά σπασιματάκια/θολουρες που συναντάμε σε κινητά χωρίς OIS. Επιπλέον δεν εχουμε eis σε 4k αν και προσωπικά με τοσο sharp 1080p δεν με καίει (επειδή τραβάω πολλά βιντεο δεν με παιρνει για μεγαλύτερη ανάλυση). Από την άλλη, η λεπτομέρια όπως είπα ειναι εξαιρετική και το ιδιο ισχύει και για τον uw. Ειδικά στον ultrawide βλέπω από τα πιο sharp βιντεο που εχω δει ενώ έστω και με lag επιτρέπει την εναλλαγή όλων των φακών κατα την ληψη (selfie, 0.5x, 1.0x και ψηφιακο ζουμ). Αξιοσημείωτο, όπως σε όλα τα samsung είναι η συμπίεση που κάνει στα βιντεο (1 λεπτό βίντεο είναι περιπου 60 mbyte).

- Το πλαστικό σώμα να ξέρετε παραείναι πλαστικούρα. Μην περιμένετε πλαστικό τύπου s20 fe ή s21. Σκεφτείτε οτι η αίσθηση καθώς και η αντίσταση των κουμπιών μου θυμίζουν κινητό των 100 ευρώ. Από την άλλη, έχει αδιαβροχοποίηση, δεν τρίζει ενώ το πλαστικό σώμα εξασφάλισε χαμηλό βάρος. Νομίζω πως με μια καλή θήκη ο μέσος χρήστης θα είναι χαρούμενος.

- Δεν έχει μεταβλητά hz η οθόνη. Αυτό σημαίνει ότι αν επιλέξετε 120 θα έχετε σημαντικά μεγαλύτερο battery drain από οτι σε άλλες υλοποιήσεις. Επίσης, έχει αρκετά αργή φόρτιση. Ειδικά με τον μαμά θέλει μιαμιση ώρα για πλήρη φόρτιση. Από την άλλη, ακόμα και ετσι έχει πάλι πολύ καλή αυτονομία. Ας πούμε σε σχέση με το αμέσως προηγούμενό μου, το 1+7t έχει χαλαρά ενα 35-40% πάνω σε αυτονομία. 

- Τα εξωτερικά ηχεία υπολείπονται έντασης και μπάσου. Από την άλλη, οι παραμορφώσεις κρατούνται χαμηλά, το στέρεο είναι αρκετά καλό ενώ στη συνομιλία δεν είχα ποτέ θέμα με το ακουστικό και μικρόφωνο.

- Τα updates σε σχέση με τα flagship της εταιρείας έρχονται λιγο πιο αργά. Ας πούμε μέχρι 12 Οκτωβρίου είχα patch Αυγούστου. Από την άλλη, στα 340 που παίζει πλέον δεν νομίζω να αποτελεί πρόβλημα. Το κράξιμο αφορούσε περισσότερο την αρχική τιμή (ειδικα των κατώτερων μοντέλων). Οπότε μάλλον θετικά θα τα ελεγα τα πράγματα σε αυτό το κομμάτι. 

Συμπέρασμα: Γενικά για τη τιμή το κινητό ειναι σουπερ. Απλά μην περιμένετε να βρείτε ενα flagship σε σώμα mid range. Υπάρχουν αρκετά κοψίματα αλλα σε καμία περίπτωση δεν είναι σε επίπεδο xiaomi/poco. Δηλαδή θα ειναι αποδεκτά για τους περισσότερους.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, boymanos said:

μηπως ξερεις να μου πεις αν σε αφηνει να τις διαγραψεις?

Ναι μπορείς να τις διαγράψεις.

Απλά στο επόμενο update (αναβάθμιση λογισμικού) θα ξαναμπούν.

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, makouin said:

Ναι μπορείς να τις διαγράψεις.

Απλά στο επόμενο update (αναβάθμιση λογισμικού) θα ξαναμπούν.

καθυστερει στις ενημερωσεις? να το προτιμησω απο εκει ή να παρω απο αλλου ευρωπαικη ρομ αλλης χωρας?

Link to comment
Share on other sites

Just now, boymanos said:

καθυστερει στις ενημερωσεις? να το προτιμησω απο εκει ή να παρω απο αλλου ευρωπαικη ρομ αλλης χωρας?

Δεν νομίζω να παίζει κανένα ρόλο αυτό. Άλλωστε τις εφαρμογές της Cosmote έχει μέσα μόνο εχτρά.

Στα υπόλοιπα είναι το ίδιο ακριβώς.

Οι αναβαθμίσεις έρχονται κανονικά χωρίς καθυστέρηση. 'Όταν λένε ότι βγήκε update είναι διαθέσιμο και σε αυτό.

Αν θυμάμαι μάλιστα με το update ΔΕΝ επαναεγκαιθστούνται οι έχτρα εφαρμογές γιατί γίνονται κατάργηση και όχι απενεργοποίηση. Νομίζω μόνο στο hand reset επανέρχονται.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, makouin said:

Δεν νομίζω να παίζει κανένα ρόλο αυτό. Άλλωστε τις εφαρμογές της Cosmote έχει μέσα μόνο εχτρά.

Στα υπόλοιπα είναι το ίδιο ακριβώς.

Οι αναβαθμίσεις έρχονται κανονικά χωρίς καθυστέρηση. 'Όταν λένε ότι βγήκε update είναι διαθέσιμο και σε αυτό.

Αν θυμάμαι μάλιστα με το update ΔΕΝ επαναεγκαιθστούνται οι έχτρα εφαρμογές γιατί γίνονται κατάργηση και όχι απενεργοποίηση. Νομίζω μόνο στο hand reset επανέρχονται.

σε ευχαριστω, γιατι το εχω βρει σε καλη τιμη εκει, οποτε αφου εχει και την ευρωπαικη ρομ, θα το προτιμησω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λεγεται οτι το κινητο μας είναι συμβατό να έχει εικονικη ram επιπελον. Δηλαδή τα 6 gb θα γινουν 8 και τα 8 θα γίνουν 10. Υπαρχει ήδη αυτό και αν ναι το ενεργοποιουμε με καποιο τροπο;

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, christos_087 said:

Παιδια λεγεται οτι το κινητο μας είναι συμβατό να έχει εικονικη ram επιπελον. Δηλαδή τα 6 gb θα γινουν 8 και τα 8 θα γίνουν 10. Υπαρχει ήδη αυτό και αν ναι το ενεργοποιουμε με καποιο τροπο;

Πηγαινε ρυθμισεις /φροντιδα/μνημη το γραφει επανω ειναι  6+4=10 και ειναι αυτοματα ενεργη.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να προτείνετε Back Cover Θήκες + Τζαμάκια που να ταιριάζουν;
Εννοώ συνδυασμό τέτοιο ώστε να μην πετάει η θήκη το τζαμάκι από την οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, stark said:

Παιδιά μπορείτε να προτείνετε Back Cover Θήκες + Τζαμάκια που να ταιριάζουν;
Εννοώ συνδυασμό τέτοιο ώστε να μην πετάει η θήκη το τζαμάκι από την οθόνη;

Η nillkin nature ειναι οριακα μαζι με το τζαμακι (ελαχιστα πιο πανω αν το πατησεις με το δαχτυλο)

Edit: τώρα κατάλαβα τι λες. Αν δεν είναι full frame το τζαμακι τότε σίγουρα δεν θα στο πετάξει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...