Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

16 minutes ago, Antretng said:

Ειναι gcam, όχι στοκ. Το wb στη gcam μπορεις να το φερεις πιο κοντα στα μέτρα σου μέσω κάποιον εναλλακτικών επιλογών που εχει στο awb. Εγω προσωπικα τη νυχτα θελω να βγαζει οτι ειναι και το φως που τραβαω (δηλαδή κίτρινο) αν και ισως το ψυχράνω μια ιδέα. Γενικά, αν θες πιο ψυχρές λήψεις, δοκιμάζεις απλά άλλη επιλογή στο awb. 

Εφόσον μιλάς για νυχτερινα τοπια, εκει θα χάσεις. Επίσης, για μενα δεν θα πρεπε να αλλαξεις κινητο μονο για το wb. Αμα τραβηξω βιντεο ποσο ευκολα μπορεις να κανεις ενα φιλτρο και να το πατας να διορθωθει θα καταλαβεις δεν αξίζει ο κόπος να ψάχνεις αλλη συσκευή

Δεν είναι η κάμερα ο βασικός λόγος.
Είναι και όλα τα άλλα που ανέφερα και κυρίως αυτά:

- Android έως και έκδοση 14 το A52s, ενώ με το P30 είμαι κολλημένος στο 10 (EMUI 11), και στην καλύτερη θα πάω είτε σε Android 10 based EMUI 12 είτε σε Harmony OS (και οι δύο επιλογές καθόλου ελκυστικές για μένα).
- Ελαφρώς καλύτερος επεξεργαστής και πιο futureproof συσκευή, καθότι αν πάρω το A52s 5G θα είναι το 256 / 8 (στο P30 είμαι με 128 / 6).


+ το γεγονός ότι το P30 αν το πουλήσω τώρα κάτι θα πιάσει. Αν καθυστερήσω κι άλλο, χλωμό.

p.s. Το call recorder που φαίνεται σε αυτό το video, υπάρχει στο A52s 5G που πωλείται εδώ και γενικότερα σε Ανατολική Ευρώπη (π.χ. skroutzομάγαζα); Γιατί αν δεν κάνω λάθος εξαρτάται και από την χώρα.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτή η επιλογή στις ρυθμίσεις της κάμερας για δημιουργία gif πώς δουλεύει ρε παιδιά κρατάω πατημένο το κλείστρο αλλά γράφει βίντεο σαν να έχω επιλέξει όντως βίντεο. 651121e3639a653a9d5ad10177b68511.jpg

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για φορματ με τον τρόπο του s_wind.  Να δω αν έχει διαφορά στην κατανάλωση προς το καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει troll mode off στο forum;

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, stark said:

 

Είναι ιδέα μου, ή βλέπω και σε αυτές την υπέρμετρη κιτρινίλα που με "κυνηγάει" και στο P30 όταν τα φώτα είναι θερμά;

Ναι υπαρχει κιτρινιλα στις φωτο με αυτες τις λαμπες στο firmware αυγουστου ηταν πολυ εντονη, στου οκτωβριου εχει μια μειωση αλλα μπορεις να δουλεψεις και με φιλτρα μειωσης πριν την αποτυπωση. Επισης θα υπαρχουν συνεχεις βελτιωσεις σε καθε update.

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, stark said:



p.s. Το call recorder που φαίνεται σε αυτό το video, υπάρχει στο A52s 5G που πωλείται εδώ και γενικότερα σε Ανατολική Ευρώπη (π.χ. skroutzομάγαζα); Γιατί αν δεν κάνω λάθος εξαρτάται και από την χώρα.

Οχι δεν υπαρχει σε skroutzομάγαζα και δεν καλυπτει εγγυηση εαν το παραγγειλεις απο χωρες που επιτρεπει η νομοθεσια το call recorder.

5 ώρες πριν, vfragos said:

Αυτή η επιλογή στις ρυθμίσεις της κάμερας για δημιουργία gif πώς δουλεύει ρε παιδιά κρατάω πατημένο το κλείστρο αλλά γράφει βίντεο σαν να έχω επιλέξει όντως βίντεο. 651121e3639a653a9d5ad10177b68511.jpg

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και γω δεν εχω ιδεα...

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, s_wind said:

Ναι υπαρχει κιτρινιλα στις φωτο με αυτες τις λαμπες στο firmware αυγουστου ηταν πολυ εντονη, στου οκτωβριου εχει μια μειωση αλλα μπορεις να δουλεψεις και με φιλτρα μειωσης πριν την αποτυπωση. Επισης θα υπαρχουν συνεχεις βελτιωσεις σε καθε update.

 

Αυτες που ανέβασα είναι gcam. Δεν έχει σχέση με τη στοκ. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Antretng said:

Αυτες που ανέβασα είναι gcam. Δεν έχει σχέση με τη στοκ. 

Για την stock λεω εγω.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, s_wind said:

Για την stock λεω εγω.

Απλα ο φιλος σχολιασε βασει των ληψεων μου που προφανως δεν σημαινει κατι για τη στοκ. 

Παντως εγώ απο τη στοκ εχω αναμεικτα συναισθηματα. Μερα πολυ δυνατη. Νυχτα σαν να κουτσουρεψαν το night. Θυμαμαι στο s20 fe 5g εβγαζε χρονομετρο ληψης 2 ή ακομα και 5 δευτερολεπτα. Εδω βαράει σχεδον αμέσως (περισσότερη ωρα παιρνει η αποθηκευση) με αποτελεσμα να χάνει αρκετά η λήψη. 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν εύκολο να δοκιμάσει κάποιος το ACR call recorder από το Galaxy Store και να ενημερώσει αν λειτουργεί απροβλημάτιστα στο A52s

https://galaxystore.samsung.com/detail/com.nll.acr?langCd=el;

Link to comment
Share on other sites

Στο S21 όσοι θέλουμε call recorder , φλασάραμε την Ρομ της Ινδονησίας μέσω Odin.
Στην Ινδονησία δεν απαγορεύεται οπότε το έχει μέσα η Ρομ και δουλεύει άψογα.
Για ψαχτείτε λίγο.

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Στο S21 όσοι θέλουμε call recorder , φλασάραμε την Ρομ της Ινδονησίας μέσω Odin.
Στην Ινδονησία δεν απαγορεύεται οπότε το έχει μέσα η Ρομ και δουλεύει άψογα.
Για ψαχτείτε λίγο.
Να ρωτήσω, αναφέρεσαι σε native call recording μέσα στην εφαρμογή του τηλεφώνου, σωστά; Υποστηρίζει και call recording μέσω VOLTE και WIFICALL ? Υπάρχει κάποιο μείον βάζοντας ρομ Ινδονησίας;

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, vfragos said:

Να ρωτήσω, αναφέρεσαι σε native call recording μέσα στην εφαρμογή του τηλεφώνου, σωστά; Υποστηρίζει και call recording μέσω VOLTE και WIFICALL ? Υπάρχει κάποιο μείον βάζοντας ρομ Ινδονησίας;

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αρχικά να τονίσω πως έχω S21 κι όχι Α52s ,οπότε αν η δική σας Ρομ Ινδονησίας δεν έχει native call recording δεν το γνωρίζω και δεν μπορώ να το τεστάρω.

Ναι υποστηρίζει κανονικά και VOLTE αλλά και wifi call.

Το μόνο αρνητικό είναι το Samsung pay της χώρας αυτής που δεν σετάρεται και δεν μπορείς να το απεγκαταστήσεις.

Κατά τα άλλα δεν έχει κάποια διαφορά με την Ελληνική.

Επίσης να επισημάνω πως υπάρχει περίπτωση στο σέρβις αν χρειαστεί, να έχετε θέμα αν πάτε με την Ρομ Ινδονησίας.Οποτε καλό είναι να έχουμε κατεβάσει πρώτα και την Ρομ της χώρας που είναι το τηλέφωνό μας για να την φλασαρουμε πριν πάμε.

Επίσης τα updates δεν είναι και τα πιο γρήγορα,αλλά ούτε και αργούν πολύ.

Screenshot_20211023-101536_Call settings.jpg

Screenshot_20211023-101616_Call settings.jpg

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα ρομ σε αυτες τις χωρες με ηχογραφηση κλησης τηλεφωνου υπαρχει παντα προβλημα πετσοκομενης ταχυτητας ιντερνετ.Και στο S9 και s10 και s20  τα ιδια για s21  και τωρα A52s  δεν ξερω.Υπαρχει ενα θεμα στα csc αυτων των χωρων που διορθωνεται με custom  csc και root  λειτουργικο .Δεν υπαρχει μεγιστη ταχυτητα , κλειδωνει σε χαμηλη συχνοτητα βεβαια καποιος που θελει να βολευτει δεν τον νοιαζει η δεν το εχει αντιληφθει.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, s_wind said:

Σε ολα τα ρομ σε αυτες τις χωρες με ηχογραφηση κλησης τηλεφωνου υπαρχει παντα προβλημα πετσοκομενης ταχυτητας ιντερνετ.Και στο S9 και s10 και s20  τα ιδια για s21  και τωρα A52s  δεν ξερω.Υπαρχει ενα θεμα στα csc αυτων των χωρων που διορθωνεται με custom  csc και root  λειτουργικο .Δεν υπαρχει μεγιστη ταχυτητα , κλειδωνει σε χαμηλη συχνοτητα βεβαια καποιος που θελει να βολευτει δεν τον νοιαζει η δεν το εχει αντιληφθει.

Μιλάς για mobile data ή για wifi;

Ομολογώ πως δεν έχω παρατηρήσει κάτι αλλά τώρα θα το ψάξω.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα ρομ σε αυτες τις χωρες με ηχογραφηση κλησης τηλεφωνου υπαρχει παντα προβλημα πετσοκομενης ταχυτητας ιντερνετ.Και στο S9 και s10 και s20  τα ιδια για s21  και τωρα A52s  δεν ξερω.Υπαρχει ενα θεμα στα csc αυτων των χωρων που διορθωνεται με custom  csc και root  λειτουργικο .Δεν υπαρχει μεγιστη ταχυτητα , κλειδωνει σε χαμηλη συχνοτητα βεβαια καποιος που θελει να βολευτει δεν τον νοιαζει η δεν το εχει αντιληφθει.
Τι κουφό είναι αυτό; Δεν χρειάζομαι τόσο πολύ την ηχογράφηση για να μπλέξω με τέτοια. Ωραίος
Αρχικά να τονίσω πως έχω S21 κι όχι Α52s ,οπότε αν η δική σας Ρομ Ινδονησίας δεν έχει native call recording δεν το γνωρίζω και δεν μπορώ να το τεστάρω.
Ναι υποστηρίζει κανονικά και VOLTE αλλά και wifi call.
Το μόνο αρνητικό είναι το Samsung pay της χώρας αυτής που δεν σετάρεται και δεν μπορείς να το απεγκαταστήσεις.
Κατά τα άλλα δεν έχει κάποια διαφορά με την Ελληνική.
Επίσης να επισημάνω πως υπάρχει περίπτωση στο σέρβις αν χρειαστεί, να έχετε θέμα αν πάτε με την Ρομ Ινδονησίας.Οποτε καλό είναι να έχουμε κατεβάσει πρώτα και την Ρομ της χώρας που είναι το τηλέφωνό μας για να την φλασαρουμε πριν πάμε.
Επίσης τα updates δεν είναι και τα πιο γρήγορα,αλλά ούτε και αργούν πολύ.
576598266_Screenshot_20211023-101536_Callsettings.thumb.jpg.93bede2cc21469e234a8458ede7ec212.jpg
339604247_Screenshot_20211023-101616_Callsettings.thumb.jpg.43fc300d8e2edbfe373b8e3fe3d0cbe8.jpg
Να είσαι καλά Πάνο για την ενημέρωση.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, panosfx said:

Μιλάς για mobile data ή για wifi;

Ομολογώ πως δεν έχω παρατηρήσει κάτι αλλά τώρα θα το ψάξω.

Mobile data. Αυτο βεβαια για να το καταλαβεις καλυτερα πρεπει να κανεις συγκεκριμενα πραγματα και οπως τονισα δεν ειναι ιδιαιτερα αντιληπτο.Εγω πχ.κατεβαζα αρχεια στη συσκευη με mobile τορεντ μου κλειδωνε την ταχυτητα μεχρι 1,5 ενω  με τα ευρωπαικα csc πηγαινε παντα καρφι με 5-6 σε 4G. Επισης σε διαδρομες στην Αθηνα εχανε αρκετες φορες το 4G+ επεφτε σε Ε οταν σε αυτα τα σημεια γυρναγα στα ευρω-csc και δεν ειχα  θεματα διαπιστωμενα απο μενα στο 101% .Δεν δοκιμαστηκαν αυτα τα ρομ σε s21 και Α52s.Επαναλαμβανω για να μη μπερδεψω κανεναν  δεν ειχες λειτουργικα προβληματα αλλα θεματα ταχυτητας που για καποιον μπορει να μη τον νοιαζει γιατι κανει την δουλεια του.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή την Ρομ την φοράω 2-3 μήνες ,δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο.

Δεν έχω χάσει καμιά φορά το σήμα και στην Αθήνα δεν έχω δει Ε,πέρα από σημεία που δεν έχει σήμα και το ξέρω.

Τώρα για torrents δεν ξέρω αφού δεν κατεβάζω από το κινητό.

Επαναλαμβάνω για να μην μπερδέψω κανέναν ,αναφέρομαι σε S21.

Όπως και να ζει καλύτερα ακούστε τον s_wind που δοκιμασμένα του έχει συμβεί.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, panosfx said:

Πάντως επειδή την Ρομ την φοράω 2-3 μήνες ,δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο.

Δεν έχω χάσει καμιά φορά το σήμα και στην Αθήνα δεν έχω δει Ε,πέρα από σημεία που δεν έχει σήμα και το ξέρω.

Τώρα για torrents δεν ξέρω αφού δεν κατεβάζω από το κινητό.

Επαναλαμβάνω για να μην μπερδέψω κανέναν ,αναφέρομαι σε S21.

Όπως και να ζει καλύτερα ακούστε τον s_wind που δοκιμασμένα του έχει συμβεί.

Ναι οι περισσοτεροι δεν εχουν θεματα λιγοι κατοχοι τους ενοχλουσε εδω στο φορουμ και εποχες s9 s10 και ιδιαιτερα στην ενοτητα του s20  θυμαμαι τον Τονυ  και καποια αλλα παιδια οταν αλλαζαν τα csc με google dialer η φλασαραν ρομ ειχαν θεματα γιατι  δουλευαν συγκεκριμενα. Καναμε πολλα speed test  κτλ ηταν εμφανης.Ειχα μιλησει και με ενα ινδο dev που ηταν φιλος απο τις εποχες που εφτιαχνα ρομ για note2 θελει custom csc για ναναι ολα τελεια.Τωρα εαν διορθωθηκε σε s21 η Α52s χμμμ δεν ξερω...Η ταχυτητα ειχε κοφτη.....

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό αυτό με την ταχύτητα. Αν η rom προορίζεται για άλλη περιοχή που οι πάροχοι υποστηρίζουν Carrier aggregation με διαφορετικούς συνδυασμούς, είναι επόμενο να μην βλέπεις 4G+ στη χώρα μας. Γενικά όχι και τόσο καλή ιδέα, όσο και να χρειάζεται η ηχογράφηση των κλήσεων.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μήπως τελικά θα είχε νόημα να γίνουν δοκιμές με το ACR recorder από το Galaxy Store για όσους τη θέλουν την ηχογράφηση;

Μπορεί κάποιος να το τεστάρει και να ενημερώσει;

https://galaxystore.samsung.com/detail/com.nll.acr?langCd=el;

Link to comment
Share on other sites

Βάζω ενδεικτικά μια μέτρηση που έκανα τώρα βγαίνοντας για να πάω λαϊκή στον Νέο Κόσμο.

Δεν ξέρω αν τόσο θα έπρεπε να είναι αλλά γενικά δεν έχω δει προβλήματα στο ίντερνετ.

Φυσικά για να βοηθήσω ποσταρω κι όχι για να αντικρούσω απόψεις παιδιών που έχουν κάποια εμπειρία.

Να το ψάξουμε μαζί αν θέλετε.

 

Screenshot_20211023-121820_SpeedTest Master Pro.jpg

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, stark said:

Θα ήταν εύκολο να δοκιμάσει κάποιος το ACR call recorder από το Galaxy Store και να ενημερώσει αν λειτουργεί απροβλημάτιστα στο A52s

https://galaxystore.samsung.com/detail/com.nll.acr?langCd=el;

Καλημέρα λειτουργεί μια χαρά 

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να το συνδέσεις με το καλώδιο USB σε έναν υπολογιστή και κάνε το ίδιο.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...