Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ένα πολύ μικρο συγκριτικο μεταξύ στοκ και gcam , νυχτερινές δεν μπόρεσα να δοκιμάσω , δεν θυμάμαι πιο xml είχα πάνω ( το είχα πειράξει και αρκετά ετσι και αλλιώς ) και δεν ειχα και χρόνο να δοκιμάσω διάφορα για να δω και μεταξύ τους διαφορες

οι πρώτες είναι με στοκ
 

2021-10-31_12-09-07

 

2021-10-31_12-08-41


 

2021-10-31_12-10-38

 

2021-10-31_12-10-52

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 ώρες πριν, ran_tan_plan said:

ένα πολύ μικρο συγκριτικο μεταξύ στοκ και gcam , νυχτερινές δεν μπόρεσα να δοκιμάσω , δεν θυμάμαι πιο xml είχα πάνω ( το είχα πειράξει και αρκετά ετσι και αλλιώς ) και δεν ειχα και χρόνο να δοκιμάσω διάφορα για να δω και μεταξύ τους διαφορες

οι πρώτες είναι με στοκ
 

2021-10-31_12-09-07

 

2021-10-31_12-08-41


 

2021-10-31_12-10-38

 

2021-10-31_12-10-52

 

Κάποιες ρυθμίσεις που πείραξα δεν ειναι μόνο τύπου global main settings (saturation, contrast, sharpening, luma κλπ) αλλα είναι πολύ περισσότερα σημεία και μάλιστα κάποια σε dev. Αμα στήσεις από το μηδέν θα καταλάβεις 😉 . Οπότε λίγο πολύ θα σε επηρεάσει το xml. Εννοείται βέβαια πως θα τα φέρετε στα γούστα σας. Ουτως ή αλλως ούτε εγώ έχω τελειώσει το στήσιμο.

Ωραια κάδρα! Που είσαι; 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antretng said:

Κάποιες ρυθμίσεις που πείραξα δεν ειναι μόνο τύπου global main settings (saturation, contrast, sharpening, luma κλπ) αλλα είναι πολύ περισσότερα σημεία και μάλιστα κάποια σε dev. Αμα στήσεις από το μηδέν θα καταλάβεις 😉 . Οπότε λίγο πολύ θα σε επηρεάσει το xml. Εννοείται βέβαια πως θα τα φέρετε στα γούστα σας. Ουτως ή αλλως ούτε εγώ έχω τελειώσει το στήσιμο.

Ωραια κάδρα! Που είσαι; 

thanks
στον χορτιατη ειναι , θεσσαλονικη

σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος , προσωπικά μου αρέσουν και τα υπερκορεσμενα αποτελέσματα που βγάζει.
Τέλειο στήσιμο δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει , ο καθένας ψάχνει μια μέση λύση στο στήσιμο ώστε να τον καλύπτει σε αρκετά σκηνικά
Εκτός αν κάποιος θέλει να φτιάξει διάφορα xml και να τα φορτώνει όποτε αλλάζουν οι συνθήκες φωτισμού

Η στοκ εφαρμογή έχει θεματακια δυστυχώς

μερικές ακόμα φωτος με gcam
 

2021-10-31_04-34-44

 

2021-10-31_04-34-17

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ran_tan_plan said:

thanks
στον χορτιατη ειναι , θεσσαλονικη

σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος , προσωπικά μου αρέσουν και τα υπερκορεσμενα αποτελέσματα που βγάζει.
Τέλειο στήσιμο δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει , ο καθένας ψάχνει μια μέση λύση στο στήσιμο ώστε να τον καλύπτει σε αρκετά σκηνικά
Εκτός αν κάποιος θέλει να φτιάξει διάφορα xml και να τα φορτώνει όποτε αλλάζουν οι συνθήκες φωτισμού

Η στοκ εφαρμογή έχει θεματακια δυστυχώς

μερικές ακόμα φωτος με gcam
 

2021-10-31_04-34-44

 

2021-10-31_04-34-17

 

Ωραία τοπία έχει. Να το έχω υπόψιν αν βρεθώ στα μέρη σας. 

Μέρα δεν ειναι τόσο άσχημη. Τουλάχιστον έχει καλό dr (δεν το φτάνει εκεί η gcam). Νυχτα όμως είναι για τα πανηγύρια (σε σχέση με το hw). Οταν βγάλεις νύχτα με gcam θα καταλάβεις τι εννοώ. Ακόμα και αυτή που στήνω για ημερήσιες είναι πάλι πολύ καλύτερη τη νύχτα από στοκ. Παρεμπιπτόντως, άσε το night στο auto 😉 . Εχει εξαιρετική σταθεροποίηση.

Όσον αφορά τα xml, συνήθως έχω δύο σε όλες μου τις συσκευές. Μια για ημέρα και μια για νύχτα ή indoor. Παραπάνω χάνεις τη μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, george_21 said:

PXL_20211031_213300670.NIGHT

 

20211031_213332 PXL_20211031_213433725.NIGHT 20211031_213454

Η 1η κ η 3η με gcam..2 k 4 stock

Αν έβαλες το νυχτερινό xml καλύτερα να αφήνεις το αυτόματο night. Εδώ από ότι καταλαβαίνω επέλεξες ο ίδιος το mode.

Παρεμπιπτόντως, στα xml έχω ξεχάσει το shutter σε 1/5 στο night (δεν επηρεάζει το αυτόματο night).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, george_21 said:

Ναι επέλεξα εγώ το night mode.. τι διαφορά θα είχε αν το άφηνα μόνο του Αντρέα?

Το πιο σημαντικό είναι ότι κρίνει πολύ σωστά το πότε χρειάζεται να μπει. Δεν υπάρχει λόγος να μπλέκεσαι να το επιλέγεις χειροκίνητα. Επίσης, εμπειρικά έχω δεί οτι στις περισσότερες συσκευές παίζει λιγο ορθότερα το μεταβλητό shutter που μειώνει την πιθανότητα για κούνημα. Αυτό τουλάχιστον στις ported mgc. 

Να πω ότι πρώτη φορά αφήνω ενεργό το auto night. Στις περισσότερες συσκευές συνήθως το βάζω χειροκίνητα και μόνο όταν ειναι εντελώς σκοτάδια. Διαφορετικά έχει ρισκο camera shake. Έλα μου όμως που το ois του a52s είναι πραγματικά απίστευτο! Μέχρι και 1 second έχω καταφέρει χεράτο χωρίς να προσπαθήσω ιδιαίτερα. 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2021 at 11:40 ΜΜ, s_wind said:

Ναι.

S-Windαρε η καταναλωση των υπηρεσιων Google Play στο παρασκηνιο εχει ξεφυγει (10 ωρες). Υπαρχει τροπος να μειωθει αυτο το θεμα με τη συγκεκριμενη εφαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, christos_087 said:

S-Windαρε η καταναλωση των υπηρεσιων Google Play στο παρασκηνιο εχει ξεφυγει (10 ωρες). Υπαρχει τροπος να μειωθει αυτο το θεμα με τη συγκεκριμενη εφαρμογη?

Πόσες μέρες το έχεις; Μπορεί να στρώσει σε μερικές μέρες. Έχω δει διαφορά ακόμα και 2 βδομάδες μετά 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Να ανεβαζεις φωτο να καταλαβαινω τι λες...Πχ.

 

spacer.png

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Antretng said:

Πόσες μέρες το έχεις; Μπορεί να στρώσει σε μερικές μέρες. Έχω δει διαφορά ακόμα και 2 βδομάδες μετά 

1 μηνα

 

34 minutes ago, s_wind said:

Τι εννοεις? Να ανεβαζεις φωτο να καταλαβαινω τι λες...Πχ.

 

spacer.png

 

εκει που σε σενα στο παρασκηνιο λεει 1ωρα και 27 λεπτα εμενα λεει 10 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει κανεις να κανει κατι για τις υπηρεσιες google play Η εφαρμογη ειναι της google και ελεγχει ολο το συστημα δουλευει ασυστολα απο το πρωτο πατημα του power on.Κανει τα παντα μεσα στο λειτουργικο μαζευει και στελνει στους σερβερ της google πασης φυσης κινησεις που κανει ενας κατοχος απο τα ενδιαφεροντα που εχει τα στοιχεια που δινει τις εφαρμογες που κανει εγκατασταση  ακομα και τα πατηματα μιας εφαρμογης κτλ.

Για να γλυτωσει καποιος απο αυτο να μειωσει την συχνοτητα ελεγχου συστηματος πρεπει να εχει ασχοληθει χρονια να κατανοει πως εργαζετσι η google πανω στο συστημα ωστε να καταφερει να αρνειται δικαιωματα και εφαρμογες της να βρισκει ανταγωνιστικες εφαρμογες κτλ.

Γιατι ενας χρηστης εχει drain  και οσο περνα ο καιρος αυξανεται?

Διοτι τα δικαιωματα που εχει δωσει απο την αρχη του στησιματος εχουν καταχωρηθει και δεν υπαρχει επιστροφη Ετσι εαν ενας κατοχος εχει ας πουμε 6 ωρες σοτ με τις βδομαδες -μηνες ολο και μειωνεται απο τους μονιμα διαρκεις ενεγχους συστηματος της google.Τυχαια -παροδικα ξαφνικα βλεπει καποιος μια βελτιωση αυτο συμβαινει απλα γιατι δεν ετρεξε για ενα διαστημα καποιες απο τις εφαρμογες που εδωσε ολα τα δικαιωματα η τις διεγραψε και εβαλε αλλες.

Λοιπον...

Χαρειτε τις συσκευες σας και μη προσπαθειτε να κατανοησετε τι συμβαινει διοτι δεν θα καταφερετε κατι περα απο το να σας αγχωνει.

1 minute ago, christos_087 said:

1 μηνα

 

εκει που σε σενα στο παρασκηνιο λεει 1ωρα και 27 λεπτα εμενα λεει 10 ωρες

Οσο ειναι ενεργοποιημενο το κινητο σου αυτο ετσι θα ειναι .Εαν το ποσοστο διπλα ειναι μεγαλο σημαινει οτι εδωσες πολλα δικαιωματα σε εφαρμογες, πολλες τοποθεσιες ενεργες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, christos_087 said:

1 μηνα

 

εκει που σε σενα στο παρασκηνιο λεει 1ωρα και 27 λεπτα εμενα λεει 10 ωρες

Στις ποσες ώρες αναμονή αυτό; Επίσης, επι το πρακτεο, έχεις τελικά κακή αυτονομία; Πόσο sot βγάζει?

Μερικες φορές έχω δει να διορθώνεται αν κάνεις wipe τα Google services και play store (θα χρειαστεί να ξαναβάλεις το λογαριασμό σου). Άλλοι έχω δει να βάζουν προηγούμενες εκδόσεις. Αλλά γενικά αυτά είναι θεματα που αργά ή γρήγορα φτιάχνουν. Εκτός αν έχεις κανένα συγχρονισμό που σου τρώει.  

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να διορθωθει κατι που δεν διορθωνεται.

Το μονο που μπορει να γινει πραγμα δυσκολο για ενα καθημερινο χρηστη ειναι να κανει hard reset και απο την πρωτη οθονη να διαβαζει και να αποριπτει τα δικαιωματα στη συνεχεια μεσα στο λειτουργικο για αρχη  να κλεισει τα παντα μετα να προσαρμοσει οσο μπορει την δικη του προσωπικοτητα δηλαδη τι θα δουλευει στην καθημερινοτητα και μονο.

Η συσκευη με το λειτουργικο ειναι μαγαζι και ο κατοχος πελατης .Εαν ενας πελατης θελει ολα τα μαγαζια (εφαρμογες και δικαιωματα λειτουργικου) να ειναι ανοιχτα να τρεχουν ειναι λογικο να εχει τις αναλογες συνεπειες.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι οπως τα λεει ο S-Wind.

Εχω πει πολλες φορες οτι για να βελτιωθει η αυτονομια ξηλωνεις πραγματα.

Η συνηθης αντιδραση ειναι οτι εγω δεν πειραζω τπτ θελω να μου δινει σουπερ αυτονομια ετσι οπως ειναι.

Δεν ειναι τοσο απλο. Ειναι σαν να εχεις μπαταρια στο σπιτι αντι παροχης ρευματος και να λες εγω θελω να κραταει το ιδιο με ολα τα φωτα και τις συσκευες ανοιχτες και ας μην τα χρειαζομαι ανοιχτα.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, s_wind said:

Δεν γινεται να διορθωθει κατι που δεν διορθωνεται.

Το μονο που μπορει να γινει πραγμα δυσκολο για ενα καθημερινο χρηστη ειναι να κανει hard reset και απο την πρωτη οθονη να διαβαζει και να αποριπτει τα δικαιωματα στη συνεχεια μεσα στο λειτουργικο για αρχη  να κλεισει τα παντα μετα να προσαρμοσει οσο μπορει την δικη του προσωπικοτητα δηλαδη τι θα δουλευει στην καθημερινοτητα και μονο.

Η συσκευη με το λειτουργικο ειναι μαγαζι και ο κατοχος πελατης .Εαν ενας πελατης θελει ολα τα μαγαζια (εφαρμογες και δικαιωματα λειτουργικου) να ειναι ανοιχτα να τρεχουν ειναι λογικο να εχει τις αναλογες συνεπειες.

Μερικές φορές γίνεται αυτό που λέω. Υπάρχουν αρκετές συζητήσεις σε Reddit/XDA σχετικά με αποτυχημένους συγχρονισμους που καταλήγουν σε παρατατεμενα wakelocks των gms. Αλλά συνήθως, αν είναι όντως κάτι προσωρινό και όχι ο τρόπος που το δουλεύεις, αργά ή γρήγορα θα φτιάξει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, GMF80 said:

Ετσι ακριβως ειναι οπως τα λεει ο S-Wind.

Εχω πει πολλες φορες οτι για να βελτιωθει η αυτονομια ξηλωνεις πραγματα.

Η συνηθης αντιδραση ειναι οτι εγω δεν πειραζω τπτ θελω να μου δινει σουπερ αυτονομια ετσι οπως ειναι.

Δεν ειναι τοσο απλο. Ειναι σαν να εχεις μπαταρια στο σπιτι αντι παροχης ρευματος και να λες εγω θελω να κραταει το ιδιο με ολα τα φωτα και τις συσκευες ανοιχτες και ας μην τα χρειαζομαι ανοιχτα.

Το θέμα είναι αν μένουν ανοιχτά τα φώτα ακόμα και την ημέρα. Μερικές φορές τρώνε σκάλωμα. Αλλά επί το πρακτεο, καταλήγουμε στο ίδιο. Αν είναι όντως προσωρινό θα διορθωθεί. Αν πάλι είναι απλά ο τρόπος που το δουλεύεις δεν αλλάζει. 

Πάντως οι 10 ώρες από μόνες τους δεν λένε κάτι. Αν δηλαδή η συσκευή ούτως ή άλλως δεν έμπαινε σε doze ή deep sleep τότε δεν θα σου κάνει διαφορά στην αυτονομία. Το θέμα λοιπόν είναι η πηγή τυχον wakelocks (πχ συνεχείς ειδοποιήσεις) και όχι πόσο μένουν ενεργά στο παρασκήνιο κάποια services.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου S10e, άλλο τηλέφωνο μεν αλλά σχετικό με αυτό που λέτε, είχα δει τεράστια μείωση αυτονομίας μέσα σε 6 μήνες. Έχει μεν πολύ μικρότερη μπαταρία, αλλά δουλεύοντας σε flight mode και wifi calling, είχα το Φλεβάρη που άλλαξα την μπαταρία 7 ώρες οθόνη σε μια φόρτιση. Πλέον με το ζόρι έφτανε τις 4, και η συσκευή ζεσταινόταν πάρα πολύ πίσω. Δοκίμασα και reset μπας και δεν έχει κάτσει καλά κανένα update, αλλά μετά από μια βδομάδα που το άφησα τα ίδια.
Προχθές λοιπόν δοκίμασα το εξής. Ξήλωσα το Facebook εντελώς, και άφησα το messenger μόνο. Επειδή σαν κύριο browser έχω τον chrome, έβαλα στον browser της Samsung home page το Facebook. Δουλεύει τέλεια, έχει και dark mode και επιπλέον μου φαίνεται πολύ χρήσιμο που στην πλοήγηση στο FB μέσω browser μπορείς να κάνεις zoom όπου επιθυμείς. Επιπλέον, έκοψα απλά τις ειδοποιήσεις που δεν χρειάζομαι τελικά (Google, Google photos κλπ)
Το αποτέλεσμα, μετά από 2 μέρες είναι να επιστρέψω στο 7ωρο sot και η συσκευή να είναι πιο κρύα από όσο ήταν ποτέ το τελευταίο διάστημα. Έχω πάθει πλάκα. Υπηρεσίες Google play στο 0,5% μέσα σε μια μέρα που πέρασα με μια φόρτιση.

Sent from my TCL 20 5G



Link to comment
Share on other sites

όχι παιδια κανενα προβλημα. Μπαταριαρα εχω. 1.30 μερα plus ευκολα. Απλα για το ενα τικ παραπανω. Πιστευετε οτι σε μελλοντικες αναβαθμισεις android θα εχουμε ακομη καλυτερη μπαταρια και καμερα στο μελλον;

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, christos_087 said:

όχι παιδια κανενα προβλημα. Μπαταριαρα εχω. 1.30 μερα plus ευκολα. Απλα για το ενα τικ παραπανω. Πιστευετε οτι σε μελλοντικες αναβαθμισεις android θα εχουμε ακομη καλυτερη μπαταρια και καμερα στο μελλον;

Μια μείωση των ωρών θα βελτιωνε αυτονομία μονο αν σου "κράταγε ξύπνια" την συσκευή. Αν όμως η συσκευή ήταν ούτως ή άλλως "ξύπνια", η μείωση των ωρών των gms δεν θα έκανε διαφορά. Τουλάχιστον όχι αισθητή. 

Επίσης, αν λες μιαμιση μέρα χρήση, οι 10 ώρες δεν είναι και κάτι τρομερό 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Antretng said:

Μια μείωση των ωρών θα βελτιωνε αυτονομία μονο αν σου "κράταγε ξύπνια" την συσκευή. Αν όμως η συσκευή ήταν ούτως ή άλλως "ξύπνια", η μείωση των ωρών των gms δεν θα έκανε διαφορά. Τουλάχιστον όχι αισθητή. 

Επίσης, αν λες μιαμιση μέρα χρήση, οι 10 ώρες δεν είναι και κάτι τρομερό 

xμ... Προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος. Καποιες φορες αγγιζει και τις 2μερες (ή 2 παρα).. Εσυ τι χρονους εχεις μεσο όρο?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πολυ ευχαριστημενος με το κινητο και την μπαταρια του.λειτουργια οθονης πανω απο 6ωρες  και με βαρια χρηση βγαζει την ημερα χωρις να σε αφησει τελειως ενω με νορμαλ χρηση φτανει και την μιαμιση μερα

Edited by Kanellos1978
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...