Jump to content

Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic


doganos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ όμορφο το 4αρι το απλό. Το έχω περιεργαστεί τις τελευταίες δύο μέρες που το έχω κάνει δώρο στην κοπέλα μου σε μέγεθος 40 mm.
Πολύ καλές δυνατότητες και η μπαταρία με φουλ χρήση βγάζει 28-32 ώρες.
Μου περνάει η σκέψη να πάρω και για μένα το μεγάλο μέγεθος, αλλά το gear s3 classic που έχω πάνω από 4 χρόνια, δεν λέει να πέσει η απόδοση του με τίποτα.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, costsa41 said:

Σε σχέση με το 3 δεν έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα. Ουσίας πράγματα έχουν αλλάξει όμως. Για παράδειγμα βλέπεις όλη τη συνομιλία, που δεν έχεις δει, από viber και λοιπές τέτοιες εφαρμογές. Φυσικά έχεις εφαρμογές που πριν δεν τις είχες. Εκεί που κάνει εντύπωση είναι στην εναλλαγή των οθονών και στο σκρολ όπου το 4 είναι σχεδόν τέλειο. Το 3 είχε τα θέματα του. Φυσικά το μεγαλύτερο ατού στο 4 είναι η οθόνη που κάτω από όλες τις συνθήκες και τον δυνατό ήλιο είναι ευκρινεστατη, πράγμα που δε συνέβαινε, σε τόσο μεγάλο βαθμό, στο 3. Πήρα και 4 λουράκια από Amazon σε καλή τιμή, το ένα δέρμα , και όλα καλά.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

εμενα στο viber οταν παταω την εφαρμογη απο το ρολοι μου πεταει μια οθονη και μου γραφει οτι εχω κατεβασει την εφαρμογη και μπορω να βλεπω stickers και μυν. , κατι τετοιο τελος παντων. δεν μου ανοιγει τις συνομιλιες. μηπως πρεπει ναχω κινιτο samsung για να μου τις δειχνει ;

adok13
Link to comment
Share on other sites

Α αυτο το κανει . απλα νομιζα οτι οταν ανοιγω την εφαρμογη απο το ρολοι θα μου ανοιγει τα μυνηματα, οπως λειτουργεοι το outlook παραδειγμα.

 

adok13
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την πρώτη μέρα. Να πω μερικές εντυπώσεις.
Το ρολόι, εμφανισιακά είναι ακριβώς το ίδιο με το s3 frontier. Ακριβώς όμως. Το λουράκι είναι επιεικώς άθλιο. Δεν επιτρέπεται να είναι τόσο χάλια, για 400€.
Οκ. Είναι πιο γρήγορο μηχανάκι. Και; Οκ. Η οθόνη φαίνεται καλύτερη αλλά και πάλι, δεν είχα παράπονο από την προηγούμενη. Για μπαταρία δεν μπορώ να πω ακόμη, είναι πολύ νωρίς.
Σε γενικές γραμμές η άποψή μου είναι ότι δεν αξίζει τα λεφτά του. Πολύ περισσότερο αν έχεις ήδη ένα προηγούμενο ρολόι της Samsung.

Θέλει πολύ χρόνο και δουλειά ακόμη για να κάνει τη διαφορά. Δουλειά εννοώ με ουσιαστικά updates. Πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω. Εφόσον δεν λειτουργεί στα ελληνικά ο βοηθός της Google δεν θα έρθει και στο ρολόι. Κι αυτό θα ήταν μεγάλη διαφορά γιατί θα μπορούσες να υπαγορεύεις ελληνικά στο ρολόι.
Για να μην αναφέρω τα watchfaces. Ειδικά για κάποιον που έχει μεγάλη βιβλιοθήκη στο tizen, πάνε όλα στράφι.





Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την πρώτη μέρα. Να πω μερικές εντυπώσεις.
Το ρολόι, εμφανισιακά είναι ακριβώς το ίδιο με το s3 frontier. Ακριβώς όμως. Το λουράκι είναι επιεικώς άθλιο. Δεν επιτρέπεται να είναι τόσο χάλια, για 400€.
Οκ. Είναι πιο γρήγορο μηχανάκι. Και; Οκ. Η οθόνη φαίνεται καλύτερη αλλά και πάλι, δεν είχα παράπονο από την προηγούμενη. Για μπαταρία δεν μπορώ να πω ακόμη, είναι πολύ νωρίς.
Σε γενικές γραμμές η άποψή μου είναι ότι δεν αξίζει τα λεφτά του. Πολύ περισσότερο αν έχεις ήδη ένα προηγούμενο ρολόι της Samsung.

Θέλει πολύ χρόνο και δουλειά ακόμη για να κάνει τη διαφορά. Δουλειά εννοώ με ουσιαστικά updates. Πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω. Εφόσον δεν λειτουργεί στα ελληνικά ο βοηθός της Google δεν θα έρθει και στο ρολόι. Κι αυτό θα ήταν μεγάλη διαφορά γιατί θα μπορούσες να υπαγορεύεις ελληνικά στο ρολόι.
Για να μην αναφέρω τα watchfaces. Ειδικά για κάποιον που έχει μεγάλη βιβλιοθήκη στο tizen, πάνε όλα στράφι.




 
Σε αρκετα συμφωνω μιας και εγω απο τo frontier ερχομαι...
Αλλα κακα τα ψεματα η εξελιξη στα wearables ειναι βασανιστικα αργη - για αυτο αντεχει ακομα το S3- και οτι καινουργιο προκυψει θα ερθει πιστευω απο το wear os το οποιο θα στηριξει για καποια χρονια η Samsung.
Προσωπικα με ικανοποιουν οι δυνατοτητες του ρολογιου για μετρηση πιεσης /οξυγονου ή δυνατοτητα του gpay καθως και η χρηση χαρτων.....
Ισως κατι που θα περιμενα ηταν μπαταρια μιας εβδομαδας που δεν ηρθε....
Δεν πειραζει...ειναι μια αναβαθμιση απο το S3.....
Μηπως και στο i watch (το αναφερω ως no1 wearable σε πωλησεις)  ποια ειναι η σημαντικη εξελιξη που εχει γινει απο γενια σε γενια....
 
Και τα ελληνικα  στο google  assistant πιστευω οτι δεν θα αργησουν ...θα ερθουν ξαφνικα οπως το gpay....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Το smarthings δεν δουλεύει στο ρολόι ούτε την ένταση αλλάζει ούτε τα κανάλια το χρησιμοποιεί κάποιος να μου πει αν δουλεύει σε samsung εννοείται τηλεόραση. 

Link to comment
Share on other sites

Το smarthings δεν δουλεύει στο ρολόι ούτε την ένταση αλλάζει ούτε τα κανάλια το χρησιμοποιεί κάποιος να μου πει αν δουλεύει σε samsung εννοείται τηλεόραση. 
Ούτε σε εμένα δουλεύει....

Στάλθηκε από το SM-T865 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,κατοχος για πρωτη φορα smartwatch και εχοντας παραλαβει το clasic 46,παρακαλω ενημερωστε με για τυχον μικροπραγματακια που πρεπει να κοιταξω,καμια απαραιτητη εφαρμογη και ποια οθονη προτεινετε...

Ζητείται προίκα χωρίς νύφη για σοβαρό σκοπό…:wink:
Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένετε εξέλιξη στα smartwatches παιδιά. 

Πάρτε ένα Apple watch 4 κι ένα 7. Θα δείτε ελάχιστα ουσιαστικά πράγματα. 

Η εξέλιξη είναι δραματικά αργή, ακόμα και στην κορυφαία πλατφόρμα (watch OS)... 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
11 ώρες πριν, vgelis said:

Μην περιμένετε εξέλιξη στα smartwatches παιδιά. 

Πάρτε ένα Apple watch 4 κι ένα 7. Θα δείτε ελάχιστα ουσιαστικά πράγματα. 

Η εξέλιξη είναι δραματικά αργή, ακόμα και στην κορυφαία πλατφόρμα (watch OS)... 

Τι θα περίμενες να δεις δηλαδή εκτός από βελτιωμένη ταχύτητα, βελτιωμένη οθόνη, περισσότερους βιομετρικούς αισθητήρες, περισσότερες λειτουργίες και (έστω και μικρή) βελτιωμένη αυτονομία;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic
7 ώρες πριν, athanaso77 said:

Τι θα περίμενες να δεις δηλαδή εκτός από βελτιωμένη ταχύτητα, βελτιωμένη οθόνη, περισσότερους βιομετρικούς αισθητήρες, περισσότερες λειτουργίες και (έστω και μικρή) βελτιωμένη αυτονομία;

Μα η αυτονομία της μπαταρίας φαίνεται σαν να γίνεται επίτηδες στην μια μέρα. Γιατί δεν βγάζουν και ένα μοντέλο με την μπαταρία του Galaxy watch 1; 

Και όσο αφορά την εξέλιξη,  θα μπορούσαν πχ να βάλουν κάτω από την μπαταρία αυτόματο μηχανισμό (citizen) και να μην χρειαζόταν ποτέ φόρτιση. Ή ηλιακό συλλέκτη πίσω από την πλάκα. Ακούγονται extreme για smartwatch αλλά υλοποιούνται πολλά χρόνια τέτοιες λύσης σε καταδυτικά ρολόγια και όχι μόνο 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 minutes ago, pchrono said:

Και όσο αφορά την εξέλιξη,  θα μπορούσαν πχ να βάλουν κάτω από την μπαταρία αυτόματο μηχανισμό (citizen) και να μην χρειαζόταν ποτέ φόρτιση. Ή ηλιακό συλλέκτη πίσω από την πλάκα. Ακούγονται extreme για smartwatch αλλά υλοποιούνται πολλά χρόνια τέτοιες λύσης σε καταδυτικά ρολόγια και όχι μόνο 

Ενδιαφερουσες σκέψεις, αλλά οι ενεργειακές απαιτήσεις των smartwatch δεν μπορούν να καλυφθούν από αυτούς τους μηχανισμούς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, pchrono said:

Μα η αυτονομία της μπαταρίας φαίνεται σαν να γίνεται επίτηδες στην μια μέρα. Γιατί δεν βγάζουν και ένα μοντέλο με την μπαταρία του Galaxy watch 1; 

Και όσο αφορά την εξέλιξη,  θα μπορούσαν πχ να βάλουν κάτω από την μπαταρία αυτόματο μηχανισμό (citizen) και να μην χρειαζόταν ποτέ φόρτιση. Ή ηλιακό συλλέκτη πίσω από την πλάκα. Ακούγονται extreme για smartwatch αλλά υλοποιούνται πολλά χρόνια τέτοιες λύσης σε καταδυτικά ρολόγια και όχι μόνο 

 

4 ώρες πριν, athanaso77 said:

Ενδιαφερουσες σκέψεις, αλλά οι ενεργειακές απαιτήσεις των smartwatch δεν μπορούν να καλυφθούν από αυτούς τους μηχανισμούς.

Σίγουρα θα βοηθούσαν στην αύξηση της αυτονομίας, Αλλά θα αύξαναν την τιμή και το μέγεθος του ρολογιού. Οπότε, πόσοι θα το αγόραζαν;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κυκλοφορεί , εδώ και κάποιες μέρες, ότι στο επόμενο μοντέλο θα έχει ηλιακό συλλέκτη.
Κάτι που η casio έχει πολλά χρόνια τώρα. Μόνο και μόνο γι αυτό όμως αγόραζα.
Οκ. Όντως η οθόνη του έχει διαφορά. Σε κάποιες περιπτώσεις αυτό και κάποια καλύτερα animations, που έχουν προσθέσει, με βοηθούν με την πρεσβυωπία.
Και όντως είναι πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 minutes ago, noisex said:

Πάντως κυκλοφορεί , εδώ και κάποιες μέρες, ότι στο επόμενο μοντέλο θα έχει ηλιακό συλλέκτη.
Κάτι που η casio έχει πολλά χρόνια τώρα. Μόνο και μόνο γι αυτό όμως αγόραζα.

Το έβαλε η Garmin στο 6άρι το Solar. Δεν είναι αρκετό. Και το Fenix είναι περισσότερο sport watch και λιγότερο smartwatch. Η τεχνολογία αυτή δεν είναι μέχρι σήμερα ώριμη για να ανταπεξέλθει στις ενεργειακές απαιτήσεις ενός  smartwatch. 
Αλλά νομίζω ότι το υπεραναλύσαμε και δεν υπάρχει λόγος να το προχωρήσουμε άλλο γιατί έχουν βγει εκτός θέματος. Ας συνεχίσουμε στα της συσκευής του τίτλου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα η αυτονομία της μπαταρίας φαίνεται σαν να γίνεται επίτηδες στην μια μέρα. Γιατί δεν βγάζουν και ένα μοντέλο με την μπαταρία του Galaxy watch 1; 
Και όσο αφορά την εξέλιξη,  θα μπορούσαν πχ να βάλουν κάτω από την μπαταρία αυτόματο μηχανισμό (citizen) και να μην χρειαζόταν ποτέ φόρτιση. Ή ηλιακό συλλέκτη πίσω από την πλάκα. Ακούγονται extreme για smartwatch αλλά υλοποιούνται πολλά χρόνια τέτοιες λύσης σε καταδυτικά ρολόγια και όχι μόνο 
υπαρχει λυση που μπορει να ερθει συντομα...

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα με έβγαλε ασπροπρόσωπο θα έλεγα.
Φεύγω από το σπίτι τρέχοντας για να προλάβει ο μικρός μου τον αγώνα μπάσκετ που συμμετείχε. Αφήνω τηλεφωνο πορτοφόλι και όλα τα συναφή σπίτι και το ανακαλύπτω όταν φτάνουμε στο γήπεδο.
Ευτυχώς δεν χρειάστηκα τίποτα από τα παραπάνω. Με το ρολόι αγόρασα καφέ νερά και ότι χρειάστηκα. Επίσης δεν έχασα καμία κλήση στις 3 ώρες που φάγαμε στο γήπεδο. Σύνολο 6 εισερχόμενες και 3 εξερχόμενες μέσω του ρολογιού το οποίο σαφώς όταν φτάσαμε συνδέθηκε στο WiFi του γηπέδου και είχα τα πάντα. Ειδοποιήσεις κλήσεις όλα στην ώρα τους.
Αυτο νομίζω ότι αξίζει να λέγετε smart Watch......
Αντε και με το καλό να έρθει η έκδοση με την esim που πιστεύω θα μπορεί να προσφέρει ακόμα περισσότερα.
Το ακόμα καλύτερο της υπόθεσης είναι ότι με παίρνει τηλ η γυναίκα μου και ακούει το κινητό μου να χτυπάει στο σπίτι. Το κλείνει αφού κατάλαβε ότι το έχω ξεχάσει. Μετά από 1 λεπτό την καλώ πίσω και μένει κόκκαλο όταν βλέπει ότι την παίρνω από το κινητό χωρίς να χρησιμοποιώ το κινητό....
Το άσχημο είναι ότι θα με χρεώσει αύριο πρωί πρωί μια 400αρα για να πάρει και αυτή το δικό της....

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

έχοντας Εθνικη τραπεζα,πως μπορω μεσω του ρολογιου να πληρωνω ανεπαφα?

Ζητείται προίκα χωρίς νύφη για σοβαρό σκοπό…:wink:
Link to comment
Share on other sites

έχοντας Εθνικη τραπεζα,πως μπορω μεσω του ρολογιου να πληρωνω ανεπαφα?
Ακόμα όχι. Μόνο Alpha μέσω Google pay.

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα όχι. Μόνο Alpha μέσω Google pay.

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

και Curve επισης!

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, gnkgr said:

Πάντως σήμερα με έβγαλε ασπροπρόσωπο θα έλεγα.
Φεύγω από το σπίτι τρέχοντας για να προλάβει ο μικρός μου τον αγώνα μπάσκετ που συμμετείχε. Αφήνω τηλεφωνο πορτοφόλι και όλα τα συναφή σπίτι και το ανακαλύπτω όταν φτάνουμε στο γήπεδο.
Ευτυχώς δεν χρειάστηκα τίποτα από τα παραπάνω. Με το ρολόι αγόρασα καφέ νερά και ότι χρειάστηκα. Επίσης δεν έχασα καμία κλήση στις 3 ώρες που φάγαμε στο γήπεδο. Σύνολο 6 εισερχόμενες και 3 εξερχόμενες μέσω του ρολογιού το οποίο σαφώς όταν φτάσαμε συνδέθηκε στο WiFi του γηπέδου και είχα τα πάντα. Ειδοποιήσεις κλήσεις όλα στην ώρα τους.
Αυτο νομίζω ότι αξίζει να λέγετε smart Watch......
Αντε και με το καλό να έρθει η έκδοση με την esim που πιστεύω θα μπορεί να προσφέρει ακόμα περισσότερα.
Το ακόμα καλύτερο της υπόθεσης είναι ότι με παίρνει τηλ η γυναίκα μου και ακούει το κινητό μου να χτυπάει στο σπίτι. Το κλείνει αφού κατάλαβε ότι το έχω ξεχάσει. Μετά από 1 λεπτό την καλώ πίσω και μένει κόκκαλο όταν βλέπει ότι την παίρνω από το κινητό χωρίς να χρησιμοποιώ το κινητό....
Το άσχημο είναι ότι θα με χρεώσει αύριο πρωί πρωί μια 400αρα για να πάρει και αυτή το δικό της....

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Πολύ καλό. Αυτό με τις απομακρυσμένες κλήσεις δεν το κάνει σε εμένα. Είναι ενεργοποιημένα Όλα...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει το Find my phone. Μόνο όταν το Galaxy Wear app τρέχει εκείνη τη στιγμή στο τηλέφωνο. Ενεργοποιημένo το autostart και όλα τα permissions στο wear app. Poco F3 το τηλέφωνο. Αντιμετώπισε κανείς κάτι παρόμοιο;

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, costsa41 said:

Πάντως η οθόνη του, ακόμα και κάτω από τον πιο έντονο ήλιο είναι το κάτι άλλο. Ευκρινεστατη και ευανάγνωστη. 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό,ειδικά για μας στην Ελλάδα που έχουμε και αρκετό ήλιο(δεν έχω προσωπική εμπειρία με android smartwatch πέραν από apple watch γιαυτό ρωτάω).

Οταν λες με τα άλλα εννοείς και το προηγουμενο galaxy watch 3?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...