Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω που πηγα παντως, πειρα απο την ΕΕ

http://shop.ee.co.uk/sim-only/pay-as-you-go-phones

 

10λιρες και εχεις 500ΜΒ 150λεπτα και απεριοριστα sms. Δεν λεω οτι ειναι φθηνο αλλα επιανε παντου και 3G, καθως και μεσα στο μετρο γυριζε σε wifi της ΕΕ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, βρηκα τσαμπα εισιτήρια για Πολωνια και θα παω για 5 μερες.

 

Εχει να προτείνει κάποιος καρτοκινητο με πολλα MB καθως θα κινηθώ σε 3-4 πόλεις και θελω αρκετο internet ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

https://www.giffgaff.com/goodybags/10pound-goodybag

 

GiffGaff: Με 10 GBP έχεις 500 UK λεπτά, απεριόριστα UK SMS & 1 GB UK data

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Τοπικη καρτουλα και Viber

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήγα πρόσφατα (Ιανουάριο), όπως λέει και ο φίλος παραπάνω Τοπική κάρτα απο την Play και καθαρισες.

Πληρώνεις 1-2€ για να την πάρεις και μετά με άλλα τόσα βάζεις πακέτα ίντερνετ (εγώ είχα βάλει 10gb) 4g και κάλυψη παντού. Ακόμα και όταν δεν πιάνεις σήμα πιάνει roaming απο T-Mobile η Orange χωρίς εξτρά χρεώσεις.

Πολύ μπροστά οι Πολωνοί στις επικοινωνίες!

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δελτίο Τύπου:

 

Aπό τις 15 Ιουνίου 2017 καταργούνται όλα τα τέλη περιαγωγής για κλήσεις, αποστολή μηνυμάτων κειμένου, μηνυμάτων MMS και χρήση διαδικτύου μέσω κινητού τηλεφώνου (mobile internet) στο εξωτερικό, εντός της Ε.Ε., ενώ από 30.4.2016 έως τις 14.6.2017 θα ισχύουν μειωμένες χρεώσεις, σύμφωνα με τον Kανονισμό 2120/2015 της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Χάρη στον Kανονισμό αυτό, που ισχύει από 30.4.2016 και έχει ταυτόχρονη εφαρμογή στους καταναλωτές και των 28 κρατών μελών, η Ευρώπη θέτει τέρμα στις υπέρογκες χρεώσεις περιαγωγής, υπό τον όρο της λελογισμένης χρήσης.

 

Η χρονική περίοδος από 30 Απριλίου 2016 ως και 14 Ιουνίου 2017 ορίζεται από τον Κανονισμό ως μεταβατική. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου οι επιπλέον χρεώσεις περιαγωγής δεν θα πρέπει να υπερβαίνουν:

 

• τα 0,05 ευρώ ανά λεπτό για εξερχόμενες φωνητικές κλήσεις

• τα 0,0114 ευρώ ανά λεπτό για εισερχόμενες φωνητικές κλήσεις

• τα 0,02 ευρώ για μηνύματα κειμένου (SMS), και

• τα 0,05 ευρώ ανά megabyte για χρήση διαδικτύου μέσω κινητού τηλεφώνου.

Οι τιμές αυτές δεν συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α..

 

Οι καταναλωτές πρέπει να είναι προσεκτικοί: Αποτελεί υποχρέωση των εταιρειών τηλεπικοινωνίας και όχι πρόσθετη παροχή από αυτές, όπως αναφέρουν σε ορισμένες διαφημίσεις τους η κατάργηση των χρεώσεων περιαγωγής από τις 15 Ιουνίου 2017. Επίσης, για την περίοδο από 30 Απριλίου 2016 ως 14 Ιουνίου 2017 πρέπει να διευκρινίζουν με την εταιρεία τηλεπικοινωνιών της επιλογής τους, αν στο δικό τους πρόγραμμα παρέχεται ήδη η κατάργηση των χρεώσεων περιαγωγής ή αν θα χρεώνονται με μειωμένες τιμές και σε ποιο ποσό ανά λεπτό, με βάση τις ανωτέρω ανώτατες τιμές.

 

Σε περίπτωση παραπλανητικών εμπορικών πρακτικών ή παράβασης των ανωτέρω οι καταναλωτές μπορούν να υποβάλουν καταγγελία στην Ανεξάρτητη Αρχή «Συνήγορος του Καταναλωτή» ή, για διασυνοριακές διαφορές, στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή Ελλάδος.

 

Πηγή : Συνήγορος του Καταναλωτη

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους να τα πει κάποιος,που μας το παίζουν πρωτοπόροι σε κάθε εταιρία και όχι μόνο αυτό,αλλά έχουμε και Fans εταιριών και ιδιαίτερα μιας συγκεκριμένης που δίνουν και συγχαρητήρια για την "υπέροχη κίνηση της εταιρείας"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Συντομα θα ταξιδεψω στο παρίσι για 6 ημερες.

 

Φυσικα οσο το εχω ψαξει τα ελληνικα δυκτια ειναι ασυμφορα στο roaming.

 

Θα ηθελα μια αποψη για το τι μπορω να κανω ωστε να εχω κυριως ιντερνετ.

 

Επισης δεν γνωριζω τι δικαιολογητικα ζητανε διοτι θα εχω μαζι μου μονο την Ελληνικη ταυτοτητα.

 

Αν θα ηταν δυνατο να την προμηθευτω απο το αεροδρομιο ωστε να μην ψαχνω αργοτερα.

 

Αν καποιος εχει παει προσφατα θα ηταν πολυτιμη η βοηθεια του.

 

Εχω βρει καρτες της orange και της lebara.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Συντομα θα ταξιδεψω στο παρίσι για 6 ημερες.

 

Φυσικα οσο το εχω ψαξει τα ελληνικα δυκτια ειναι ασυμφορα στο roaming.

 

Θα ηθελα μια αποψη για το τι μπορω να κανω ωστε να εχω κυριως ιντερνετ.

 

Επισης δεν γνωριζω τι δικαιολογητικα ζητανε διοτι θα εχω μαζι μου μονο την Ελληνικη ταυτοτητα.

 

Αν θα ηταν δυνατο να την προμηθευτω απο το αεροδρομιο ωστε να μην ψαχνω αργοτερα.

 

Αν καποιος εχει παει προσφατα θα ηταν πολυτιμη η βοηθεια του.

 

Εχω βρει καρτες της orange και της lebara.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Τοπική κάρτα από εκεί . είτε σε mifi είτε σε δεύτερη θέση αν έχεις δικαρτο. Δεν έχω χρειαστεί στη Γαλλία αλλά σε άλλες χώρες έτσι το κάνω . Τουρκία. Ρωσία. Ισραήλ και διάφορες άλλες παρόμοιες

Link to comment
Share on other sites

Το "σύντομα" είναι για πρίν ή για μετά την 30 Απριλίου που αλλάζουν τα πάντα στο Roaming ?
Link to comment
Share on other sites

Το "σύντομα" είναι για πρίν ή για μετά την 30 Απριλίου που αλλάζουν τα πάντα στο Roaming ?

Αυτο θα ρωτουσα και εγω ...με προλαβες

 

Η χρονική περίοδος από 30 Απριλίου 2016 ως και 14 Ιουνίου 2017 ορίζεται από τον Κανονισμό ως μεταβατική. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου οι επιπλέον χρεώσεις περιαγωγής δεν θα πρέπει να υπερβαίνουν:

 

• τα 0,05 ευρώ ανά λεπτό για εξερχόμενες φωνητικές κλήσεις

• τα 0,0114 ευρώ ανά λεπτό για εισερχόμενες φωνητικές κλήσεις

• τα 0,02 ευρώ για μηνύματα κειμένου (SMS), και

• τα 0,05 ευρώ ανά megabyte για χρήση διαδικτύου μέσω κινητού τηλεφώνου.

Οι τιμές αυτές δεν συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α.

 

Δειτε

 

 

http:// http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=434294

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

η περίοδος που θα βρίσκομαι εκεί είναι από 27/04 έως 03/05.

 

όποτε η κάρτα της εκεί εταιρία μάλλον είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Η lebara στέλνει τις κάρτες της δωρεάν και σε ελληνικές διευθύνσεις, αλλά με μία καθυστέρηση περίπου 2 εβδομάδων! Τουλάχιστον πριν περίπου δύο μήνες το είχα δοκιμάσει και είχε δουλέψει μια χαρά. Επομένως ίσως να μην προλάβεις να την παραλάβεις πριν φύγεις, αλλά δεν χάνεις κάτι να την παραγγείλεις δεδομένου ότι είναι δωρεάν. Στην διαδικασία παραγγελίας από το site τους, επιλέγεις να ρυθμίσεις manually την διεύθυνση αποστολής και στο πεδίο που σου ζητά την πόλη βάζεις μαζί και "Greece", δηλαδή εάν μένεις π.χ. Αθήνα γράφεις Athens - GREECE και έρχεται κανονικά ανεξάρτητα που από κάτω αναφέρει από προεπιλογή ως χώρα France!

Το καλό πέρα από αυτό είναι ότι έρχεται ήδη ενεργοποιημένη, χωρίς να χρειάζεται να κάνεις ταυτοποίηση σε κάποιο κατάστημα όταν πας εκεί, πράγμα που έχει να κάνει λογικά με τον νόμο που ισχύει στη Γαλλία για την ταυτοποίηση των στοιχείων, αλλά σε κάθε περίπτωση βολεύει πάρα πολύ γιατί έχεις με το που φτάσεις μια ήδη ενεργοποιημένη sim.

Τώρα από πακέτα data απ' ότι είδα δίνει με 5 ευρώ 400 ΜΒ, με 10 ευρώ 1GB και με 20 ευρώ 3GB. Καλό είναι να ενεργοποιήσεις όποιο πακέτο σε εξυπηρετεί online πριν το ταξίδι σου ώστε με αυτόν τον τρόπο να πληρώσεις μόνο την αξία αυτού (πχ. 5 ευρώ) και να μην χρειαστεί να βάλεις κάρτα πρώτα, αγοράζοντας μετά το πακέτο από το υπόλοιπό σου. Έτσι αποφεύγεις να σου μείνει αχρησιμοποίητο υπόλοιπο στην κάρτα σου και να πάει χαμένο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η lebara στέλνει τις κάρτες της δωρεάν και σε ελληνικές διευθύνσεις, αλλά με μία καθυστέρηση περίπου 2 εβδομάδων! Τουλάχιστον πριν περίπου δύο μήνες το είχα δοκιμάσει και είχε δουλέψει μια χαρά. Επομένως ίσως να μην προλάβεις να την παραλάβεις πριν φύγεις, αλλά δεν χάνεις κάτι να την παραγγείλεις δεδομένου ότι είναι δωρεάν. Στην διαδικασία παραγγελίας από το site τους, επιλέγεις να ρυθμίσεις manually την διεύθυνση αποστολής και στο πεδίο που σου ζητά την πόλη βάζεις μαζί και "Greece", δηλαδή εάν μένεις π.χ. Αθήνα γράφεις Athens - GREECE και έρχεται κανονικά ανεξάρτητα που από κάτω αναφέρει από προεπιλογή ως χώρα France!

Το καλό πέρα από αυτό είναι ότι έρχεται ήδη ενεργοποιημένη, χωρίς να χρειάζεται να κάνεις ταυτοποίηση σε κάποιο κατάστημα όταν πας εκεί, πράγμα που έχει να κάνει λογικά με τον νόμο που ισχύει στη Γαλλία για την ταυτοποίηση των στοιχείων, αλλά σε κάθε περίπτωση βολεύει πάρα πολύ γιατί έχεις με το που φτάσεις μια ήδη ενεργοποιημένη sim.

Τώρα από πακέτα data απ' ότι είδα δίνει με 5 ευρώ 400 ΜΒ, με 10 ευρώ 1GB και με 20 ευρώ 3GB. Καλό είναι να ενεργοποιήσεις όποιο πακέτο σε εξυπηρετεί online πριν το ταξίδι σου ώστε με αυτόν τον τρόπο να πληρώσεις μόνο την αξία αυτού (πχ. 5 ευρώ) και να μην χρειαστεί να βάλεις κάρτα πρώτα, αγοράζοντας μετά το πακέτο από το υπόλοιπό σου. Έτσι αποφεύγεις να σου μείνει αχρησιμοποίητο υπόλοιπο στην κάρτα σου και να πάει χαμένο. ;)

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Την lebara σκευτομουν και εγω να κανω χρηση.

 

Απο θεμα ταχυτητων διαβαζω γενικα οχι και πολυ καλα σχολια. Κατι σαν την εδω wind δηλαδη.

 

Πια ηταν η εμπειρια σου?

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω πολλά για την ταχύτητα. Δεν έδωσα τόσο σημασία, διότι μου αρκούσε που είχα 3G data. Το σίγουρο είναι ότι δεν δίνει 4G, οπότε σίγουρα οι ταχύτητες είναι εντός των ορίων του 3G.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας ευχαριστω πολυ.πραγματι ειναι πολυ φθηνη. 3GB εχουν 20zl

 

Ασχετο αλλα απο αγγλικα πως τα πανε οι πολωνοι?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ.πραγματι ειναι πολυ φθηνη. 3GB εχουν 20zl

 

Ασχετο αλλα απο αγγλικα πως τα πανε οι πολωνοι?

Θα πολύ καλά..θα συννενοηθείς άνετα!

 

Στάλθηκε από μένα χρησιμοποιώντας το νου και τα δάχτυλά μου, ενώ ήμουν ξάπλα!

LG V10

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήγα πρόσφατα (Ιανουάριο), όπως λέει και ο φίλος παραπάνω Τοπική κάρτα απο την Play και καθαρισες.

Πληρώνεις 1-2€ για να την πάρεις και μετά με άλλα τόσα βάζεις πακέτα ίντερνετ (εγώ είχα βάλει 10gb) 4g και κάλυψη παντού. Ακόμα και όταν δεν πιάνεις σήμα πιάνει roaming απο T-Mobile η Orange χωρίς εξτρά χρεώσεις.

Πολύ μπροστά οι Πολωνοί στις επικοινωνίες!

Η play είναι Ελληνικής ιδιοκτησίας κιόλας :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Η play είναι Ελληνικής ιδιοκτησίας κιόλας :)

 

Επισης απορια.Πρεπει να δωσω στοιχεια, οπως δινουμε στην ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Δελτίο Τύπου: Η Petroulakis S.A μια εταιρεία με πάνω από 25 χρόνια εμπειρίας και επιτυχημένης παρουσίας στο χώρο των τηλεπικοινωνιών προσφέρει στους πελάτες της, προϊόντα και υπηρεσίες με γνώμονα την ποιότητα την ευελιξία και την οικονομία.

Πιο συγκεκριμένα σε συνεργασία με την Καναδό - Εσθονική εταιρεία Top Connect μια από τις κορυφαίες εταιρείες στις τηλεπικοινωνίες δημιούργησαμε και σας προσφέρουμε την PlanetSim, μια πρωτοποριακή υπηρεσία παγκόσμιας καρτοκινητής τηλεφωνίας με πολύ χαμηλές και απλές χρεώσεις χωρίς πάγιο, χωρίς συμβόλαιο, χωρίς λογαριασμούς. Απλά τοποθετήστε την PlanetSim στο κινητό σας και εξοικονομήστε μέχρι και 80% στο συνολικό κόστος επικοινωνίας σας όταν θα βρίσκεστε στο εξωτερικό (roaming).

Μερικά από τα κύρια χαρακτηριστικά της PlanetSim:

• Νέος παγκόσμιος αριθμός κλήσης
• Δεν λήγει ποτέ - αριθμός, χρόνος ομιλίας
• Κάλυψη 92% του πλανήτη σε πάνω από 200 χώρες με 470 τηλεπικοινωνιακούς παρόχους
• Δωρεάν εισερχόμενες κλήσεις σε πάνω από 150 χώρες
• Δωρεάν λήψη SMS παγκοσμίως
• Χαμηλό κόστος αποστολής SMS παγκοσμίως 0,06€ μέσα από το menu της PlanetSim
• Δωρεάν ενημέρωση αξίας υπολοίπου και ανάλυση κίνησης
Broadband GPRS/3G/4G Roaming
• Με πολύ φτηνό κόστος κλήσης παγκοσμίως 0,24€/min από PlanetSim σε PlanetSim
• Πλήρες και οργανωμένο Customer Care 24/7/365 δωρεάν από όλο τον κόσμο
• Πολλοί, εύκολοι τρόποι ανανέωσης του χρόνου ομιλίας

http://content.myphone.gr/photo/full/55039/untitled.jpg



Μπορείτε να ενημερωθείτε για όλες τις υπηρεσίες της PlanetSIM στο site της εταιρίας: www.planetsim.gr

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον Ιούλιο θα πάω Κύπρο για μια βδομάδα, σκέφτηκα να πάρω καρτοκινητό απο εκεί μονο και μονο για το mobile data.

Επειδή έχω Q, με το πακέτο των 12€ θα ειμαι βολεμένος με τα 200λεπτά στην περιαγωγή.

 

Έκανα μια έρευνα μονο για το ιντερνετ και είδα πως η Primetel με το πακετάκι των 8€ που δινει 1,5GB για 10 μερες είναι πιο συμφέρουσα απο τις άλλες 2.

Σε θέμα κάλυψης πως ειναι; Το 4G της είναι αξιόπιστο;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά η Primetel δεν βόλεψε με το ιντερνετ. Η κάρτα sim που έδινε ήταν μονο για data και δεν είχε φωνή.

Πήγα στην ΜΤΝ που με 15 ευρώ έδινε 1,5GB ιντερνετ κ περίπου 1,5ευρώ για ομιλία κ sms.

 

Για να χρησιμοποιήσεις το 4G δίκτυό της θα πρέπει να ζητήσεις να σου το ενεργοποιήσουν για το νουμερό σου. Δεν ειναι ενεργοποιημένο απο μονο του.

Κατα τα άλλα, 4G γρήγορο... ακόμα και το 3G τους είναι πιο γρήγορο απο αυτό της Wind (όπου δεν ειναι αναβαθμισμένο σε H+)

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λίγο.

 

Έχω 2 νούμερα, π.χ το 01 και το 02.

Από το 01 κάνω προώθηση όλες τις εισερχόμενες κλήσεις στο 02 (άρα όταν με καλούν στο 01 αυτό χρεώνεται για την προώθηση).

Αν είμαι στο εξωτερικό και με καλέσουν στο 01 τότε ποιο νούμερο θα χρεωθεί το κόστος περιαγωγής ; Το 01, το 02 ή και τα 2 ;;;;;

 

Ευχαριστώ.

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

Λογικά και τα δύο. Το 01 για κλήση στο εξωτερικό και το 02 για εισερχόμενη κλήση περιαγωγής.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το 01 δεν θα χρεωθεί το κόστος roaming.

Υπάρχει ένας όρος που λέει ότι όταν έχεις προωθήσει όλες τις κλήσεις, πριν την αναχώρηση από την Ελλάδα δεν θα πληρώσεις roaming για τις εισερχόμενες - εκτρεπόμενες, ακόμα και αν είσαι σε roaming.

Το αντίθετο αν ενεργοποιήσεις την εκτροπή όντας στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • This topic was pinned and unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...