Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα ενδιαφερομαι να παρω modem rooter με συνδεση του οτε.εχω στο γραφειο το sagem περα απο τα κλασικα κοληματα που εχει δεν αντιμετοπησα κανα προβλημα.στην σελιδα του οτε εχει και 1 philips 1 baudtec και 1 speedtoch ειναι καλα η καλυτερο ειναι το sagem?

ευχαριστω.

sehlen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Έχω στην κατοχή μου ένα wireless router της philips το οποίο είχα πάρει μαζί με μια adsl σύνδεση conn-x. Η γραμμή μου τότε ήταν isdn.

 

Υπάρχει περίπτωση το συγκεκριμένο router να παίξει και τώρα, που έχω pstn γραμμή; Το εγκατέστησα (σωστά αν δεν έχω κάνει κάποιο τραγικό λάθος), ανάβουν τα λαμπάκια παροχής ρεύματος και lan, αλλά όχι εκείνο της adsl. Σημειοτέον ότι έχω συνδέσει την υποδοχή adsl του router απ'ευθείας με την τηλεφωνική μου πρίζα.

 

Η γραμμή μου είναι forthnet, αν και δεν νομίζω πως παίζει κάποιο ρόλο.

 

Αν το θέμα έχει σηζητηθεί παλιότερα, ζητώ συγγνώμη και θα ήμουν ευγνώμων για μια παραπομή.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι. 'Εχω PSTN γραμμή και σκέφτομαι να πάρω την προσφορά του ΟΤΕ για 6μηνη συνδρομή adsl με δώρο το ασύρματο modem-router http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=602&hop=h . Με €99 έχω 6 μήνες ιντερνετ και θα μου μείνει το modem. Η ερώτηση μου είναι : εαν αργότερα μεταφέρω την γραμμή μου σε ιδιωτική εταιρία (forthnet ή hol) θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το modem αυτό. Αν κάποιος ξέρει, το modem αξίζει ή είναι μάπα και παλιό και γι αυτό το δίνουν δώρο ?

Περιμένω απαντήσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Life is a game
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,θελω να παρω ενα ρουτερ,εχω 2αρα συνδεση οτε over pstn.μπορειτε να μου προτεινετε καποια ρουτερ?θελω κατι αξιοπιστο.ειχα us robotics κ ηταν χαλια κ ενα netgear καλουτσικο.

δεν με ενδιαφερουν τοσο πολυ τα χρηματα,αρκει να ειναι καλο.

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους. Έχω το 108 Mbps Super Wireless ADSL Router DG834GT και θέλω να μου πεί κάποιος πως μπορώ να βάλω κρυπτογράφηση WPA ή WPA2 καθώς και πως να ρυθμίσω την ασφάλεια ,ούτως ώστε να έχω τον έλεγχο των εξερχομένων και εισερχομένων ,ελέγχοντας τις θύρες. Περιμένω νέα σας :(strawb:(
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει αυτό το router. Το θέμα είναι ότι έκανα τη βλακεία (πραγματικά χωρίς να καταλάβω πως) και το παρήγγειλα over isdn ενώ έχω pstn. Το άνοιξα κιόλας και δεν το δέχονται με τίποτα πίσω από το e-shop (επειδή είναι ανοιγμένο ένα σακουλάκι που έχει το καλώδιο, τα καλά του e-shop αυτα...)

Το ερώτημα είναι: υπάρχει καμία πατέντα που να μπορώ να μετατρέψω το συγκεκριμένο router για pstn ή τσάμπα το πήρα τελικά; :(

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει αυτό το router. Το θέμα είναι ότι έκανα τη βλακεία (πραγματικά χωρίς να καταλάβω πως) και το παρήγγειλα over isdn ενώ έχω pstn. Το άνοιξα κιόλας και δεν το δέχονται με τίποτα πίσω από το e-shop (επειδή είναι ανοιγμένο ένα σακουλάκι που έχει το καλώδιο, τα καλά του e-shop αυτα...)

Το ερώτημα είναι: υπάρχει καμία πατέντα που να μπορώ να μετατρέψω το συγκεκριμένο router για pstn ή τσάμπα το πήρα τελικά; :(

 

καποιοι λενε γινεται !! αν βρω κατι θα σε πω

 

edit : κανε και μια αναζητηση στο Google (τωρα δεν βρισκω κατι προχειρο )

παλια το ειχα βρει καπου , γιατι εψαχνα για το δικο μου το 345

σε γερμανικο site to ειχα βρει

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα με σώσεις, γιατί απ' όσα έχω διαβάσει από διάφορα forums, περισσότερο έχω απογοητευτεί... Και δεν είμαστε τώρα για να πετάμε 70άρια ευρώ έτσι.

 

 

EDIT: Είχα κάνει αναζήτηση και από εκεί κυρίως είχα απογοητευτεί, αλλά έψαχνα σε ελληνικά sites, τα άλλα με δυσκολεύουν.

Link to comment
Share on other sites

σορυ ρε φιλε, αλλα αν το eshop σου εστελνε εσενα το ρουτερ με ανοιγμενη συσκευασια και ανοιχτο σακουλακι μεσα, εσυ θα το δεχοσουν? εγω οχι παντως!
Link to comment
Share on other sites

Παντως σε μενα σε αντοιστοιχο προβλημα σε ote shop (ΒΥΡΩΝΑ) οχι μονο δεχθηκαν να μου το αλλαξουν, αλλα επειδη δεν ειχαν over pstn διαθεσημο να μου δωσουν, μου επεστρεψαν τα χρηματα πισω!!! Το καλο να λεγεται!

:alien: ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΘΗΝΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ...ΤΟΤΕ Ο. Τ. Ε !

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το θέμα να σας φανεί αστείο, αλλά θα κάνω την ερώτηση:

 

Συνδέομαι στο ίντερνετ μέσω ενός ρούτερ με καλώδιο ethernet.

To ρουτεράκι είναι το Speedsream 4200 της Siemens (ενσύρματο).

Το γραφείο μου είναι κοντά στο κρεβατάκι του μωρού και δίπλα του είναι ο υπολογιστής πάνω στον οποίο βρίσκεται το ρούτερ.

Η απόσταση από το παιδί είναι περίπου 1 μ. και 20 εκ.

Ξέρω ότι τα ενσύρματα ρούτερ δεν έχουν ακτινοβολία, αλλά θέλω να το επιβεβαιώσουν και άλλοι αυτό, ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι δεν επηρεάζεται το μωρό.

Τι λέτε επ' αυτού;

Να το αφήσω εκεί μια και δεν βολεύει να μπει σε άλλο μέρος;

Να το κλείνω το βάδυ όταν κλείνω και τον υπολογιστή; Ή μπορεί να πάθει τίποτε από το άνοιξε κλείσε;

Με συμβούλεψαν να το έχω πάντα ανοιχτό, δεν υπάρχει πρόβλημα να χαλάσει...

Αυτά και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, ολα τα καλωδια απο τα οποια διερχεται ρευμα εκπεμπουν μια ακτινοβολια, η οποια ειναι μαλλον αμελητεα στις ιοκιακε συσκευες. Ειναι αναλογη με τις ποσοτητες ρευματος που περνανε απο τα καλωδια, βλεπε πχ τους πυλωνες της δεη οι οποιοι φτιαχνονται μακρυα απο κατοικημενες περιοχες. Δηλαδη ειναι το ιδιο πραμα σα να εχεις ενα πορτατιφ διπλα στη κουνια. Ας απαντησουν κ πιο ειδικοι παντως....
Link to comment
Share on other sites

σορυ ρε φιλε, αλλα αν το eshop σου εστελνε εσενα το ρουτερ με ανοιγμενη συσκευασια και ανοιχτο σακουλακι μεσα, εσυ θα το δεχοσουν? εγω οχι παντως!

 

Το e-shop μου έκανε πολλά ειδικά με αυτή την παραγγελία...

Μετά από συνεννόηση με το ίδιο το e-shop το έστειλα πίσω το router και εννοείται αφού τους είχα πει ότι ήδη το είχα ανοίξει. Μετά από μια εβδομάδα αφού το έστειλα, μου έστειλαν οι ίδιοι μήνυμα ότι αλλάχθηκε το προϊόν μου και θα έρθει τις επόμενες μέρες με courier.

Όχι μόνο δεν ήρθε ποτέ, αλλά έπρεπε να περάσει σχεδόν ένας μήνας και αμέτρητα τηλέφωνα (το πλήρωσα διπλό αυτό το router) για να μου πουν ότι τελικά δεν μπορεί να αλλαχθεί(!)

Η αλήθεια είναι ότι δεν με πείραξε τόσο που δεν αλλάχθηκε, αν και προσωπικά αν είχα έναν πελάτη που είχε αγοράσει από εμένα προϊόντα χιλιάδων ευρώ (κάτι το οποίο μπορούν να το εξακριβώσουν και τους παρότρυνα να το κάνουν) θα του άλλαζα ένα προϊόν των 65 ευρώ και κατεστραμμένο να μου το έφερνε, όχι απλά για ένα ανοιγμένο σακουλάκι... Αλλά τέλος πάντων, αυτό είναι δικό τους θέμα.

Αυτό που πραγματικά με πείραξε ήταν ότι έπρεπε να τους πάρω 200 τηλέφωνα για να δω τι γίνεται, στην τελική θέλω πίσω το προϊόν που αγόρασα... Όπως επίσης με πείραξαν απαντήσεις του τύπου: "Σήμερα κιόλας θα σας ενημερώσουμε αν μπορούμε να το αλλάξουμε" (πέρναγαν 2-3 μέρες και αν δεν τους έπερνα δε θα μάθαινα ποτέ). Για να μην πω για κάτι γραμμές που "πέφτανε" όταν τους έπερνα 2-3 τηλέφωνα τη μέρα και τους ρωτούσα τι θα γίνει τελικά και αν μου στείλουν πίσω το προϊόν που έχω ήδη αγοράσει...!

Δεν ξέρω, με πείραξε λίγο που δεν μου το αλλάξανε, όταν έχω παραγγείλει τόσα και τόσα προϊόντα από το site τους και σε όποια προβλήματα που εμφανίστηκαν, που κακά τα ψέματα δεν ήταν και λίγα, πότε δεν τους έκανα το παραμικρό παράπονο και πάντα έδειχνα κατανόηση. Αυτό που με πείραξε πολύ όμως, ήταν που με γράψανε κανονικά... Απαράδεκτη η συμπεριφορά τους. Γενικά έχω απογοητευτεί από το e-shop τους τελευταίους μήνες και έχω ακούσει από πάρα πολλούς το ίδιο.

Εμένα πάντως αυτό που μου κάνανε ήταν η σταγόνα (μάλλον παραπάνω από σταγόνα) που ξεχείλισε το ποτήρι. Τέρμα για μένα το e-shop.

Sorry για το offtopic αλλά έβγαλα την πίκρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει αυτό το router. Το θέμα είναι ότι έκανα τη βλακεία (πραγματικά χωρίς να καταλάβω πως) και το παρήγγειλα over isdn ενώ έχω pstn. Το άνοιξα κιόλας και δεν το δέχονται με τίποτα πίσω από το e-shop (επειδή είναι ανοιγμένο ένα σακουλάκι που έχει το καλώδιο, τα καλά του e-shop αυτα...)

Το ερώτημα είναι: υπάρχει καμία πατέντα που να μπορώ να μετατρέψω το συγκεκριμένο router για pstn ή τσάμπα το πήρα τελικά; :(

Δεν γίνεται να το flashάρεις για να δουλέψει σε PSTN.

Κρίμα. Ας πρόσεχες...

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, μιας και δεν το δέχονται πίσω στο eshop, είναι να το βάλεις σε αγγελία προς πώληση, γύρω στο 50άρι ώστε να ελαχιστοποιήσεις την χασούρα.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα χθες στο σπιτι ενος φιλου με ενα router Wireless Router Annex A 54Mbps αγορασμενο απο Πλαισιο. Ειναι σαν το παρακατω αλλα με μια κεραια μονο αριστερα αν και εχει ιδια τιμη.

 

 

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=1039555&keyword=1039555

 

 

 

4 ωρες παιδευτηκα να συνδεθει με internet και εκανα αλλεπαλληλα τηλ στην tellas για τις ρυθμισεις και για PPOA και για PPOE , αλλα στο τελος των test ελεγε οτι οι πληροφοριες που εσταλλησαν στον isp δεν εγιναν δεκτες !!!!

 

 

 

Με το Siemens 4200 που εδωσε η tellas συνδεοταν κανονικα ....

 

 

 

Οποιαδηποτε βοηθει ...ευπροσδεκτη.

 

 

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς δοκιμάσει το Asus WL-500W?

 

Ψάχνω wireless router που να υποστηρίζει draft-n και να έχει usb για print sharing και για σκληρό δίσκο...

 

το Asus είδα ότι τα έχει όλα αυτά! Επίσης έχω δεί το Thomson 587n το οποίο κανείς δεν ξέρει πότε θα έρθει και από που θα το βρούμε... Και τέλος το fritz!box 7140.

 

Βέβαια θα με ενδιέφερε πολύ και η απενεργοποίηση του wireless με διακόπτη... πράγμα που μόνο το fritz έχω δει να κάνει.

 

Καμία ιδέα κανείς; Εντυπώσεις από τα router αυτά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ακολουθει τρελλο προβλημα...

ειχα σεταρει μια χαρα το belkin μου στην Altec...ενερογοποιηθηκε η forthnet 2 play στα 24 Mbps και πεταγε το μηχανημα...επιανα μεχρι και 1.5 Mb/s με συγχρονισμο στα 14Μbps..

ολα αυτα χωρις να πειραξω τα dns...επαναλαμβανω οτι ειχα αφησει τις αρχικες ρυθμισεις για την altec...ουσιαστικα δηλαδη αλλαξα μονο Username και password..

κανω το λαθος και περναω το dlink 2640B το οποιο και συγχρονιζε μονο στα 8Mbps...με max ταχυτητα τα 850 kb/s....

ΤΟ ΘΕΜΑ ειναι οτι στην επιστροφη μου στο belkin αντιμετωπισα μια καταστροφη....με τα 1000 ζορια και αφου περασα τα dns της forthnet το εκανα να δουλεψει..ΑΛΛΑ

1)σε LAN συνδεση ολα βαινουν καλως (πανω απο 1 mb/s)

2)σε wireless και στο speedtest της forthnet (αλλα και στην πραξη) πιανω max 120 kb/s....

και στο wireless μου ερχεται το κλασσικο πια "Other network traffic is congesting the link"

υποψιν οτι το παραπανω δεν εμφανιζεται σε lan συνδεση..

firmware σto belkin ειναι το τελευταιο....δεν παιζει δηλαδη αναβαθμιση...

αρα

α)τι μπορω να κανω ή τι στο διαολο φταιει..

β)υπαρχει καμια λογικη εξηγηση στο γιατι αρχικα δουλευαν ολα μα ολα μια χαρα χωρις τα dns της forthnet...

 

thanx προκαταβολικα παιδια...εχω φαει πανω απο 2 ημερες με το να παλευω να το σιαξω...:X:X:X

 

να και τα αποτελεσματα στο speedtest..

με wireless

13/06/2008 12:17:08

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 820.66Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 442.46kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

click START to re-test

 

και σε LAN

13/06/2008 12:20:01

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 776.38Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 9.85Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να βγαλω στο Internet τον Ftp που σηκωνει το Fritz!Box 7140 αλλα δε με αφηνει... Το βλεπω μονο εσωτερικά.

 

Το μηνυμα σφαλματος:

 

ERROR: The USB mass storage device cannot be made accessible to users in the Internet because a contradictory rule for the FTP protocol was defined in the "Internet / Port Forwarding" menu.

 

Ποια ειναι η παραμετρος απο το Port forwarding που δε βρισκω?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κυριοι αγορασα ενα modem router της level1 το wbr-3460a ακολουθω τις οδηγιες αλλα κατι δεν καταλαβαινω δηλαδη εκει που ζηταει να πληκτρολογησεις την διευθυνση του ρουτερ την 192.168.0.1 στον explorer την βαζω και γραφει αδυναμια συνδεσης τι πρεπει να κανω ευχαριστω για οποια βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αυτές οι συσκευές έχουν σχεδιαστεί για χρήση σε ένα διαμέρισμα, άντε σε 2-3 ορόφους, όχι σε ολόκληρη την πολυκατοικία. Μην περιμένεις δηλαδή να το βάλεις στο ισόγειο και να πιάνει απαραίτητα στον 5ο όροφο (δεν μας είπες για πόσους ορόφους μιλάμε)

 

Κάτι τέτοιο συμβαίνει σε μένα. Στην πολυκατοικία μένω στον 5ο και έχω pc και η αδερφή μου στον 1ο κια έχει laptop. Έχουμε τον ίδιο αριθμό τηλεφώνου πανω-κάτω και conn-x ασύρματο με εμβέλεια μόνο ενός ορόφου. Άν αγοράσω δεύτερο modem και το συνδέσω στο κάτω διαμέρισμα θα μπορώ να συνδεθώ στο laptop?:help:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...