Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημερα αγορασα ενα crypto wf 110Ε με την συνδεση πηγαν ολα καλα! Το προβλημα ειναι πως καθε φορα που ανοιγω και κλεινω το router πρεπει να μπω στις ρυθμισεις του και να επιλεξω connect για να συνδεθω. Πως μπορω να το αλλαξω αυτο?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα ενα crypto wf 110Ε με την συνδεση πηγαν ολα καλα! Το προβλημα ειναι πως καθε φορα που ανοιγω και κλεινω το router πρεπει να μπω στις ρυθμισεις του και να επιλεξω connect για να συνδεθω. Πως μπορω να το αλλαξω αυτο?

 

Ψάξε να βρεις άμα έχει για connection type και δώσε την τιμή always connected ειδάλλως θα πρέπει να έχει επιλογή με keep alive.

Δυστυχώς δεν έχω δει ποτέ αυτό τον router. :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικα λυθηκε το προβλημα.. Απο οτι καταλαβα οταν εκανα τις ρυθμισεις και πατουσα Save All μετα επρεπε να βγω με Log Out ισως για αυτο να μην τις δεχοταν. Οπως και να εχει τελος καλο ολα καλα.. Σε ευχαριστω για τον χρονο σου :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση:

 

έχω τον wag160N (adsl wifi router) και θέλω (για να έχω gigabite + wifi N2.0) να βάλω ως router τον wrt610N (δεν είναι modem).

 

τι πρέπει να κάνω?

 

απλά συνδέω μια θύρα ethernet του adsl router με την θύρα "internet" του wrt610N?

 

ευχαριστώ

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση:

 

έχω τον wag160N (adsl wifi router) και θέλω (για να έχω gigabite + wifi N2.0) να βάλω ως router τον wrt610N (δεν είναι modem).

 

τι πρέπει να κάνω?

 

απλά συνδέω μια θύρα ethernet του adsl router με την θύρα "internet" του wrt610N?

 

ευχαριστώ

 

Ethernet με Ethernet σύνδεσε απευθείας και θα παίξει back to back.

Βέβαια χρειάζεται κ κάποιες μικρό ρυθμίσεις, ψάξε λίγο στο net για back to back

Και έτσι ώμος δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα αρκεί να μην έχουν την ίδια IP η router σου π.χ. 192.168.1.1 ο πρώτος και 192.168.1.254 ο δεύτερος. :)

Link to comment
Share on other sites

Nα σας πω αγάπες.

Εχω και εγώ το WAG160N και το wireless της baudtec. Mπορώ να συνδέσω ασύρματα το baudtec(σαν wifi router) ώστε να μεγαλώσω τη συνολική wifi εμβέλεια;

Link to comment
Share on other sites

Nα σας πω αγάπες.

Εχω και εγώ το WAG160N και το wireless της baudtec. Mπορώ να συνδέσω ασύρματα το baudtec(σαν wifi router) ώστε να μεγαλώσω τη συνολική wifi εμβέλεια;

 

Ο κάθε router έχει την δικιά του εμβέλεια και έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες η απόδοση του.

Αυτό σημαίνει πως δεν μπορείς να αυξήσεις το σήμα του πρώτο σου router.

Αλλά μπορείς να βάλεις και τον δεύτερο να δουλεύει σε ένα διαφορετικό χώρο.

Το ελάττωμα που θα έχεις θα είναι το roaming από router-access point σε router- access point που μπορεί να είναι από μερικά δευτερόλεπτα μέχρι και λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά μπορείς να βάλεις και τον δεύτερο να δουλεύει σε ένα διαφορετικό χώρο.

Το ελάττωμα που θα έχεις θα είναι το roaming από router-access point σε router- access point που μπορεί να είναι από μερικά δευτερόλεπτα μέχρι και λεπτό.

Aυτό εννοώ. Να το βάλω σε άλλο χώρο το baudtec για να αυξηθεί η εμβέλεια.

Είναι εύκολο να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Ethernet με Ethernet σύνδεσε απευθείας και θα παίξει back to back.

Βέβαια χρειάζεται κ κάποιες μικρό ρυθμίσεις, ψάξε λίγο στο net για back to back

Και έτσι ώμος δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα αρκεί να μην έχουν την ίδια IP η router σου π.χ. 192.168.1.1 ο πρώτος και 192.168.1.254 ο δεύτερος. :)

Λογικά δεν θα έχουν την ίδια Ip.

 

οκ θα το κάνω έτσι ευχαριστώ ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα modem/router στο ισόγειο ακριβώς δίπλα απο τζαμαρία και θέλω να έχω ασύρματο δίκτυο στο σπίτι μου που είναι στον 1ο όροφο τουλάχιστον στο σαλόνι το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ακριβώς το από πάνω διαμέρισμα αλλά αυτό που είναι 15 μετρά περίπου δεξιά, το ερώτημα είναι αν βάλω ένα repeater θα μπορέσω να ενισχύσω το σήμα ώστε να έχω δίκτυο και στο σπίτι μου; αυτή τη στιγμή έχω ελάχιστο σήμα ίσα ίσα που ανχνευται για σύνδεση στο δίκτυο ούτε λόγος.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Aυτό εννοώ. Να το βάλω σε άλλο χώρο το baudtec για να αυξηθεί η εμβέλεια.

Είναι εύκολο να γίνει;

 

Ναι είναι εύκολο το θέμα βέβαια είναι πως θα πρέπει να συνδεθούν τα μηχανήματα με καλώδιο μετάξι τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα modem/router στο ισόγειο ακριβώς δίπλα απο τζαμαρία και θέλω να έχω ασύρματο δίκτυο στο σπίτι μου που είναι στον 1ο όροφο τουλάχιστον στο σαλόνι το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ακριβώς το από πάνω διαμέρισμα αλλά αυτό που είναι 15 μετρά περίπου δεξιά, το ερώτημα είναι αν βάλω ένα repeater θα μπορέσω να ενισχύσω το σήμα ώστε να έχω δίκτυο και στο σπίτι μου; αυτή τη στιγμή έχω ελάχιστο σήμα ίσα ίσα που ανχνευται για σύνδεση στο δίκτυο ούτε λόγος.

 

Repeater παιδιά δεν χρησιμοποιώ για πολλούς λόγους

Θεωρό πως είναι φτηνότερη λύση τον AP-router.

Θέμα συμβατότητας.

Θέμα σωστής μεταφοράς δεδομένων.

Και πολλών άλλων λόγων που όλα δυστυχώς είναι προβλήματα τον repeater.

 

Εάν μπορείς να περάσεις ένα καλώδιο στον άλλο χώρο και εκεί βαλε έναν AP ώστε να κάνεις την δουλεία σου σωστά. :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα έχουν την ίδια Ip.

 

οκ θα το κάνω έτσι ευχαριστώ ;)

δεν κατάφερα κάτι. κάποια βοήθεια?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ασυρματα δεν μπορεις να κανεις τιποτα γιατί κανενα απο τα δυο μοντεμ δεν μπορει να παιξει το ρολο repeater
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

το έφτιαξα. ήθελε το router 192.168.1.1

 

και το modem 192.168.0.1 :)

 

ευχαριστώ

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ψαχνω ενα αξιοπιστο ρουτερ wirelles εχω συνδεση οτενετ 8αρα.τι μου προτεινετε;;; dlink axizoun;;
Link to comment
Share on other sites

το έφτιαξα. ήθελε το router 192.168.1.1

 

και το modem 192.168.0.1 :)

 

ευχαριστώ

 

Με αυτό που έκανες έχεις 2 δίκτυα που συνδέονται το 192.168.0.1και 192.168.1.1

Στο δια ταύτα δουλεύουν τα router ξεχωριστά και μαθαίνει το ένα τα δίκτυα από το άλλο (ανταλλαγεί route table δηλαδή άσκοπο traffic).

 

Στην περίπτωση που τα βάλεις στο ίδιο δίκτυο 192.168.1.1 (1 router) 192.168.1.254 (2 router)

Ακόμα κλείσιμο του DHCP, Firewall στον δεύτερο (άμα υπάρχει λειτουργία access point εννοείται πως είναι καλλίτερα απλά την ενεργοποιείς).

Προσοχή στα κανάλια εκπομπής τουλάχιστον 2 κανάλια διαφοράς μετάξι τον Router και AP.

Ίδιο SSID, κλείδωμα και ίδια κλειδιά βοηθάει στο roaming.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ψαχνω ενα αξιοπιστο ρουτερ wirelles εχω συνδεση οτενετ 8αρα.τι μου προτεινετε;;; dlink axizoun;;

 

Τα DLink είναι καλά, για πΟΤΕnet προτίμησε speedtouch :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest darkspawn

exoume ena router siemens,me sindesh sth forthnet,oi ri8miseis pou perasame einai aytes pou elege stis odigies egatastashs,kai den mporoume na sinde8oume mazi taytoxrona,mas vgazei oti o kodikos prosvaseis den einai egkiros...den vgazo akri,mipos kserete?thanks

 

o enas sindeete me kalodio utp ki ego mpeno meso wifi sto diktio,alla den mporo na sinde8o sto internet...

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα δικτυου ειναι σε αυτοματη λειτουργια(να περνει αυτοματα Ip απο το router)?Εχεις ενεργοποιημενο το DHCP server στο router?Εχεις βαλει σωστα τον κωδικο για το ασυρματο δικτυο?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

exoume ena router siemens,me sindesh sth forthnet,oi ri8miseis pou perasame einai aytes pou elege stis odigies egatastashs,kai den mporoume na sinde8oume mazi taytoxrona,mas vgazei oti o kodikos prosvaseis den einai egkiros...den vgazo akri,mipos kserete?thanks

 

Δεν ξέρω το router που λες ώστε να είμαι βέβαιος για το πως θα σε οδηγήσω κ δεν μου λες παραπάνω στοιχεία για αυτόν.

Δώσε μου το μοντέλο μπας και βρω τίποτε

 

Ας ξεκινήσουμε από το εσωτερικό σου δίκτυο πρώτα

Έχεις συνδεμένο 1 PC με καλώδιο Ethernet και έναν δεύτερο ασύρματα πρώτα από όλα δοκίμασε να δεις εάν αυτά τα 2 PC τα βλέπεις μέσα στο router, δοκίμασε να κάνεις PING από τα PC στο router ώστε να βεβαιωθείς ότι το εσωτερικό δίκτυο δουλεύει κανονικά.

 

Πάμε στην σύνδεση σου με internet

Η Forthnet σου έδωσε έναν λογαριασμό της μορφής (user name)

user.ath.forthnet.gr@forthnet.gr αυτό θα πρέπει να γραφτεί ολόκληρο απλά αντικατάστησε το user.ath με τα δικά σου στοιχεία π.χ. mitsos.the.forthnet.gr@forthnet.gr ή xristos1970.kav.forthnet.gr@forthnet.gr

Αυτά όσο αφορά το user name.

Στο password έχουμε οχτώ (8) χαρακτήρες όπου από αυτούς τουλάχιστον 2 είναι ειδικοί χαρακτήρες π.χ. 5544..99

Ειδικοί χαρακτήρες είναι αυτί που βγαίνουν με την χρήση του Sift και τα σημεία στίξεως π.χ. , . ! @ # $ % ^ & *

Στους παραπάνω χαρακτήρες απαγορεύετε το ερωτηματικό ?

 

Οπότε δες καλά τα στοιχεία που σου έχουν δώσει μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος όσο αφορά το user name και το password

 

Εάν όλα τα παραπάνω είναι σωστά θεωρητικά ο router σου θα συνδεθεί στο internet

Εάν συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα έλεγξε άμα ο router είναι συγχρονισμένος με την γραμμή σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...