Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεταξύ αυτών των δυο θα σου πρότεινα το baudtec. Φαινεται φτηνιάρικο αλλα κάνει την δουλεια του. Αντιθετα το philips, ουτε υποστηρίζεται και πολύ εχουν πρόβλημα με δαύτο. Εγω βέβαια είμαι με το sagem και με αναβάθμιση firmware δουλέυει μια χαρά.

 

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ.

Τώρα την Τρίτη που θα πάω στον ΟΤΕ για να πάρω τους κωδικούς και το router, αν μπορέσω θα διαλέξω το Baudtec, αν και πολύ θα ήθελα το Thomson SpeedTouch 585, το οποίο μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο. Αν δω προβλήματα με οποιοδήποτε μου δώσουν, απλά θα το βάλω στην άκρη και θα τσιμπήσω ένα Linksys.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μια βοηθεια,γιατι εχω μπερδευτει.

θελω να μοιρασω σε 2 pc ,που ειναι σε διπλανα δωματια,μια κοινοχρηστη συνδεση.μονο ενας τοιχος παρεμβαλεται.Για την ωρα ο ενας υπολογιστης εχει adsl forthnet 768 με ενα απλο usb modem,αλλα θα αναβαθμιστει σε 2play.

επειδη δεν θελω να τραβηξω καλωδιο για το αλλο δωματιο,υπαρχει τροπος να συνδεθει μεσω της τηλεφωνικης πριζας?Με οτι αλλο χρειαστει. Μονο για την συγκεκριμενη πριζα με ενδιαφερει,οχι για ολο το σπιτι. Αλλα να μπορει να μπαινει στο ιντερνετ,χωρις να χρειαζεται να ειναι ανοιχτος ο πρωτος υπολογιστης.

To πιο απλο που θα σου προτεινα ειναι αυτο που και εγω εκανα σε παρομοιο ζητημα.

Απλα θα αγορασεις ενα δευτερο μοντεμ.

Θα λειτουργεις μονο το ενα απο τα δυο καθε φορα(ποτε ταυτοχρονα) και δε θα εχεις κανενα προβλημα.

:alien: ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΘΗΝΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ...ΤΟΤΕ Ο. Τ. Ε !

Link to comment
Share on other sites

κ αμα θελει να σερφαρει ταυτοχρονα???
Tοτε μονο ασυρματα με ενα μοντεμ, αλλα και με τα πιθανα προβληματα (ποιοτητας συνδεσης και ασφαλειας)

:alien: ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΘΗΝΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ...ΤΟΤΕ Ο. Τ. Ε !

Link to comment
Share on other sites

κ αμα θελει να σερφαρει ταυτοχρονα???

Σαν πρζα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο...

Με την αναβάθμηση έτσι και αλλιώς θα πάρεις και νέο modem(ζήτα Modem/rooter)

Το ασύρματο δεν είναι και κακό πάντα και αφου θα παίρνει απο το διπλανό δωμάτειο δεν θα χάνει ταχύτητα... φρόντησε μόνο να βάλεις καλό pass στο rooter σου.

αλλά αν θες την γνώμη μου, όπως και να έχει την ποιότητα και την ασφάλεια του ενσύρματου δεν στην δίνει... φλέρταρε με την ιδέα 1 καλωδίου ως το δίπλα δωμάτειο...

 

αν κάποιος έχει απλό modem και όχι router, πως γίνεται να συνδεθεί το λαπτοπ, αφού το modem έχει μόνο μία θύρα και είναι συνδεμένο το desktop pc?

κάποια φορά κάποιος μου τα είχε συνδέσει μέσω δικτύου,αλλά πότε δούλευε και πότε όχι..

Γίνεται και χωρίς swich αν συνδέσεις to modem με usb στο desktop και στην συνέχεια με ethernet desktop με laptop. Στην συνέχεια θα πας στην συνδέσεις δικτύου/εγκατάσταση τοπικού δικτύου στο κάθε pc. Στις επιλογές,στο σταθερό σου θα βάλεις οτι θα δίνει στο δίκτυο internet, ενώ στο laptop οτι θα παίρνει απο άλλο pc Internet.

ποιό εύκολο, αλλά με 2 μειωνεκτήματα,

για να έχει το Laptop internet πρέπει να είναι ανοικτό το σταθερό

και οτι πρέπει να κατέχεις απο δικτυα λιγουλάκι για να διορθώσεις τα DNS ΑΜΑ δεν συνδεθεί αμέσως...

Link to comment
Share on other sites

kalispera ,8a i8ela na mou peite ena modem router to opoio na boro na eho kalipsi se 2 orofous,i sindesi 8a afora 2 laptop k pc ,tora to pc den ehi ethernet k den ehi usb2.ine kalitera na valo mia asirmati pci i ena usb?episis ego skeftome gia auto :

 

Το Belkin Wireless G+MIMO Annex A Modem/router eνσωματώνει την τεχνολογια ΜΙΜΟ καθώς και ειδικό σχεδιασμό κεραιών για καλύτερη εκμετάλευση του πρωτοκόλου 802.11g. Εξασφαλίζει τις μικρότερες παρεμβολές και υψηλές ταχύτητες. Ιδανικό για σπίτια με πολλαπλούς χρήστες και μικρά γραφεία.

 

Χαρακτηριστικα

ΜοντέλοF5D9630.ΕίδοςΑσύρματο Router ADSL.Συνδεσιμότητα4 x 10/100 (RJ-45) & 1 x RJ-11.Ταχύτητα125 Mbps.Συσκευή Σύνδεσης στο InternetADSL Modem.Internet Connection TypeADSL over PSTN.ProtectionΚρυπτογράφηση WEP, WPA & WPA2.ΣυσκευασίαRetail.Λοιπά ΧαρακτηριστικάΤεχνολογία G+MIMO

sas euharisto prokatavolika

 

kapia apadisi?ehete na protinete kati pio axiologo,kapios pou na ehi dokimasi kati paromoio?

Link to comment
Share on other sites

Απο πλευράς εμβέλειας του baudtec(connx) μην περιμένετε και πολλά πράγματα, στα 15 μέτρα μέσα στο σπίτι με το ζόρι...

Ακόμα και άλλη κεραία που έβαλα(φώτο) δεν πιάνω στον κάτω όροφο...

 

http://i15.tinypic.com/836jf2q.jpg

sfasfs
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω σύνδεση οτενετ 1mbs.Μοντεμ εχω το sagem που εδινε μαζι η οτενετ.Αγορασα προσφατα νεο λαπτοπ (Toshiba A200) κ οταν εχω το μοντεμ στη usb δεν κανει αδρανοποίηση.Μου μιλησαν για ethernet μοντεμ.Τι ειναι αυτο?Μπορει καποιος να μου εξηγησει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω σύνδεση οτενετ 1mbs.Μοντεμ εχω το sagem που εδινε μαζι η οτενετ.Αγορασα προσφατα νεο λαπτοπ (Toshiba A200) κ οταν εχω το μοντεμ στη usb δεν κανει αδρανοποίηση.Μου μιλησαν για ethernet μοντεμ.Τι ειναι αυτο?Μπορει καποιος να μου εξηγησει?

Ειναι μοντεμ ρουτερ και αντι για usb βγαζει θυρες δικτυου(LAN) ειναι πολυ καλυτερα απο το USB μιας και δεν χρειαζετε drivers.

Στο PC σου συνδεετε στη θυρα LAN,ειναι μια θυρα που μοιαζει με τη πριζα του τηλεφωνου αλλα πιο μεγαλη,ολα τα λαπτοπ εχουν σιγουρα τετοια θυρα,το LAN ειναι ποιο καλο γιατι δεν επιβαρυνει και το PC σου και επισης ενα μοντεμ ρουτερ ειναι πολυ καλυτερο απο ενα usb μοντεμ οπως αυτο που εχεις τωρα.

Στα ειπα λιγο απλα και χοντροκομμενα,αλλα δεν πιστευω οτι χρειαζεται να ξερεις παραπανω.

 

Υ.Γ. επισης υπαρχουν και ασυρματα μοντεμ ρουτερ και μπορεις με το λαπτοπ να μπαινεις στο ιντερνετ χωρις καλωδια.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Δηλ Σταματη,εγω απλα θα αγορασω ενα μοντεμ-ρουτερ το οποίο θα το συνδέσω με την πρίζα που μου ανέφερες??Χρειαζεται τπτ καρτα δικτυου για το LAN?
Link to comment
Share on other sites

To λαπτοπ σου εχει σιγουρα καρτα δικτυου(θυρα LAN).

Πρεπει να αγορασεις μοντεμ ρουτερ καταλληλο για τη γραμμη σου,δλδ PSTN ή ISDN αναλογως τι εχεις.

Μερικα καλα μοντεμ ρουτερ ειναι τα Linksys,Speedtouch.

Το ρουτερ εχει εχει τρια βασικα καλωδια,ενα ειναι η τροφοδοσια ρευματος,το δευτερο ειναι το τηλεφωνικο καλωδιο και τριτο το καλωδιο δικτυου(το οποιο δεν χρειαζετε αν το βαλεις wireless).

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

pira to belkin n1 modem router opou eho kalipsi se 3 orofous,apla antimetopizo allo provlima tora me to asirmato usb mou kani diakopes pou k pou.to usb ine sta 54mbps k g protokolo,eno to router ine sta 270mbps k eho epilegmena k g k n k b protokolo,iparhi kapia asimvatotita i mipos 8a itan kalitera na to alaxo k na valo pci karta,8a glitoso tis diakopes?episimano pos to router den kani diakopes giati to laptop pou ehi asirmati karta den me ehi petaxi pote exo eno to pc to kani,i apostasi router k pc ine sta 50cm, episis i tahitita ine sta 2mbps. elpizo auti ti fora na paro kapia apadisi euharisto poli chris
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μιά σίγουρη απάντηση και όχι μιά γνώμη....

 

Έχω το ασύρματο ρούτερ το Draytek vigor 2600vgi το οποίο είναι anex b (isdn) και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να το μετατρέψω σε anex a (pstn). Γιά το 2700 κάπου διάβασα ότι γίνεται με απευθείας πέρασμα του αντίστοιχου F/W....

 

Aν κάποιος γνωρίζει σίγουρα, ας μου απαντήσει...Ευχαριστώ...:)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να είναι συνδεδεμένα σε μια γραμμή δύο routers ταυτόχρονα και να λειτουργούν; Χρησιμοποιώ ένα linksys που πήρα με το πακέτο της Forthnet αλλά θέλω να συνδέσω ταυτόχρονα και το Frtiz που έχει έξοδο για απλή τηλεφωνική συσκευή ώστε να έχω εκεί ένα ασύρματο τηλέφωνο για το voipdiscount. Όταν όμως συνδέω και τα δύο, διακόπτεται η σύνδεση γενικά! Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ή πρέπει να πάρω νέο router που να είναι wireless και να έχει έξοδο για απλό τηλέφωνο;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να συνδέσεις 2 router στην ίδια γραμμή .&-

Με καλώδιο δικτύου από το ένα στο άλλο; Μπα ε;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δεν γίνεται να συγχρονίζουν 2 ρουτερ σε μία γραμμή.

ΟΚ, ευχαριστώ :(

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Με καλώδιο δικτύου από το ένα στο άλλο; Μπα ε;

 

Γίνεται. Συνδέεις μια θύρα LAN του Fritz σε μια θύρα LAN του linksys, και ρυθμίζεις το fritz να δουλεύει μόνο για το κομμάτι της τηλεφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται. Συνδέεις μια θύρα LAN του Fritz σε μια θύρα LAN του linksys, και ρυθμίζεις το fritz να δουλεύει μόνο για το κομμάτι της τηλεφωνίας.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Φαίνεται να έχει πετύχει :) το linksys έχει κανονικά adsl και το fritz μόνο ip τηλεωνία :) Σ' ευχαριστώ και πάλι :)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω forthnet 2play με το modem router sagem 1500,αλλα ενω ηταν ενταξει τον τελευταιο καιρο δεν συγχρονιζει!

Επειδη με βλεπω να αλλαζω Modem τι προτεινεται για ασυρματο που να το εχετε δουλεψει χωρις προβλημα με forthnet!

To linksys?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω forthnet 2play με το modem router sagem 1500,αλλα ενω ηταν ενταξει τον τελευταιο καιρο δεν συγχρονιζει!

Επειδη με βλεπω να αλλαζω Modem τι προτεινεται για ασυρματο που να το εχετε δουλεψει χωρις προβλημα με forthnet!

To linksys?

Το LinkSys το δουλεύω εδώ και τρεις μήνες περίπου, αρχικά με HOL και στη συνέχεια με Forthnet και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Απλά δεν έχει θύρα usb, αλλά μόνο 4 ethernet και το wireless.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΤΟ SPEEDTOUCH 585 ΓΙΑΤΙ ΕΒΑΛΑ ΚΟΝνεχ και θελω να ρωτησω επειδι εχω ενα παλιο λαπτοπ χωρις ασυρματι καρτα δικτθου μπορω να μπαινω ενσυρματα στι ιντερνετ και ασυεματα απο τον σταθερο που εχει καρτα δικτθου? μπορω να απενοργοποιο τοο ασυρματο δικτυο μην τρωω τσαμπα ακτινοβολια οτν ειμαι ενσυρματα στο ιντερνετ?εχει καμια επιλογη το ροθτερ απενεργοποιησεισ του wlan αυτο ειναι το ασυρματο νομιζω?εχει αυτο το μοντεμ προβλημα με κανα προγραμα peer2peer?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδειά εχω ένα ρουτερ Linksys, και θέλω να αλλάξω ip, και για να ξεφεύγω από τη διαδικασια ρεσετ με το κουμπάκι, ρωτω λοιπον αν υπάρχει προγραμμα η καποιο script που να το κανω απο το Υ/Η ρεσετ?

 

Ευχαριστώ!!:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...