Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα τελευταίο προβληματάκι που προέκυψε είναι ότι ενώ μέχρι το μεσημέρι μπορούσα να χρησιμοποιήσω κανονικά το τηλέφωνο για εξωτερικές κλήσεις, από το απόγευμα και μετά όπου κι αν καλούσα μου έβγαζε σήμα κατειλλημένου! Αντίθετα με τις εισερχόμενες δεν έχω πρόβλημα! Συμβαίνει και σε σας αυτό; Είναι κάποια ρύθμιση λάθος στο router; Υπενθυμίζω ότι έχω το DOUBLE PLAY.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά είμαι συνδρομητής 2 χρόνια τώρα με γραμμή 1Μβ αναβαμθισμένο στα 4 και μέχρι πρότινος έπαιζε στα 4 κομπλέ.Πέρα απο κάτι αδικαιολόγητες διακοπές πλέον εδώ και μια εβδομάδα συνδέομαι στα 506 Κbit/sec... Παίρνω τηλέφωνο .... δεν σηκώνει κανείς.Ειδικά το 0800 δεν το σηκώνουν ποτέ. Και το καλύτερο ... έκανα αίτηση double play (με 24ρα ταχύτητα και απεριόριστα τηλέφωνα )γιατί δεν μπορώ για επαγγελματικούς λόγους να μείνω χωρίς internet 20 μέρες για να αλλάξω παροχό.

Θα το μετανιώσω πικρά ;

Όσο για την αναγνώριση έχει να κάνει με το τσιπακι του τηλεφώνου ... απο ότι ξέρω....κατι σε FSK η κάτι τέτοιο...

stonebug... :!:

https://www.stonebug.gr

Link to comment
Share on other sites

εδω θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο , εαν συμβαινει και σε εσας και ποια ειναι η λυση : οταν καλω εγω η με καλουν απο το κανονικο τηλ που ειναι πανω στο netfaster συνηθως μετα απο 5 λεπτα πεφτει η γραμμη και πρεπει να παρω ξανα η να με παρουν ξανα για να μιλησω. μετα βεβαια μιλαω αλλα στο πρωτο τηλεφωνημα που θα κανω η θα με παρουν στα 5 λεπτα πεφτει. γιατι συμβαινει αυτο και τι μπορω να κανω ?
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τη τηλεφωνια κτλ..επειδη εχω καιρο να μπω να διαβασω και δεν εχω πολυ χρονο..βελτιωθηκε η κατασταση η παλι τα ιδια σκ@%τ@ ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ξερετε οτιδιποτε προβλημα ή απορία εχετε μην παιρνετε τηλέφωνα στην εξυπηρέτηση πελατών ενα e-mail στείλτε και θα απαντήσουν το πολύ σε 2 ωρίτσες.δεν ξέω γιατί απαντάνε τόσο γρήγορα αλλά μονο έτσι απαντάνε.προφανώς κάποιος ανώτερος τους θα τα ελέγχει.4 mails τους έστειλα και απάντησαν γρήγορα.

τους ρώτησα γιατι έχω τόσο χαμηλη ταχύτητα (εχω κανει την 24mbp/s double play me netfaster iad)και μου απαντάνε βγάλε το splitter μήπως ανέβει αλλιώς φταίνε τα χάλκινα καλώδια ή ειμαι μακριά απο το dslam.τι να τους πω γιατι λένε τοτε οτι υπαρχει δυνατότητα μεχρι 24 στην περιοχή μου.είναι κανεις απο σας απο μποτσαρη θεσ/νικη να μας πει τι παίζει με τη δική του ταχύτητα?

Link to comment
Share on other sites

παιδα γεια , κανω την ερωτηση μου και εδω μηπως ειναι σωστοτερα

 

κανω μια αναβαθμιση στην ΗΟL απο 4ΜΡ σε 24ΜΡ double play

ειχα το FritzBox και ενω μου ειχαν πει οτι θα μου στελνανε παλι FritzBox με δυνατοτητα Wlan ασυρματη τελικα μου εστειλαν ενα NetFasteR IAD

εσεις τι λετε ειναι καλο η καλυτερο απο το Fritz η να επιμεινω να μου το αλλαξουν με το Fritz

Link to comment
Share on other sites

εγω δηλαδη τι να πω που περιμενω τοσο καιρο να υπαρξει καλυψη ιδιοκτητου δικυου της hol στην περιοχη μου...και οχι τιποτα αλλο ειμαι και πελατης της hol μεσω της vodafone και πληρωνω 18 ευρω για 768 kpbs οταν ο οτε προσφερει 1024mbps στα 16,50 ευρω.αλλα τι να κανω που για να το κοψω πρεπει να πληρωσω 50 ευρω +το modem.
Link to comment
Share on other sites

παιδα γεια , κανω την ερωτηση μου και εδω μηπως ειναι σωστοτερα

 

κανω μια αναβαθμιση στην ΗΟL απο 4ΜΡ σε 24ΜΡ double play

ειχα το FritzBox και ενω μου ειχαν πει οτι θα μου στελνανε παλι FritzBox με δυνατοτητα Wlan ασυρματη τελικα μου εστειλαν ενα NetFasteR IAD

εσεις τι λετε ειναι καλο η καλυτερο απο το Fritz η να επιμεινω να μου το αλλαξουν με το Fritz

 

Ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι τίποτα ιδιαίτερο.

Χαμηλότερες ποιοτικά λύσεις από Linksys, USRobotics ή D-Link

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ένα τελευταίο προβληματάκι που προέκυψε με Hol Double play που έχω είναι ότι, ενώ μπορούσα να χρησιμοποιήσω κανονικά το τηλέφωνο για εξωτερικές κλήσεις, εδώ και 2 μέρες όπου κι αν καλώ μου βγάζει σήμα κατειλλημένου! Αντίθετα με τις εισερχόμενες δεν έχω πρόβλημα! Συμβαίνει γενικότερα αυτό; Είναι κάποια ρύθμιση λάθος στο router; Και κάτι άλλο, μέσω wifi συνδέεται άλλος 1 υπολογιστής στο σπίτι. Μπορώ μέσα από το μενού του μόντεμ (FritzBox 7140) ν'αλλάξω τις ρυθμίσεις έτσι ώστε ν'αυξήσω την ταχύτητα στον υπολογιστή που συνδέεται μέσω wifi;
Link to comment
Share on other sites

Ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι τίποτα ιδιαίτερο.

Χαμηλότερες ποιοτικά λύσεις από Linksys, USRobotics ή D-Link

Για να εχεις και τηλεφωνο ομως αναγκαστικα πρεπει να διαλεξεις ενα απο τα δυο....

Link to comment
Share on other sites

Ένα τελευταίο προβληματάκι που προέκυψε με Hol Double play που έχω είναι ότι, ενώ μπορούσα να χρησιμοποιήσω κανονικά το τηλέφωνο για εξωτερικές κλήσεις, εδώ και 2 μέρες όπου κι αν καλώ μου βγάζει σήμα κατειλλημένου! Αντίθετα με τις εισερχόμενες δεν έχω πρόβλημα! Συμβαίνει γενικότερα αυτό; Είναι κάποια ρύθμιση λάθος στο router; Και κάτι άλλο, μέσω wifi συνδέεται άλλος 1 υπολογιστής στο σπίτι. Μπορώ μέσα από το μενού του μόντεμ (FritzBox 7140) ν'αλλάξω τις ρυθμίσεις έτσι ώστε ν'αυξήσω την ταχύτητα στον υπολογιστή που συνδέεται μέσω wifi;

 

 

 

 

Δοκιμασε να κανεις restart το router σου εκτος κι αν εχεις πειραξει κατι στις ρυθμισεις του οποτε παρτους τηλεφωνο να σου στειλουν ενα backup τον ρυθμισεων σου και να κανεις restore στο router σου

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις restart το router σου εκτος κι αν εχεις πειραξει κατι στις ρυθμισεις του οποτε παρτους τηλεφωνο να σου στειλουν ενα backup τον ρυθμισεων σου και να κανεις restore στο router σου

 

Tα έχω κάνει αυτά που αναφέρεις αλλά τίποτε! Απλά περιμένω τηλ. από Hol. Έλεγα μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έκανα...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις και τηλεφωνο ομως αναγκαστικα πρεπει να διαλεξεις ενα απο τα δυο....

 

amelidis φιλε μου δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις ?

ποιο πρεπει να διαλεξω για να εχω τηλεφωνο ? και γιατι το αλλο δεν θα μου παρεχει και τηλεφωνο ?

Link to comment
Share on other sites

amelidis φιλε μου δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις ?

ποιο πρεπει να διαλεξω για να εχω τηλεφωνο ? και γιατι το αλλο δεν θα μου παρεχει και τηλεφωνο ?

Αυτο ειναι το προβλημα με την HOL...

Οι τηλεφωνια που εδιναν μεχρι τωρα ειναι μεσω ιντερνετ! Για αυτο και οι συσκευες συνδεονται απ'ευθειας πανω στο ρουτερ (ειτε φριτζ ειτε νετφαστερ!)

 

Αν πας να συνδεσεις καποιο αλλο ρουτερ τοτε με το ιντερνετ δεν θα εχεις κανενα προβλημα αλλα τα τηλεφωνα δεν θα λειτουργησουν! Πρεπει να τα ρυθμισεις και απο την ΗΟΛ δεν θα σου δωσουν τις συγκεκριμενες ρυθμισεις για να τις βαλεις σε αλλο ρουτερ!

Ειναι ενα ακομα μειωνεκτημα της ΗΟΛ για το οποιο υπαρχει μεν λυση αλλα ειναι αρκετα πολυπλοκη...

 

Για 2πλευ λοιπον υποχρεωτικα φριτζ η νετφαστερ πλεον...

Link to comment
Share on other sites

amelidis φιλε ευχαριστω για τις κατατοπιστικες σου απαντησεις :)

θα ηθελα ομως δυο πραγματα να ρωτησω

1) δεν μου ειπες τελικα αν πρεπει να προτιμησει μια απο τις δυο συσκευες ? να κρατησω τελικα το Νετ ?

και 2) απορια μαλλον. τωρα δηλαδη τα τηλεφωνα δουλευουν μεσω νετ η οχι ?

ευχαριστω παλι

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω?!?! Εγω εχω το Fritz και ειμαι ευχαριστημενος... Απ'οτ εχω ακουσει απλα το νετφαστερ συγχρονιζει σε υψηλοτερες ταχυτητες αλλα υποθετω οτι οι διαφορες τους θα ειναι ελαχιστες!! Επισης να ξερεις οτι το νετφαστερ ειναι ουσιαστικα ο αντικαταστατης του Φριτζ αλλα δυστυχως δεν μπορω να ξερω τους λογους αυτης της αντικαταστασης!

 

Αν τα τηλεφωνα συνδεονται απ'ευθειας με το ρουτερ τοτε ναι ειναι μεσω νετ! Μπορεις να το τσεκαρεις βεβαια πολυ ευκολα αυτο... Απλα βγαλε το ρουτερ απο την μπριζα και δοκιμασε να κανεις ενα τηλεφωνημα! Αν το κανει σημαινει οτι εισαι απο τους νεους συνδρομιτες που εχουν γραμμη PSTN (πλεον η ΗΟΛ δινει και γραμμες PSTN!) διαφορετικα αν δεν κατεφερεις να κανεις κληση τοτε η τηλεφωνια σου ειναι μεσω νετ!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω?!?! Εγω εχω το Fritz και ειμαι ευχαριστημενος... Απ'οτ εχω ακουσει απλα το νετφαστερ συγχρονιζει σε υψηλοτερες ταχυτητες αλλα υποθετω οτι οι διαφορες τους θα ειναι ελαχιστες!! Επισης να ξερεις οτι το νετφαστερ ειναι ουσιαστικα ο αντικαταστατης του Φριτζ αλλα δυστυχως δεν μπορω να ξερω τους λογους αυτης της αντικαταστασης!

 

Αν τα τηλεφωνα συνδεονται απ'ευθειας με το ρουτερ τοτε ναι ειναι μεσω νετ! Μπορεις να το τσεκαρεις βεβαια πολυ ευκολα αυτο... Απλα βγαλε το ρουτερ απο την μπριζα και δοκιμασε να κανεις ενα τηλεφωνημα! Αν το κανει σημαινει οτι εισαι απο τους νεους συνδρομιτες που εχουν γραμμη PSTN (πλεον η ΗΟΛ δινει και γραμμες PSTN!) διαφορετικα αν δεν κατεφερεις να κανεις κληση τοτε η τηλεφωνια σου ειναι μεσω νετ!

 

file mou apo oti kserw kai exw dei kai exei dokimasei gnwstos mou to netfaster iad einai apomimisi tou d-link.sxedon sta idia einai kai oi taxuthtes tous.

Link to comment
Share on other sites

AMELIDIS

 

Poso kero perimenes na sindetheis?

Otan telika irthe o texnikos se pire tilefono na se rotisei tipota?

Prepei na eisai spiti tin imera tis sindesis?

Prepei na einai sindemeno kai rithmizmeno (username&password) to router?

Sti periptosi pou erthei proi o texnikos kai eimai sti doulia, ti ginetai?

sorry gia tis polles erotiseis! :)

kai ego salonikios eimai (xarilaou)

exo kanei etisi stis 20/2/2008

to router mou to stilane sxetika grigora (5 meres)

tora perimeno energopiisi

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάνει αίτηση για double play εδώ και 2 εβδομάδες, έχω ήδη σύνδεση adsl αλλά είπα να κόψω και τον Π-ΟΤΕ μια και τσάμπα πληρώνω το πάγιο του. Με πήραν απο την hol και μου είπαν οτι τους επιστράφη ο εξοπλισμός ενώ δεν με ειδοποίησαν ποτέ όπως είχαν πει απο την εταιρεία courier για να κλείσω ραντεβού να τον παραλάβω και μου είπαν οτι θα μου τον στείλουν άμεσα.

Μου είπαν οτι στις 13 του Μάρτη θα φτιαχτεί το κύκλωμα και θα κοπεί ο Ο-ΟΤΕ οπότε μάλλον απο 14 θα έχω double play.Τα 14 ΜΒ τα έχω σίγουρα γιατί όταν μου έκαναν αναβάθμιση γραμμής απο το 1 στα 4 , για 3 μέρες συγχρόνιζε στα 14....Είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα πιάσω με double play...

5 και σήμερα...

stonebug... :!:

https://www.stonebug.gr

Link to comment
Share on other sites

AMELIDIS

 

Poso kero perimenes na sindetheis?

Otan telika irthe o texnikos se pire tilefono na se rotisei tipota?

Prepei na eisai spiti tin imera tis sindesis?

Prepei na einai sindemeno kai rithmizmeno (username&password) to router?

Sti periptosi pou erthei proi o texnikos kai eimai sti doulia, ti ginetai?

sorry gia tis polles erotiseis! :)

kai ego salonikios eimai (xarilaou)

exo kanei etisi stis 20/2/2008

to router mou to stilane sxetika grigora (5 meres)

tora perimeno energopiisi

1) Συνολικα με τις βλαβες που υπηρξαν κοντα στους 3 μηνες... Εμεινα χωρις ιντερνετ 3,5 μηνες και χωρις τηλεφωνο 1,5 μηνα!

Αν ειχαν παει ολα σωστα θα ειχα συνδεθει στον 1,5 μηνα!

2) Τεχνικος θα σε παρει τηλεφωνο μονο αν εχεις καποια βλαβη...

3)Οχι!

4)Τα γραφει ολα στο βιβλιαρακι που ειχε μεσα το κουτι με το ρουτερ! Ειναι αναλογα με το αν εχεις ISDN η PSTN γραμμη... Στην πρωτη περιπτωση περιμενεις μεχρι να αποσυνδεθει το τηλεφωνο του ΟΤΕ ενω στην δευτερη τα συνδεεις κανονικα και ολα θα γινουν μονα τους!

5) Επαναλαμβανω! Τεχνικος για να σε συνδεσει δεν θα ερθει... Ολα θα γινουν μεσω του ΟΤΕ!

 

Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάνει αίτηση για double play εδώ και 2 εβδομάδες, έχω ήδη σύνδεση adsl αλλά είπα να κόψω και τον Π-ΟΤΕ μια και τσάμπα πληρώνω το πάγιο του. Με πήραν απο την hol και μου είπαν οτι τους επιστράφη ο εξοπλισμός ενώ δεν με ειδοποίησαν ποτέ όπως είχαν πει απο την εταιρεία courier για να κλείσω ραντεβού να τον παραλάβω και μου είπαν οτι θα μου τον στείλουν άμεσα.

Μου είπαν οτι στις 13 του Μάρτη θα φτιαχτεί το κύκλωμα και θα κοπεί ο Ο-ΟΤΕ οπότε μάλλον απο 14 θα έχω double play.Τα 14 ΜΒ τα έχω σίγουρα γιατί όταν μου έκαναν αναβάθμιση γραμμής απο το 1 στα 4 , για 3 μέρες συγχρόνιζε στα 14....Είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα πιάσω με double play...

5 και σήμερα...

Αν σου ειπαν ημερομηνια τοτε κατα πασα πιθανοτητα θα γινει στην ημερομηνια που σου ειπαν... Απο εκει και περα αφου επιασες 14 οταν μεταφερθηκες στο ιδιοκτητο δικτυο τοτε πιθανοτα τοσα θα ξαναπιασεις και στο 2Play!! Ενδεχεται και λιγο λιγοτερο αναλογα με τις ρυθμισεις που θα κανουν για τον θορυβο στην γραμμη σου και την λειτουργια και της τηλεφωνιας, γιατι ειναι και η τηλεφωνια στην μεση!!

Link to comment
Share on other sites

AMELIDIS

 

Prepei na eisai spiti tin imera tis sindesis?

Prepei na einai sindemeno kai rithmizmeno (username&password) to router?

Sti periptosi pou erthei proi o texnikos kai eimai sti doulia, ti ginetai?

αμα δεν ειχες σταθερο πριν θα ερθει τεχνικος της ΗΟΛ για την μικτονομηση ΠΡΕΠΕΙ να εισαι εκει αλλιως ΔΕΝ μπορει να ξερει ποιο ''ζευγαρι'' καλωδιο ανεβαίνει σπιτι σου (αρα μετα θα πρεπει να φωναξεις ΔΙΚΟ ΣΟΥ ηλεκρολογο (απο την ηολ ΔΕΝ συνδεουν τον εξοπλισμο εκτος αν το ζητησεις και χρεωθείς )

καντο μονος την συνδεση του εξοπλισμου !

αμα ειχες οτε δες τη λεει παραπανω ο "amelidis"

 

χρονια πολλα "amelidis" !

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπεθεσα οτι θα εχει ηδη σταθερο απο τον ΟΤΕ!

Ουτως η αλλως οταν θα ειναι να ερθει ο τεχνικος απο την ΧΟΛ θα επικοινωνησουν τηλεφωνικα για να κλεισετε ραντεβου!! Τουλαχιστον ετσι εκαναν με εμενα...

Link to comment
Share on other sites

ΞΞ±ΞΉ, ΟΟΡθΡΟΞ± ΞΏΟΞΉ ΞΈΞ± Ξ΅ΟΡι ηδη ΟΟΞ±ΞΈΞ΅ΟΞΏ Ξ±ΟΞΏ ΟΞΏΞ½ ΞΞ€Ξ!

ΞΟΟΟΟ Ξ· αλλΟΟ ΞΏΟΞ±Ξ½ ΞΈΞ± Ριναι Ξ½Ξ± Ξ΅ΟθΡι ΞΏ ΟΞ΅ΟΞ½ΞΉΞΊΞΏΟ Ξ±ΟΞΏ ΟΞ·Ξ½ Ξ§ΞΞ ΞΈΞ± Ξ΅ΟΞΉΞΊΞΏΞΉΞ½ΟΞ½Ξ·ΟΞΏΟΞ½ ΟηλΡΟΟΞ½ΞΉΞΊΞ± Ξ³ΞΉΞ± Ξ½Ξ± κλΡιΟΞ΅ΟΞ΅ ΟΞ±Ξ½ΟΡβοΟ!! ΀οΟλαΟΞΉΟΟΞΏΞ½ Ξ΅ΟΟΞΉ Ρκαναν ΞΌΞ΅ ΡμΡνα...

 

Euxaristo gia tis apantiseis!

Koitakse na deis omos, ego ton OTE ton ekopsa edo kai 6 peripou mines. se auti tin periptosi den mporei na kserei poia kalodia anevenoun sto diamerisma mou, etsi den einai?

Ara den prepei na eimai spiti oste na koudounisei ta kalodia gia na ta vrei? To palio mou to noumero, tou OTE, den mporei na ton voithisei oste na ta vrei?

Otan eixa OTE, eixa ISDN, auto epiriazei tipota tora? (to modem pou mou stilane einai PSTN) Exei simasia auto tora?

Link to comment
Share on other sites

Entometaksi simera tous pira tilefono, kai eipa ta eksis,

kai kala, tous leo oti eixa kleisei me ton texniko gia simera rantevou :) (den eixa klisei tipota)

kai tous leo, ti ginetai?, pira adia apo tin doulia gia na eimai spiti (kai kala) kai den exei erthei akoma, mou leei auti, "ti na sas po..." miso leptaki leei na rotiso tous texnikous, kai mou apantaei oti i grami sas tha oloklirothei 20 tou minos, kai meta tha erthei o texnikos (den katalava ti simenei tha oloklirothei...)

Me auton ton tropo toulaxiston ematha mia imerominia gia na perimeno :)

alios perimeneis sto aoristo kai den ksereis ti ginetai, asxolounte katholou me sena i oxi.

Entometaksi otan eixa stilei FAX etisis, kata kapoio tropo mpikan lathos stixia (dieuthinsi, AFM, TK) sto AFM mou eixe mpei o arithmos

tou kinitou mou tilefonou :) ,

gia dieuthinsi eixe mpei i dieuthinsi tou ktiriou OTE tis perioxis moy :)

3 fores gia epiveveosi eixa parei til gia na ta diorthosoun,

sti tetarti ta diorthosan telika :)

Afou mou fenotan oti me koroideuoun! :) (malon kamia ksanthia tilefonitria ksexnouse na patisei to SAVE :) )

Sorry gia ta greeklish, grafo me sindesi WIND NON STOP PLUS,

kai ta ellinika ta vgazei kinezika :) (vlepe parapano)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...