Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος soublaki-3 (23 Σεπ. 2004 , 01:28)

 

Ισχύει ακόμα το "Αγοράζω 56k, μπαίνω με DSL" (αν φυσικά έχω DSL); Αν ναι στα πόσα κατεβάζει; Όσο μια 128,256 ή 384

 

128 ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (23 Σεπ. 2004 , 18:30)

 

128 ;)

 

 

Τόσο πολλά? τυχεράκηδες :D

 

Γιατί εγώ που έχω 3x1024 από HOL με το ζόρι φτάνω τα 35kb/sec (στην καλύτερη περίπτωση). Για να μη μιλήσω για pings που είναι χειρότερα από pstn σε "θορυβώδη" γραμμή του ΟΤΕ.

 

Η οποία HOL έχει καταφέρει να είναι χειρότερη από dialup με κάρτα στο Κονγκό. Το "περίεργο" της υπόθεσης είναι ότι το πρόβλημα υφίσταται εδώ και κάνα μήνα, κάπου κοντά στη διαφημιστική καμπάνια για το netvoice (ή όπως αλλιώς το λένε - φωνή μέσω IP).

 

Προφανώς τα μεγάλα μυαλά σε (πολλούς) ISPs, σκέφτηκαν ότι μπορούν να πουλάνε δεκάδες τρομερές υπηρεσίες χωρίς αναβάθμιση των κυκλωμάτων τους. Και φυσικά θα μπορούμε να πάρουμε τηλέφωνο στο HongKong πληρώνοντας λιγότερο από ένα αστικό τηλεφώνημα, αλλά γιατί να μην χρησιμοποιήσουμε μια απλή pstn γραμμούλα και το netmeeting να μας έρθει και τζάμπα? Μήπως το μισθωμένο κύκλωμα με εσωτερικό/εξωτερικό σε κάθε provider είναι μεγαλύτερο?

 

Αμάν πια....

 

 

ΥΓ. Μετά από επανειλλημένα τηλέφωνα, έβγαλα λαβράκι: παρήγγειλαν νέο κύκλωμα από OTE για τις DSL. Αυτό που διαπίστωσα πάντως, είναι το καλύτερο service το έχει το 134/121 του OTE. Οι υπόλοιποι είναι επιεικώς... χειρότεροι. :mad:

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος soublaki-3 (23 Σεπ. 2004 , 01:28)

 

Ισχύει ακόμα το "Αγοράζω 56k, μπαίνω με DSL" (αν φυσικά έχω DSL); Αν ναι στα πόσα κατεβάζει; Όσο μια 128,256 ή 384

 

 

Θεωρητικά 128 ,πρακτικά κατεβάζω με 15-22ΚΒ/sec κατα μεσο όρο με το προγραμμα ΗOL Ηome anyaccess 100 -( Alcatel 530 modem σε USB σύνδεση με OTE 384/128)

Link to comment
Share on other sites

Τα 250ε συνδρομή provider το 6μηνο έστω για 256 ,δεν μου περισσεύουν ,ενώ τα 100ε το 6μηνο για 128 , ναί ,και αξίζει έτσι την λίγη παραπάνω ώρα υπομονή για downloading....
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 ( 9 Οκτ. 2004 , 03:27)Δεν είναι λίγη ώρα. Είναι η διπλή ώρα. ;)

 

Χωρίς χρονοχρέωση όμως...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 ( 9 Οκτ. 2004 , 03:27)

 

Δεν είναι λίγη ώρα. Είναι η διπλή ώρα. ;)

 

 

Δεν είναι πάντα έτσι ,διότι πρέπει και η άλλη πλευρά να έχει την δυνατότητα στο downloading (πχ file sharing) να σου δώσει κάτι με υψηλή ταχύτητα .Στο απλό surfing,ή σε "επίσημα" sites σίγουρα είναι διαφορά σε ταχύτητα/χρόνο ,αλλά και τα χρήματα,χρήματα για συνδρομή ειδικά όταν δεν με εξυπηρετεί 100% ! (εκτός αν έχει κανείς παραπάνω από ένα Η/Υ στο σπίτι του σε ταυτόχρονη λειτουργία...)

 

Είναι όμως δεδομένο ότι οι τιμές συνδρομών θα αρχίζουν σύντομα ν'ακολουθούν φθίνουσα πορεία (+ δωρεάν χρόνο συνδρομής) ,τώρα που ο πΟΤΕ μείωσε το πάγιο κόστος χρήσης στα 22ε το μήνα (τελική τιμή) ,η αναμονή στις αιτήσεις παροχής PSTN-ADSL μειώθηκε <2 μήνες (στα Νότια προάστια της Αθήνας τουλάχιστον) , το ADSL θα γενικευτεί....

Οπότε λίγη αναμονή και λίγο παραπάνω "χάσιμο χρόνου" σύνδεσης στο Internet χωρίς χρονοχρέωση ,για μένα αξίζει αυτήν την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μήπως κάποιος δοκίμασε το HOL Broadband pack? Έχετε επίσης υπόψη ποιον router δίνουν ? (ώστε να δω αν αξίζει αυτό το πακέτο ή μια πιο απλή λύση συνδρομής στο HOL Home AnyAccess 300... Πού μπορώ να βρω ελληνικά reviews για routers (ISDN) ? Το adslgr.com ως πηγή ενημέρωσης είναι συνεχώς down και δέχομαι πίεση από υπάλληλο της ΟΤΕΝΕΤ για OnDsl με δικό τους router... :(
jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ariadgr ( 1 Νοέ. 2004 , 23:04)

 

Δέχεσαι πιέσεις από υπάλληλο της Otenet? Άλλο και τούτο... Να επιλέξεις αυτό που σε συμφέρει.

 

 

Kαι όμως.

και εγώ όταν πήγα στον ΟΤΕ να κάνω αίτηση για adsl μου τα χε κάνει μπαλόνια ο υπάλληλος να βάλω οτενετ. Μου λέγε "επιχειρήματα" του στυλ "αν ποτέ έχεις πρόβλημα περνάς από εδώ και στο λύνουμε, δεν είμαστε απρόσωποι όπως οι άλλες εταιρίες, ξέρεις με ποιον μιλάς", "είμαστε η μεγαλύερη εταιρία, οι άλλες δεν έχουν δίκτυο, όλες τον ΟΤΕ χρησιμοποιούν" και άλλα τέτοια.

Φυσικά δεν μάσησα. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 ( 3 Νοέ. 2004 , 14:02)

 

Kαι όμως.

και εγώ όταν πήγα στον ΟΤΕ να κάνω αίτηση για adsl μου τα χε κάνει μπαλόνια ο υπάλληλος να βάλω οτενετ. Μου λέγε "επιχειρήματα" του στυλ "αν ποτέ έχεις πρόβλημα περνάς από εδώ και στο λύνουμε, δεν είμαστε απρόσωποι όπως οι άλλες εταιρίες, ξέρεις με ποιον μιλάς", "είμαστε η μεγαλύερη εταιρία, οι άλλες δεν έχουν δίκτυο, όλες τον ΟΤΕ χρησιμοποιούν" και άλλα τέτοια.

Φυσικά δεν μάσησα. :p

 

 

Αυτο φυσικα που "ξεχασε" να σου πει ο φιλος μας ο ΟΤΕτζης ειναι πως για καθε μια ξεχωριστα adsl συνδρομη που θα εκανε με ΟΤΕnet θα πληρωνοταν με ενα αρκετα αξιολογο bonus στον μισθο του ;) .Οσο για τον ΟΤΕ σαν εταιρια τα σχολια ειναι περιτα. Με τις τακτικες που ακολουθησε τα προηγουμενα χρονια μας εκανε την τιμη να εχουμε ισως τα ακριβοτερα κοστολογια στην Ευρωπη στις τηλεπικοινωνιες με ενα μετριο επιπεδο ποιοτητας - ειναι αληθεια βεβαια πως οσο παει και καλυτερευει.

Link to comment
Share on other sites

Με το BroadbandPack, θα δίνεται ο Zoom X5v 5585 εάν έχετε γραμμή POTS, ο Zoom Χ5v 5586 για γραμμή ISDN.

 

Τα χαρακτηριστικά τους στο http://www.zoom.com/products/voip_products.html

 

Επίσης, δίνονται 5 Ευρώ κάθε μήνα δώρο για τηλεφωνία.

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να ρωτησω αν ξερει καποιος: Με το HOL Home AnyAccess 200 είναι δυνατον να έχουμε και ταυτόχρονη PSTN σύνδεση ?? Αν έχει κάποιος το παραπάνω πακέτο ας κάνει μια δοκιμή !!
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος leasedline (13 Νοέ. 2004 , 22:31)

 

Θα θελα να ρωτησω αν ξερει καποιος: Με το HOL Home AnyAccess 200 είναι δυνατον να έχουμε και ταυτόχρονη PSTN σύνδεση ?? Αν έχει κάποιος το παραπάνω πακέτο ας κάνει μια δοκιμή !!

 

ταυτόχρονη όχι, εκτός αν τους έχει ξεφύγει

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν εννοείς σε άλλο υπολογιστή να μπαίνειs με PSTN,με την ίδια σύνδεση ταυτόχρονα ,αυτό γίνεται μόνο όταν μπαίνεις από άλλη τηλ. γραμμή κατά 70%. -Μερικές φορές όμως δεν μπαίνεις ,όπως έχω δοκιμάσει-Ισως τους ξεφεύγει,αλλά μάλλον είναι bug που λειτουργεί από το τηλ. κέντρο του ΟΤΕ,που ξεγελά τα συστήματά τους.
Link to comment
Share on other sites

Παλια με ISDN 128 γινοταν αυτο, δηλ να εχεις 2χ64 Κbps αυτονομα. Θα ήθελα να πληρωσω κατι παραπανω αρκει να εχω και ταυτοχρονη pstn (με παράλληλη αναβάθμιση στις aDSL ταχυτητες) ...!
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Υπάρχει κανένας φίλος που να έχει πρόβλημα από το μεσημέρι με HOL ή είμαι μόνο εγώ; :worry: Τρελά lag στο mIRC και σύρσιμο τελείως στα p2p... :rolleyes: :cry:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει γενικώς πρόβλημα απο οτι καταλαβαίνω στην hol αυτές τις μέρες. Και εγώ επίσης παρατηρώ κάποια ανεβο-κατεβάσματα...σε γενικές γραμμές όμως οχι τίποτα ιδιαίτερα σοβαρό..αλλά άλλες φορές κατεβάζω με 40 και άλλες με 7...
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες,

 

Εχω Hol και υπηρεσία evoice με δωρεάν αστικά και υπεραστικά τηλεφωνήματα.

Αυτο που παρατηρώ είναι ότι όταν πέρνω τηλ μεσω ΙΡ, ενω ακούγομαι στον

συνομιλητή μου, εγώ δεν τον ακούω. η adsl είναι πάνω σε isdn γραμμή, και

χρησιμοποιώ τον εξοπλισμό που δίνει η εταιρία. Modem zoom 5, grandstream

460. καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να ρωτήσω πως γίνεται η εγραφή; Ζήτησα online demo μου στείλανε τους κωδικούς και στην εγραφή ότι username βάλω μου βγάζει ότι είναι σε χρήση. Εκτός αυτού και το password ότι και να βάλω μου ζητάει πιο πολύπλοκο. Τι να βάλω ; Του έβαλα 5 γράμματα σύμβολο 3νούμερα και συνδυασμό αυτών.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...