Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα αλλάξω την office ISDN 128 σε Office AnyAccess 300 (384). Χρησιμοποιεί κανένας αντίστοιχη σύνδεση; Θα δω διαφορά στην ταχύτητα ή απλά θα γλυτώσω την χρονοχρέωση;

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος atsouch (24 Απρ. 2004 , 13:49)

 

Θα αλλάξω την office ISDN 128 σε Office AnyAccess 300 (384). Χρησιμοποιεί κανένας αντίστοιχη σύνδεση; Θα δω διαφορά στην ταχύτητα ή απλά θα γλυτώσω την χρονοχρέωση;

 

 

Κάτσε έκανες τη γραμμή σου ADSL ή θα το χρησιμοποιείς ως ISDN;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει την αίτηση για ADSL, πήρα και ένα ZyXEL και τώρα περιμένω τον ΟΤΕ...

 

Έχω λίγο χρόνο να ψάξω για provider αλλά επειδή συνεργαζόμαστε με την HOL εδώ και 10 χρόνια και τους έχω συνηθίσει (αν και με ταλαιπωρούν) λέω απλά να αλλάξω την σύνδεση μαζί τους.

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος atsouch (24 Απρ. 2004 , 14:27)

 

Έχω κάνει την αίτηση για ADSL, πήρα και ένα ZyXEL και τώρα περιμένω τον ΟΤΕ...

 

Έχω λίγο χρόνο να ψάξω για provider αλλά επειδή συνεργαζόμαστε με την HOL εδώ και 10 χρόνια και τους έχω συνηθίσει (αν και με ταλαιπωρούν) λέω απλά να αλλάξω την σύνδεση μαζί τους.

 

 

Απλά να ξέρεις ότι πολιτική της HOL είναι ότι δεν υπάρχει διάκριση συνδέσεων ανάλογα με τον τύπο πρόσβασης.

Έτσι η σύνδεση 56-64-128 (ταχύτητες PSTN-ISDN-ADSL αντίστοιχα) είναι ενιαία και αντίστοιχα η 56-128-256 είναι ενιαία, οπότε αν έχει ήδη κάποια dialup PSTN56 ή ISDN 64 μπορείς να μπεις με τους ίδιους κωδικούς στο ADSL με 128kbps (αν και οι πληροφορίες μου από πολλούς φίλους λένε ότι στην πραγματικότητα δεν υπάρχει "κόφτης" και η σύνδεση χτυπάει 40άρια!!!) επίσης αν έχει ISDN128 σύνδεση δικαιούσαι ADSL256 χωρίς καμμία επιπλέον διαδικασία, με το ίδιο username και password (προφανώς το "χωρίς επιπλέον διαδικασίες" δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται και ADSL πρόσβαση από τον ΟΤΕ, γιατί το έχω δει να το ρωτάνε κι αυτό, πάντως και η 256άρα σύνδεση που έχω εγώ δεν φαίνεται να έχει κόφτη και χτυπάει άνετα ταχύτητες πάνω από 35!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmmour (24 Απρ. 2004 , 15:15)

 

Απλά να ξέρεις ότι πολιτική της HOL είναι ότι δεν υπάρχει διάκριση συνδέσεων ανάλογα με τον τύπο πρόσβασης.

Έτσι η σύνδεση 56-64-128 (ταχύτητες PSTN-ISDN-ADSL αντίστοιχα) είναι ενιαία και αντίστοιχα η 56-128-256 είναι ενιαία, οπότε αν έχει ήδη κάποια dialup PSTN56 ή ISDN 64 μπορείς να μπεις με τους ίδιους κωδικούς στο ADSL με 128kbps (αν και οι πληροφορίες μου από πολλούς φίλους λένε ότι στην πραγματικότητα δεν υπάρχει "κόφτης" και η σύνδεση χτυπάει 40άρια!!!) επίσης αν έχει ISDN128 σύνδεση δικαιούσαι ADSL256 χωρίς καμμία επιπλέον διαδικασία, με το ίδιο username και password (προφανώς το "χωρίς επιπλέον διαδικασίες" δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται και ADSL πρόσβαση από τον ΟΤΕ, γιατί το έχω δει να το ρωτάνε κι αυτό, πάντως και η 256άρα σύνδεση που έχω εγώ δεν φαίνεται να έχει κόφτη και χτυπάει άνετα ταχύτητες πάνω από 35!)

 

 

Ναι, παιδιά....μάλλον η HOl δεν έχει "κόφτη" γιατί όσο καιρό χρησιμοποιούσαμε την 128άρα...οι ταχύτητες ήταν σχεδόν ίδιες με την 384kbps που έχουμε και τώρα :cool: . Μέσος όρος δηλαδή γύρω στα 40-50kb/sec. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έκανα το test ταχύτητας και πήρα αυτά τα αποτελέσματα.

 

Your Connection Direction Actual Speed True Speed (estimated)

 

Downstream 218 Kbps (27.3 KB/sec) 235 Kbps (inc. overheads)

Upstream 129 Kbps (16.1 KB/sec) 139 Kbps (inc. overheads)

 

Να πώ οτι αναλόγως απο που κατεβάζω βλέπω ταχύτητες ακόμα και 170+k/sec!!! FTP Servers κτλ.

Γιάννης Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (13 Μάι. 2004 , 04:49)

 

170= πλασματική

256 σύνδεση έχεις ή 384;

 

 

Ναι το έχω καταλάβει!

 

256 έχω. Μέσος όρος σύνδεσης είναι τα 32Κ ταχύτητα πολύ ικανοποιητική κατ' εμέ.

 

Όταν έκανα τα test κατέβαζα και αρχείο συγχρόνως (με 0,2Κ - οπότε είπα να το αφήσω να τρέχει).

 

Θα κάνω ένα νέο τώρα.

Γιάννης Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα πάλι.

 

Αποτελέσματα:

 

Direction Actual Speed True Speed (estimated)

 

Downstream 352 Kbps (44.0 KB/sec) 380 Kbps (inc. overheads)

Upstream 132 Kbps (16.5 KB/sec) 142 Kbps (inc. overheads)

Γιάννης Χ.
Link to comment
Share on other sites

που σημαίνει ότι η HOL δεν έχει κλειδώσει καλά στα 256 την ταχυτητα :p

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά παιδιά αξίζει να κάνω σύνδεση με HOL??

Αόριστη σύνδεση με "Q" θα κάνω που χρησιμοποιεί τις γραμμές της HOL,αφού μου έρχετε λογαριασμός της "Q-Telecom" στο σπίτι για να πληρώνω κάθε μήνα το πάγιο DSL και το λογαριασμό του κινητού,και όχι μετρητά για 3,6 ή 12 μήνες.Είναι μια από τις φτηνές απ'ότι έχω δει, 30€ μαζί με το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Νέα μεγάλη προσφορά από την Hellas On Line στις 6μηνες και 12μηνες συνδρομές στα πακέτα HOL Home AnyACCESS 100 & 200 (καλύπτουν PSTN 56k, ISDN 64 και 128k, καθώς και ADSL 128k και 256k). H προσφορά ισχύει τόσο για τις νέες συνδρομές όσο και για τις ανανεώσεις. Συγκεκριμένα:

 

H Ηellas On Line είναι επίσημος υποστηρικτής της Εθνικής Ομάδας Ποδοσφαίρου, η οποία συμμετέχει στα τελικά του Euro 2004. Στα πλαίσια αυτά σε κάθε νέα 12μηνη συνδρομή, ή ανανέωση, οι συνδρομητές έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν ανάμεσα σε δώρο ένα set με αυθεντική μπάλα και φανέλα της Εθνικής Ομάδας και σε 4 μήνες επιπλέον χρόνο σύνδεσης, δωρεάν.

 

Επίσης σε κάθε νέα 6μηνη συνδρομή, ή ανανέωση, η Hellas On Line δίνει 2 μήνες επιπλέον χρόνο σύνδεσης, δωρεάν

 

Η προσφορά λήγει στις 31 Ιουλίου.

 

Τα πακέτα HOL AnyACCESS (που διατίθενται σε Home και Office εκδοχές) είναι τα μοναδικά πακέτα στην ελληνική αγορά με τα οποία ο συνδρομητής μπορεί, ανάλογα με τον εξοπλισμό του, να συνδεθεί με όποιον τρόπο επιθυμεί (PSTN, ISDN, ADSL) χωρίς καμιά διαδικασία αναβάθμισης της συνδρομής του. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι με τα χρήματα μιας απλής PSTN, ο χρήστης μπορεί τώρα να έχει μια ISDN ή ακόμα και μια ADSL σύνδεση.

 

Tα πακέτα HOL AnyACCESS προσφέρουν ηλεκτρονική αλληλογραφία με προστασία από ιούς και antispamming, δωρεάν χώρο για την φιλοξενία ιστοσελίδας, messaging, και πολλές άλλες υπηρεσίες.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Johnies ( 5 Ιούν. 2004 , 22:50)

re pedia pote tha ksana gini diathesimi h' adsl ti tha gini?

 

Ορίστε; Κάνε πιο συγκεκριμένη την ερώτησή σου...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas-k (15 Ιούν. 2004 , 02:34)

 

Παιδιά,τί λέει από ταχύτητες download η HOL???

 

 

40-45kb/sec μέσος όρος........μια χαρά τα πάει !!! :o

 

384/128kbps

;)

 

Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (15 Ιούν. 2004 , 15:12)

 

@sv2evs

Σε ποιο dslam είσαι;

 

 

Exo tin entyposh, tou kordeliou... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (15 Ιούν. 2004 , 21:23)

 

Πες τα 3 πρώτα νούμερα του τηλεφώνου σου να δούμε...

 

 

761

Link to comment
Share on other sites

που το βλέπετε αυτό με τα 3 πρώτα νούμερα;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (16 Ιούν. 2004 , 03:39)

 

που το βλέπετε αυτό με τα 3 πρώτα νούμερα;

 

 

Σε ένα pdf που έχω με τα dslam ανά περιοχή κάι αριθμό τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (16 Ιούν. 2004 , 01:18)

 

SIEMENS ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕ∆ΟΝΙΑΣ ∆ΥΤ. ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ

 

Tυχερός είσαι! :D

Siemens dslam, την γλίτωσες από τον θείο.

 

 

Καλύτερα !!! Αν και δεν ξέρω τις διαφορές :blink: (δεν με απασχόλησε αυτό το θέμα καθόλου), δεν έχω κανένα παράπονο...Τι παράπονο δηλαδή, που απο την dial-up που κατέβαζα με 2,5-3,5kb/sec τώρα είμαι σε ένα επίπεδο που ούτε να το φανταστώ δεν μπορούσα...

 

Άντε, με το καλό και σε ανώτερες ταχύτητες ! :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Τα siemens dslam είναι χρονισμένα ψηλότερα οπότε πιάνεις μεγαλύτερες ταχύτητες από κάποιον που είναι σε intracom dslam.

Θεωρητικά εσύ (siemens) μπορείς να πιάσεις 47-48, ενώ εγώ (intracom) πιάνω 41,5 max..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...