Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά επιτρέψτε μου να επαναφέρω το θέμα ως νέος κάτοχος του note ii, αλλά και επειδή είδα ότι τον αποπήρατε ομαδικά λίγο τον συνάδελφο iceblade.

Πριν από το Note ii είχα και εγώ το SGS 1 και αυτό που με ξένισε ήταν η καθυστέρηση στην απόκριση του zoom in - zoom out με τη χρήση των δύο δακτύλων (τσίμπημα). Η καθυστέρηση του Note ii είναι μεγαλύτερη και εμφανής! Μου προκάλεσε αρνητικά συναισθήματα αλλά δεν του έδωσα μεγάλη σημασία, μέχρι που είδα τις συζητήσεις που γίνονται (οκ, που γινόταν πέρυσι εννοώ) και τα αντίστοιχα βιντεάκια που παραθέσατε εδώ πιο πάνω. Τότε διαπίστωσα ότι κάνει το ίδιο και στο κατέβασμα της status bar και δεν ξέρω και που αλλού αφού παιχνίδια δεν παίζω.

Ρε συ ξεκόλλα, μιλαμε για ms!!!

...

Δουλεψε το κινητο στην καθημερινοτητα σου και θα το ξεχάσεις αυτο το το κόλλημα!

Λοιπόν ακόμη κι αν μιλάμε για ms, εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι ξεροί αριθμοί. Αυτό κάνουν οι τεχνοκράτες με την Ελλάδα και την κατέστρεψαν (άσχετο). Εμένα με ενδιαφέρει η γενικότερη συμπεριφορά του, πως το αισθάνομαι και το αντιλαμβάνομαι στην καθημερινή εμπειρία χρήσης και ναι, το lag είναι αισθητό και μάλιστα περισσότερο από ότι στο αθάνατο Samsung Galaxy S, το οποίο λειτουργεί αδιαμαρτύρητα και άψογα ακόμη.

Ελπίζω με την αναμενόμενη αναβάθμιση σε Kitkat, κάτι να διορθωθεί ώστε να μην χρειαστεί να συμβιβαστούμε με την ανωτέρω προτροπή και απλώς να ξεχάσουμε το ελλάτωμα. Φιλικά προς όλους!

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επιτρέψτε μου να επαναφέρω το θέμα ως νέος κάτοχος του note ii, αλλά και επειδή είδα ότι τον αποπήρατε ομαδικά λίγο τον συνάδελφο iceblade.

Πριν από το Note ii είχα και εγώ το SGS 1 και αυτό που με ξένισε ήταν η καθυστέρηση στην απόκριση του zoom in - zoom out με τη χρήση των δύο δακτύλων (τσίμπημα). Η καθυστέρηση του Note ii είναι μεγαλύτερη και εμφανής! Μου προκάλεσε αρνητικά συναισθήματα αλλά δεν του έδωσα μεγάλη σημασία, μέχρι που είδα τις συζητήσεις που γίνονται (οκ, που γινόταν πέρυσι εννοώ) και τα αντίστοιχα βιντεάκια που παραθέσατε εδώ πιο πάνω. Τότε διαπίστωσα ότι κάνει το ίδιο και στο κατέβασμα της status bar και δεν ξέρω και που αλλού αφού παιχνίδια δεν παίζω.

 

Λοιπόν ακόμη κι αν μιλάμε για ms, εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι ξεροί αριθμοί. Αυτό κάνουν οι τεχνοκράτες με την Ελλάδα και την κατέστρεψαν (άσχετο). Εμένα με ενδιαφέρει η γενικότερη συμπεριφορά του, πως το αισθάνομαι και το αντιλαμβάνομαι στην καθημερινή εμπειρία χρήσης και ναι, το lag είναι αισθητό και μάλιστα περισσότερο από ότι στο αθάνατο Samsung Galaxy S, το οποίο λειτουργεί αδιαμαρτύρητα και άψογα ακόμη.

Ελπίζω με την αναμενόμενη αναβάθμιση σε Kitkat, κάτι να διορθωθεί ώστε να μην χρειαστεί να συμβιβαστούμε με την ανωτέρω προτροπή και απλώς να ξεχάσουμε το ελλάτωμα. Φιλικά προς όλους!

 

Άστο φίλε Johny... Έχω ένα Galaxy S2 δίπλα και σε θέμα input lag είναι κλάσεις ανώτερο από το Note 2 (Jelly Bean 4.1.2 και τα δύο)... Δυστυχώς κάθε πέρσι και καλύτερα σε αυτό το θέμα. Από ότι φαίνεται οι περισσότεροι ενδιαφέρονται για 4Κ ανάλυση σε 5 ιντσες οθόνη παρά για λεπτομέρειες όπως μικρό input lag. Το οποίο ΟΚ, ας έμενε το ίδιο ρε παιδιά, όχι και να χειροτερεύει όμως !:shock::fool::fool:

Edited by iceblade
Link to comment
Share on other sites

Έτερον εκάτερον. Ως καταναλωτές καλά κάνουν και ζητούν ολοένα και καλύτερα Specs σε οθόνη και ανάλυση, με παραξενεύει όμως που περνάει "απαρατήρητο" το θεματάκι με το input lag. Τόσο απαρατήρητο που υποψιάζομαι μήπως άλλες παρτίδες το έχουν και άλλες όχι. Πάντως από γνωστή, μεγάλη, ελληνική αλυσίδα το αγόρασα εγώ.

Θα συμφωνήσω όμως απόλυτα με την κατακλείδα σου. Τουλάχιστον απαράδεκτη η χειροτέρευση της απόκρισης σε νεότερα μοντέλα.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Έτερον εκάτερον. Ως καταναλωτές καλά κάνουν και ζητούν ολοένα και καλύτερα Specs σε οθόνη και ανάλυση, με παραξενεύει όμως που περνάει "απαρατήρητο" το θεματάκι με το input lag. Τόσο απαρατήρητο που υποψιάζομαι μήπως άλλες παρτίδες το έχουν και άλλες όχι. Πάντως από γνωστή, μεγάλη, ελληνική αλυσίδα το αγόρασα εγώ.

Θα συμφωνήσω όμως απόλυτα με την κατακλείδα σου. Τουλάχιστον απαράδεκτη η χειροτέρευση της απόκρισης σε νεότερα μοντέλα.

Όχι απλά δεν είναι θέμα παρτίδας και το έχουν όλα τα Note II, αλλά το έχουν όλες οι συσκευές της Samsung (και όχι μόνο) μετά το Galaxy S2.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Βλέπω ότι έχει καιρό να κινηθεί το νήμα. Να υποθέσω ότι τυχόν προβλήματα υπερθέρμανσης έχουν ξεπεραστεί πλέον; Στο s4 που εχω ανεβάζει θερμοκρασία στο πάνω μέρος και δεν ειμαι τόσο ευχαριστημενος. Μετα απο καποια χρηση βεβαια. Εχει το note 3 παρομοια προβληματα; Μιλαω για 60αρια στον επεξεργαστή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Βλέπω ότι έχει καιρό να κινηθεί το νήμα. Να υποθέσω ότι τυχόν προβλήματα υπερθέρμανσης έχουν ξεπεραστεί πλέον; Στο s4 που εχω ανεβάζει θερμοκρασία στο πάνω μέρος και δεν ειμαι τόσο ευχαριστημενος. Μετα απο καποια χρηση βεβαια. Εχει το note 3 παρομοια προβληματα; Μιλαω για 60αρια στον επεξεργαστή.
δεν υπάρχουν πλέον θέματα. Εγώ δεν παίζω παιχνίδια αλλά το νούμερο που λες δεν το έχω δει (τώρα αν καλοκαιρίαση δεν ξέρω)πάντως η θερμοκρασίες που βλέπω με συνεχής browsing (7 ώρες οθόνη) είναι 35-45.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πλεόν και εγω το συγκεκριμένο κινητό περίπου 15-20 μέρες (με αρκετό σκάλισμα) δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα έως τώρα! Μάλλον ήταν κάτι περαστικό :)
1. Nokia 6600, 2. Nokia N96, 3. Nokia E72, 4. iPhone 3GS, 5. iPhone 4, 6. iPhone 4S, 7. galaxy s2, 8. galaxy s3, 9. galaxy s4, Samsung Note 3, Sony Xperia Z5, Xiaomi mi5s
Link to comment
Share on other sites

Βαράει και 50 και 60 και καμιά φορά και παραπάνω αν έχει ο περιβάλλον χώρος ζέστη

 

30 με 35 και ποιο κάτω εχει σε αναμονή

συνήθως δουλεύει ανάμεσα από 40 και 56 βαθμούς

 

Εγώ έχω Εγκατεστημενο το xposed module cpu temp in status bar και μου δείχνει σε πραγματικό χρόνο την θερμοκρασία τού επεξεργαστή σε όποια εφαρμογή και αν τρέχω στο τηλ

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλό
μάλλον δεν είσαι root γιατί βλέπω min 1.19 και διαφήμισης. Μάλλον για αυτό βλέπεις τέτοιες θερμοκρασίες.
Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν είσαι root γιατί βλέπω min 1.19 και διαφήμισης. Μάλλον για αυτό βλέπεις τέτοιες θερμοκρασίες.

 

 

Αφού γράφω ποιο πάνω ότι έχω xposed πως δεν είμαι root;

Ομεγα έχω στο τηλ

 

Και οι διαφημίσεις είναι της εφαρμογής διοτι είναι η free έκδοση τι σχέση έχει αυτό με root ;

 

Όσο για το 1.19 που είδες minimum είναι στο 300 αλλά λόγο interactive πάντα παίζει και ιδικά όταν αποσυνδέσεις το πενάκι

Link to comment
Share on other sites

 

Και οι διαφημίσεις είναι της εφαρμογής διοτι είναι η free έκδοση τι σχέση έχει αυτό με root ;

 

Όσο για το 1.19 που είδες minimum είναι στο 300 αλλά λόγο interactive πάντα παίζει και ιδικά όταν αποσυνδέσεις το πενάκι

εαν βαλεις το adfree δεν θα έχεις ούτε εκεί διαφημίσεις. Και ο κερνελ τις υπογραφής μου για κανέναν λόγο δεν ανεβαίνει από τα 300 τον έχει κλειδωμένο.
Link to comment
Share on other sites

εαν βαλεις το adfree δεν θα έχεις ούτε εκεί διαφημίσεις. Και ο κερνελ τις υπογραφής μου για κανέναν λόγο δεν ανεβαίνει από τα 300 τον έχει κλειδωμένο.

 

 

Το adfree δεν μπλοκάρει διαφημίσεις εφαρμογών Αλλά μόνο στον browser

και τον έχω βάλει τον κερνελ που λες και δουλεύει το ίδιο μήπως δεν το έχεις προσέξει καλά ;

Link to comment
Share on other sites

και τον έχω βάλει τον κερνελ που λες και δουλεύει το ίδιο μήπως δεν το έχεις προσέξει καλά ;

TouchBoostdriver Min frequency locked = no more jumping to 1.1GHz as minimum frequency
Link to comment
Share on other sites

Ποια θεωρειτε οτι είναι λογικη θερμοκρασια για Browsing και απλες εφαρμογες και ποια για παιχνιδια;

Οταν κανω απλη χρηση του κινητου (ιντερνετ εναλλαγη εφαρμογων κλπ) η θερμοκρασια ειναι στα 43-48 οταν παιχω παιχνιδια στα 50+

Το κινητο θερμενεται λιγο στο πανω μερος..

Link to comment
Share on other sites

Ποια θεωρειτε οτι είναι λογικη θερμοκρασια για Browsing και απλες εφαρμογες και ποια για παιχνιδια;

Οταν κανω απλη χρηση του κινητου (ιντερνετ εναλλαγη εφαρμογων κλπ) η θερμοκρασια ειναι στα 43-48 οταν παιχω παιχνιδια στα 50+

Το κινητο θερμενεται λιγο στο πανω μερος..

τα νούμερα πού λες με την χρήση που κάνεις είναι φυσιολογικά.
Link to comment
Share on other sites

συχνα μιας και ειναι και μπανικο :P

και το εχω μονο 3 μερες και δεν ειχα ξαναπενακι...

συνηθως γιατι βαριεμαι να κανω με το δαχτυλο... θα δειξει βεβαια στη πορεια και με την s view θηκη

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά συχνά, ειδικά για action notes. Τρομερά πρακτικό.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

αρκετα συχνα τις πρωτες μερες που το εχω στα χερια μου

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να το συνηθίσω μιας και είναι η πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ.... Είναι όμως πολύ εξυπηρετικό όταν το χρειάζεσαι
1. Nokia 6600, 2. Nokia N96, 3. Nokia E72, 4. iPhone 3GS, 5. iPhone 4, 6. iPhone 4S, 7. galaxy s2, 8. galaxy s3, 9. galaxy s4, Samsung Note 3, Sony Xperia Z5, Xiaomi mi5s
Link to comment
Share on other sites

εγω με λιγο candycrash που παιζω και ανοιχτο wifi χωρις καθολου αλλη χρηση νιωθω αρκετη θερμοκρασια οταν παιζω και η μπαταρια απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 11 το βραδυ αντεχει ειναι λογικο?? κανω κατι λαθος η εχει προβλημα η συσκευη... το πηρα για καλη αυτονομια γιατι ολοι μου λενε οτι τους κραταει για πλακα 2 μερες...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...