Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορει να ειναι και θεμα λειτουργικου. Το γεγονος οτι δεν το κανουν ολα με κανει ομως επιφυλακτικό
Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι και θεμα λειτουργικου. Το γεγονος οτι δεν το κανουν ολα με κανει ομως επιφυλακτικό

Εγώ θα το ξαναπώ, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε αν οι συσκευές δεν είναι δίπλα δίπλα και δεν έχουν ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις και την ίδια ρομ. Πχ στην Καστοριά έχει 8 βαθμούς σήμερα, είναι δυνατόν να έχουν ίδιες θερμοκρασίες με κάποιον που είναι στην Αθήνα? Εδώ το pc καλά καλά και έχει διαφορετικές θερμοκρασίες χειμώνα καλοκαίρι στο ίδιο μέρος.

Επίσης κάποιοι που αποθεώναν το lg g2, το γεγονός ότι συμπεριφέρεται έτσι το προσπερνούσαν γιατί το θεωρούσαν φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το ξαναπώ, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε αν οι συσκευές δεν είναι δίπλα δίπλα και δεν έχουν ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις και την ίδια ρομ. Πχ στην Καστοριά έχει 8 βαθμούς σήμερα, είναι δυνατόν να έχουν ίδιες θερμοκρασίες με κάποιον που είναι στην Αθήνα? Εδώ το pc καλά καλά και έχει διαφορετικές θερμοκρασίες χειμώνα καλοκαίρι στο ίδιο μέρος.

Επίσης κάποιοι που αποθεώναν το lg g2, το γεγονός ότι συμπεριφέρεται έτσι το προσπερνούσαν γιατί το θεωρούσαν φυσιολογικό.

 

Για τις θερμοκρασίες έχεις δίκιο έτσι είναι. Εγώ βέβαια τις μετρήσεις της κάνω μέσα στο σπίτι με κάνα 25 βαθμούς .Εγώ δεν θεωρώ πρόβλημα το να ανεβάζει 60-62 βαθμούς,καλό θα ήταν να μην ανέβαζε τόσο αλλά και τόσο που ανεβάζει δεν το θεωρώ πρόβλημα .Ας χαρούμε το κινητό παιδιά και να μην είμαστε τόσο ψείρες!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου θερμοκρασία δεν έχει ανεβάσει ποτέ μπορώ να πω ότι είναι περίπου ίδιο με το note 2 . Τώρα με την φωτεινότητα από χθες δεν έχει κάνει τίποτα με πολύωρη χρήση ίντερνετ και σκάλισμα. Παιχνίδια δεν έχω παίξει πολύ ώρα μόνο ένα παιδικό για κάνα μισάωρο που έπαιζαν τα παιδιά χωρίς κανένα πρόβλημα. Όμως έχω παρατηρήσει ότι πέφτει σε 2 περιπτώσεις

1) μετά από επανεκκίνηση η άνοιγμα της συσκευής για μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να ανοίξει πλήρως το τηλέφωνο

2) όταν τρέχω το antutu

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δω θερμοκρασία cpu χωρίς root

 

Άκυρο το βρήκα λοιπόν σε κατάσταση αναμονής χωρίς να τρέχει καμιά εφαρμογή έχω 34- 38 βαθμούς και με εφαρμογές να τρέχουν από πίσω χωρίς όμως να τις χρησιμοποιώ όπως ίντερνετ μηνύματα κλπ από 43 - 48 βαθμούς ότι είχα και με το note 2 και λίγο παραπάνω

με ανοιχτό ίντερνετ από πίσω και να παίζω real racing 5 λεπτά ή θερμοκρασία έπαιζε 57 βαθμούς

Edited by panosfast
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δω θερμοκρασία cpu χωρίς root

 

Δοκίμασε πληκτρολογώντας *#0*# μετά πήγαινε Sensor --> thermistor

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου θερμοκρασία δεν έχει ανεβάσει ποτέ μπορώ να πω ότι είναι περίπου ίδιο με το note 2 . Τώρα με την φωτεινότητα από χθες δεν έχει κάνει τίποτα με πολύωρη χρήση ίντερνετ και σκάλισμα. Παιχνίδια δεν έχω παίξει πολύ ώρα μόνο ένα παιδικό για κάνα μισάωρο που έπαιζαν τα παιδιά χωρίς κανένα πρόβλημα. Όμως έχω παρατηρήσει ότι πέφτει σε 2 περιπτώσεις

1) μετά από επανεκκίνηση η άνοιγμα της συσκευής για μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να ανοίξει πλήρως το τηλέφωνο

2) όταν τρέχω το antutu

από

που το πηρες?

Όποιος φέρνει την μπάλα, παίζει έστω και τερματοφύλακας...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια σκέψη και δεν ξέρω μήπως έχει βάση το γεγονός ότι S3 k Note 2 ήταν τα τελευταία galaxy που βγήκαν με επεξεργαστές Cortex-A9 και ήταν νομίζω - προσωπική άποψη με βάση όμως και απόψεις τρίτων, περιρρέουσα ατμόσφαιρα κλπ - οι καλύτερες υλοποιήσεις της Samsung μέχρι στιγμής. Το S4 & Note 3 λάνσαραν τους Snapdragon με τα πρωτοεμφανιζόμενα σε όλους θέματα υπερθέρμανσης. Επίσης δε βλέπω μεγάλη διάθεση αντιμετώπισης της κατάστασης από τη Samsung, εάν είναι θέμα software και αντιμετωπίσιμο δλδ, παρά μόνο μια πρεμούρα να κυκλοφορήσει το S5 (το S4 κυκλοφόρησε τον Απρίλιο). Κάτι δεν πάει καλά πάντως. Θυμίζω ότι το Iphone 4s είχε και αυτό επεξεργαστή Cortex-A9, η αντίστοιχα καλύτερη υλοποίηση της Apple ως τώρα.

Για πόσο ακόμα θα κάνουμε τους μ@λ@κοbetausers με ετήσιο κόστος περί τα 700€?

Έχει βάση ο ισχυρισμός μου ή τσάμπα εκνευρίζομαι? Παρακολουθώ το φόρουμ 5 χρόνια με αφετηρία ένα HTC Magic και ξέρω ότι υπάρχουν παιδιά με κατάρτιση που ξέρουν πολλά παραπάνω από εμένα

Όποιος φέρνει την μπάλα, παίζει έστω και τερματοφύλακας...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα αδύνατό να καταλάβω πως μια CPU 4πύρινη στα 2.3GHZ και με ενσωματωμένη την κάρτα γραφικών έχουμε απαίτηση να ΜΗΝ ζεστένεται όταν είναι τέρμα.. σε μια υλοποίηση στην οποία βρίσκετε μέσα σε μια συσκευή και δεν έχει ούτε Ψήκτρα!!!! παρά το ρόλο της ψήκτρας υποπτεύομαι πως παίζει το σασί (μάλλον γιατί και για αυτό δεν είμαι σίγουρος μιας και ένα βίντεο που είδα στο Youtube με το N3 λυμένο δεν είδα κάτι να ακουμπάει στη CPU).

Αυτό που τα σώνει αυτά τα μηχανήματα είναι η ικανότητα να σου δίνουν το βέλτιστο χωρίς να πουσάρονται... αν εσύ τώρα πας να παίξεις παιχνίδια κλπ και αυτό πάει τέρμα συνέχεια τότε για μένα φυσιολογικό είναι να λιώνει στη ζέστη.

 

Το δικό μου λέω και καλά δεν ζεσταίνεται... αλλά είμαι σίγουρος πως αν το έχω τέρμα στο 5λεπτο θα χτυπήσει 70άρες για πλάκα... και αυτό το λέω από την εμπειρία μου τόσα χρόνια στα ηλεκτρονικά. Για μένα δεν φταίει η samsung όταν οι καταναλωτές τους ωθούμε να φτιάχνουν συσκευές γαϊδούρια γιατί εντυπωσιαζόμαστε από τα spec... η Samsung φταίει γιατί δεν υπάρχει optimise στο software αλλά εκεί το μισό μερίδιο ευθύνης έχει η google και το άλλο μισό η sammy με το touchwiz ... που στη συγκεκριμένη περίπτωση του Ν3 είναι εντυπωσιακό.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια σκέψη και δεν ξέρω μήπως έχει βάση το γεγονός ότι S3 k Note 2 ήταν τα τελευταία galaxy που βγήκαν με επεξεργαστές Cortex-A9 και ήταν νομίζω - προσωπική άποψη με βάση όμως και απόψεις τρίτων, περιρρέουσα ατμόσφαιρα κλπ - οι καλύτερες υλοποιήσεις της Samsung μέχρι στιγμής. Το S4 & Note 3 λάνσαραν τους Snapdragon με τα πρωτοεμφανιζόμενα σε όλους θέματα υπερθέρμανσης. Επίσης δε βλέπω μεγάλη διάθεση αντιμετώπισης της κατάστασης από τη Samsung, εάν είναι θέμα software και αντιμετωπίσιμο δλδ, παρά μόνο μια πρεμούρα να κυκλοφορήσει το S5 (το S4 κυκλοφόρησε τον Απρίλιο). Κάτι δεν πάει καλά πάντως. Θυμίζω ότι το Iphone 4s είχε και αυτό επεξεργαστή Cortex-A9, η αντίστοιχα καλύτερη υλοποίηση της Apple ως τώρα.

Για πόσο ακόμα θα κάνουμε τους μ@λ@κοbetausers με ετήσιο κόστος περί τα 700€?

Έχει βάση ο ισχυρισμός μου ή τσάμπα εκνευρίζομαι? Παρακολουθώ το φόρουμ 5 χρόνια με αφετηρία ένα HTC Magic και ξέρω ότι υπάρχουν παιδιά με κατάρτιση που ξέρουν πολλά παραπάνω από εμένα

Ίσως η Samsung με το Note 3 βιάστηκε να δώσει κάτι πολύ γρήγορο για να έχει κορυφαία raw specs, χωρίς όμως να φροντίσει τη θερμική του συμπεριφορά. Χίλιες φορές να το υποχρόνιζε λιγάκι κι ας έχανε στα benchmarks. Κατά τη γνώμη μου δεν επιτρέπεται μια συσκευή να κάνει throttling και να ρίχνει τη φωτεινότητα κάθε φορά που ζορίζεται. Πρέπει να είναι σχεδιασμένη να αντέχει σε συνεχή χρήση με την official ROM μέσα σε ένα δεδομένο εύρος θερμοκρασιών περιβάλλοντος που πρέπει να αναφέρονται στα τεχνικά της χαρακτηριστικά.

 

Δεν έχω το Note 3 ούτε το έχω δει από κοντά, αλλά για ένα πράγμα μπορώ να σε διαβεβαιώσω: πέρσι τέτοια εποχή διάβαζες σχεδόν αποκλειστικά θετικά σχόλια στο αντίστοιχο thread για τον Note II... Συνήθως υπάρχουν και αρνητικά σχόλια για μια συσκευή, αλλά με το Note II τα σχόλια ήταν σχεδόν αποκλειστικά θετικά σε σημείο που να απορεί κανείς... Πιστεύω πως αυτό και μόνο δείχνει κάτι, δεδομένης της μεγάλης επισκεψιμότητας του myPhone.gr και των πολλών μελών του.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ανησυχεί είναι εάν με κάποιο firmware λύνεται το θέμα γιατι νιώθω οτι το πρόβλημα είναι hardwariko
Όποιος φέρνει την μπάλα, παίζει έστω και τερματοφύλακας...
Link to comment
Share on other sites

εγώ περιμένω τώρα να μου έρθει το 3ο Note3 από αντικατάσταση. Εαν έχει και το 3ο το ίδιο πρόβλημα θα ζητήσω επιστροφή χρημάτων από expansys και θα κοιτάξω να πάρω κάτι άλλο. Έχω ξενερώσει απίστευτα με αυτό το πρόβλημα :mad:
Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητάω.. αν υπάρχει υπερβολική ζέστη για πλάκα όπως περιγράφουν τα παιδιά τότε σουτ και αλλαγή... μέχρι να κάτσει ένα λογικό. Πλάκα πλάκα το γελάμε αλλά το Ν2 ειδικά τώρα που θα πάρει το update και θα κάνει αυτά που κάνει και το 3 με το πενάκι και αν εξαιρέσεις την κάμερα μιλάμε είναι η καλύτερη αγορά

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Ανταλλάσω το απροβλημάτιστο note ii μου με note iii με πρόβλημα υπερθέρμανσης. Περιοχή Καστοριά..

υ.γ. Μόνο για τον χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Ανταλλάσω το απροβλημάτιστο note ii μου με note iii με πρόβλημα υπερθέρμανσης. Περιοχή Καστοριά..

υ.γ. Μόνο για τον χειμώνα.

 

αστα φίλε μου, είμαστε και κοντα. Εγώ από Κοζάνη είμαι. Δεν πα να έχει και -15 βαθμους εξω, τα 60αρια πάλι τα χτυπάει ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα firmware αλλά και kernel καλό θα ήταν όσοι έχουμε πρόβλημα με θερμοκρασία αλλά και με την φωτεινότητα να φτιάξουμε μια λίστα με προέλευση συσκευής και έκδοση λογισμικού μπας και βγάλουμε καμιά άκρη. Να δούμε κατά πόσο είναι τυχαίο όλο αυτό και σε τι συσκευές δημιουργείτε.

Πάντως η συμπεριφορά της cpu είναι άμεσα συνδεόμενη με τον κερνελ εγώ πχ θυμάμαι στο note 2 μεγάλη διαφορά στα τελευταία firmware όσο αφορά την cpu μαλιστα στο τελευταίο κανένας από τους πυρήνες δεν ήταν ποτε off αλλά δούλευαν όλοι έστω και χαμηλά ενώ πρώτα αυτό δεν συνέβαινε πότε με πάντα 2 από τους 4 να ήταν σχεδόν πάντα off

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα αδύνατό να καταλάβω πως μια CPU 4πύρινη στα 2.3GHZ και με ενσωματωμένη την κάρτα γραφικών έχουμε απαίτηση να ΜΗΝ ζεστένεται όταν είναι τέρμα.. σε μια υλοποίηση στην οποία βρίσκετε μέσα σε μια συσκευή και δεν έχει ούτε Ψήκτρα!!!! παρά το ρόλο της ψήκτρας υποπτεύομαι πως παίζει το σασί (μάλλον γιατί και για αυτό δεν είμαι σίγουρος μιας και ένα βίντεο που είδα στο Youtube με το N3 λυμένο δεν είδα κάτι να ακουμπάει στη CPU).

Αυτό που τα σώνει αυτά τα μηχανήματα είναι η ικανότητα να σου δίνουν το βέλτιστο χωρίς να πουσάρονται... αν εσύ τώρα πας να παίξεις παιχνίδια κλπ και αυτό πάει τέρμα συνέχεια τότε για μένα φυσιολογικό είναι να λιώνει στη ζέστη.

 

Το δικό μου λέω και καλά δεν ζεσταίνεται... αλλά είμαι σίγουρος πως αν το έχω τέρμα στο 5λεπτο θα χτυπήσει 70άρες για πλάκα... και αυτό το λέω από την εμπειρία μου τόσα χρόνια στα ηλεκτρονικά. Για μένα δεν φταίει η samsung όταν οι καταναλωτές τους ωθούμε να φτιάχνουν συσκευές γαϊδούρια γιατί εντυπωσιαζόμαστε από τα spec... η Samsung φταίει γιατί δεν υπάρχει optimise στο software αλλά εκεί το μισό μερίδιο ευθύνης έχει η google και το άλλο μισό η sammy με το touchwiz ... που στη συγκεκριμένη περίπτωση του Ν3 είναι εντυπωσιακό.

εχεις ενα απόλυτο ΑΠΟΛΥΤΟ δίκαιο σε αυτό αλλά.......... αλλά απάντα και στην δικιά μου ερώτηση..........

για ποιο λόγο να πληρώνουμε 700 ευρα και 800 ευρα για ένα hardware το οποίο δεν μπορούμε να το αξιοποιήσουμε πάνω από 2 3 λεπτά λόγο υπερθέρμανσης...... και γενικός για ποιο λόγο μπαίνει αυτό το hardware αφού δεν μπορουμε να το αξιοποιήσουμε για τον λόγο που προαναφέραμε?

 

θυμάμαι το note 2 το έλιωνα στα games (όχι εγώ προσωπικά φίλος μου αλλά το έλιωνε κυριολεκτικά.........) και τώρα με το 3 δεν μπορεί να παίξει ουτε 5 λεπτά......

και το ποιο περίεργο... δεν το κάνει σε όλους αυτό (στους περισσότερους μεν αλλά όχι σε όλους)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα firmware αλλά και kernel καλό θα ήταν όσοι έχουμε πρόβλημα με θερμοκρασία αλλά και με την φωτεινότητα να φτιάξουμε μια λίστα με προέλευση συσκευής και έκδοση λογισμικού μπας και βγάλουμε καμιά άκρη. Να δούμε κατά πόσο είναι τυχαίο όλο αυτό και σε τι συσκευές δημιουργείτε.

 

Ναι ρε παιδιά, το είχα πει κι εγώ στο παρελθόν!

Ας φτιαχτεί μία λίστα!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παντως και στην περιπτωση του s4 το αντιστοιχο προβλημα υπερθερμανσης αντιμετωπιστηκε μεσω αναβαθμισης....

Νομιζω και εδω ετσι θα λυθει.....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Παντως και στην περιπτωση του s4 το αντιστοιχο προβλημα υπερθερμανσης αντιμετωπιστηκε μεσω αναβαθμισης....

Νομίζω και εδω ετσι θα λυθει.....

 

yap ρίξανε λίγο το cpu μεσώ govenors και τροποποιούσαν το core sleep (να κοιμουνται σχεδόν άμεσα η πυρήνες) και μερικός λύθηκε το θέμα............. μερικός γιατί στα game πάλι ο διάολος βγαίνει βόλτα στα καζάνια

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα επίπεδα cpu τις συσκευής μου την ώρα που παίζω real racing με μερικά ξεσπάσματα και των 4 πυρήνων αλλά αραιά ως καθόλου
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα επίπεδα cpu τις συσκευής μου την ώρα που παίζω real racing με μερικά ξεσπάσματα και των 4 πυρήνων αλλά αραιά ως καθόλου

 

εκεί gpu δουλευει ποιο πολύ η οποία και είναι ψησταριά

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...