Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αστα φίλε μου, είμαστε και κοντα. Εγώ από Κοζάνη είμαι. Δεν πα να έχει και -15 βαθμους εξω, τα 60αρια πάλι τα χτυπάει ! :lol:

 

Ναι αλλά με -15° θα το δουλεύεις συνέχεια στα κόκκινα για να ζεσταίνονται τα χέρια σου.:)

Εγώ πάντως το είχα γράψει από τον καιρό που κυκλοφόρησε το S4 ότι θα υπάρχουν μεγαλύτερα προβλήματα στο Note 3 με snapdragon.

 

Οχι ότι το OCTA δεν ζεσταίνεται, αλλά τουλάχιστον δεν φθάνει σ' αυτά τα επίπεδα.

 

Για μένα είναι απαράδεκτο. Γι αυτό προτίμησα το Note 8 Που διαθέτει παλαιότερο hardware ώστε να μπορώ να απολαμβάνω βαριά χρήση χωρίς νά ζεματάει.

Ουσιαστικά μόνο η ανάλυση της οθόνης και η κάμερα είναι που κάνουν την διαφορά μεταξύ Note 2 και 3.

Σε επιδόσεις πάντως το S4 μου δεν διαφέρει απο το Note 8.

Και αν κάπου είναι πιο γρήγορο n διαφορά είναι ελάχιστη.

 

Δεν πρόκειται να αλλάξω συσκευή αν δεν λυθεί το θέμα υπερθέρμανσης.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό πουλήσω το δικό μου για να πάω στο ΝΟΤΕ4 θα πιάνω πιο πολύ λεφτά που δεν ζεσταίνετε η συσκευή μου δεν κάνω πλάκα θα παίξει ρόλο και αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εγω παντως αντιμετωπιζω lags στην συλλογη... δεν το κανει παντα... Υπάρχουν φορες που δουλευει σφαίρα (κανονικα δηλαδη) και φορες που τρωει μεγαλο lag μεχρι να ξεκολλησει χωρις να εχω κανει το παραμικρό! Το εχει αντιμετώπισει και αλλος?

Link to comment
Share on other sites

παίδες εχω εξελίξεις με τον φίλο που πήρε note 3 (που ήθελα να ρίξω λίγο την συχνότητα cpu), σήμερα μου γράφει στο skype κινιτο ζεστάθηκε πολύ και έκλεισε και μύρισε κάτι, άνοιξε πίσω καπάκι και ήταν φουσκωμένη η μπαταρια, τώρα ανοιγει λέει για λίγο και κλείνει σχεδόν αμέσως

 

τι κάνουμε τώρα? θα το δεχτούν στην εγγύηση η θα πληρώσουμε άλλη μπαταρια?

 

Καλησπέρα!

Εγω παντως αντιμετωπιζω lags στην συλλογη... δεν το κανει παντα... Υπάρχουν φορες που δουλευει σφαίρα (κανονικα δηλαδη) και φορες που τρωει μεγαλο lag μεχρι να ξεκολλησει χωρις να εχω κανει το παραμικρό! Το εχει αντιμετώπισει και αλλος?

 

αυτό κάτι παίζει με κάρτα μνήμης αν δεν κάνω λάθος φόρμαρε την σε xfat

Link to comment
Share on other sites

παίδες εχω εξελίξεις με τον φίλο που πήρε note 3 (που ήθελα να ρίξω λίγο την συχνότητα cpu), σήμερα μου γράφει στο skype κινιτο ζεστάθηκε πολύ και έκλεισε και μύρισε κάτι, άνοιξε πίσω καπάκι και ήταν φουσκωμένη η μπαταρια, τώρα ανοιγει λέει για λίγο και κλείνει σχεδόν αμέσως

 

τι κάνουμε τώρα? θα το δεχτούν στην εγγύηση η θα πληρώσουμε άλλη μπαταρια?

 

 

 

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό από την αρχή που περιεγραφες την κατάσταση για την συγκεκριμένη συσκευή φαινόταν οτι ειχε σοβαρό πρόβλημα το τηλέφωνο και έπρεπε να είχε αλλαχτεί με εγγύηση τωρα προφανώς και θα αλλάξουν την μπαταρία αν οχι και την συσκευή αν και εφόσον ειναι μαμα .τωρα αν εχει ροοτ η κάτι άλλο δύσκολο και θα πρέπει να βασιστεί στην καλή διάθεση του υπαλλήλου στην αντιπρωσοπεια

Link to comment
Share on other sites

παίδες εχω εξελίξεις με τον φίλο που πήρε note 3 (που ήθελα να ρίξω λίγο την συχνότητα cpu), σήμερα μου γράφει στο skype κινιτο ζεστάθηκε πολύ και έκλεισε και μύρισε κάτι, άνοιξε πίσω καπάκι και ήταν φουσκωμένη η μπαταρια, τώρα ανοιγει λέει για λίγο και κλείνει σχεδόν αμέσως

 

τι κάνουμε τώρα? θα το δεχτούν στην εγγύηση η θα πληρώσουμε άλλη μπαταρια?

 

 

 

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό από την αρχή που περιεγραφες την κατάσταση για την συγκεκριμένη συσκευή φαινόταν οτι ειχε σοβαρό πρόβλημα το τηλέφωνο και έπρεπε να είχε αλλαχτεί με εγγύηση τωρα προφανώς και θα αλλάξουν την μπαταρία αν οχι και την συσκευή αν και εφόσον ειναι μαμα .τωρα αν εχει ροοτ η κάτι άλλο δύσκολο και θα πρέπει να βασιστεί στην καλή διάθεση του υπαλλήλου στην αντιπρωσοπεια

 

μα αυτό είναι θέμα του άλλαξαν.......... αλλά έκανε σχεδον τα ιδια με τιν προτη............. ετσι λέει ας την κρατήσω μεχρι να ξαναερθει να του κατέβαζα το cpu να μην ζεσταίνετε........ τώρα όμως μπαταρια λέει έχει γίνει σαν σακούλα popcorn :lol:

όχι root κλπ δεν πρόλαβα να κάνω :X

άντε να δούμε τι θα γίνει παρασκευή γυρνάει αυτός

του ζεσταίνονταν ζεσταίνονταν πολύ έβαλε λέει μια θήκη σιλικόνης να μην νοιώθει ζέστη την άλλη μέρα έσκασε μπαταρια :lol::lol::lol:

 

Βάλε μας να δουμε μια φωτογραφία

 

όταν έρθει στην βγάζω (υπομονή μεχρη παρασκευή)

Link to comment
Share on other sites

παίδες εχω εξελίξεις με τον φίλο που πήρε note 3 (που ήθελα να ρίξω λίγο την συχνότητα cpu), σήμερα μου γράφει στο skype κινιτο ζεστάθηκε πολύ και έκλεισε και μύρισε κάτι, άνοιξε πίσω καπάκι και ήταν φουσκωμένη η μπαταρια, τώρα ανοιγει λέει για λίγο και κλείνει σχεδόν αμέσως

 

τι κάνουμε τώρα? θα το δεχτούν στην εγγύηση η θα πληρώσουμε άλλη μπαταρια?

 

 

 

αυτό κάτι παίζει με κάρτα μνήμης αν δεν κάνω λάθος φόρμαρε την σε xfat

 

Σε xfat είναι και την ειχα κενη οταν την έβαλα

Link to comment
Share on other sites

Σε xfat είναι και την ειχα κενη οταν την έβαλα

 

τότε μονόδρομος το quick pic και ενσωματωμένη εφαρμογή disable

Link to comment
Share on other sites

 

μα αυτό είναι θέμα του άλλαξαν.......... αλλά έκανε σχεδον τα ιδια με τιν προτη............. ετσι λέει ας την κρατήσω μεχρι να ξαναερθει να του κατέβαζα το cpu να μην ζεσταίνετε........ τώρα όμως μπαταρια λέει έχει γίνει σαν σακούλα popcorn :lol:

όχι root κλπ δεν πρόλαβα να κάνω :X

άντε να δούμε τι θα γίνει παρασκευή γυρνάει αυτός

του ζεσταίνονταν ζεσταίνονταν πολύ έβαλε λέει μια θήκη σιλικόνης να μην νοιώθει ζέστη την άλλη μέρα έσκασε μπαταρια :lol::lol::lol:

 

 

 

όταν έρθει στην βγάζω (υπομονή μεχρη παρασκευή)

 

Όχι μια φωτογραφία.. βγάλε 200 φωτογραφίες γιατί θα γίνει χαμός αν γίνεται αυτό... οκ είπαμε υπάρχουν κάποια με υπερθέρμανση.. ε όχι και να σκάνε και οι μπαταρίες... έλεος.. πρώτα οι KNOX π@π@ριές και τώρα τέτοια.. βγάλε καλές φωτό χωρίς θήκες πάνω στο κινητό κλπ.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

παίδες εχω εξελίξεις με τον φίλο που πήρε note 3 (που ήθελα να ρίξω λίγο την συχνότητα cpu), σήμερα μου γράφει στο skype κινιτο ζεστάθηκε πολύ και έκλεισε και μύρισε κάτι, άνοιξε πίσω καπάκι και ήταν φουσκωμένη η μπαταρια, τώρα ανοιγει λέει για λίγο και κλείνει σχεδόν αμέσως

 

τι κάνουμε τώρα? θα το δεχτούν στην εγγύηση η θα πληρώσουμε άλλη μπαταρια?

 

Αυτο το θέμα με το φούσκωμα της μπαταρίας το απέκτησε ο αδερφός μου στο Note 1 μετά από 1.5 χρόνο, οπότε και χρειάστηκε να την αλλάξει! Η εταιρεία δίνει εγγύηση για τις μπαταρίες και σε καλύπτει για 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οσoι εχουν υπερθερμανση, εχουν δοκιμασει να λυσουν το προβλημα με recovery και format της sd και τι γινεται. Ως κατοχος SII με καποια προβληματα μετα τις αναβαθμισεις της sammy σε jb ψαχνομαι για το καινουργιο note 3 και θελω να ξερω.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα οσoι εχουν υπερθερμανση, εχουν δοκιμασει να λυσουν το προβλημα με recovery και format της sd και τι γινεται. Ως κατοχος SII με καποια προβληματα μετα τις αναβαθμισεις της sammy σε jb ψαχνομαι για το καινουργιο note 3 και θελω να ξερω.

 

το δοκίμασα και το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται...

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα και το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται...

Επειδη εχω πολυ καιρο θεμα με τη μπαταρια του SII (μετα βιας τη βγαζαμε τη μερα), δοκιμασα τα εξης: recovery, format sd σε exfat, μορφοποιηση στο τηλεφωνο, περασμα ολων των αρχειων στην καρτα, και μετακινηαη ολων των pdf σε κρυφο φακελο. Αυτη τη στιγμη που μιλαμε η μπαταρια ειναι στο 60% και φορτιστηκε τελευταια φορα τη δευτερα στις 22:00. Εχει γινει και restart που συνηθως τρωει καμποσο μπαταρια. Επισης η θερμοκρασια cpu δεν πηγαινει πανω απο 30, ενω στο antutu ανεβασε 52.

Edited by hlias26
Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα που κανεις restart τρεχει ο mediaserver. Καπου ειδα σε φορουμ οτι τα note 3 ανεβαζουν θερμοκρασια οταν βαζεις pdf στην καρτα. Τα εβαλα σε φακελο με τελεια μπροστα πχ. ".docs" να μην τα βρισκει οταν κανει σκαναρισμα της καρτας στην αρχη. Μπορεις να τα δεις μεσω explorer.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις τους φακέλους με . μπροστά, απλά σε όποιον φάκελο δεν θες να παίρνει μπροστά ο media server βάζεις μέσα ένα αρχείο με όνομα .nomedia

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα την τρίτη συσκευή απο αντικατάσταση ύστερα απο το γνωστό πρόβλημα υπερθέρμανσης. Το expansys αυτή τη φορά μου έστειλε ισπανική συσκευή και επιτέλους μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο δουλεύει καλά. 5 συνεχόμενες φορές antutu και επαιζε απο 35.000 μεχρι 33.000 το λιγότερο. Ζεστάθηκε ελαχιστα στο πίσω μέρος της κάμερας , και η φωτεινότητα δεν έπεσε καθόλου κατα τη διάρκεια του test. επαιξα επίσης και μια ώρα dead trigger 2 με ultra graphics στα settings (μέσω Mod) Και παρότι ζεσταθηκε κάπως πάλι δεν έριξε φωτεινότητα. Για απλό browsing φυσικά δεν τίθεται θέμα, δεν ζεστένεται καν. Καμια σχέση με τα δύο προηγούμενα που μου έστειλαν. Ειδικά το δευτερο ήταν τραγικό, με το που το είχα ανοιξει πρώτη φορα, από τον wizard ακόμα είχε αρχίσει να ζεστένεται και έριχνε φωτεινότητα χωρίς να κάνω τίποτα. Τελος καλό όλα καλα λοιπόν, αν και ταλαιπωρήθηκα
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όσα ρίχνουν την φωτεινότητα έχουν πρόβλημα;;

 

Όσα ρίχνουν τη φωτεινότητα σημαίνει ότι η cpu φτάνει τους 60 βαθμούς οπότε και ενεργοποιείται το throttling με αποτέλεσμα μείωση επιδόσεων..... και εγώ μόλις παρέλαβα 3η αντικατάσταση συσκευής από expansys και πλέον φαίνεται ότι δουλεύει χωρίς υπερθερμάνσεις. Φοράει και πιο παλιό firmware , του Σεπτεμβρίου. Οπότε δεν έχει να κάνει με βελτιωμένες παρτίδες, είναι απλά όπως τύχει.

Link to comment
Share on other sites

Όσα ρίχνουν τη φωτεινότητα σημαίνει ότι η cpu φτάνει τους 60 βαθμούς οπότε και ενεργοποιείται το throttling με αποτέλεσμα μείωση επιδόσεων..... και εγώ μόλις παρέλαβα 3η αντικατάσταση συσκευής από expansys και πλέον φαίνεται ότι δουλεύει χωρίς υπερθερμάνσεις. Φοράει και πιο παλιό firmware , του Σεπτεμβρίου. Οπότε δεν έχει να κάνει με βελτιωμένες παρτίδες, είναι απλά όπως τύχει.

 

Μα το όπως τύχει με της βελτιωμένες παρτίδες έχει μεγάλη σχέση σύμφωνα με τα λεγόμενα μερικών κατόχων της συσκευής.

π.Χ. το μόνο μεγάλο αρνητικό που έχω παρατηρήσει και με ενοχλεί αφάνταστα είναι η μείωση της φωτεινότητας που κάνει.αρκετά συχνά κατά την διάρκεια παιχνιδιού και αρκετές φορές και στο σερφάρισμα. Να ζητήσω αντικατάσταση της συσκευής;; Δεν μπορεί να είμαστε χιλιάδες με πρόβλημα χωρίς λύση και άλλοι να μην έχουν καν το πρόβλημα.Η υπάρχει πρόβλημα ή δεν υπάρχει είναι η σωστή διατύπωσή του θέματος.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Μα το όπως τύχει με της βελτιωμένες παρτίδες έχει μεγάλη σχέση σύμφωνα με τα λεγόμενα μερικών κατόχων της συσκευής.

π.Χ. το μόνο μεγάλο αρνητικό που έχω παρατηρήσει και με ενοχλεί αφάνταστα είναι η μείωση της φωτεινότητας που κάνει.αρκετά συχνά κατά την διάρκεια παιχνιδιού και αρκετές φορές και στο σερφάρισμα. Να ζητήσω αντικατάσταση της συσκευής;; Δεν μπορεί να είμαστε χιλιάδες με πρόβλημα χωρίς λύση και άλλοι να μην έχουν καν το πρόβλημα.Η υπάρχει πρόβλημα ή δεν υπάρχει είναι η σωστή διατύπωσή του θέματος.

 

εννοείται πως υπάρχει πρόβλημα , απλά κι εγώ δεν μπορώ να εξηγήσω πως γίνεται οι περισσότερες συσκευές να έχουν αυτό το πρόβλημα, και μόνο ενα 10-20% να είναι οκ. Ευτυχώς για μένα αυτή τη φορά μου έκατσε καλή συσκευή. Αλλα είναι τραγικά λάθη αυτά απο την samsung. το ίδιο πρόβλημα είχε και το s4 που είχα παλιότερα και πάλι δεν έκαναν φαίνεται σωστούς ελέγχους και δοκιμές πριν βγει στην παραγωγή η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαλαρώστε. Αν συναντηθούμε και βάλουμε τις συσκευές να κανουν ακριβώς τα ίδια πράγματα , με τις ίδιες συνθήκες δικτύου θα δείτε οτι όλες οι συσκευές έχουν την ίδια συμπεριφορά...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαλαρώστε. Αν συναντηθούμε και βάλουμε τις συσκευές να κανουν ακριβώς τα ίδια πράγματα , με τις ίδιες συνθήκες δικτύου θα δείτε οτι όλες οι συσκευές έχουν την ίδια συμπεριφορά...

 

Η οποία συμπεριφορά είναι αδικαιολογητη Βαγγέλη. Για μένα τουλάχιστον.

Όταν πέφτει η φωτεινότητα και ο επεξεργαστής δείχνει 60°, δεν μου κάνει, ειδικά όταν πρόκειται για μίνι tablet όπου θα παίξεις κι ένα παιχνίδι θα δουλέψεις για περισσότερο χρόνο κάποια βαριά εφαρμογή κλπ.

Έστηνα σήμερα ενα Note2. Και τι δεν έκανα, το καπάκι δεν τον ένοιωσα ουτε μια στιγμή χλιαρό. Δεν μιλαμε για ζεστό.

Τι να την κανω την σούπερ ανάλυση οταν δεν μπορώ να απολαύσω την συσκευή μου σε πραγματική χρήση.

 

Και δεν είναι όλες οι συσκευές με 800αρη το ίδιο τελικά.

Το G2 κάνοντας ακριβώς τα ιδια πράγματα με το Octa μου δεν το ένοιωσα καθόλου πιο ζεστό.

 

Όσοι έχετε πρόβλημα θερμοκρασίας, τι μπαταρία έχετε; μηπως ειναι made in china?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η οποία συμπεριφορά είναι αδικαιολογητη Βαγγέλη. Για μένα τουλάχιστον.

Όταν πέφτει η φωτεινότητα και ο επεξεργαστής δείχνει 60°, δεν μου κάνει, ειδικά όταν πρόκειται για μίνι tablet όπου θα παίξεις κι ένα παιχνίδι θα δουλέψεις για περισσότερο χρόνο κάποια βαριά εφαρμογή κλπ.

Έστηνα σήμερα ενα Note2. Και τι δεν έκανα, το καπάκι δεν τον ένοιωσα ουτε μια στιγμή χλιαρό. Δεν μιλαμε για ζεστό.

Τι να την κανω την σούπερ ανάλυση οταν δεν μπορώ να απολαύσω την συσκευή μου σε πραγματική χρήση.

 

Και δεν είναι όλες οι συσκευές με 800αρη το ίδιο τελικά.

Το G2 κάνοντας ακριβώς τα ιδια πράγματα με το Octa μου δεν το ένοιωσα καθόλου πιο ζεστό.

 

Όσοι έχετε πρόβλημα θερμοκρασίας, τι μπαταρία έχετε; μηπως ειναι made in china?

 

Το note 2 ήταν κορυφή και πολύ μπροστά από την εποχή του και σκυλί το 3 είναι άστα να πάνε...

Τελικά με τον φίλο μου βγάλαμε άκρη άλλες δύο φορές άλλαξαν συσκευή και τελικά 3 ήταν τυχερή μεν ανεβάζει θερμοκρασία αλλά όχι τόσο πολύ και φωτεινότητα πεφτει πολύ σπάνια (βασικά μόνο σε game την είδα να πέφτει)

 

Πάντως απαράδεκτο όσο δεν πάει 3 συσκευές ήταν μια χειρότερη από την άλλη σε μια υπερθέρμανση είχε και μπαταρία που παρουσίασε ένα πολύ ελαφρύ φούσκωμα... 4 φορά όλα οκ πάντως ( και εύχομαι εκεί να παραμείνουν γιατί εγώ παιδευόμουν με την συσκευή και κατά κάποιο τρόπο εγώ φταίω καθώς του το πρότεινα γιατί ήθελε μεγάλη συσκευή με καλή αυτονομία)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...