Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο, ας μην λέμε ότι θέλουμε. Στις κινέζικες συσκευές (όλες όμως) δεν γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι το SAR της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρομαι και εγώ να το παραγγείλω αλλά με ελληνικά windows. Τους έστειλα μήνυμα και μου είπαν ότι έχουν ελληνική rom. Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που εσύ προτίμησες τα αγγλικά?
Link to comment
Share on other sites

Έχει καμιά σχέση με το video ο κλώνος που έχεις? Στο video δείχνει να κολάει αρκετά...

 

 

Χρήστης: Nokia 5140i,PSP 1004k EU

Παλαιότερα: nokia 3510, Ipaq 1915, nokia 3200,Ipaq 1940, nokia 6600, Κ700i,6230i,K750i,W900i,Mitac Mio 168,K800i,N73 Music Edition,N95 8GB, HP 614c,Κ810i,JC777s,Nokia 5800,Nokia n97 mini

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα.

Μήπως κατάφερε κανένας να εγκαταστήσει Ελληνικά σε i68 ;

https://artonweb.gr Μελέτη ,Σχεδιασμός & Δημιουργία Δυναμικών ιστοσελίδων.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρεπει να προσέξετε αυτό το θεμα με το dual sim standby γιατι αν είναι να παίρνει 2 sim αλλα να μη δουλεύουν ταυτόχρονα υπάρχουν και κάρτες-αντάπτορες sim με υποδοχή για 2 sim σε μία θέση sim τηλεφώνου. Απλώς μπορείς να δουλέυεις μόνο τη μία κάθε φορά.

Αυτό εδω το τηλέφωνο κατάλαβα από το παλικάρι που το έχει οτι μπορεί να δουλεύει και τις 2 ταυτόχρονα και μόνο αυτό είναι το πραγματικό dual sim.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να στείλεις κενό σμσ στο 19234. μετά από λίγη ώρα, θα λάβεις τις ρυθμίσεις στη συσκευή σου. μην ξεχάσεις να κάνεις αποθήκευση...
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να στείλεις κενό σμσ στο 19234. μετά από λίγη ώρα, θα λάβεις τις ρυθμίσεις στη συσκευή σου. μην ξεχάσεις να κάνεις αποθήκευση...

 

Ετσι εχω κανει και γω σε κινεζικο m002l και εχω κανονικα ιντερνετ με wind,q telecom.

Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορει καποιος να βοηθησει για τις ρυθμισεις του συγκεκριμενου κινητου για καρτοκινητο cosmote???

 

κανεις τιποτα??? καμια ιδεα????????

Edited by thief
Συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Jaga v30A και μετά από κανά χρόνο λειτουργίας ο συνομιλητής άκουγε ένα φύσημα όταν μίλαγα... Επειδή μου το ανέφεραν αρκετοί όταν μίλαγα μαζί τους, το κινητό το πήγα για service στην Micro-tech στην Θεσσαλονίκη που είναι το επίσημο Service... Μαζί πήγα και την δεύτερη μπαταρία του κινητού, η οποία είχε πολύ καιρό που δεν δούλευε...

 

Στην αρχή μου έλεγαν ότι η συσκευή είναι εκτός εγγύησης, μετά από 1 χρόνο και 1 μήνα... Τους ανέφερα τα σχετικά με νόμους (εγγύηση 2 χρόνια κτλ) και τελικά μίλησαν με τα κεντρικά της jaga στην Αθήνα και "χαριστικά" το παρέλαβαν το κινητό, το οποιό θα πήγαινε Αθήνα για service... Αυτά έγιναν 25 Οκτώβρη...

 

Σήμερα 29 Νοέμβρη μίλησα με τα κεντρικά στην Αθήνα και μου είπαν ότι τα κινητά τα παραλαμβάνουν σε ποσότητες(!) και τους είναι αδύνατο να δώσουν λεπτομέρειες για το κάθε ένα... Αν ήταν φασόλια τα κινητά θα ήταν μια σοβαρή δικαιολογία, επειδή τα φασόλια είναι ίδια μεταξύ τους... Όταν όμως μιλάμε για κινητά που έχουν ΙΜΕΙ πως είναι αδύνατο να τα εντοπίσεις??

 

Και επίσης γιατί χρειάζεται παραπάνω από ένα μήνα να ελέγξεις μια μπαταρία και να αλλάξεις ένα μικρόφωνο???

 

Απλά απαράδεκτο Service και η πολιτική της εταιρείας θυμίζει μπακαλόμαγαζο του 80...

Link to comment
Share on other sites

Απλά απαράδεκτο Service και η πολιτική της εταιρείας θυμίζει μπακαλόμαγαζο του 80...

 

Δεν το ηξερες αυτο πριν παρεις... Jaga κινητο...?

 

υγ: Yπαρχει Jaga Ελλαδος?!:blink:

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πολλοί αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το service της Νόκια και εσύ διαμαρτύρεσαι για το service της Jaga?

Δεν λέω οτι δεν έχεις δίκιο αλλά στην θέση σου δεν θα περίμενα και κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το πήρα γιατί είχα περισσευμα σε μια επιδότηση... Και μου είχε φανεί καλό για 100€ και όντως βγήκε αστέρι και έγινε το δέυτερο μου κινητό... Δούλευε κάθε μέρα με 2-3 ώρες κλήσεων σε 2 γραμμές και το φόρτιζα μια φορά την βδομάδα...

 

Το θέμα είναι το Service στην ελλάδα κι όχι το κινητό που ξαναλέω είναι διαμάντι σε σχέση με την αξία του...

Link to comment
Share on other sites

χαχα, σωστό κι αυτό... Αν και η lg έκανε μεγαλύτερη χοντράδα γιατί μου είπαν ότι το κινητό έχει νερά και αρνήθηκαν να το ανοίξουν μπροστά μου...
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω για την LG εχω να πω τα χειροτερα... αλλα δεν φταιει η ιδια εταιρια... επισημη LG για service δεν υπαρχει. Κατι franchising ειναι που κανουν ο,τι θελουν. Καμια πολιτικη.

 

Το ιδιο κανει και η SE εδω και χρονια.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα οι περισσότερες εταιρείες στην Ελλάδα έχουν ανύπαρκτη υποστήριξη. Όλοι έχουμε να διηγηθούμε ιστορίες από τα service της samsung, της lg, της nokia, της apple και πάει λέγοντας. Συνεπώς δεν μου κάνει καμία εντύπωση και το χάλια service της jaga. Ελπίζω να ξεμπερδέψεις γρήγορα.:)

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπεσε στα χέρια φίλης ένας τέτοιος κλώνος. Εμφανισιακά είναι ΙΔΙΟ με το κανονικό. ΟΛΟΔΙΟ ομως... Μονο εσωτερικά αλλάζει... Τελοσπάντων... Καλό, χρυσό, έχουμε ένα πρόβλημα όμως... Δε ξέρουμε ΠΟΥ μπαίνει η κάρτα μνήμης!!:p Έψαξα στο google και από ό,τι είδα, στο ασημένιο N95, υπάρχει στα πλάγια μια θύρα για κάρτα μνήμης... Ε, στο δικό της, τίποτα...

Στο μενού πάντως έχει ένα εικονίδιο ΜΝΗΜΗ και λέει MSDHC (νομίζω ότι αυτά είναι τα αρχικά, δε θυμάμαι) δεν είναι παρών.

Σε περίπτωση που δε παίρνει (που δε το πιστεύω), τι μνήμη περίπου ίσως έχει? Να πω πως μου είπε πως το έβαλε στον υπολογιστή, ακούστηκε ο ήχος σύνδεσης, αλλά στο my computer δεν έβγαινε... Λειτουργία pc suite, mass storage δε βρήκα στο τηλέφωνο..

Τι κάνουμε;;

 

και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και το έχω ψάξει δεν πέρνει κάρτα μνήμης και η χωρητικότητα είναι 488kb τώρα δεν ξέρω μήπως γίνετε να αντικαταστήσεις το λογισμικό του και να λειτουργεί και η μνήμη και το gps:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα...

Πριν λίγες ημέρες απέκτησα και εγώ το i68 4g...

Ενδιαφέρον τλφ και κάνει πάρα πολλά σε σχέση με τα λεφτά του (value for money..) αλλά μην ξεγελιόμαστε ... ΔΕΝ είναι iPhone....

χαχαχαχα

 

Λοιπόν.... επειδή έχει Ελληνικά αλλά η μετάφρασή του είναι χάλια (επιεικώς) προτιμώ να το λειτουργώ στα Αγγλικά...

Τρόποι για να λειτουργήσει στα Αγγλικά είναι δύο, εφόσον δεν είναι ήδη ή το έχετε πειράξει αλλά δεν ξέρετε να το επαναφέρετε...

 

1ον: στο εικονίδιο "e-Book" το πατάμε και συνήθως θα μας βγάλει το μήνυμα "Empty", πατάμε επάνω δεξιά την επιλογή "Options" > Global Settings > και πηγαίνουμε στην επιλογή 7 Encoding.

Εκει πρέπει να το ρυθμίσουμε και να γράφει "UCS-2 Unicode" και πατάμε "Done"

Τελειώσαμε!!

 

2ον: και πιό εύκολος τρόπος... χαχαχα

Πατάμε το εικονίδιο "Call", ναι, για να πάρουμε τηλέφωνο και γράφουμε *#0044# (αστεράκι, δίεση, μηδεν, μηδεν, τέσσερα, τέσσερα, δίεση) και πατάμε κλήση σαν να παιρνουμε τλφ.... αν μας βγάλει το μήνυμα "Language set English" έχουμε τελειώσει!!!

Έτσι απλά....

 

Βέβαια δεν είναι όλα στα Ελληνικά... αλλά έτσι γίνετα....

 

Ειναι αρκετά καλό κινητό αλλά αντιμετωπίζω το εξής βασικό πρόβλημα (κάποια άλλα τα θεωρώ μικρότερα....) και θέλω την βοήθειά σας...

 

Όταν ανοίγω το Messenger, ανοίγει με το Windows Live αλλά είναι στα Κινέζικα.... ξέρει κανείς πως μπορώ να το γυρίσω στα Ελληνικά??

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το H808D DIGITAL TV. Είναι ένα πολύ ωραίο κινητό με παρόμοια για να μην πω ίδια πλακέτα με του X10. Έχει 2.8'' οθόνη , καταπληκτικό touch screen, wifi πολύ εύχριστο, έχει πολύ μικρές διαστάσεις και προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ στο πως κάθεται στο χέρι.

Η αναλογική τηλεόραση είναι η κλασσική καμία διαφορά και η ψηφιακή πιάνει καμπάνα τα mpeg2 και από mpeg4 έπιασα mega,alter,star,skai ktl. Επίσης πιάνει και τα ραδιοφωνικά κανάλια από κάποιους σταθμούς. Για mpeg4 θελει να εχεις πολυ καλο σήμα για να πιάσει αλλα σημασία εχει ότι λειτουργεί κανονικά, οπότε δεν είναι μούφα. :p:p

 

Υ.Γ Εχει πολύ φωτεινή οθόνη. Καμια σχέση με Μ002L ,K599.

Edited by bill21
Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...