Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άκρως ενδιαφέροντα τα παραπάνω μιας και προφανώς η συσκευή τείνει να πλησιάσει (από τα λεγόμενα σου πάντα) την original συσκευή της HTC!

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν το περίμενα...:p Ήθελα απο καιρό να πάρω ένα smartphone αλλα λόγω περιορισμένου budget δεν μπήκα στη διαδικασία να ψάξω για μαρκατο.. Είμουν όμως πολυ επιφιλακτικός με τα κινέζικα ειδικά στους τομείς κάμερα,οθόνη και απόδωση εξωτερικού ηχείου που απότι διάβασα μπαζουν γενικά.. Και νταξ 250-300 ευρώ δε τα πετάς έτσι:happy:.. Σαυτά τα λεφτά, 3 είχα βρει να αξίζουν. Το SUNNO S880, το MEIZU M8 και το HTC HD2. Και το SUNNO S880 παρόμοιου επιπέδου αλλα για μένα μέτρησε η μεγάλη capasitive οθόνη (είναι πολύ μεγάλο κινητό δεν μπένει εύκολα σε τσέπη(αλλα εγώ αυτό έψαχνα)). Τα λεφτά του προς το παρόν τα αξίζει χαλαρά και πρέπει να ομολογήσω ότι και το site απόπου το τσίμπησα ήταν πολύ εξυπηρετικό από την άποψη ότι με ενημέρωσε για μια μικρή καθυστέρηση κατα την αποστολή (δε περίμενα σα μ***ς:p) και αφότου μου κράσαρε στην αρχή έκατσε ο τύπος και μ έστειλε μεταφρασμένες οδηγίες και προγραμματάκια για να το φλασάρω την ίδια μέρα που του έγραψα ότι είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προφανώς έχει μόνο αγγλικά windows; Για την αναζήτηση στον τηλεφωνικό κατάλογο πως κάνεις με τα αγγλικά μενού; Επίσης δοκίμασες καθόλου spb mobile shel, μια πολύ καλή εφαρμογή (και στα Ελληνικά) που αλλάζει εντελώς το interface των windows;

 

Τα windows είναι αγγλικά αλλά πέρασα δικό μ πλικρολόγιο το FingerKeyb-2.1-WVGA κατα του οποίου το Setup, του περνας και ποιανων γλωσσων τα πλικτρολόγια θές οπότε εγώ έχω περάσει μονο ελληνικά αγγλικά (έχει πολλεεεεεεεεεες γλωσσες). Αντίστοιχα και στον κατάλογο, αφού απο το ίδιο πλικτρολόγιο περνας τις επαφές και κάνεις αναζήτηση δεν έχεις πρόβλημα...το SPB μολις το πέρασα και όντως έχεις δίκιο αλλάζει πολύ το κινητό και αποτι το είδα κιαυτο δεν κολάει καθόλου, νερό πάει. Το SPB καθώς και καμια 15 αριά παιχνίδια και προγράμματα (μεταξύ των οποίων προγράμματα για gps(τα έχω σβίσει δε θυμάμε ποια είχε..) googlemaps, Opera ) είχαν φροντίσει και τα είχαν περάσει στη μνήμη του κινητού :happy:

Link to comment
Share on other sites

Άκρως ενδιαφέροντα τα παραπάνω μιας και προφανώς η συσκευή τείνει να πλησιάσει (από τα λεγόμενα σου πάντα) την original συσκευή της HTC!

 

Μην ενθουσιάζεσαι άδικα...Όπως βλέπεις από το επόμενο post του χρήστη είναι νέος στον κόσμο των smartphone,οπότε δεν έχει δει τι θα πεί ένα αυθεντικό HTC και ταχύτητα σε όλες τις ενέργειες που κάνεις με την συσκευή.

Εμένα αυτές οι αντιδράσεις μου θυμίζουν όλους εμάς όταν πρωτοπιάσαμε smartphone στα χέρια μας :rolleyes:

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Μην ενθουσιάζεσαι άδικα...Όπως βλέπεις από το επόμενο post του χρήστη είναι νέος στον κόσμο των smartphone,οπότε δεν έχει δει τι θα πεί ένα αυθεντικό HTC και ταχύτητα σε όλες τις ενέργειες που κάνεις με την συσκευή.

Εμένα αυτές οι αντιδράσεις μου θυμίζουν όλους εμάς όταν πρωτοπιάσαμε smartphone στα χέρια μας :rolleyes:

 

Μέλι στάζεις ρε φίλε καθε φορά που ποσταρεις... αλλα νταξ βασικά δίκιο έχεις είναι το πρώτο μου smartphone (δεν σημαίνει ότι είναι το πρώτο που πιάνω σταχέρια μου όμως ;)) και φυσικά δεν λέω ότι συγκρίνεται με το αυθεντικό. Όπως όλοι γνωρίζουν οτι πληρώνεις πέρνεις.. Αυτό που λέω είναι ότι η αναλογία χρημάτων επίδωσης είναι πολυ καλή. Αμα κάποιος είναι κομπλεξάρας με τα κινέζικα νταξ να παει να σκασει ένα 800αρι να παρεί HTC, για μας που δε μας περισεύουν, υπάρχουν και οι εναλλακτικές. Το συγκεκριμενο κινητό είναι μια πολυ καλή εναλλακτική.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπα κάτι επικριτικό για εσένα.Όπως νιώθεις εσύ έχουμε νιώσει όλοι μας όταν πρωτοπιάσαμε smartphone και το νιώθουμε ακόμα σε μικρότερο βαθμό βέβαια κάθε φορά που αλλάζουμε συσκευή.Θα το καταλάβεις μόλις προχωρήσεις στην αμέσως επόμενη αγορά σου ;)

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλως σας βρηκα ειναι το πρωτο μου post σε αυτο το forum!!

ΘΑ ηθελα να μου πειτε τις αποψεις απο κατοχους και μη...και ενα τλευταιο το site που βρηκα το τηλ ειναι αυτοhttp://www.e-smartbuy.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=912&category_id=184&q=eshop&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=77 και θελω να μου πειτε τη διαφορα αναμεσα σε αυτα τα δυο τα τηλ http://plus3.gr/product_info.php?products_id=137....

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλως σας βρηκα ειναι το πρωτο μου post σε αυτο το forum!!

ΘΑ ηθελα να μου πειτε τις αποψεις απο κατοχους και μη...και ενα τλευταιο το site που βρηκα το τηλ ειναι αυτοhttp://www.e-smartbuy.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=912&category_id=184&q=eshop&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=77 και θελω να μου πειτε τη διαφορα αναμεσα σε αυτα τα δυο τα τηλ http://plus3.gr/product_info.php?products_id=137....

Ευχαριστω!

 

 

 

 

 

γεια σου βαζελακι... λοιπον φιλε ακριβο.. πολυ ακριβο εκει.. 130 ευρω?

κοιτα εδω.... http://cgi.ebay.com/QuadBand-Unlocked-TV-Wifi-Cell-Phone-F806-TMobile-C5000-/200511375944?pt=Cell_Phones&hash=item2eaf68ca48

~ 65 ευρω..!!! και το πολυ σε 2 βδομαδες το χεις... αν αντεχεις την καθυστερηση...

 

αν θες και απο ελλαδα πες μου να σου πω.... αλλα οι τιμες ειναι πολυ ποιο πανω να ξερεις...

 

φιλικα Αχιλλεας

Edited by achisaeL
Link to comment
Share on other sites

γεια σου βαζελακι... λοιπον φιλε ακριβο.. πολυ ακριβο εκει.. 130 ευρω?

κοιτα εδω.... http://cgi.ebay.com/QuadBand-Unlocked-TV-Wifi-Cell-Phone-F806-TMobile-C5000-/200511375944?pt=Cell_Phones&hash=item2eaf68ca48

~ 65 ευρω..!!! και το πολυ σε 2 βδομαδες το χεις... αν αντεχεις την καθυστερηση...

 

αν θες και απο ελλαδα πες μου να σου πω.... αλλα οι τιμες ειναι πολυ ποιο πανω να ξερεις...

 

φιλικα Αχιλλεας

 

φυλε μου ευχαριστω για την απαντηση...αλλα το star c5000 το εχω παραγγειλη ειδη και θα μου το φερουν μαλλον απο τριτη επειδη δεν υπρχουν ετοιμοπαραδοτα......το μονο που θελω να μου πειτε εαν υπαρχει καμια διαφορα αναμεσα σε αυτα τα 2 τα τηλ για να ακυρωσω την αγορα μυ και να παρω το paragon εαν ειναι καλυτερο....

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να έχει καμία ιδιαίτερη διαφορά.

Αυτόν τον εκνευριστικό ήχο που κάνει το Paragon κάθε φορά που μπαίνει κάπου από το μενού, δε νομίζω να το κάνει το c5000.

 

Πάντως τα έχει πανάκριβα. Κρίμα είναι να δώσεις τα διπλάσια χρήματα..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να έχει καμία ιδιαίτερη διαφορά.

Αυτόν τον εκνευριστικό ήχο που κάνει το Paragon κάθε φορά που μπαίνει κάπου από το μενού, δε νομίζω να το κάνει το c5000.

 

Πάντως τα έχει πανάκριβα. Κρίμα είναι να δώσεις τα διπλάσια χρήματα..

οκ σε ευχαριστω φυλε μου... μαλλον το c5000 θα παρω...αλλα μια ερωτηση πηρα μια καρτα μνημης micro sd hc 4 θα ειναι συμβατη επειδη ειναι hc?

Edited by bazelakis
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στον κατάλογο Ιουνίου 2010 της Vodafone ένα κινητό με ονομασία Vodafone 547.

 

Δεδομένου ότι η Vodafone δεν κατασκευάζει κινητά, θα ήθελα να μάθω ποιό μοντέλο και ποιού κατασκευαστή είναι αυτή η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στον κατάλογο Ιουνίου 2010 της Vodafone ένα κινητό με ονομασία Vodafone 547.

 

Δεδομένου ότι η Vodafone δεν κατασκευάζει κινητά, θα ήθελα να μάθω ποιό μοντέλο και ποιού κατασκευαστή είναι αυτή η συσκευή.

 

 

 

 

οχι φιλε μου δεν κατασκευαζει... ειναι κατα βαση sagem και απλα η voda βαζει το brand της... και ετσι βαπτηστικε '' vodafone '' :worry::worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω φυλε μου... μαλλον το c5000 θα παρω...αλλα μια ερωτηση πηρα μια καρτα μνημης micro sd hc 4 θα ειναι συμβατη επειδη ειναι hc?

 

 

εγω παντως για το M002L εχω 8gb hc class 4 και ειναι μια χαρα....:)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' ακρίβεια, ο κατασκευαστής είναι η κινέζική ZTE.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Κατ' ακρίβεια, ο κατασκευαστής είναι η κινέζική ZTE.

 

 

 

:wacko::wacko: Ωραιος..!!!

απλα νομιζα οτι ηταν η sagem για την παλια τους συνεργασια... :!:

 

φιλε που ρωτας .. παρε κατευθειαν κινεζικο.. και ποιο καλο και με ποιο πολλες δυνατοτητες...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε μήπως και ποιό μοντέλο της ZTE είναι;

 

Όχι ότι θα αγόραζα τέτοιο κινητό. Ο μόνος λόγος που γνωρίζω την εταιρεία είναι από τα μόντεμ τύπου USB stick που δίνει η Cosmote (έχω το ZTE MF662).

 

Οπότε θα κοιτάξω για κάποιο... πιο επώνυμο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω ένα προβληματάκι.. Για κάποιο λόγο ο SMS editor έχει ανώτερο όριο 70 χαρακτήρες και δε μπορώ να βρω κάποια σχετική ρύθμιση. Είναι θέμα του κινητου, των WM ή κάποιας εφαρμογής?? :O
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βασικά έχω ένα προβληματάκι.. Για κάποιο λόγο ο SMS editor έχει ανώτερο όριο 70 χαρακτήρες και δε μπορώ να βρω κάποια σχετική ρύθμιση. Είναι θέμα του κινητου, των WM ή κάποιας εφαρμογής?? :O

 

Δεν χρησιμοποιείς το FingerKeyboard που δίνω πιο πάνω;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιείς το FingerKeyboard που δίνω πιο πάνω;

 

Αυτό έχω βάλει, στα αγγλικα δεν έχει πρόβλημα αλλα στο grk και το sms πλικτρολογιο αμα γράψεις ένα οποιοδήποτε γράμμα αλλάζει ο μετρητής και απο 160 έχει μέγιστο 70...

Edited by elefkokkonan
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων θα βρεις την επιλογή "Use unicode when neccessary". Άλλαξε την και ξαναδοκίμασε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων θα βρεις την επιλογή "Use unicode when neccessary". Άλλαξε την και ξαναδοκίμασε.

 

Έχω ψάξει παντού και δε βρίσκω τέτοια ρύθμιση:cry:. Η μόνες επιλογές μυνημάτων που έχω είναι αν θέλω να τα βλέπω σε κανονικό η chat mode και αν θελω να μου ερχεται αναφορα... Αν μπορεις γίνε πιο συγκεκριμενος :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν είναι εύκολο να σου πω το ακριβές path μιας και οι windows mobile συσκευές που χρησιμοποιώ στην παρούσα φάση διαφέρουν αρκετά από τη δική σου.

 

Εντούτοις, πήγαινε στη σύνταξη μηνύματος και εκεί πήγαινε στις ρυθμίσεις του. Λογικά κάπου εκεί πρέπει να υπάρχει η επιλογή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.techgear.gr/wp-content/uploads/2010/08/dellthunder-e1282314104105.png

 

http://www.techgear.gr/wp-content/uploads/2010/08/dellthunder_1-420x289.png

 

http://www.mygadgetplanet.com/wp-content/uploads/2010/05/Dell-Thunder.jpg

 

 

Dell Thunder Prototype Smartphones Review

 

http://www.engadget.com/2010/08/19/exclusive-dell-thunder-prototype-preview-video/

 

 

πιθανά specs

 

4.1" OLED capacitive multitouch screen, 16M colors

Size at least 480 x 800 pixels

 

Dell Stage UI

 

720p HD video capture

 

Android OS 2.1 (πιθανή αναβάθμιση σε froyo 2.2 αργότερα)

 

Camera 8 MP with flash

 

removable 1400mAh battery

 

CPU Qualcomm Snapdragon QSD8250 1 GHz processor

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Πολύ ενδιαφέρουσα συσκευή και με την ποιότητα της DELL.

 

Αρκεί βέβαια να βγει σύντομα στην παραγωγή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εύκολη η εγκατάσταση λογισμικού gps k maps για Ελλάδα κ πόσο ικανοποιητική ειναι η πλοήγηση κ η ποιότητα των χαρτών????Το κινητό υποτίθεται ότι έχει built in gps.Eπίσης έχει windows 6,5.Είναι εύκολος ο συγχρονισμός των επαφών.Είμαι νέος σε αυτά τα κινητά κ παρακαλώ για την κατανόηση σας.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...