Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρησιμοποιώ κινητά με wm εδώ και 2 χρόνια,αλλά μου φαίνεται δύσκολο να χρησιμοποιείς αυτό το πληκτρολόγιο και να σου στέλνει με 70 χαρακτήρες αν και εφόσον στέλνεις με κεφαλαία ελληνικά

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπορει καποιος παρακαλω , να με καθοδηγήσει πώς να αυξήσω την ένταση του ηχείου του κινητού μου?

το βρισκω το μενού, πηγαίνω στο περίπου , τα βάζω όλα στην μεγαλύτερη τιμή τους, αλλά πάλι όταν μιλαω στο τηλ δεν τον ακουω δυνατά τον αλλον

 

ευχαριστω

οταν κανεις κληση και ενω μιλας κανονικα...θα πατησεις τα πληκτρα εντασης στα πλαγια του κινητου.αυτο πρεπει να το κανεις σε καθε συνομιλια και να ρυθμιζεις το πως το θελεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα αλλα και πάλι,

επειτα ο συνομιλητής μου , όλη την ωρα λεει πως δεν με ακουει,

ξερει καποιος απ το κρυφο μενου πως να το δυναμώσω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ κινητά με wm εδώ και 2 χρόνια,αλλά μου φαίνεται δύσκολο να χρησιμοποιείς αυτό το πληκτρολόγιο και να σου στέλνει με 70 χαρακτήρες αν και εφόσον στέλνεις με κεφαλαία ελληνικά

 

Κάτι πρέπει να γίνεται με το συγκεκριμένο κινητό γιατί με το sunno που έχω δουλεύει μια χαρά. Γι'αυτό ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος τον τρόπο για sms 160 χαρακτήρων στο TOPS A1.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πως σας φαινεται το star a3000 απο την χρήση του:

1. κάνετε χρήση και των 2 sim?

2. Αντέχει η μπαταρία και πόσο?

3.Κολάει από την συχνή χρήση ως κινητό με κλήσει και στις 2 sim?

4.Στο σερφάρισμα πάει καλά?

5.μπορέις να βάλεις όλα τις εφαρμογές που υποστηρίαζουν android 2.2?

Sorry για τον κατεγισμό ερωτήσεων αλλά είχα το ACER DX900 και δεν αντεχε η μπαταρία. Έχω το samsung bt... και είναι μεγάλη μούφα. το μόνο καλό που έχει είναι ότι αντέχει η μπαταρία με bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο σημαντικό άνοιγμα από την HP για το WebOS έγινε με μια σειρά ανακοινώσεων στο ειδικό event που πραγματοποίησε όπως ξέρουμε στις 9 Φεβρουαρίου. HP palm veer, HP palm pre3 και το HP touchpad (με διαφορετικές εκδόσεις) είναι οι συσκευές που θα κουβαλάνε τις νέες εκδόσεις του WebOS και ένα σωρό άλλα καλούδια.

 

Η πρώτη κριτική που έλεγε ότι ναι μεν η HP είναι κολλοσός εταιρία αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα δώσει έμφαση και resources σε φορητές συσκευές και smartphones, καταρίπτεται αφού η εταιρία επενδύει σημαντικά στο WebOS.

 

Σε πρώτη φάση αγόρασε κάτι καλο, το WebOS και το έκανε καλύτερο στηρίζοντας το με νέες αξιόλογες συσκευές.

 

Ωστόσο τρία ήταν τα βασικότερα θέματα που μας απασχολούσαν με την Palm και συνεχίζουν να μας απασχολούν με την HP.

 

- Τιμή προϊόντων

- Ημερομηνία διάθεσης

- Δίκτυο Διανομής / Υποστήριξης

 

Είναι το δεύτερο και σημαντικότερο τεστ για την HP κατά την γνώμη μου.

 

Σαφώς περιμένουμε πολλά περισσότερα από την HP συγκριτικά με την Palm, αλλά η αγορά πλέον δεν είναι παρθένα και υπάρχουν εταιρίες όπως η Apple και η Google που σίγουρα δεν θα κάτσουν με σταυρωμένα τα χέρια αφού έχουν επενδύσει αρκετά και κατέχουν σημαντικό μερίδιο της αγοράς. Η HP ανέβασε τον πήχη με τις ανακοινώσεις της αλλά άφησε αρκετό χρόνο για να απαντήσουν οι ανταγωνιστές της. Δεν γνωρίζουμε αν φυλάει άλλους άσσους στο μανίκι της, αλλά θα πρέπει να είναι αποτελεσματική, ανταγωνιστική, συνεπής και να απευθυνθεί σε πολύ μεγαλύτερη αγορά από ότι η Palm (think Global).

 

Στο τέλος ένα είναι σίγουρο. Ο ανταγωνισμός αυτός είναι υπερ του τελικού καταναλωτή και θα μας φέρει καλύτερες και πιο προσιτές συσκευές για κάθε τσέπη.

 

Αναμείνατε στο ακουστικό σας! Προβλέπω ένα καυτό καλοκαίρι.

Socrates P.

Palm IIIxe > IBM WorkpadC3 > PalmOne Tungsten/T > Sony Clie UX-50 > Treo 650 > Treo 680

Link to comment
Share on other sites

όπως έχω πει χιλιάδες φορές και θα συνεχίσω να το λέω το κλειδί της επιτυχίας είναι εδώ:

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=8To-6VIJZRE]YouTube - Steve Ballmer - Developers[/ame]

 

όσο η HP δεν αγκαλιάζει τους developers (web και όχι μόνο) τότε τα πράγματα θα παραμείνουν δύσκολα. Κάποτε η Palm είχε τους περισσότερους developers, κάποτε η palm έλεγε "there is an app for that too" και μάλιστα στο palmgear και όχι στο απαράδεκτο iTunes Store. Που πήγαν όλοι αυτοί, λοιπόν;

 

(εντάξει ξέρουμε όλοι που πήγαν είναι ρητορική η ερώτηση)

Edited by xpan
Tech evangelist, python apologist, tog enthusiast.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι το επόμενο στάδιο. Πρώτα όμως πρέπει να φτιάξεις μια επιτυχημένη πλατφόρμα WebOS/Συσκευή που θα αποκτήσει ο πολύς κόσμος. Αυτό έκανε και η apple. Εμφάνισε μια πολύ καλή συσκευή (το πρώτο iPhone) και λογισμικό (iOS) για τα τότε δεδομένα σε καλή τιμή. Ο κόσμος το αγόρασε και φυσικά όταν έχεις τόσους χρήστες θα εμφανιστούν και οι εφαρμογές χωρίς πολύ κόπο. Η πλατφόρμα άλλωστε είναι ανοιχτή και προσιτή στους developers, υπάρχουν και κίνητρα και APIs. Θεωρώ ότι η HP έχοντας πλέον την γνώση από Apple και Google κάνει καλές κινήσεις στην προετοιμασία/marketing για developers. Απαιτεί όμως το ξαναλέω να φτιάξει μια γερή βάση χρηστών.

Socrates P.

Palm IIIxe > IBM WorkpadC3 > PalmOne Tungsten/T > Sony Clie UX-50 > Treo 650 > Treo 680

Link to comment
Share on other sites

.... Απαιτεί όμως το ξαναλέω να φτιάξει μια γερή βάση χρηστών.

 

- ... ναι αλλα οπως ξεκιναει .... καθε αλλο εκτος απο αυτο θα απολαβει :mad: .... δεν μπορεις να υποσχεσαι ολο το προηγουμενο διαστημα την αναβαθμιση ολων των συσκευων ( pre,pre+,pixi ) ,σε webos 2.0 και στο event να ανακαλεις ,ετσι απλα ... αισχος !!! ... με αυτη την κινηση εχει δειξει μεγαλη ανευθυνοτητα και αφερεγγυοτητα ...

- Ποσος κοσμος βασιστηκε σ' αυτην την εξαγγελια (μαζι κι εγω) και αγορασε μία απ' τις υπαρχουσες συσκευες;; ... οταν κοροιδευεις τους πελατες σου με αυτον τον τροπο ,πως θες να πας μπροστα; .... οταν η αναδειξη σου βασιζεται στην καλη σχεση που εχεις με την πελατεια σου, οεο;; :O

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν βρίσκω χρόνο και δεύτερη sim να κάτσω να πειραματιστώ αλλά από ό,τι διάβασα λίγα comments δεν είναι δυνατή η ταυτόχρονη λειτουργία και των δύο sim ,αλλά κάνει εναλλαγή.

2. Δεν ξαναχρησιμοποίησα smartphone αλλά από ότι κατάλαβα είναι κοινό το πρόβλημα, εμένα μου πάει 2 μέρες με περίπου 1 ώρα gaming/μουσική κάθε μέρα.

3. όπως είπα πριν δεν δοκίμασα dual sim (αλλά υποτίθεται λένε οι κινέζοι ότι έχει dual core , ένα για το android και ένα για την τηλεφωνία)

4. Είναι αρκετά γρήγορο νομίζω, τουλάχιστο που δοκίμασα με opera mobile και είναι αρκετά smooth.

5. Οι μόνες εφαρμογές που δεν είναι compatible είναι κάποια παιχνίδια που χρειάζονται καλύτερο hardware και κάποιοι video player , οι άλλες όλες εφαρμογές κάνουν install κανονικά , βέβαια πολλές εφαρμογές δεν τις βρίσκω από market επειδή μένω κύπρο και δεν βλέπω τις paid apps, αναγκαστικά τις κατεβάζω από αλλού :p

Link to comment
Share on other sites

Για το legacy έχεις απόλυτο δίκιο. Έχασε αρκετούς πόντους η HP με την μη υποστήριξη στο WebOs 2.0 παλαιότερων συσκευών. Βέβαια το θέμα δεν έχει κλείσει

 

- http://www.precentral.net/webos-2-0-update-checker-says-maybe-european-pre-plus-our-hopes-aren-t-raised

 

- http://www.precentral.net/hp-hears-you-ota-update-issue-working-something-make-things-right

Socrates P.

Palm IIIxe > IBM WorkpadC3 > PalmOne Tungsten/T > Sony Clie UX-50 > Treo 650 > Treo 680

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος το αγόρασε και φυσικά όταν έχεις τόσους χρήστες θα εμφανιστούν και οι εφαρμογές χωρίς πολύ κόπο.

 

όχι ακριβώς. Η Apple σου δίνει ένα κάρο εργαλεία και μεθοδολογίες να κάνεις εύκολα και γρήγορα μια εφαρμογή ακόμα και αν είσαι άσχετος με ObjectiveC (με μόνο 100€ εγγραφή)

 

Αντίθετα στο WebOS οι devs φώναζαν για τις δυσκολίες που παρουσίαζε η ανάπτυξη εφαρμογών. Επίσης οι εφαρμογές web (που υποστηρίζει το WebOS) είναι (ενδεχομένως) πιο δύσκολες στην ανάπτυξη καθώς απαιτείται η καλή γνώση πολλών διαφορετικών τεχνολογιών (π.χ. javascript, css, jquery, html (4 ή 5), json, sql, κλπ). Ενώ σε σε iOS είναι μόνο μια (ObjC) και σε Android άλλη μια (Java)...

 

Σε desktop περιβάλλον (windows, linux, mac) τα εργαλεία ανάπτυξης web εφαρμογών (που να τα συνδυάζουν όλα μαζί) είναι λίγα και πανάκριβα, φαντάζομαι το ίδιο θα είναι και για το webOS.

 

Μπορεί να υπερβάλλω λίγο, άλλα κάπως έτσι μου φαίνεται.

 

http://blog.cocoia.com/2011/hp-webos-event-roundup/

Edited by xpan
Tech evangelist, python apologist, tog enthusiast.
Link to comment
Share on other sites

όχι ακριβώς. Η Apple σου δίνει ένα κάρο εργαλεία και μεθοδολογίες να κάνεις εύκολα και γρήγορα μια εφαρμογή ακόμα και αν είσαι άσχετος με ObjectiveC (με μόνο 100€ εγγραφή)

 

Αντίθετα στο WebOS οι devs φώναζαν για τις δυσκολίες που παρουσίαζε η ανάπτυξη εφαρμογών. Επίσης οι εφαρμογές web (που υποστηρίζει το WebOS) είναι (ενδεχομένως) πιο δύσκολες στην ανάπτυξη καθώς απαιτείται η καλή γνώση πολλών διαφορετικών τεχνολογιών (π.χ. javascript, css, jquery, html (4 ή 5), json, sql, κλπ). Ενώ σε σε iOS είναι μόνο μια (ObjC) και σε Android άλλη μια (Java)...

 

Σε desktop περιβάλλον (windows, linux, mac) τα εργαλεία ανάπτυξης web εφαρμογών (που να τα συνδυάζουν όλα μαζί) είναι λίγα και πανάκριβα, φαντάζομαι το ίδιο θα είναι και για το webOS.

 

Μπορεί να υπερβάλλω λίγο, άλλα κάπως έτσι μου φαίνεται.

 

http://blog.cocoia.com/2011/hp-webos-event-roundup/

 

Χρήστο το ότι το webOS χρησιμοποιεί τεχνολογίες/γλώσσες προγραμματισμού WEB (π.χ. javascript, css, jquery, html (4 ή 5), json, sql, κλπ) ενισχυμένο φυσικά με το ανάλογο API Mojo που δίνει πρόσβαση σε λειτουργίες και υπηρεσίες της συσκευής είναι ένα από τα σημαντικότερα προτερήματα του σχετικά με τις ανταγωνιστικές πλατφόρμες. Το Web Development είναι οίκειο για πάρα πολλους προγραμματιστές και υπάρχει πληθώρα εργαλείων. Η κριτική ήταν ότι δεν έβγαλε το API public αρκετά γρήγορα, όμως τώρα είναι διαθέσιμο και υπάρχουν και τα ανάλογα guidelines για όποιον θέλει να ασχοληθεί περαιτέρω.

 

Το στοίχημα για την HP είναι να δημιουργήσει μεγάλη βάση χρηστών... Αν ρίξει τις τιμές σχετικά με τον ανταγωνισμό, αν οι συσκευές σκάσουν στα ράφια νωρίς και μπορείς να αγοράσεις συσκευή εύκολα από γνωστές αλυσίδες ή παρόχους κινητής, τότε για μένα η HP θα αρχίσει να κάνει παιχνίδι. Ο συνδυασμός WebOS και των νέων συσκευών είναι αρκετά αξιόλογη προταση (το πρώτο βήμα) μένει η διάθεση-αποδοχή (2ο βήμα) και τέλος αλλά εξίσου σημαντική η υποστήριξη (3ο βήμα). Δύσκολο ΝΑΙ, ακατόρθωτο ΌΧΙ. Το έχουμε δει να γίνεται ξανά.

Edited by ringbearer

Socrates P.

Palm IIIxe > IBM WorkpadC3 > PalmOne Tungsten/T > Sony Clie UX-50 > Treo 650 > Treo 680

Link to comment
Share on other sites

Σε λάθος topic έχεις κάνει το post. Υπάρχει ήδη topic για τα android Samsung

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το Χ5 magic ένα dual sim κινητό με την πρωτοτυπία της διάφανης οθόνης.Πολύ απλό dual sim κινητό με κλασσικό πληκτρολόγιο,όμορφο,σε bar στυλ και ελαφρύ.Μεγάλο μειον φυσικά ότι δεν υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα,έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα

http://img401.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=90006185.jpg

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω φιλε μου γιατι το συγκεκριμενο δεν ειναι samsung αλλα κινεζικος dual sim κλωνος που φοραει λογισμικο android.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αμεση σχεση αναμεσα στην δημοτικοτητα του λειτουργικου και την αναπτυξη εφαρμογων.

οπότε προιντα αμεσα διαθεσιμα σε καλες τιμες παγκοσμιώς ειναι το ζητουμενο.

 

αν και κατι diabasaοτι η ιδια η hp θα εξελιξει καποιες εφαρμογες.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Δύο ενδιαφέρουσες δηλώσεις σχετικά με το μέλλον του WebOS από τον Ari Jaaksi (στέλεχος της HP).

 

“WebOS will go to places, and HP is very dedicated to make this happen. For partners, developers, and new employees; this is the time to join the ride. We have ambitious goals. We will make webOS a winning mobile operating system. We will create an exciting ecosystem with developers and other partners. We are very committed, we have products in the pipeline, and we do not hesitate.”

 

"We’ll have a cool tablet, world’s smallest smartphone, a big screen workhorse smartphone, plans for printers and PCs. Did you see how they work together? We have a clear developer focus with Enyo, Ares, and PDK. Have you tried them already? I’d say this is a pretty good demonstration about how serious we are."

 

Μένουν οι δηλώσεις να γίνουν πράξεις και να υπάρχει συνέπεια.

Socrates P.

Palm IIIxe > IBM WorkpadC3 > PalmOne Tungsten/T > Sony Clie UX-50 > Treo 650 > Treo 680

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά ξεθάβω το θέμα και πάλι...:)

 

Μου χάρισαν (λόγω αλλαγής) το συγκεκριμένο κινητό και δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω WAP.

Τι ρυθμίσεις θέλει;

Επίσης το ράδιο δεν πιάνει καθόλου.Που είναι η κεραία του;Θέλει κάποια ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο με το WAP αμφιβαλω αν ποτέ. Αλλωστε δεν τρεχει java οποτε δεν μπορεις να βαλεις opera ή κατι τετοιο.

 

To δευτερο με το FM ειναι απλό. Εχει κεραία (η ίδια με της TV). Ειναι πολύ μικρή κατω δεξια ή αριστερα. ειναι μια μυτη και την τραβάς. Από την μια μεριά βγαίνει stylus (τηλεσκοπικό πενάκι) και από την αλλη τηλεσκοπική κεραία.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

το πρώτο με το WAP αμφιβαλω αν ποτέ. Αλλωστε δεν τρεχει java οποτε δεν μπορεις να βαλεις opera ή κατι τετοιο.

 

To δευτερο με το FM ειναι απλό. Εχει κεραία (η ίδια με της TV). Ειναι πολύ μικρή κατω δεξια ή αριστερα. ειναι μια μυτη και την τραβάς. Από την μια μεριά βγαίνει stylus (τηλεσκοπικό πενάκι) και από την αλλη τηλεσκοπική κεραία.

 

Δεν πιάνει με τίποτα φίλε...:mad:

 

Καλά το λέει ο φίλος στην αρχή,μόνο οι 2 sim αξίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πιάνει μια χαρά. Και τηλεώραση. Για την τηλεώραση ειναι εντυπωσιακή η ευαισθησία της. Ασφαλώς δεν θα πιάσει σε υπόγεια ή 1ο=2ο οροφο μεσα στο σπίτι. Θα πιάσει οπου θα πιάσει και μια τηλεσκοπική κεραία τηλεώρασης. Σε παραλίες και σε ευτοκίνητο εχω δει αρκετά τβ (κάποιους ποδοσφαιρικούς αγώνες) και μπορώ να πώ με καλή λήψη (ασφαλώς είναι ψίρα η οθόνη, αλλα τουλαχιστον ακούς).

 

Δλδ για να ρωτίσω, έβγαλες την κεραία και ΔΕΝ πιάνει? ή δεν καταφερες να βρείς/βγαλεις την τηλεσκοπική κεραία?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πιάνει μια χαρά. Και τηλεώραση. Για την τηλεώραση ειναι εντυπωσιακή η ευαισθησία της. Ασφαλώς δεν θα πιάσει σε υπόγεια ή 1ο=2ο οροφο μεσα στο σπίτι. Θα πιάσει οπου θα πιάσει και μια τηλεσκοπική κεραία τηλεώρασης. Σε παραλίες και σε ευτοκίνητο εχω δει αρκετά τβ (κάποιους ποδοσφαιρικούς αγώνες) και μπορώ να πώ με καλή λήψη (ασφαλώς είναι ψίρα η οθόνη, αλλα τουλαχιστον ακούς).

 

Δλδ για να ρωτίσω, έβγαλες την κεραία και ΔΕΝ πιάνει? ή δεν καταφερες να βρείς/βγαλεις την τηλεσκοπική κεραία?

 

OK φίλε thanks...

 

Νόμιζα η πλευρά με το πενάκι ήταν η κεραία...:lol:

 

Μάλλον δεν κάνω για κινέζικο κινητό...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Να μία ειδοποιός διαφορά...

 

- HP ανακοίνωση προϊόντων (Pre 3, Veer, Touchpad) διάθεση το καλοκαίρι.

- Apple ανακοίνωση προϊόντος (iPad 2) διάθεση σε δύο βδομάδες (μέσα στον μήνα).

*με άκρως ανταγωνιστηκά χαρακτηριστικά

 

HP - Apple: 0-1

 

Το χαρτί που έχει η HP λέγεται WebOS να δούμε πόσο καλά θα το πλασάρει.

Socrates P.

Palm IIIxe > IBM WorkpadC3 > PalmOne Tungsten/T > Sony Clie UX-50 > Treo 650 > Treo 680

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...