Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε bill21 εσυ πως επιασες καναλια mpeg4;

 

Απλά μέσα στο σπίτι μου και είχε παίξει. Παρόλα αυτά είχα δυσκολία να πίασω καλό σήμα. Όταν δεν είχα καλό σήμα έπιανα μόνο τον ήχο.

Edited by bill21
Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας.Εχω το airphone No 4.Πως γινεται να ενεργοποιησω τον αισθητηρα κινησης στο τηλεφωνο?Υπαρχει καποιος κωδικος για το τηλεφωνο αυτο για ρυθμισεις του κινητου?Ευχαριστω.
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

όπως ανέφερα και σε άλλα thread, παράγγειλα ένα από αυτά τα κινητά, γενικά είμαι ικανοποιημένος.

 

καταρχήν, πιο συγκεκριμένα παράγγειλα αυτό από το κατάστημα που σε πάει το λινκ.

 

στα άλλα τα καταστήματα γράφουν ότι είναι 416 mhz cpu αλλά το vkamobi λέει ότι είναι διπύρηνος (460+280 mHz) , και εν μέρει φένεται να είναι σωστό επειδή έβαλα το cpu benchmark και μου λέει στην αρχή ότι ο cpu είναι 207 mhz (μάλλον εντόπισε τον δεύτερο πυρήνα, επειδή αν ήταν 207 δεν νομίζω να έτρεχε android :p ) ,άρα πιθανότατα είναι μαζί και οι δύο 600-700 mhz.

 

άλλη μια μικρή διαφορά ανάμεσα στα διάφορα καταστήματα που το πουλούν είναι το μέγεθος της οθόνης, αυτό που πήρα ήταν 3.3(το μέτρησα :) ) και όχι 3.2 όπως λένε τα άλλα.

 

πιο αναλυτικά

Operation System: Android v2.2 - σωστό, 2.2.1 κατακρίβια :)

dual sim cards dual standby - δεν ξαναχρησιμοποίησα με 2 sim, πάντως υπάρχουν όλες οι υποδομές για να δουλεύει (settings, θέσεις)

CPU: 460+280 mHz,dual core,totally it is 740 mHz. - το σχολίασα πιο πριν

Quad Band: GSM850/900/1800/1900MHZ

Screen: 3.3 inch high definition touch screen, QVGA, 320x480 - είναι resistive δυστυχώς

Camera: 3.2 MP cameras with dual flash light, put out the biggest size is 2048x1536 - θα βγάλω φωτογραφίες και θα βάλω αργότερα

Video: 3GP, MP4, full screen, forward and pause - δεν δοκίμασα ακόμα video playback, θα ενημερώσω και γι αυτό αργότερα

WIFI: 802.11b/g wireless internet - μια χαρά το wifi, και αρκετά γρήγορο browsing

GPS function - δεν το δοκίμασα ακόμα

Analog TV supported - ok, δουλεύει :p

Memory: RAM 256M, ROM 512M, exend TF card to 16GB max

GPRS & WAP connectivity, MMS Transceive

Size: 109x58x13mm - σωστά , τα μέτρησα :D

Language:English,Spanish,Portuguese,Russian,Deutsch,Franch,Italian,Turkish,Russian,Bahasa Indonesia,Bahasa melayu,Simplifiled Chinese,Traditional Chinese - δεν έχει ελληνικά αλλά διαβάζει μια χαρά τα ελληνικά sms και βάζεις πληκτρολόγιο με ελληνικά από το μάρκετ

marketplace - τα περισσότερα apps είναι διαθέσιμα ,κάποια είτε λόγο ανάλυσης είτε λόγο χώρας δεν τα εμφανίζει.

έχει και g-sensor που δεν το έγραψαν :p

Performance: με launcher pro , 4 homescreens και τα 3 σχεδόν γεμάτα, είναι πολύ γρήγορο. Η οθόνη είναι resistive αλλά μόλις την συνηθίσεις είναι καλή. ε στα παιχνίδια δεν είναι και το καλύτερο , από τα γνωστά παίζει χωρίς προβλήματα το toss it, robo defense. Το Space Physics Lite όχι και τόσο καλά αλλά παίζεται.

Στις εφαρμογές έχω την εντύπωση ότι τα πάει καλά, τουλάχιστο δεν χρειάστηκε κάπου να περιμένω υπερβολικά ούτε να κάνω restart.

 

αν μπορέσω θα κάνω και ένα video, αργότερα θα βάλω φωτογραφίες , αν έχετε ερωτήματα, ακούω :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευτεί κανένας.Το H808D δεν έχει mpeg4 δέκτη στην tv.

Προφανώς ο bill21 το είχε γυρίσει στον αναλογικό δέκτη και έπιασε τα κανάλια.Οπότε γυρνάμε σε αυτά που ξέραμε,ακόμα δεν υπάρχει κινητό με mpeg4 δέκτη

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε για την παρουσίαση της συσκευής.Σχετικά με τον επεξεργαστή μου φαίνεται σχεδόν απίστευτο να είναι διπύρηνος(νομίζω δεν έχει βγει ακόμα τέτοιος για κινητά).

Δοκίμασε αφού εγκαταστήσεις το flash 10.1 να μπεις σε μια σελίδα με flash περιεχόμενο(όχι youtube,κάποια άλλη) και πες μας αν παίζει κανονικά.

Δοκίμασε και το dual sim,να μας πεις αν είναι online και οι 2 κάρτες συγχρόνως

Edited by trackera

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω, πάντως 207 mhz με android 2.2 λίγο αδύνατο, με λίγο googlarisma βρήκα αυτά τα άρθρα 1, 2 , έχουν τον ίδιο επεξεργαστή με το a3000, δοκίμασα να κάνω install τον flash player από το appbrain και δεν τον βρίσκει, ξέρεις αν μπορώ να τον βρώ από αλλού ή μήπως δεν υποστηρίζει flash το κινητό?

Για τα dual sim, να δοκιμάσω αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ανεβάσω εδώ τον flash player 10.1...Ας το δώσω από ένα καθ όλα νόμιμο site http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=686736

Ο επεξεργαστής όταν είναι για παράδειγμα 600mhz δεν σημαίνει ότι τρέχει πάντα σε αυτή τη συχνότητα,αλλά για λόγους οικονομίας στην κατανάλωση ενέργειας τρέχει πιο χαμηλά και όταν του ζητηθεί για κάποια διεργασία από την συσκευή φτάνει στο ανώτατο όριο του

Edited by trackera

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή μου βγάζει ότι είναι incompatible και μετά crasharoun οι browsers, άρα μάλλον δεν το υποστηρίζει ή πρέπει να βρω άλλο .apk
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν υποστηρίζει τον flash 10.1 . Δεν είναι και κάτι το περίεργο,το "μικρό" wildfire της HTC επίσης δεν τον υποστηρίζει

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση :up:, από που το πήρες και πόσο?

:X

Ο πραγματικός χαρακτήρας κάποιου φαίνεται σε υπολογιστή με αργό ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

από εδώ, κανονικά το πήρα 105 ευρώ με free shipping αλλά έγινε ένα πρόβλημα στο τελωνείο τους (έτσι μου είπε) και τελοσπάντων άργησε να το στείλει λίγες μέρες και μετά τελικά το έστειλε με DHL και όπως ήταν αναμενόμενο ήρθε πολύ γρήγορα (σε 3 μέρες από χονκ κονκ έφτασε Γερμανία, Αγγλία και μετά Κύπρο) αλλά πλήρωσα 7 ευρώ φόρο (πάλι καλά που δεν πέρασε τελωνείο, το δήλωσε χαμηλή τιμή αυτός)
Link to comment
Share on other sites

Με αρκετή δόση χίουμορ έχουμε άλλο ένα δημιούργημα των κινέζων

http://www.solomobi.com/viewproduct.asp?pro_id=4538

:blink::lol:

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

από εδώ, κανονικά το πήρα 105 ευρώ με free shipping αλλά έγινε ένα πρόβλημα στο τελωνείο τους (έτσι μου είπε) και τελοσπάντων άργησε να το στείλει λίγες μέρες και μετά τελικά το έστειλε με DHL και όπως ήταν αναμενόμενο ήρθε πολύ γρήγορα (σε 3 μέρες από χονκ κονκ έφτασε Γερμανία, Αγγλία και μετά Κύπρο) αλλά πλήρωσα 7 ευρώ φόρο (πάλι καλά που δεν πέρασε τελωνείο, το δήλωσε χαμηλή τιμή αυτός)

 

 

Με μπέρδεψες βρε φίλε, πως πλήρωσες φόρο χωρίς να περάσει τελωνείο?

 

Επίσης, πές μου πως δουλεύει η τηλεόραση, πιάνει κανονικά τα αναλογικά κανάλια και βλέπεις καλά? πάντα είχα αυτήν την απορία και δεν έχω δεί ποτέ κανένα τέτοιο κινητό από κοντά.

:X

Ο πραγματικός χαρακτήρας κάποιου φαίνεται σε υπολογιστή με αργό ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

Mπορει κάποιος να μου εξηγήσει τι ειναι οι οθονες "capacitive" και τι διαφορές εχουν απο τις άλλες, γιατι εχω μείνει λιγο πίσω:D

 

απλα ειναι μια <<τεχνολογια>> που εχουν οι οθονες αφης για να εχουν καλητερη αποκρυση!!! το iphone εχει οθονη "capacitive"

Link to comment
Share on other sites

απλα ειναι μια <<τεχνολογια>> που εχουν οι οθονες αφης για να εχουν καλητερη αποκρυση!!! το iphone εχει οθονη "capacitive"

 

Και για να συμπληρώσω οι resistive οθόνες δουλεύουνται με πενάκι ή με το νύχι ενώ οι capacitive δουλεύονται με το δάχτυλο.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει πουθενά κάποιος οδηγός με φωτογραφίες ή βίντεο που να δείχνει πως κάνεις αντικατάσταση του digitizer???είναι ενός φίλου και έσπασε....

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο είναι στο link που έχεις βάλει στο πρώτο σου post?έχω αγοράσει το ίδιο απο το συγκεκριμένο site και αύριο ή την Δευτέρα θα είναι στα χέρια μου...2 ερωτήσεις θέλω να σου κάνω...μετά απο όλους αυτούς τους μήνες είσαι τελικά ευχαριστημένος ή έβγαλε κάποια προβλήματα και η συσκευή σου ήρθε με ευρωπαικό φορτιστή???
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο είναι στο link που έχεις βάλει στο πρώτο σου post?έχω αγοράσει το ίδιο απο το συγκεκριμένο site και αύριο ή την Δευτέρα θα είναι στα χέρια μου...2 ερωτήσεις θέλω να σου κάνω...μετά απο όλους αυτούς τους μήνες είσαι τελικά ευχαριστημένος ή έβγαλε κάποια προβλήματα και η συσκευή σου ήρθε με ευρωπαικό φορτιστή???

Η συσκευή για τα λεφτά της είναι φοβερή. Καλή ποιότητα, μεγάλη αυτονομία, gps δουλεύει μια χαρά, wifi, bluethothe, όλα οκ. Εμένα όμως μου έπεσε και χτύπησε το κουμπί power στην πάνω μεριά με αποτέλεσμα να ξεκολήσει από την πλακέτα. Δεν κατάφερα να το φτιάξω και η συσκευή πλέον είναι μόνιμα στο on (δεν κλείνει).

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή για τα λεφτά της είναι φοβερή. Καλή ποιότητα, μεγάλη αυτονομία, gps δουλεύει μια χαρά, wifi, bluethothe, όλα οκ. Εμένα όμως μου έπεσε και χτύπησε το κουμπί power στην πάνω μεριά με αποτέλεσμα να ξεκολήσει από την πλακέτα. Δεν κατάφερα να το φτιάξω και η συσκευή πλέον είναι μόνιμα στο on (δεν κλείνει).

 

κατάλαβα...το θέμα είναι να μην μου πέσει...κατά τα άλλα όλα καλά....για το φορτιστή δεν μου είπες...δεν ήταν κινέζικος...

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

το πήρα απο το συγκεκριμένο site που υπάρχει στο πρώτο link....και με βάση το tracking number που έχω, έρχεται απο Κίνα...
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα...το θέμα είναι να μην μου πέσει...κατά τα άλλα όλα καλά....για το φορτιστή δεν μου είπες...δεν ήταν κινέζικος...

Για το πέσιμο εγώ φταίω, είδα ότι ξεκόλησε ο διακόπτης και συνέχιζα να τον πατάω με δύναμη μέχρι που αποκολλήθηκε από την μητρική (άνοιξα και τον είδα). Προσπάθησα να τον κολλήσω ξανά αλλά δεν κατάφερα (χρειάζεται πολύ ψιλό και καλό κολλητήρι). Πάντως ακόμα και μετά το ατύχημα δουλεύει. Όσο για τον φορτιστή του ασφαλώς είναι κινέζικος, κάνουν όλοι όμως οι miniusb φορτιστές.

Link to comment
Share on other sites

και απο προγράμματα???κανονικά οτι έχει βγεί για windows mobile??
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

και απο προγράμματα???κανονικά οτι έχει βγεί για windows mobile??

Το κινητό έχει windows mobile 6.5 αγγλικά. Εγώ του έβαλα το spb mobile 3.5 για να έχω ελληνικό skin (και αναζήτηση επαφές κλπ). Παίρνει όλες τις εφαρμογές για windows mobile και δοκίμασα αρκετές.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...