Jump to content

Redmi Note 10 / Pro


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάλι σε σχέση με άλλους χρήστες που λένε ότι δεν λειτουργεί καλά ο αισθητήρας όταν πλησιάζει η συσκευή στο αυτί για να μιλήσεις μου κάνει το ακριβώς αντίθετο. Όταν μιλάω η συσκευή παραμένει σκοτεινή ακόμα και να την απομακρύνω από το αυτί. Τόσο πολύ μάλιστα που κάποιες φορές κατεβάζω την συσκευή για να τερματίσω την κλήση και παραμένει σκοτεινή η οθόνη και δεν μπορώ να τερματίσω εγώ την κλήση και ή θα πρέπει να κλείσει ο συνομιλητής ή θα πρέπει να κλειδώσω/ξεκλειδώσω την συσκευή ώστε να πατήσω το κόκκινο κουμπί τερματισμού.

 

τι χαλι ειναι αυτο με τις συσκευες της εταιριας.

τοσα χρονια και ακομα αυτο το φαινομενο συνεχιζεται...

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που θέλω να αναφέρω είναι ότι, την συσκευή την έχω μόλις έναν μήνα πάνω κάτω και μου είχε κάνει εντύπωση ότι η μπαταρία του μου κρατούσε μια μέρα. Δεν είμαι ο χρήστης που λιώνει στο κινητό, παίζει παιχνίδια ή ασχολείται όλη την ώρα μαζί του αλλά δεν μου πολυαρεσε αυτό και μου έκανε άσχημη εντύπωση μιας και πριν είχα το 9 pro και μου έβγαζε δύο μέρες άνετα. Τελικά αυτό που όντως ισχύει και την βελτιώνει αισθητά είναι να μπει ο Ρυθμός ανανέωσης της οθόνης στα 60Ηz. Πραγματικά η μέρα με την νύχτα. Εκανα την αλλαγη από 120Ηz σε 60Ηz πριν μερικές ώρες και δεν λέει να πέσει.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που θέλω να αναφέρω είναι ότι, την συσκευή την έχω μόλις έναν μήνα πάνω κάτω και μου είχε κάνει εντύπωση ότι η μπαταρία του μου κρατούσε μια μέρα. Δεν είμαι ο χρήστης που λιώνει στο κινητό, παίζει παιχνίδια ή ασχολείται όλη την ώρα μαζί του αλλά δεν μου πολυαρεσε αυτό και μου έκανε άσχημη εντύπωση μιας και πριν είχα το 9 pro και μου έβγαζε δύο μέρες άνετα. Τελικά αυτό που όντως ισχύει και την βελτιώνει αισθητά είναι να μπει ο Ρυθμός ανανέωσης της οθόνης στα 60Ηz. Πραγματικά η μέρα με την νύχτα. Εκανα την αλλαγη από 120Ηz σε 60Ηz πριν μερικές ώρες και δεν λέει να πέσει.

 

Αξίζει όμως να το έχεις στα 60; Το λέω γιατί εφόσον σου βγάζει άνετα μια μέρα, το βάζεις κάθε βράδυ στη φόρτιση και ειναι οκ. Κρίμα να έχεις 120 και να μην τα αξιοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει όμως να το έχεις στα 60; Το λέω γιατί εφόσον σου βγάζει άνετα μια μέρα, το βάζεις κάθε βράδυ στη φόρτιση και ειναι οκ. Κρίμα να έχεις 120 και να μην τα αξιοποιεις.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες φίλε και συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά την καλύτερη εμπειρία στην οθόνη. Απλά πες το δικό μου κόλλημα δεν φορτίζω ποτέ συσκευή άμα δεν πέσει η μπαταρία κάτω από το 10%. Όταν είχα το 9 pro έχω πάει στην δουλειά με 24% και επέστρεψα σπίτι με 2%. Με έβγαλε την μέρα στην εργασία μου δηλαδή. Αυτό που ήθελα να διευκρινίσω απλώς ήταν ότι προσωπικά με 24% στο 10 pro και με 120Ηz θα ψάχνω για φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες φίλε και συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά την καλύτερη εμπειρία στην οθόνη. Απλά πες το δικό μου κόλλημα δεν φορτίζω ποτέ συσκευή άμα δεν πέσει η μπαταρία κάτω από το 10%. Όταν είχα το 9 pro έχω πάει στην δουλειά με 24% και επέστρεψα σπίτι με 2%. Με έβγαλε την μέρα στην εργασία μου δηλαδή. Αυτό που ήθελα να διευκρινίσω απλώς ήταν ότι προσωπικά με 24% στο 10 pro και με 120Ηz θα ψάχνω για φορτιστή.
Αυτό που κάνεις όμως φίλε με την μπαταρία,να την φορτίζεις συνέχεια τόσο χαμηλά ,είναι ο ορισμός της γρήγορης καταστροφής της.
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλό είναι κάτω από 20-25% να μην πέφτει, το άδειασμα την καταστρέφει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με 120hz οθόνη, βγάζω 1,5 με 2 μέρες, εάν δεν το σκαλίζω συνέχεια...
Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύεις το κινητό αρκετά,η διαφορά στην μπαταρία στα 60hz σε σχέση με τα 120hz,είναι τουλάχιστον 30%,αν δεν το δουλεύεις πολύ είναι φυσικό να μην βλέπεις ουσιαστική διαφορά
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μιλάω καθημερινά πολύ, είναι νορμάλ η χρήση. Πιο πολύ χρήση κάνω σοσιαλ και διαδυκτιο...

Ας πούμε σήμερα, από 100% πριν δύο ώρες, τώρα είμαι με 88%, με χρήση διαδυκτιακή, έχω κατεβάσει δύο μικρά βιντεακια, σοσιαλ και έχω μιλήσει 3 λεπτά σε κλήσεις.

Μόλις τώρα έπεσε στο 87%....

Καλό Σαββατοκύριακο

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα τό Redmi Note 10S από BG, πολύ καλή συσκευή και εξαιρετική οθόνη,στα 186 € που το πήρα μου φαίνεται πολύ καλό.
Link to comment
Share on other sites

παιδια η μεγαλη διαφορα απο 60 σε 120 που ειναι ? γιατι σε καθημερνή χρήση εγω δεν ειδα κατι ΟΥΑΟΥ ! δηλαδη αν δεν βλεπεις ταινιες βιντεο κτλ δεν αξιζει να χασεις σε μπαταρια ! νομιζω δηλαδη ...
Link to comment
Share on other sites

παιδια η μεγαλη διαφορα απο 60 σε 120 που ειναι ? γιατι σε καθημερνή χρήση εγω δεν ειδα κατι ΟΥΑΟΥ ! δηλαδη αν δεν βλεπεις ταινιες βιντεο κτλ δεν αξιζει να χασεις σε μπαταρια ! νομιζω δηλαδη ...

 

Στις ταινίες δεν θα δεις διαφορά, γιατί όλα τα βίντεο έχουν από 24 έως 60 fps.

Εκεί που πρέπει να φαίνεται η διαφορά είναι σε δραστηριότητες με γρήγορη ανανέωση οθόνης, πχ scrolling.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μιλάω καθημερινά πολύ, είναι νορμάλ η χρήση. Πιο πολύ χρήση κάνω σοσιαλ και διαδυκτιο...

Ας πούμε σήμερα, από 100% πριν δύο ώρες, τώρα είμαι με 88%, με χρήση διαδυκτιακή, έχω κατεβάσει δύο μικρά βιντεακια, σοσιαλ και έχω μιλήσει 3 λεπτά σε κλήσεις.

Μόλις τώρα έπεσε στο 87%....

Καλό Σαββατοκύριακο

 

...... Σε συνέχεια της προηγούμενης απάντησής μου, αυτή την στιγμή είμαι με 44% μπαταρία από το πρωί και από το απόγευμα έχω κατεβάσει αρκετά βιντεοκλιπάκια, παρακολούθηση σοσιαλ και λίγες κλήσεις. Οπότε δεν υπάρχει μεγάλη κατανάλωση ανάμεσα σε 60 και 120 ρυθμού ανανέωσης οθόνης .

Την διαφορά που ρωτάει ο φίλος, θα την δει στην κύλιση των μενού( scrolling) , είναι πιο ταχύ σαν απόκριση

Edited by diamantis_69
Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

...... Σε συνέχεια της προηγούμενης απάντησής μου, αυτή την στιγμή είμαι με 44% μπαταρία από το πρωί και από το απόγευμα έχω κατεβάσει αρκετά βιντεοκλιπάκια, παρακολούθηση σοσιαλ και λίγες κλήσεις. Οπότε δεν υπάρχει μεγάλη κατανάλωση ανάμεσα σε 60 και 120 ρυθμού ανανέωσης οθόνης .

Την διαφορά που ρωτάει ο φίλος, θα την δει στην κύλιση των μενού( scrolling) , είναι πιο ταχύ σαν απόκριση

Σε παιχνίδια φαίνεται η διαφορά; Γιατί κάτι άκουσα ότι κι εκεί φαίνεται η διαφορά. Δεν ξέρω σε ποια παιχνίδια βέβαια....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε παιχνίδια φαίνεται η διαφορά; Γιατί κάτι άκουσα ότι κι εκεί φαίνεται η διαφορά. Δεν ξέρω σε ποια παιχνίδια βέβαια....

 

Σε αυτά που έχουν περισσότερα από 60 fps, δηλαδή όχι πάρα πολλά με αυτό το SoC ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε παιδιά τι προτείνετε το αφήνουμε 60 ή 120; εγώ το έχω στα 60 η μπαταρία με βγάζει δύο μέρες πάνω-κάτω όσο με έβγαζε και το redmi note 9 pro.. λέω να το δοκιμάσω αύριο στο 120 να δω και την διαφορά αυτήν που λέτε στο scrolling..
Link to comment
Share on other sites

Οπότε παιδιά τι προτείνετε το αφήνουμε 60 ή 120; εγώ το έχω στα 60 η μπαταρία με βγάζει δύο μέρες πάνω-κάτω όσο με έβγαζε και το redmi note 9 pro.. λέω να το δοκιμάσω αύριο στο 120 να δω και την διαφορά αυτήν που λέτε στο scrolling..

 

Αργά η γρήγορα καταλαβαίνεις οτι όταν η συσκευή σου παρέχει κάποια πράγματα λές: γιατί να μην τα εκμεταλλευτώ; απλά για να κάνω μια εξοικονόμηση μπαταρίας που μέχρι να χάσει λίγο απο την υγεία της θα έχει περάσει ο καιρός και θα έχω πάρει άλλο κινητό..όσο για την φόρτιση, με τον ταχυφορτιστή που βάζει η Xiaomi επίτηδες, είστε πλήρως καλυμμένοι για άμεση φόρτιση;)

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Οπότε παιδιά τι προτείνετε το αφήνουμε 60 ή 120; εγώ το έχω στα 60 η μπαταρία με βγάζει δύο μέρες πάνω-κάτω όσο με έβγαζε και το redmi note 9 pro.. λέω να το δοκιμάσω αύριο στο 120 να δω και την διαφορά αυτήν που λέτε στο scrolling..
Προσωπικά το έχω στα 120!hz και αρκετές φορές full φωτεινότητα...δεν με ενδιαφέρει να βγάλει δυο ημέρες η μπαταρία γιατί όπως και να έχει το βράδυ θα είμαι σπίτι και θα μπει στην φόρτιση,εκτός αν ξεμείνω σε κανένα βουνό,οπότε εκεί θα βάλω και την εξοικονόμηση μπαταρίας.Οπως λέει και ο φίλος παραπάνω,αφού σου προσφέρει αυτή την δυνατότητα,γιατί να μην την εκμεταλλευτείς;
Link to comment
Share on other sites

με πεισατε να το βαλω στα 120 ! αν και αν δεν δω διαφορα στο ματι μου ομως δεν ξερω αν θα αξιζει το γεγονος να χασω σε μπαταρια ! θα φανει !

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπικά το έχω στα 120!hz και αρκετές φορές full φωτεινότητα...δεν με ενδιαφέρει να βγάλει δυο ημέρες η μπαταρία γιατί όπως και να έχει το βράδυ θα είμαι σπίτι και θα μπει στην φόρτιση,εκτός αν ξεμείνω σε κανένα βουνό,οπότε εκεί θα βάλω και την εξοικονόμηση μπαταρίας.Οπως λέει και ο φίλος παραπάνω,αφού σου προσφέρει αυτή την δυνατότητα,γιατί να μην την εκμεταλλευτείς;

βασικα ειναι και το αλλο ! οταν εχεις τετοια μπαταριαρα γιατι να ασχολεισαι με φορτιστες καθε μερα ! ποτε στην ζωη μου μεχρι τωρα δεν ειχα τοσο δυνατες μπαταριες οπως αυτες της xiaomi ! απο τα lg που ειχα και την μια εως μιση μερα πολλες φορες εφτασα με το redmi note 9 pro να βγαζω 2 και βαλε μερες χωρις φορτιστή! αυτο ηταν για μενα φαινομενο ! :lol:τεσπα θα φανει παιδια ..

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να εκμεταλλευόμστε όλες τις δυνατότητες του κινητού και να μην κάνουμε παραχωρήσεις. Εξάλλου για την οθόνη και την κάμερα καταλήξαμε σε αυτή την συσκευή...

Αν δεν το τσιγκλάτε συνέχεια, βγάζει δύο μέρες.

Εγω προσωπικά παιχνίδια δεν παίζω. Αλλά με νορμάλ χρήση, κλήσεις, διαδυκτιο, σοσιαλ, αλά όχι όλη μέρα, δηλαδή βάζω δεδομένα χαζεύω που και που και τα κλείνω, Bluetooth συνέχεια ενεργοποιημένο λόγω ρολογιού, το φορτίζω μετά πάρα μέσα.

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να εκμεταλλευόμστε όλες τις δυνατότητες του κινητού και να μην κάνουμε παραχωρήσεις. Εξάλλου για την οθόνη και την κάμερα καταλήξαμε σε αυτή την συσκευή...

Αν δεν το τσιγκλάτε συνέχεια, βγάζει δύο μέρες.

Εγω προσωπικά παιχνίδια δεν παίζω. Αλλά με νορμάλ χρήση, κλήσεις, διαδυκτιο, σοσιαλ, αλά όχι όλη μέρα, δηλαδή βάζω δεδομένα χαζεύω που και που και τα κλείνω, Bluetooth συνέχεια ενεργοποιημένο λόγω ρολογιού, το φορτίζω μετά πάρα μέσα.

 

Παιδιά τα κινητά είναι εργαλεία που διευκολύνουν τη ζωή μας ή έστω την κάνουν καλύτερη. Εφόσον το κινητό βγάζει άνετα τη μέρα τότε δεν υπάρχει λόγος να μην αξιοποιούμε όλες τις ευκολίες που μας προσφέρει. Στο τέλος της ημέρας μπαινει στη φορτιση και τέλος. Χαρείτε το.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα κινητά είναι εργαλεία που διευκολύνουν τη ζωή μας ή έστω την κάνουν καλύτερη. Εφόσον το κινητό βγάζει άνετα τη μέρα τότε δεν υπάρχει λόγος να μην αξιοποιούμε όλες τις ευκολίες που μας προσφέρει. Στο τέλος της ημέρας μπαινει στη φορτιση και τέλος. Χαρείτε το.
Έτσι ακριβώς...και εγώ αυτής της φιλοσοφίας είμαι!
Link to comment
Share on other sites

σημερα το εχω σε 120 απο το πρωι ! photos καμερα social 4g spotify πολλες ωρες κτλ και γυρισα σπιτι με 40% μπαταρια ! και ακομη το σκαλιζω ! όντως παιδια δεν εχει μεγαλη διαφορα ! και όντως το κινητο σε σκρόλινγκ κτλ εχει μεγαλη διαφορα ! το ματι ειδικα μετα απο λίγο συνιθιζει και δεν μπορει να γυρίσει πισω μετα σε 60 :lol:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον πρέπει να έχει θέμα το δικό μου κινητό δεν εξηγείται αλλιώς. Έχω απεγκαταστησει αρκετές εφαρμογές αν και γενικά δεν χρησιμοποιώ πολλές μόνο και μόνο για να δω αν μου κατανάλωνε κάποια αρκετή μπαταρία. Το αφήνω στις 11 το βράδυ στο 40% και στις 4μιση τα ξημερώματα που το είδα είχε πέσει στο 30%. Πριν το αφήσω είχα κλείσει τα πάντα WiFi, Bluetooth,data clear cache και άφησα την συσκευή. Στην χρήση μπαταρίας στο διάγραμμα από τις 23:00 έως τις 05:00 μου έχει κατανάλωση 17,48% στην αδράνεια κινητού και λέει χρήση λειτουργίας από το ράδιο. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό αλλά έχω προσωπικά δεν ακούω ράδιο καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 10 / Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...