Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω κάνει αίτηση εδώ κ δέκα μέρες για adsl κ περιμένω.θα με πάρουν τηλ εκείνοι όταν ενεργοποιηθεί;

Επίσης το 1242 μουφα αφού πότε δε δουλεύει.

Μόνο γραμμή adsl ή conn-x?

Ενόχλησε τους στο 134, δεν μπορεί σε 10 μέρες να μην έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή. Συνήθως γίνεται σε 1-2 μέρες. Εκτός αν δεν έχει διαθέσιμες πόρτες στην περιοχή σου....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα

 

εχω συνδεση adsl 768/isdn στο connex και σημερα εκανα αιτηση για να γινει 24mb/s...θα πρεπει να αλλαξω Modem???επισης ξερετε ποσες μερες κανει για να ενεργοποιηθει??

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα

 

εχω συνδεση adsl 768/isdn στο connex και σημερα εκανα αιτηση για να γινει 24mb/s...θα πρεπει να αλλαξω Modem???επισης ξερετε ποσες μερες κανει για να ενεργοποιηθει??

 

ευχαριστω εκ των προτερων

να μας ενημερωσεις ποσες μερες θα παρει η αλλαγη για να ξερουμε και εμεις!εξαρταται το μοντεμ παρε το 134 πες τους το μοντελο και θα σου πουν
Link to comment
Share on other sites

Conn-x έβαλα κ επίσης μαζί το 24/7 αλλά περιμένω κ αυτό.περνώ τηλ αλλά αναμονή μου λένε.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα με τηλεφωνικη επικοινωνια μου ειπαν οτι ολες οι"πορτες"για 24mbp/s δεν υπαρχουν και η μεγαλυτερη ειναι 2mb's στην περιοχη μου....μου ειπαν σε 10-12 μερες θα υπαρχει για καποιες ωρες αποσυνδεση και μετα θα συγχρονιστει στα 2mbp/s...ειδωμεν...
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

πείτε μου τη γνώμη σας για ένα θέμα με τον οτε που πραγματικά με έχει φέρει στα όριά μου.

 

Λοιπόν, μέχρι και λίγες μέρες πριν είχα δίοδος από vivodi στο 1mbit/s και όλα ήταν καλά. Επηρεασμένος από τη μείωση τιμών του οτέ, αποφάσισα να παραγγείλω connx στα 24mbit/s.

 

1) Μου έδωσαν ένα ρούτερ της baudtec το οποίο είναι από τα πιο δυσχρηστα router της αγοράς κατά τη γνώμη μου.

ΟΚ, θα το παλέψω λεω.

2)Το router κλειδώνει στα 9.500-11.500 ενώ κανονικά πληρώνω για 24.000.

ΟΚ. Το κοιτάμε αργότερα λέω.Από το ταπεινό 1mbit/s που είχα

πριν, μου φάνηκαν υπερ-αρκετά....

3) Έχω τεράστιο προβλημα στο browsing. H πλοήγηση κολλάει συνεχώς και 1/2 προσπάθειες να μπω σε ιστοσελίδα καταλήγουν στο γνωστό παράθυρο σφάλματος.

Μετράω την ταχύτητά μου με speedtest και το βγάζω πότε γύρω στα 10.000 και πότε στα 400(το download!!!!!!!!!!!!!!!).

 

4)Επικοινωνώ με το 1242 και δεν πιάνει εδώ και 4 μέρες καθόλου!!Παίρνω την otenet στο 801-11-35555 και μου λένε ότι δεν είναι καθόλου υπεύθυνοι για τεχνικά προβλήματα adsl και ότι θα πρέπει να καλέσω στο 1242. Τους λέω ότι δεν πιανει το 1242 και μου λένε ότι δεν έχουν καμία ευθύνη για τεχνικό πρόβλημα.

 

5)Δηλώνω στο 121 βλάβη και περιμένω να μου απαντήσουν εδώ και 7 μέρες για να μοθ ποθν τι αποτέλεσμα βγάζει ο έλεγχος της γραμμής. Μου επαναλαμβάνουν όμως για οποιοδήποτε πρόβλημα να καλέσω το 1242.

 

Sorry ρε παιδιά για το μεγάλο post αλλά τα έχω πάρει πάρα πολύ άσχημα με τον οτέ.

Από εκεί που έκανα τη δουλειά μου με το 1mbit της vivodi, τώρα έχω βρει το μπελά μου με μια εταιρεια που δε σηκώνει ούτε τα τηλέφωνα!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΧΗ ΟΠΩΣ Π.Χ. Ο ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...????

 

Περιμένω να μου πειτε αν όλα αυτα νευριάζουν μόνο εμένα και καμια συμβουλή, γιατί και τώρα που postάρω πάλι κολλαει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω πως για τον συγχρονισμό σου πρέπει να ξέρεις την απόσταση από το DSLAM σου και το SNR (θόρυβος της γραμμής).Γι αυτό διαφημίζεται το ΕΩΣ 24.

 

Αυτά τα 2 καθορίζουν το συγχρονισμό σου και πρέπει να τα ξέρεις για να ξέρεις αν συγχρονίζεις όσο περισσότερο μπορείς.

 

Δες εδώ

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205\

 

καθώς και τα 2 άλλα links στο τέλος του άρθρου.

 

Να ξαναπιέσεις στα 1242,121 και να απαιτήσεις ΤΥ.Δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις για τον συγχρονισμό εφόσον μάθεις την απόσταση και τον θόρυβο,αλλά για το αργό browsing

 

Καλώς ήρθες στον δύσκολο κόσμο του adsl2+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

πείτε μου τη γνώμη σας για ένα θέμα με τον οτε που πραγματικά με έχει φέρει στα όριά μου.

 

Λοιπόν, μέχρι και λίγες μέρες πριν είχα δίοδος από vivodi στο 1mbit/s και όλα ήταν καλά. Επηρεασμένος από τη μείωση τιμών του οτέ, αποφάσισα να παραγγείλω connx στα 24mbit/s.

 

1) Μου έδωσαν ένα ρούτερ της baudtec το οποίο είναι από τα πιο δυσχρηστα router της αγοράς κατά τη γνώμη μου.

ΟΚ, θα το παλέψω λεω.

2)Το router κλειδώνει στα 9.500-11.500 ενώ κανονικά πληρώνω για 24.000.

ΟΚ. Το κοιτάμε αργότερα λέω.Από το ταπεινό 1mbit/s που είχα

πριν, μου φάνηκαν υπερ-αρκετά....

3) Έχω τεράστιο προβλημα στο browsing. H πλοήγηση κολλάει συνεχώς και 1/2 προσπάθειες να μπω σε ιστοσελίδα καταλήγουν στο γνωστό παράθυρο σφάλματος.

Μετράω την ταχύτητά μου με speedtest και το βγάζω πότε γύρω στα 10.000 και πότε στα 400(το download!!!!!!!!!!!!!!!).

 

4)Επικοινωνώ με το 1242 και δεν πιάνει εδώ και 4 μέρες καθόλου!!Παίρνω την otenet στο 801-11-35555 και μου λένε ότι δεν είναι καθόλου υπεύθυνοι για τεχνικά προβλήματα adsl και ότι θα πρέπει να καλέσω στο 1242. Τους λέω ότι δεν πιανει το 1242 και μου λένε ότι δεν έχουν καμία ευθύνη για τεχνικό πρόβλημα.

 

5)Δηλώνω στο 121 βλάβη και περιμένω να μου απαντήσουν εδώ και 7 μέρες για να μοθ ποθν τι αποτέλεσμα βγάζει ο έλεγχος της γραμμής. Μου επαναλαμβάνουν όμως για οποιοδήποτε πρόβλημα να καλέσω το 1242.

 

Sorry ρε παιδιά για το μεγάλο post αλλά τα έχω πάρει πάρα πολύ άσχημα με τον οτέ.

Από εκεί που έκανα τη δουλειά μου με το 1mbit της vivodi, τώρα έχω βρει το μπελά μου με μια εταιρεια που δε σηκώνει ούτε τα τηλέφωνα!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΧΗ ΟΠΩΣ Π.Χ. Ο ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...????

 

Περιμένω να μου πειτε αν όλα αυτα νευριάζουν μόνο εμένα και καμια συμβουλή, γιατί και τώρα που postάρω πάλι κολλαει...

 

Σε καμια περιπτωση δεν σου εξασφαλιζει κανεις σιγουρη ταχυτητα συγχρονισμου. Το οτι εχεις 10-11mbit ειναι πιθανον λογω αποστασης απο το κεντρο του ΟΤΕ. Αν δε διορθωθει το προβλημα θα σου προτεινα τα 8mbit οπου θα εχει πολυ πιο ποιοτικη λειτουργια στην περιπτωση σου.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδες καλησπερα.εχω ondsl student kit otenet.σε κανα 2μηνο ληγει ο πρωτος χρονος και θελω να κανω την γραμμη 1mb.στο 801 11 35 555 μου λενε να στειλω ενα fax για να γινει αυτο,ενω στο conn-x γινεται αυτοματα απ οσο ξερω.καμμια ιδεα για το πως μπορει να γινει το σκηνικο χωρις fax υπαρχει??

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

τελικα με τηλεφωνικη επικοινωνια μου ειπαν οτι ολες οι"πορτες"για 24mbp/s δεν υπαρχουν και η μεγαλυτερη ειναι 2mb's στην περιοχη μου....μου ειπαν σε 10-12 μερες θα υπαρχει για καποιες ωρες αποσυνδεση και μετα θα συγχρονιστει στα 2mbp/s...ειδωμεν...

 

πριν απο λιγο ειδα οτι συγχρονιστηκα στα 2mb/s....μεσα σε 3μερες...not bad....τελικα τους εχουν ριξει τρελλα γκαζια οι (αχμμ)ανταγωνιστες...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια εχω και εγω ενα προβλημα με τον οτε εδω και δυο εβδομαδες τους εχω ενημερωσει οτι θελω να αναβθμισω την ταχυτητα απο 1mbit σε 2mbit και ακομα τιποτα [conx-x] εχω πηρα δυο φορες τηλεφωνο την μια μου ειπε σε 2 μερες θα ειναι ετοιμο τιποτα και την δευτερη μου λεει δεν εχει πορτες ελευθερες μα εχω ειδει συνδεση τι αλλο χρειαζεται μηπως με δουλευει και μου εκανε ο υπαλληλος μια αιτηση επειγον για να το κοιταξουν οι τεχνικοι βοηθειστε παιδια
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω δύο εβδομάδες και παραπάνω που έχω κάνει αναβάθμιση από 1024 σε 2048 (ΟΤΕ). Με την 1024 κατέβαζα με 80-90ΚΒ και ήμουν πολύ ευχαριστημένος (από τον ΟΤΕ έχω απόσταση το πολύ 500 μέτρα). Εδώ και δυο εβδομάδες έχω μέσο όρο κατεβάσματος το πολύ 50ΚΒ πρωινές ώρες και μέχρι 150ΚΒ (μέσο όρο 120ΚΒ) βραδυνές ώρες. (με την 1024ΚΒ δεν είχα τέτοια προβλήματα είτε πρωί είτε βράδυ κατέβαζα με 80-90ΚΒ με εξαίρεση μερικές μέρες που κατέβαζα ποιο αργά αλλά δεν ήταν πάνω από 24 ώρες το πρόβλημα).Πήρα στον ΟΤΕ και δήλωσα βλάβη.Με πήρε σήμερα το πρωί ένας υπάλληλος του ΟΤΕ και αφού του είπα το πρόβλημα μου είπε ότι καλώς κατεβάζω με 45ΚΒ γιατί πληρώνω ΜΕΧΡΙ 2048ΚΒ.Του είπα είναι δυνατόν να κατεβάζω με την 1024 με 80-90ΚΒ και με την 2048 με 45-50ΚΒ.Η απάντηση είναι ΝΑΙ γιατί μπορεί να είναι φορτωμένες οι γραμμές στον server με αυτή την ταχύτητα.Μου είπε το παράδειγμα ότι αν η 1024 έχει 2000 γραμμές και χρησιμοποιούνται οι 500 γραμμές θα έχεις όλη την ταχύτητα ενώ αν η 2048 έχει 2000 γραμμές και χρησιμοποιούνται όλες η ταχύτητα θα είναι μικρότερη.Του είπα ότι μάλλον θέλει αναβάθμιση ο server του ΟΤΕ.Η απάντηση ήταν ότι πληρώνω ΜΕΧΡΙ 2048ΚΒ. Του είπα αν κατέβαζα με 7ΚΒ(ISDN) θα ήταν λογικό?Και πάλι ΝΑΙ ήταν η απάντηση γιατί πληρώνω ΜΕΧΡΙ 2048ΚΒ.Η λύση που μου πρότεινε είναι να κατέβω στα 1024 αφού δεν είχα κανένα πρόβλημα με αυτή την ταχύτητα.Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει???Έχω κάνει κάποιο λάθος και δεν το έχω καταλάβει ή ο ΟΤΕ έχει κάνει το λάθος??Έχετε να προτείνετε κάποια λύση (εκτός να κατέβω στα 1024ΚΒ)?SORRY αν σας κούρασα...
cherry
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω δύο εβδομάδες και παραπάνω που έχω κάνει αναβάθμιση από 1024 σε 2048 (ΟΤΕ). Με την 1024 κατέβαζα με 80-90ΚΒ και ήμουν πολύ ευχαριστημένος (από τον ΟΤΕ έχω απόσταση το πολύ 500 μέτρα). Εδώ και δυο εβδομάδες έχω μέσο όρο κατεβάσματος το πολύ 50ΚΒ πρωινές ώρες και μέχρι 150ΚΒ (μέσο όρο 120ΚΒ) βραδυνές ώρες. (με την 1024ΚΒ δεν είχα τέτοια προβλήματα είτε πρωί είτε βράδυ κατέβαζα με 80-90ΚΒ με εξαίρεση μερικές μέρες που κατέβαζα ποιο αργά αλλά δεν ήταν πάνω από 24 ώρες το πρόβλημα).Πήρα στον ΟΤΕ και δήλωσα βλάβη.Με πήρε σήμερα το πρωί ένας υπάλληλος του ΟΤΕ και αφού του είπα το πρόβλημα μου είπε ότι καλώς κατεβάζω με 45ΚΒ γιατί πληρώνω ΜΕΧΡΙ 2048ΚΒ.Του είπα είναι δυνατόν να κατεβάζω με την 1024 με 80-90ΚΒ και με την 2048 με 45-50ΚΒ.Η απάντηση είναι ΝΑΙ γιατί μπορεί να είναι φορτωμένες οι γραμμές στον server με αυτή την ταχύτητα.Μου είπε το παράδειγμα ότι αν η 1024 έχει 2000 γραμμές και χρησιμοποιούνται οι 500 γραμμές θα έχεις όλη την ταχύτητα ενώ αν η 2048 έχει 2000 γραμμές και χρησιμοποιούνται όλες η ταχύτητα θα είναι μικρότερη.Του είπα ότι μάλλον θέλει αναβάθμιση ο server του ΟΤΕ.Η απάντηση ήταν ότι πληρώνω ΜΕΧΡΙ 2048ΚΒ. Του είπα αν κατέβαζα με 7ΚΒ(ISDN) θα ήταν λογικό?Και πάλι ΝΑΙ ήταν η απάντηση γιατί πληρώνω ΜΕΧΡΙ 2048ΚΒ.Η λύση που μου πρότεινε είναι να κατέβω στα 1024 αφού δεν είχα κανένα πρόβλημα με αυτή την ταχύτητα.Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει???Έχω κάνει κάποιο λάθος και δεν το έχω καταλάβει ή ο ΟΤΕ έχει κάνει το λάθος??Έχετε να προτείνετε κάποια λύση (εκτός να κατέβω στα 1024ΚΒ)?SORRY αν σας κούρασα...

Η λύση που προτείνω είναι να τους παρατήσουμε όλους αυτούς τους

άθλιους που ξέρουν να παίρνουν μόνο τα λεφτά μας.

Αν όμως όλοι τους φτύναμε να δεις τότε τι βελτιώσεις θα γίνονταν και πόσο καλίτερα θα μας μιλούσαν .

Αυτά.΄

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση του οτετζη ηταν λαθος γιατι ναι μεν ο συνδρομητης πληρωνει για ταχυτητες μεχρι 2048 αλλα υπαρχει και ενα τυπικο πλαφον.

Συμφωνω να κατεβαζεις μες 160 150 ακομα και 130 αλλα οταν πεφτεις τοσο χαμηλα δεν αξιζει να εισαι στα 2Mbps.

 

Πεφτεις στο 1mbps. Αυτο ειναι μια "καλη" τιμωρια για τον ΟΤΕ που δεν προσφερει τα αναμενομενα σε αρκετες περιπτωσεις και ετσι θα χανει λεφτα.

 

Υπαρχει περιπτωση να εχεις προβλημα στη γραμμη σου. Κοιταξε τα Attenuation και noise margin.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα συμφωνησω.αυτο ειναι το κολπακι του οτε,το "μεχρι" 2048 ειναι μαγκια για να μην εχει το πρηξιμο του τυπου "κατεβαζω με μικρη ταχυτητα".οποτε εχει ετοιμη κ την απαντηση:"η συνδεση σας ειναι μεχρι 2048,οποτε ειναι δικαιολογημενο το προβλημα σου".τι να πω μ αυτον τον οτε που εχουμε μπλεξει...

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

 

Υπαρχει περιπτωση να εχεις προβλημα στη γραμμη σου. Κοιταξε τα Attenuation και noise margin.

 

Μπορείς να μου πεις τι είναι αυτά?

cherry
Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση του οτετζη ηταν λαθος γιατι ναι μεν ο συνδρομητης πληρωνει για ταχυτητες μεχρι 2048 αλλα υπαρχει και ενα τυπικο πλαφον.

 

Ούτε τυπικό ούτε ουσιαστικό πλαφόν υπάρχει.

Διάβασε τους όρους χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Μένω ψηλά στον Άγιο Μηνά στην περιοχή της Αμφιάλης στο Κερατσίνι και οι γραμμές εδώ στην περιοχή είναι για κλάμματα. Έχει έρθει 2 φορές τεχνικός και έχει πει ότι πρέπει να γίνει αναβάθμιση στο κέντρο της περιοχής (το οποίο λειτουργεί μάλλον ακόμα σε PCM, γιατί και με dialup συνδέομαι ΤΟ ΠΟΛΥ με... 31.2). Σε e-mail προς τον ΟΤΕ δεν έλαβα ικανοποιητική απάντηση (με πήρε τηλέφωνο την επόμενη μία κοπέλα... Ε: Έχω αυτό το πρόβλημα, πότε θα γίνει η αναβάθμιση; Α: Δεν ξέρουμε, Ε: Μπορώ να μιλήσω με κάποιον άλλον; Α: Δεν έχω το τηλέφωνο κάποιου τεχνικού που ίσως μπορεί να βοηθήσει, Ε: Τι άλλο μπορώ να κάνω;; Α: Να μπαίνετε με dial-up(!!) - No comments.)

Ελπίζω οι τεχνικές εργασίες που θα γίνουν τις επόμενες μέρες να συμπεριλαμβάνουν και την περιοχή μου (τώρα είμαι ως φοιτητής στο Ρέθυμνο κι έχω μια χαρά ADSL, αλλά σε 1 μήνα που θα γυρίσω μόνιμα Αθήνα θα πρέπει να τα σκάω στα net cafe αν θέλω internet...). Διαφορετικά, δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας, έχω έναν ανεξήγητο πρόβλημα με την σύνδεσή μου... CONNX , ενώ έχω κανονικά δίκτυο (1ΜΒ) και ή γραμμή δουλεύει, ήρθε και ο ΟΤΕ αλλά μέχρι το κουτί και είπε πως είναι οκ, παρόλα αυτά δεν δουλεύει το τηλέφωνο !!! δεν καλεί αλλά ούτε δέχεται κλήσεις :blink::blink:!! είναι τελείως νεκρό άμα δεν το φτιάξω σύντομα θα μου ξηλώσουν την ADSL και με DIALUP δεν λέει PLEASE HELP :cry:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υ.Γ. Όταν έβαλα ADSL τον πρώτο μήνα δούλευε κανονικά ....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παιδιά μένω Λυκαβηττό (τί πιό κέντρο Αθήνας) έχω αναβαθμίσει τη γραμμή μου από 8 σε 24 mbit. Όλα καλά τη 1η βδομάδα με router κλειδωμένο στα 22.5mbit κατέβαζα με ταχύτητες από 1.5 στη χειρότερη έως 2.3 mb. Από τις 23 του μήνα & μετά η ταχύτητά μου έπεσε κάθετα 250-400KB max!!! Παίρνω δηλώνω βλάβη και μου λένε ότι γέμισε το dslam με καινούργιους 24άρηδες και παίρνουν από μας για να δώσουν κι αλλού κι ότι σε 1 βδομάδα θα κάνουν αναβάθμιση στη γραμμή μου κι όλα θα διορθωθούν. Ρε μήπως μας δουλεύουν τί θ'αλλάξουν δηλ. και θα επανέλθουν τα πράγματα όπως πριν? Στο μεταξύ εγώ βέβαια θα πληρώνω κανονικά για 24 & θάχω υπηρεσίες για 2 mbit!!!:angry: Ε Λ Ε Ο Σ!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

kalispera k apo mena , exw ena problima , simera pira tin sundesi (conn x ) apo ton ote sta 2 mbps , alla mallon to modem router p m dwsan einai gtp... einai ena baudte ( i mana tou mallon den to 3erei) k exw to e3is problima ekei p eimai mia xara online me petaei e3w to pc i sundesi pagwnei kata kapoio tropo k meta gia na 3anasunde8w m bgaziei tin Pa...gia , bgazei mple o8oni klp.. exw aganaktisi apo tin prwti mera :( akousa kapoia sxolia oti mporei na ftaiei to modem ti lete prepei na paw ston ote k na zitisw na m to alla3oun me ena allo i na paw na parw kainourgio ??
Link to comment
Share on other sites

Οι αποσυνδέσεις οφείλονται κατά πρώτο λόγο στο μπουκωμένο δίκτυο,και κατά δεύτερο στη ρυθμιση του modem-Εκεί σε βοηθά το 1242και όπως σου πούνε σχετικά δηλώνεις βλάβη στο 121.

 

Κοίταξε εδω http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=174

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παιδιά μένω Λυκαβηττό (τί πιό κέντρο Αθήνας) έχω αναβαθμίσει τη γραμμή μου από 8 σε 24 mbit. Όλα καλά τη 1η βδομάδα με router κλειδωμένο στα 22.5mbit κατέβαζα με ταχύτητες από 1.5 στη χειρότερη έως 2.3 mb. Από τις 23 του μήνα & μετά η ταχύτητά μου έπεσε κάθετα 250-400KB max!!! Παίρνω δηλώνω βλάβη και μου λένε ότι γέμισε το dslam με καινούργιους 24άρηδες και παίρνουν από μας για να δώσουν κι αλλού κι ότι σε 1 βδομάδα θα κάνουν αναβάθμιση στη γραμμή μου κι όλα θα διορθωθούν. Ρε μήπως μας δουλεύουν τί θ'αλλάξουν δηλ. και θα επανέλθουν τα πράγματα όπως πριν? Στο μεταξύ εγώ βέβαια θα πληρώνω κανονικά για 24 & θάχω υπηρεσίες για 2 mbit!!!:angry: Ε Λ Ε Ο Σ!!!

 

Εχεις εν μέρη δίκιο,αλλά η ταχύτητα που ζήτησες από το ΟΤΕ (και ισχύει για όλους του παρόχους) είναι για μέχρι 24Mbit και όχι εγγυημένη όπως στα 8Μbit,για αυτό έχει μικρή διαφορά τιμής .-Τυχερός είσαι αν δεν εχεις και disconnects:) και να προσθεσω και το προβλημα των P2P clients λόγω μπουκώματος των DSlam και τους κόφτες που αναγκάζονται να βάζουν ανεπίσημα

 

-Δες και παρακάτω για προβλήματα ΟΤΕ ADSL http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=32 μήπως είσαι και τυχερός τελικά στην 24αρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις εν μέρη δίκιο,αλλά η ταχύτητα που ζήτησες από το ΟΤΕ (και ισχύει για όλους του παρόχους) είναι για μέχρι 24Mbit και όχι εγγυημένη όπως στα 8Μbit,για αυτό έχει μικρή διαφορά τιμής .-Τυχερός είσαι αν δεν εχεις και disconnects:) και να προσθεσω και το προβλημα των P2P clients λόγω μπουκώματος των DSlam και τους κόφτες που αναγκάζονται να βάζουν ανεπίσημα

 

-Δες και παρακάτω για προβλήματα ΟΤΕ ADSL http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=32 μήπως είσαι και τυχερός τελικά στην 24αρα σου.

 

Disconnects δεν έχω καθόλου.Δηλαδή τί προτείνεις αν δε διορθωθεί το πρόβλημα όπως με διαβεβαίωσαν να κάνω υποβάθμιση στα 8?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...